Общините прахосват 2/3 от парите си. Българските общини масово се провалят при управлението на парите си, а голяма част от средствата се оказват на практика прахосани. Местните власти не успяват да управляват бюджета, обществените поръчки и имуществото си. В много случаи това се дължи на липса на достатъчно добри специалисти. Изобилстват и случаите, които говорят за корупция, безстопанственост и други престъпления.
Това са основните изводи от доклад на Института за пазарна икономика (ИПИ) за успехите и провалите на общините, разпространен вчера. Той обхваща периода от 2011 до 2014 г. и обобщава данните от одитите на Сметната палата. В изследването са проверени 83 общини, около 1/4 от всички 265 общини. 68%, над 2/3 от разходите на местните власти, са оценени като провал. Това означава, че парите са пропилени, изхарчени са неправомерно или в нарушение на българското законодателство. Общият размер на бюджетите на проверените общини е бил 5.764 млрд. лв., а размерът на оценените като провал средства е 3.5 млрд. лв. Като успех за общините са отчетени едва 5% от разходите, а останалите 27% попадат в графата "некласифицирани". Резултатите от 21 проверки, или 1/4, са дадени на прокуратурата заради данни за престъпления.
Като "провал" ИПИ класифицира разходите и програмите, които не изпълняват заложените цели. Освен това в тази графа попадат и необоснованите харчове, неикономичното използване на средства, лошото управление на имуществото, съществените нарушения при обществени поръчки.
Сред по-големите общини, проверките за които са оценени като провал, са пловдивската Родопи, Враца, Сливен, Своге, Ловеч, Асеновград, Ямбол, Търговище, Силистра, Плевен, Велико Търново, Шумен... През различните години на прокурор са пратени одитите на Ботевград, Генерал Тошево, Велики Преслав, Видин, Дупница, Кюстендил, Варна, Каварна, Силистра, Чепеларе и др.
Местните власти се провалят във всички дейности, с които са натоварени. Най-чести и най-сериозни са нарушенията, свързани с обществените поръчки, разпределянето на общинския бюджет и разпореждането с общинските имоти. Според доклада на ИПИ високите нива на корупция при обществените поръчки са най-вече в началните етапи на процедурата по възлагане. При 35% от всички обществени поръчки има извършени нарушения. Одитните доклади показват още умишлени злоупотреби, случаи на неефективност и неправилно разпределяне на средствата по проекти и програми.
Като се изключат умишлените нарушения, слабата работа на общинските администрации се обяснява и с липса на капацитет и финанси, недостатъчни стимули или пък недобро планиране. Често местната администрация не може да направи реална преценка на приходите и разходите си, което налага да се актуализира бюджетът, да се пренасочват средства от едно перо към друго и да се правят преразходи. Нерядко целеви средства отиват за текуща издръжка. Общинските такси не отговарят на разходите, направени за съответната услуга, харчат се неправомерно или се прехвърлят по други бюджетни пера. При управлението на имотите са засечени множество случаи, при които наемите не се събират, няма договори за отдаването на общинските имоти, липсва контрол. В някои от тези случаи има ясни индикации за корупция и клиентелизъм, посочват от ИПИ.
КЕВР предлага "компромисно" поскъпване на водата в 6 града. Въпреки че ВиК дружествата масово заложиха по-високи цени на водата в своите бизнес планове, представени пред Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), исканията им едва ли ще бъдат удовлетворени. В понеделник регулаторът ще проведе обществени обсъждания по предложенията за увеличение на водата в шест града - Перник, Русе, Свищов, Пловдив, Бургас и Смолян. Всички те настояват за увеличение от около 5% до 15-16%. На шоково увеличение от 21% заложи и концесионерът "Софийска вода", но в крайна сметка с окончателното решение получи само 3.4%.
От докладите към цените, които КЕВР предлага, става ясно, че ВиК операторите все пак ще получат увеличение на цените, но то със сигурност няма да бъде в искания от тях размер, показа справка на в. "Сега". Така например ВиК-Свищов е заложило поскъпване от 8.9%. Целта е за кубик вода в крайдунавския град да се плащат 1.47 лв. без ДДС вместо сегашните 1.36 лв. Според КЕВР увеличението ще бъде в "компромисен" размер и цената ще стане 1.43 лв. за кубик.
Русе също едва ли ще получи желаното увеличение от 8.4%. Регулаторът залага кубикът в града да поскъпне от 1.43 лв. на 1.52 лв. Минимално ще бъде увеличението в Перник, където кубикът ще струва 1.12 лв., предвижда енергийният регулатор. В момента цената е 1.10 лв. за кубик. Най-интересно е заявлението на ВиК-Смолян. Операторът предлага цената да стане 1.39 лв. за кубик, а регулаторът предлага тя да бъде с 1 стотинка по-скъпа и да струва 1.40 лв. без ДДС.
Крайните цени на водата ще бъдат решени на отделно, закрито заседание на КЕВР. Вероятно те ще влязат в сила още от 1 юни, а заради водната реформа от началото на 2017 г. ще има нови цени. Заявления за тях се приемат в КЕВР до 30 юни. Фактор за цените от Нова година обаче ще бъдат не само разходите за ремонти и аварии на ВиК операторите, но и качеството на водата. То ще се оценява по 29 критерия, част от които са свързани с преработката на утайките от пречиствателните станции, степента на микробиологично замърсяване и др.
"В много малък брой градове в страната качеството на водата е на безупречно ниво и отговаря на изискванията", обобщи неотдавна шефът на КЕВР Иван Иванов. Проучване на "Активни потребители" през януари установи, че в 50% от изследваните градове българите пият лоша вода с един или повече замърсители. Градовете с най-некачествена вода бяха Ботевград, Димитровград, Костинброд, Златица и др. А на вода без никакви замърсители се радват само в Етрополе, Враца, Монтана и Панагюрище.
Държавата си върна военния завод "Авионамс" срещу 29 млн. лв. Пловдивското предприятие за ремонт на авиационна техника "Авионамс", което се продаваше заради необслужван кредит към Корпоративна търговска банка (КТБ), вече има нов собственик. На търг в началото на седмицата, организиран от частен съдебен изпълнител по искане на синдиците на фалиралата банка, е бил продаден целият пакет акции на "Хедж инвестмънт България", която държи почти 100% от дружеството. Купувач е Държавната консолидационна компания (ДКК), която е предложила минималната търсена цена от 28.9 млн. лв. Информацията беше потвърдена от икономическото министерство, откъдето посочиха, че ще финансират сделката със свои средства и банков кредит, без да уточняват от коя банка. По информация на "Капитал" става въпрос за Българската банка за развитие, което беше потвърдено от Министерство на финансите, но без повече подробности.
Заканата е изпълнена
Така реално двете министерства - едното принципал на ДКК, а другото, отговарящо за ББР, изпълняват заканите на премиера Бойко Борисов държавата да си върне контрола в ремонтното предприятие, което през 2008 г. под името "Терем - Георги Бенковски" беше продадено на компании, свързани със собственика на КТБ Цветан Василев. Друг е въпросът доколко е целесъобразно държавата да прибягва до национализация и да използва своята насърчителна банка за целта. Чрез сделката реално към КТБ се трансферират средства от ББР, която все повече започва да се ползва за подобни мъгляви цели като кърпене на различни дупки в държавни и общински дружества. ДКК, чиято основна роля е да се заобикаля законът и приходите от приватизация да могат да се ползват текущо, вместо да влизат в Сребърния фонд, също беше ползвана през 2013 г. да спасява ВМЗ - Сопот.
Опит да запази контрол над "Авионамс" е направил и мажоритарният собственик на "Хедж инвестмънт" - регистрираната на Британските Вирджински острови EFV International Financial Ventures, която в момента не е напълно ясно точно под чий контрол е. Предложената от офшорката цена дори е била по-висока - близо 40 млн. лв., но тя не е внесла необходимия депозит и е била изключена от надпреварата.
Инвеститор с история
Съдебният изпълнител Стоян Якимов предложи за продажба общо 2 090 719 акции в "Авионамс" (99.97%), собственост на "Хедж инвестмънт", която има необслужван дълг за 35.1 млн. евро към КТБ. Акциите са били заложени като обезпечение по заема. Търсената цена от 28.94 млн. лв. би възстановила част от търсеното от банката, като другият по сериозен актив на "Хедж" е русенският военен завод "Дунарит". Там има опит контролът да се прехвърли на конкурентното "Емко", което да вкара 60 млн. лв. за увеличение на капитала, което също да отиде за погасяване на кредити. Собствеността обаче е обект на регулаторни и съдебни схватки и изходът засега не е ясен.
От Министерството на икономиката, което е принципал на ДКК, коментираха пред "Капитал Daily", че целта на сделката е да се подпомогне военно-промишленият комплекс. "ДКК ще създаде условия за развитие на "Авионамс", с което ще се подпомогне секторът. Това ще гарантира в определена степен и независимост на българската военна авиация от чужди доставчици по отношение на осъществяването на ремонти на летателна техника", се казва в още в отговорите.
Не става ясно обаче защо, ако държавата има стратегия за развитие, "Авионамс" трябва да влиза в ДКК и под шапката на икономическото министерство, а не да се върне в "Терем" към военното министерство, откъдето произлиза.
В ролята на помощник
Не по-малко интересно е и участието в сделката на държавната ББР, която ще предостави заем за покупката. Според източник, запознат със сделката, търговските банки по принцип имат рестрикции да финансират компании от военнопромишления комплекс като "Авионамс". Затова след затварянето на КТБ, която ги беше взела под крилото си, оръжейните компании изпаднаха в сериозни затруднения. Тогава ББР влезе в ролята на помощник, осигуряващ спасително финансиране. В този смисъл "Авионамс" не е изненадваща експозиция, тъй като трудно би се намерила друга банка, която да подпомогне покупка на такъв актив.
От бизнес гледна точка инвестицията изглежда перспективна за банката, тъй като военното министерство даде гласност на програма за ремонти на военно оборудване и "Авионамс" може да се окаже с доста поръчки през следващите години, смята източникът. Отпуснатият кредит от ББР не е с къс хоризонт, което да предполага, че е финансирана спекулативна сделка, при която ДКК да е просто междинно звено преди последваща продажба. Държавната компания управлява активи и за нея не би било несвойствено да развива "Авионамс". Освен това, въпреки че е държавна, ДКК има добри показатели. Със сделката за пловдивския завод ББР няма да надхвърли лимита си за финансиране на сектор "Държавно управление", уточни източникът.
Неуспелият кандидат
Другият кандидат, който обаче не е стигнал до наддаването, е бил EFV International Financial Ventures. Компанията е мажоритарен собственик на "Хедж инвестмънт" (90.71%) и явно се е опитала да запази предприятието под контрола си. Друг акционер в "Хедж инвестмънт" е самата КТБ (9.27%), а една акция се държи от Бисер Лазов - бивше доверено лице на Цветан Василев, който след затварянето на банката се приема за част от лагера на депутата от ДПС Делян Пеевски.
Пред "Капитал" изпълнителният директор на "Хедж инвестмънт" Асен Бабански, който представителите на EFV се опитват да отстранят, изказа притеснения, че забавянето и атаките срещу изготвената от него сделка с "Дунарит" са "с цел бързата продажба на акциите на "Хедж" в "Авионамс".
ЕБВР: Потреблението ще движи българската икономика. Икономическият растеж на България през тази и следващата година ще достигне 2.5%, прогнозира Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) в доклада си "Регионални икономически перспективи". Прогнозата е завишена спрямо есента на 2015 г., когато очакванията бяха реалният растеж на брутния вътрешен продукт (БВП) да бъде 2%. Въпреки това очакванията за страната ни са сред най-ниските в Югоизточна Европа. След нас са единствено Гърция, Кипър и Сърбия.
Според анализа на ЕБВР двигател на растежа през следващите две години ще бъде вътрешното потребление, което ще бъде стимулирано от повишаването на разполагаемия доход на хората и възстановяването на пазара на труда. Износът ще отстъпи мястото си на основен двигател, какъвто беше през 2015 г.
Какво движи икономиката
Рекордният растеж през миналата година от 3% беше постигнат благодарение на износа на стоки и услуги, които нараснаха със 7.6%. Експортът беше подкрепен силно от слабото евро и разширяващия се пазар към Европейския съюз, пише в анализа на ЕБВР. Участието на частното потребление към растежа беше по-голямо от очакваното заради ниската инфлация и подобряването на икономическите очаквания.
През 2016 и 2017 г. вътрешното търсене ще заеме мястото на основен двигател на растежа, подкрепен от по-високия разполагаем доход (минималната работна заплата беше повишена с 10.5% от началото на тази година) и подобряването на пазара на труда. Нетният принос на експорт към растежа обаче ще бъде ограничен заради външната среда, смятат анализаторите. Спирачка на растежа ще бъдат и по-малките държавни разходи заради фискалната консолидация, която планира правителството.
"Ускоряването на растежа през следващите няколко години ще бъде свързано най-вече с нарастващата роля на сектора на домакинствата", смята Кристофор Павлов, главен икономист на Уникредит Булбанк. Той представи анализ с фокус към България по време на годишната среща на ЕБВР. Според него това ще даде импулс за увеличаване на ръста на кредитирането на домакинствата. "Пазарът на труда се възстановява, жилищното строителство се възстановява, цените на недвижимите имоти се възстановяват. Всичко това се случва след седем години на болезнено оздравяване на балансите на домакинствата, в които със сигурност се е натрупало и някакво, вероятно немалко отложено търсене", смята икономистът.
Как се справят регионалните
От доклада на ЕБВР се вижда, че растежът в Румъния ще бъде около 4% през следващите две години, а дори Македония ще постигне по-добър резултат - около 3.5%. Гърция ще остане в рецесия от 0.2% през 2016 г. и вероятно ще отчете ръст от 2.4% от БВП догодина, смятат анализаторите на ЕБВР. Растежът на Сърбия ще бъде съответно 1.8% и 2.8%, а Турция - най-голямата съседна икономика, ще нараства с 3.2-3.4% през тази и следващата година.
За пръв път от шест години насам банката прогнозира за района от 36 държави, в който действа, да има ускоряване на растежа - основно поради очакване за край на рецесията в Русия и Украйна. Промяната обаче няма да е голяма - от 0.5% ръст през 2015 г. на 1.4% през тази година. "Разчитаме темпото да се запази и през 2017 г., когато средният ръст би трябвало да достигне 2.5%", се казва в официалното съобщение.
Руският фактор е важен за непосредствените съседи на страната, включително за балтийските републики. За средния растеж от 3% в Централна Европа водещата причина е друга - рекордно ниските лихви, целящи стимулиране на бизнеса. В страни като Македония и Гърция притеснителен фактор остава рискът от имигрантска вълна и ефектът от нея върху туризма.
"Прогнозите ни са обект на големи рискове, свързани с геополитическото напрежение в района и с общото отслабване на интереса на инвеститорите към развиващите се пазари", обобщават от ЕБВР. Малко по-добрите прогнози отразяват още поевтиняването на горивата от ноемврийския доклад насам, непостоянството на глобалните финансови пазари и слабостите на глобалната търговия.
Скандална схема пусната отново в последния ден на Калфин с 30 млн. лв. В последния ден на Ивайло Калфин в социалното министерство подчинената му Агенция по заетостта отвори пак скандална схема за наемане на безработни.
По нея фирми се субсидират да наемат неграмотни, възрастни и дългосрочно безработни. "Обучение и заетост" бе спряна преди Великден от Калфин след публикации на "24 часа", които разкриха как са финансирани току-що създадени фирми на принципа "пръв по време", като срокът за кандидатстване реално бе 2 часа. 8 млн. лв. бяха раздадени на 157 фирми.
Сега схемата тръгва наново с ресурс от 30 млн. лв., парите пак ще се раздават на принципа "пръв по време, пръв по право".
Зам.-министър Зорница Русинова от ГЕРБ е фаворитът за поста на Калфин, научи "24 часа". Тя единствена от 4-мата му замове не подаде оставка с него. Било вариант и вицепремиерът Томислав Дончев да получи ресора.
При рестарта на схемата сега има ограничение да се наемат само по 6 субсидирани безработни от 1 компания. Освен това заявките няма да се подават в електронната система, а по имейл. Парите са разделени по квоти по области. Критериите са равнище на безработицата с тежест 40%, безработни над 29 г. с тежест 40% и заявки от фирми с тежест 20%.
Най-много пари - 1,7 млн., отиват за Пловдив при безработица 7%. София-град с безработица 2,8% е на 3-о място с 1,5 млн., след нея са области с безработица около 19% като Сливен и Монтана и Видин с 22%.
Болногледачки в Германия: Страшно е - за 1900 евро обслужваме като роботи по 12-13 лежащо болни. Държавните старчески домове в Германия са като луксозни хотели. Звездите им според нашите представи могат да надхвърлят дори пет. Случва се бизнесмени да наемат старинен замък и да го превърнат в рай за хората с броени земни дни, но работата за болногледачите е непосилна, разказва Ива Петкова от Монтана.
В старческия дом в Хайделберг тя издържала само 11 дни. Пет-шест медицински сестри като нея се грижели за 45-50 лежащо болни баби и дядовци.
Първите три дни Петкова не могла да се храни от погнуса, а следващите 8 не мигнала от преумора.
"Движех се като робот, тичах от първия до третия етаж. Още недовършила с манипулациите при един болен, тичах при друг, викаха ме при трети... Нямах време да пия чай или вода и устата ми пресъхваше...", спомня си Ива.
На първия етаж били настанени лежащо болните, на втория - тези с увреждания в инвалидни колички, а на третия - пациенти на интензивното, такива с бактериални инфекции, които са на специално обгрижване.
В мазето била разположена столовата, където се приготвя храната. За всеки обитател се готвело по индивидуално меню, приготвят се лечебни сиропи.
Раните на болните се почистват на всеки 3 часа. Болногледачите, сред които и мъже, са принудени да тичат по етажите и да дават лекарствата, да изправят на крака обитателите и т.н.
На всеки пациент се следи кръвното налягане, бият се инжекции, води се досие. Работата е напрегната и динамична, случват се какви ли не извънредни ситуации и сестрите трябва да реагират на момента.
В тези заведения винаги има глад за работна ръка. Затова персоналът е многонационален. За възрастните пенсионери се грижат хървати, рускини, гъркини, африканци, египтяни, румънци и българи. Никой не се задържа за дълго време.
Ива разказва, че идват и германски момчета - ученици, на работа само за уикенда. Заработват необлагаемите с данък по 450 до 600 евро по специална минипрограма. Изпълняват съвестно задълженията си без много емоции, правят точен отчет на физиологичните дейности на хората и броя на сменените памперси.
Някои от тях работят и по мидипрограмата, достигат до 850 евро плюс осигуровки и така подпомагат семейния бюджет.
Иначе болногледачите получават по 1700 евро средно месечно възнаграждение, но то е за който може да издържи.
За лукса да преживеят спокойни старини пенсионерите в Германия плащат от 2500 до 3000 евро на месец. Доставят им любими храни и деликатеси, към които са се пристрастили през годините. Пожелаят ли, германските баби може да се включат в часове по кулинарство - сами правят кекс и други сладки. В часовете за отмора, танци и песни ги занимават специално подготвени медиатори.
За комфорта си старците плащат допълнително и от джоба си, не разчитат само на осигурителните фондове.
Ръководителите на дома държат на неповторимата атмосфера за всеки възрастен, тя да е най- близо до семейната. Затова някои от стаите и апартаментите приличат на частни уютни жилища.
Близките им са донесли любими мебели, радиа, телевизори, скринове, цветя, четива, огледала и албуми със снимки от семейните спомени. Обособени са приятни зелени кътчета за отдих с пейки, веранди, осеяни с каскадни цветя, шадравани.
Баните и тоалетните са последен вик на модата. Навсякъде е чсто. Старите хора, оставени на лечение, спокойно посрещат гости и дългогодишни приятели.
За настанените в старческите домове е добре, но за обслужващия персонал е много трудно, натоварването е дори свръх физическите възможности.
"Минахме през този ад и сега работим при отделни баби в Италия", разказват и други жени, прогонени от безработицата у нас. Тръгнали още преди години, когато Монтана бе залята от обяви за болногледачи в Германия.
Германците дават луди пари за болногледачи. Търсят се грижовни ръце, но малцина българи издържат на напрежението.
"Върнах се и останах един месец у дома да се възстановя и физически, и психически от крайното изтощение. Молех се на Бога да си намеря по-лека работа", разказва Ива. Сега е шивачка.
"Работих в немски старчески дом и стигнах до отчаяние и безумие. Ако изпълняваш безупречно задълженията си, това те смазва. От една страна, не можеш да оставиш болния да страда, от друга губиш силите си, себе си ...Издържах 20 дни. След това изпаднах в депресия и останах два месеца в уединение.
Изпитвах ужас, не можех да гледам хора", разказва 47-годишната Велислава Велкова от Монтана. Съпругът ѝ обаче е безработен и разчита тя да му праща всеки месец по 600 евро,за да преживява.
Редица старчески домове плащат, ако някой от служителите им доведе човек, готов да работи като гледач - само и само да има кой да се грижи за възрастните и болните. Може да се каже, че положението в този бранш е наистина драматично. И е така още от 90-те години.
Местата за болногледачи остават незаети поради тежкия труд, а текучеството не спира. Германия не е най-предпочитаната страна за квалифицираните гледачи от чужбина, смятат гурбетчии. Така например в скандинавските страни заплащането било по-добро, а и професията се радвала на по-голямо признание.
И в момента се предлагат ограничен брой места за медицински сестри в различни старчески домове в провинция Баден Вюртемберг - област Щутгарт и Хайделберг.
Минималната работна заплата в Германия е около 1900 евро, или по 8,50 евро на час, средната - по 19,65 евро на час. В Хамбург достига до 22,12 евро на час. Грижещите се за стари хора получават минималната работна заплата по 8,50 евро на час. Затова местните понякога недоволстват от отпусканите 1700 евро на бежанците, които нищо не работят.
200 лева на учител от МОН за за 24 май. Между 200 и 300 лева бонус ще получат преди 24 май учители в училища и детски градини, обяви председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева. Средствата са част от допълнителната брутна средна работна заплата от около 600 лева, която ще бъде получена на три части - за 24 май, Коледа и за 15 септември.
Допълнително възнаграждение ще има за 80% от училищата в страната, както и за 50 на 100 от преподавателите в детските градини. Средствата са заложени в единния разходен стандарт за издръжка на децата. На делегираните бюджети се дължал фактът, че не всички учители ще получат бонус. Такева обясни, че детските градини на места не са на делегирани бюджети и финансите зависят от общината. Междувременно синдикатите не подкрепят мярката родители да бъдат квестори на матурите за 12 клас, посочи Такева.
Повече домакинства ще теглят кредити през 2016 г. Повече домакинства ще теглят кредити от банки през тази година, прогнозира Кристофор Павлов, главен икономист на УниКредит Булбанк по време на годишната среща на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) в Лондон.
Според него причината е във възстановяването на пазара на труда, което в комбинация с увеличеното жилищно строителство ще накара хората да пристъпят към взимане на кредити, които са отлагали през последните години.
По думите му финансовата задлъжнялост на фирмите намалява. „Всички съотношения за финансова задлъжнялост, отчитат подобрение през последните няколко години. Както общото ниво на задлъжнялост, така и покритието на дълга със собствени средства, сочат че задлъжнялостта на корпоративния сектор, която се превърна в един от основните източници на уязвимост на икономиката преди започването на глобалната финансова и икономическа криза, постепенно мигрира към по-управляеми нива", отбеляза Павлов.
„Днес компаниите разчитат в много по-голяма степен на собствени средства, за да финансират инвестициите си и се нуждаят от по-малко банкови кредити", допълни икономистът на УниКредит Булбанк.
10 млн. туристи на морето. 10,3 милиона туристи чакаме на морето през лятото. Такъв наплив не се помни от години.
Записванията от Русия са скочили с 35%, от Германия - с 42%, а от Словакия - с цели 60%, обяви пред "Стандарт" Румен Драганов, експерт с 30-годишен опит в туризма. Според него очаква се увеличение на гостите и от почти всички други европейски дестинации. На родния плаж ще дойдат дори туристи от Иран и Китай.
Летищата във Варна и Бургас са готови за очаквания увеличен летен трафик. Какви са възможностите за удължаване на сезона и как да се реши въпросът с кадрите за курортите ще бъде темата на дискусията "Конкурентоспособност на българския туризъм", която вестник "Стандарт" организира днес във Варна. Сред участниците във форума ще бъде и министърът на туризма Николина Ангелкова.
Интервюто на Румен Драганов може да прочетете тук!
Отлагат резкия скок на такса смет за бита. Обмисля се как да се намали рязкото повишаване на такса смет за бита, което ще бъде резултат от предложените промени в Закона за местните данъци и такси. В закона се предвижда такса смет да се плаща според количеството отпадъци, което е "житейски справедливо", каза министърът на финансите Владислав Горанов пред Mediapool.bg. "В същото време обмисляме как да намалим рязката потенциална ескалация на плащането за битовите замърсители. Възможни са два сценария - общините да намалят разходите си, или плавен преход и поетапно повишаване на плащането", обясни Горанов. Според него в закона може да се заложат коригиращи коефициенти, с които да се отложи за няколко години рязкото поскъпване за гражданите и рязкото поевтиняване за бизнеса. Със сигурност таксата за гражданите ще расте, заяви Горанов.
По отношение на предложените промени в Кодекса за социално осигуряване Горанов коментира, че "въвеждането на по-прецизни изисквания към инвестирането, към акционерите и въобще към управлението на частните пенсионни фондове е стъпка в правилната посока". Министърът отбеляза, че никой от хората, които носят отговорност за управлението на тази система, не е представил предложение и в МФ няма постъпило нито едно писмено становище по законопроекта.
"При положение че няма регламентация, как ще се изчисляват пенсиите по действащия КСО?". Така министър Горанов отговори на въпрос за средния размер на пенсиите от втория стълб и допълни, че в момента в закона няма формула за тяхното изчисление. Той заяви, че за него е по-важно хората, които се осигуряват в частните универсални пенсионни фондове (УПФ), да не са в по-неблагоприятно положение от родените преди 1960 г. - "надявам се, че сборът от пенсията от първия стълб и допълнителната пенсия от втория ще е по-голям от сумата, която ще получават осигурените само в първия стълб", заяви Горанов. От думите му стана ясно, че има и опасност хората, които ще получават пенсия от първия и втория стълб, да взимат по-малка пенсия от пенсиониралите се по-рано. "Положителното е, че хората вече имат право на избор за това къде да се осигуряват и могат да прехвърлят партидите си в НОИ", заяви Горанов.
По отношение на предстоящия преглед на активите на банките министър Горанов очаква възстановяване на доверието във финансовата система и сред гражданите, и навън. "Без това не можем да очакваме придвижване към ERM II и т. нар. банков съюз. Прегледът ще бъде подсилен и от т. нар. FSAP (Financial Sector Assessment Program) на МВФ. Това е сериозна проверка, която ще оцени работата на БНБ и на КФН", каза Горанов и допълни, че през юли ще започне мисия на МВФ и Световната банка.
По отношение на работата на синдиците по събиране на вземанията на КТБ Горанов каза, че са предприети различни производства. Например пристъпване към изпълнение по реда на Закона за особените залози, производства по несъстоятелност за над 3,5 млрд. лв., както и производства от ГПК (или АПК) за 1,5 млрд. лв.
Рудникът на смъртта взема жертви срещу 50 бона на година. Рудникът на смъртта, както стана известна през годините мина „Ораново", взема жертви срещу около 50 000 лева на година.
Толкова е таксата, която фирмата концесионер „Пирин Ораново" ЕООД трябва да отчислява за държавата и общината. Дружеството обаче не плаща дори нея и в момента дължи 75 240 лева концесионна такса и неустойки за просрочени задължения за второто полугодие на 2014 г. и цялата 2015 г. Срутване в мината днес взе поредните две жертви, като инцидентът по чудо се размина без смъртен случай. При него обаче бе счупен гръбначен прешлен на един от работниците, а другият е с фрактури и на двете подбедрици. Преди по-малко от три години трагедия в рудника уби общо петима служители на „Ораново", а за последните 9 години само смъртните случаи са 9.
„Всеки ден се молим децата ни да се приберат. Вечер ги изпращаме и по цяла нощ не спим. Страх ни е.
„Ораново" е капан на смъртта. Трима души от нашето село бяха погребани там. Има и много инциденти, за които не се знае. Хората се пенсионираха сакати", ридаят близките на поредните пострадали.
Само преди година майката на единия от пострадалите при новия инцидент - Йордан Петров, е погребала дъщеря си, разказа самата тя пред екип на вестника. Вчера чула сина си, който по телефона й казал, че умира. „Майко, заминавам си. Не мога", казал Данчо по телефона на майка си. Успокоил я обаче да не плаче, защото щяла да вдигне кръвно. Надявал се да се оправи и да може да проходи. Двата крака на Данчо били счупени от свлеклите се в сряда рано сутринта камъни. Той бил затрупан на 300 метра под земята с приятеля си Емил Пелтешки. Двамата прокарвали тунел. Били на длъжност укрепвачи. Правели метални рамки, с които подпирали новите подстъпи към галериите. Всичко вървяло добре, когато минути след 4 часа се чул силен грохот и няколко тона скални късове полетели към тях. Данчо бил затрупан до кръста. Повече обаче пострадал Пелтешки - познат като Пелтека. Мъжете започнали да вият от болка, а 15 техни колеги се спуснали моментално към тях. Миньорите успели да ги извадят изпод земната маса. Линейки ги откарали към болницата. Ужасът обаче продължил за близките им.
БГ зеленчуците кът поне до края на юни. Българските градински домати и чушки ще са кът на пазара поне до средата на юли. Причините са студената и дъждовна пролет, както и градушките от последните дни. Производители от Югоизточна България в Пазарджишко, Сливенско и Хасковско масово се оплакват, че трябва да презасаждат реколтата.
Въпреки че има време за презасаждане на разсада, това ще увеличи разходите ни, категорични са стопаните. Според тях тази година първите нашенски полски домати ще излязат на пазара чак в средата юли, а не към края на юни, както е обичайната практика.
„По сергиите в момента може да се намерят предимно македонски, италиански, турски, испански, полски и дори албански червени зеленчуци. Същото е положението и с краставиците", коментира за „Монитор" Костадин Ламбев, председател на Съюза на преработвателите на плодове и зеленчуци. Според него обаче реколтата от български оранжерийни зеленчуци, които се продават в момента по пазарите у нас, не е компрометирана и се пласират количества, които са на нивото на миналата година. Те обаче покриват незначителен сегмент от пазара - не повече от 20%.
"Обилните дъждове ще се отразят неблагоприятно на някои култури, коментира Николай Недялков, председател на Асоциацията на зеленчукопроизводителите и овощарите в Бургас. Той допълни, че заради валежите е възможно качеството на някои плодове и зеленчуци да бъде по-лошо.
Дъждовете се оказаха повече и се получи преовлажняване на много места, където имаше валежи над 100 л на кв.м. Това от своя страна е неблагоприятно за някои култури. За ягодите не е добре, защото първият завръз, който е най-ароматен, изгни на полето. Същото се получава и с лозята. Влажното и дъждовно време е причина и за развитието на гъбни болести", категоричен е Николай Недялков.
По думите му е рано да се каже каква ще бъде реколтата на черешите. При тях е опасно, ако има дъждове при беритбата им, но тогава се очаква времето да бъде благоприятно.
"Независимо дали реколтата е добра или не, цените на пазара са високи поради други фактори", допълни Недялков.
След кайсиите и джанките, поразени от необичайните студове и сутрешни слани тази пролет, следващите унищожени овощни дръвчета са орехите.
Кюстендилска област е най-силно засегната, тъй като там има измръзвания освен при сливите, също и при някои сортове ябълки. В Пазарджишко има проблеми с ранните череши и сливите. Почти във всички планински райони джанките и лозята също са измръзнали.
За трета година овощарите страдат от природните аномалии, поразяващи реколтата. Тази пролет при кайсиите има почти 100-процентово засягане на градините и това е сериозен бич особено за онези фермери, които се занимават само с градинарство. Сред засегнатите региони са не само Силистренско, а и Северозападна България, където по Дунава има доста нови насаждения.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |