Фондовете поискаха осигурените сами да решават за пенсията си. Пенсионните фондове настояват клиентите им да запазят индивидуалните си партиди след пенсиониране, да могат да получават втората си пенсия накуп или срочно по избор, а остатъкът да може да се наследява.
Това стана ясно от позиция на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване (БАДДПО), изпратена във вторник. Тя е първата официална реакция на пенсионните дружества, след като в петък Министерството на финансите публикува проект за промени на Кодекса за социално осигуряване. В него се предвижда пенсиите от универсалните фондове да бъдат само пожизнени, а когато започнат да се изплащат, натрупаните суми по индивидуалните партиди да се прехвърлят в общ пул и да се разпределят от там. Тези пари няма да могат да се наследяват, нито да се теглят по-рано. Има предвидени изключения, но те са за хората с много малки партиди или за тези, които са се осигурявали на по-високи суми.
Това реално е първото предложение как да се уреди фазата на изплащане на пенсиите от втория стълб, което ще започне след няколко години. Промяната засяга 3.5 млн. души с партиди на стойност 7.7 млрд. лв. и предизвика остър публичен дебат. Така още в понеделник финансовият министър Владислав Горанов обяви, че е готов да обмисли промяна в предложението си, ако обществото е против.
По избор на клиента
Фондовете посочват, че клиентите им трябва да имат право на избор: да получат наведнъж част или всички натрупани средства по индивидуалните си партиди, дали пенсията им да е пожизнена или срочна, с гарантиран или с променлив размер, която да се плаща от индивидуалната партида. Според пенсионните дружества, дори и ако клиентът е избрал да получава пожизнена пенсия, в закона трябва да има възможност остатъкът от партидата да може да се наследява.
В проекта на финансовото министерство не се предвижда подобен избор. Приема се, че пенсиите от универсалните задължителни фондове ще са пожизнени, като размерът им ще се определя на база натрупаната сума в личната партида, средната продължителност на живота и инфлацията. Ако полученото число е по-малко от 40% от размера на социалната пенсия (161 лв. на месец от средата на годината), хората ще получават събраното накуп. Ако е между 40% и 100% от минималното обезщетение за старост, парите от личната партида на осигурения ще отиват в общ технически пул, от който ще се изплащат пенсиите на всички. По изчисления на фондовете при сегашната ситуация в този пул попадат партидите на стойност между 8 и 20 хил. лв. Тези средства няма да могат да се наследяват, нито да се изплащат по-рано. В общия пул няма да ходи само натрупаната по индивидуалната партида сума над минималната пенсия за страната, която се определя от НОИ. Мотивите са, че така ще бъдат избегнати рисковете от неблагоприятна инвестиционна дейност на дружеството, както и с недостига на средства по индивидуалните партиди при по-дълъг от актюерски разчетения период на изплащането на пенсиите. В този вариант обаче промените обезсърчават работещите да се осигуряват в частен пенсионен фонд, защото няма да могат свободно да ползват парите си от втората пенсия.
"Ще се борим нашите клиенти да имат право на избор как да се разпореждат с личните си спестявания, след като се пенсионират", коментира Даниела Петкова, председател на съвета на директорите на пенсионно-осигурителна компания "Доверие".
Стъпка назад
В понеделник финансовият министър Владислав Горанов обяви, че е готов да обмисли промяна в предложението си. Вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин също заяви, че вторите пенсии би трябвало да бъдат индивидуални сметки, индивидуално управлявани и с възможности за наследяване.
Българската стопанска камара пък поиска поправките да се гледат след стрес тестовете на фондовете и настоя да не се предлагат проекти без оценка на въздействието и предварително обсъждане със засегнатите.
Асоциацията на пенсионните дружества също е на мнение, че всякакви промени за сектора трябва да се предлагат и дискутират, след като приключи прегледът на активите на пенсионните фондове, което ще стане през декември. "КСО е променян цели 45 пъти само след 2010 г., а от влизането му в сила преди 16 г. - общо 117 пъти, с което се нарежда сред водещите български закони с най-чести изменения и допълнения. Всичко това показва нестабилност, несистематичност и липса на цялостна концепция, а честите законодателни изменения и допълнения създават несигурност за осигурените лица и непредвидима бизнес среда", се посочва в позицията. От асоциацията коментират, че проектът не е обсъждан в сектора, а срокът за обществен дебат съвпада с поредица от празнични дни. "Подобен законодателен подход - "на бързо", "на тъмно" и в "тайна" от обществото и от бранша, създава правен хаос, нестабилност и риск от противоречива правна уредба, ерозира доверието в пенсионната система, а като цяло и във финансовата система и нейната стабилност", смятат от пенсионните фондове.
Това е втори опит на финансовото министерство да прокара поправки, свързани с пенсиите от втория стълб. В средата на миналата година осигурителният модел беше променен, като хората вече могат да изберат цялата им осигуровка да отива в НОИ, като се очакваше натам да се насочат партиди на стойност около 150 млн. лв. До момента обаче са прехвърлени суми за около 50 млн. лв. по изчисления на фондовете. Основната причина е, че в НОИ средствата не трупат доходност, не са в собствена партида и не могат да се наследяват.
Ако бъде приета в този си вид, новата поправка ще постави знак на равенство между капиталовата схема и разходопокривния модел на НОИ, основан на солидарност. Така ще остави впечатление у осигурените, че между частните фондове и държавното осигуряване няма разлика, защото и на двете места осигурените няма да могат да се разпореждат с личните си спестявания.
Заблуждаваща реклама донесе санкция от 1.86 млн. лв. на "Лидл". Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) наложи имуществена санкция от 1 865 332 лв. на "Лидл" за заблуждаваща реклама (сумата е 0.35 % от оборота на дружеството за предходната финансова година). Решението е във връзка с провеждана от търговската верига в периода 21 октомври - 22 ноември 2015 г. рекламна кампания под мотото "Спечели 366 дни безплатно пазаруване в Lidl".
Сигнал от потребител
Повод за образуване на производството е постъпил по електронен път сигнал в комисията от потребителя Константин Илиев. В него се твърди, че "Лидл България ЕООД енд Ко" КД провежда промоционална кампания "с подвеждащи и непълни условия". Кампанията е разделена на два етапа, като по време на първия за всеки 15 лв. покупка клиентът получава по един талон за участие в томбола с награди. В общите условия за втория етап обаче не е посочено изрично как се получава талон и потребителят остава с впечатление, че условията са същите като в първия етап. Но при направена от него покупка в магазин на "Лидл" станало ясно, че през втория етап се дава само по един талон за покупка над 25 лв.
Несъгласие с твърденията
В становището си до КЗК "Лидл" изразява несъгласие с твърденията, изложени в сигнала. От дружеството смятат, че конкретните условия за участие в отделните етапи на кампанията са ясно посочени. Според мениджмънта на търговската верига нито един текст в условията за участие "по никакъв начин не би могъл да създаде у средния разумен и критичен потребител разбирането, че участието в етап 2 на кампанията изисква покупка на определена стойност и/или че потребителят, независимо дали е направил или не покупка, може да получи при едно минаване през каса повече от един талон".
Според "Лидл" "средният потребител, който е сравнително добре информиран и сравнително наблюдателен и предпазлив, не е могъл да се заблуди кога и за спечелването на какви награди от кампанията може да участва". От веригата смятат още, че "воден от своята наблюдателност и предпазливост, за да разбере пълните условия за провеждане на кампанията (т.е. период; условията за участие; видове награди и на кой етап могат да бъдат спечелени), от средния потребител разумно се очаква да посети интернет страницата на "Лидл" и да се запознае с общите условия, към които рекламните съобщения препращат".
КЗК установи
КЗК установява, че общите условия за рекламната кампания са променяни три пъти от "Лидл". И че при всеки от двата етапа на кампанията "има съществени разлики в механизма на участие (с или без покупка) и видовете награди".
Посланието "Спечели 366 дни безплатно пазаруване" е "невярно и заблуждаващо потребителите, тъй като внушението, което се прави от него, е за възможността да бъде спечелена голямата награда по време на цялата кампания, а на практика тя може да бъде спечелена само във втория етап", се подчертава в решението на КЗК.
Комисията е установила също, че дори и да вземе участие във втория етап на кампанията и да спечели голямата награда, на потребителя не се предоставя реална възможност за безплатно пазаруване в период от 366 дни заради съществуването на горна граница за стойността на покупките, заложена в общите условия на кампанията, но непосочена в рекламните материали. Според КЗК използването на рекламното послание "безплатно пазаруване за 1 година" се възприема в буквален смисъл и не води до асоциация за наличие на пределна граница на покупките.
Официална позиция
От "Лидл" изпратиха официално становище, в което се казва: "Нескрито сме разочаровани от това решение на КЗК, което, по наше мнение, граничи с адмнистративен произвол. За съжаление то ни кара да разбираме защо други големи чуждестранни инвеститори от месеци изразяват голямото си безпокойство за критериите и начините, по които КЗК изпълнява функциите си". От веригата твърдят, че на този етап "няма да коментират в дълбочина "правните изводи" на комисията, които откровено считат" за незадълбочени и несъстоятелни". Според компанията "огромна част от представените от нея напълно относими аргументи изобщо не са били разгледани". Според мениджмънта на веригата "с това си решение КЗК реално подценява над 1 500 000 български граждани, участвали в играта, които не са се заблудили и не са подали оплакване където и да било".
От "Лидл България" заявяват, че ще използват всички законови начини за защита на интересите си пред компетентните институции както на национално, така и на европейско ниво, и че ще бъде разгледана възможността за предявяване на претенции за всички претърпени вреди (в това число и имиджови).
Решението на КЗК подлежи на обжалване пред ВАС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.
Централната жп гара на София бе открита със закъснение и срещу 4 млн. лв. отгоре. Обновената Централна гара на София беше открита вчера след няколкомесечно закъснение и след оскъпяване с над 4 млн. лв. Ремонтът на сградата трябваше да приключи до края на миналата година, но за пореден път имаше закъснение в изпълнението на европейски проект.
Финансирането от 57 млн. лв. по програма "Транспорт 2007-2013 г." се оказа недостатъчно, затова беше пусната поръчка за допълнителни 4.3 млн. лв. от бюджета. "Нямаше възможност да осигурим достатъчно големи промеждутъци от време за работа на строителите. За да работят те, трябваше да се спре движението на влаковете. Затова се наложи да се увеличи времето за тяхната работа. А оттам нарастнаха и разходите им за работници, техника и допълнителните дейности", обясни в отговор на въпрос на в. "Сега" шефът на Националната компания "Железопътна инфраструктура" инж. Милчо Ламбрев. Изпълнители на проекта са "Главболгарстрой" и "Водстрой 98" в консорциум.
Чакалнята на жп гарата е обновена напълно, макар да е запазила облика си от 1974 г.Сега в нея освен каси за продажба на билети, заведения и търговски обекти вече има спортна зала и детски кът. Голяма част от търговските обекти все още не са отдадени, тъй като железопътната компания не била наясно с какви площи ще разполага.
На откриването на гарата се събра почти цялата власт - от премиера Бойко Борисов през транспортния министър Ивайло Московски и столичния кмет Йорданка Фандъкова до шефа на "Метрополитен" инж. Стоян Братоев. "Постарахме се да почистим и да приведем в приличен вид и подлеза, но подготвяме нов проект, за да се реконструира изцяло предгаровият площад", обеща кметът. На свой ред премиерът Бойко Борисов я окуражи след скандала със спирките на София, уволнението на зам.-кмета по транспорта Любомир Христов и шефовете на Центъра за градска мобилност. Той заръча на кметицата да се усмихне и да не обръща внимание на "злосторниците", защото "мъката им е голяма и е хубаво и те да се смирят". "Казах й, представи си, Данче, ако сме на тяхно място. 20 години - нищо не сложил. Тухла върху тухла - само разбивано, и изведнъж гледат - едно върху друго толкова хубави неща. То е голяма мъка", каза премиерът.
Премиерът първо благодари на свещениците, които осветиха обновената гара. "Както е писано в Книгата, без Господа нищо не може да се направи", каза Борисов и продължи: "Много им е тежко. Затова ги оставете, не им обръщайте внимание, смирете се. Оставете хората да ползват това, което сме направили. В дните на смирение само мога да поздравя екипите, които работиха тук, благодаря на синдикатите, радвам се за децата и всички, които искат да спортуват в сферата на железниците в прекрасна зала. Радвам се, че мога да пожелая на всички пътници да се чувстват уютно и комфортно".
"Виждате - на 2-3 дни даваме на българите това, което са мечтали да видят. Хубаво е да има една снимка как изглеждаше гарата преди и как изглежда в момента. Как изглеждаше Лъвов мост - как изглежда в момента. Как беше бул. "Мария Луиза" - как е в момента. За метрото да не говорим и нататък до "Надежда" - коментира Бойко Борисов.
Ивайло Московски продължи с обещанията. Въпреки че при всички други жп проекти също има огромни закъснения, той увери, че най-много след 4 г. цялото железопътно трасе на Южна България ще бъде модернизирано за скорост до 200 км/ч. "На 16 май с министър-председателя Бойко Борисов ще тръгнем от ГКПП "Капитан Андреево" с влак", довери Московски. "По цялото трасе до Септември в повечето участъци е издаден Акт 16. На практика до септември от пристанище Бургас и от пункта на "Капитан Андреево" през Пловдив трасето е готово за скорост до 200 км/ч", обясни министърът. В момента текат процедурите за бъдещото строителство на отсечките Септември-Елин Пелин и София-Драгоман, за да може да се направи връзка между сръбската и турската граница и бургаското пристанище.
Глобата за ГМО и забранени оцветители в храните става 6000 лева. От 2 до 6 пъти се увеличават глобите за предлагане на опасни храни. Това предвижда новият Закон за храните, представен вчера от министъра на земеделието Десислава Танева. До 6 хил. лв. ще е санкцията за фирми, които пускат на пазара храни с ГМО или със забранени оцветители и ароматизатори. Досега максималната глоба беше 1000 лв. При повторно нарушение в следващите 3 години глобата ще в троен размер, а при системни злоупотреби санкцията става петкратна.
До 6 хил. лв. ще бъдат глобявани и дистрибуторите, които пускат за първи път в България храни за кърмачета и малки деца, за медицински цели и заместители на храни за отслабване, без да уведомят здравното министерство. С новия закон се регламентира и търговията с хранителни добавки. Всяка нова добавка (например за мускули) няма да може да стъпи на българския пазар, без Агенцията по храните да я е одобрила. Това се прави, тъй като имало случаи, в които хранителни добавки са представяни като лек за онкологични заболявания, каза изпълнителният директор на Българската агенция за безопасност на храните д-р Дамян Илиев.
С новия закон се въвеждат и изисквания към предлагането на охладено, замразено и размразявано месо. В магазина то трябва да се поставя на отделен щанд от прясното месо с изрично посочване, че е "охладено". Трябва да се отбележат страната на произход, датата на добив и срокът на годност.
Превозните средства, които транспортират храни, ще бъдат регистрирани и маркирани със специални стикери. Те не могат да се използват за превоз на други стоки, ако има опасност храната да се замърси. Когато се превозват няколко различни хранителни продукта, те трябва да бъдат разделени. "Така ще избегнем парадоксите да се превозва хляб заедно с прах за пране и химически вещества, с които се наторяват нивите или се ползват за отпушване на канали", коментира пред "Фокус" председателят на браншовия съюз на хлебарите Марияна Кукушева. Сайтовете за продажба на храни също ще бъдат регистрирани от Агенцията по храните.
С приемането на закона ще заработи и национален съвет по храните към министъра на земеделието. В него ще влязат министрите на земеделието, здравеопазването, икономиката, околната среда, труда и социалната политика, образованието, шефът на Агенцията по храните и председателите на всички браншови организации. Предвидено е и създаването на помирителна комисия, която да решава спорове между търговци и производители. Тази комисия бе регламентирана и с промени в стария закон за храните през юли миналата година, но така и не заработи.
Контрол
Продължава серията проверки на данъчните на големите борси за плодове и зеленчуци в страната. Вчера на борсата в старозагорското село Плодовитово данъчните са написали 18 акта, а на 16 превозни средства са поставени пломби. Задържана е стоката на шестима търговци заради несъответствия между количествата, описани в документите, и наличните в камионите. Най-честите нарушения са липса на касов апарат, неотчитане на продажби и липса на документи за произход на стоката, съобщиха от НАП. Броят на обезпеченията, наложени от инспекторите за последните две акции в Първенец и Плодовитово, е 14 за над 17 000 лева.
Президентът се извини на ексшефа на ГДБОП Станимир Флоров. Президентът Росен Плевнелиев се е извинил в понеделник на бившия шеф на ГДБОП Станимир Флоров за свое изказване от 2013 г., когато настояваше да бъде отстранен заради разследване на прокуратурата, което бе прекратено през януари т.г.
"Да, видяхме се лично. Той беше поел ангажимент да се извини и го изпълни. Поговорихме повече от час. Обясни откъде са настоявали да бъда отстранен от поста директор на ГДБОП, но не е коректно да го споделям публично. Знаех за себе си, но сега много от нещата ми се изясниха", каза Станимир Флоров, потърсен за коментар от "24 часа". Президентът не бил в основата на отстраняването му през 2013 г., когато различни кръгове натискали да бъде махнат.
През април 2013 г. прокуратурата се самосезира по изтекли документи в интернет за разработка срещу Станимир Флоров от периода 1998 - 2001 г. и образува досъдебно производство. Тогава Росен Плевнелиев публично призова служебния министър на вътрешните работи Петя Първанова да отстрани директора на ГДБОП. Месец по-късно Флоров беше пенсиониран. Това се случи месец и половина след оставката на първото правителство на ГЕРБ. След това ГДБОП беше извадена от МВР и прехвърлена в ДАНС.
"Трябваше да подкрепя системата на правораздаване, защото това изисква от мен държавността, и аз самият, уважавайки институциите, трябва да ги подкрепям, но се надявам те да си свършат бързо работата. Искам да бъда категоричен, че ако се окаже, че няма нищо, ако се окаже, че е поредната пушилка, лично аз ще извикам г-н Флоров, ще го поканя в президентството и ще му кажа - "извинете".
И се надявам повече хора да го направят", заяви Плевнелиев през 2013 г. ден след като настоя Флоров да бъде отстранен, и спази обещанието си.
Досъдебното производство срещу Станимир Флоров беше прекратено на 13 януари т.г. след повече от 2 г. разследване по публикувани в мрежата документи от бившата Национална служба за сигурност. В тях пише, че се е водила разработка срещу Флоров като оперативен работник в отдел "Наркотици" на ГДБОП със съмнения, че е покровителствал лица от арабски произход, свързани с наркотрафик.
"Разследваха ме за това, че по непотвърдена оперативна информация съм вземал подкуп от лица, които съм вкарал в затвора! Това е операцията "Опицвет". По нея беше разбита най-голямата лаборатория за амфетамини в Европа. Това е моя разработка и на колеги от ГДБОП, които после също бяха съсипани. Нарушихме огромни финансови интереси. Истината е, че пречихме на хора, които съсипаха цели системи в държавата, и за съжаление, не им беше потърсена отговорност", казва още Флоров за събитията отпреди 15 години. В документите, по които прокуратурата се самосезира, за да започне разследване, той бил проверяван и още тогава се изяснило, че не е извършил престъпление. По същия казус на 13 януари т.г. прокуратурата отново стига до същите изводи. Не му е повдигано и обвинение. След прекратяването на наказателното преследване той си потърсил правата в съда, но отговорът бил, че не е имал качеството на обвиняем или на пострадал, и не може да претендира за обезщетение.
В края на 2014 г. името на Флоров се спрягаше за шеф на ДАИ, но след това на поста беше назначен Цветелин Цветанов, който беше арестуван наскоро и обвинен в престъпления по служба и вземане на подкупи.
"Тогава имаше разговори с мен и казах, че мога да се справя, но сега не е ставало дума - отговори Станимир Флоров на въпрос дали са му предлагали отново да стане шеф на ДАИ. - Беше ясно, че това е една корумпирана система и трябва човек, който да е външен за нея. Мой колега, с когото сме работили в ГДБОП, беше назначен за зам.-директор на ДАИ. Той отговаряше за борба с корупцията и в ГДБОП. Изолираха го, омаскариха го и го отстраниха от длъжност. Не успя да се задържи и 2 месеца."
Флоров не би се върнал в системата на МВР. Казва, че колегите, с които е работил до 2013 г., са били отстранени или пратени в десета глуха, под предлог че и те като него са били близки с Цветан Цветанов.
"Според мен не може едно досъдебно производство да ти съсипе кариерата и живота. Но това зависи от хората, които правят законите", казва Флоров.
На обвиненията, че по негово време като директор на службата са вършени незаконни операции, той отговаря така: "Казваха, че са вършени злоупотреби, правиха се проверки. Нищо не излезе от тях. Всяка операция се съгласува с прокуратурата. Оперативният работник получава информация, развива я и я докладва. След това прокурорът преценява как да се действа."
След отстраняването му от ГДБОП той не се е появявал публично освен в случаите, когато беше призоваван за свидетел по съдебните дела срещу Росен Желязков, известно като "Костинбродската афера", и срещу бившия вътрешен министър Цветан Цветанов. И двамата са окончателно оправдани. За разлика от тях казусът с разследването срещу Станимир Флоров не стигна дори до съд. Наскоро Флоров уважи и церемонията по отбелязването на 25-годишнината от основаването на ГДБОП като служба, където се събраха всички директори на антимафиотите.
"На никого не пожелавам това, което ми се случи. В тази ситуация разбрах кои са истинските ми приятели и кои са подлеците. Последните се оказаха малко. Мислех, че ще бъдат повече", каза още Станимир Флоров ден след извинението на президента.
Закон въвежда и 99-годишни концесии. Концесии да се дават и за срок над 99 години, предвижда проект на нов закон за концесиите. Той отменя сегашния 35-годишен таван.
"Така както в закона за обществените поръчки няма лимит на цените, а те са обект на оценка и договаряне, така и при концесиите срокът ще се оценява и ще се търси баланс. Досегашният твърд срок ощетяваше концесионери, които искат да вложат по-големи инвестиции. Така вицепремиерът Томислав Дончев обясни пред журналисти отпадането на времевите ограничения в проекта. Той подчерта, че срокът по всеки концесионен договор ще е съобразен с възвръщаемостта на инвестициите, рисковете за концедент и концесионер.
"Записали сме категорично условие срокът да не води до ограничаване на конкуренцията", подчерта Дончев. Въвеждат се три вида концесии - за строителство, за услуги и за ползване на държавна и общинска собственост. Само при последния вид е оставен таван в закона- те не могат да са по-дълги от 25 години. Концесиите за подземните богатства са изключени от обхвата на този закон.
Новост са т.нар. концесии с трансграничен интерес, от които се прогнозират приходи над 5,22 млн.евро. Такива досега нямало, но се очаквали за общи обекти между две съседни държави например.
Според Дончев концесиите за летище София и за плажовете, както и за всички заварени договори, ще се проведат по досегашния закон.
Предимство при преговорите и сключването на договорите ще имат състезателната процедура с договаряне и състезателният диалог, а не само откритата процедура, както досега. По повод критиките за публичност на концесионните процедури Дончев смята, че тя трябва да бъде прилагана внимателно, тъй като имало случаи, при които вещи лица, след като станали известни, били издирвани, за да се уговарят оценки.
Оплетоха Изборния кодекс. Депутатите от управляващото мнозинство оплетоха Изборния кодекс и тепърва ще създадат сериозна работа на Конституционния съд, коментираха пред „Труд" елитни конституционалисти.
Основен принос за приетите абсурдни текстове според тях има Патриотичния фронт, чийто съпредседател Валери Симеонов настояваше българите зад граница да могат за гласуват само в дипломатическите ни представителства.
Вчера в ролята на "синя каска" влезе премиерът Бойко Борисов, който близо два часа слуша претенциите на патриоти, реформатори и представители на АБВ. Повод за срещата в парламента бяха заплахи от РБ и АБВ за напускане на коалицията.
В крайна сметка стана ясно, че ще бъде направен опит за поправяне на грешките. За въведеното задължително гласуване се очаква президентско вето и при прегласуване този текст да отпадне. В преходните и заключителни разпоредби на Кодекса ще се коригира друг абсурд - урните в чужбина да са само в посолства и консулства. По настояване на РБ секции ще се откриват и на други места, но не повече от 50 в една държава.
Местните коалиции няма да бъдат забранени, но ще могат да носят единствено имената на партиите, които влизат в тях.
Президентът ще има последната дума за референдума и въпреки приетата забрана да е заедно с изборите той би могъл да го насрочи в деня на вота. Заличаване на негласували от списъците ще има, но ако са пропуснали два вота от един вид - т.е. след 8 или 10 години.
„От това, което направихме със задължителното гласуване, то на практика не е задължително. Само създаваме шум!" Това бе диагнозата за стореното от депутатите на премиера Бойко Борисов.
Бойко Борисов, лидер на ГЕРБ: Само създаваме шум!
Всичко, което правим в момента за машинното гласуване, не е необходимо, защото то ще стане факт с въвеждането на електронно гласуване. Чувам, че моят партньор Реформаторският блок ще внася нов Изборен кодекс, затова пред всички поставям въпроса - ние ГЕРБ, БДЦ, СДС, БЗНС ще подкрепим ли новия кодекс, или няма. Целият шум за референдума се създава, защото се счита, че заковаването на референдума е едва ли не целево. Аз нямам страх от Слави Трифонов.
С това, което направихме за задължителното гласуване до момента, то не е задължително, само създаваме шум. За секциите в чужбина се харчат много пари, прав е Зеленогорски, демокрацията е скъпо нещо. Сега тези наши сънародници - 40 000, които са гласували за нас, ще се откажат от нас. Господин Каракачанов и Симеонов могат да говорят каквото си искат, но когато дойде външният министър на Турция, аз трябва да му дам аргументиран отговор, че гласуването в посолствата не е насочено срещу нашите съседи.
Меглена Кунева, вицепремиер и лидер на ДБГ: Трябва да знаем защо променяме кодекса
Трябва да знаем защо променяме кодекса. Ако не знаем, нека си остане какъвто е. От РБ с активната регистрация направихме труден компромис.
Всяка една от партиите и ние заедно сме го казвали - след като я няма активната регистрация, трябва да компенсираме с нещо, което да доведе до резултатите, към които се стремим. Машинното гласуване е крачка напред, ако и това го няма, значи правим козметични промени.
Валери Симеонов, съпредседател на ПФ: Задължителното гласуване е акцент от програмата ни
От задължителното гласуване толкова отстъпки направихме, че остана само думата „задължително". Искам да се опитате и вие да ме разберете - това е едно от основните неща, които сме заложили в нашата програма и заради които сме се борили да влезем в парламента. Какво повече да отстъпим?
Румен Петков, зам.-председател на АБВ: Не бива да ограбваме вота на неподкрепящите никого
Да се свие кампанията на 21 дни е неприемливо. Това трябва да е ясно, преди да се влезе в залата.
Ако спрем социологията, ще създадем възможност за шантаж и спекулация. Не можем да ги спрем в изборния ден, камо ли по време на кампанията.
С отчитането на квадратчето „не гласувал" се ограбват гласовете на тези, които не искат да гласуват за никого, те не трябва да бъдат преразпределяни.
Проф. Михаил Константинов, математик: Повечето промени в Изборния кодекс не са противоконституционни, а просто откровено глупави.
Машини на 70 години подпалили "Арсенал". Машините в цеха за барут във военния завод "Арсенал", където двама души намериха смъртта си, са поне от времето на Втората световна война. Неизправната остаряла техника, а не човешка грешка вероятно е довела до трагедията, посочиха пред "Труд" работници от оръжейницата.
По думите им загиналият зам.-директор Върбан Пешков, на 53 г., както и 41-годишният монтьор с опит Румен Райчев едва ли са допуснали пропуск в работата си.
"Какво е станало, няма да разберем. Ще се потули. Но машините в цеха са от 1945-а, ако не и по-стари", посочиха бивши служители на комплекса. Разказват, че в злополучния цех произвежданият барут се товари на количка и се бута по релси до съседния склад. Разчитало се на късмета, че няма да се запали или избухне. "Преди работа подът трябва да се мокри за по-голяма безопасност. И самият барут трябва да е мокър, но едва ли е било така", казват още хора от завода. Споделят, че всеки ден се ходи със страх на работа срещу 800 лева заплата и 7-часови смени. За работа в "Арсенал" образование не търсели. "Учиш се в движение. А повечето работници са от малцинствата и пият по време на смените си", казват служителите и са категорични, че в годините нищо не се е променило. А огласените проверки били мит.
Частни затвори. Музеи, затвори, туристически забележителности, археологически разкопки и обекти от недвижимото културно наследство ще може да се дават на концесия. Това предвижда изцяло нов закон за концесиите, пуснат от правителството за обществено обсъждане. Министърът на културата ще може да отдава на концесия паметници, собственост на държавата, за стопанисване на частни или смесени дружества. Общините ще могат да предоставят за стопанисване на бизнесмени местни туристически обекти. Новият закон регламентира всички възможности за отдаване на държавна и общинска собственост за ползване от частни фирми срещу заплащане на концесионно възнаграждение от тяхна страна, както и ред за предоставяне на публични услуги от частни компании, за което ще плащат гражданите, държавата или общините.
Новият закон за концесиите ще замени два действащи сега закона - за концесиите и за публично-частното партньорство. Предвидена е и възможност за изменение на сключените договори за концесия. Това ще става по предварително зададени за всеки договор условия.
Освен открита процедура, в която да участват всички, са предвидени и два други модела за даване на концесия, при които ще се водят преговори с конкретни кандидати - състезателен диалог и състезателна процедура с договаряне. Двете допълнителни опции са, за да помогнат на възложителя, ако той няма нужната технологична или икономическа информация, за да направи предварителните анализи за концесията.
Максималният срок за концесиите за ползване е 25 г. А за концесиите за строителство и услуги не е предвиден максимален срок. Това обаче не означава, че ще има "вечни договори" или концесии за 500 години. Срокът ще е част от конкуренцията при кандидатстването. А идеята е инвеститорът да получи възможност да възвърне инвестицията си за гарантиран период.
Новият проектозакон предвижда и създаването на публично-частни партньорства. При създаването на съвместни дружества с участието на частни компании държавата и общините ще имат право да блокират решенията и промените в устава им.
Връщат пари на фермерите за гориво. По нови правила фермерите ще ползват схемата за държавна помощ с намалена акцизна ставка на газьола за селскостопанските машини. Това ще стане с промени в Закона за подпомагане на земеделските производители (ЗПЗП), пуснати за обществено обсъждане от МЗХ. Предвижда се помощта да бъде отпускана под формата на пари (възстановяване на част от размера на акциза), а не както досега - под формата на ваучери за гориво. Облекчава се и процесът по кандидатстване за помощта.
С промените се предвижда земеделските стопани да подават заявление за кандидатстване еднократно и да получават помощта наведнъж. Отпада задължението за водене на дневник - максималното количество гориво, което ще подлежи на подпомагане, ще се определя по методика на базата на разходни норми.
ЧСИ-та прибраха над 1 милиард от длъжници само за година. Над 1 млрд. лв. от длъжници са успели да съберат през 2015 г. частните съдебни изпълнители у нас. Това съобщи за „Монитор" председателят на Съвета на Камарата на ЧСИ-тата Георги Дичев. Статистиката показва, че новообразуваните дела само за миналата година са 178 000. Макар внушителна обаче цифрата показва тенденция за намаляване на броя на изпълнителни процеси, категорични са частните бирници. „През миналата година се запазва тенденция за спад на новите производства, тъй като икономиката се нормализира и нещата се връщат в границите на нормалното", обясни Дичев.
По искане на синдиците на КТБ частни съдебни изпълнители в цялата страна са образували 265 изпълнителни дела за невърнати дългове към фалиралия трезор, научи още „Монитор" от Камарата на частните съдебни изпълнители. Синдиците на банката непрекъснато подават искове и се образуват изпълнителни дела за събирането на кредити, които не се обслужват.
ЧСИ-тата не водят статистика колко от тях са висящи, колко прекратени или приключили.
Онкоцентър менте приема пациенти незаконно. Онкоцентърът-менте, за който "Монитор" алармира, продължава да приема пациенти незаконно въпреки, че от 19 април е заличен от Районната здравна инспекция - София и няма право да работи. Това съобщиха от инспекцията, която на граждани направи внезапно проверка вчера по обяд. Закриването му стана след журналистическо разследване на агенция и вестник „Монитор", които в поредица от публикации описаха незаконните методи, упражнявани там.
За една седмица, откакто т. нар. Център за интегративна медицина в столичния комплекс „Дружба" бе закрит, там не са спирали работа - записвани са часове за преглед и лечение на пациенти, както по телефона, така и лично. Освен това, са приемани и болни, което е в пряко нарушение на здравното законодателство у нас, съобщи директорът на РЗИ д-р Данчо Пенчев. До часове предстои да бъде сезирана прокуратурата както от РЗИ, така и от Изпълнителната агенция „медицински одит".
Става въпрос за „лечение" на онкоболни от доктори, които нямат специалност по онкология, прилагане на методи, които не са регистрирани и позволени нито у нас, нито са приети от сериозната медицина.
Онкоцентърът менте беше закрит преди четири години заради същите нарушения. Година и половина по-късно управителите му и собственици д-р Христо Дамянов и проф. Лъчезар Аврамов го регистрират отново за дейност по четири конвенционални специалности, но там отново „лекуват" раково болни с непризнати методи.
„Лицензът беше отнет, защото дейността, която извършва центърът, няма право да се извършва в доболнична дейност, там не работят лекари онколози, което е в нарушение на медицинския стандарт по онкология", коментира д-р Костадинка Пачаръзова, завеждаща дирекция „Медицински дейности" при Столична регионална здравна инспекция.
Единият от медицинските управители Христо Дамянов, който е уролог, но не и онколог, се инати, че нямало нужда от онколог, тъй като хората вече били ходили на такъв доктор, преди да отидат във въпросния център. Той категорично отрича медицинските стандарти, с което не признава и действащото законодателство у нас, тъй като те са част от нормативна уредба, по която действа медицината в нашата страна. Нито той, нито другият управител Аврамов не посочват медицинска експертиза, от която да става ясно, че преминалите „лечението" раковоболни при тях се подобряват.
Много е изненадващо лекари да твърдят, че могат да лекуват онкология без необходимата специалност, коментира главният секретар на Изпълнителна агенция „Медицински одит" Димитър Евлогиев. Несериозно е в XXI век да се твърди, че „ние сме над тези неща, че онколозите са безпомощни, но ние превръщаме водата във вино и правим чудеса. След като се регистрират отново, например за дейности хирургия, урология и вътрешни болести, веднага започват същите нелегални практики, посочи Евлогиев.
Като пряко погазване на всякакви правила и закони определи дейността на Медицинския център по интегративна медицина и председателят на Българското онкологично дружество и национален консултант по медицинска онкология проф. Асен Дудов. „Всичко, което се прилага в този център, е грубо погазване на всякакви правила и закони - неспазване на медицинския стандарт по онкология, работа с противотуморни лекарства от неспециалисти, подсъдни действия с оглед застрашаващи здравето и живота на българските граждани", категоричен е проф. Дудов в доклада си до Изпълнителната агенция „Медицински одит".
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |