Онлайн пазаруването расте, но физическите магазини не изчезват. Пазаруването във виртуални супермаркети става все по-предпочитано. Клиентите постоянно са в интернет пространството и сравняват цени, предложения и условия. Много потребители първо проверяват промоциите в онлайн магазина и след това отиват, за да пазаруват на място избраното. Затова физическите магазини и обекти няма да изчезнат. Това са част от тенденциите, очертани по време на първата годишна конференция "Успешни стратегии за електронна търговия", организирана от "Капитал" и сп. "Регал" (издание на "Икономедиа").
Феноменът "кликни и получи"
"Нетърпението" и "стремежът към здравословен начин на живот" са двете тенденции с най-голямо влияние върху потреблението, посочи Марек Кемпка, директор "Технология на пазаруването" в Nielsen. "Електронната търговия е тази, която създаде нетърпението у купувачите. Феноменът "кликни и получи" поръчаните стоки у дома става все по-масов. В битката за бързина и "доставка до врата" се включват не само куриери, но и дронове. В Лондон и Берлин например можеш да получиш храната си 15 минути след направена поръчка онлайн, даде пример Марек Кемпка.
Според него всяко забавяне при отваряне на фирмен сайт, както и липсата на ясен и интуитивен интерфейс може да осуети продажбите по интернет и дори да откаже потенциалните купувачи.
Втората тенденция - интересът към здравословното хранене, обяснява увеличаващите се покупки на фермерски продукти по интернет, както и нарастващият брой на физическите магазини за биохрани. В България 12% от използващите интернет проверяват сайтове за електронна търговия с плодове и зеленчуци, но само 4% пазаруват от тях. В Западна Европа пазаруващите плодове и зеленчуци с един клик са 40-45%, посочи Марек Кемпка.
По думите му, ако се сравнява какво се случва с маркетинга на бързооборотните стоки от 1945 до 1995 г. и след това, ще се види, че предложенията са все така многобройни, което предопределя и големия избор. Различното сега е, че чрез интернет намирането на най-добрата цена е възможно и че купувачите с лекота преминават от онлайн към пазаруване във физически магазин и обратното. Новост е също, че сега клиентите могат да достигнат до знания за продукти и услуги с "върха на пръстите си" върху клавиатурата на компютъра или мобилния телефон, обобщи Кемпка.
Дрехи може, храна - по-трудно
В България най-продаваната стока онлайн са дрехите, такива са и световните предпочитания, засечени от Nielsen (виж графиката). Глобално вторият най-продаван продукт е книга или музика, докато при нас това са стоките за дома, показват данните на НСИ.
Сред най-големите бариери пред електронната търговия на хранителни стоки е страхът на купувачите дали продуктите ще бъдат достатъчно свежи (64% от анкетираните) и качествени (62%), отчита проучването на изследователската агенция. Близо 70% от купувачите твърдят, че предпочитат сами да видят и пробват това, което купуват. За 51% пазаруването във физически магазин е вид социално общуване, което е по-забавно (50%) в сравнение с поръчките по интернет. Страхът, че няма да са у дома, когато пристигне поръчката, възпира 55% от запитаните.
Сходни са и бариерите пред електронната търговия със стоки за дълготрайна употреба, показва изследване на Nielsen за четири категории продукти: мода, книги, музика, канцеларски материали; потребителска електроника; IT и мобилни устройства. За 59% от купуващите облекла и за 57% от пазаруващите потребителска електроника най-голямото притеснение е качеството на продуктите, купувани онлайн. Над 60% от участниците в проучването са склонни да пазаруват онлайн електроника, IT и мобилни устройства само ако това им спестява пари. Този мотив е валиден и за 49% при купувачите на книги по интернет.
Класическите vs онлайн магазини
Физическите магазини няма да изчезнат, така, както не изчезна киното например. Международните продажби на електронни книги достигнаха до определено ниво, но техният темп на растеж се забавя. Интересът към книжарниците дори се засилва, обобщи Марек Кемпка. Той показа данни и за България (виж графиката), която показва, че в много категории физическите обекти дори растат. Най-видим спад има в малките квартални магазини, но причината не е в интернет търговията, а в завземането на все по-голям пазар от западните вериги. Свиване има и в броя кафе-сладкарници и ресторанти, но за това обяснението отново едва ли е онлайн пазаруването.
За да направят по-силно изживяването при онлайн пазаруване, компаниите трябва да се опрат на "тригълника на любовта", който включва "отдаденост, страст и интимност". "Не се страхувайте да сложите малко сол във вашата онлайн комуникация с клиентите, да я направите по забавен начин", посъветва Кемпка.
Информирай повече клиента
"Живеем онлайн, онлайн светът е в джоба ни", обобщи Алекс Божинов, акаунт мениджър за България на Google. По думите му информираността за бранда е много важна. Един от трима посетители избира друг бранд от този, който търси първоначално, само защото му е предоставена по-пълна и по-различна информация от останалите, посочи той. "Ако до три секунди не се отвори страницата, която търсят, 29% от хората веднага се ориентират към друга", обобщи Николай Бонев, акаунт стратеджист за България на Google.
"Компаниите се превръщат във все по-големи създатели на съдържание, за да привлекат клиенти", заяви специалистът по дигитален маркетинг Ребека Лийб, член на консултативния съвет към Netswitch Technology Management. Според нея някои търговци създават повече съдържание за ден от медиен сайт като New York Times. Истинският въпрос пред всяка фирма е как това съдържание да достига по най-бързия начин до правилната аудитория, допълни Лийб. Според нея в бъдеще все повече фирми ще използват създаденото съдържание, за да спестят пари. За пример тя даде Sony Europe, където всяко обаждане от потребител в кол-центъра струва на компанията по 7 евро. Но чрез създаването на съдържание, което да замества обажданията, за два месеца групата имала 42 000 по-малко разговора с клиенти.
"Друг пример е веригата за доставка на пици в Австралия Domino's, която накарала клиентите си да създадат през сайта любимата си пица. Определената за най-популярна пица станала постоянна в менюто на компанията.
Бюджетната комисия одобри първия заем за безплатно саниране. Българската банка за развитие (ББР) е една идея по-близо до взимането на 150 млн. лв. външен заем, с които да финансира Национална програма за енергийна ефективност. Почти единодушно депутатите от бюджетна комисия одобриха държавната гаранция, която ще бъде издадена във връзка с рамковото споразумение за заема между "Българска банка за развитие" АД и Банката за развитие на Съвета на Европа. Окончателното одобрение трябва да бъде дадено от парламента. Тази процедура трябва да бъде повторена при всеки следващ транш. В закона за бюджета за 2016 г. е записано, че държавата има право да издаде гаранции по заемни споразумения на ББР до валутната равностойност на 1 млрд. лв.
Първият заем е за 10 години, като е договорен 3-годишен гратисен период за погасяването му. "Заемните средства се отпускат на траншове при плаващ или фиксиран лихвен процент", обясни Кирил Ананиев, зам. финансов министър. Парите ще се връщат изцяло от бюджета, като според него за тази година са предвидени 100 млн. лв. "Смятам обаче, че тази сума няма да бъде постигната", обясни той и добави, че към този момент държавата не е извършвала плащания към ББР.
Как върви програмата
По време на дебатите присъстваше и Билян Балев - един от тримата изпълнителни директори на банката за развитие. От данните, които той изнесе, стана ясно, че до момента в банките са постъпили заявки за саниране на 1905 сгради от цялата страна. Подписани са 1468 договора, а извършените ефективни разплащания от страна на банката към изпълнители са за 26 млн. лв. "Общо поетият ангажимент към днешна дата е за около 61 млн. лв.", добави Балев.
ББР плаща едва в края на завършените проекти. В сумата на разплащанията обаче влизат както ефективната работа на строителните фирми, така и чисто консултантската - свързана с обследване, изготвяне на инвестиционен проект и издаване на разрешение за строеж. По думите на Балев към момента нито една фирма не е заявила искане на оборотни средства, въпреки че има такава възможност. "В първата фаза поръчките са за няколко хиляди лева и там реално няма необходимост от оборотни средства. Това е чисто консултантска работа. Във втората част, където е самото изпълнение, фирмите явно са намерили начин да се финансират в самото начало", добави изпълнителният директор.
В интервю за "Капитал" зам.-министърът на регионалното развитие Николай Нанков каза, че средният брой апартаменти в сградите, подали заявления, е 74, а средната разгъната застроена площ (РЗП) - 5665 кв.м. Според него на база данни от кметовете в програмата ще се включат над 1200 сгради.
Край на безплатния обяд
Правителството смята програмата за успешна и предвижда през 2017 г. да бъде заделен още 1 млрд. лв. за саниране, отново със заемни средства. Този път обаче държавата планира да поеме само някакъв процент от разходите, а собствениците да участват със собствени средства. "В началото беше важно да дадем тласък и добър пример за сдружаването на собствениците и колективното решение на общи проблеми", обяснява Нанков.
Все още не е ясно каква част ще е съфинансирането, като според зам.-министъра това е политическо решение. "Когато има съфинансиране, собствениците са много по-стриктни при изпълнението на проектите, избират икономически най-изгодния вариант и като цяло това ще е подходът в бъдеще", добавя той.
През 2011 г. стартира схемата "Подкрепа за енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради", която беше финансирана с европейски средства. Първоначално идеята беше собствениците да финансират 75% от енергийното обновяване на апартаментите, а останалото да се поеме по програмата. Интерес обаче почти липсваше. Впоследствие самоучастието беше намалено до 50%, но в крайна сметка програмата не предизвика интерес, а парите бяха прибавени към голямата безплатна програма.
Цените на тока, водата, метрото и трамвая тръгват нагоре от 1 май. За българите се очертава жежко лято - и в прекия, и в преносния смисъл, защото цените на най-важните услуги се устремяват нагоре. Въпреки острата обществена съпротива билетът за столичния градски транспорт поскъпва с цели 60% и от 1 юни возенето на метро, трамвай, бус и тролей в София ще струва 1.60 лева. Талонът с десет билета вече ще струва 12 лв. вместо досегашните 8 лева. Едновременно с това глобата за нередовен пътник се повишава от 20 на 40 лв., а актът - от 100 на 200 лв.
Нови тарифи се задават и за клиентите на ЧЕЗ - т.е. за цяла Западна България. Компанията иска 20% по-високи цени на тока от 1 юли. И другите електродоставчици - ЕВН и "Енерго-Про", обявиха, че ще настояват за увеличение. Те обаче са по-скромни и предлагат около 3% нагоре.
С мотив подобряване на обслужването ЧЕЗ иска 20% поскъпване от 1 юли, при което дневният ток би струвал по 0.15 лв. за киловат без ДДС, а нощният - по 0.065 лева. ЧЕЗ посочва и друг аргумент - цената за бита продължава да е по-ниска от тази, по която дружеството купува еленергия от НЕК.
Новите цени на тока за цяла България за периода от 1 юли ще станат ясни в края на юни, когато КЕВР трябва да вземе решения за трите ЕРП-та. Експерти коментират, че до драстично поскъпване едва ли ще се стигне благодарение на сериозното поевтиняване на природния газ. След серия намаление цената на синьото гориво падна отново от 1 април - при това с 23%. На природен газ работят част от топлофикациите, произвеждащи скъп ток, който също се калкулира в сметките за бита. При по-евтин газ "тежестта" на тази компонента в крайната цена на тока за домакинствата трябва да намалее.
И на водния фронт се задават лоши новини за портфейлите на абонатите. Вече е почти сигурно, че "Софийска вода" ще получи одобрение да вдигне цените, при това още от 1 май. Компанията поиска 20% скок, но Комисията за енергийно и водно регулиране е склонна да разреши под 4% увеличение. Каква точно ще е промяната, ще стане ясно след допълнително заседание на КЕВР. Решение на комисията за цените чакат и останалите ВиК дружества, повечето от които също са заложили скок между 3 и 15% за клиентите си.
Вчера шефът на регулатора Иван Иванов предупреди, че цените на ВиК услугите ще вървят все нагоре и че софиянци трябва да са наясно, че водата занапред ще поскъпва всяка година. "Ако хората искат да пият качествена вода, да няма прекъсване на водоснабдяването, трябва да знаят, че това изисква определени инвестиции", обясни инж. Иванов. Пред Би Ти Ви той добави още един аргумент - трябва да се предвиди възможност да се увеличат заплатите на работещите в "Софийска вода". В "Софийска вода" има не само управа на дружеството, там работят и стотици български граждани, и то най-често на много ниска заплата", обясни той. По думите на Иванов, ако се разгледа по-високата цена на водата, ще се окаже, че се повишава с по една стотинка на година и това трябва да се има предвид от всички, които твърдят, че има сериозно поскъпване.
Огласяването на тайния доклад за КТБ падна в депутатски капан. Депутатите сътвориха поредна огромна бъркотия по казуса КТБ и разследването на AlixPartners за милиардите на фалиралата банка. Вчера те гласуваха промени в Закона за банковата несъстоятелност, които трябваше да позволят публикуването на два важни документа - договора с международната компания "следотърсач" Alix и доклада й за изчезналите пари на КТБ. Но при приемането на конкретните текстове настана пълен хаос и накрая излезе, че информацията може да остане секретна.
Объркването започна с приемането на текстове по принцип, според които временните синдици на закъсали банки могат да разкриват какъв договор са подписали с разследваща фирма и какви точно задачи са й възложили, докато постоянните синдици могат да публикуват части от договора, но не и неговия предмет. А тъй като в КТБ работят именно постоянни синдици, излиза, че законът им позволява да скрият какво точно са възложили на AlixPartners.
"Ако нямаме предмета на договора, как ще знаем какво е поискано от компанията - само доклад по документи или и проследяване и събиране на паричните потоци на банката в чужбина, вкл. и в офшорни зони, коментира пред "Сега" депутатът от Реформаторския блок Мартин Димитров.
Мнозинството гласува и други текстове, които създават пълна неяснота за това може ли да се публикува самият доклад на AlixPartners, който засега е достъпен само за служебно ползване в парламента. Депутатите записаха в закона, че публикуването на договори с разследващи компании и за заварени казуси - т.е. и за КТБ, но не приеха същото и за докладите на разследващите фирми. Мартин Димитров и Петър Славов от РБ настояха изрично да се запише, че става дума и за договорите, и за докладите, но мнозинството не ги чу. "Така излиза, че договорът с Alix може да се публикува, а докладът не", каза Мартин Димитров. Депутати от други партии му обяснили да не се тревожи, защото имало неформално съгласие докладът за КТБ да бъде оповестен.
Още неясноти
Депутатите отхвърлиха и предложението на Мартин Димитров и Петър Славов в пленарна зала да бъдат поканени и синдиците на КТБ и представители на Фонда за гарантиране на влоговете, за да кажат има ли риск AlixPartners да съди България за неустойки заради разсекретяването на документи.
11 г. затвор за касиерка в банка, крала пари от над 200 сметки. След 14-годишно разследване прочутата в Костинброд бивша банкова касиерка Николинка Младенова-Михова бе осъдена на 11 г. затвор. Тя бе обвинена, че е присвоила над 730 650 лв. от 230 влога на 191 вложители през 1998-2002 г.
Софийският окръжен съд обаче я призна за виновна в четвъртък само за изчезването на 271 534 лв. Михова ще лежи при първоначален строг режим. Ако присъдата бъде потвърдена, ще бъдат конфискувани неин имот в Костинброд и пежо.
Прокуратурата поиска 14 г. затвор и задържане под стража на бившата касиерка като гаранция, че тя няма да избяга.
През май 2002 г. Михова изчезва, а в чантата си оставя предсмъртни писма. Крие се 7 г. от правосъдието и е разпозната случайно по джапанки край столичен мол от полицай на 13 септември 2009 г. "Беше руса и по-слаба, но и мустаци да си беше сложила, пак щях да я разпозная", казва тогава инспекторът.
По време на делото бившата касиерка бе на свобода без мярка за неотклонение. Съдът обаче нареди занапред тя да е под домашен арест.
Николинка твърди, че не е добре със здравето и не може да се държи на крака. По време на процеса няколко пъти припадала. На последното заседание в четвъртък тя седеше със захлупена на масата глава.
"Не мога", каза тя, когато я подканиха да дава обяснения. В последната си дума заяви, че е напускала 2 пъти банката и не е виновна. За парите нищо не спомена.
Михова вземала суми по 6 различни начина, обясни прокурор Ивайло Медаров. Използвала документи с невярно съдържание, прехвърляла пари от едни сметки в други, откривала нови сметки, а част от документите разписвала.
Разкрита е след внезапна проверка през април 2002 г., когато липсвали 23 000 лв. Върнала ги и на 7 май напуснала банката. Според експертизи по делото касиерката е имитирала подписите на 129 души.
Преди пледоариите адвокатът ѝ Пламен Гинов, поиска връщане на делото заради процесуални нарушения и повторни разпити на колеги на подсъдимата, но съдът отказа. Пред "24 часа" той заяви, че ще обжалва.
"Пари липсват, но няма доказателства, че Михова ги е изнесла, и не следва да ѝ се търси отговорност за присвояване. Не е изяснено какви са били задълженията ѝ и до какви суми е имала достъп. Излиза, че трябва да е изнасяла парите с чувалче, но според свидетели винаги е била с малка дамска чанта", каза Гинов.
"Касиерката е оставала след работа. Ползвала е кола на лизинг с месечна вноска от 1000 лв.", контрира прокурор Медаров. През годините, в които посягала на чужди сметки, Михова не вземала отпуск.
Борисов: Разплетохме чорапа на корупцията. Корупция има във всички държави. Това не е нещо, което да ни учудва. Ние никога не сме отричали, че в България има корупция и всяка наша операция доказва, че това е факт. Това заяви пред журналисти премиерът Бойко Борисов след Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС), който бе посветен на тема „Национална политика по осигуряване на киберсигурност", предаде репортер на Агенция „Фокус" .
„Аз Ви моля да наблюдавате през следващите седмици какво ще правят службите заедно с прокуратурата", посочи Борисов. На въпрос дали очакваните нови акции ще бъдат в държавни институции, Борисов отговори: „Естествено, корупцията е в държавните институциите и общините".
„В тази сфера ще продължи да се работи. Вече започна да се разплита чорапът, казано на жаргон. Вече имаме и доста защитени свидетели, дават много по-точна и надеждна информация за това, което е правено на определени места. За това казвам, че съм оптимист. Това се случва и в Германия, Франция, Щатите и къде ли не. Трябва да се подкрепят службите и прокуратурата в борбата с този бич на съвременното общество", заяви още премиерът Борисов.
При тази организация на правителството няма да допуснем бежанска вълна и явно това е проблем - търсят по най-ефективния начин да ни разклатят. Това каза пред журналисти премиерът Бойко Борисов след проведеното заседание на КСНС по темата за киберсигурността във връзка с охраната по границата.
„Как - че едва ли не правата на човека на словото, което страшно много се продава на запад", коментира той .
„Тримата афганистански бежанци се въртят по целия световен обмен", заяви премиерът.
„Няколко дни подред се заговори за свински опашки, които за мюсюлманите - като им кажеш свинско нещо то е много тежко обидно. Привърза се постепенно и моето име за тези свински опашки - чрез карикатури, второ, трето и четвърто", коментира той.
„България се справя добре, колкото и да се опитват сега заради 3 или 10 емигранти да кажат, че не се справя", заяви Борисов във връзка с т. нар. граждански отряди по границата.
„Ние приветстваме, ако някой ни дава сигнали, но в рамките на закона, както за бедствия и за аварии", каза още Борисов.
„Това съм искал да кажа. Изведнъж така се извъртя, че едва ли не демонстративно, точно със свински опашки. И аз първия път като има казах ,че свинските опашки всъщност са тези пластмасови въженца, с които саксиите връзват, много хора си мислеха, че са ги вързали, и ми писаха във Фейсбук, че са ги вързали с истински свински опашки, защото са мюсюлмани. Разбирате ли как подсъзнателно се действа на хората" ,каза още министър-председателят и допълни, че страната се справя добре „ в тази криза, в тези условия, когато Европа тотално се провали.
„Гърция виждате, че като наши приятели за съжаление не се справят. Нито НАТО се справя в Егейско море - бежанцкият поток продължава. Не сработват добре споразуменията. Виждате в ЕП какви подписки се събрат, какви атаки към нашия председател Туск има. Вчера вече и Македония при един импийчмънт на президента им как ще пазят границата им, как ще се справят само можем да гадаем. В Сърбия проблеми. България в същото време, ако някой проникне през тази над 1000 км граница, бива залавян на сръбската граница, връщан обратно или пращан в бежански центрове", обясни Борисов.
Той посочи, че не сме видели такава бежанска вълна като съседните ни страни , заради превенцията.
„На Ненчев съм му разпоредил сега преди да свърша да отиде да преглежда всеки патрул от тези „меки части" в планината, където дори ТИР може да мине по черен път имам предвид. Там да наситим с повече охрана, повече армия. Горските пътища правим, съоръжения правим. Пращаме, защото искаме да си запазим държавата във вида, в който е", обясни премиерът.
Това е пореден опит да ми извадите очите. Във времето на „Фейсбук" и интернет, да сваляш информация, това е самоубийство. Да набедиш човек, че едва ли не стои за подобно нещо, Господ ми е свидетел, че не стоя, не е честно. Това каза пред журналисти министър-председателят Бойко Борисов, във връзка с излязлата в медиите информация, че от интернет страницата на телевизия е свалена видео-карикатура усмиваща него.
„Едва ли не Борисов им разпоредил да махнат карикатурите, а с моето име и моя образ вече над 10 години куп карикатуристи си изкарват прехраната. Всеки ден - вестници, телевизии и къде ли не. Ако някой съм познавал, само съм ги поздравявал и съм се смеел като ги видя, но никога не съм си позволил на някого да каже и една дума. Не съм си позволил да кажа нищо по тази тема и на въпросната телевизия", посочи Борисов.
„Аз ли съм виновен, че някой си цензурира своята телевизия или своя вестник или, че частна медия си прави своята политика", допълни той.
Премиерът обеща да слага на профила си във „Фейсбук" всички карикатури с неговия образ, които излизат в медиите. „С това искам да докажа, че не само не са ме дразнили и нищо не са ми причинили, но и който ме познава знае, че аз нямам никакъв комплекс", обясни премиерът.
„Нито съм звънял в Нова телевизия, нито съм се сърдил", допълни той.
По-скъп ток с над 20% иска ЧЕЗ. Увеличение с над 20% на дневната и нощната тарифа на тока за бита иска ЧЕЗ от 1 юли. Това стана ясно от ценово предложение на дружеството, което обслужва Северозападна България, внесено за обсъждане в Комисията за енергийно и водно регулиране.
„С това предложение ние се надяваме да бъде коригирана една неизправност, която продължава с години. Това е ощетяването на едни клиенти за сметка на други. Никой бизнес не може да продължи да работи дългосрочно на загуба. Цената, на която ние продаване на битовите клиенти нощната енергия, всъщност е много по-ниска от тази, на която купуваме. В момента компаниите ни губят от всеки киловатчас, който продават по нощна тарифа, от непризнаването на разходите ни и от непризнаването на пълния размер на технологичния разход", заявиха от ЧЕЗ пред „Труд"
В предложението на ЕНЕРГО-ПРО, чиито клиенти са на територията на Североизточна България, е включено средно увеличение на крайната цената на тока за бита с 2,92%.Според предложението на ЕВН е необходимо повишение на дневната тарифа с 2,3%, а на нощната с 3,5%.
Предложенията на ЕРП-тата се разглеждат от КЕВР. Комисията решава дали да отрази исканията на дружества в цената на тока, дали да има нови цени и какви да са те. Промените започват да действат от 1 юли.
„Много е рано да говорим за прогнози и проценти", обявиха оттам пред вестника.
България създава виртуално ФБР. Това стана ясно след Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) при президента Росен Плевнелиев. На заседанието бе обсъдена Националната стратегия „Кирберустойчива България 2020". В нея е записано сформиране на Съвет по киберустойчивост, както и Национален киберцентър. Двете звена ще извършват мониторинг и оценка на заплахите.
Държавният глава Росен Плевнелиев обяви, че "основните източници на заплахи за киберсигурността на страната ни са международни терористични и други престъпни организации, както и държави с тоталитарни режими и с все още неукрепнали демократични системи.
След КСНС стана ясно, че към министерството на отбраната предстои изграждането на Оперативен център за киберотбрана. Николай Ненчев ще командирова кадри на ведомството в Центъра за киберотбрана на НАТО в Естония за обучение.
До края на годината правителството трябва да проведе Национално учение по киберустойчивост. Експерти обясниха, че обичайната практика при такива учения е хакери доброволци да тестват в каква степен са защитени сайтовете на ключови ведомства срещу външни атаки.
Консултативният съвет препоръча на Народното събрание да разгледа приоритетно законопроекта за изменение и допълнение на Закона за електронното управление. Той предвижда създаването на държавна агенция "Електронно управление" и държавно предприятие "Единен системен оператор". Промените предвиждат занапред вместо транспортния министър Агенцията към Министерски съвет да поеме изцяло грижата за електронното управление.
Плевнелиев припомни, че в последно време България е обект на интензивни кибератаки срещу информационни инфраструктури. Като пример даде сриването на сайта на ЦИК по време на изборите за местна власт през 2015 г. Тогава бяха реализирани множество атаки срещу комуникационните и информационните инфраструктури.
Държавният глава съобщи, че са установени са случаи на кибератаки срещу български банки, летища и други елементи от критичната инфраструктура.
Борисов заподозря македонски сценарий за България. Има план за дестабилизация на България и той сработва донякъде. Това стана ясно днес от изявленията на премиера Бойко Борисов след заседанието на Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС) при президента.
Незаконните "граждански арести", интерпретациите за "свинските опашки" и скандалът със свалените карикатури са част от този план. Подобен план вече е приложен в Македония, изтъкна премиерът. Съседната страна положила много усилия да спре бежанската вълна.
В същото време имало информация, която президентът Георге Иванов изпратил на Борисов, а той - на ЕС, за доста солидна подготовка за нападение на техните граници от организирани групи. "И то се случи. Бяха провокирани, използван бе сълзотворен газ, нещо, което не се одобрява от демократичната общественост, бяха подложени на натиск и днес се случи и това (в сряда, нападението над президентския офис - б.р.). Македония ще бъде трайно дестабилизирана, дано да греша", коментира Борисов. Тревожни сигнали идвали и от Сърбия. "И изведнъж в България се появиха тук-таме някакви граждански организации, които "спонтанно" задържаха различни бежанци и това придоби голяма гласност. Ние казахме - добре, сигналите дали за крадец, разбойник, дали за извършено престъпление винаги са добре дошли. Едно гражданско общество трябва да има доверие на институциите си. Това впоследствие беше интерпретирано и "Ал Джазира", и други институции започнаха да говорят, че в България се отнасяме много лошо към бежанците и едва ли не има някакви паравоенни формирования, които ги атакуват по един безобразен начин. От няколко дни се заговори за някакви "свински опашки", а знаете, че за мюсюлманите това е тежко обидно. Привързва се постепенно и моето име към тези "свински опашки" - чрез карикатури, второ, трето", обясни Борисов.
Премиерът бе категоричен, че България се справя добре в охраната на границата. "Колкото и да се опитват сега заради 3 или 10 емигранти да казват, че не се справяме. Напротив! В тази криза, в тези условия, в които Европа тотално се провали, не сме видели бежанска вълна заради превенцията и добрата охрана", подчерта Борисов. Той отбеляза, че Гърция не се справя, нито НАТО в Егейско море.
"Бежанският поток продължава, не сработват добре споразуменията, виждате в Европейския парламент какви подписки се събират, какви атаки към председателя на ЕС Доналд Туск има. България в същото време, ако някой проникне през тази над 1000 километра граница, бива залавян на сръбската граница, връщан обратно или пращан в бежански център", посочи Борисов. По негова заповед край границата до Ивайловград са изпратени военният министър Николай Ненчев и вътрешният Румяна Бъчварова. "Да преглеждат всеки патрул, да видят тези "меки части" в планината, където и ТИР може да мине по черен път, там да наситим с повече охрана, с повече армия, съоръжения да правим. Пращаме военни, защото искаме да си запазим държавата, и то във вида, в който е", подчерта премиерът.
Тръгват нови акции срещу корупцията
Следващите дни ще има нови операции за борба с корупцията в държавни институции и общини на службите и прокуратурата. Това стана ясно от думите на Бойко Борисов днес. "Естествено, то корупцията е в държавните институции и в общините, в агенциите, в министерствата", каза той. "Така че в тази сфера това, което се прави и ще продължи да се прави - то когато започне да се разплита чорапа казано на жаргон - вече имаме доста защитени свидетели, които дават много по-точна информация и по-надеждна за това, което е правено на определени места", заяви Борисов.
Премиерът сам ще качва карикатурите си във Фейсбук
Премиерът Бойко Борисов обяви, че вече сам ще качва карикатурите с него в профила си във Фейсбук. Той бе категоричен, че не е разпореждал на Нова телевизия да трие карикатури. "Това е удар срещу мен", отсече Борисов. И в знак на солидарност обеща да публикува всеки ден карикатурите от "Сега", "Капитал", "Стандарт" и Чавдар Николов на Фейсбук страницата си.
"С мойто име и моя образ вече над 10 години куп карикатуристи си изкарват прехраната! Нямам никакви комплекси. Не се чувствам нито дебел, нито грозен", коментира Борисов. И иронично вметна, че в някои от изображенията дори не може да се разпознае. "Аз също рисувам понякога и мога да нарисувам по-добри. Но такова е творчеството им. Пожелавам им дълги години да ме окарикатуряват. Това е сила на управляващите - да може да се виждат в очите на хора, които по един или друг начин намират недостатък", каза той.
Подаряват дронове на отличници по данъци. Дронове, четци за електронни книги и камери за екстремни спортове ще подари Националната агенция за приходи на отличници по данъци. НАП стартира третата част от образователния проект на Агенцията "Влез в час с данъците". Първият данъчен урок в София беше изнесен в 133 СОУ "А.С. Пушкин" с участието на актьора Васил Василев-Зуека. Той влезе "в час" с аудиторията и провокира дискусии сред младите по темите "данъци" и "осигуровки".
20 онлайн данъчни курса са основният акцент на кампанията, която се провежда с подкрепата на Министерство на образованието. След края на всеки видеоурок учениците, които са се регистрирали на www.vlezvchas.bg, могат да тестват знанията си с няколко кратки въпроса и да се състезават за 20 големи награди. В рамките на 10 месеца те ще имат възможност да спечелят дронове, четци за електронни книги, портативни говорители или камери за екстремни спортове. Всяка събрана точка от верен отговор е шанс за печалба. Отличниците по данъци ще могат да спечелят портативно зарядно, слушалки или тефтер с химикалка за тъчскрийн екран.
Във видеоуроците на НАП по данъчни въпроси ще говорят шампионът по спортна гимнастика Йордан Йовчев, певицата Михаела Филева, журналистът Любен Дилов-син, волейболистът Валентин Братоев, певецът Ицо Хазарта и др. По интересен начин те ще разкажат повече за видовете данъци в България, здравно и социално осигуряване, важността на касовата бележка, какво е държавен бюджет и др.
Инициативата стартира през април и ще продължи до края на учебната година през 2017 г. Всеки фен на страницата в социалната мрежа Фейсбук ще може да види коментарите на българските известни лица, които подкрепят инициативата и отговорите на въпросите "Кога декларираме доходите си", "Как се възстановяват здравноосигурителните ми права при завръщане в България" и други полезни теми за младите.
Кампанията включва и срещи на 100 данъчни лектори с ученици на възраст между 14 и 18 години в 150 общообразователни училища в 28-те областни града на страната.
Данъчни под прикритие пазаруват в нета. Данъчни под прикритие пазаруват в нета, за да хванат търговци, които крият обороти. Това съобщиха за „Монитор" от НАП. Заради роящите се постоянно сайтове за онлайн търговия, включително и обяви във Фейсбук, проверяващите са започнали да прилагат контролни покупки и от сайтове. Целта е да се установи кой е изпращача на стоката и той да бъде проверен за укриване на обороти.
„Проблемите ни в тези случаи са свързани с установяването на лицата, които предлагат различни стоки и услуги в социалните мрежи. Обикновено във Фейсбук, където се предлагат стоките, има единствено телефон и електронен адрес за връзка, без да се посочва името на лицето, извършващо търговската дейност. Това затруднява до известна степен идентифицирането на търговеца, но органите на НАП разполагат с необходимите знания за извършване на разследвания в интернет и в крайна сметка в повечето случаи сме установявали лицата", обясни за „Монитор" директорът на дирекция „Комуникации" в приходната агенция Росен Бъчваров.
Проверка във Фейсбук показва, че родните търговци са доста щедри и често правят промоции, като съчетават кецове с чанти, и ги предлагат на аудиторията на цени, вариращи между 30 и 40 лв. Данъчните от няколко месеца следят схемите на виртуалните търговци.
Вече са засечени основните играчи в онлайн пространството и ще бъдат извършени проверки на официалните им доходи, като и на данъчните им декларации. За целта, след като получат поръчаните от тях стоки, нападжиите посещават куриерската фирма, която ги е доставила и искат цялата информация за пратките на подателя за последните 5 години. В резултат на приключилите към момента ревизионни производства са установени данъчни задължения в общ размер на 2 847 678 лв.
5 тапи по пътя към морето. 5 тапи ще мъчат желаещите да почиват през лятото по родното Черноморие. Причината са ремонти, които стартират по магистралите и пътните артерии, водещи към курортите, и ще мъчат със задръствания пътуващите.
Това стана ясно при представянето на планираните ремонти тази година от министъра на Регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова и шефа на Агенция „Пътна инфраструктура" ( АПИ) инж. Лазар Лазаров. По магистрала „Хемус" пътуването ще е затруднено в три участъка - при тунелите Витиня и Ечемишка, както и на виадукт Елешница.
Другият аутобан „Тракия" ще е с две тапи, при моста на р. Стряма и при пътя за Карлово. „Ако искаме ремонти, трябва да има търпение", коментира министър Павлова. Планира се отсечките, който ще се затварят за обновяване, да са с дължина около 1 км, за да няма дълги преходи. Освен това се предвижда през август, когато трафикът е най-голям работите по пътищата, да са възможно най-малко. Ремонтите ще започнат след 10 май заради почините дни, които се събират в началото на месеца. Предвижда се 32 млн. лв. да бъдат вложени в обновяването на тези участъци, като парите се отпускат от бюджета.
Общо около 500 млн. лв. ще бъдат вложени в строителство, ремонт и изкърпване на пътища тази година, съобщи регионалният министър. В тях влизат както бюджетните средства, така и парите от европейските фондове. По думите на Павлова не може да се даде точни стойности за километрите пътища, в които ще се вложат, заради разлики в измерването при различните дейности. В тази сума влизат и средства, които ще се отделят за изграждането на първите 10 км от „Хемус" след Ябланица. Планира се търгът за избор на изпълнител на трасето да започне към края на май, като все още не е ясно колко пари ще трябва да се вложат в него.
Основна част от ремонтната програма ще е насочена за участъци в Северозападна България, обясни Павлова. И уточни, че около 200 км. в този район ще бъдат обновени тази година.
Основно ще се работи по трасето между София и Видин както и по пътя Монтана - Дъбова махала - Лом. По данни на АПИ около 20 хил. км, или 30%, от всички пътища у нас са в лошо състояние, около 27 на сто са в средно състояние, а 40 процента са в добро.
Зимното почистване е струвало на бюджета 55 млн. лв., което е с 5 млн. лв. по-малко спрямо разходите миналата година. Наложените глоби на нередовните фирми са общо на стойност 820 хил. лв. без да са включени санкциите за месец март. След като се прибавят сумата може да стигне и до 1 млн. лв., обясни инж. Лазаров. Той поясни, че миналата година глобите са били за около 600 хил. лв.
Приходите от винетки са с 68.8 млн. лв. повече спрямо заложените 200 млн. лв., съобщи министър Павлова. Тя беше категорична, че парите ще бъдат насочени целево за ремонтни дейности.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |