ЕК повиши прогнозата за ръст на България, но рисковете остават. Европейската комисия повиши очакванията си за българската икономика през тази и следващата година. В пролетната си прогноза за страната тя посочва, че през 2016 г. растежът ще разчита на износа и на ниските цени на горивата. Те обаче няма да успеят да компенсират напълно отлива на европейските пари и продължаваща стагнация при чуждите инвестиции. Комисията залага 2% растеж през 2016 г. спрямо първоначално заложени 1.5%. Въпреки подобрението това е забавяне спрямо отчетените 3% през 2015 г. В отделен анализ на Economist Intelligence Unit се посочва, че растежът би могъл да бъде по-висок единствено ако правителството извърши необходимите реформи в съдебната система, образованието и пазара на труда. Всичко това би донесло повече чужди инвестиции, които да поддържат устойчив растеж, необходим за догонването на стандарта на живот на развитите държави. Рисковете пред растежа на европейската икономика като цяло обаче се увеличават поради несигурната икономическа и геополитическа среда, забавянето на развиващите се пазари, особено на Китай, както и предстоящия референдум във Великобритания за излизане от ЕС на 23 юни.
И в двата анализа се изтъква подобрението при бюджетния дефицит в България, който по план трябва да намалее до 2% от прогнозния брутен вътрешен продукт (БВП). Свиването на "дупката" е буфер срещу евентуални финансови проблеми, свързани основно с прегледа на активите на банките. Ограничаването на дефицита обаче означава по-малко държавни разходи и съответно по-малко растеж. Финансовият министър Владислав Горанов очаква преразходът в бюджета тази година да остане в рамките на плануваното, т.е. около 1.8 млрд. лв. Това е с около 700 млн. лв. по-малко от миналата година.
Какво ще ни движи
През тази година ще продължи доброто представяне на експортните компании, а в крайна сметка износът според ЕК ще нарасне с 4.6% - повече от първоначалните прогнози (виж таблицата). Той ще бъде подхранван от подобрението при държавите от еврозоната, които са основните търговски партньори на страната ни. В пролетната прогноза е посочено, че средното покачване там ще е 1.6% през тази година, което е едно от най-високите нива, постигани през годините след кризата. Експертите на комисията очакват растежът на общия износ да надхвърля този на вноса през следващите две години, което означава, че за пръв път от много време експортът ще има нетен положителен принос към БВП.
Експортната индустрия в България ще бъде подкрепяна от слабото евро спрямо долара. Ниският курс на европейската валута означава, че на европейските партньори ще им остават повече средства за внос, от което ние можем да се облагодетелстваме. Също така слабата валута, към която е вързан българския лев, означава, че търговията ни с държавите извън ЕС ще става все по-изгодна. Себестойността на нашите стоки и услуги ще намалява, а вносът на стоки оттам ще става по-евтин.
През 2017 г. тенденцията се очаква да се обърне. Растежът ще разчита все повече на вътрешното търсене. Една от причините е, че прогнозите за растежа във валутния съюз са в посока забавяне, докато потреблението (частно и публично) отново ще бъде подпомогнато от очакваното засилване на финансовите потоци от ЕС. За по-голямото търсене роля ще изиграе и подобряването на пазара на труда, както и на капацитета на производствения сектор.
Рискове
Не всичко обаче е в розово. От Европейската комисия изтъкват, че геополитическата несигурност ще продължи да тежи на икономиката ни. Руско-украинският конфликт, бежанците и боевете в Сирия са сред основните рискове. Освен това икономистите очакват икономическо забавяне при някои от основните ни търговски партньори - Германия и Турция. Двете държави са с най-много внос от България. Според Economist IE не бива да се изключва, макар и да е малко вероятно, гръцките проблеми да ни се отразят. Всяко лято страната е изправена пред големи падежи на облигации, а отпускането на траншовете е съпроводено с тежки преговори с Международния валутен фонд (МВФ) и ЕК. През юли 2015 г. в рамките на 20 дни правителството забрани тегленето на големи суми от банкомат в Гърция и трансграничните плащания. За този месец статистиката отчете двуцифрен спад на българския износ към югозападната ни съседка.
И докато външните рискове са неуправляеми, вътрешната среда може да бъде подобрена. Според анализаторите на Economist IE правенето на бизнес в България не е никак лесно. Това съответно се отразява негативно на чуждите капитали. Като най-голям проблем се изтъква съдебната система, която въпреки "реформата" в края на 2015 г. остава твърде зависима от различни интереси. Според изданието ще отнеме доста време, преди промените да станат видими. А те включват смяна на цяло поколение съдии - по-добре образовани, по-добре платени.
Като проблем пред бизнеса се посочват още честата смяна на закони в България, както и прекалено честата промяна на данъчното законодателство. Добрата новина е, че правителството успя да овладее фискалната криза, започнала през 2014 г. при управлението на кабинета "Орешарски", което според британското издание намалява натиска от промяна в данъците. Като добър пример е посочена добрата събираемост на данъците през миналата година. Ръстът на приходите от ДДС достигна 10%, а на акцизите - 12%.
Пазарът на труда е другият проблем пред икономиката, който изисква реформи в образованието и по-гъвкав пазар на труда. Като добър пример The Economist дава въвеждането на еднодневните договори в селското стопанство, инициирано от социалния министър Ивайло Калфин.
Печалбата на "Алкомет" нарасна 7.5 пъти. Шуменският производител на алуминиеви продукти "Алкомет" отчете значителен ръст на печалбата за първото тримесечие на 2016 г. Макар че приходите от продажби намаляват в сравнение със същия период на миналата година, което се дължи основно на поевтиняването на алуминия. По-ниската цена на суровината обаче се отразява положително на разходите на дружеството, които отбелязват изпреварващ спад. Пренасочването на компанията към производство на продукти с по-висока добавена стойност и увеличената рентабилност са причината финансовият резултат да нарасне 7.5 пъти към края на март - от 1 на 7.5 млн. лв.
Производство и продажби
Поевтиняването на алуминия на Лондонската борса за метали е основната причина за понижаването на приходите от продажби през първото тримесечие на годината - до 82.5 млн. лв. (виж таблицата). В същото време компанията отчита ръст както на производството, така и на продажбите като обем. С около 5% нараства производството на прокат от леярния цех спрямо същия период на миналата година. Прокатът се използва главно за нуждите на "Алкомет" за последваща преработка и се продава само ако заводът има свободен капацитет. Общото производство на валцова и пресова продукция също се увеличава с около 2%. През първото тримесечие на годината заводът е работил при пълен капацитет. Натоварени са били и новите мощности, които бяха пуснати в експлоатация през последните години.
Общите продажби като обем през първото тримесечие нарастват с 3%, което се дължи на увеличението с 8.5% при валцовата продукция, докато пресовата продукция намалява със 7%. Този спад е засегнал основно стандартните профили, докато продажбите на другите продукти, които са с по-висока добавена стойност, са се увеличили - специални профили с 16%, елоксирани профили с 28%, боядисани профили 4 пъти.
Ръстът при валцовите продукти се дължи основно на увеличените продажби на листа (24%), обмазано фолио (28%) и домакинско фолио (21%). Причината за това е политиката на компанията основната част от капацитета на валцовия цех да се насочва към производство на фолиеви продукти, за които търсенето е много силно. Намаление има при лентите и техническото фолио, които се използват в строителството и по принцип се продават по-слабо през зимата.
Германия остава основен пазар за "Алкомет" с дял от около 24% от общите продажби. След нея се нареждат Полша, Италия, Франция, България и т.н.
Фактори за ръст
Спадът на разходите на "Алкомет" за първото тримесечие обаче изпреварва понижението на приходите. По-ниските разходи се дължат както на поевтиняването на алуминия, така и на подобрената ефективност на производство. Компанията формира цените си по борсовата цена на метала плюс надбавка за преработка.
От "Алкомет" отчитат също по-високи финансови приходи от лихви и положителни валутни промени, докато финансовите разходи намаляват с 37%. "Подобрените нива на рентабилност доведоха до намалени нива на краткосрочно банково финансиране, основно следствие от което са намалението на разходите за лихви. Друг фактор за намалените плащания по лихви са подобрените лихвени условия с финансиращите институции и исторически ниските нива на EURIBOR", се посочва в отчета. Така към края на периода печалбата на дружеството достига 7.5 млн. лв.
За 2016 г. компанията прогнозира лек ръст на приходите до 330 млн. лв. Ръководството очаква продажбите на пресови и валцови изделия да се увеличат с 3%. Дружеството прогнозира също нарастване на нетната печалба с 5%.
Наскоро от ръководството обявиха, че предлагат да разпределят 1.83 млн. лв. (20% от печалбата след данъци за 2015 г.) като дивидент. Това прави 0.1018 лв. на акция, или около два пъти повече от 2014 г. (0.0447 лв.). Предложението ще се гласува в края на месеца. Най-големите акционери в "Алкомет" са "Алуметал" (73.25%), която е собственост на турската FAF Metal и двама турски граждани, и самата FAF Metal (16.86%).
КАТ пак ще снима всички проверки на пътя. Вътрешният министър Румяна Бъчварова отново ще върне правилото всички проверки на КАТ да се снимат, след като миналата година лично отмени тази заповед. Мярката е записана в най-новата антикорупционна стратегия на МВР, а националната полиция вече е обявила обществена поръчка за доставка на 300 камери. За тях ще се похарчат близо 2 млн. лв. Според стратегията видеонаблюдението ще е основна мярка срещу корупцията. МВР иска да монтира записващи устройства и в колите на граничните патрули, както и на охранителната полиция.
Видеонаблюдението в КАТ бе въведено след поредния корупционен скандал - преди две години в интернет се появи клип, на който се виждаше как пътен полицай взима подкуп. Срещу него започна разследване, а тогавашният вътрешен министър Веселин Вучков обяви, че проверките вече ще се заснемат. За целта бяха купени 140 камери и те бяха монтирани в коли на КАТ. На охранителната полиция бе отнета възможността да проверява - освен при специално обявена акция, а на пътя останаха само катаджиите.
Няколко месеца по-късно обаче Бъчварова отмени този ред с обяснението, че така ще има по-ефективен контрол върху нарушителите. Така на практика отново бе дадена възможност масово да се взимат подкупи.
Сега МВР е решило, че до края на годината проверките отново трябва да започнат да се снимат. Причината е, че след като охранителната полиция бе махната от пътя, броят на глобите рязко е спаднал, научи "Сега" от свои източници. От МВР са се опитали да компенсират разликата чрез мобилните камери на КАТ, които снимат нарушения на пътя, но явно това не е било достатъчно.
На пътя има 25 стационарни и 148 мобилни камери, каза по Нова тв комисар Бойко Рановски, началник на Пътна полиция. Според него по-ефективен е контролът с мобилните камери, защото хората научават бързо стационарните. Процедурата за поставяне на мобилна камера на пътя обаче е доста трудоемка - тя включва поставяне на знаци, обозначаване на мястото на сайта на КАТ, обясни той.
По Великден са станали 76 тежки катастрофи с петима загинали и 83 ранени. От петимата загинали четирима са катастрофирали заради несъобразена скорост, а водач от Разград е бил неправоспособен, съобщи Рановски.
В София, Бургас и Пазарджик над 50% от проверените са употребили дрога, каза той и прогнозира, че това ще става един от големите проблеми на пътя в бъдеще. Уреди за наркотици има само в 10 областни дирекции. Една проба струва над 30 лв.
Шефът на КАТ не каза и дума за задръстванията по Великден, част от които се получиха заради неадекватната регулация на Пътна полиция. Например в петък на изхода на магистрала "Хемус" при Ябланица именно лошата организация на движението създаде гигантска тапа и по-малко от 10 км се минаваха за часове. Проблемът беше, че КАТ спираше идващите от София, за да дава път на излизащите от Ябланица, вместо да затвори отбивката. По същия начин катастрофи в Кресненското дефиле и на пътя Враца-Мездра в понеделник предизвикаха гигантски задръствания, тъй като катастрофиралите коли стояха на пътя много дълго.
Още мерки
Когато бъдат хванати с подкуп, полицаите ще минават през детектор на лъжата, пише още в стратегията. Във всички курсове в академията на МВР ще има антикорупционни лекции и "опреснително обучение" върху Етичния кодекс. До 15 октомври и гражданите трябва да започнат да бъдат запознавани с етичните правила в министерството. Друга мярка е в интернет да бъде публикувана цялата информация за документи, които са нужни при пътуване в чужбина, както и денонощна телефонна линия.
Данъчните дават на съд 5 хиляди души годишно. Около 5 хиляди души годишно отиват на съд за данъчни престъпления, заяви вчера говорителят на НАП Росен Бъчваров. По думите му приходната агенция прави ежемесечни проверки на имущественото състояние на някои граждани. "Където има несъответствие - човекът е декларирал минимална заплата, а притежава къща с басейн, правим ревизия, включително и на платените данъци за последните пет години. При несъответствие започва наказателно преследване", обясни Бъчваров пред bТV. Отделно от делатаq НАП също налага административни санкции и глоби, отбеляза той. Санкцията за неподадена декларация е 500 лв., а за допусната нарочна грешка при декларирането - до 1000 лв.
Вчера беше последният ден, в който гражданите с доходи извън основния си трудов договор, както и самоосигуряващите се, можеха да подадат данъчната си декларация. До края на работния ден общият брой на подадените декларации е бил около 500 000, отчетоха от НАП. Близо 35% от тях са изпратени по интернет с електронен подпис или с безплатния персонален идентификационен код (ПИК). Затова, за разлика от други години, в последния ден на данъчната кампания нямаше струпване на граждани. Средната работна натовареност в офисите за обслужване на клиенти е била под 40%, подчертаха от агенцията.
200 разследвания годишно за насилие над животни. По 32 досъдебни производства за насилие над животни са работили столичните полицаи от януари 2015 до април 2016 г., показват данните на СДВР.
10 дела за насилие над четириноги е образувала Софийската районна прокуратура от началото на тази година. 20 са били през миналата, като три от тях са приключили с присъди. Едното наказание е глоба, другото - условна присъда, а по третото подсъдимият е оправдан.
Над 200 са случаите за жестокост над животни, които са разследвали униформените в цялата страна през 2015 г.
Най-много сигнали са подадени в Пловдив, София, Варна и Бургас. Един от последните примери за садизъм над четириного е от 27 април. Тогава в социалните мрежи се появиха снимки на котенце с отрязани лапички. На фотосите се вижда как от телцето на животинчето се подават кости и месо.
"Това бебе е само на дни, а вече е опитало жестокостите на човешкия свят. Какъв изрод трябва да си, че да извършиш подобно нещо като отрязване на лапичките на тази шепа живот", написа във фейсбук жената, подала сигнала.
Софийската районна прокуратура започна проверка, след която ще прецени има ли данни за престъпление. По-късно се оказа, че случаят е от Видин.
Близо 80 българи са били осъдени за насилие над животни.
По данни на прокуратурата от 2011 г. до средата на 2015 г. те са били 72-ма. Преди 5 г. в Наказателния кодекс бяха направени промени, които инкриминират жестокостта спрямо гръбначни животни. Поводът бе садизмът над кучето Мима през 2010 г. Тогава то бе намерено с отрязани крака.
Според един от текстовете изтезаването или умъртвяването на гръбначно се наказва със затвор до 1 г. и глоба от 1000 до 3000 лв. Когато това е извършено с особена жестокост или на публично място, наказанието е затвор до 3 г. и глоба до 5000 лв.
Подобно на станалото с Мима е и случай в софийското с. Мирково. Жена подава сигнал за куче, чиято предна лапичка е отсечена с брадва.
Според Явор Гечев от фондация "Четири лапи" тя първо потърсила полицията, но оттам отказали да приемат сигнала. След това се обърнала към прокуратурата.
"По селата полицията не е подготвена да изпълнява задълженията си по отношение на насилието над животни", смята Гечев.
Разкриваемостта на този тип престъпления е изключително ниска - 15-16% от всички сигнали. Засега във всяка областна дирекция има полицаи, които приоритетно се занимават с престъпленията спрямо животни, но разследват и други случаи.
"Настояваме да няма смесване и разследващите, които са определени да работят върху случаи на насилие над животни, да се занимават само с тях", казва Гечев.
Той обаче признава, че през последните 2 г. има активност на полицията и прокуратурата.
Вече има постановени и две ефективни присъди, макар и на първа инстанция.
На 8 февруари районният съд във Варна даде 1 г. и 4 месеца затвор и 2000 лв. глоба за убийството на котка. Делото бе гледано по бързата процедура, след като 34-годишният рецидивист Янчо Янев призна вината си. На 14 октомври 2014 г. той няколко пъти блъскал в асфалта и мачкал с крак котка, докато не я убил. Действията му били запечатани от охранителна камера и Янев бил разпознат. Ефективната присъда му е дадена, защото е осъждан за кражба и разпространение на наркотици и това утежнява вината му. Янев е обжалвал, сега се чака думата на окръжния съд.
3 месеца затвор за убийство на куче е дал и Видинският районен съд. Подсъдимият също е бил съден за други престъпления.
37-годишен мъж от Асеновград получил пробация заради това, че изхвърлил домашния си любимец от терасата си. Причината кучето да полети от третия етаж била, че правело пакости, които дразнели стопанина му. Животното умряло на място.
На 11 месеца условно и 1000 лв. глоба бил осъден 55-годишен мъж от асеновградското с. Тополово, убил собственото си куче. Той признал вината си, поради което се намалило наказанието му въпреки явната жестокост към четириногото. Мъжът го закачил на теглича на колата си и започнал да го влачи през Тополово. На изхода на селото го забелязало младо момиче, което пътувало с колата си към Гърция. То се опитало да го спре, но неуспешно. След два дни животното било намерено мъртво в дерето край селото.
1 г. условно получил и мъж от с Пелатиково, община Невестино, за това, че посякъл куче, което се разлаяло, докато минавало със стадо покрай къщата му.
"Проблемът е, че нашият НК дава най-вече условни присъди, а това са хора с поведенчески отклонения и тяхното място е в затвора", смята Явор Гечев.
По данни на фондацията напоследък зачестявали и убийствата на коне в незаконни кланици, най-вече заради месото. Престъплението обаче трудно се разкривало, защото конете не били регистрирани.
25 г. битка за къщата на Вапцаров в Банско. "Ние сме собственици на къщата музей на Никола Вапцаров и в това няма съмнение. През годините обаче общината и държавата ни създават пречки и се опитват да ни оспорят собствеността. Мислят, че ние не искаме там да продължи да бъде музей на нашия чичо - поета Вапцаров.
Напротив - желанието ни е музеят да продължи съществуването си, но и ние да имаме думата при управлението, експонирането на вещите, да бъдем членове на настоятелство. Имаме идеи как да го направим по-интересен и привлекателен за туристите."
Това казва 32-годишният Никола Николов Вапцаров, син на племенника на поета - Никола Борисов Вапцаров.
Дългогодишният спор на наследниците с община Банско, музейния комплекс и държавата доведе и до намеса на полицията на Велики четвъртък миналата седмица.
Родителите Никола и Светла Вапцарови и синовете им Борис и Никола влязоха в двора на музея и отказаха да си тръгнат в 18 ч, когато свършва работното време.
Стояхме си в нашия имот, за който имаме документи, а ни изведоха с белезници, оплакаха се Вапцарови.
Действително се наложи двамата синове да бъдат отведени с белезници в полицията, за да може да бъде затворен музеят и включена сигнално-охранителната система.
"Дворът не е място за уреждане на имотни спорове. За това си има съд, а ако фамилията смята, че вече е собственик на музея, има си ред за въвеждане във владение.
Поведението им на Велики четвъртък бе провокативно. Не е нормално да откажеш да напуснеш музей или каквато и да е публична институция, когато работното време изтича и трябва да се затвори", коментира директорката на музея Светла Барякова.
Докато Вапцарови били в двора и играли шах, Барякова съзнателно е била в сградата, за да не стават конфликти. От фамилията ѝ предложили да подпишат договор за наем от 1 лв. на година.
"Не е моя работа да подписвам каквито и да било договори. Те знаят много добре това, но като че ли търсеха някакъв конфликт", допълва Барякова. Тя казва, че след като се разбрало за инцидента, много жители на Банско я срещали и изразявали подкрепата си за това музеят да остане на общината, защото тя и досега го е поддържала добре.
В сградата, която се намира в центъра на града, от 1912 г. живеят родителите на поета. През 1952 г. Комитетът за наука и изкуство я откупува от майката Елена, брата Борис и сестрата Райна и съпругата на Вапцаров Бойка.
На четиримата са изплатени общо 19 648 лв., като единствено Бойка се отказва от полагащите ѝ се пари. Държавата я превръща в къща музей на поета революционер.
Домашната среда е възстановена по указания на майка му Елена, брата Борис и сестрата Райна. Показани са част от ръкописите на Вапцаров, костюмът и ризата, с които е бил облечен преди разстрела, кръщелното свидетелство, документи и снимки за живота му.
Изложена е наградата от Световния съвет на мира, която Никола Вапцаров получава посмъртно през 1952 г.
Къщата на поета е обявена за исторически паметник на културата с национално значение от 1973 г. Три пъти през годините е основно реконструирана, достроявана и разширявана. За целта са отчуждени и съборени 4 съседни къщи. Наследниците на собствениците им не са водили дела срещу държавата за обезщетение или финансови компенсации.
Претенциите си към музея обаче наследниците на Вапцаров проявяват още през 1991 г. Пишат писмо до тогавашния премиер Иван Костов, а на следващата година завеждат първото дело за възстановяване на имота.
Искът е от племенниците на поета - Никола и Мая, деца на брат му Борис. Мария и Елка - дъщери на Райна, не се присъединяват.
"Не е вярно, че дъщерите на Райна нямат отношение към делата. Когато спечелихме, им изплатихме техните дялове", казва Никола Вапцаров-младши.
Категоричен е, че от 1999 г. те са собственици на част от имота след решение на ВКС. Тогава били вписани в кадастъра и в данъчната служба към общината. След това обаче държавата завежда дело в съда за признаването ѝ като съсобственик на част от къщата. Мотивът е, че откупената от Вапцарови сграда е с площ 188 кв. м, а след това е достроявана с държавни пари до 242 кв. м, като е разширено дворното място.
Следва решение за съсобственост, според което Вапцарови получават 25%, а останалите са на държавата.
Съдебните битки обаче продължават и днес. Според сина Никола Вапцаров още през 2001-а платените от държавата на роднините 19 648 лв. са върнати и тогава имотът бил деактуван от държавна в частна собственост. Следват нови дела, които още не са приключили.
Последният иск от наследниците е за 550 хил. лв. срещу община Банско за пропуснати ползи от имота. Общината внася пък насрещен иск за 1,5 млн. лв., които през годините са вложени за ремонти и издръжка на музея.
Бунт в храма срещу архимандрит Дионисий. Свещениците и дяконите от патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски" се разбунтуваха срещу шефа на църковното настоятелство на храма архимандрит Дионисий. Повод за недоволството им се оказаха великденската заря, участието на гвардейците в службите и театралните елементи, които се опитвал да вкарва в църковните ритуали Дионисий.
„Няма да служим Света литургия с него. Ако иска, нека го прави сам", обяви пред „Труд" свещеник Костадин Гаврилов. Потвърди го и другият свещеник Антоний Милушев: „Дионисий прави всичко на своя глава, без благословията на патриарха и на Светия синод."
Отчетата не спестиха критики към Дионисий. Костадин го обвини, че прави „циркаджилъци" по време на службите и че въвлича всички в неща, които нямат нищо общо с канона. „Не искам да си спомням как на Велика събота, по време на Василиевата литургия, тръгна с ръка да раздава тялото Христово, а дяконите след него обираха трохите. По нашите канони не се прави така заради опасения от поругаване", коментира Антоний и допълни, че ритуалът се изпълнява с лъжица.
„Дионисий лъже, че е имал благословията на патриарха за промените в службата и за викането на гвардейците", категоричен бе свещеник Костадин. Той разказа как Негово Светейшество навръх Великден, след като произнесъл „Христос воскресе", а миряните отговорили „Воистина воскресе", се опитал да запее, но бил прекъснат от „Тих бял Дунав" в изпълнение на духовия оркестър на гвардейците и от пукота на зарята. „Дионисий се обърна към патриарха и го попита: „Кога ще се уеднаквим?", а Негово Светейшество наведе поглед", разкри отчето. И допълни: „Дионисий е опасен за църквата."
Свещеници от патриаршеския храм припомниха, че именно Дионисий еднолично бе решил да има входна такса от 5 лв. в „Св. Александар Невски", но след шума, който се вдигна от медиите, бързо се отказа.
Само Светият синод може да решава делата на църквата
Един от най-близките хора на патриарх Неофит - русенският митрополит Наум, вчера излезе с официална позиция по скандала с великденската заря, който от няколко дни тресе висшия клир. В него се припомня, че съгласно устава на БПЦ Българската православна църква се управлява от Светия синод, който се състои от българския патриарх и епархийските митрополити.
„В чл. 50 ясно се казва, че: българският патриарх/наместник-председателят на Светия синод няма право да решава или извършва нещо по общите дела на църквата без решението на Светия синод и Светият синод няма право да решава или извършва нещо без мнението на българския патриарх", пише още в позицията на Наум. Там е посочено, че Светият синод взема решения в пълен състав.
Проф. Иван Желев: Зарята беше глупост, проява на нечия мания
Зарята навръх Великден беше прецедент за България. Ние нямаме такава традиция.
Глупост беше и носенето на плащеницата от гвардейци. Това се прави от клирици и е огромна чест за тях. Всичко, което направи Дионисий, е глупост, проява на мания на човек, който се опитва да изживява детството си.
Архимандрит Дионисий: Фойерверки за мутра може, а за Великден - не
Отричането на зарята в небето над храм-паметника „Александър Невски" навръх Великден е скверно и кощунство. Около българската църква винаги има хора, които се стремят да не допускат тя да има нещо ново, нещо невиждано досега. Може да има заря за рожден ден на всяка мутра? Може да ходят по площадите кресливи политици. Но да се даде гласност, шум и светлина за най-големия християнски празник - това не бива!
Чрез КТБ Цветан Василев финансирал себе си. Банкерът Цветан Василев е финансирал себе си чрез Корпоративна търговска банка /КТБ/, пише в разсекретения доклад на международната компания „Аликс Партнърс" за фалита на КТБ.
„Въз основа на нашето разследване има ясни доказателства, че г-н Василев, Управителният съвет и редица служители и свързани лица са получили и използвали средства от Банката, като цяло финансирайки "лични" бизнес сделки. Методите, използвани за извличане на средствата от Банката, са били избрани и изградени с цел объркване / прикриване на крайната цел на изтеглените средства, като са оставили Банката в значителен риск, че тези средства никога няма да бъдат погасени", посочват в доклада експертите от „Аликс Партнърс".
Разследващите са констатирали редица "червени флагове", които е трябвало да покажат на БНБ, че в Корпоративна търговска банка има сериозен проблем.
Според международната компания сумите, които могат да бъдат възстановени са едва 800 млн. лв., но това може да стане с комбинация от договорени споразумения и определени изпълнителни действия.
„Перспективите за възстановяване на кредитния портфейл са допълнително занижени заради високия процент на кредити (над половината), които са били предоставени на дружества, свързани с Цветан Василев пряко или чрез неговата компания ТЦ-ИМЕ и до каналите за финансиране, на обща стойност 2.5 млрд. лева", пише в доклада.
Според разследващите тези заеми имат много ограничен потенциал за възстановяване, тъй като повечето от кредитополучателите имат неработещи предприятия, невалидни обезпечения и кредитните схеми често са били използвани, за да се погасят или обслужат други кредити към КТБ.
От „Аликс Партнърс" казват, че за значителна част от кредитите, предоставени от КТБ са били учредени незначителни обезпечения, както и че има свидетелства от първа ръка, които предполагат, че това е правено с цел.
Честа практика в КТБ е било да се предоставят големи кредити на новоучредени дружества, без история и без „собствени" ресурси, които да оправдаят подобно кредитиране, като това ги превръща в незабавен значителен кредитен риск за банката.
„Има поразително високи нива на свързаност между клиенти-кредитополучатели", пише в разсекретения доклад.
Разследващите са установили, че не са редки случаите на отпуснати заеми на клиенти с неликвидни баланси. Няколко клиента-кредитополучатели са докладвали като единствени активи вземания от други дружества, а в секцията със задължения от баланса е имало единствено кредити от КТБ и/или дългосрочни плащания или акционерен капитал, който сам по себе си е финансиран с кредити от Банката. Поради тази причина тези дружества изцяло разчитат на печалбите на други дружества и парични потоци, за да генерират приход за обслужване на дължимите кредити. Това в крайна сметка създава пирамида от кредитиране, което трябва да бъде обслужено от ограничен брой генериращи от бизнес средства, а всъщност е обслужвано от продължаващият поток на допълнително отпускани кредити.
Разсекретеният доклад на международната разследваща компания "Аликс Партнърс" бе публикуван на сайта на обявената в несъстоятелност КТБ вчера в 17 ч. Преведеният на български език документ е 575 страници и съдържа имената на основните компании и схеми, през които е източвана банката от 2009 г. насам.
От „Аликс Партнърс" признават, че събитията, довели до срива на КТБ, са били подробно описани в доклад от 27 октомври 2014 г., изготвен от БНБ за Народното събрание на Република България. Разследването на международната компания започва на 15 юни 2015 г. и е приключило на 23 септември 2015 г.
Пълния текст на доклада може да прочетете ТУК.
12 часа на забавачка. Родителите в големите градове ще могат да оставят децата си до 12 часа на забавачка. Предложението ще бъде част от новия стандарт за предучилищното образование, който подготвя МОН. То се отнася за София, Пловдив и Варна. Там разстоянията са големи и на родителите трябва да се даде достатъчно време, за да се придвижат до детската градина. В останалите градове забавачката ще бъде до 10 часа. Решението за работното време обаче ще се взема от общинските власти. В момента проектът на стандарта за предучилищното образование се коригира, след като бяха получени много мнения от педагози по време на общественото обсъждане. Сред най-спорните идеи е предложението децата да учат всичко, включително и математиката, под формата на игра.
65 лeвa за четири нощи в Гърция. Нашенци се редят на опашка не само за лятна ваканция в Гърция, но и за пролетен отдих по плажовете. С всяка изминала година интересът на български туристи за почивка на Бяло море в южната ни съседка се повишава. Това твърдят собственици на туристически агенции в Благоевград. Базите на повечето са пълни на 100% през месеците май и юни, а сезонът за тях започна още след 20 април. С пълна сила вървят и резервациите за юли и август, макар тогава цените да са по-високи. Поредният наплив към морето на юг от България се очаква за Гергьовден.
Благоевградска туроператорска фирма предлага почивка за нашенци в седем хотела в курортите Аспровалта, Неа Врасна и Ставрос. Една смяна в момента трае четири нощувки, цената им за човек в двойна стая е само 65 лева. От първи юни нощувките са пет, а цената в Аспровалта и Неа Врасна е 90 лева, в Ставрос - 95 лева. От 1 юли цената в първите две селища скача на 145 лева за пет нощувки на човек, а в Ставрос - на 160 лева. Най-скъпо е през август - тогава цената за пет нощувки на човек е от 175 до 230 лева в зависимост от категорията на хотела и екстрите, които предлага. "В Ставрос комплексите са с басейни, затова е по-скъпо. В Аспровалта пък предлагаме и храна, обяд и вечеря на човек струват само по 8 лева. Идват не само жители на Югозападна България, много са столичаните, пристигат от Пловдив и дори от Варна. В хотелските бази има създадени условия за готвене и нашенците често се възползват от това, за да не харчат пари за хапване в гръцки заведения", твърди Васил Ангелов, собственик на благоевградска туристическа агенция. Все повече са тези, които искат повече нощувки - остават за по 10 и 15 дни, че и по 20 дни.
Голям интерес има и към вилите. В момента цената на двуетажна къща е 180-200 лева на вечер за осем човека.
Предпочитаме да отдъхваме на Бяло море, защото е чисто, спокойно и евтино, казват нашенци. На плажната ивица няма нито един чадър, нито пък шезлонги, за които да плащаш. Липсва и бетонът, както и заведенията на самия пясък.
Спокойствието завладява туристите, които събират тен под слънчевите лъчи. И няма как да е другояче. Не минават през 5 минути мургави търговци, които да те стряскат с виковете си -"кукуруз", "сладолед", "понички", казват българи, почиващи в Гърция. Те изтъкват и друго предимство на ваканцията при съседите: "няма концесионери на плажа, които да ти търсят пари за кърпата, дето си хвърлил на крайбрежната ивица". В курортните селища Аспровалта, Неа Врасна и Ставрос българските туристи отстъпват по брой само на сърбите.
АликсПартнърс: Василев и сие превърнали КТБ в кредитна пирамида. Забегналият в чужбина мажоритарен собственик на КТБ Цветан Василев е превърнал трезора в кредитна пирамида, като в схемите му са участвали членове на Управителния съвет на фалираната банка, както и свързани с него служители и лица. Те са използвали парите на вложителите за финансиране на лични сделки - т.е. за пълнене на собствените си джобове. Това са само част от констатациите на екипа от международната разследваща фирма „АликсПартнърс", който бе нает от синдиците на КТБ, за да проследи източването на банката. След като миналата седмица влезе в сила приетата от парламента поправка, внесена от депутатите от ДПС Делян Пеевски, Йордан Цонев и Петър Чобанов, днес докладът на разследващата компания бе публикуван на сайта на КТБ на български език. Документът съдържа 575 страници, в рамките на които са описани всички сделки и кредити, отпускани от КТБ и правени от свързани дружества в периода януари 2009 г. - юни 2014 г., когато банката бе поставена под спецнадзора на БНБ.
Докладът всъщност доказва фактите, които вече бяха разкрити от „Монитор", че 4 млрд. лева от близо 5-милиардната дупка в КТБ са дадени на кухи фирми срещу нулеви гаранции и обезпечения.
От „АликсПартнърс" посочват, че при общо 4,821 млрд. лева раздадени кредити, само 756,4 млн. от тях са събираеми, като 150 млн. са от заеми към малки търговски дружества. Според графика, приложена от разследващата фирма, несъбираемите вземания са в размер на фрапиращите 84,3% от общия кредитен портфейл. Лошите заеми са раздадени на 243 корпоративни клиенти, имащи да връщат общо 472 кредита. Една от основните констатации на авторите на доклада е, че над половината от раздадените суми са били предоставени на фирми, свързани пряко с Цветан Василев. По този начин той е прибрал в джобовете си 2,5 млрд. лева. „Тези заеми обикновено имат много ограничен, ако изобщо имат такъв, потенциал за възстановяване, тъй като повечето от кредитополучателите имат неработещи предприятия, има малко/невалидни обезпечения и кредитните схеми често са били използвани, за да се погасят или обслужат други кредити към КТБ, за предоставяне на допълнителен капитал на Банката от втори ред, или предоставяне на кредитиране на лица, които не са клиенти на Банката", пише дословно в документа. В него изрично се казва също така, че от 2009 г. до фалита на трезора широкото използване на инструмента кредитиране е било с цел финансите „да бъдат неправомерно извлечени от банката, в повечето случаи в полза на реалния мажоритарен акционер г-н Василев, неговите съучастници и свързани лица". От фирмата посочват още, че основните дейности на банката често не са били извършвани в нейна полза, а по-скоро „са били предназначени за подпомагане на г-н Василев, неговите сътрудници и свързаните лица". „Методите, използвани за извличане на средствата от Банката, са били избрани и изградени с цел объркване/прикриване на крайната цел на изтеглените средства, като така Банката е поставена в значителен риск, че тези кредити никога няма да бъдат погасени", се подчертава в доклада.
В хода на разследването станало ясно, че са били налице множество „червени флагове" - т.е. рискови фактори, които са очевидни при предоставянето на кредитите и са можели да бъдат забелязани от компетентен кредитен екип, УС, външните одитори или евентуално от Централната банка. Сред въпросните червени флагове бил фактът, че големи кредити се предоставят на новоучредени дружества без история и собствени ресурси, както и че са били давани само срещу вземания на кредитополучатели от други фирми, без каквито и да било допълнителни обезпечения. За нуждите на източването на КТБ са били използвани и т.нар. „канали за финансиране" - т.е. отпускане на заеми на конкретни дружества, които от своя страна са захранвали свързани с Василев фирми. Още миналата година лъсна, че едно от тези дружества е било ТЦ-ИМЕ, а друго - „Бромак" - фирмата, еднолична собственост на банкера беглец, през която той държи мажоритарния пакет от КТБ.
Посрещаме Гергьовден за 20 лв. на морето. За около 20 лв. на човек може да празнуваме Гергьовден на морето, сочи проверка на „Монитор" за офертите в последния момент. В сайтовете за колективно пазаруване има оферти за една нощувка с включена закуска за хотел с три звезди в Поморие на цена от 22 лв. В Китен за същата сума ще получим и обяд, и вечеря. В Приморско празникът може да ни излезе още по-евтино, ако изберем хотел с нощувка и закуска за 14 лв. на човек.
Балчик примамва туристи с предложения от 33,50 лв., в които влизат две нощувки и закуски. По-изгодно ще е, ако изберем оферта ол инклузив. В Слънчев бряг например може да почиваме в 4-ри звезден хотел срещу 38,90 лв. на ден. Цените за двама за отдих в планина около 6 май са от 70 до 90 лв.
За СПА почивка в края на седмицата трябва да отделим около 65 лв. на човек. Предложения могат да се намерят и за една нощувка и закуска в хотел с 4 звезди по 63 лв. Във Велинград предлагат две нощувки със закуски и вечери срещу 128 лв. на човек.
Ако искаме да изкараме Гергьовден зад граница, трябва да бръкнем по-дълбоко в семейния бюджет. Ваканция на остров Тасос включваща 3 нощувки, със закуски и вечери ще струва 193 лв. на човек. В Мармарис искат по 56 лв. за нощувка и ол инклузив пакет. Почивка в Истанбул на Мраморно море се предлага по 49 лв. на човек за нощувка и закуска.
Около 280 хил. българи се очаква да пътуват в трите почивни дни в края на седмицата. Част от тях ще се насочат към Гърция, но повечето хора ще пътуват в страната, прогнозира за „Монитор" Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма. Денят на армията и празника за овчари и пастири ще окажат влияние в избора на дестинацията. Очакванията са честванията за 6 май да привлекат туристите в големите градове където ще има чествания. Сред предпочитаните направления ще са София, Шумен, Карлово, както и други градове с концентрация на военни. Освен това предпочитани дестинации ще са Източните и Западни Родопи, където ще се правят големи чевермета. Най-интересни ще са направленията между Смолян и Ивайловград, както и Старозагорско. Натоварени ще са и СПА и уелнес хотелите във Велинград, Хисаря, Кюстендил, Сандански.
Според Драганов за почивка по Гергьовден българите отделят по 240 лв. за отдих у нас и около 430 лв. за пътуване в Гърция. Освен това едва около 10% или 54 хил. от пътуващите са слели неработните дни по Великден и Гергьовден.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.901450 |
GBP | 2.345040 |
CHF | 2.085330 |