България официално се похвали с бум в продажбите на оръжие. България официално призна вчера, че продава много повече оръжие и че износът вече е надхвърлил 1 млрд.лв. годишно. При откриването на 12-ото издание на Международното изложение на отбранителна техника "Хемус 2016" в Пловдив зам.-министърът на икономиката Любен Петров обяви, че през 2015 г. износът на отбранителната ни индустрия се е увеличил с 50 на сто спрямо предходната година. По данни на Министерството на икономиката през 2015 г. сме изнесли продукция за над 640 млн. евро, т.е. над 1.2 млрд.лв. Това означава, че за последните две години страната е изнесла оръжия за 2 млрд.лв. Зам.-министър Петров допълни, че става дума за стрелкови оръжия и боеприпаси за тях, взривни устройства, бронезащитни средства, резервни части и компоненти за сухопътните транспортни средства. Сред отличниците износители зам.-министърът посочи "Аполо Инженеринг", "Кинтекс", Арсенал", "Емко" ООД и ВМЗ-Сопот. Основните дестинации за износ са Ирак, Саудитска Арабия, Афганистан, Алжир, Индия и САЩ. Любен Петров увери, че Министерството на икономиката полага нужните усилия наши оръжия и боеприпаси да не попадат в "неподходящите хора и ръце". Според Петров основните причини за добрата търговия са, че на българското въоръжение и боеприпаси им се носи славата на едни от най-качествените, както и на международната обстановка и на активните кампании на големите български фирми производители, които откриха представителства в Алжир, Индия и други страни.
Допреди няколко години се говореше за срив на оръжейната промишленост и на износа на военна продукция. Но във ВМЗ - Сопот, наскоро бяха открити два нови цеха с 1000 работни места. Военният завод регистрира ръст на приходите с над 300 на сто. Предприятието излезе на печалба от 38.3 млн. лв. при негативно представяне за съответния период на 2015 г. Основните му пазари са в Афганистан, Индия, Алжир и Турция, като до края на годината се очаква да бъдат изпълнени поръчки, на стойност 250 млн. лв. Икономическото министерство отчете добри резултати и за останалата част от военнопромишления комплекс - НИТИ, "Терем", "Кинтекс". "Кинтекс" е осигурила поръчки за българските компании за 2016 г. за 112 млн. лв., което е ръст от около 100 на сто. Добри резултати се отчитат и за НИТИ. През миналата година в това дружество са били изчистени задължения за близо 1 млн. лв. и в момента фирмата няма дългосрочни дългове. Приходите на "Терем" са нараснали с над 113 на сто.
"Тазгодишното издание на "Хемус - 2016 г." се провежда в напрегната среда за сигурност, което дава нови възможности и поставя завишени очаквания към отбранителната индустрия", обяви вчера министър Николай Ненчев при откриването на изложението. Ненчев ще проведе двустранни срещи с министрите на отбраната на Камерун и Нигерия, както и с ръководителите на чуждестранните делегации от Италия и Швеция.
В изложението за първи път участва Китай. Официални делегации са изпратили повече от 20 страни, между които Алжир, Белгия, Босна и Херцеговина, Грузия, Египет, Камерун, Кувейт, Нигерия, Пакистан, Турция, Южна Корея. 63 фирми и организации от девет държави представят нови техники и технологии в отбранителната промишленост. Предвиждат се и демонстрации на полигона в Змейово и край брега на Марица в Пловдив.
"Амнести интернешънъл" обвини вчера България, че е сред основните доставчици на оръжие за египетския режим. Близо половината страни от ЕС доставят оръжия на Египет, обяви правозащитната организация и поиска от ЕС да наложи оръжейно ембарго за страната. "Амнести" подчерта, че доставчиците на оръжия за Кайро стават съучастници в "извънсъдебните екзекуции", "отвличанията" и "мъченията", които се извършват там. Освен България организацията посочва Франция, Италия, Великобритания, Германия и Чехия като доставчици на леко оръжие и боеприпаси за Египет.
Започна пореден ремонт на новата магистрала "Марица". Новоизградената магистрала "Марица" отново дефектира - за втори път през последните няколко месеца и само година след откриването й през миналия май. Ремонтира се отсечка до 60-ия километър в участъка Димитровград-Харманли, който беше открит преди година.
От понеделник е ограничено движението по дясното платно на аутобана в посока Свиленград в района на пътен възел "Симеоновград", съобщава лаконично пътната агенция. От км 58 до км 60 движението е двупосочно в лявото платно за движение. Ремонтират се дилатационните фуги на мост, съобщи Нова тв. Същите елементи дадоха дефект през февруари и на 24-тия километър в участъка Оризово-Димитровград, когато пак се наложи спешен ремонт. И този път дефектите ще бъдат отстранени за сметка на строителя, тъй като трасето е в гаранция, но неудобствата за пътуващите остават. Магистрала "Марица" беше построена с европейски средства, но беше оскъпена значително в сравнение с първоначалния договор, а довършителните работи бяха финансирани от държавния бюджет с около 40 млн. лв.
Парламентът одобри спасителния механизъм за общините. Механизмът за оздравяване на общини в тежко финансово състояние вече е факт. Депутатите приеха окончателно промените в Закона за публичните финанси, които дават възможност на местната власт да влезе в процедура по оздравяване и да получи безлихвен заем от правителството. Най-много критики събраха текстовете, които дават власт на финансовия министър да решава кои общини да получат финансиране, както и дали заемът към дадена община да бъде опростен, ако тя покаже трайна тенденция за подобряване.
Друга важна промяна е въвеждането на отчетност за общините. На всеки три месеца кметовете и финансовото ведомство ще публикуват на интернет страниците си данни за финансовото състояние на градовете (виж карето). Освен да даде допълнителна прозрачност, това трябва да послужи и като ранен предупредителен сигнал.
За и против
Идеята за въвеждане на подобен механизъм се подкрепя от всички депутати по принцип. Но от БСП, Патриотичния фронт и отделни депутати от Реформаторския блок гласуваха против заради опасенията, че министърът на финансите получава твърде много власт и би могъл да действа избирателно при определянето кой и колко средства да получи. Той ще определя дали планът за оздравяване е добър, дали има нужда от финансова подкрепа, в какъв размер, дали да бъде опростен заемът и дали има нужда от друг. Опозицията изрази опасения и за възможността някои общини умишлено да влошават финансовите си показатели, за да получават траншове от държавата, а впоследствие да им биват опрощавани.
Най-остра беше критиката на депутата от БСП Румен Гечев, който подкрепя по принцип идеята да има механизъм за оздравяване, но смята, че текстовете ще внесат хаос в отношенията между местната и централната власт. "В предлаганите текстове няма количествени показатели, които да казват точно при кои случаи финансовият министър ще отпуска допълнителната субсидия, с която ще се погасява безлихвеният заем", каза депутатът. В законопроекта са посочени пет изисквания, които трябва да са изпълнени от плана за оздравяване, но липсват конкретни числови параметри. Т.е. ще има субективна преценка от страна на финансовия министър и при всяка община покритите изисквания могат да са различни.
В подкрепа на процедурата, но срещу голямата власт на министъра на финансите, се обяви и Радан Кънев от Реформаторския блок. "Подобна процедура е доказано необходима. Правомощията на финансовия министър обаче са неограничени и липсва каквато и да е форма на контрол върху дейността му", смята Кънев. Също така той смята, че съществува риск дори изрядните общини да бъдат насърчени към слаба финансова дисциплина, особено ако могат да получат гаранции за финансиране по програмата.
Подобна възможност не беше изключена дори от председателя на бюджетната комисия Менда Стоянова, но според нея е по-добре да има някакви правила. "И сега общините са насърчавани да не спазват финансова дисциплина, защото няма никакви правила. И в момента могат да искат пари от правителството, без обаче да има контрол и публичност", каза депутатът от ГЕРБ. Тя призна, че това вероятно не са най-прецизните текстове и практиката ще покаже дали трябва да бъдат променяни след няколко години. "За мен е важно да се сложат критерии, както и да имаме едно относително ранно оповестяване, че в дадена община има проблеми."
Необходими промени
Към края на миналата година 170 общини разчитат изцяло на субсидията, която идва от държавния бюджет, тъй като собствените им приходи са прекалено малки, показват данни на Министерството на финансите. Те бяха предоставени на комисията по бюджет и финанси в хода на дискусията за промените в закона. Близо 160 кметства са приключили 2015 г. с дефицит, а 71 нарушават позволения по закон лимит за просрочени задължения, който е 5% от отчетените за последната година разходи за общината. При Белоградчик процентът надхвърля 82, а при Стамболово, Велинград, Симитли и Пирдоп са близо 50%. От данните се вижда още, че броят на общините, в които събираемостта на собствените приходи е под средното за страната, отчетено за последната година, достига 122.
При дебатите в пленарната зала Менда Стоянова за пореден път се обяви за сливане на общини, които разчитат изцяло на държавата, за да функционират, както и ограничаване на някои дейности. "Време е за създаване на различни категории общини, с различен брой услуги, които да предоставят", каза Менда Стоянова.
Критерии за финансова нестабилност
- годишният размер на плащанията по общинския дълг във всяка отделна година надвишава 15% от средногодишния размер на собствените приходи и общата изравнителна субсидия за последните три години;
- наличните към края на годината задължения за разходи по бюджета на общината надвишават 15% от средногодишния размер на отчетените разходи за последните четири години;
- наличните към края на годината поети ангажименти за разходи по бюджета на общината надвишават 50% от средногодишния размер на отчетените разходи за последните четири години;
- наличните към края на годината просрочени задължения по бюджета на общината надвишават 5% от отчетените за последната година разходи;
- салдото по бюджета на общината през последните три години е отрицателно за всяка една от трите години;
- равнището на събираемост на приходите на общината е под средното за страната, отчетено за последната година.
Реформатори поискаха изборът на шеф на КФН да започне. Депутатите от гражданския съвет на Реформаторския блок Петър Славов и Мартин Димитров внесоха в сряда в деловодството на парламента решение за стартиране на процедура за избор на нов състав на Комисията за финансов надзор (КФН). В мотивите си двамата депутати отбелязват, че сроковете за избора вече изтичат и подобно на други органи най-вероятно председателят на регулатора Стоян Мавродиев и заместника му Ангел Джалъзов ще работят и след края на мандата им.
Димитров и Славов настояват комисията по бюджет и финанси да приеме в едноседмичен срок процедурни правила, срокове и изисквания към кандидатите, за да бъде избран нов председател на КФН преди края на лятната парламентарна сесия. Те са на мнение, че КФН се нуждае от ново ръководство, тъй като сегашното събра сериозно недоволство и критики с работата си.
Източници от управляващите заявиха, че изборът ще започне до една-две седмици, но все още няма кандидат - фаворит за председател на регулатора. Неофициално от средите на ГЕРБ през последните дни посочват името на настоящия зам. финансов министър Карина Караиванова. Сега тя отговаря за връзката с международните институции, управлението на еврофондовете и дълговата политика във финансовото ведомство.
Сроковете изтичат
"Мандатът на действащия председател на комисията изтича на 18.06.2016 г., тоест, спазвайки законовата разпоредба, Народното събрание следваше да е открило и приключило процедурата по избор на нов председател не по-късно от 18 май. Допълнително, предвид че останалите членове на комисията се избират след предложение до Народното събрание от председателя на комисията, по-нататъшно забавяне на процедурата независимо от натоварената програма на парламента е недопустимо", пишат в своите мотиви Димитров и Славов.
Според Закона за Комисията за финансов надзор Народното събрание избира председател на регулатора, а по негово предложение след това и заместник-председатели и членове. Затова и процедурата отнема повече време от тази за КЗК например. Изборът е важно да се случи скоро, тъй като предстоят стрес тестове в застрахователния и пенсионния сектор, които общо управляват над 10 млрд. лв. активи. Ако не бъде избран бързо, новият председател ще трябва да поеме поста насред сложната процедура без никакво време за навлизане.
Нужно е ново ръководство
В мотивите си "гражданите" от Реформаторския блок застъпват още и тезата, че КФН се нуждае от ново ръководство, а не от повторен мандат на настоящото. Според тях това се налага от множеството и сериозни критики към работата на настоящото ръководство в контекста на фалита на КТБ и очевидно недостатъчния контрол, упражнен върху дейността на тази финансова институция по Закона за публичното предлагане на ценни книжа (ЗППЦК). "Неосъществяването на избор на председател и нови членове в законоустановения срок означава, че досегашният състав на КФН, независимо от критиките към работата му, ще може да продължи неограничено във времето да изпълнява функциите по надзор и контрол над финансовите институции, тъй като законът допуска това, до избора на нов състав на КФН", предупреждават те.
Подобен проект за решение Димитров и Славов внесоха преди два месеца и за провалената процедура за избор на нов състав на КЗК. Това ускори работата на Народното събрание и процедурата наскоро бе подновена. Въпреки това тя върви с шестмесечно закъснение.
История за изоставен абитуриент разплака цяла България. Потребител във фейсбук с ник Vesna Videva разказа история, която буквално за минути започна да набира популярност, лайкове и споделяния.
Жената наблюдавала събрали се абитуриенти пред входа. Учениците от Втора английска гимназия "Томас Джеферсън" дошли на гости на класната си малко преди бала, който по-късно бил в столичния хотел "Маринела".
"Чудех се дали да пиша, но съм доста огорчена и разочарована, затова реших да споделя какво се случи", пише в мрежата Vesna. Тя разказва, че пред блока се "изсипал" цял клас абитуриенти с коли, джипове, лимузини, коя от коя по-луксозна.
Заваляло и жената се скрила под козирката, а целият клас вече бил в апартамента на съседката, която им е класна. Тогава тя видяла да идва пеша момче със светлосин костюм. Отворили му входната врата, посочили къде е апартаментът.
"Добре де, стана време да тръгват към хотела, излизат всички, качват си се по колите... и си заминават. Изпращам ги аз като типичната клюкарка и виждам отново момчето със синия костюм да ходи пеша по улицата надолу. Питам съседа ми далече ли е паркирал човекът, който го кара, при което чувам отговор, който ме шашна, стъписа: "Ами не, той е пеша, отива към метрото", разказва още Vesna.
Чутото буквално я подпалило. Побързала да остави кучето, да грабне ключовете от колата и да го догони.
Момчето обаче знаело пътя до хотела. 2 дни по-рано отишло с баба си дотам, за да знае къде точно да слезе от метрото. То живее с нея и с майка си в "Люлин" и редовно ползва подземната железница. "Намерих го, тъкмо щеше да пресича, почнах да бибиткам, отварям вратата, викам: "Влизай, днеска си с мене. Къде се намира хотелът?" Момчето влезе притеснено: "Ами хотелът е след "Хемус" по бул. "Черни връх...", пише още във фейсбук жената. В поста на Vesna разказът продължава: "Ами питах ги, всички ми отказаха. В едната кола били само момичета, в другата класната, а другите ми казаха: Бегай от тука бе, разкарай се".
"Еййй - викам, - Да, няма места, а тази лимузина??? А другите джипове, как пък едно място не се намери??? Как може да са толкова озлобени и егоистични???"
И той вика: "Ами не можем да ги съдим, такива са, каквито са си". И се усмихна".
"За момент се замислих как са го изпратили горките му родители, тихо, кротко, с метрото... Без обичайното бибиткане, балони, броене... Та той нямаше дори чадър. Добре, че спря да вали. Само защото момчето не се държеше като другите - просташки, грубо, невъзпитано и защото беше свит, срамежлив и притеснителен, никой не го покани в колите си, които бяха взели "под наем", нали се сещаш - големите гъзари", коментира още Vesna.
"Та хвана ме яд на днешната младеж, как само го отбягваха... И к'во, като е по-беден? Аз пък си му бях дама на бала и си го закарах до хотела! През цялото време ми благодареше... Миличкият. Почувствах се щастлива, че макар и с малко съм помогнала. Тези, с които е учил толкова години, се направиха, че не го познават, а аз, която дори не го познавах, се радвам, че се запознах с такава чиста душа, с такова възпитано момче. Колко заслепени са хората...
Спасихте от дъжда вашите скъпи дрехи, прически, грим и обувки, но оставихте момчето да ходи пеша към метрото, валейки го дъжд, ходейки с наведена глава в един от уж най-щастливите му дни, неговия бал. Поздравявам те, Кристиане, че не свали усмивката от лицето си... Нито веднъж. :) Честито завършване и успех!"
"Всички деца бяха вкъщи с двама колеги, почерпихме се с бонбони. Никога някой в класа не е имал лошо отношение към него", обясни за "24 часа" класната на Кристиан Антоанета Георгиева. Тя го е поела от 9-и клас, когато той е влязъл във Втора английска гимназия.
"След като тръгнах, мъжът ми звънна и ми каза, че едно дете е останало. Кристиан не ми каза: Госпожо, аз съм без кола", казва още учителката по математика. Кристиан никого не е питал дали ще го качи. Георгиева позвънила на приятел на Кристиан, който обяснил, че колата му е пълна, но ще се върне да го вземе. "Тогава съседката е изявила желание да го закара, за да не ходи с метрото. Класът има прекрасно отношение към детето, както, разбира се, и аз", обясни класната.
"Потресена съм. Децата са прекрасни. Ако той беше попитал децата, съм сигурна, че поне 10 щяха да му предложат да го качат в колата. Една-единствена лимузина беше наета за момчетата и класната, всички останали бяха с личните си коли", каза Силвена Увалиева, майката на ученичка от класа.
Тя допълни, че всички момичета от класа се редували да танцуват с Кристиан, за да не му е скучно и да не се чувства изолиран.
Завели го на дискотека
"Децата не са такива изроди, за каквито ги представиха във всички сайтове. Знаете ли колко ми е болно", каза още майката. Тя е категорична, че всеки би се върнал да го вземе, ако знаеше, че ще тръгне пеша.
Кристиан е останал без баща на 8 години. Той е бил офицер, завършил е военноморското училище във Варна, разказва той.
Майката на Кристиан Юлиана Гатева е завършила икономика и журналистика. Едва успяхме да купим костюма за бала, в затруднена ситуация сме, обясни жената. Тя разказа, че едва успяла да намери по-евтин костюм. Всички вървели от 350 до 500 лв.
Псевдонимът ми е Sunny, казва майката. Може би точно затова абитуриентът поискал "слънчев" костюм. Тя е работила в НОИ и Агенцията по заетостта.
"Бях изключително тъжна и се почувствах изключително самотна, като разбрах, че синът ми е тръгнал сам на бала. Както се чувствам непрекъснато", каза Юлиана Гатева.
Петко Сертов върти търговия с ВиК тръби. Бившият шеф на ДАНС Петко Сертов, който се прочу с 40-дневното си изчезване в Гърция, е станал управител на фирма за търговия с пластмасови тръби за ВиК, машини и оборудване, показа справка в Агенцията по вписванията.
Съдружници в дружеството "Конти интернешънъл" са живеещият в САЩ българин Милен Косев и македонката Виолета Апостоловска. Косев е роден в Сливен, но от години живее в Гилбърт, щата Аризона. Там се занимава с дребни ремонти. От лиценза му става ясно, че негов специалитет са личното отстраняване на течове по водопроводи и ремонт на домашни климатици. Съдружничката му няма опит във ВиК сектора, влиза с 5 хил. лв. във фирмата, пише в. "България днес".
Екип на "24 часа" потърси Сертов на новото му работно място. Според портиера на тузарската офис сграда там нямало такава фирма. Запитан обаче дали Сертов работи там, мъжът веднага посочи етаж. "Тук няма нито "Конти интернешънъл", нито Петко Сертов", посрещна ни там гневен мъж. Секретарката в офиса обаче издаде, че бившият шеф на ДАНС работи там с въпроса "Имате ли уговорена среща?". В крайна сметка "24 часа" не можа да види Сертов на новото му работно място.
Той е назначен за управител година и половина след мистериозното му изчезване в Гърция на 5 декември 2014 г. Тогава бе в неизвестност близо 40 дни, издирваха го родните служби и Интерпол. Накрая съпругата му го доведе в България. Двамата запазиха пълно мълчание за мистериозното изчезване. Неофициално се говореше, че от години разузнавачът страдал от депресия.
Това не е първата частна работа на Сертов. В края на 90-те години е уволнен от тогавашната ЦСБОП със заповед на министър Богомил Бонев и става управител на завод за перални и сушилни. След като напуска като зам.-директор на БОРКОР, през 2013 г., е консултат на 3 фирми, едната от които "Обединени енергийни търговци".
Полицейски произвол обличат в закон депутатите. МВР узаконява правото си да рови в интернет кореспонденцията ни и да подслушва телефоните ни. Достатъчно е да има обосновано предположение, че можем да се окажем жертва на тежко престъпление.Това предвижда скандална промяна в Закона за електронните съобщения, която е включена в дневния ред на парламента за тази седмица.
Очевидно е, че вътрешното министерство и специалните служби много бързат да получат достъп до телефонните разговори, есемесите и трафичните данни, защото ведомството на Румяна Бъчварова е било готово с предложението на 21 март, когато го е публикувало за обществено обсъждане. Правителството го е гласувало на 13 април, веднага е внесено в НС и разгледано от транспортната и вътрешната комисия и сега ще бъде гласувано на първо четене.
Мотивите на МВР за исканата промяна са, че след като Конституционният съд отмени през 2015 г. част от текстовете в Закона за електронните съобщения, в момента има съществени пречки пред издирвателните дейности. Достъп до разговорите и трафичните данни щели да помогнат за разкриването на тежки престъпления.
Формулировката на новия текст обаче е твърде обтекаема: „За издирване на лица, за които може да се направи обосновано предположение, че са станали или може да станат жертва на тежко престъпление".
„Няма яснота кой прави това обосновано предположение и дали не се отварят врати за полицейски произвол. Смущаващо е, че се бърза толкова много с материя, която е изключително чувствителна", коментира пред „Труд" адвокат Александър Кашъмов, експерт от Програма „Достъп до информация". Според него трябвало много внимателно да се анализира дали новият текст не противоречи на чл. 8 от Европейската конвенция за правата на човека, който казва, че личният живот и личната кореспонденция са неприкосновени.
Спряха 18 000 автомобила без "Гражданска". Над 18 000 автомобила са спрени от движение заради неплатена "Гражданска отговорност". Това съобщи за "Труд" комисар Бойко Рановски, началник на отдел "Пътна полиция" към ГД "Национална полиция".
През март Гаранционният фонд изпрати към КАТ 19 000 номера на автомобили, за да започне служебната им дерегистрация във връзка с прилагането на новия Кодекс за застраховането. Според него за всеки автомобил, който има регистрация в България, трябва да се направи застраховка "Гражданска отговорност". Ако няма такава, автомобилът автоматично се спира от движение.
При 1000 от подадените автомобили има проблеми и затова не са спрени, уточни Рановски.
Собствениците на дерегистрираните коли са получили писма от КАТ, в които е посочена датата, от която вече не могат да се движат по пътищата. За да възстановите регистрацията си, трябва да донесете платена полица на застраховка "Гражданска отговорност" и да подадете заявление в местната служба, където автомобилът ви се води на отчет по постоянен адрес, уточни шефът на КАТ. Той беше категоричен, че собствениците няма да плащат глоба или такса за възстановяване на регистрацията.
Разкарването до КАТ вече няма да е нужно от юли, когато ще бъдат свързани базите данни на Гаранционния фонд и Пътната полиция. Тогава регистрацията на автомобила ще се възстановява автоматично, веднага щом собственикът си плати застраховката, уточни комисар Рановски.
До месец ще бъдат пуснати номерата на следващите автомобили, които ще бъдат спрени от движение. От КАТ са подготвили близо 100 000 номера на коли без "Гражданска отговорност", които ще бъдат изпратени за проверка към Гаранционния фонд.
Бензинът удря 2.10 за Джулая. Течните горива ще скочат с около 9-11% до края на юни. Причината е поскъпването на петрола в резултат както на традиционното повишаване на търсенето през лятото, така и на необходимостта от инвестиции за проучване и разработване на нови находища. Вчера фючърсите на американския лек суров петрол WTI се търгуваха близо до 7-месечния си максимум - за 48.62 долара за барел, което е с 0.54 долара (1.11%) повече спрямо вторник и с близо 34% повече от цената, постигната през март.
Като причина за поскъпването беше посочено и съобщението на Американския петролен институт (API) за намаляването на търговските запаси на САЩ. Влияние оказаха и данните на щатското Министерство на енергетиката за спадане на добива на WTI до под 9 млн. барела на ден. В същото време фючърсите на европейския Brent вчера скочиха с 0.54% до 48.61 долара/барел.
Така очакванията са цените на течните горива у нас до края на юни по големите вериги да скочат до около 2.08-2.10 за бензин А95 и до около 2.03-2.05 за дизела. Цената на автогаза ще се повиши до около 0.93-0.95 лв./литър.
Повишаване на цените на горивата прогнозира вчера в ефира на БНТ и енергийният експерт проф. Атанас Тасев, който заяви, че в дългосрочен план цените на петрола ще се движат в диапазона 45-50 долара/барел. Според проф. Тасев малките разлики между цените на горивата у нас са признак за равновесие на пазара, а не за картел. Поскъпване на горивата прогнозира и Владимир Каролев, съветник на министър Божидар Лукарски, който пред Нова тв поясни, че 0,75 лв. от цената на дизела сега е стойността на акциза и ДДС.
Депутати искат винетка за ден. Депутатите от регионалната комисия в парламента подкрепят въвеждането на еднодневна винетка. Това става ясно от публикуван доклад от работата на комисията. Народните представители са подкрепили и въвеждането на тримесечен стикер. Депутатите са приели и промяната винетките да важат за календарен период от датата на издаването им, а не както досега за период. Предложенията за промените бяха внесени през април от депутати на Реформаторския блок и Патриотичния фронт.
Според депутатите е дискриминация водачите на тежкотоварни автомобили да могат да закупят еднодневна винетка, а шофьорите на леки коли да нямат това право. Освен това стикерът за 24 часа ще улесни и преминаващите транзитно коли през страната, се казва в мотивите. Тримесечната винетка пък щяла да е подходяща за хората, които пътуват единствено през летния сезон. Искане за 6-месечен стикер бяха отправили и собственици на мотори, които ги ползват единствено в сезоните, през които времето позволява това. Тримесечната винетка ще е удобен и за българите, които живеят в чужбина и се връщат в страната само за няколко месеца, смятат вносителите. От Агенция "Пътна инфраструктура" обаче не са съгласни с въвеждането на новите винетки. Според тях подобни стикери няма никъде в ЕС, а и някои от предложенията на депутатите щели да влязат в сила с въвеждането на електронната винетна система, по която се работи.
Децата на разпит пред Темида в 27 сини стаи. В 27 специални помещения, наречени „сини стаи", дават показания хлапетата у нас, които застават пред Темида за разпити по наказателни или граждански дела. Това научи „Монитор" от експерта в правосъдното министерство Велислава Делчева.
На 11 април ведомството откри първата „синя стая" изградена по българо-швейцарски проект. Помещението се ползва от Окръжния и Районния съд във Варна, както и от полицията. До края на годината предстои изграждането на още 4 „сини стаи" по проекта - в Плевен, Враца, Козлодуй и Ямбол, а със спестени пари може да бъдат направени и други 3 през 2017 година.
Децата жертви и свидетели на престъпления, както и закононарушители, се изслушват в още 14 „сини стаи", направени със средства от неправителствени организации. Това са помещения, които отговарят на изискванията децата да бъдат изслушвани извън съдебната зала и полицейското управление, в щадяща среда, близка до домашната, където да се чувстват спокойни и сигурни да споделят преживяванията си, без да изживяват стреса и натоварването от разпитите в съдебната зала. Обикновено „сините стаи" се намират в необозначени апартаменти, които са общинска собственост. Помещенията за щадящо изслушване на малолетни и непълнолетни представляват две стаи, разделени от т.нар. венецианско стъкло и с отделни входове. С децата разговарят психолози и специално обучени експерти. Малчуганите се намират в зала с цветни стени, оборудвана с мека мебел и играчки, а съдии, прокурори, полицаи и адвокати следят разговора в съседното помещение през специалното огледално стъкло. Те имат възможност да задават въпроси на детето чрез експерта и специална аудиотехника.
„Целта е детето да бъде изслушано възможно най-скоро след извършване на престъплението или след като е станало жертва на такова. С промяна в НПК Министерството на правосъдието ще предложи този разпит да се извършва еднократно, така че детето да не се връща повторно към преживяното по време на съдебния процес", обясни заместник правосъдният министър Вергиния Милчева-Русева. Очаква се законодателният пакет, свързан с реформата в детското правосъдие, да бъде обявен за публично обсъждане в близките месеци.
Чиновниците с 3 бона глоба за рушащ се културен паметник. Глоба от 500 лв. до 3000 лв. да отнася чиновник, който поради мудност или нарочно бездействие остави сграда паметник на културата да се руши. Това предвижда последният вариант за поправки в Закона за културното наследство, по които вече месеци наред тече активен обществен дебат. Промените бяха внесени от зам.-председателя на парламентарната група на ГЕРБ Красимир Велчев и депутати от други формации още през юли миналата година и бяха приети на първо четене през февруари. В първоначалния си вариант текстовете предвиждаха създаване на териториални звена на Националния институт за недвижимо културно наследство в София, Пловдив и Варна, които да дават разрешения за реставрация, консервация и всякакви други промени по сградите паметници на културата. Разписана бе и генерална промяна в механизма, по който да става това - от мълчалив отказ към мълчаливо съгласие. Мотив за това бе, че сегашното положение отваряло вратите за рекет над собственици на такива сгради, на които им се налага да чакат с години решение, а през това време непрекъснато им се искали рушвети.
Точно въвеждането на института на мълчаливото съгласие обаче предизвика и разгорещен дебат в професионалните среди, който от своя страна е накарал Велчев да преработи поправките и да смекчи режима. Депутатът планира да внесе новите текстове за разглеждане вече на второ четене в ресорната комисия до седмица-две. Те предвиждат преходен вариант, при който експертите в териториалните звена - шест за цялата страна, ще отнасят солени глоби, ако в срок до 4 месеца не се произнесат по преписка, засягаща дейности по паметник на културата от местно значение. При първо нарушение глобата ще е от 500 лв. до 3000 лв., а при повторно - сумата може да скача до 10 000 лв. „При такива санкции, надали някой служител ще си позволи да чака и да разчита на рушвети", обясни пред „Монитор" Велчев. И припомни, че действащият сега механизъм е разписал само един пожелателен срок от два месеца, в който ако експертите не се произнесат - няма и разрешение.
Срокът за формиране на шестте териториални комисии пък ще бъда година.
В момента депутатът и колегите му от Комисията по култура и медии чакат становище от експерти за размера на средствата, които биха били необходими за вкарване в електронен регистър на недвижимите културни ценности от местно значение, който също бил ключов за пресичане на корупционните практики.
Велчев води активен диалог и с местните власти за намиране на законодателно решение и за рушащите се и опасни сгради паметници. В момента той очаква становища и предложения от Националното сдружение на общините. Като възможен вариант той посочи създаването на специален фонд, който да поема финансирането на дейности по изоставени от собствениците такива сгради. За опасна постройка културна ценност можело да се сформира комисия от експерти, която да прецени дали е възможно възстановяването, да се опакова от общината и ако състоянието й не позволява реставриране, да се търси инвеститор, който да вдигне нова, но с абсолютно запазен облик сграда.
За постройки убийци, които не са културна ценност пък, при над 10 г. неплащане на данъци, общината да има право да я събаря, да прави градинка на нейно място и ако собствениците продължават да нехаят за имота и не си го потърсят, да го продаде на търг.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |