Депутатите бламираха реформата в МВР. Реформа в МВР няма да има дори в мекия й вариант, предлаган от вътрешния министър Румяна Бъчварова. Законопроектът й, с който трябваше да се наложат рестрикции предимно за бъдещите полицаи, беше отхвърлен във вътрешната комисия на парламента още преди първото четене. Каква ще е съдбата на закона, не стана много ясно. Бъчварова заяви, че го изтегля, но няма да подава оставка. Председателят на комисията и председател на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов обяви, че все пак ще бъде направен опит законът да мине на първо четене в зала.
Именно Цветанов беше най-лютият критик на закона, въпреки че накрая гласува "за". Това не е първият път, когато той препъва Бъчварова - по негова инициатива например бе отхвърлен електронният чип в личната карта. Куриозът е, че след всеки сблъсък между двамата премиерът Бойко Борисов и шефът на ПГ на ГЕРБ Цветанов се появяват публично и обявяват, че изцяло подкрепят Бъчварова.
Промените в Закона за МВР предвиждаха служителите в МВР да са 3 категории - по Закона за МВР, по Закона за държавния служител и на трудов договор. Сегашните полицаи трябваше да запазят привилегиите си от до 20 заплати при напускане, но щяха да изгубят 5 дни от отпуска си. Бъдещите полицаи щяха да получават при напускане само до 12 заплати. Администрацията на МВР трябваше да бъде преназначена по Закона за държавния служител, но да се пенсионира по сегашния ред, т.е. с до 20 заплати накуп. Всички бъдещи служители обаче трябваше да получават не повече от 12 брутни възнаграждения в края на кариерата си. Служителите, които щяха да бъдат преназначени по Кодекса на труда, трябваше да вземат до 6 заплати при напускане. Бъчварова твърдеше, че с тази реформа и с изнасянето на услугите на МВР в държавно предприятие ще икономисва по 65 млн. лв. годишно.
Депутатите от вътрешната комисия обаче, също както и полицейските синдикати, не проявиха разбиране към идеите. Проектът беше отхвърлен с три гласа "против", 7 въздържали се и само 6-има "за", като 5-има от тях бяха от ГЕРБ.
Според вътрешния министър промените не са били приети по политически причини и поради неразбиране на депутатите. "Много е трудно да разбереш един нов подход, когато се предлага. Когато си свикнал да работиш по един начин, е много трудно да приемеш нов подход", каза Бъчварова и добави, че "не всеки разбира от квантова физика".
Преди това Цветанов разби законопроекта по почти всички точки. "Има много добри предложения, които се предлагат, но същевременно мога да кажа, че действително законопроектът не покрива очакванията и не кореспондира с първоначално заявените намерения в сектор "Сигурност" от ГЕРБ", обяви той. От тирадата му се разбра, че проблемът е, че "няма реална комуникация между МВР и вътрешната комисия". Цветанов подходи брутално към съпартийката си с думите: "Аз до ден днешен не знам кой е предложил този законопроект. Не смятам, че сте успели да вникнете в дълбочина". Бъчварова го изслуша учтиво, а на излизане обясни, че тя е участвала в писането на закона и че тази реформа е дело на ГЕРБ отпреди тя да оглави МВР.
Цветанов бе категоричен и че въвежданото обезщетение от до 12 вместо до 20 заплати за напускане на системата няма да доведе до реален резултат. "Новопостъпилите служители ще получат 12 заплати обезщетение чак след 12 години евентуално. Защо да не въведем друг критерий със стъпаловиден подход", попита той. Бившият вътрешен министър не бил съгласен и да се натрупват отпуските на полицаите, заради което МВР ще има да им изплаща милиони при напускане. Той се възмути от преназначенията без конкурс в системата. Не харесвал и преобразуването на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" в агенция, въпреки че с това статутът на пожарникарите няма да се промени. Цветанов обаче вещае масови напускания.
Депутатите от БСП настояха за цялостното оттегляне на законопроекта. Според тях промените в този момент са неуместни предвид напрегнатата обстановка. От ДПС пък казаха, че ще се въздържат при гласуването, защото не били съгласни с голяма част от текстовете. Според тях било обезпокоително отрицателното становище на полицейския синдикат. Представителите на АБВ също се обявиха против, защото се правели прекалено много промени в Закона за МВР и това водело до още по-голяма несигурност в служителите от системата. Атанас Атанасов от Реформаторския блок бе категорично против да се правят икономии от работната заплата. Освен това предлаганите промени щели да превърнат главния секретар на МВР в главен кадровик.
От 1 май минута в роуминг в ЕС ще струва до 44 стотинки. От 30 април българите ще плащат по-малко за ползване на мобилни услуги в роуминг в рамките на ЕС. Правителството вчера одобри тавани за цените на тези услуги. Минута обаждане ще струва максимум 0.19 евро (0.37 лв. на минута без ДДС и 0.44 лв. с ДДС). Писането на съобщения също ще поевтинее - есемесът ще струва най-много 6 евроцента. Любителите на "сърфирането" също ще са доволни - един мегабайт интернет ще струва максимум 20 евроцента. Тези горни граници са записани в проект за промени в Закона за електронните съобщения. Правителството вчера ги гласува, но предстои и парламентът да ги приеме. За страните извън ЕС роумингът засега остава скъп и без тавани.
Добрата новина за пътуващите в страни от Евросъюза идва заради евродиректива, която изисква от 30 април всяка държава членка да смали таксите за услуги в роуминг. Според нея от 30 април т.г. всеки мобилен оператор в ЕС трябва да спазва лимит и за минута разговор той е националната тарифа плюс максимална надбавка от 5 евроцента.
А има и още по-добра новина - директивата повелява от 15 юни 2017 година всякакви такси да отпаднат. Тогава европейците ще говорят и сърфират по едни и същи тарифи според мобилния си план - независимо дали се намират вкъщи, или в друга държава от ЕС.
От "Теленор" и "Виваком" съобщиха, че се готвят да се съобразят с новите правила. Преди дни пък от "Мтел" обявиха промоция с нулева надценка за роуминг в ЕС на нови абонати.
От "Виваком" обясниха пред в. "Сега", че занапред включените в тарифния план минути за национални разговори към други мрежи ще са валидни и за изходящи разговори в ЕС, като за тези разговори ще се начислява само допълнителна такса спрямо тарифния план.
След изчерпването на включените минути отново ще се прилага цената за разговори към други национални мрежи със съответната допълнителна такса. Промените засягат всички клиенти, като ефектът от тях ще е различен в зависимост от условията на ползвания тарифен план, обясниха от компанията.
Сократис Кокалис купува дял във второ дружество на Васил Божков. Компанията на гърка Сократис Кокалис Intralot се е договорила да купи 49% процента във второ голямо хазартно дружество на Васил Божков - "Евробет". Преди 14 години същата операция беше направена и за компанията за спортни залози "Еврофутбол".
Новината беше разпространена в прессъобщение от гръцката компания и потвърдена от българското дружество за "Капитал Daily". Според него сделката ще бъде завършена през юни. "Евробет" има консолидирани приходи от 104 млн. лв. за 2014 г. и 11 млн. лв. печалба, но една от дъщерните компании организира "Лотария България", бизнесът й расте и вероятно миналата година продажбите имат силен ръст. Според гръцкото съобщение дружеството разполага с над 1100 обекта за залагания, а за лотарията точките за продажба са над 5000.
Кокалис е познат от 90-те години в България, като е участвал и в няколко спорни сделки чрез телеком групата си "Интраком" - с БТК и държавното тото.
Васил Божков пък е най-големият в хазарта в страната - контролира "Еврофутбол" (със 110 млн. лв. оборот за 2014 г.), "Национална лотария" и "Лотария България", които имат приходи от около 200 млн. лв. за миналата година, има казина и онлайн сайтове за залагания.
Малко детайли по сделката
Продажбата е договорена чрез българското дружество на компанията "Билот", която притежава 49% и от първия частен букмейкър "Еврофутбол". "Билот" няма дейност и получава приходи от дивиденти от участието си в компанията на Божков. За 2014 г. сумата е 21 млн. лв., а печалбата - 20 млн. лв., година по-рано постъпленията са били 14 млн. лв., а печалбата отново е 1 млн. лв. по-малко.
От "Евробет" заявиха за "Капитал Daily", че ще обявят подробности по сделката в следващите дни. За момента не е ясно кои точно дялове придобива Intralot, но както самият Васил Божков е казвал в миналото: "Аз никога не участвам в бизнес, в който не притежавам поне 51%." Одобрението на сделката от регулаторните органи като Комисията за защита на конкуренцията и Държавната комисия по хазарта се очаква да приключи през юни тази година.
"Горди сме да разширим нашето присъствие в България чрез придобиването на стратегически дял в "Евробет", който е пазарен лидер в сектора си", заявява Антониос Керастарис, главен изпълнителен директор на Intralot Group, в съобщението. "Стратегическото участие на Intralot в "Евробет" показва възможностите на компанията да привлича интереса на международните инвеститори и засилва позицията ни на местния пазар на хазартни игри", добавя изпълнителният директор на "Евробет" Милен Стаматов.
Какво се продава
Докато "Еврофутбол" е концентриран единствено в областта на спортните залози, "Евробет" е насочен изцяло върху числовите игри и лотарийните билети. Най-популярните игри на компанията са "Еврошанс", който е индиректен конкурент на държавното тото в областта на числовите игри, и "Лотария България". В отчета на дружеството пише, че краен собственик на компанията е Васил Божков (виж карето за детайли).
"Евробет" набра бързо скорост заради "данъчната ваканция" през 2014 г., когато лотариите бяха пропуснати в данъчните закони. Докато през 2014 г. те не платиха нито един лев данъци за хазартна дейност, през миналата година постъпленията от облагането в тази област са 37 млн. лева. Осигурената от депутатите едногодишна данъчна ваканция през 2014 г. е ощетила бюджета с над 30 млн. лв. Сметката е на база ставката от 15%, която вече се дължи, и на оценките, че размерът на този бизнес през пропуснатата година е бил около 200 млн. лв. Божков контролира и другата развила се през последните години хазартна игра - "Национална лотария", но тя не е обект на сделката с Кокалис.
Гръцкият купувач
Приходите на Intralot, чиито акции се търгуват на Атинската фондова борса, през 2015 г. растат с 3.3%, сочат финансовите резултати на компанията, публикувани на 31 март. Мажоритарен собственик в компанията е основателят й Сократис Кокалис. Постъпленията през миналата година са достигнали 1.914 млрд. евро при 1.853 млрд. евро година по-рано. Оперативната печалба за 2015 г. е била 177.2 млн. евро, което е с 1% повече от 2014 г. В съобщение до акционерите компанията посочва, че това се дължи на доброто представяне на пазарите в Италия, Ямайка, България и Аржентина. Конкретно българският и турският пазар заедно са донесли 9.4 млн. евро печалба на компанията.
Компанията, която в Гърция е доставчик на услугата на наскоро приватизираното държавно тото OPAP, се готви за въвеждането от правителството на Алексис Ципрас на данък от 5 евроцента за всяка колонка в игрите с футболни прогнози.
Собствеността в "Евробет"
"Евробет" е поредната компания в хазартния бизнес, свързана с Васил Божков. Тя е с основен собственик "Диджитъл сървисиз" (52%), която е 100% на "Вабо 2005", което е директно на Васил Божков. Останалите дялове са разпределени приблизително поравно между пет дружества. Едното - "Ерина", е регистрирано на "Московска" 43, където е централата на Божков. Притежател на второто - "Сигуро", е "Еврогруп инженеринг" - изцяло на Мирослав Илиев, който е член на борда на директорите на "Нове холдинг". Третото - "Мелиора", е на Борис Бекяров (мажоритарно) и Евгения Атанасова, като Борис Бекяров излиза в управата на няколко други дружества заедно с Божков и Александър Тумпаров. Именно първият управител на "Еврофутбол" Тумпаров е сочен като съдружник на Божков в "Лотария България". Той директно е собственик на четвъртия държател на дялове в "Евробет" - "Глобус травел". Последното - "АСМ 99", е на Румен Йорданов (в орбитата на "Нове").
ГБС и свързваната с Пеевски "Техноекспортстрой" спечелиха поръчка за 51 млн. лв. Една от най-големите обществени поръчки на държавната "Булгартрансгаз" - за 20-километровото разширение на транзитния газопровод към Турция за над 50 млн. лв., вече е договорена с консорциум, в който влизат "Главболгарстрой", "ГБС - инфраструктурно строителство" и "Техноекспортстрой", която се свързва с депутата от ДПС Делян Пеевски. Договорът за изпълнение е бил подписан в началото на март и публикуван в регистъра на Агенцията за обществени поръчки на 1 април.
Шест желаещи, три допуснати
Поръчката беше обявена от "Булгартрансгаз" в средата на септември миналата година, като индикативната стойност беше 47 млн. лв. без ДДС. Дружеството търсеше изпълнител за доставка, строително-монтажни работи и въвеждане в експлоатация на част от разширеното трасе до Турция.
В средата на октомври 2015 г. оферти подадоха шест кандидата. Това са варненската "Интеком груп" на Павлин Николов и Светослав Миладинов. Фирмата е отстранена от надпреварата още в началния етап, тъй като офертата не е съдържала всички необходими документи. От протокола от отварянето на офертите става ясно, че дружеството е поискало удължаване на срока за подаването на оферти, което явно не е уважено от "Булгартрансгаз".
Вторият кандидат е консорциум "Лозенец - Недялско", който на практика печели процедурата. Отново от протокола става ясно, че участието на "Главболгарстрой" в него е 90%, на "ГБС - инфраструктурно строителство" 7% и на "Техноекспортстрой" 3%. Това е изненада, защото досега ГБС беше чест партньор с "Водстрой 98" (най-често печелещата държавни поръчки фирма, свързвана с Пеевски) - централна гара, пловдивския колодрум и др. "Техноекспортстрой" през последните години беше по-пасивна, но явно сега се активира. Компанията беше приватизирана от тандема Цветан Василев - Пеевски, но сред разрива (по думите на банкера) е под контрола на Пеевски.
Самата "Водстрой 98" също участва в търга в обединението "Газпроект Турция", но с друг партньор - "Трейс груп холд", като двете фирми не са нови партньори.
Третият кандидат е "Консорциум С.Г.П.", който също е отстранен от процедурата. Той обединява италианската С.А.Л.П, чието участие е 51% и "Газстроймонтаж", собственост на "Газстрой". Според протокола кандидатът не е представил гаранция за участие от 300 хил. лв. и доказателства за финансовото си състояние. Според изискванията на процедурата участниците трябва да разполагат със свободни средства в размер на 14 млн. лв.
Друг кандидат в процедурата е обединението "Енерго хабау ППС", в което влизат "Енергоремонт холдинг", представляван от Теодор Осиковски, чието участие е 40%, австрийската HABAU, която беше избрана за изпълнител на подземната част на интерконекторната връзка между България и Румъния и германската PPC pipelinesistems, чието участие е по 30%.
Последният консорциум, кандидатствал в поръчката, е "Монтажи Ко - Ти Ви Би - ТГ 2015", който също е отстранен. В него с равни дялове влизат "Монтажи Ко" и димитровградската Ти Ви Би. Въпреки че отговаря на всички технически и финансови условия, консорциумът е отстранен, тъй като е заложил по-дълъг срок на изпълнение от предвидения от "Булгартрансгаз".
Колко близки цени
Така до отварянето на ценовите оферти стигат три от кандидатите, два от които свързвани с Пеевски. Според протокола най-ниската цена, предложена от консорциума "Лозенец - Недялско", е 46.520 млн. лв. без ДДС, което е общата цена на изпълнение. Останалите два предлагат доста сходна цена. "Енерго хабау ППС" - 47.118 млн. лв., и "Газпроект Турция" - 47. 077 млн. лв. Тези оферти дават на "Лозенец - Недялско" съвсем малка преднина в точките. Консорциумът обаче излиза убедително напред в класирането благодарение на техническата част на офертата. Според критериите с равна тежест при оценката са цената и организацията на изпълнение на строително-монтажните работи.
В крайна сметка договорът за изпълнение, подписан с "Булгартрансгаз", според сайта на Агенцията за обществени поръчки е на стойност 43.239 млн. лв. без ДДС, което прави 51.6 млн. лв.
Защо поръчка е по-скъпа
Въпреки че договорът е сключен за по-малка сума от индикативната, която беше 47 млн. лв., е интересно защо тя е доста по-висока от обявената стойност на проекта в 10-годишния план за развитие на мрежата от 32 млн. лв. Както "Капитал Daily" писа, разликата идва от това, че планът е бил изработен преди проекта за разширението на газопровода. Така не е можело да бъдат взети предвид реалните пазарни стойности, бяха коментирали от "Булгартрансгаз".
Според параметрите на поръчката изпълнението й трябва да приключи за срок от година и половина, което означава, че разширението ще е готово през 2017 г. "Булгартрансгаз" ще плати авансово на изпълнителя 20% от стойността на поръчката.
Българите в Panama Papers: Петър Манджуков отстъпва фирма в данъчен рай на жена си. Бизнесменът Петър Манджуков отстъпил офшорна фирма, на която е бил директор, на младата си съпруга Иванета през 2012 г., показват документите.
Фирмата Kegel Asset Management е регистрирана на Британските Вирджински острови на 15 март 2001 г.
"А, "Keгел" ли? Това е фирма, която никога не съм ползвал, никога не е имала търговска дейност. Бях забравил за нея."
Това каза бизнесменът, потърсен от "24 часа" да коментира появата на своето име и това на съпругата си в мегаданните, получени от "Зюддойче цайтунг" преди повече от година и споделени с Международния консорциум на разследващите журналисти.
Глобалното журналистическо разследване, което стана известно като "Досиетата Панама", вече четвърти ден публикува значими разкрития, свързани със световни лидери или с техни приближени, с големи имена в бизнеса или известни личности.
Според документите фирмата, свързана с Манджуков, е регистрирана чрез фирма посредник в Женева, а за услугата са платени 600 долара. Манджуков е вписан като директор - пост, на който остава до 2004 г. За кратко е сменен от други 3-ма, но през 2006 г. се завръща отново.
Първият акционер на компанията не е фигурира с име и адрес, а само с названието "приносител".
През 2007 г. обаче Комисията по финансови услуги на Британските Вирджински острови разпорежда, че анонимните приносители на акции трябва да плащат по-високи такси. Това принуждава много приносители да излязат на светло. Не е ясно дали точно такъв е случаят с Kegel Asset Management, но през 2009 година.
Манджуков получава 4 сертификата за по 12 500 акции всеки. През 2012 г. в кореспонденцията се появява името на младата съпруга на Манджуков Иванета и става ясно, че тя ще е новият администратор на команията.
Манджукова потвърждава новия си пост и предмета на дейност на компанията - инвестиционни услуги. Съобщава обаче, че предишната година компанията не е извършвала дейност.
През април 2013 г. Манджукова чрез личната си асистентка иска закриване на компанията. През юни същата година обаче се отказва от идеята. През юли 2014 г. Петър Манджуков съобщава решението си да направи съпругата си собственик и директор на компанията, макар че фирмата не развива дейност. През май 2015 г. Манджукова декларира, че средствата на компанията са от финансови инвестиции.
В данните няма повече подробности, свързани с фирмата.
Роденият в Пловдив Манджуков е известен като медиен магнат и оръжеен търговец. Той беше издател на вестник "Дума" и имаше телевизия Би Би Ти.
"Не знам колко средства съм вложил в медиите, но че съм похарчил доста пари, това е факт. Живеем във време, в което медиите имат изключително важната задача да отразяват обективно истината и така да влияят, да формират обществото. Убеден съм, че политическите партии имат по-слабо въздействие, отколкото медиите." Това каза преди време в интервю Манджуков.
Кариерата му започнала в оръжейния завод в Сопот. "Да търгува човек с оръжие, е изключително голяма отговорност. Не съм съгласен, че оръжейните търговци са мафия. Ние работим за доставки на военно имущество за определени армии, а това е високопрофесионална, високоотговорна дейност. Тази дейност е изградена от правила и рестрикции, защото търговията с военно имущество и военна техника трябва да бъде наблюдавана", смята бизнесменът, работил дълги години в оръжейното дружество "Кинтекс", изнасяло продукция за над 1 млрд. долара годишно.
Преди време Манджуков разказа, че направил първия си милион през 1991 г. Тогава - вече като частно лице, подписал договор с Министерството на отбраната на Алжир, която била една от многото страни, с които "Кинтекс" работел преди 1989 г., но една от малкото, които останали партньори и след падането на желязната завеса.
"Булгартабак" спазвал договора за приватизация. "Булгартабак" спазва договора за приватизация. Това обяви шефът на агенцията по приватизация Емил Караниколов пред депутатите от икономическата комисия. Тя се събра заедно с министъра на икономиката Божидар Лукарски и синдикатите, за да обсъди спирането на "София БТ".
Караниколов уточни, че след проверката в завода не са установени нарушения, а холдингът имал право да спре работата му за 12 месеца.
Ако се констатира нарушение на приватизационния договор, ние можем да се обезщетим с всички активи на "Булгартабак", в т. ч. непродадена продукция, машини, имоти, а може да блокираме и финансови средства, обясни Караниколов.
При проверката станало ясно още, че две от осемте производствени линии в "София БТ" са демонтирани. "Няма забрана по приватизационния договор за преместване на машини. Имаше твърдения, че те са изнесени извън територията на България, бяхме длъжни да го проверим, оказа се, че не е вярно", обяви Караниколов. Екипът му влизал на проверка в "Благоевград БТ" тези дни, за да установи дали там са машините от "София БТ".
От предложените споразумения за обезщетения на 310 работници от софийския завод, 307 вече били приели. Сумите варират от 15 000 до 35 000 лв.
Икономическият министър пък ще представи на заседание на МС в рамките на три седмици анализ за негативното отражение върху бюджета от спирането на "София БТ". Анализът ще бъде представен и на икономическата комисия в парламента.
„Уикилийкс": "Панамските досиета" са удар срещу Путин, финансиран от Сорос и САЩ. „Уикилийкс" изрази мнение, че изтичането на т.нар. „Панамските документи" на адвокатската кантора „Мосак Фонсека" е финансирано от Джордж Сорос и целта му е била атака срещу Русия, предаде Regnum, цитиран от „Фокус".
Атаката срещу Путин с помощта на „Панамските документи" е насочена срещу Русия и бившия Съветски съюз и е финансирана от USAid и Джордж Сорос, пише в официалната страница в тутитър на организацията „Уикилийкс".
„Американският център по изследване на корупцията и организираната престъпност може и да върши добра работа, но обективността му сериозно се подкопава от прякото финансиране на правителството на САЩ с помощта на „Панамските документи", пише в друго съобщение.
Документи на адвокатската кантора „Мосак Фонсека" от Панама изтекоха на 3 април, в тях се разриха офшорните схеми на редица световни лидери и техните приближени. Част от фигуриращите лица в разкритията са физически и юридически лица от Русия.
40 телевизии тръгват онлайн. Бърз достъп до 40 от най-гледаните телевизионни канала директно на лаптоп, телефон или таблет с високо качество предлага „Мтел".
Два месеца преди европейското първенство по футбол клиентите вече могат да следят програмите на 5 различни устройства. Мтел NOW предлага възможност за връщане на програмата на тези канали до седмица назад, спиране на пауза, до 10 часа запис на избрани предавания, архивиране и достъп до тях в рамките на 3 месеца.
Приложението предоставя и електронна тв програма, съобщиха от компанията. Услугата е достъпна онлайн и чрез мобилно приложение за Android и iOS и важи както за нови, така и за съществуващи абонати на телевизионните пакети на „Мтел" и blizoo.
Потребителите, които се регистрират за достъп до услугата до 30 април, ще могат да я ползват безплатно 3 месеца. След изтичането на промоционалния период месечната такса е 5,99 лева.
Това e услуга за гледане на телевизия през мобилни устройства на Telekom Austria Group, част от която е и „Мтел". Приложението вече е въведено в Австрия, където се радва на голям интерес от страна потребителите заради множеството функционалности, които предлага. До края на годината услугата ще бъде въведена в операторите от групата в Сърбия, Македония и Хърватия.
Говорим по-евтино по GSM в Европа от 30 април. От 30 април 2016 г. таксите за разговори по мобилен телефон в роуминг в страните от ЕС не могат да надвишават 0,19 евро на минута за обаждания (гласови изходящи повиквания), 0,06 евро за SMS и 0,20 евро за потребен мегабайт интернет (всички цени са без ДДС).
От 15 юни 2017 г. българските потребители ще плащат за ползването на тези услуги на национални цени, независимо в коя държава от Европейския съюз ги ползват, т.е., без надценки за роуминг. Това предвижда регламент на ЕС, който ще бъде въведен в националното ни законодателство с промени в Закона за електронните съобщения. Промените в закона вчера бяха одобрени от Министерски съвет. С измененията на закона ще се гарантират възможностите за прилагане на планираните действия в Регламента на Европейския парламент и на Съвета на ЕС за еднакво и недискриминационно третиране на трафика при предоставянето на услуги за достъп до интернет и за защита на правата на крайните потребители.
В проекта са определени санкции за доставчици, за които се установи, че блокират, забавят, променят, ограничават, упражняват намеса, влошават качеството или дискриминират специфично съдържание, приложения или услуги, достъпни чрез интернет. Държавите членки на ЕС са длъжни да приемат разпоредби относно въвеждането на пропорционални, ефективни и възпиращи санкции в случай на нарушения на регламента, както и да вземат всички необходими мерки, за да гарантират неговото прилагане.
Между 300 и 1000 лв. данък за такситата. Патентен данък за всеки таксиметров автомобил между 300 лв. и 1000 лв. ще се плаща от следващата година. Това реши парламентарната комисия по бюджет и финанси, като прие на второ четене промени в Закона за местните данъци и такси, които бяха внесени от депутати. Първоначалното предложение беше данъкът да е между 400 лв. и 1000 лв., но долният праг беше намален, тъй като в малките общини и оборотите на такситата са малки. Конкретният размер на налога ще се определя от всяка община, стана ясно от думите на Людмила Петкова от Министерство на финансите по време на заседанието. Изчисленията на Министерството на финансите показват, че годишно ще се събират около 15 млн. лв. от този данък, а парите ще отиват в общините.
Водачите на таксиметрови автомобили ще трябва да подписват договор с лицензирания превозвач, при положение, че искат да карат за собствена сметка, но от негово име. Писменият договор между водача на таксито и превозвача ще бъде публичен - ще бъде качаван на сайта на автомобилната администрация. Представителите на БСП гласуваха против промените.
Маскират кучешки боеве като изложби. Кучешки боеве със сериозни залагания са маскирани като легални изложби. Идеята на организаторите на незаконните прояви е да привлекат повече хора, без да събудят подозрение. Така често в социалните мрежи може да се види събитие за представяне на някоя едра порода, на което присъствие заявяват стотици хора. Заради тази нова практика полицията вече проверява всяко подобно мероприятие. Ченгета под прикритие пък следят, че всичко ще протече по регламент и няма да се стигне до кървави схватки.
Всъщност изложбата се провежда за кратко, а след това животните мерят сили, докато стопаните им залагат тлъсти пачки на това кой ще победи и кой ще загуби. За това алармираха природозащитници пред „Монитор". Последната такава мнима изложба се е провела в близкото до София село Бусманци. 10 минути след като са дефилирали кучетата, са се спретнали нелегални залагания за боеве. Събитието се е състояло в самото начало на април. Тогава се били животни от породата кангал. Веднага след като мероприятието е протекло, организаторите са премахнали поста си във „Фейсбук". Според присъствали на грозното събитие две кучета са загинали от раните си. Залозите за няколкото боя пък са били над 50 хил. лева.
„На подобни боеве залаганията се е случвало да стигат и до 100 хил. лева. Коефициентът е 50 на 50. Ако едното животно победи, тези, които са заложили на него, вземат всичко и си го разделят. Имаме информация, че преди месец в едно пазарджишко село е имало залози, които буквално са били над 100 хил. лева. Просто е имало много хора", разказа пред „Монитор" Петър, който се занимава с обучение и развъждане на по-агресивни породи. Мъжът обаче го прави само за удоволствие и твърди, че никога не е пускал свои кучета в битки. За сметка на това обаче много негови колеги го правели.
Собственици на агресивни породи от Гърция и Турция правят постоянни гастроли у нас, за да пускат животните си в битки, от които да прибират пари, разказаха пред „Монитор" стопани на кучета. Чужденците идвали, тъй като наказанията и разкриваемостта в България били по-малки, отколкото в родните им страни. Жители на Хасково, където пък най-масово се провеждат подобни мероприятия, твърдят, че масово се развъждат породи кучета за участие в кучешки боеве. За това алармират собственици на домашни любимци в града, които са се напатили от срещата с „биячи" из хасковските паркове.
Начисляват по 100 кубика топла вода, ако не пуснем отчетника. До 100 кубика топла вода на човек ще бъдат начислени на домакинствата, които не пуснат топлинния си счетоводител за отчитане на топломерите и топлия водомер у дома. Според действащата наредба при неосигурен достъп за отчет на водомери на конкретния имот трябва да се начисли служебен разход до 280 литра на ден на човек, предупредиха от най-големия топлинен счетоводител. На месец това означава до 8 кубика или годишно до 100 кубика на човек, изчислиха от «Техем».Това означава една доста висока сметка за подгряване на водата при неосигурен достъп за отчет на водомерите, обясниха от там.
При неосигурен достъп до имот за отчет на индивидуалните разпределители в изравнителната сметка се начислява максимален разход на енергия за отопление. Това означава солена изравнителна сметка и за парното. Разбира се, ако след като изравнителната сметка излезе, клиентите могат да си поръчат извънреден отчет и в тримесечен срок сметката им да бъде коригирана. Това обаче води до корекция на сметките на всички останали съседи във входа, предупредиха от „Техем". След този срок такива корекции не са възможни. Досега с подписи на 2/3 от етажната собственост корекции се извършваха и след този срок, припомниха от топлинния счетоводител.
Фирмите за дялово разпределение ще тръгнат масово на отчет след 10-12 дни, съобщиха две от най-големите компании. „Техем" са планирали старта на отчетната кампания за 18 април, а „Нелбо" - за 23 април. И двете компании планират да приключат със снемането на данните на топломерите в София до края на май. От „Нелбо" поясниха, че във Враца засичането на уредите ще приключи на 11 май. В Перник все още се очаква дата за спиране на парното. Във всички други градове - Пловдив, Плевен, Варна, Бургас и Сливен, няма да се наложи засичане, защото там клиентите на компанията са на месечен отчет.
От „Техем" обясниха, че те не предвиждат посещения по великденските празници, но за сметка на това има сгради, в които са планирани отчети през почивните дни около 24 май.
До края на следващата седмица ще бъдат разлепени съобщения по входовете с датите за отчет. Топлинните счетоводители са длъжни да дадат две дати за отчет, като едната задължително трябва да е в извънработно време. За идването си на коя да е от двете дати те нямат право да искат пари от клиентите. Всяко следващо посещение обаче се плаща и е по искане на клиента.
При равни други условия изравнителните сметки тази година трябва да са по-ниски, тъй като според данните на топлинните счетоводители сезонът е бил по-къс и по-топъл. Разбира се, ако клиентите са ползвали повече парното от миналата година, това няма как да не се отрази на изравнителната сметка.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |