КАТ погна шумните коли. Седем коли са спрени от движение в понеделник заради изкуствено затъмнени стъкла. Това съобщи вчера главен инспектор Калоян Драганов от КАТ-София.
Пътните полицаи периодично правят хайки за нефабрично слънцезащитно фолио, залепено отвътре на панорамното или на предните две странични стъкла. Глобата е само 20 лв., но за това нарушение се прилага и принудителна административна мярка (ПАМ) временно спиране от движение. След плащане на глобата и отстраняване на фолиото колата отново може да си продължи по пътя.
"Затъмняването е опасно не само заради намалената видимост, а и защото при катастрофа фолиото не позволява на стъклата да се натрошат на дребни парченца и стават по-опасни за водача и пътниците", обясни Драганов.
При акцията си катаджиите ще спират и автомобили с махнати гърнета или преправени двигатели. Става дума за коли, чиито собственици умишлено са увеличили мощността им. Те също ще бъдат спирани от движение до отстраняване на нередностите. Според катаджиите прилаганата ПАМ е по-ефективна от глобите.
Само преди по-малко от месец след бой на Околовръстното шосе, нанесен на столичанин от трима гардове на Ивайло Борисов-Ториното, ченгетата от цялата страна бяха изкарани да проверяват т.нар. кортежи на мутри. На 11 март от МВР съобщиха, че в София са били проверени 850 коли, от които 4 са били със затъмнени стъкла. Не бе уточнено дали колите са спрени от движение.
Над 327 млн. лева за общините под ножа. Над 327 млн. лева са наложените финансови корекции на общините в България по европрограми. Данните са актуални към април 2016 г. и са предоставени на „Труд" от екип на заместник министър-председателя по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев.
Местната власт е санкционирана с най-много пари за нарушения по Оперативна програма „Околна среда 2007-2013" - общо 196 млн. лева, а финансови корекции са наложени по 233 проекта. По оперативна програма „Регионално развитие 2007-2013" общият размер на наложените индивидуални финансови корекции е над 106 млн. лева.
Според данни на Управляващия орган по Програмата за развитие на селските райони замразените пари, част от които кметствата трябва да възстановяват, надхвърлят 25 млн. лева.
„Когато има нанесена финансова корекция, това означава, че се отрязва частта финансиране от съответния проект и после се връща в оперативната програма. Брюксел не си прибира обратно парите. Те се връщат в оперативната програма и се използват за друг проект. Фактически финансовата корекция изглежда като увеличаване на размера на съфинансирането", коментира пред „Труд" Томислав Дончев.
Той признава, че част от финансовите корекции са много тежки за определени общини.
„Нерядко имаме случаи на община с бюджет от 30 млн. лева, която изпълнява проекти за 200 млн. лева. В такъв случаи финансова корекция без мерки от страна на държавата може да я вкара в колапс", казва Дончев.
В тези над 327 млн. лева се включват и наложени корекции, които и към момента не са събрани.
„Да, има некоректно изпълнение на проекти по общини, но от друга страна трябва да се отчете, че съществуват редица некачествени изпълнения и от страна на бизнеса", коментира пред вестника изпълнителният директор на Националното сдружение на общините Гинка Чавдарова.
Проблемът с финансовите корекции по проекти с европейско субсидиране е бил водещ и на първата изнесена приемна на управителния съвет на сдружението, водена преди дни от кмета на Велико Търново Даниел Панов.
Част от кметовете признават, че изпълнението на новите проекти по европейските програми може да се забави заради изтеглените кредити за финансиране на досегашни проекти. Броят на местните администрации, потънали в дългове със заеми от държавата, за да покрият наложените им финансови корекции, расте.
Пазарджик ще има първи завод за авточасти. Картата на градовете със заводи за авточасти се разширява - новото попълнение е Пазарджик. В града до края на годината ще заработи фабрика за компоненти, които ще се вграждат в автомобили на BMW, VW, Ford и т.н. Инвеститор ще е "Арексим" - един от малкото заводи с български собственик, който произвежда части за западни марки. В момента текат преговори с германски партньор, който да придобие дял в предприятието. По информация на "Капитал" става дума за германската Kostal, с която "Арексим" работи от години в Смолян.
Инвестицията още не е уточнена, но ще е от порядъка на няколко десетки милиона лева. По обявеното дотук само земята и ремонта на сградата ще е около 15 млн. лв., но това е без машините. Планът е до края на 2016 г. в новото предприятие да работят 300 души, а до 10 години - 2000.
Най-любопитна е причината за избор на Пазарджик. Според инвеститора градът е с висока безработица и с най-малко машиностроителни фирми, което ще направи лесно намирането на работници. Точно липсата на достатъчно хора е спирачка към растежа в Смолян - там "Арексим" и Kosta имат наети почти 1500 души. Изчерпването на потенциални служители в Ямбол и Сливен например накара и японската "Язаки" да погледне към нов адрес за третата си фабрика - Димитровград. Така постепенно след по-големите градове с предприятия за автокомпаненти като София, Пловдив, Стара Загора, през последните години инвеститори започнаха да избират и нови, често по-малки градове като Карлово, Кърджали, Плевен.
Земята, сградата и работници
Съобщението за предстоящо откриване на ново производство в Пазарджик първоначално дойде от кмета на града Тодор Попов, но инвеститорът не се споменаваше. "Капитал Daily" научи, че става дума за смолянската "Арексим", откъдето потвърдиха информацията. "Подготвяме ново предприятие в Пазарджик, което ще бъде разположено на мястото на бившия "ЗММ Металик", каза собственикът на компанията Кирил Асенов. По думите му компанията купува земята и сградите чрез търг от Националната агенция за приходите (НАП), но сделката в момента се финализира и още не е вписана в Имотния регистър. Цената е около 3 млн. лв.
Парцелът е с размер около 65 хил. кв.м и застроена площ от 16 хил. кв.м. Сградите се нуждаят от тотална реконструкция, уточни Асенов. Подобен ремонт струва между 300 и 500 евро на кв.м (т.е. около 12 млн. лв.), но общата инвестиция, включително оборудването, все още се оценява, добави той. Всички тези дейности трябва да приключат в следващите няколко месеца и до края на годината в предприятието да започнат работа около 300 души. Тенденцията е в следващите 10 години дейността да се разшири, а работните места да достигнат около 2000.
"Избрахме Пазарджик като град с висока безработица и най-малко машиностроителни фирми, за да можем да си намерим работници. Освен това кметът ни обеща, че ще възстанови механотехникума в града", каза Асенов.
Германският партньор
Проектът беше обявен от кмета на Пазарджик като българско-германска инвестиция. Информацията беше потвърдена от Асенов, но той отказа да назове германската компания. "Партньорството ще бъде под формата на съвместно предприятие, но в момента вървят преговорите и не мога да дам повече информация", каза Асенов.
По информация на "Капитал" става дума за Kostal. Тя влезе в България именно благодарение на поддоставчика си "Арексим" и през 2011 г. започна производство в Смолян чрез местното си дружество "Костал България". В предприятието в старата тютюнева фабрика в града се произвеждат механични и електромеханични детайли за автомобили - кормилно оборудване и ръчки за чистачки и светлини, както и цели подкормилни системи. Оборотът на българското предприятие за 2014 г. е 81 млн. лв. В края на миналата година германският инвеститор отвори и втора производствена база в Смолян. От компанията не бяха открити за коментар за плана в Пазарджик.
"Арексим" произвежда компоненти от инженерни пластмаси, които доставя на компании от различни сектори, включително на Kostal. Германската компания произвежда механични и електромеханични детайли за автомобили и доставя за повечето гиганти в индустрията като Fiat, Volskwagen и Ford, както и за луксозни производители като Bentley, Porsche и BMW, Daimler.
В началото на годината стана ясно, че Kostal предвижда 15 млн. лв. инвестиции през 2016 г., които ще бъдат насочени към изграждането на нови производствени линии и технологично оборудване. Финансовият директор на "Костал България" Мартин Сикора коментира тогава за "Капитал Daily", че Kostal има дългосрочни инвестиционни намерения в България, които включват не само Смолян. Вероятно проектът в Пазарджик е част от тези планове.
Смолян е тесен
Възможностите за намиране на работници в Смолян (с население 30 хил. души) вече са практически изчерпани, след като двете компании значително разшириха бизнеса си в родопския град през последните години. През 2011 г. "Костал" започва дейност в страната с 16 работници, а днес за нея работят около 700 души, показва справка в ДАКСИ. Благодарение на германската компания "Арексим" също се развива и увеличава персонала си от 460 на 750 души за последните четири години. Успоредно с това приходите й нарастват до 39 млн. лв. за 2014 г. (36 млн. лв. година по-рано), а нетната печалба достига 1.6 млн. лв. при 52 хил. за предходната година. Продажбите на дружеството за 2015 г. са над 50 млн. лв., каза Асенов.
По думите му именно нуждата от голям брой производствени кадри е основната причина компанията да избере нова локация за предприятието си извън Смолян.
Това може и да не е единственият аргумент. Кирил Асенов е един от критиците на начина, по който се управлява Смолян. Наскоро той дори влезе в местната политика, "защото се наложи да си правя подробен устройствен план девет месеца", коментира той. В момента Асенов е един от седемте общински съветници от новосформираната партия КРОС, която влезе в местната власт с цел да оптимизира работата и разходите на общината.
Евтините горива и суровини свиха приходите от ДДС при внос с 8%. Събраният от Агенция "Митници" ДДС от внос на стоки от държави извън Европейския съюз е 464 млн. лв. за първите два месеца на годината, което е спад с 8.3% спрямо година по-рано. Статистката на Министерството на финансите показва, че толкова слаб период не е имало от 2011 г. Като основни причини за слабите резултати от МФ изтъкват цената на суровия петрол, количествата на внасяните стоки за междинно потребление (черни и цветни метали и др.), както и курса на щатския долар спрямо еврото. Данните към февруари показват, че нито един от тези три фактора не е в полза на повече приходи в митниците. Все пак цялото начислено ДДС в страната нараства - с 13% до 1.7 млрд. лв.
Митниците се справят добре със събираемостта на акцизите, начислени на всички стоки, продадени в страната. В бюджета са влезли 787 млн. лв. през януари и февруари, което е с над 20% повече от същия период на 2015 г. Причините за по-голямата събираемост са точно тези, които действат отрицателно при ДДС-то. Сега обаче има и един еднократен положителен ефект - от началото на годината акцизът на цигарите е по-висок.
По-малко ДДС...
На първо място, влияние оказва ниската цена на горивата и нефта, търгуван на международните пазари. Средната цена на петрола сорт брент за първите два месеца на 2016 г. е с около 40% по-ниска спрямо година по-рано. Това означава по-ниска база на обмитяване и съответно по-малко приходи от ДДС. В същото време ниската цена на горивата стимулира потреблението вътре в страната, което пък влияе положително на събираемостта на акциза, който е твърда ставка и единствено продаденото количество и волята на администрацията да го събира влияят върху неговия размер.
Другият фактор, който влияе върху приходите от ДДС при внос, са цените на суровините. Данните на НСИ показват, че при добивната промишленост има спад на стойностните обеми с 30%, а при селскостопанските суровини - близо 15%. В допълнение към тези два фактора е и курсът евро/долар. Сравнението с година по-рано показва, че доларът е поскъпнал с около 5% спрямо единната валута. Това оскъпява продукцията, която българските фирми внасят от азиатските пазари. Значителна част от т. нар. черна техника идва именно оттам, а поскъпването означава по-малко търсене, съответно по-малко внос.
...повече акцизи
Статистиката за събираемостта на акцизите показва, че такава сума за първите два месеца на годината не е постъпвала никога в бюджета. Най-голямата част от сумата (395 млн. лв.) се дължи на акциза от тютюневите изделия, което пък е следствие от повишаването на ставката от началото на годината. В сравнение със съпоставимия период на миналата година отчетеният ръст е близо 35%. Добро е представянето и при другите два основни акцизни продукта - горивата и алкохола. Там повишението е съответно 10 и 8%.
От началото на 2016 г. по искане на Министерството на финансите пропорционалният акциз (който е обвързан с крайната цена на продукта) върху цигарите беше увеличен от 23% на 38%. За сметка на това специфичният (който е твърда ставка) беше намален от 101 лв. на 70 лв. за 1000 къса. Това доведе до поскъпване на всички цигари. При най-евтините с 20-30 ст., а при най-луксозните марки - до 2 лв.
Калфин счупи рекорда по бързо разпределяне на европари. Рекорд за скоростно разпределяне на европейски пари по оперативната програма "Развитие на човешките ресурси" постави социалното министерство. Стотици фирми се жалват, че не са успели изобщо да кандидатстват за малко над 8-те млн. лв. от Брюксел по атрактивна схема за наемане на безработни до една година. Причината е, че въпреки първоначално обявения срок от шест работни дни за подаване на оферти - от 25 март до 1 април, министерството изненадващо спря кандидатстването само след два работни дни - на 28 март. Обяснението беше повече от странно - само за един ден фирмите подали толкова заявки, че надхвърлили сумата по схемата.
За също толкова удивително кратък срок - едва пет дни - подчинените на Калфин са успели да разгледат заявките на 3721 фирми и да ги класират за около 1500 субсидирани места. Късно в понеделник Агенцията по заетостта, която е изпълнител по програмата, управлявана от социалното министерство, публикува списък от 181 фирми - 156 одобрени, 24 оставени в резерва и само една неодобрена. От агенцията обясниха пред "Сега", че заявките на фирмите са разглеждани по реда на подаването на офертите в електронната система и след като е достигнат ресурсът от 8.1 млн. лв., чиновниците са спрели да гледат другите оферти. Те обаче щели да се вземат предвид при следващото класиране.
Решението на агенцията обаче противоречи на условията за кандидатстване, установи проверка на "Сега". В тях никъде не е посочено, че офертите ще се разглеждат по реда на тяхното приемане и че конкурсът ще се прекрати след изчерпване на парите. След като недоволството на бизнеса стана публично, от АЗ започнаха да твърдят, че кандидатстването всъщност било "до 1 април или до изчерпване на финансовия ресурс". В сайта на програмата обаче е посочен единствено срокът до 1 април. От министерството на труда не отговориха пред "Сега" кой е взел решението за спиране на процедурата. Въпросите бяха препратени към АЗ, откъдето обясниха, че решението е взето, но не посочиха от кого.
Схемата, която беше разиграна по такъв скандален начин, е изключително атрактивна за бизнеса. По нея могат да се наемат безработни над 29 г., като приоритет са хора от рискови групи на пазара на труда. Брюксел поема до максимум 1 г. осигуровките и заплатата, която трябва да бъде на нивото на минималния осигурителен праг за съответната длъжност. За разлика от други подобни проекти, тук работодателят няма задължение да задържи за своя сметка работника след изтичане на финансирането от ЕС. Затова и се очакваше огромен интерес.
Най-бързи явно са били фирмите от Русе и областта, защото техните одобрени заявки са най-много. Сред одобрените е и ФК "Лудогорец", на която социалните са разрешили да си наеме 20 общи работници, чистачи и озеленители с европарите. Прави впечатление големият брой заявки от морските курорти - "Дюни" иска 230 работници, а "Албена" иска 120. Последните две заявки обаче са спрени за изчистване на несъответствия, като очевидно на тяхно място не са пуснати други фирми. Любопитен е случаят на русенската "Арт фешън дизайн" ЕООД, която е създадена на 2 март и изглежда първата й работа е била да кандидатства по европрограмата - на 25 март, и сега ще получи пет субсидирани работници.
От Агенцията по заетостта обясниха, че над 80% от заявените места ще бъдат за приоритетните целеви групи - безработни с основно или по-ниско образование, продължително безработни и такива над 54 г.
Практика
Това не е първата схема за наемане на безработни, която се радва на огромен интерес от бизнеса и по която подадените заявки са далеч над възможностите за финансиране с европари. Например по програмата за наемане на младежи до 29 г. фирмите поискаха да назначат почти двойно повече младежи, отколкото бяха предвидени, но министерството не прекрати кандидатстването преди крайния срок.
Над 150 проекта се състезават за ново лого на България. Повече от 150 проекта са подадени в рамките на конкурса за ново туристическо лого на страната, съобщиха вчера от ресорното министерство. Интересът е забележителен, като се има предвид, че в предния конкурс от 2013 г., който се провали след шумен скандал, авторите се състезаваха за спечелване на седемцифрено финансиране, а сега има само символична награда. През 2013 г. се стигна до излъчване на победител, но разработката му за емблема на българския туризъм за 1.6 млн. лева срещна масово неодобрение и при това се оказа "близнак" на логото на Киргизстан.
Сега класираният на първо място ще получи само 5000 лева, и то за да доразвие проекта си в brand book - указания за използване на знака като цвят, размер, фон и т.н.
В следващите дни журито трябва да пресее предложения, които са най-ефектни, стилни и прилягат на рекламното послание на България "Открий и сподели" (A Discovery to Share). Късият списък с най-добрите проекти трябва да е готов в средата на месеца, след което те ще бъдат публикувани за обществено обсъждане. Новото туристическо лого се очаква да бъде избрано след тайно гласуване през май.
Първите български имена в "Документите от Панама" - Евгения и Николай Баневи. Спазвайки правилата на журналистическото разследване и принципите на журналистическата етика, ще дадем правото на всеки от собствениците и акционерите да изрази своята гледна точка. С инициали ще публикуваме имената на пълномощниците и директорите, с които не сме се свързали.
Бизнессемейството Евгения и Николай Баневи са две от българските имена, които се появяват в "Документите от Панама".
Семейство Баневи и още няколко повтарящи се имена са вписани като акционери или пълномощници на няколко фирми на Сейшелите, Бахамите и в Панама между 2005 и 2015 г., сочат данните, получени от "Зюддойче цайтунг" преди повече от година и споделени с Международния консорциум на разследващите журналисти.
"Не виждам нещо нередно в това. Не познавам бизнсмен, който да няма офшорки. Това са законни практики. Плащаме си редовно данъците. Не се боя от проверка на НАП", каза за "24 часа" Евгения Банева, потърсена да коментира появата на името на семейството й в "Документите от Панама".
Uniworld Incorporated е регистрирана на Сейшелите на 6 ноември 2007 г. За посредник при регистрацията е избран клонът на "Мосак Фонсека" в Швейцария. Името на компанията Uniworld е предпочетено след кратко колебание пред Ocean Gate. За услугата са платени 600 долара.
На 14 май 2008 г. българин получава генерално пълномощно да движи делата на Uniworld и остава на поста 2,5 г. На 8 декември 2010 г. мъжът е заменен с друг пълномощник - 28-годишен мъж от южен български град. По същото време младият мъж получава пълномощия за още 7 офшорни фирми, но през октомври 2011 г. те са прехвърлени отново на Евгения Банева. Пълномощниците са сменени за пореден път през 2013 г.
В края на 2013 г. законът в Сейшелите обаче и променен - изискването е всички акции на приносител да станат поименни Затова през юни 2014 г. са издадени 2 сертификата на Евгения и Николай Баневи.
Историята почти се повтаря с друга фирма - Buzzard Holdings. И тя е регистрирана на Сейшелите няколко месеца след Uniworld - на 22 февруари 2008 г. За пълномощник е назначена жена от столичния жк "Дружба". Както и в други подобни случаи вписаният адрес не е пълен - липсва номерът на блока. На 8 декември 2010 г. жената е заменена от друг пълномощник - същия, който за кратко е пълномощник и в Uniword. И той, както в случая с Uniword, е заменен през юли 2013 г. от друга българка, която само няколко месеца по-късно - през декември 2013 г., е заменена от молдовка. "Промените в състава на една фирма са напълно нормално нещо", казва за смените във фирмите Евгения Банева.
През 2014 г. обаче и тази компания попада под изискванията на новия закон на Сейшелите, че всеки акционер трябва да бъде обявен поименно, а не с акции на приносител. Тогава акциите са издадени на името на Евгения Банева и руска гражданка, която живее в Лион.
Не много различна, историята на фирма Triffyn Development. Тя е регистрирана през 2007 г. в Панама. С решения от февруари 2007 г. и от април 2008 г. пълномощник става варненка. По-късно тя става пълномощник на още няколко фирми, регистрирани на Сейшелите - Juriskando, Huntley и Drun. През 2010 г. варненката е заменена от мъж, който от своя страна е заменен на 29 август 2012 г. от Евгения Банева.
На 15 юли 2013 г. пълномощията поема жена от София. На 7 ноември 2013 г. тя обаче иска да се откаже от това и други пълномощия, дадени й в няколко офшорки, и праща лично 2 писма с обратна разписка на фирмата в Панама, в които категорично заявява, че отказва да бъде пълномощник на Huntley, Jursikando, Drun and Triffyn "заради пречка в нашите местни закони". Не става ясно какво е имала предвид жената, но без да иска, се оказва заложник в сложна бюрократична въртележка. Таксата за отменяне на пълномощно е 30 долара за всяко, а няма споразумение кой ще плати разноските. Почти 6 месеца по-късно - на 1 май 2014 г., от офиса на "Мосак Фонсека" в Панама отговарят на жената от София, че не могат да удовлетворят молбата ѝ да я заличат като пълномощник, защото според регистрите на фирмата не е техен клиент. Допълват, че не могат да разкрият кой е истинският клиент и че само той може да отправи подобно искане. Въпросът оства да виси.
В това време продължават да се развиват други фирми, свързани със семейство Баневи. Juriskando Consultants е регистрирана през април 2005 г. Според част от документите - на Британските Вирджински острови, според други - на Бахамите. Дни след вписването Николай Банев получава генерално пълномощно. На 8 декември 2010 г., както и при другите фирми, пълномощията са прехвърлени на мъжа от малкия южен град. На 15 декември 2011 г. пълномощията са поети от Евгения Банева, а 2 г. по-късно от украински гражданин, който току-що е навършил 21 г.
На 6 януари 2009 г. в Панама е регистрирана фирма Sikain Trading. Акциите отново са безименни, но като пълномощници са вписани Николай Банев и беларуски гражданин.
Седмият лист в съцветието от фирми е Huntley Overseas Trading, регистрирана в Панама през 2006 г. До 2013 г. фирмата сменя няколко пълномощници, сред които Евгения Банева.
Drun Asset Management e една от малкото 8 фирми в съзвездието, в които името на семейство Баневи не се появява, но пък се ползват почти същите пълномощници, които се появяват в останалите 7 фирми.
Друга такава фирма - Lafont Consultants, е регистрирана на 20 май 2009 г. Като пълномощник за около година и половина е посочен софийски зъболекар, който взе първородната му дъщеря Мария на пищно сватбено тържество на брега на морето през 2011 г. От данните изскача още една фирма, регистрирана в Панама на 9 октомври 2007 г., на която като пълномощник е вписано името на Евгения Банева - Jax Overseas Invetment. Липсват обаче подробности как се е развила компанията.
Крадеш ток за 56 000 лв., плащаш 27 000. Стопански клиент на електроразпределително дружество ползва над 200 000 квтч електроенергия нерегламентирано - така елегантно се наричат кражбите. При сегашната тарифа за откраднат ток, след като го хванат, той би платил около 27 000 лева. А ако тази енергия се калкулира по реални цени, той би дължал около 56 000 лева. Излиза, че дори да бъде разкрит, ще спести 29 000 лева. Това изчислиха енергийни експерти.
За ниската цена на откраднатия киловатчас - 3 ст., писа в края на февруари в. "24 часа". Тогава от КЕВР заявиха, че ще променят правилата за измерване и ще увеличават цената до тази на еленергията за небалансиране, която тогава беше 20,2 ст. за квтч.
При "Енерго-Про" от началото на 2016 г. са установени около 700 случая на неправомерно ползване на електроенергия. Дотаксуваният ток е на стойност над 500 000 лв. Ако бъде платен по реални цени, той би струвал над 1 000 000 лева, отговориха от компанията на въпроси на "24 часа".
Над 80% от общия брой кражби са сред битовите клиенти. Това е около 70% от общата крадена еленергия. Останалите проценти са за бизнеса.
49% от случаите са с директно присъединение, 32% са манипулации по схемата на свързване и 19% - софтуерни манипулации.
При ЧЕЗ, или в Западна България, има райони, в които кражбите стигат и 40% от продаваната електроенергия, каза Филип Йорданов от "ЧЕЗ Разпределение България" и спомена Лом, Бяла Слатина, Козлодуй. В подобни райони екипите на компанията всеки ден проверяват.
Делът на нерегламентираното ползване от бизнес клиентите е 13% от общия брой. Като начислената еленергия е 40%, пояснява експертът на ЧЕЗ. Кражбите на ток от някои бизнесмени ги прави по-конкурентоспособни на пазара, коментират от ЧЕЗ.
Има измервания във всички трафопостове на технологичните разходи и където се засекат сериозни числа, започват проверки. В други райони размерите на тъй нареченото нерегламентирано ползване са между 8 и 10%.
Един от начините да се краде е чрез манипулиране на електромерите. Те са 40% от общо констатираните през 2015 г. 6500 кражби. Манипулирани са всички промени в устройството на уреда за мерене - от елементарното премостване, или заобикаляне на уреда, до монтиране на елементи, които позволяват електромерът да се управлява от клиента дистанционно и така той да мери по-малко.
Нещо подобно на онази хватка, която приложиха заловените във Варна техници, които се оказаха работници на държавния Електроенергиен системен оператор.
При този начин обаче има нарушаване на целостта на защитата на електромерите - късане на стикери и на пломби, поставяне на фалшиви пломби, което се хваща.
Така че хората, които предлагат услуга за манипулиране на електромера, заблуждават, тъй като това може да бъде хванато, казва Йорданов.
Другите 60% от кражбите са чрез директно присъединяване към мрежата и манипулации на самата схема за измерване на електромера. При директното присъединяване някои го правят нагло, с връзване към стълба с жица, други към подземен кабел, което е по-трудно откриваемо.
Компаниите полагат неистови усилия да разкрият кражбите. И "Енерго-Про", и ЧЕЗ съобщават, че ползват термокамери, скъпи подвижни лаборатории, които изследват целостта на кабела под земята, и друга специализирана апаратура.
Какви са щетите за трите компании през 2015 г.?
"ЧЕЗ Разпределение България" е извършила 66 415 проверки за кражби на електроенергия в Западна България през 2015 г. и е констатирала 6 458 случая на незаконно потребление. Дотаксуваната електроенергия е в размер на 31 575 000 киловатчаса. С 1566 повече са установените кражби през 2015 г. в сравнение с тези през 2014 г., когато компанията констатира 4892 случая на незаконно потребление.
На територията на ЕВН, или Югоизточна България, са откраднати 15 680 000 киловатчаса еленергия, води се неизмерена, като стойността ѝ е за 1,280 млн. лв.
Откраднатата (дотаксувана) електроенергия за 2014 и 2015 година при "Енерго-Про" е 33 000 000 квтч, възлизащи на приблизително 4 200 000 лв.
"Панамагейт" свали премиер. Премиерът на Исландия Сигмундур Гунлаугсон стана една от първите жертви на аферата "Досиетата от Панама", след като бе разкрито, че той и съпругата му са притежавали офшорна компания и тайни дялове във фалирали исландски банки. Ден след оповестяването на информацията той обяви, че е поискал разпускането на парламента и предсрочни избори.
Разкритията за дейността на панамската адвокатска кантора "Мосак Фонсека" изобличиха тайните финанси на още над 10 световни лидери и хиляди бизнесмени, артисти и спортисти. Вчера от документите изплуваха още имена, включително това на лидерката на френските националисти Марин льо Пен. Оказа се още, че кантората е обслужвала също компании и лица, обект на международни санкции, вкл. базирани в Северна Корея и Иран. Ден след разкритията десетки държави обявиха, че затягат законодателството, свързано с укриването на доходи и използването на офшорни компании. Франция стигна още по-далеч, като вкара Панама в черен списък.
Премиерът на Исландия е поискал от президента да разпусне парламента и да насрочи нови избори, след като бе подложен на огромен натиск от обществеността в родината си. След разкритията, че притежава офшорна компания, той обяви, че не е направил нищо незаконно, и отказа да подаде оставка. 10 000 исландци обаче излязоха на протест срещу него в неделя, а опозицията поиска вот на недоверие. Гунлаугсон обяви, че ако загуби подкрепата и на коалиционните си партньори, ще поиска разпускане на парламента. По информация на Би Би Си той вече е помолил за това президента Олаф Рагнар Гримсон, но държавният глава изчаква, за да чуе позицията на всички партии.
Междувременно се оказа, че "Мосак Фонсека" е работила с над 30 компании и лица, обект на санкции. Сред тях са и такива от Северна Корея, Зимбабве и Иран. От изтеклите документи се появява информация за 33 юридически и физически лица с наложени санкции от САЩ. Една от тях дори е имала връзка със севернокорейската ядрена програма. Някои от компаниите били регистрирани, преди да им бъдат наложени санкции, но панамската фирма е продължавала да работи с тях и месеци след това.
Ден след разкриването на документите, държави от цял свят започнаха разследвания за възможни нарушения и данъчни измами. Властите в Панама заявиха, че ще разследват "Мосак Фонсека". Германия обяви, че затяга законодателството, свързано с използването на офшорни фирми и пране на пари. Правителството ще предложи законова промяна, която да изисква от офшорните компании да разкриват реалния си собственик. "Трябва да наложим глобална забрана на офшорните компании и фондации, чиито реални собственици остават анонимни", заяви министърът на икономиката Зигмар Габриел. Френският финансов министър Мишел Сапин пък каза, че Панама ще бъде изпратена в черния списък на държавите, които не сътрудничат в борбата с укриване на данъци. Във Великобритания лидерът на лейбъристите Джереми Корбин призова правителството да отнеме временно автономията на някои отвъдморски територии, които се използват като данъчни оазиси.
Реакцията на Китай по отношение на аферата бе в друга посока. Властите наложиха цензура и забраниха публикуването и търсенето на думите "Досиетата от Панама" и сходни изрази, свързани с аферата. Това стана, след като високопоставени лица от комунистическата партия се оказаха между клиентите на "Мосак Фонсека".
77% от компаниите с ръст през 2015 г. Това сочи традиционно проучване на консултантската компания за директен подбор Stanton Chase България сред висши мениджъри на български и международни компании от всички сектори на икономиката. Според 36% от анкетираните ръстът е дори значителен. Според резултатите от анкетата компаниите, които са отчели голям ръст пред 2015 г., са в сферата на аутсорсинга (67%), технологиите и комуникациите (55%) и потребителските продукти и услуги (20%). Като цяло по-голямата част от топ мениджърите в проучването са оптимистично настроени за 2016 г. Според тях в основата на успешния бизнес през тази година ще бъде поддържането на стабилен паричен поток (45%). Проучването обаче показва, че тази година за мениджърите в България основен фокус ще са служителите - задържането (41%) и привличането на таланти (51%). Интересен е отговорът на въпроса как намират тези нови и успешни таланти - топ мениджъри са склонни да идентифицират ключови служители за компанията си предимно чрез своята лична и професионална мрежа (63%), както и с препоръки (62%). Голяма част се обръщат и към партньор за директен подбор (45%), професионални мрежи (42%) или обяви (40%). "Наблюдава се тенденция компаниите все по-фокусирано и последователно да работят за задържане и развитие на служителите си, както и да им предоставят възможност за растеж", казва Дарина Пенева, изпълнителен Директор на Stanton Chase International Bulgaria. "Един от основните приоритети през последните години на компаниите е да изграждат служителите на всички нива в организацията като лидери", допълни тя. През 2014 г. 88% от участниците в проучването споделят, че техните компании имат трудности при намирането на квалифицирани кандидати за ключови позиции. През 2015 г. позициите в средния мениджмънт се оказват доста трудни за запълване (67%). След това се нареждат позиции на директорско ниво с 59%, както и експерти със специфични функции (58%). Топмениджърите са най-трудни за привличане според почти половината от анкетираните (44%).
Стотачка на ден за безработен с нелегална маршрутка. По стотачка на ден си докарват „безработни" от нелегални превози, които маскират под формата на споделено пътуване. За да изкарват пари на черно тарикатите са се регистрирали във всички възможни сайтове за споделени пътувания там, където зарибяват търсещите превоз с евтин такъв.
Това разказа за „Монитор" 23-годишният старозагорец, който от няколко години си вади препитанието по този начин и самият той успява да си докара по стотачка. Младият мъж, който се представя като Иван Иванов обясни, че най-често вози по дестинацията Стара Загора - София, но понякога предприема и по-дълги курсове. Обикновено тръгва в ранните утринни часове, като цената на пътуването е 10 лв. на човек. Взема пътниците от уговорени в интернет спирки, оставя ги на три места в столицата по протежението на „Цариградско шосе".
Иван твърди, че досега не е имал празен курс за връщане. Няма особени изисквания към клиентите, но категорично отказва да вози роми.
Достатъчно ми е през седмицата да направя 5-6 курса до София, за да живея сравнително добре. Колата ми не е нова, но е поддържана. Подбирам си клиентите,надявам се да нямам „рискови" моменти", коментира той.
Вкарват шпиони сред чиновниците. Шпиони ще влизат в чиновническите редици, за да душат за нерегламентирано външно влияние, което може да заплаши националната ни сигурност. Възможност за това е разписана в Правилника за прилагане на Закона за Държавна агенция „Разузнаване" (ДАР), публикуван в Държавен вестник. В него се посочва, че разведките могат да заемат длъжности под прикритие в държавната администрация, във фирми, в граждански дружества, както и като хора със свободни професии. В тази си роля в държавния и частния сектор те ще изпълняват тайно законовите си задължения да събират разузнавателна информация за чужди страни, организации и лица, както и за свързани с тях български структури, която е от значение за националната сигурност на страната.
В правилника се предвижда разведките под прикритие да преминават специална подготовка, а след това така да се впишат в средата, че никой да не разкрие, че са агенти на ДАР. Ако шпионинът в държавната структура е на позиция с по-ниска заплата от реалната му в агенцията, то звеното ще му доплаща разликата. В случай, че получава по-високо възнаграждение на тайната си служба пък, то парите отгоре си остават за него, предвижда още публикуваният правилник. В ролята си на чиновник съответният разузнавач ще има право и на дългите отпуски, с които се ползват колегите му в администрацията.
Правилникът за ДАР регламентира още изпитателен срок от две години при самото назначаване на разузнавачи. В този период новопостъпилият може да бъде изгонен без предизвестие по всяко време от шефа на агенцията. Предвиждат се също така редовни атестации на разведките - междинни и годишни, от които ще зависи и издигането или понижаването им в служба. При оценките ще се взема предвид както степента на реализираните цели, професионално изпълнение на задълженията, степен на натовареност, така и спазването на служебната дисциплина и етика. Сред критериите е разписано и доколко агентът е проявил инициативност и творчество в работата.
В документа е уточнен и редът за повишаване на квалификацията на разведките, включително и чрез изпращане в родни и чужди университети за сметка на агенцията. Това обаче ще става само срещу задължението за оставане на работа от 1 до 3 години в ДАР. При погазването на договорката напусналият разузнавач ще трябва да възстанови вложените в знанията му пари.
Служители на ДАР, които нарушат правилата за работа пък ще бъдат подлагани на дисциплинарни производства. Такива по принцип няма да се стартират по анонимни сигнали, но ако в тях се съдържат данни за конкретни нарушения, шефът на агенцията ще може да разпореди проверка.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |