19 хиляди военни и полицаи искат по-висока пенсия от НОИ. 19 249 пенсионери, излезли рано в пенсия - предимно военни и полицаи, са поискали Националният осигурителен институт да им преизчисли държавната пенсия. За целта те са прехвърлили натрупаното по индивидуалните си партиди от частен фонд в НОИ, съобщиха от институцията пред "Сега". Данните са към началото на март и от НОИ са преизчислили пенсиите на над 16 хил. души. Едва около 3000 заети българи, родени след 1959 г., са избрали да прекратят осигуряването си във втория стълб и да плащат пълните си осигуровки за пенсия само в НОИ.
Това е резултатът от първата намеса на финансовия министър Владислав Горанов в осигурителната система. Около половин година след като реално влязоха в сила измененията за възможността на избор на заетите да продължат да се осигуряват в частен фонд или да изберат само НОИ, данните за възползвалите се от избора са повече от скромни. Във втория стълб спестяват около 3.5 млн. души, а натрупаното по партидите им е общо близо 8 млрд. лв.
Средното увеличение на пенсиите на прехвърлилите се пенсионери в НОИ е близо 72 лв. От НОИ не съобщават колко от тези пенсионери не са получили увеличение на пенсията. Както "Сега" писа, хората, които получават минимална или максимална пенсия, няма да получат по-висока пенсия от НОИ, дори и да прехвърлят парите си от частния фонд. Проблемът е, че никой не обяснява това на пенсионерите. Според експертите от НОИ няма как хората да бъдат информирани предварително дали и какво увеличение на пенсията биха получили след прехвърлянето, защото пенсионното производство е сложно и трае 4 месеца. Наскоро омбудсманът Мая Манолова заяви, че ще предложи законови промени, които да задължат НОИ и частните фондове да информират хората за размера на бъдещата пенсия и от първия, и от втория стълб.
3800 работещи българи, родени след 1959 г., също са избрали да се осигуряват само в НОИ и са прекратили вноските си за втора пенсия в капиталовия стълб. Това сочат последните данни на НАП, предоставени на "Сега". От НАП обаче не уточниха колко от тези хора работят тежък труд и колко са трета категория. Според приетите промени в Кодекса за социално осигуряване миналата година средствата от техните индивидуални партиди трябва да постъпват в Сребърния фонд, за да могат, ако решат да се върнат към капиталовия стълб, да ги получат, но без доходност. Според публикуваните данни от финансовото министерство от декември до края на март във фонда са постъпили общо 210 хил. лв. от вторите пенсии на работещите хора.
За 2016 г. в бюджета на НОИ е заложен приход от 114 млн. лв. от хората, които ще изберат да се осигуряват само в солидарната система. Според депутати от социалната комисия в парламента приходите са значително подценени. Няма оценка на ефекта от тази мярка - как ще се отрази тя на бюджета на Държавното обществено осигуряване в бъдеще. От 1 януари и работещите в първа и втора категория могат да изберат да се осигуряват само в НОИ, но еднократно.
Преди Великден Горанов предложи нова порция изненадващи промени в Кодекса за социално осигуряване, с която иска при навършване на пенсионна възраст парите за втора пенсия да отиват в общ пул, с което да се губи правото на собственост върху тях и съответно - правото на наследяване. И тези предложения са без финансова обосновка и предизвикаха силна критика.
Казус
Ранните пенсионери не могат да получат втората си пенсия от универсален фонд, докато не навършат масовата възраст за пенсия за трета категория. Това означава, че нямат достъп до парите си средно около 10 г., но пък докато стоят във фондовете, парите им носят доходност. Депутатите решиха миналата година, че тази ситуация ощетява хората и им дадоха възможност да прехвърлят еднократно парите си от универсален фонд в НОИ. Те обаче могат да сторят това само до края на тази година. Според данните около 90 хил. са ранните пенсионери, които могат да се възползват от възможността.
Пловдив става №1 по строеж на нови жилища. Пловдив и регионът около града дадоха заявка за най-мащабно жилищно строителство през следващите месеци и изпреварват традиционно най-силно развиващите се досега центрове - София, Варна и Бургас. Това става ясно от последните данни на Националния статистически институт за периода април-март.
Според наблюденията дадените разрешителни през първото тримесечие са за строеж на 143 сгради с 362 жилища в тях. Четири разрешителни по-малко са издадени в София, Бургас се нарежда на трето място - със 124, следван от Варна - със 100 сгради. Макар разликата между София и Пловдив да е малка, градът под тепетата изпревари столицата и се нареди на първо място в България по предстоящи нови градежи.
"Пловдив изключително много напредна през последните две години като развитие. Той се оформя като трети център след София и Бургас. И това се дължи не само на индустриалните и икономически зони, които се развиват бурно в региона", каза Калоян Богданов, маркетинг мениджър на AG Capital. Аутсорсингът и IT бизнесът там според него също имат голям принос в търсенето на имоти. През последните години действително има сериозен ръст на търсенето на жилища под наем и на имоти за покупка. Именно на това търсене са реагирали строителните предприемачи, коментира Богданов. Освен това Пловдив се посещава от много туристи, което мотивира купувачите да се интересуват от сделка с цел инвестиция и последващо отдаване на апартаментите под наем. Фактът, че Пловдив е и Европейска столица на културата през 2019 г. също допринасял за решението на строителните фирми да предложат повече жилищни площи в следващите години. Според статистиката има заявени сериозни намерения за строеж не само на кооперации, но и на еднофамилни къщи.
Сред причините за активизирането на строителите е и фактът, че доста чужди фирми - основно турски и гръцки, развиват бизнес в региона. Гръцки компании дори изнасяли бизнеса си в България именно към Пловдив, което оказало влияние върху поисканите и издадени разрешителни. Според брокерите строителният бум, който се наблюдава в града и в близките населени места, е подобен на този в Бургас отпреди няколко години. В морския град обаче се изграждаха предимно ваканционни комплекси, докато в Пловдив залагат на нови жилища. Заради бурното развитие на индустриалните зони в региона вече има остър недостиг на работна ръка. Заговори се дори, че инвеститори са готови да финансират изграждането на жилища, за да привлекат квалифицирани специалисти и работници.
Прогноза
Въпреки прогнозите за сериозен строителен бум в големите градове, данните показват, че е много вероятно темповете на жилищното строителство в бъдеще да започнат да се забавят. Броят на издадените разрешителни в страната отчита доста по-умерени ръстове, предвижда се и строителство на по-малко жилища в сравнение с миналата година. При вдигането на административни сгради като лидер се очертава София. При индустриалните и логистични площи лидер е отново област Пловдив, следвана от Стара Загора и Пазарджик.
Втори рунд в битката за "Дунарит". Русенският военен завод "Дунарит" е една от апетитните хапки от останките от някогашната бизнес империя на Цветан Василев и за нея от затварянето на КТБ се правят различни опити за овладяване. Пушилката от престрелките около предприятието от военнопромишления комплекс става все по-плътна и вече е трудно да се разбере кой за какво се бори и в чий лагер е. Краткият прочит на случващото се е, че вероятно наблюдаваме масирана атака по няколко линии на депутата Делян Пеевски да овладее дружеството. Пълният е доста объркана и хаотична смесица от действия на акционери, управители, регулатори и съдилища.
Окопни позиции
От една страна, имаме обявена сделка през февруари, с която конкурентът "Емко" да придобие контрол над русенското предприятие. Тя е подписана от Асен Бабански, настоящия управител на основния акционер в русенското предприятие "Кемира" и изпълнителен директор на следващия по веригата собственик "Хедж инвестмънт България", който твърди че това е единственият начин да се запази дейността и фондът за гарантиране на влоговете да получи дължимото си. Предвижда се увеличение на капитала, което да отиде за погасяване на задълженията към КТБ.
От друга страна, имаме офшорната EFV International Financial Ventures (EVF), за която няма пълна яснота чия е, но собственикът явно не одобрява Бабански и иска да го смени. EFV обжалва и сделката с "Емко" пред съда и по нейна молба Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) отказа да се произнесе, като така блокира прехвърлянето. Според доклада на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество компанията някога е била на собственика на КТБ Цветан Василев. В началото на 2015 г. е прехвърлена заедно с други активи на Пиер Луврие, после през юли той я връща на банкера и в някакъв по-късен момент през годината тя е придобита от Дмитрий Косарев, по-известен с водената от него битка за БТК. "Покрай сделката за БТК придобих и част от други компании, но вече ги препродадох на български бизнесмени и нямам никакво отношение към тях", коментира руснакът в интервю за "Капитал" през март 2016 г., което оставя в мъгла настоящата собственост.
От трета страна, имаме съвсем нов кредитор - "Виафот инвестмънт България", който твърди, че е придобил вземането на Едуардо Миролио към "Дунарит", а с него и залога над търговското предприятие. Италианският бизнесмен с български паспорт прехвърли както участието си в "Булгартабак", така и своите 50% в "Техномаркет България" на фирми, свързани с депутата Делян Пеевски, като според източници на "Капитал" сделката е включвала и вземането от "Дунарит".
От четвърта е самият Цветан Василев, който явно продължава да е в час със сделката и да симпатизира на офертата на "Емко". В последното си писание в личния си сайт той заявява: "Страхът от решаване на проблемите на групата "Дунарит-Авионамс" без участието на всесилния тандем мобилизира винаги готовия председател на КЗК Петко Николов, който влезе в историята със спряното разрешение за увеличение на капитала на "Дунарит" с 60 млн. лв., предназначени за погасяване на кредитите на "Хедж инвестмънт". Очевидно е, че схемите на Пеевски и Сталийски са били объркани."
И от пета са синдиците на КТБ, по чието искане в момента частен съдебен изпълнител организира търг за продажбата на другия голям актив в групата - авиоремонтния завод "Авионамс", за който оферти се приемат до 10 май. Резултатът засега е патова ситуация от десетки опити за вписвания в Търговския регистър, блокирани от съдебни решения.
Отстреляното решение на КЗК
Единият фронт, по който има развитие, е определението на КЗК, с което тя почти се направи на съд и отказа да се произнася по исканата концентрация от "Емко" с аргумент, че има висящи съдебни спорове за контрола над "Дунарит". Безпрецедентното определение на регулатора от 30 март е отменено окончателно от Върховния административен съд на 21 април. Така сега казусът отново е върнат в полето на КЗК, която трябва да се произнесе по същество.
Мнението, че КЗК е надхвърлила правомощията си в казуса и не е трябвало да се интересува от акционерните битки, се споделя и от съдиите от ВАС: "Евентуалното бъдещо разместване в структурата на контрола на "Дунарит" не е между изискванията на закона, които следва да бъдат взети предвид от административния орган, тъй като законосъобразността на административния акт се преценява към момента на неговото издаване, а актът следва да е съобразен с удостоверените към този момент факти. Още повече че предвидената концентрация се състои в придобиване на едноличен контрол върху "Дунарит" от "Емко" чрез увеличение на капитала, а не закупуване на притежаваните акции от неговите акционери."
Попитани за коментар, от КЗК изпратиха до "Капитал" отговор, който в голямата си част беше компилация от пасажи от самото отменено определение. Според регулатора, макар и спорът около промяната на контрола в "Дунарит" "да не изменя параметрите на сделката, нито засяга купувача на дяловете, наличието на съдебен спор относно заявения в уведомлението пред КЗК контрол върху обекта на придобиване е от естество да измени съществено оценката на комисията, в случай че EFV спечели тези дела".
"Определението на ВАС е окончателно и КЗК в съответствие със ЗЗК ще възобнови производството по образуваната преписка", обещават от регулатора, а по въпроса в какви срокове ще се произнесе препращат към законовите текстове. Така и обаче не става ясно дали след като става въпрос за възобновяване на вече започнало производство, те започват да текат отначало или, както би било логично, продължават. Предвид че и досега не се е произнесла КЗК, явно е приела първото. А това е и доста ключово, защото, докато се чака регулаторно одобрение, битките по другите фронтове може да обезсмислят сделката.
Атаката на новия кредитор
На централния фронт в самото "Дунарит" вече има шумни престрелки. На 3 май в Търговския регистър е заявена смяна на заложения кредитор на предприятието. Според представен договор за цесия от 14 март "Е.Миролио" е прехвърлила вземането си от русенския завод за 25 млн. евро (което беше придобито на свой ред след цесии, с които Миролио да си спаси част от влоговете в КТБ) на "Виафот инвестмънт България" за 19.5 млн. евро, или с около 20% дисконт.
Тя е собственост на Viafot Limited от Британските Вирджински острови и въпреки че е регистрирана в прословутата сграда бул. "Цар Борис ІІІ" 159, не е сред кредитополучателите на КТБ вероятно защото е регистрирана само няколко месеца преди затварянето й през март 2014 г. Управител е Роман Венев, който е и изпълнителен директор на "Родина пропъртис", един от големите кредитополучатели на КТБ с необслужвани задължения за 95 млн. лв., което според доклада на AlixPartners е използвано основно за рефинансиране на други задължения към банката и основно на "ИПК Родина", което по това време се управлява от майката на Пеевски Ирена Кръстева. Въпреки това синдиците на КТБ досега не са много активни спрямо него и не му е поискана несъстоятелност. Собственик на "Родина пропъртис" е ТЦ-ИМЕ, някога една от ключовите компании в структурите на Василев, която се счита, че сега се контролира от лагера около Пеевски. За собствеността на офшорното Viafot също няма данни, като от документите по регистрацията му става ясно, че е обслужвано от Mossack Fonseca, което дава надежди, че може да излязат детайли покрай изтеклите данни от кантората, за която стана ясно, че е обслужвала и друга близка до Пеевски панамска офшорка - Cibole Services Incorporated.
Друга връзка е, че по време цесията напълно съвпада с прехвърлянето от Миролио на Пеевски на дяловете му в "Булгартабак" и "Техномаркет България". От договора става ясно, че още на 4 декември 2015 г. двете страни са сключили предварително споразумение. Фирмата на Пеевски "НСН инвестмънт" поиска от КЗК разрешение да купи "Техномаркет" месец по-късно на 4 януари 2016 г.
Така логичната хипотеза е, че Пеевски възнамерява да ползва залога като лост за придобиване на контрол в "Дунарит". Наред с опитите за вписването и изпълнителният директор на завода Кръстю Кръстев представя документ още от юли 2015 г., с който "Е.Миролио" се съгласява да се вдигне залогът, а новият кредитор представя оттегляне на това съгласие. Като към момента със съдебни решения и двете страни са си блокирали всички вписвания досега.
И атаката на новия собственик
Паралелно с бойното поле в "Дунарит" такава битка се води и в "Хедж инвестмънт България", където двама от членовете на борда, назначени на последното общо събрание с гласовете на EFV, се опитват да отстранят изпълнителния директор Асен Бабански. Единият от тях е близкият до председателя на Национално движение "Русофили" Николай Малинов Асен Асенов. Той е собственик на "Праймедия", което твърди, че е собственик на TV7 от март 2015 г. насам. Още в средата на април в Търговския регистър е заявено за вписване заседание на борда, с което той и другият член Юлия Янчева са решили вместо Бабански вече изпълнителен директор да е Асенов. От представената пространна обяснителна записка от адвокатите на EFV и "Хедж инвестмънт" - българския офис CMS Cameron McKenna, става ясно, че то е проведено при доста странни обстоятелства.
Съдейки от протокола, то се е провело в присъствието на нотариус в коридора пред офиса на дружеството, тъй като той е "затворен (заключен), няма никой и никой не отваря след настоятелни почуквания на входната врата на офиса" и след като са изчакани 30 минути Бабански да се появи. Представени са различни доказателства, че са правени всевъзможни опити да се свържат с Бабански, които са неуспешни. Приложено е дори и последното интервю на директора от 13 април с коментар: "Оказва се, че единствено вестник "Капитал" е в състояние да намери Асен Бабански в последно време."
В оправдание на тази констатация "Капитал" наистина успя отново да се свърже с него. Той видя в последните действия логично продължение на атаките и отчаяни стъпки за придобиване на контрол върху "Дунарит", след като ВАС отмени определението на КЗК. "Всичко това навежда и на друга мисъл - дали забавянето на решението на КЗК за сделката с "Дунарит" не е умишлено и с цел бързата продажба на акциите на "Хедж" в "Авионамс", коментира Бабански пред "Капитал".
Печалбата на банките за тримесечието се увеличава до 305 млн. лв. Успокояване на темповете на нарастване на ликвидността, продължаващо свиване на кредитните портфейли и осезаемо понижаване на административните разходи, което допринася за подобряването на крайния финансов резултат - така изглежда банковият сектор към края на първото тримесечие на 2016 г. Надзорните данни на БНБ показват, че на фона на трайно падащите лихви по кредити и депозити кредитните институции са успели да постигнат 7% ръст на печалбата си спрямо година по-рано до малко над 305 млн. лв.
Доколко по-печеливши
Вече традиционно близо половината от тази сума е генерирана от двете най-големи банки на пазара - Уникредит Булбанк и Банка ДСК, които отчитат съответно 73.6 и 79.7 млн. лв. печалба за тримесечието. При Уникредит Булбанк тя се повишава минимално спрямо година по-рано благодарение на по-ниските административни разходи, докато при ДСК се свива с 23% на годишна база заради по-високите разходи за обезценки. Третата по големина институция в сектора - Първа инвестиционна банка (ПИБ), която все още ползва държавна подкрепа, успява да подобри съществено резултата си спрямо година по-рано и приключва периода с печалба от 22.6 млн. лв. главно благодарение на свитите си административни разходи и разходи за обезценки.
Като цяло за системата данните на БНБ показват, че и през март, както беше и през февруари, основният двигател за повишаването на печалбата спрямо година по-рано са по-ниските административни разходи за периода, които за момента успяват да компенсират все по-тънкия лихвен марж. Донякъде обаче това е резултат от регулаторни изисквания - през 2015 г. финансовите институции трябваше да преведат вноските си за Фонда за гарантиране на влоговете до края на март, докато тази година тези разходи са отложени за второто тримесечие.
Лихвеният натиск
Натискът за понижаване на лихвите по кредити и депозити също намира отражение в банковите баланси. Темповете на свиване на доходността по привличания от домакинствата и бизнеса ресурс все още изпреварват тези, с които намаляват лихвените проценти по отпусканото от банките финансиране, и към края на тримесечието разходите за лихви са с над 67% по-ниски спрямо година по-рано в сравнение със спад от 26% при постъпленията от лихви. Доходността по депозитите вече достигна рекордно ниски равнища близо до нулата и няма много потенциал за допълнително намаляване, докато по кредитирането все още се очакват понижения, което ще продължи да свива лихвения марж, при който работят банките. Това вече се вижда и в надзорните данни, които показват, че макар и на годишна база нетният лихвен доход да расте с 4.51%, в сравнение с последното тримесечие на 2015 г. той вече намалява, като понижението е с 0.96%. Нетният доход от такси също е над равнищата си в края на март 2015 г., но се свива със 7.19% спрямо декември.
Падащите лихви по депозитите очаквано доведоха и нетни изтегляния на спестявания от банките, като процесът, който доскоро беше ограничен до бизнеса, вече обхваща и домакинствата. През март лихвената статистика на БНБ показа първото свиване в обема на вложенията на индивидуални спестители в банките от кризата около Корпоративна търговска банка (КТБ) и ПИБ през лятото на 2014 г. и изкривяването на данните след изваждането на КТБ от статистиката през ноември същата година след отнемането на лиценза й. Сега надзорните данни също потвърждават тази тенденция, като към края на март 2016 г. показват свиване в общия обем на депозитите на бизнеса и домакинствата с 0.93% на тримесечна база до 73.6 млрд. лв., макар и на годишна база все още да се отчита ръст.
Отпускането на заеми също остава свито, като общият кредитен портфейл към корпоративни и индивидуални клиенти в края на тримесечието се свива до под 50 млрд. лв. Понижението е и на тримесечна (-3.39%) и на годишна (-3.45%) база. Слабата кредитна активност дава отражение и върху динамиката на активите в банковия сектор, които нарастват с едва 1.16% спрямо година по-рано, а в сравнение с края на 2015 г. дори намаляват с 0.44% до 87.14 млрд. лв. Промяната по този показател е изкачването на Пощенска банка (с юридическо име Юробанк България) от шеста до четвъртата позиция след поглъщането на местния клон на гръцката Alpha bank. Общите активи на обединената институция обаче се свиват заради продажбата на пакет от лоши кредити за 143 млн. евро в началото на годината.
Офшорка с български директори разследвана на Британските Вирджинските острови. Това е 15-ата част от българските истории в #Panama Papers. Мегаразследването на Международния консорциум на разследващите журналисти (ICIJ), в което "24 часа" е медиен партньор, е базирано на данни, до които са се добрали журналисти от "Зюддойче цайтунг" преди повече от година.
Спазвайки правилата на журналистическото разследване и принципите на журналистическата етика, ще дадем правото на всеки от българските собственици и акционери, които се появяват в данните, да изрази своята гледна точка. С инициали ще публикуваме имената на пълномощниците и директорите, с които не сме се свързали.
Офшорка с BG директори Swiss Capital Investments сменила 6-има български началници след регистрацията си през септември 2005 г.
Агенцията за финансово разузнаване на Британските Вирджински острови е искала информация от "Мосак Фонсека" за офшорка, която сменила 6-има български директори от създаването си през 2005 г. до 2011 г. Това показа продължаващото проучване на "24 часа" в Panama Papers.
През 2012 г. и 2013 г. Главният прокурор на Британските Вирджински острови дал съгласието си Агенцията да поиска от местния съд заповед за обиск в офисите на "Мосак Фонсека" за изземване на всички документи, свързани със Swiss Capital Investments.
От Panama Papers не става ясно каква е причината за това. Случката обаче съвпада с времето, когато България e поискала международна правна помощ по друг казус, споменат в годишния доклад на Варненската окръжна прокуратура за 2012 г.
Този годишен доклад е един от първите случаи, в които в България публично се споменава името на Swiss Capital Investments.
През годините то присъства и в няколко частни правни спора, а през март т.г. се появи и в писмо на група граждани от 5 европейски държави до президента Росен Плевнелиев и главния прокурор Сотир Цацаров, които се оплакват от бавно правосъдие.
Според "Документите от Панама" Swiss Capital Investments е вписана в регистрите на Британските Вирджински острови през септември 2005 г. За посредник е използвана базираната в София посредническа кантора "Сава Мениджмънт", за която "24 часа" писа, че е помогнала за регистрацията на поне 38 офшорни компании чрез "Мосак Фонсека" през последните 10-15 години.
Запитването за регистриране на офшорката идва от България на 12 септември 2005 г. Клиент се интересува дали името Swiss Investment в регистъра на Британските Вирджински острови е свободно. Понеже се оказва заето, се дискутират две близки възможности - Swiss Holdings Investment and Swiss Capital Investments. Избрано е второто.
Около регистрацията на фирмата няма нищо по-различно от хиляди други фирми, регистрирани в зони с преференциални данъчни режими. Вписани са номинални акционери, назначени са номинални директори - така както при повечето офшорки.
В края на септември 2005 г. са назначени 3-ма български директори - двама от Варна и един от София. Всички опити на "24 часа" да се свърже с тях на публично посочените телефони и адреси останаха без резултат. Вестникът е готов да чуе и отрази тяхното мнение.
Единият от директорите - адвокат от Софийската адвокатска колегия, напуска директорския пост още през юни 2006 г., а другите двама - през април 2007 г. Тогава директорският пост се поема от друга офшорка - Kaler International, регистрирана на Сейшелите.
Тримата българи са вписани за кратко и като акционери. С най-малко - почти символичен брой акции, е адвокатът, който, преди да напусне директорското място, прехвърля акциите на съдружниците си. Когато през 2007 г. и другите двама напускат директорските си постове, те отстъпват акциите си на Kaler International и украинска гражданка от Одеса. В Panama Papers обаче няма подробности кога е регистрирана и кой стои зад Kaler International.
Малко преди напускането на българите фирмата посредник в София иска допълване на клаузата за дейността в устава на Swiss Caoital Investments. Макар от "Мосак Фонсека" да отговарят, че точката е ясна, се съгласяват да изпълнят настояването, ако не е в конфликт със закона. След резолюция на директорите допълненията са официално вписани в регистъра на Британските Вирджински острови на 30 март 2007 г. Те струват на Swiss Capital Investments около 320 долара.
Дружеството може да получава пари и/или парични еквиваленти, да работи като попечител, да предлага финансови и оперативни, финансово-брокерски съвети, свързани с портфейлни инвестиции, да придобива и управлява дялови участия, пише в част от допълнението. Предвидени са и организация и управление на колективни инвестиционни схеми.
През май 2007 г. офшорката получава сертификат, в който Kaler International e вписана като директор и акционер с 40 000 акции, а украинската гражданка - с 10 000.
Няколко месеца по-късно българският посредник по регистрацията на офшорката праща запитване до "Мосак Фонсека" дали Swiss Capital Investments може да получи на Вирджинските острови лиценз, който ѝ позволява да извършва т.нар. trust business - доверителен бизнес, тоест да открива депозити и инвестиционни сметки.
Отговорът е положителен, но за целта е нужно да се кандидатства пред агенцията на Британските Вирджински острови, която дава лицензите, като се представят дузина документи.
Междувременно през октомври 2007 г. Swiss Capital Investments се сдобива с нови български директори - 22-годишeн варненец, който дотогава е бил представител на Kaler International, и 26-годишен негов съгражданин. Двамата са сменени на директорските си постове през 2010 г. от столичен адвокат. На следващата година той пък е сменен от словенец, който живее в Швейцария.
Първото запитване за дейността на Swiss Capital Investments от страна на Financial Investigation Agency - Агенцията за финансови разследвания на Британските Вирджински острови, е от 5 април 2012 г. То се получава в кантората на "Мосак Фонсека" на 11 април 2012 г. Запитването е подписано лично от директора на агенцията Ерол Джордж. Той иска в 7-дневен срок да бъде предоставена цялата налична информация за фирмата.
През април 2012 г. от кабинета на главния прокурор на Британските Вирджински острови разрешават на разследващия офицер от Агенцията за финансово разузнаване да поиска обиск в кантората на "Мосак Фонсека" и да намери всичко, свързано със Swiss Capital Investments. Подобно искане се получава и през април 2013 г.
От документите не става ясно в каква връзка са направени исканията от страна на местния финансов регулатор.
Още вносни цигари поскъпват с 10-20 ст. Някои марки вносни цигари ще добавят 10-20 ст. към цената си към края на април. Прогнозата е записана в последния месечен анализ на българската икономика, подготвян от експертите на финансовия министър Владислав Горанов.
Причината е въведеният от началото на тази година по-висок акциз за облагане на папиросите.
След влизането в сила на новите ставки обаче финансовото министерство не обяви краен срок за продажба на цигари на старите цени. Някои производители и дистрибутори на вносни цигари се възползваха от това и платиха по-нисък акциз за количества, които ще започнат да се изчерпват едва към края на април.
Справка в регистъра на цените на цигарите показва, че към началото на май само няколко чужди марки са регистрирали нови по-високи цени. Така например Dunhill вече ще струват 5,60 лв., което е увеличение с 20 ст., а Winston XS Plus ще се продават по 4,90 лв. вместо за 4,80 лв.
Фейслифт на Столетницата. За първи път жена ще е начело на БСП. За първи път действащ лидер на партията стигна до балотаж и загуби. Смяната на върха на столетницата делегати определиха като фейслифт. В пластичната хирургия това означава опъване на бръчки. При автомобилите така наричат промяната на външния дизайн при запазване на същия двигател.
На балотажа Корнелия Нинова се наложи над Михаил Миков с 46 гласа (395:349). При първото среднощно гласуване за председател на социалистите Миков водеше с 329 гласа пред Нинова, за която бяха пуснати 280 бюлетини.
С викове "Победа" и "БСП" делегатите на 49-ия конгрес посрещнаха Нинова още преди да бъдат обявени окончателно резултатите от балотажа. Съпартийци й поднесоха букет червени рози, а тя най-напред подаде ръка на загубилия лидерската битка Михаил Миков.
„Няма да ви разочаровам. Няма да ви предам", обеща Нинова от трибуната. И подчерта, че промяната в БСП трябва да започне веднага. „Всички заедно ще я направим единна и сплотена", каза още тя.
Първите изявления на Нинова пред медиите бяха доста сдържани: "Няма да се кандидатирам за президент! БСП ще бъде остра опозиция на ГЕРБ."
Михаил Миков побърза да обяви, че подава оставка като председател на парламентарната група, защото било редно новият лидер да поеме ръководството и на депутатите от БСП. Пред форума той обяви, че не се чувства обиден, и благодари на участниците, че са го освободили от отговорността на председателския пост. Миков допълни, че от избора станало ясно, че той не е правил машинации на резултатите.
Първото голямо изпитание пред Корнелия Нинова ще е съставянето на ново Изпълнително бюро (ИБ). С подбора на хората в него тя ще даде ясен знак на съпартийците си дали има смелостта за истински, а не за имитационни промени, коментираха делегати на конгреса. Те припомниха, че една от най-големите грешки на Михаил Миков е било запазването на ИБ. Очакванията са Нинова да вкара в бюрото представители на различните лобита в партията и така да се опита да тушира конфликтите.
Ламбо: Обкръжението заблуждава
На горещия стол вече е Корнелия Нинова. На горещия стол много лесно се сяда, ама и много лесно се пада, обяви от трибуната в заключителната част на 49-ия конгрес на БСП Стефан Данаилов.
„На Корнелия ще пожелая от време на време да прибира малко емоциите си, а най-вече - много да внимава с обкръжението си. Запомнете едно - обкръжението винаги заблуждава", каза още актьорът.
Той благодари на Михаил Миков, но и го разкритикува за хаоса на конгреса. Актьорът определи Миков като „един от най-ценните кадри на нашата партия" и се обърна към него с думите: „Мише, скъпи мой, тая работа не става само с деликатност, за съжаление е нужен и малко юмрук."
Данаилов предложи при провал на избори председателят на БСП „да благодари и да се оттегля" от поста.
„Топлофикация" дава на съд 150 000 абонати. „Топлофикация" София дава на съд над 150 000 абонати, съобщи пред „Труд" Емил Георгиев, изпълнителен секретар на Федерацията на потребителите в България.
Дружеството е завело общо 150 000 искови молби и дела в съда срещу свои клиенти.
В същото време насрещните дела са много по-малко, защото хората не знаят как да защитят интересите си в съда, допълни Георгиев. Около 1500 са делата срещу дружеството, заведени от членове на федерацията. Тази година регистрираме доста повече жалби срещу столичното парно, спрямо миналата. Повечето са заради такса „сградна инсталация", обясни Георгиев.
Сметките за парно са надписани в пъти. Това показват експертизи по дела на потребители срещу топлофикационните дружества, твърди председателят на Сдружението за правна помощ на потребителите (СППП) адв. Димитър Деков.
По думите му само от невярно залагане на денградусите (б.р. произведение от броя на дните и разликата между температурата на отопляемото пространство и средната за периода стойност на външната температура), които влизат във формулата за изчисляване на фактурите, сметката за парно се завишава с 30%. Дружествата пишат осреднени температури, които са във вреда на потребителите, и това е доказано с експертизи по дела срещу топлофикациите, обясни адвокатът.
Друго изкривяване на сметката идва от разполагането на общия топломер, който се слага в началото на абонатната станция. Така на практика, вместо да се мери топлинната енергия, която се потребява по етажите в блока, топлофикация мери енергията, която доставя сама на себе си, обясни адв. Деков.
Злоупотреба има и при начисляване на максимална мощност, ако клиент не осигури достъп до топломерите. От дружеството ви начисляват 90 градуса топлина на радиатора, при условие че от изхода на топлофикацията излизат 70 градуса, допълни адвокатът.
Дружествата нарушават законово признатия максимално допустим размер на трите компонента - сградна инсталация, енергия за отопление и енергия за подгряване на водата. Топлата вода, която се доставя на абоната, трябва да бъде 55 градуса, за което се признават 54 киловатчаса електроенергия. От дружествата обаче начисляват 100, дори 200 киловатчаса, допълни председателят на сдружението.
Те настояват ВКС да изпрати искане до съда на ЕС в Люксембург за тълкувателно решение - дали европейската директива, според която дружествата нямат право да искат каквито и да било такси за непоискани услуги, важи и за такса сградна инсталация.
Кристарина Георгиева и бизнесът в Пловдив с план за растеж. Как бизнесът у нас да се възползва от плана "Юнкер", има ли възможности за увеличаване на европейските инвестиции в българските региони? Това са част от въпросите на индустрията в Пловдив, които ще получат отговор в петък лично от вицепрезидента на ЕК с ресор бюджет и човешки ресурси Кристалина Георгиева. Тя ще участва във форума "ДА! На българските региони", организиран от в. "Стандарт" под тепетата.
Деветият форум от мащабната национална кампания "ДА! На българската икономика" се провежда в партньорство с четирите национално представителни работодателски организации и синдикатите. В зала "Париж" на "Гранд хотел Пловдив" ще се съберат кметове от региона, председателката на парламентарната комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова, представители на министерствата на икономиката, транспорта, образованието. Домакин на дискусията ще е кметът на Пловдив Иван Тотев.
Възможностите на "Тракия икономическа зона" и шестте индустриални зони в нея ще са една от ключовите теми на форума. Той ще търси отговори на въпроса как след израждането на магистрала "Тракия" да се създадат условия за регионален икономически растеж в Пловдив. Липсата на кадри за индустриалните зони ще е втората голяма тема на дискусията. В нея ще стане ясно дали планът "Юнкер" дава шансове за реализиране на проекти, свързани с образование.
Кампанията "Да! На българската икономика" започна на 7 април 2015 г. в София. Тогава на въпросите на бизнеса отговаряха премиерът Бойко Борисов и министрите Владислав Горанов, Божидар Лукарски, Теменужка Петкова, Десислава Танева и Ивайло Московски. Форумът на 13 май 2016 г. в Пловдив ще е вторият, на който "Стандарт" среща бизнеса с вицепрезидента на ЕК Кристалина Георгиева. На 7 декември 2015 г. в София, г-жа Георгиева участваше в заключителната за 2015 г. дискусия от кампанията "Да! На българската икономика". Тогава тя лично съобщи на бизнеса у нас голямата новина, че Брюксел няма да реже еврофондовете за страната ни заради завишените разходи за сигурност и кризата с бежанците.
Лукарски с 16 родни компании в Япония. Бизнес делегация от 16 родни фирми заминава днес на делово посещение в Япония. Делегацията е водена от министъра на икономиката Божидар Лукарски. В Токио агенциите за малки и средни предприятия на двете страни и Японската агенция за външна търговия JETRO са организирали бизнес форум. Българската делегация ще посети и изложението "Japan IT Week 2016".
Половината от фирмите в нашата делегация са от IT сектора, има инвестиционни компании, както и производители на козметика от розова масло, на мед и на сушени плодове и зеленчуци. Министър Лукарски ще посети завода "Мория" на японската компания "Мейджи" край Токио, която прави българско кисело мляко по лиценз на българската държавна фирма "Ел Би Булгарикум".
22 000 българи на помощи в Германия. 22 111 българи живеят на социални помощи в Германия. Това показва справка на Федералната агенция по заетостта на страната, изготвена по искане на „Монитор". Това е броят на нашенците, които през април са регистрирани като безработни в местната агенция, откъдето получават обезщетение. „В сравнение с април 2015 г. броят на безработните българи се е увеличил с 6144 души или с 27,8%", обясниха от Федералната агенция по заетостта. Нашите гурбетчии са на трето място и в класацията за безработни чужденци в Испания. Имигранти от 60 държави получават помощи в иберийската страна, след като са останали без препитание. 10 783 български граждани са получавали обезщетения за безработица в Испания в края на 2015 г., показват данните на Министерството на труда в Мадрид.
Плащаме 2,40 евро до Солун по магистралата. По 2,40 евро ще плащаме за ползване на магистралата до Солун. Тол такси въвеждат гърците това лято на граничен пункт Промахон за всички превозни средства. От пътните среди у нас информацията беше потвърдена неофициално. Касите вече са изградени на два километра след ГКПП-Кулата в Гърция, твърди в публикация struma.bg.
Потърсен за коментар, шефът на пътната агенция инж. Лазар Лазаров заяви, че при тях не е постъпвала официална информация по въпроса. Той уточни, че от гръцка страна нямат и задължение да ни уведомяват.
Коментира се, че новите налози ще влязат в сила от август, но не е изключено това да стане и по-рано. Тол таксата за лек автомобил ще е 2,40 евро, за мотор - 1,7 евро, а за автобус - 6 евро. Така с пътна такса ще се облагат всички, които влизат в Гърция.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.897940 |
GBP | 2.333700 |
CHF | 2.081330 |