Морето ни е чисто, 91,2% от водата с отлично качество. С отлично качество са 91,2 % от водите за къпане по българското Черноморие. Това показват данните на Регионалните здравни инспекции в Бургас, Варна и Добрич, предоставени от Асоциация „Българско Черноморие".
Регионалните инспектори са проверили 91 зони за къпане, като констатацията е, че морската вода в 83 от тях или 91,2 % е с отлично качество. 7 са с добро качество и само една с лош резултат (1,3 %).
За сравнение през миналата година с отлични качества са били 71,3 % от крайбрежните води за къпане, с добри - 20,2 %, със задоволителни - 5,3 %, а с лоши - 3,2 %.
По Южното Черноморие са проверени общо 47 зони за къпане. Качеството на всички крайбрежни води е отлично, с изключение само на една, където качеството е добро.
РЗИ Варна констатира 17 отлични крайбрежни води за къпане, 5 в добро състояние и един лош резултат - „Офицерски плаж".
Според Асоциация „Българско Черноморие" данните показват, че информациите за замърсяване на морските води по Северното Черноморие са опити за манипулации, внушаващи, че българското море е мръсно.
От Съюза на собствениците - Слънчев бряг се също обявиха срещу зачестилите негативни публикации за състоянието и чистотата на плажовете. Заявяваме, че плажната ивица на курортния комплекс Слънчев бряг е отлично поддържана и екологично чиста. Тя е носител на международната награда „Син флаг", който се присъжда заради комбинацията от уникална природа и световен стандарт на управление на плажовете, допълват от съюза.
Междувременно правителството прие промени в Закона за туризма, според които ще бъде въведена Единната система за туристическата информация, която ще свърже в реално време регистрите на хотелите с министерствата на туризма, с МВР, НАП и общините.
Системата се очаква да доведе до изсветляване на сектора и да допринесе за по-добра събираемост на постъпленията от туристическата дейност.
Трима натровени с гъби от хипермаркет. Кремена Скерлева, настанена в Александровска болница след натравяне, разказа, че от закупените насипни гъби, продадени като печурки, са сготвили само една, която, обаче, била с необичайно едър размер, предава БТВ.
В неделя тя, баща й и мъжът й, яли от яхнията, сготвена с отровната гъба и заешко месо. Пръв в болница е приет по спешност в понеделник вечерта бащата на Кремена - Петър Костов, чиито оплаквания предизвикали съмнения за инсулт, затова и е настанен в клиника по нервни болести.
Дъщеря му го придружава, но впоследствие е приета като пациент, след като е започнала да халюцинира.
Кремена разказва, че е използвала само една от гъбите, тъй като те били необичайно големи.
Медиците в Александровска твърдят, че ако Петър не се е почувствал зле, е било възможно и тримата да загинат.
Съпругът на Кремена е в токсикологията на "Пирогов", и е в най-тежко състояние, тъй като е консумирал най-много от ястието.
Сигналът за натравянето е стигнал до БАБХ едва днес. След извършени проверки, от Агенцията по храните изтеглиха от продажба всички печурки, предлагани в търговската верига "Кауфланд".
В писмо към медиите пък те, от своя страна, твърдят че "на този етап няма данни отравянето действително да е предизвикано от продукт, купен от техен обект", но добавят, че спират продажбите на гъби в магазините си.
H&M изпревари по продажби групата на Zara в България. Продажбите в България на шведската верига H&M са по-големи от тези на шестте марки на испанската Inditex през 2015 г. Година по-рано лидерството е било обратното. Това показват данни на "Капитал" от отчетите на дружествата, с които оперират веригите в България (виж таблицата). Според тях приходите на H&M са се повишили с 28.8% на годишна база и достигат 95.4 млн. лв. А при испанската компания увеличението е почти три пъти по-малко - 8.87%. Тя оперира в страната през шест дружества - "Зара България", "Оиш о", "Масимо Дути", "Пул Енд Беър", "Бершка" и "Страдивариус", и първа навлезе на местния пазар. Има общо 33 обекта, докато H&M работи с 18. И двете вериги продават и онлайн. В България това са най-големите компании, търгуващи с облекла.
В световен мащаб ситуацията е обратната - лидер е Inditeх, а втори са H&M. Трета е американската GAP, която в България има малки продажби.
Успешна година за H&M
Резултатите на H&M освен повишение на продажбите показват макар и слабо покачване в печалбата за разлика от показателите на групата на Inditex, чиято печалбата намалява. Въпреки това испанската верига има 3.5 пъти по-висока печалба.
През миналата година H&M откри два нови магазина в България - в Mall Sliven и на търговската улица "Александър I Батенберг" в Пловдив. Така ритейлърът вече има 18 представителства в България. През 2015 г. ритейлърът пусна и сайт за онлайн продажби.
Резултатите на групата през първото и завършилото на 31 май второ тримесечие също са положителни. През май например глобалните продажби на ритейлъра с включен ДДС са се увеличили с 9% в местни валути в сравнение със същия месец на предходната година. Повишението за тримесечието пък е 5% на годишна база.
Продажбите на H&M през първото тримесечие на 2016 г., което групата отчита от декември до края на февруари, в България са се увеличили с 35% и са за 28.4 млн. лв. в сравнение с 21.2 млн. лв. през същия период на миналата година. Данни за второто тримесечие няма.
"Зара" - лидер в групата
Испанската група е завършила 2015 г. с намаление на печалбата от почти 17%. Към 31 януари групата има 33 физически магазина в страната. От разбивката на резултатите по компании се вижда, че лидер сред брандовете е "Зара България", която прави почти половината от продажбите. Тя е и с най-висока печалба. По показателя рентабилност на приходите обаче лидер в групата е високата марка "Масимо Дути България" с нетен марж от 24%.
Най-слабо, от друга страна, е представянето на "Пул Енд Беър България", която е с най-нисък оборот и загуба от 52 хил. лв.
Освен Zara и Pull & Bear портфолиото на испанския производител в страната включва още брандовете Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Oysho. Марките Zara Home и Uterque все още не са представени на българския пазар.
Испанската текстилна група започна онлайн продажби на всички свои модни марки в България през март тази година.
През първото тримесечие продажбите на Inditex скачат с 12% до 4.88 млрд. евро, а нетната печалба расте с 6% (виж карето). Данни за България няма.
След 10 години на борсата "Химимпорт" раздава първия си дивидент. "Химимпорт" ще раздаде първия си дивидент по обикновените си акции, откакто излезе на борсата преди 10 години. С края на търговската сесия в сряда спря и търговията с привилегированите книжа на холдинга, които ще се конвертират в обикновени. Това стана ясно от две съобщения на компанията до борсата, като дивидентите ще се гласуват на предстоящото общо събрание. Новината за това изстреля цената на акциите малко след началото на борсовата сесия, макар че в началото нямаше информация за точния размер на плащанията.
Той се появи по-късно и предвижда на всяка обикновена акция брутен дивидент от 0.045 лв. за брой. Такъв получават и привилегированите акционери по закон и така той ще достигне 10.8 млн. лв. Само по привилегированите акции компанията ще изплати 0.1998 лв. за всяка, или общо 17.65 млн. Така общата сума за разпределение е 28.6 млн. лв. Индивидуалната печалба на "Химимпорт" за 2015 г. е 40.25 млн. лв., като остатъкът ще остане неразпределен. Общото събрание на акционерите, на което ще се гласува разпределението на дивидентите, ще се проведе на 27 юли.
"Химимпорт" излезе на борсата през 2006 г. и предизвика истински фурор сред инвеститорите - тогава цената на предлагане беше 4 лв. и компанията набра малко над 44 млн. лв. Впоследствие цената на акциите скочи няколко пъти, но с кризата на борсата те се сринаха като много други и сега са под 1.5 лв.
Дотук с привилегиите
Паралелно с това холдингът взима и друго важно решение - да свали от борсата привилегированите си акции. Търговията с тях приключва в края на сесията в сряда, като те ще бъдат конвертирани в обикновени при съотношение 1 към 1 в определен срок. Държателите на инструментите, които са емитирани през 2009 г., ще получат дължимия им дивидент за периода от началото на тази година през 2017 г. заедно с очакваните плащания на акционерите по обикновените книжа.
Основен собственик в компанията е дружеството "Инвест кепитъл", което държи 73.69% от "Химимпорт" към края на първото тримесечие, като няма друг собственик, превишаващ 5% дял в капитала. Дружеството е производно на бившето "Химимпорт инвест", което го учредява през 2009 г. "Инвест кепитъл" е част от сложния кръг на собственост около "Химимпорт", ЦКБ и управляващото дружество "ЦКБ асетс мениджмънт", застрахователните "Армеец" и "Сила" и др.
Добър знак
Татяна Пунчева-Василева, ръководител анализи в "Елана трейдинг", коментира, че този ход от страна на групата е очакван.
"Конвертирането на привилегированите акции в обикновени книжа бе напълно очаквано събитие за пазара. То ще подобри ликвидността по позицията заедно с обявените планове за раздаване на дивидент и по обикновените акции. Последното е много добър жест - реверанс, който "Химимпорт" прави към инвеститорите си въпреки пропуските си в комуникацията с тях и като цяло в политиката си на корпоративно управление.
Както се видя, последните седем години изплащането на 17.7 млн. лв. за дивиденти не пречи на инвестиционните планове на групата. Продължаване на традицията, но вече по обикновените акции и дори в по-малки размери, показва съпричастност на групата към интересите на всички инвеститори в компанията - и големи, и малки. Това е важен и позитивен сигнал за пазар, свикнал да вижда миноритарните акционери пренебрегнати", коментира Пунчева пред "Капитал".
Скок на борсата
Обикновените книжа на групата участват в сегмента Premium на БФБ, който обединява най-търгуваните емисии. В същото време оборотът с привилегированите акции е епизодичен, като от началото на годината цената им се е понижила с 6.60%. Съобщението доведе до усилена търговия с обикновените акции на компанията, като час след началото на сесията цената им се беше повишила с близо 9.6%. В следобедните часове транзакциите с емисията преминаха 100, а в края на сесията книжата затвориха с поскъпване от 13.78% и 148 сделки. За сравнение - сделките с "Химимпорт" през май бяха 109. Така за една сесия книжата достигнаха най-високата си цена от началото на годината при 1.42 лв. и елиминираха натрупаната загуба за периода от 8.39%.
Румъния ни иска в общ флот срещу Русия. Борисов: Не ми трябва война. България, Румъния, Турция и Украйна да създадат общ боен флот в Черно море, който да неутрализира Русия. Това предложение е отправил в сряда румънският президент Клаус Йоханис към премиера Бойко Борисов. Това стана при посещението на румънския президент в София.
В началото на юни същото предложение отправил и премиерът на Румъния Дачиан Чолош при визитата си у нас, научи "24 часа" от източници в правителството.
"Това е опит да бъде въвлечена България в допълнителен конфликт. Нищо не налага допълнителни войски да бъдат разполагани в региона. Не ми трябва война в Черно море", отговорил в сряда Борисов на искането на Йоханис.
Според присъствали на разговорите българският министър-председател дори повишил тон.
Предложението за общ натовски флот в Черно море, представено от Йоханис като Регионална черноморска инициатива, срещна обаче пълната подкрепа на президента Росен Плевнелиев. Освен това двамата президенти декларираха, че "приветстват решението на САЩ да дислоцират военноморски части в Черно море в рамките на Европейската инициатива за гарантиране на сигурността на съюзниците в Европа".
Според български военни експерти румънското предложение предвижда и превръщането на военноморската ни база Атия край Бургас в голяма американска база на Черно море.
Черноморският регион е вече стратегически от гледна точка не само на нашия, но и на европейския и дори на глобалния интерес за повече сигурност, коментира Плевнелиев.
Той заяви и българската подкрепа за създаването на щабна структура и многонационална бригада на НАТО в Румъния, в която евентуално ще се включат 400 наши войници за учения и тренировки на ротационен принцип. Борисов бил против и тази инициатива на държавния глава и на министъра на отбраната Николай Ненчев.
"В никакъв случай не желаем да се готвим да атакуваме някого. Искаме да се защитим и да докажем, че сме тук", подчерта Йоханис.
Няма как да се чувстваме спокойни, когато плеяда от замразени, но тлеещи конфликти са на границите ни и чрез тази технология пробват да ни поставят трайно в зависимост от нечий чужд интерес, каза Плевнелиев. Не НАТО създава тези замразени конфликти, добави той.
Селската програма - заложник на предизборна война. Още не се знаят със сигурност кои ще са участниците в битката за президент, но предизборната война вече започна. И донякъде изненадващо взе за заложник Програмата за развитие на селските райони.
Тон даде лидерката на БСП Корнелия Нинова, която размаха писмо от Европейската комисия, в което тя прочете, че 1,1 млрд. лв. от селската програма са спрени.
За да опровергае тези твърдения, извънредно в парламента пристигна земеделският министър Десислава Танева.
"ПРСР нито е спряна, нито имаме изискани 1,1 млрд. по нея", декларира Танева. Тя също показа на депутатите документи и с цифри разсея съмненията и притесненията за спрени средства. Министърът обясни, че тази сутрин (в сряда - бел. ред.) са били възстановени от Брюксел 100 млн. лв. по програмата. И показа платежни нареждания, с които министерството е разплатило нови 56 млн. лв.
"Можеха ли тези плащания да бъдат извършени, ако програмата беше спряна?", запита риторично Танева. По повод на изнесеното от БСП писмо тя заяви, че за да бъде четено, то трябва да бъде първо разбрано. И обясни, че то е пристигнало в официалния си превод на български на 9 юни и това е датата, от която текат всички срокове.
Всъщност писмото от Брюксел засяга доклада на сертифициращия орган за разплащанията на фонд "Земеделие" за финансовата 2015 г. То е за т.нар. годишно уравняване на сметките и с оригинална дата от 29 април 2016 г.
Уравняването на сметките е процедура, която се прави всяка година и целта е да се "изчистят" точно всички суми, които са платени и подлежат на възстановяване от Брюксел.
В писмото, с което "24 часа" разполага, никъде не се споменава за риск от загуба на 1,1 млрд. лв. Единствената посочена сума, която се предлага за корекция при уравняването, е 6590,91 евро. Тя е за неспазване на срокове за плащане, надхвърляне на таваните и таксите. Ако България не е съгласна с нея, може да поиска допълнителна процедура по уравняване.
Основната критика в писмото на ЕК е към работата на сертифициращия орган на програмата. Това е одиторска компания, която трябва да гарантира, че плащанията са извършени по правилата и че са направени нужните проверки. В случая става дума за фирмата "Грант Торнтон".
И макар да е написано на трудноразбираем "чиновнически" език, в писмото става ясно, че на този етап главна дирекция "Земеделие и развитие на селските райони" "не може да получи увереност от работата на сертифициращият орган за целите на уравняване на финансовата 2015 г." И се предлага на 12 октомври в Брюксел да се проведе двустранна среща между ЕК и България, за да се постигне съгласие за мерките, които трябва да се предприемат.
Еврокомисията отчита и факта, че изборът на сертифициращ орган е станал много късно - на 1 декември 2015 г., което не е позволило извършване на адекватна работа по заверка на отчетите. Освен това нямало специфични за всяка мярка т.нар. чек листове, а общи, с които да става контролът. Имало и разминаване в данните на сертифициращия орган и на Разплащателната агенция. Първият давал процент на грешки под т.нар. праг за същественост от 2%, докато при информацията от фонд "Земеделие" те били повече. По много мерки се забелязвало значително влошаване в сравнение с предходната година. В същото време сертифициращият орган е проверил само 1200 трансакции на фонд "Земеделие", а според ЕК трябва да са повече. При обществените поръчки при проверките от извадка са установени грешки за 2,783 млн. евро. За останалите обаче сертифициращият орган е изчислил нередности от още само 49 494 евро, а според ЕК е редно да се направи т.нар. екстраполация и тези грешки ще достигнат 7,026 млн. евро.
По всички тези въпроси България в срок от 2 месеца (от 9 юни, когато е пристигнал официалният превод) трябва да отговори. В крайна сметка установените пропуски най-вероятно ще доведат до финансови корекции, но те със сигурност няма да са толкова големи, колкото твърди БСП - 1,1 млрд. лв. И това ще стане ясно най-рано наесен. При това после има и помирителни процедури, ако България не е съгласна с наложената санкция. Ако се стигне до негативен вариант, при който ЕК не признае сертифициращия одит, то нейни одитори могат да извършат проверка и след нея да се произнесе.
От земеделското министерство пък още в понеделник обясниха, че на практика писмото засяга счетоводни дейности. И че въпросният 1,1 млрд. лв. или 552 млн. евро са възстановени от ЕК още на 10 март.
"Несериозно е да коментираме потенциална санкция за нещо, което нямало да бъде платено, а то от 3 месеца е по сметките на държавата", каза и Васил Грудев, зам.-министърът, който отговаря за европарите. И обясни, че подобни писма са нормална кореспонденция между Брюксел и България, получавали се постоянно.
Борисов: На тях винаги са им спирани фондовете, не ги разбират тия работи. Програмата за развитие на селските райони бе тема на дебат и на заседанието на Министерския съвет.
"Не мога да разбера какво е това желание, омраза - да ни се спрат фондовете. Аз никога не съм пожелавал на когото и да било да се спират фондове, защото това са пари за хората, за държавата, за България. Това е просто безотговорно", казва премиерът. И добавя: "Сигурно, ако на тях им дадат право в Брюксел, първи те ще спрат фондовете за България, само да е зле кабинетът в момента, без да мислят, че това удря държавата. Ето това не мога да го разбера! И се връщам на казана в ада, където само на българския няма охрана - сами се теглим надолу. Защото, за съжаление, всичките тези приказки се чуват в Европа и хората не могат да ни разберат - искаме да ни спрат фондовете ли, искаме да ни спрат програмите ли, какво искаме, това ли ни е желанието? А всъщност тези пари не отиват нито в ГЕРБ, нито в БСП, нито в която и да е партия - те отиват в бизнеса, в общините, отиват при хората реално. Не мога да разбера тая омраза, която те кара да градиш политика на базата на лъжата и омразата и да я тиражираш всеки ден." Борисов съветва колегите си да не си хабят нервите, защото "тези хора не са управлявали такива фондове, винаги са им били спирани, не ги разбират тези работи".
"Не мога да разбера как могат да ни спрат нещо, което приключи в края на миналата година", казва и вицепремиерът Томислав Дончев.
Еврокомисията: Няма спрени пари
"Плащанията по Програмата за развитие на селските райони в България продължават на регулярна основа, така както са планирани." Това се казва в изявление на говорителя на Еврокомисията за земеделието и развитие на селските райони Даниел Росарио, разпространено от пресцентъра на представителството на ЕК в България. В него се казва, че ЕК провежда редовни одити във всички страни членки, за да осигури правилното управление на европейските фондове. "Плащания по две от мерките в момента са прекъснати поради съмнения относно тяхното приложение. Сумите, за които става въпрос, са много малка част от 2,3 млрд. евро, които България ще получи за развитие на селските райони в настоящия финансов период. Прекъсванията и отлаганията на плащания са временни мерки от превантивен характер и ако не бъдат открити нередности, отложените суми ще бъдат изплатени на по-късен етап. В момента ЕК обсъжда въпроса с българските власти според обичайната и нормална процедура. Ясна представа за размера на финансовите корекции, които могат да се наложат, ако въобще има такива, ще може да се получи само след като бъде завършена тази процедура", обяснява Росарио.
Танева към БСП: Не трябва с лъжи да търсим политически дивиденти
"Ние сме българи, трябва ли дребните ни политически амбиции да стават повод да бъде компрометирано доверието в българската земеделска общност?" Това попита земеделският министър Десислава Танева, която дойде извънредно в парламента, за да отговори на обвиненията на БСП за спрени европари.
Тя критикува социалистите, че с действията си вредят на държавата и затова не трябвало да се учудват на ниската избирателна активност. "Ако като политици говорим лъжи, за да извлечем краткосрочни дивиденти, хората няма да ни вярват", каза Танева.
Тя обясни, че европейските програми не са за усвояване на пари, а са инструмент, който да подкрепи реализирането на политиките във всеки сектор. "Ще изтърпя критики, ако са за политики", категорична бе тя. Но обясни, че не трябва да има политическо противоборство, когато става дума за национален интерес, какъвто е земеделието. Танева дори даде пример, че като опозиционен депутат от ГЕРБ миналия мандат е лобирала пред групата си за подкрепа на земеделски политики на кабинета "Орешарски", защото те подпомагали функционирането на сектора. Когато сме в ЕС, трябва да вървим по пътя, независимо дали сме от БСП или ГЕРБ, каза още Танева.
"Няма успял общественик в историята ни, чието мото и манталитет са били основани на отрицанието и на лошата енергия", завърши тя.
По-рано през деня темата за европарите предизвика лют скандал между ГЕРБ и БСП в пленарната зала. Червените нападнаха с декларация правителството. Драгомир Стойнев обвини кабинета, че е провалил европейските програми, и обяви, че е време за предсрочни избори.
"Видяхме какво направихте в края на 2009 г., видяхме какво направихте при Орешарски", не му остана длъжен председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов. И допълни, че проблемите с европарите днес са заради лошо свършената работа по времето на Орешарски. Избирателите са тези, които казват кой трябва да управлява и това е премиерът Бойко Борисов, ядоса се Цветанов.
Колежката му Цвета Караянчева пък обвини БСП, че са сключили сделка с дявола, за да останат на власт. При вас всичко е наопаки, затова сте на това дередже, каза тя на БСП.
Грудев: Очаквам БСП да се извини
Очаквам БСП да се извини. Това каза зам.-министърът на земеделието Васил Грудев след среща в парламента с червени депутати. Тя завърши със скандал между него и Иван Иванов от БСП в кулоарите.
По заръка на министър Танева Грудев се видя с червените, за да им разясни какво пише в писмото на ЕК и да им покаже платежни нареждания по възстановени и разплатени средства. По настояване на БСП срещата бе закрита за медиите, а след това червените отказаха да застанат пред камерите заедно със зам.-министъра. Когато медиите буквално приклещиха в кулоара Иванов, той се зае да обяснява, че има сериозна опасност определени суми да бъдат възстановявани от държавния бюджет. Няма спрени пари, но има сериозна опасност да бъдат връщани средства, каза той.
В този момент обаче в групата се "вклини" Грудев и започна да оборва всичко казано от соцдепутата. Не бива да спекулираме, няма спряна програма, няма санкции, каза той. От БСП на срещата казаха, че никога не са твърдели, че има спрени пари, обясни Грудев.
Според зам.-министъра разправията се получила, защото се интерпретира писмо на ЕК, написано на чиновнически език, който соцдепутатите използвали за политически дивиденти, без да го разбират и извадено от контекста.
Не сме изгубени в превода, отвърна Иванов.
Бизнесът свива заемите, разчита на парите от ЕС. Българският бизнес ограничава взимането на нови заеми, а разчита предимно на парите от ЕС за реализация на проектите си. Кредитирането в България стагнира и трябва да се насърчи развитието му, се посочва в доклад на ICAP, който беше представен от главния мениджър на компанията Никитас Константелос. В момента задлъжнялостта на фирмите е 11% от БВП. Делът на лошите кредити е 15% от всички отпуснати. Добрата новина за България е, че безработицата е намаляла до 8,6%. Предвижда се през 2017 г. да достигне 7,5%. В същото време делът на държавните поръчки е паднал от 2,7% от БВП през 2015 г., на 2% през 2016 г.
Голям е броят на неактивните фирми у нас и непрекъснато се увеличава. Регистрираните неактивни фирми в страната наброяват над 50 хил. и продължават да нарастват. Все пак сега са по-малко - през 2011 г. са регистрирани 11 хил. нови неактивни дружества само за 12 месеца. Обикновено от тях фалират около хиляда годишно.
Основен двигател за растежа на България са парите от оперативните програми на ЕС, които са средно около 3% от БВП. Това не е добър знак за икономиката ни, защото тези пари би трябвало само да подпомагат развитието на страната и да заемат доста по-малък дял в брутния вътрешен продукт, смята Никитас Константелос. Страната заема 38-о място по благоприятна бизнес среда от общо 189 държави, според класация на Световната банка, което е доста добра позиция, заяви той.
Изпреварваме Европа и Китай по ръст в минната индустрия. Минната индустрия у нас отчита към 20%-30% ръст на годишна база. Това съобщи Николай Вълканов, председател на Управителния съвет на "Минстрой холдинг" и председател на съвета на настоятелите на Минно-геоложкия университет "Св. Иван Рилски" (МГУ). По този показател изпреварваме Европа и дори Китай, където ръстът е едва 5%. У нас има добри условия за бизнес - банките имат достатъчно свободен ресурс, европейските фондове се усвояват добре, каза Вълканов по време на откриването на монумент в двора на Минно-геоложкия университет по случай 63-ата годишнина на учебното заведение. Връзката на университета с бизнеса е пример за успешно сътрудничество и именно за това МГУ вече има собствен символ. Монументът е финансиран от председателя на Съвета на ректорите на висшите училища и ректор на МГУ проф. д-р инж. Любен Тотев и е дело от каменоделеца Иван Ненков - Брадата. "Минстрой холдинг" пък откликнали на поканата да реконструират площада около скулптурата. Димитър Дилчев, кмет на столичния район "Студентски", отбеляза, че кадрите от МГУ винаги си намират работа.
Министърът на образованието Меглена Кунева поздрави проф. д-р инж. Любен Тотев за идеята. Всяка крачка напред е добър пример и води до следващата крачка в правилна посока, посочи тя. Заедно с проф. д-р инж. Любен Тотев тя връчи дипломите за академични длъжности и научни степени на университета.
Университети дават по 25 бона за щети в общежитията. Близо 25 бона на година отиват за ремонти в общежитията на най-големите университети у нас - Софийския университет и УНСС, заради щети, нанесени от неизвестен извършител. В тази графа попадат почти всички счупвания в общите части на блоковете, обитавани от възпитаниците на двата университета, тъй като рядко някой поема отговорността.
Това показва справка, предоставена от СУ и УНСС по искане на „Монитор". Ремонтът на повреденото имущество или закупуването на ново се поема от парите, които вузовете събират именно от студентите като депозит, но се оказва, че общият размер на сумата е близо 20 пъти по-голям от изразходваното. В същото време част от университетите изобщо не връщат остатъка, което пък предизвиква негодуванието на студенти.
Както може да се очаква, по-големите по размер щети са в общежитията на Алма матер, където живеят и най-много мераклии за висше. Според последните пълни данни на университета, които се оказват за предната учебна година - 2014/2015, 6212 души са обитавали общежитията на СУ, а нанесените щети са били на стойност 18 809,26 лева за двата семестъра.
Електромерът на високо в гетата става дискриминация. Монтирането на електромери на високо в ромските махали ще се третира като дискриминация и потърпевшите ще могат да си търсят правата, като поискат обезщетение заради подобна мярка. Възможност за това дават публикувани от кабинета за обсъждане поправки в Закона за защита от дискриминацията, с които се разширява обхватът му и се въвеждат по-строги критерии за непряко неравно отношение. Разписват се изрични промени и в понятието „неблагоприятно третиране", които също ще дадат възможност на жителите в тези махали, без значение дали са роми или не, да претендират за дискриминационно отношение.
В мотивите към промените изрично пише, че те се правят в отговор на писмо от ЕК във връзка с решение на Европейския съд в Люксембург, който в средата на миналата година указа, че поставянето на електромери на високо може да се счита за дискриминация към жителите. Въпросът стигна чак до там след запитване на Административния съд в столицата заради дело между „ЧЕЗ България" и Комисията за защита от дискриминация (КЗД). То бе заведено след жалба отпреди години на собственичка на магазин в ромския квартал в Дупница, която е от български етнически произход, че електромерите там са монтирани на височина от 6-7 метра, докато в останалите квартали се поставяли под 2 м и най-често в самия имот на потребителя.
След решението на Европейския съд обаче от компанията уточниха, че то не представлява наказание, а е само отговор на въпрос. Освен това мярката за електромери на високо се прилагала единствено с цел защита здравето и живота на хората, които опитват да крадат ток. Така в края на миналата година последва ново решение на ЧЕЗ за вдигане на електромери и в белослатинското село Търнава, в отговор на което пък местните жители скочиха на протест.
В последвалото писмото на ЕК обаче се уточнява, че в националните ни разпоредби има несъвместимост с европейските директиви и те противоречат на признатия като основно право принцип за недопускане на дискриминация. В отговор нашата държава поела ангажимент да ги изчисти и затова сега се правели и изричните поправки, които да са в съответствие с решението на Европейския съд.
Родната Комисия за защита от дискриминация пък е в очакване отчетът й за дейността през миналата година да бъде приет от Народното събрание, което по всяка вероятност ще стане утре. В него се посочва, че общо подадените жалби за този период са 995, като преобладават тези за неравно третиране на работното място, дискриминация заради увреждания, възраст или етническа принадлежност. От всички решения на КЗД през миналата година пък 40% са били отхвърлени и връщани за ново разглеждане при обжалването им в административните съдилища.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.901450 |
GBP | 2.345040 |
CHF | 2.085330 |