Мирише на избори. Думата избори бе най-повтаряна във вчерашния турбулентен ден.
Патриотите все още публично са с единия крак извън управляващата коалиция, но най-вероятно ще останат твърдо зад ГЕРБ и ще се намери общо решение за различията около Избирателния кодекс.
АБВ излезе от властта заедно с вицето Ивайло Калфин, а Георги Първанов поиска тотален ремонт на правителството или избори.
В интервю пред "24 часа" Цветан Цветанов отговори, че ГЕРБ не се плаши от избори, но риторично попита дали те са нужни в тази опасна за Европа ситуация с мигрантите и атентатите.
След заседанието на парламентарната група бившият вътрешен министър обясни неочакваната игра на АБВ с "нефт и газ в Черно море и конгреса на БСП".
Негови колеги тълкуваха това като желание на Първанов да разшири проекта "Лява България" с Корнелия Нинова и не изключваха руски интереси да подтикват обединението вляво.
Освен липсата на диалог като причина АБВ да си тръгне, зам.-председателят на партията Румен Петков посочи и сериозни проблеми по политиката в енергетиката, както и по тази към Русия, което било в разрез с обществените настроения.
Очаква се ГЕРБ да предложи име за нов социален министър, това било обсъдено и на снощното заседание на групата, но без споменаване на имена. Възможно е да е Тотю Младенов. Той бе на поста вече веднъж в първия кабинет "Борисов", а сега е премиерски съветник.
БДЦ веднага декларира подкрепа за правителството, без да иска постове. Партията има 14 депутати, АБВ е с 11.
Библейска градушка. Повече от 24 часа след незапомнената градушка, ударила Ловеч в късния следобед в понеделник, неразтопени ледени наноси до две педи още стояха край пътищата.
Градът побеля като след снеговалеж и се наложи снегорин да разчиства кръговото движение, където бе натрупало най-много.
Повече от 20 минути ледени зърна като лешник образуваха дебела покривка. Хълмовете около града също побеляха като през декември. Хората коментираха, че такова чудо не се е случвало през последните 100 години. Имало е слани, валял е сняг, и градушки са падали, но чак така не е било.
След градушката се изсипа пороен дъжд, който не спря половин час. Улиците на града се превърнаха в кални реки, наводнени бяха мазета и приземни помещения.
"За минути се стъмни и стана страшно", разказа Иван Георгиев, който има офис в централната градска част. Негова служителка допълни, че градушката била предшествана от силен гръм. Огнено кълбо ударило елстълб до офис на банка, разказваха очевидци. Най-вероятно това довело до срив на интернет, а елзахранването премигвало през цялото време.
Според справка на Хидро-метеорологичната обсерватория в Ловеч падналите валежи са били най-много в троянското с. Шипково - 25,5 л/кв. м. В Тетевен са се излели 24,4 л и е имало слаба градушка. Такава е паднала и над с. Борима, където дъждът е бил 14,6 л.
Странно е, че в областния център е валяло значително по-малко - 7,4 л/кв. м, но въпреки това всички отточни системи са били запушени.
"Обрулените листа заедно с ледените късове образуваха тапи - от там дойде проблемът с шахтите", каза областният управител Ирина Митева.
За час и половина разчистваща техника и служителите на общинската фирма по чистота са възстановили уличното движение. Рано сутринта във вторник те подновиха работата си.
"Първо изчистиха затлачените от кал и наноси пътища. С водоноски мият улиците, мете се и на ръка", каза изпълнителният директор Павлин Иванов.
За радост на шашнатите жители на града няма нанесени големи материални щети.
Леко са пострадали автомобили, на места е изронена асфалтовата настилка. Предстои комисия от общината да извърши оценка на щетите.
Градушка е паднала и в близките села Йоглав и Умаревци, както и в района на Летница. Сринала се е и част от защитната дига в река Осъм край Йоглав. "Получихме сигнал от кмета Елена Георгиева още на 7 май, че коритото на реката е променено и водата бие в дигата", каза Ирина Митева. Фирма концесионер добивала там баластра допреди 2 г. Това довело до образуването на 2 острова и изменение на речното корито. Водата се завихряла и атакувала точно дигата. "Предприехме отклоняване на течението на реката към другия бряг. Техниката ще избутва наносните материали по дигата, за да я предпази от напълно разрушаване", каза още Митева.
Според експерти при евентуално скъсване не съществува опасност селото да бъде залято, само приземни етажи и мазета може да се наводнят. Междуведомствена комисия вече проверява всички проблемни водоеми в областта.
АБВ разклати правителството. Коалиционният партньор на ГЕРБ - АБВ, изтегли представителите си от изпълнителната власт и с това отвори пътя за евентуални предсрочни избори. Малко след като от ръководството на формацията дадоха пресконференция, на която обявиха решението си да предложат на предстоящия в неделя конгрес партията да преустанови подкрепата си за правителството, оставка подаде вицепремиерът и министър на социалната политика Ивайло Калфин. Тя беше приета веднага от премиера Бойко Борисов. Последва го и областният управител на Пазарджик Трендафил Величков.
Новината за напускането на АБВ дойде след срещата на представители на партиите от мнозинството ГЕРБ, ПФ и РБ с премиера Бойко Борисов, на която беше обсъден въпросът с ветото на президента Росен Плевнелиев върху текстове от Изборния кодекс, свързани с гласуването на българите в чужбина. Впечатление направи отсъствието от разговорите на представители на АБВ.
Ходът на АБВ поставя два въпроса. Първият е колко дълго ще успее да просъществува управленската коалиция, която ще трябва да се опира на още по-плаващо мнозинство. Наглед преброяването на гласовете, на които Бойко Борисов може да разчита, стига за мнозинство, но то вече няма да е гарантирано от стабилно коалиционно споразумение. Напускането на АБВ освен това изглежда като оркестриран ход, точно след смяната на ръководството на БСП. Тоест може да се предполага началото на формирането на нов опозиционен блок.
Вторият въпрос е около характера на бъдещото управление. Ако то продължи да разчита на постоянни договорки, за да взема елементарни решения, неговата ефективност ще е близко до нулата. И самият ГЕРБ може да поиска предсрочни избори, докато не е започнал да губи съществена подкрепа. Първият сигнал за това е дежурното обяснение, този път направено от Цветан Цветанов, за падането на ГЕРБ от властта - руските интереси да се спре хипотетичният български добив на нефт и газ в Черно море.
Начало на преструктуриране?
"Категорично отхвърляме начина на правенето на политика. Той е не просто неприемлив, той е вреден за държавата", каза зам.-председателят на АБВ Румен Петков. Като пример той посочи порочния подход при приемането на Изборния кодекс. "200 параграфа бяха приети за около две нощи. Това са въпроси, които са изключителна степен на важност и са много чувствителни за българското общество", каза Петков. Чрез съобщение от пресцентъра на социалното министерство вече бившият министър Калфин зави, че се оттегля по решение на партията си АБВ.
Макар и изненадващ, не е изключено ходът с напускането на АБВ да е предварително обмислен сценарий. Той идва само два дни след избора на Корнелия Нинова за председател на БСП и на фона на предположенията, че изборът й ще отвори пътя за партньорство между двете формации на президентските избори и сформирането на ляв блок. След избора й за лидер на социалистите Нинова прогнозира, че след изборите за държавен глава през есента не е изключено да има и предсрочен парламентарен вот.
Според съпредседателя на Реформаторския блок Найден Зеленогорски заявката на АБВ за напускане на властта и последвалата оставка на Калфин са начало на преструктуриране с идеята много скоро да има лявоцентристко правителство. "Очевидно БСП и АБВ ще вървят към някакво единение, към което може и ДПС да се включи", заяви той пред bTV. От ГЕРБ също лансираха тезата, че причината за напускането на властта е форумът на БСП. "Може би катализатор за всичко, което правят, е конгресът на БСП", каза зам.-председателят на парламентарната група на ГЕРБ Красимир Велчев.
А сега накъде?
При тази ситуация пред премиера Борисов има два хода. Единият е да продължи да управлява с правителство на малцинството, което включва ГЕРБ и партиите от Реформаторския блок във властта плюс подкрепата на Патриотичния фронт. Трите парламентарни групи имат общо 114 гласа - 83 на ГЕРБ, 18 на ПФ и 13 от Реформаторския блок. Опозицията от блока от ДСБ и гражданския съвет имат 10 народни представители. Досега като донор на гласове ГЕРБ ползва формацията на Христо Ковачки Български демократичен център. След оставката на Калфин лидерът на партията Красимира Ковачка заяви, че БДЦ винаги е подкрепяла ГЕРБ и ще продължи да го прави, без да иска постове в изпълнителната власт. Депутатите от БДЦ са 14. С мнозинството често гласуват и независимите депутати.
На този етап от ГЕРБ изключват предсрочни парламентарни избори. "Най-лесно за ГЕРБ е да отидем на предсрочни избори, но това не е решение на въпроса", заяви председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов.
Шансът на Бойко Борисов е да започне агресивни действия в полза на гражданите, вместо да прави политическо сметки, нещо, което досега той не успява да направи.
"Софарма" продаде сръбските си заводи. "Софарма" е продала мажоритарното си участие в сръбските заводи "Иванчич и синове", става ясно от съобщение на компанията до фондовата борса. Сделката за продажбата е била сключена на 9 май в Белград. От "Софарма" не съобщават параметрите на сделката и името на купувача, тъй като те са предмет на клауза за конфиденциалност. Към края на март инвестицията от 51% в дружеството е оценена на 5.739 млн. лв., показва справка в отчета на "Софарма". Българската фармацевтична компания отбелязва в съобщението си, че ще продължи да осъществява дейността си на сръбския пазар чрез дъщерното си дружество "Софарма Трейдинг". През миналата година "Софарма Трейдинг", която е най-голямата като приходи от продажби българска компания за търговия на едро с лекарства и медицинска апаратура, откри своя компания и в Белград.
Източник на "Капитал" от Сърбия коментира, че обект на продажба е не само мажоритарният дял от 51% на "Софарма", но и делът на сръбските им съдружници, като цената за 100% от компанията е двуцифрена сума в евро. Най-вероятният купувач е Hemofarm, най-голямата местна фармацевтична компания, която през 2006 г. стана собственост на германската генерична компания Stada. През лятото на миналата година seenews съобщи, че Hemofarm е поискала разрешение от сръбската комисия за защита на конкуренцията да придобие "Иванчич и синове". Тогава нито от българска, нито от сръбска страна дадоха знак, че се водят преговори за продажба на "Иванчич и синове".
В същото време най-тиражният сръбски вестник "Блиц" съобщи в края на април, че "Софарма" е една от компаниите, купили информационни меморандуми за участие в приватизацията на сръбската фармацевтична фирма "Галеника", която е втора по пазарен дял. Процедурата включва продажба на 25% от 70%-ния държавен дял от производителя. Сръбската държава разчита на стратегическо партньорство с купувача и прави пореден опит да приватизира дружеството и да реши проблема със свръхзадлъжнялостта му.
Българската компания остава в Сърбия
Председателят на съвета на директорите на "Софарма" Огнян Донев категорично отказа да коментира параметрите по сделката за "Иванчич и синове", нито дали Hemofarm е предполагаемият купувач. Попитан дали напуска Сърбия като пазар или би инвестирал средствата от продажбата на "Иванчич и синове" в "Галеника", той отбеляза, че в момента търговецът на едро с лекарства "Софарма Трейдинг" навлиза в Сърбия и ще концентрират своите усилия в подкрепа на дъщерната си компания. "Галеника" е много сложна тема - вярно, ние работим по нея, но не бихме могли да направим прогнози как ще се развие тази процедура, защото съдбата на тази компания е в ръцете на сръбското правителство и банките-кредитори", отбеляза Огнян Донев.
Четвърти по пазарен дял
"Софарма" влезе в "Иванчич и синове" през 2008 г. и инвестира в модернизация на производството и строеж на още един нов завод край Белград. Заводът беше открит през 2011 г., а общата сума на инвестицията в придобиването на производството и в неговото разширяване е над 8 млн. евро. В момента "Иванчич и синове" е четвърта по пазарен дял фармацевтична компания в Сърбия, а Hemofarm е пазарен лидер. Продажбите на лекарства в Сърбия се оценяват на около 695.5 млн. евро годишно. Според източника на "Капитал" особен интерес у купувача са предизвикали непрекъснато увеличаващите се продажби на пробиотици, произведени от "Иванчич и синове". Пробиотичните продукти са изключително популярни и в България, като са в топ-5 по продажби в категориите лекарства без рецепта и хранителни добавки.В момента "Иванчич и синове" произвежда 25 лекарствени продукта и хранителни добавки и има 99 служители. Приходите за 2015 г. са 7.5 млн. евро спрямо 6.75 млн. година по-рано.
Прокуратурата си направи тежка самокритика. Само дребните корупционни престъпления биват разкривани и наказвани, като броят на делата за подкуп остава малък. Наказват се предимно дребни рушвети, взети от катаджии. Това е записано в изключително самокритичния годишен доклад за дейността на прокуратурата през 2015 г. Подобни откровения от страна на държавното обвинение не е имало от началото на мандата на Сотир Цацаров, когато беше направен анализ на завареното положение.
Разследващите не могат да се справят с корупцията по високите етажи, тъй като в масовия случай висши чиновници се прикриват зад комисии или други колективни органи, които в крайна сметка взимат решение, обслужващо определен интерес. В самокритичен тон прокуратурата обяснява, че подкупите по пътя далеч не са най-големият проблем на държавата. Едновременно с това е намерено и оправдание за слабите резултати срещу корупцията по високите етажи. "Получаването на самопризнания от лица, разполагащи с влияние и значителни финансови средства, както и ползващи активна адвокатска защита, е практически невъзможно. Свидетелите по корупционните дела обичайно са лица в служебна или друга зависимост от разследваните и не желаят да дават показания. Изискваните документи обикновено се съхраняват в учреждения, ръководени от заинтересувани от изхода на делото лица. Поради това често се отказва или забавя предоставянето им на разследващия орган", пише в доклада.
Наред с трудностите при разследването от прокуратурата отчитат и друга тревожна тенденция за корупционните дела - увеличава се броят на оправданите. Над 1/4 получават оправдателни присъди, като този дял нараства чувствително спрямо 2014 г., когато оправданите са били 15,5%. Тенденцията обаче е почти същата като през 2013 г. - оправдания в 25,8% от случаите, а през м.г. - при 25,3% от делата. Крайната равносметка показва, че през 2015 г. от общо 312 предадени на съд 79 са оправдани. Най-много неуспешни разследвания има Софийската градска прокуратура - 32.
Още по-зле е ситуацията при делата за организираната престъпност. Там оправдателните присъди са отчели рязък скок спрямо предишните две години и вече са 21.1% при 3.6 за 2014 г. и 4.2% година по-рано. Същевременно този тип дела намаляват, но пък се увеличава броят на върнатите от съда обвинителни актове, което добавя още една черна краска към качеството на разследването. Спецпрокуратурата, която отговаря за борбата с организираните престъпни групи, е получила обратно от съда 43 обвинителни акта заради грешки и непълноти, което е 40% от дейността й за цялата година. "Оправданите са се увеличили три пъти - 15, при 5 за 2014 г.", пише в доклада. Тази лоша тенденция е обяснена с широко прокламираната реформа на правителството, която уж трябваше да подобри ситуацията в сектор "Сигурност" - връщането на ГДБОП в МВР от ДАНС, където антимафиотите бяха пратени от кабинета "Орешарски".
"Процесът на структуриране и кадровото укрепване на ГДБОП през 2015 г. са предизвикали и сериозни проблеми при осъществяване на оперативната работа и основната й дейност по разкриване и противодействие на организираната престъпност. Поради това в Специализираната прокуратура не са постъпвали достатъчно на брой материали, като само малка част от получените са били годни за образуване на наказателни производства. Част от тях обаче са били свързани с дребни случаи на квартално разпространение на наркотични вещества, лихварство, компютърни престъпления и др. и не са се отнасяли за тежки форми на организирана престъпност. За дълъг период от време не са докладвани разработки за такива дейности, като трафик на хора, корупция, трафик на наркотици. Не са изпращани материали от цели региони на страната (напр. Варненска и Бургаска област). Едва в края на годината в спецпрокуратурата са започнали да постъпват повече материали и с по-добро качество", пише в доклада.
Общото качество на разследването е лошо. Прокуратурата за пореден път дава негативна оценка за работата на разследващите полицаи и настояват задължително да се въведе изискване да имат юридическо образование.
Без наказание
Десетки хиляди престъпления за поредна година остават без наказание, става ясно от доклада. През 2014 г. заради изтекла давност бяха прекратени над 40 хил. дела, а през м.г. броят им е намалял с 13%, което значи, че на практика нови близо 30 хил. остават без наказание.
Цените на масовия бензин пак се устремиха към 2 лв. В навечерието на летния сезон цените на горивата тръгнаха нагоре. Това се случва всяка година независимо от цената на петрола. Запазва се и очерталата се в последните няколко месеца тенденция най-скъпо да излиза зареждането на резервоара на шофьорите от Западна България - София и Ловеч. Най-евтино е във Варна, като цената расте с отдалечаването от крайбрежието.
Средната цена на литър от най-масовия бензин А95 вече е 1.85 лв. Разликата в отделните части на страната обаче е много голяма и варира от 1.62 до 1.95 лв. за литър. Това показа справка на в. "Сега" в сайта за актуални цени на горивата fuelo.net. Подобна е ситуацията и с А98, чиято цена вчера "играеше" от 1.85 до 2.22 лв. за литър. И тук най-изгодно излиза пълненето на резервоара около Варна, Търговище и в Пловдив, а най-солено е зареждането в Пазарджик, Казанлък и Батак. Разлики има и в цените на дизела - вчера той се продаваше между 1.56 и 1.87 лв. за литър. Най-евтино бе в Сливен и Пловдив, най-скъпо в София и Сопот.
От началото на годината част от бензиностанциите задържаха цените си високи въпреки колебанията в цената на петрола. Неговата цена наред с курса на долара и индексите на международните пазари са основните фактори, които влияят на стойностите на горивата. Нефтът достигна най-ниските си стойности - под 30 долара за барел (около 159 литра) в средата и края на февруари. Това би трябвало да се отрази на цените на горивата с разлика от един и половина до два месеца, но не се случи. Поскъпването на петрола с около 20% през април обаче вероятно е калкулирано в цените по бензиностанциите.
Драстичните разминавания в цените на бензина и на дизела варират от няколко стотинки до над 0.50 лв. за литър от месеци, при това често в обекти на една и съща верига. В морската столица Варна например обяснението е в ценовата политика на бизнесмена Веселин Марешки, който обяви изключително ниски цени на горивата и привлече голяма част от клиентите на конкурентните петролни фирми. Самите те се видяха принудени също да намалят цените.
Заради сходни цени на горивата в началото на годината Комисията за защита на конкуренцията започна разследване на евентуален картел между "Шел България", "Ромпетрол България", "Еко България", "OMW България", "Петрол", "НИС Петрол" и "ЛУКойл България". Става дума за "опасно близки" цени на горивата от началото на 2012 г. до юни миналата година. Резултат от разследването засега няма.
Военни самолети ще возят държавниците. Въоръжените сили да изпълняват полети със специално предназначение на органите на държавна власт в Република България. Това е записано в проект за изменение на Закона за отбраната, публикуван в интернет портала за обществени консултации на Министерския съвет.
Държавниците ще се качват на военни летателни машини в случаите, когато Автиоотряд 28 е възпрепятстван да изпълни полет. Именно звеното отговаря за пътуванията по въздух на хората във властта.
Аргументите за корекцията са, че вече е имало ситуации, при които авиоотрядът е заявявал невъзможност да изпълни полет.
Друга промяна в закона предвижда да се намали възрастта за прием на професионалните войници. От 32 години тя ще стане 28 г. Сваля се и прагът на пределната възраст - от 50 на 46 г. Целта е съставът на Българската армия да бъде подмладен, за да „изпълнява по-ефективно задачите си". Корекция има и в една от тях - мисиите зад граница. Военните ще бъдат командировани за по-дълъг срок, като той ще се определя от чина на човека и къде е изпратен. Периодът обаче няма да е повече от една година.
Удължава се и срокът, след който войниците ще могат да кандидатстват за участие в следваща задгранична мисия - от 6 месеца той става 12. Аргументът е „да се осигури на военнослужещите време за отдих, възстановяване и полагаем отпуск след завръщане от операциите".
Българите по-богати, харчат повече. Положителна промяна във финансовото си състояние през последната година отчитат българите. Очакванията на хората, живеещи в градовете, са доходите им да растат и занапред, докато тези в селата са по-негативно настроени в сравнение с три месеца по-рано. Това показват данните на Националния статистически институт.
Затова хората са по-склонни да планират да си купят кола, жилище, вила или да направят подобрения в дома си през следващата година.
Стимул дават и очакванията на потребителите безработицата да продължи да намалява или поне да се запази на сегашното ниво.
Въпреки дефлацията, отчитана от статистиците в последните месеци, българите оценяват промените в цените като неблагоприятни, макар че не очакват значително поскъпване през следващите месеци.
Това обаче не пречи на хората да харчат повече, което е увеличило оборотите в търговията на дребно. През март те се повишават с 6.2% на годишна база.
С над една пета са нараснали продажбите на дрехи, обувки и кожени изделия, а с 13% на храни и напитки на годишна база. Спадът на цените на горивата е довел до ръст на продадените количества с 10 процента през март спрямо година по-рано, сочат още данните на НСИ.
Продажбите на фармацевтични и медицински стоки са се увеличили с 6% за година.
В същото време онлайн търговията отчита спад за трети пореден месец и намалява с 4.4% през март спрямо година по-рано.
Оптимизмът на потребителите идва на фона на спад на износа за трети страни. За първите три месеца на 2016 г. от България са изнесени стоки общо на стойност 10,59 млрд. лв., като спрямо същия период на 2015 г. спадът е с 1.6 на сто.
Само през март износът възлиза на 3,67 млрд. лв. или с 6.8% по-малко в сравнение със същия месец на предходната година.
Цената на газа пада с 10%. Цената на газа може да падне с близо 10% от 1 юли. Предложение цената на синьото гориво да стане 281,08 лв. от средата на годината ще внесе "Булгаргаз" в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) на 10 юни. Посочената цена е за 1000 куб. метра синьо гориво без акциз и ДДС. Цената от 281,08 лв. е обявена на сайта на компанията в съответствие с изискванията на Закона за енергетиката, според който "Булгаргаз" трябва да я оповести един месец преди да подаде заявлението си в КЕВР. Предлаганата от Обществения доставчик цена е с 31,13 лв. за 1000 куб. метра по-ниска (намаление от 9,97%) в сравнение с действащата от 1 март до 30 юни 2016 г., която е 312,21 лв. Предлаганото от "Булгаргаз" намаление се дължи както на очакваните по-ниски доставни цени на природния газ от Русия през третото тримесечие на 2016 г., така и на по-ниския курс на лева към американския долар.
Енергийният регулатор ще вземе решението си за цената на природния газ за периода 1 юли - 31 септември 2016 г. след анализ на всички компоненти, които я формират, както и след обществено обсъждане. Очаква се новата, по-ниска цена на природния газ от 1 юли да доведе до намаляване и на цената на "кафявия" ток, изкупуван от когенерациите, и съответно - на добавката "Задължения към обществото" в цената на електроенергията, която плащат всички потребители.
Стартираха проверките на НАП по "Панама гейт". Започнаха проверките на Националната агенция за приходи на българите с офшорки, чиито имена излязоха в "Панама гейт". Международният консорциум на разследващите журналисти даде достъп до всички данни, взети от адвокатската кантора "Мосак Фонсека", станали известни като "документите от Панама". Веднага след това от НАП са започнали да изследват наличната информация за българите, научи "Стандарт".
В "документите от Панама" на сайта https://offshoreleaks.icij.org излизат имената на 50 компании, 117 граждани и 8 посредника, които са свързани с България и имат участие в офшорки на Бахамите, Сейшелите, Антила, Панама, Ниуе и Британските Виржински острови. Списъкът съдържа над 360 000 граждани и фирми от целия свят, стоящи зад офшорни структури, но е възможно е да има дублиране на имена. Според авторите на разследването има законни начини за използване на офшорки. В обръщение на консорциума на разследващите журналисти се посочва, че нямат за цел да втълпяват идеята, че хора и фирми в списъка са нарушили закона.
Тираджиите без документи на пътя, проверяват ги с таблет. Шофьорите на камиони няма да носят документи на пътя, а контролните органи ще ги проверяват онлайн с таблет. Това е предвидено в проект, който се разработва от Министерството на транспорта и ИА „Автомобилна администрация", съобщи за „Монитор" зам.-министър Валери Борисов.
Той предвижда изпълнителната агенция да разработи информационни системи, която да е единната база данни и да съдържа всички документи, които един тираджия трябва да носи на пътя. Целта е с нея да се облекчат превозвачите по време на работа и сериозно да се намали корупционният натиск върху контролните органи в автомобилна администрация.
„В момента има лоши практики, с които съм запознат", коментира Борисов. Например шофьори са глобявани за това, че водният печат върху даден документ не е ясен или е изтъркан от много проверки, което е субективно, поясни той. И допълни, че за да не се изкушават контролните органи на подобни разговори и да налагат глоби, ще се разработи тази система. С нея, когато контролния орган спре камиона на пътя, през интернет с таблет ще провери всички документи на шофьора освен книжката за управление на превозното средство, обясни още зам.-министърът. Идеята се подкрепя както от изпълнителния директор на „Автомобилна администрация", така и от ресорния зам.-министър Антон Гинев.
За въвеждането й е необходимо да се разработи софтуер, който да обедини регистрите, в които се намират документите. Освен това е нужно да се направи проверка дали да остане същият набор или се направи промяна. Изпълнителната агенция има ангажимент при подаване на документите за лиценз от даден превозвач да се въвеждат и в електронната система. Разработването й ще се финансира с 1 млн. лв. по оперативна програма „Добро управление". Очаква се през май да стартира кандидатстването за евро парите. „Автомобилна администрация" е директен бенефициент и в момента подготвя техническата спецификация. След одобрение ще се проведе обществена поръчка за разработване на софтуер. Очаква се между 6 и 9 месеца след избор на изпълнител системата да е готова за използване. С европейските пари ще се финансира, както интернет програмата, така и купуването на таблети за проверяващите. Аз съм убеден, че това ще бъде много полезен и успешен проект, категоричен е Борисов.
Ало-измамници ни жилят с приложение за джиесеми. Ало-измамниците вкараха и приложенията за джиесеми в арсенала си от оръжия, с които жилят жертвите си. Последният хит в средите им е безплатна програма, изписваща на апарата на мишената номера или името, което мошеникът въведе. Приложението е напълно достъпно за всички видове оперативни програми и е достатъчно да бъде инсталирано само на мобилния апарат на престъпника, за да ни измами. В повечето си версии програмата е платена, но има и много такива, които предлагат услугата или без пари, или дават опция за използване на гратис за определен период от време. Това пък се оказва напълно достатъчно за телефонните измамници, за да приберат десетки хиляди от жертвите си.
Приложението Spoof voice и неговите производни е създадено с цел да се пошегуваш с приятел, като например на телефона му се изпише, че го търси шефът му или дори Барак Обама. Мошениците обаче се възползват от тази опция, за да подлъгват жертвите си. Те въвеждат понятието „Мама", „Семейство" или ако знаят името на внуците или децата на пенсионерите. Така възрастните хора не изпитват и грам съмнение, че гласът в слушалката е на някой друг, различен от техните най-близки роднини. До засичането на схемата се стигнало, след като при разпити редица пенсионери обяснявали, че обаждането по телефона е било или от дъщеря им, или от внучката, като се изписвало името им. Хората дори се чудели как това е възможно. Отговорът на разследващите е именно в безплатната програма, която има стотици версии.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.897940 |
GBP | 2.333700 |
CHF | 2.081330 |