Обувки осакатяват децата. Некачествени и неподходящи обувки скапват краката на малчуганите още от ранна детска възраст, обясниха пред „Труд" ортопеди. Това е и една от причините всяко четвърто дете у нас да страда от дюстабан.
„Плоскостъпието е много често срещан проблем, който се задълбочава когато малчуганите навършат 5 години", заяви пред вестника ортопедът-травматолог д-р Любомир Атанасов.
Основните причини за заболяването са неподходящите обувки и затлъстяване сред децата.
Специалистите съветват родителите да бъдат много внимателни при избора на обувки за своите деца. За да се избегне плоскостъпието е важно да подметката да бъде еластична и да има един сантиметър свободно разстояние пред палеца.
Родителите да проверяват на всеки 2 месеца дали обувките на детето не са му станали тесни, категорични са ортопедите. Освен това те трябва да са толкова високи, че да обхващат глезена на малчугана, така че да го държат изправен. Според лекарите най-подходящи са обувките с връзки и твърди фортове (чашката, която придържа петата), защото обхващат плътно крачето на детето.
„Децата с дюстабан имат болки в ходилата, краката им се изморяват бързо, а обувките им се деформират", заяви д-р Лазаров и допълни, че родителите трябва да следят за тези симптоми и при установяването им да потърсят ортопед.
Над 3,2 млрд. лв. от джоба си дава годишно народът за здраве. Над 3,2 млрд. лв. харчат българите годишно за лекарства и медицински услуги. От тях 70% отиват за хапове. В тези средства не влизат здравните грижи и медикаменти, покривани от парите от осигуровки.
Вноските са около 3 млрд. лв. общо от държава, работодатели и самоосигуряващи се. Така за година разходите за здраве на българина възлизат на над 6 млрд. лв., обясни пред „Труд" Иван Димитров, бивш председател на пациентските организации в надзорния съвет на НЗОК.
Според данни на КНСБ държавата заплаща 3,5 пъти по-малко за осигурените от нея лица - по 244 лв. на човек годишно, в сравнение с един работещ, който се осигурява - средно 816 лева.
За периода 2002-2010 г. страната ни е била единствената държава членка на ЕС, в която средствата за здравеопазване като дял от брутния вътрешен продукт (БВП) са намалели. През 2002 г. те са били 5,3 %, а през 2010 г. - 4,8, или с 0,5% по-малко. По прогнозни данни за 2016 г. малко над 4% ще е делът на средствата за здраве спрямо макроикономическата рамка на страната.
Най-висок у нас е и делът на заплащане на медицински услуги за собствена сметка в Европа. Причината е, че държавните средства за здравеопазване са по-ниски в сравнение с тези, които се дават в останалите държави.
Парите за здраве няма да се увеличават, така че промяната трябва да дойде от по-добро преразпределение на средства, коментира пред вестника д-р Иван Кокалов, председател на Федерацията на синдикатите в здравеопазването към КНСБ.
Магазините на Penny: половината продадени, предлагат се останалите. Най-голямата разпродажба на свободни магазини е в средата си - след есенното решение за оттегляне на германската верига Penny над половината супермаркети са продадени и сега започва втори рунд на предлагане на останалите неизкупени имоти. Сега "Рила проект" - дружеството, в което са обектите, предлага на купувачите 38 парцела и 21 магазина.
Дотук най-много активи са преминали към другата верига от германската група REWE - "Билла България", "Техномаркет" е наела няколко, а останалите са придобити от малки търговци.
Имотите на "Пени", които към есента бяха 49 търговски обекта и 15 незастроени терена, са с оценка над 100 млн. лв., а първата порция вероятно е за над половината от сумата, защото е била най-атрактивна, за над половината магазини и за най-големия актив - логистичния център. Само първата порция от девет обекта, купени от "Билла", е с оценка 32 млн. лв. Наемите на "Техномаркет" вече са вписани в Имотния регистър, но останалите ще бъдат регистрирани през втората половина на април и тогава ще станат ясни цените и купувачите.
Половината имущество продадено за половин година
Процедурата по продажбата на имотите започна през октомври миналата година. В продължение на четири месеца потенциалните клиенти имаха възможност да заявят интерес, след което да получат индикативни цени, да разгледат сградите и парцелите и да направят своите ценови предложения, уточниха за "Капитал Daily" от офиса на "Рила проект".
Компанията избрала най-изгодните и вече е сключила предварителни договори за продажба на около 30 обекта. Купувачите са разнородни - от собственици на малки фирми до големи търговски компании. Почти всички продадени досега обекти ще са отново магазини, само малка част от тях ще са логистични центрове, уточниха от "Рила проект".
По-голямата сестра купува
Сред купувачите е "Билла", която има един и същ собственик с Penny - германския концерн REWE Group. След като през октомври м.г. Penny преустанови дейността си в България, "Билла" бе с предимство и първа получи право да избере обекти, които да превърне в свои магазини. Веригата се е спряла на 11 магазина на Penny (шест в София, два във Варна и по един в Пазарджик, Монтана и Поморие) плюс логистичния център в община Елин Пелин на изтеглилата се от България верига, обясниха от "Рила проект".
Износът на ток спадна драстично заради ниските цени в региона. Износът на електроенергия от България продължава да намалява, като от началото на годината до 10 април е спаднал с 56.43% спрямо същия период на 2015 г. Това показват оперативните данни за енергийния баланс на Електроенергийния системен оператор (ЕСО). Така от близо 3 млн. мегаватчаса през първите три месеца на миналата година сега от страната са изнесени 1.268 млн. мегаватчаса.
Причините за спада
Тенденцията за намаление на износа започна още в средата на миналата годината. Докато през зимните месеци това все още можеше да се обясни единствено с топлото време, сега вече е ясно, че зад драстичното понижение има и други причини. Това призна и Митю Христозов, който е консултант към Централно диспечерско управление на ЕСО. По думите му в Европа се наблюдава общо намаление на цените на енергията с около 15-20% спрямо март миналата година и сега мегаватчас се търгува за около 26-27 евро. Една от причините за това намаление са големите количества, търгувани от Норвегия и Швеция на ниски цени. Според търговци причина за ниската цена на електроенергията е и поевтиняването на природния газ, което накара много страни като Италия да пуснат в действие газовите си централи, което допълнително наводнява пазара с евтина енергия.
В същото време в момента в една от основните страни, към които България изнася електроенергия - Турция, няма търсене, коментира Христозов. Според търговци, които не пожелаха да бъдат цитирани, една от причините за намаления износ към южната ни съседка е девалвацията на турската лира след свалянето на руския военен самолет в края на миналата година, което им е причинило големи загуби.
Въпрос на сметки
В момента Сърбия изнася много енергия - около 1000 мегавата, посочи Христозов. Това се дължало на големите водни запаси, от които ВЕЦ-овете произвеждат електроенергия. За разлика от нея в България през тази зима не са образувани значими снежни запаси, което е и една от причините за сериозното намаление на производството от големите ВЕЦ на НЕК. Данните на ЕСО показват, че това понижение от началото на годината до 10 април е 41.23% спрямо същия период на 2015 г.
В тази връзка Христозов коментира, че в момента поради ниската цена не е изгодно ВЕЦ-овете да продават електроенергия и водните запаси се пазели за летните месеци, когато се очаква по-голямо търсене и съответно повишение на цената на електроенергията.
Слабото търсене на енергия се вижда и от намаляващото производство и вътрешно потребление. Според данните на ЕСО потреблението е намаляло с 3.55% от началото на годината спрямо миналата, а производството - с 13.72%.
Всеки запасняк ще се отчита пред военните за пътуванията си в чужбина. Всеки български гражданин, зачислен в запаса, ще трябва да уведомява военните, ако ще бъде в чужбина повече от 6 месеца. Процедурата ще се повтаря и при завръщането му в страната. За нарушителите е предвидена глоба между 270 лв. и 1000 лв. Това предвиждат промените в Закона за резерва, които бяха пуснати за обществено обсъждане. С тях Министерството на отбраната връща практиката от близкото минало за задължителност на мобилизационните назначения, както и за санкции при неизпълнението им.
Задължение да уведомяват военните ще имат и жените, които се водят в запас, но излизат в отпуск поради бременност, раждане или осиновяване и отглеждане на дете. Глоба ще грози всеки, който не си пази документите за мобилизационно назначение за военно време, пише още в проекта.
От него обаче не става ясно дали новите текстове ще се отнасят за заварено положение, тъй като стотици хиляди българи живеят зад граница от години. Това не е изрично уточнено, което означава, че всеки българин, зачислен в запаса, но е извън пределите на България, ще трябва да уведоми военните. Засега не е ясно колко българи в чужбина подлежат на запас. Затова най-вероятно ще започне и нова кампания по връчване на мобилизационни назначения. За да се случи това, от МО планират да възстановят и военните окръжия в градовете. В момента Централното военно окръжие има на подчинение военни формирования, които ще бъдат трансформирани в окръжия.
Кампанията по връчване на повиквателни заповеди от военните се провежда всяка година, но в последно време техният брой се увеличава. Само за първите два месеца на миналата година бяха връчени заповеди на 7306 мъже. През 2014 г. техният брой е бил 19 168, а през 2013 г. - 7038 души.
С новите текстове се променя и пределната възраст за зачисляване в запаса. За войниците, сержантите, офицерските кандидати и младшите офицери ще е 55 г. За старши офицерите - 60 г., а тези с висши военни звания - 63 г. Българите, които са без военна подготовка, но имат специфични военноотчетни специалности, ще се водят на отчет до 55 г.
Министерството на отбраната се е отказало от плановете си да зачисли в запаса и неслужилите младежи. В края на февруари от МО лансираха идеята армията да води на военен отчет и младежи, които не са ходили в казармата след отмяната на наборната военна служба. Ставаше дума за мъже и жени между 18 и 32 години. От МО се надяваха така да попълнят резерва за военно време. След премахването на наборната служба в резерва се зачисляваха само мъжете, които са минали казарма, и бившите военни. С професионализацията на армията бяха отменени и военните комисии, на които се явяваха всяка година момчетата в гимназията. Така няколко поколения не бяха зачислени в окръжията и реално във военно време е невъзможно да бъдат мобилизирани. С промените военните целяха да попълнят именно този законов вакуум, но срещнаха съпротивата на ГЕРБ.
От оповестените промени не става ясно как ще бъде запълнена тази празнина. Донякъде това ще става чрез доброволното обучение на младежи, които после ще бъдат зачислявани в запаса. В понеделник в Единния център за начална военна подготовка в Плевен стартира първият курс "Начална военна подготовка". Досега за курсовете можеха да кандидатстват само студенти, но вече няма такива ограничения, обясниха от МО.
Военните са намерили начин и как да попълнят липсата от офицери в резерва. С промените в закона се предвижда студентите да могат да кандидатстват в съответното висше военно училище за обучение за придобиване на квалификация "Офицер от резерва". На завършилите обучението ще се присвоява първо офицерско звание - лейтенант.
Третият мост над Дунав може да е при Силистра. Темата за трети мост над река Дунав между Румъния и България отново е на дневен ред. На разширена българско-румънска среща на държавни и граждански организации, депутати и евродепутати вчера бе обсъдена идеята за изграждане на пътна връзка между Силистра и Кълъраш. В Силистра вече е създадена Гражданска инициатива "Дунав мост Силистра-Кълъраш", която лобира за проекта.
Мостът е определен като ключова инвестиция за връзка на транспортния коридор от Близкия изток през Турция, граничния пункт "Хамзабейли-Лесово", през Ямбол, Шумен, Силистра и Кълъраш към така наречени северни пътища. Според оценки на румънското Министерство на регионалното развитие от лансираните 4 варианта за мостове по поречието на Дунав най-изгоден е този между Силистра и Кълъраш със стойност 200 милиона евро, съобщават от българската гражданска инициатива. Местните власти ще търсят политическа подкрепа на проекта.
"Дунав мост 2" между Видин и Калафат бе открит през лятото на 2013 г.
Житото поевтинява, хлябът - не. Зърното поевтинява в целия свят. Никога през последните 10-15 години не е имало толкова ниски цени на пшеницата и царевицата в началото на пролетта, съобщи Васил Симов, главен изпълнителен директор на Софийската стокова борса.
В България житото поевтинява с повече от 15% на годишна база - от 184 долара за тон без ДДС през март 2015 г. до 157 долара за тон сега (270 лв./тон). В САЩ цената на пшеницата пада с 19% до 193 долара за тон, в Украйна - пак в същия порядък до 178 долара, в Унгария зърното поевтинява до 155 долара, а в Германия - до 182 долара за тон.
Въпреки големия спад на житото обаче цената на хляба почти не се променя - по данни на статистиката за последната година намалението в "Хляб и зърнени храни" е едва 0,3 процента.
"Ние не правим хляб от пшеница, а от брашно, при него цените не са мръднали или да са паднали най-много с 1-2%", коментира Димитър Людиев, собственик на хлебозавод в Бургас и бивш шеф на федерацията на хлебопроизводителите. Според него винаги по това време - април и май, житото поевтинява, ако има преходни остатъци от старата реколта. Дали намалението е трайна тенденция, ще е ясно след излизането на новата реколта, твърди Людиев. Цената на хляба нямало как да следва толкова плътно пшеницата, която е борсова стока, а трябвало да бъде стабилна през годината. При брашното продължавали продажбите на около 650 лв./т.
Дизелът се отразява само на най-големите, които имат значителен разнос на хляб, фурните използват като гориво газ, ток и пелети, обясни Людиев. Негов колега, собственик на голям производител на хляб, пък твърди, че масовият хляб се доставя на 40 ст. на веригата или 50 ст. с ДДС.
"Е, колко по-малко да струва хлябът? 20 или може би 5 стотинки", попита бизнесменът, който отказа да бъде цитиран. Според него не отговаря на истината, че житото е поевтиняло драстично. Сега е 270 лв./т, а преди било 290 лв.
"За 2 ст. на килограм каква промяна да има при хляба", каза той. В същото време токът за индустрията скочил с 20% през август.
"В момента нямаме основание да мислим за промяна в цената на хляба", заяви и Марияна Кукушева, шеф на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите.
Според нея върху ценообразуването на продукта в най-голяма степен влияят цената на суровината, на енергията и на петрола, както и договарянето.
"Няма как уговорената доставна цена да бъде променяна", твърди Кукушева.
Според Васил Симов спадът в цените на пшеницата пък е обусловен от добрата реколта през миналата година и увеличаване на преходните запаси от пшеница и царевица. Иначе площите, засети със зърно, не се увеличават, просто новите сортове и технологии повишават добивите, каза шефът на Софийската стокова борса, която празнува 25 години от основаването си. Световният съвет по зърното прогнозира и следващата реколта да е добра - 719 милиона тона за целия свят. За България очакванията са за 4,5 млн. т жито.
"Реколтата ще е напълно достатъчна за собствени нужди и за износ. Допреди няколко години приемахме за нормално реколта от 3-3,5 млн. тона", каза Симов. България редовно изнасяла между 2 и 2,5 млн. тона пшеница.
Тази година при производителите и търговците все още има около 1 млн. т зърно,
но до новата реколта през юли се очаква половината от това количество да бъде използвано за вътрешна консумация или за износ.
Антонина Белопитова, директор в Софийската стокова борса, съобщи, че от тази година България е сред държавите, за които Египет разрешава внос на пшеница. "Този пазар е силно ликвиден и може да помогне на нашите производители да продадат зърното си", добави тя.
Въпреки кризата между Украйна и Русия износът на зърно и на двете държави продължава да бъде интензивен.
Световният съвет по зърното очаква реколтата от царевица тази година да е около 973 млн. тона - с 4 млн. повече от прогнозата преди месец.
На годишна база цената на царевицата пада в САЩ с 6%, в Унгария - с 4%, и във Франция - с 1%.
Очакванията са реколтата от царевица тази година в ЕС да е лоша и да се наложи внос, най-вероятно от Украйна.
Все още няма данни за очакваната реколта от царевица в нашата страна, казаха от стоковата борса. В България през март царевицата се е търгувала на цени от 260 лв. за тон, което е поевтиняване от около 4%.
НЕК губи дела за АЕЦ "Белене", остава арбитраж за 54 млн. Софийски градски съд е прекратил второ дело на НЕК срещу архитект-инженера на "Белене" - "Уорли Парсънс Юръп Енерджи Сървисис". Решението е от 5 април. По делото НЕК иска връщане на изплатени 117,3 млн. лв. от 24 юни 2009 г. до 14 февруари 2011 г., а мотивът е нищожен договор.
От НЕК заявиха, че са получили делото във вторник и имат 7 дни, за да решат дали да обжалват. По това дело е платена държавна такса от 4%, което се изчислява на почти 4 млн. лв.
Съдът казва с определение, че между дружествата има арбитражна клауза и компетентен да се произнесе е арбитражният съд.
На 5 февруари Върховният касационен съд потвърждава решение на Апелативния съд за прекратяване на друго дело, заведено от НЕК, с което се атакува арбитражната клауза в договора между компаниите.
В това дело има и иск за 831 млн. лв., за което държавната такса е от над 33 млн. лв. НЕК не я плаща и тази част от делото е прекратена.
Така към момента остава делото, заведено в Международен арбитражен съд от "Уорли Парсънс" срещу НЕК, което е за 54 млн. евро, каза Богомил Манчев, който с фирмата си "Риск инженеринг" е подизпълнител на "Уорли Парсънс".
Сумата е за времето от спирането на АЕЦ "Белене" с решение на правителството и на парламента до прекратяването на договора. Шефът на "Риск инженеринг" заяви, че на няколко пъти "Уорли Парсънс" е предлагал извънсъдебно споразумение.
С 3,5% поскъпва водата в София. Цената на водата в София ще скочи от 1,76 лв. на 1,82 лв. за куб. метър с ДДС. Доклад с такова предложение ще обсъди днес Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). В момента цената на водата в София е 1,76 лв. за куб м с ДДС, следователно поскъпването ще бъде с 3,5%.
Предложението на "Софийска вода", което беше изпратено до регулатора преди два месеца, беше цената на водата в столицата да скочи до 2,11 лв. с ДДС, или точно с 20 на сто.
5,12 лв. за куб. м е социално приемливата цената на водата в София, посочват от КЕВР в проекта за решение за новите цени, който ще бъде обсъден днес. За тази висока цена регулаторът се мотивира със статистически данни, според които средномесечният доход на един столичанин през 2014 г. е в размер на 573 лв., средният брой на членовете на домакинство е 2,4 човека, а средното месечно потребление на вода за питейно-битови нужди е 2,8 куб. метра на човек. Така на практика ръководството на Комисията за енергийно и водно регулиране се опитва да подготви гражданите на София за евентуално поскъпване на водата през следващите няколко години.
Няма обяснение обаче фактът, че въпреки че становището на КЕВР е, че нормата на възвръщаемост на инвестициите на "Софийска вода" трябва да бъде намалена от сегашните 17% на малко над 10 на сто, в проекторешението на регулатора засега се запазва сегашното ниво.
Малка утеха за софиянци е решението на КЕВР за сваляне цената на парното от 1 април с 5,64%.
Строим четири нови моста над Дунав. Изграждането на четири нови моста в българския участък на р. Дунав е заложено в най-големия инфраструктурен проект в Европа - "ABC De" (Aegean sea to Baltic sea Connection and Danube river). Това обясни инж. Румен Марков, управител на "Лардж Инфрастръкчър Проджектс", която представи проекта за втори път. "ABC De" включва както изграждането на високоскоростна жп магистрала между Егейско и Балтийско море, така и много канали, язовирни стени и шлюзове по р. Дунав, които ще оставят завинаги в историята и наводненията, и ниските води по реката. Първият нов мост между България и Румъния, който ще е автомобилен, ще бъде изграден между Оряхово и Бекет. Вторият ще бъде при Гиген-Корабия, на мястото на древния римски мост. Той ще е комбиниран - авто и жп, и ще свързва жп линията Плевен-Сомовит с Румъния. Третият мост ще бъде край устието на р. Янтра, по който ще преминава бъдещата високоскоростната жп магистрала от новото пристанище на Егейско море Ферес до бъдещ порт на Балтийско море. Четвъртият нов мост ще е комбиниран и трябва да бъде изграден при Силистра-Калараш.
Освен двата съществуващи и четирите нови моста преминавания на р. Дунав ще има и по бъдещите язовирни стени между България и Румъния, обясни инж. Румен Марков. За решаване на проблемите с нивото на р. Дунав стени ще бъдат издигнати при с. Кошава над Видин и между Станево и Бистрец под Дунав мост 2. По стената Станево - Бистрец ще минава жп линия, която ще свързва Бойчиновци и Крайова. Шосета ще минават по стената при Кошава, както и по бъдещите стени при Белене и при Тутракан-Олтеница. Язовирните стени ще бъдат комбинирани с шлюзове, съобразени с размерите на най-големите състави, движещи се по р. Дунав. С 4 нови моста и 4 язовирни стени, преминаванията на р. Дунав в нашия участък ще бъдат общо 10.
За решаване на проблема с наводненията между Кошава и Белене ще бъде изграден канал, който ще поема високите води за 1000 години напред, обясни още инж. Румен Марков.
Необходимите инвестиции за реализирането на проекта "ABC De" са около 73 млрд. евро. В края на април ще проведем преговори с Европейската инвестиционна банка за финансиране на проекта, заяви Румен Марков.
40 евро на ден за сервитьор на круизен кораб. Между 40 и 45 евро на ден вземат сервитьорите и камериерите на круизен кораб у нас. С 20 евро отгоре се плаща на готвачите, а най-голямата дневна сума - около 300 евро, е за капитана. По-добрите възнаграждения идват не толкова от сумата по трудов договор, която често била близка до минималната за страната заплата, а от т. нар. валутна ставка. За различните позиция тя е от 35 евро на ден до 300 и повече евро.
Това разказа за „Монитор" бивш служител на един от круизните кораби на български превозвач по повод акцията на двата най-големи транспортни синдиката в Европа, според които условията на труд на плавателните съдове по речните круизи са много лоши. Тя започна на 4 април в Амстердам с апел към туристите, разпространяван на листовки, самите те да проверяват в какви условия работят екипажа и обслужващия персонал. Според синдикатите заплатите са толкова ниски и условията на работа - толкова лоши, че дори след девет месеца непрекъснат къртовски труд, понякога до 14 часа дневно, работещите на круизни кораби трябва да разчитат на бакшишите на туристите, за да занесат някакви пари вкъщи в края на сезона.
Според нашия източник описаното от синдикатите отговаря на истината и работата действително е много и тежка. Обслужващият персонал обичайно обитава каюти за по двама или трима души с един санитарен възел. При нивото на заплатите в България обаче парите си заслужават, смята той. И допълни, че освен заплатата, човек може да се надява и на бакшиши от по-заможните туристи, които варират между 5 и 20 евро. По правило тези, които пътували по каналите, взимали по-добри възнаграждения.
„Изненадана съм от твърденията, че обслужващият персонал на круизните кораби е настанен при лоши условия и е експлоатиран", коментира по този повод Десислава Милева от отдел „Маркетинг" на единствената българска компания за речни круизи. Тя уточни, че не може да разкрие какви са заплатите на българските кораби, но според нея фактът, че има толкова много желаещи за сервитьори, камериерки, готвачи и администратори на туристическите кораби, е достатъчно красноречив, че хората искат тази работа. „Ние разширяваме дейността си - отначало имахме два кораба, сега са шест, и обявяваме свободни работни места. Кандидати винаги има и те не са само от Русе, а и от много други градове в страната", допълни Милева.
Двата синдиката, предприели необичайната акция да търсят правата на работещите чрез туристите, обясниха миналата седмица, че са решили да се пробват с такава акция, тъй като от две години искат среща с работодателите от сектора на речните круизи в Европа, но досега такава не се е състояла. В момента над 120 кораба на различни компании извършват круизи по Дунав.
От синдикатите призоваха и българските туристи да подкрепят инициативата. И добавиха, че вече са се обърнали към ръководството на единственото у нас дружество, извършващо круизни превози, с предложение за среща и обсъждане на условията на труд и живот на неговите служители, повечето от които са българи.
Само трима бежанци официално на работа. Само трима от бежанците, които са настанени в центровете из страната, работят. Въпросните чужденци, приели да си изкарват препитанието с труд, са наети в колцентър, търговски обект и заведение за бързо хранене. В същото време в центровете на Държавната агенция по бежанците са настанени общо 760 души. Част от тях са получили възможност да се хванат на работа, но са отказали, защото не ги удовлетворявало заплащането или заради езиковата бариера. Това сочи справка към 8 април, предоставена на „Монитор" от ДАБ. Проверка на вестника показа, че в хасковска област например, където има три бежански центъра, нито един от обитателите им не е потърсил и приел работа въпреки провежданите през годините няколко трудови борси. За сметка на това в региона има не малко обекти, държани от сирйици, което показва желание да работят единствено като самонаети, коментират местни жители и бизнес.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |