България между НАТО, Русия и Турция. Държавният глава Росен Плевнелиев, премиерът Бойко Борисов и военният министър са категорично против включването на България във флотилия или в каквито и да било военни действия.
Това заявиха тримата в безпрецедентно общо изявление в президентството, в което призоваха българите да запазят спокойствие. То дойде, след като в сряда румънският президент Клаус Йоханис поиска България да се включи в обща флотилия с Румъния, Турция и Украйна, която да неутрализира руското военно влияние в Черно море. На искането на госта се противопостави премиерът Борисов, докато президентът го подкрепи.
В четвъртък Плевнелиев обясни, че румънското предложение е само за възможна съвместна инициатива за учения.
"Ротационни учения до 400 човека - това е единственото участие на България в рамките на НАТО. Имаме програма и план за въоръжените сили до 2020 г., приети от правителството и НС, по които всичко се решава заедно от всички парламентарни сили", подчерта президентът.
Веднага след това обаче Борисов обясни, че въпросът за флотилията е поставен от президента Йоханис, а по-рано през юни и от премиера на Румъния Дачиян Чолош.
"Има държави ястреби, но това си е тяхна работа. Не виждам дали ще си пратят синовете там, на военни кораби, като флотилия срещу руските кораби. Ако мои министри са давали напразни надежди, без да ме информират, ще имат проблем с мен. Ще ги пратя на корабите да воюват те. А ако народът мисли друго, ще ме свали и ще дойде някой по-войнолюбив, ще се бие. Аз вече не знам дали съм в мобилизационна възраст", отсече Борисов.
"Изключително съм щастлив, че и аз, и държавният глава, и военният министър сме категорично "против". Ние сме миролюбива страна, която иска да се строи, да се развива и да е спокойно.
Искам в Черно море да има платноходки, яхти, туристи, мир и любов. Не искам по курортите ми да се разхождат военни фрегати напред и назад. Български и румънски учения всеки ден можем да правим. На всеки военен кораб, ако искате, да се качим, ще махаме със знаменца, ще се разминаваме, но България и Румъния. Другото вече е пряко отиване към военен конфликт", продължи премиерът.
Темата за кораби на алианса щяла да възникне само при мощна бежанска вълна, а такава е възможна ако маршрутът през Егейско море бъде напълно спрян.
Борисов натърти, че, от друга страна, никой не се съмнява в нашата ориентация: "По 5000 американски войници минават за 1 г. през базата Ново село, модернизирахме военното летище. Непрекъснато идват самолети, тренират. Повече пронатовци не можем да бъдем и никой няма съмнение в нас."
Президент, премиер и министър подчертаха, че българската външна политика не е против когото и да било, а е "за" върховенството на закона, приятелството, добросъседството и мира". "След това съвместно изявление тази тема да я прекъснем и да се съсредоточим върху бежанската вълна - как да я възпрепятстваме по начина, решен от ЕС", каза Борисов. И напомни как, като трябвало да отстоим енергийните си проекти, сме били "повече от твърди" спрямо Русия. Но и Москва никога нямало да ни нападне в прекия смисъл - тя имала друг тип действия на територията на България, преди всичко икономически, разясни премиерът.
Валери Симеонов: Да приемем флот, е по-малката злина
"Бих предпочел да влезем в един общ флот в Черно море срещу евентуална руска агресия, отколкото да прекъснем споразумението за реадмисия с Турция." Това коментира съпредседателят на Патриотичния фронт Валери Симеонов в парламента. Той определи избора като по-малката злина.
"По принцип не е добре да бъдем вкарвани във враждебни структури или отношения с когото и да било, включително и с Русия", каза още Симеонов.
"Война между НАТО и Русия е невъзможна", бе коментарът пък на депутата от ДПС и зам.-шеф на парламентарната комисия по отбрана Янко Янков.
По думите му България трябва да инвестира в собствената си сигурност, за да осигурява спокойствие и стабилност на българските граждани.
БСП пък напълно подкрепи отказа на премиера Бойко Борисов за съвместна военноморска инициатива, обяви депутатът от социалистите и бивш отбранителен министър Ангел Найденов.
14 тона от партидата с печурки изядени, няма оплаквания. 14 тона, или над 2/3 от партидата с култивирани печурки в "Кауфланд" вече са продадени и изядени, но няма други оплаквания. Това поражда съмнения у търговската верига, че проблемът с отровеното семейство е от купени при тях токсични гъби. Както "24 часа" писа, трима души от София са отровени с гъби, за които твърдят, че са от "Кауфланд".
Производителят на гъбите, поставени под възбрана от агенцията по храните, е полската фирма East Mushrooms SP. z.o.o. Компанията е сертифицирана по GLOBAL G.A.P. - сертификат за проследяемост на стоката.
"Тя е с дългогодишен опит и е специализиран доставчик на гъби. От този производител зареждаме от 5 години", казаха от "Кауфланд България". Другата фирма-доставчик на веригата, е "Русев и Русев Син" ЕООД. Контролът върху продуктите се осъществявал изцяло според изискванията - наличие на декларация от доставчика, сертификат от производителя, както и чрез визуален контрол.
Ориентировъчното количество гъби, спрени от продажба, е около 6000 кг.
"Няма категорични доказателства, че проблемът произтича от гъби, купени при нас. Голямото количество продадени до този момент и липсата на каквито и да е други оплаквания допълват това предположение", обясниха от веригата. Оттам не изключват и версията за саботаж от конкуренти. Както "24 часа" писа, до изясняване на случая обаче веригата спира не само продажбата на печурки, но и на всички гъби, налични в техните хипермаркети.
"В рамките на 20-30 минути от получаването на сигнала гъбите бяха изтеглени от щандовете на магазините от тази верига, от която се смята, че са се натровили хората. Информацията, която имам, е, че става дума за два вида гъби - бяла и кафява култивирани печурки с произход Полша. Една партида обикновено означава един камион. Повече от половината количество по данни на търговската верига вече са изконсумирани. Те са пуснати на пазара преди повече от 10 дни. Проби от гъбите ще бъдат изследвани", коментира д-р Любомир Кулински, шеф на "Контрол на храните" към агенцията по храните. Според него това, че в дадена партида е имало отровни гъби, не означава, че всички са такива - можело и да няма други. Взети били 4-5 сборни проби гъби, които ще бъдат тествани.
Според Кулински възможно било токсичността на култивирана печурка да се дължи на отрова в почвата, която да се е просмукала в гъбата. Все още обаче не е ясно какво точно се е случило, още повече че пострадалото семейство обяснило, че в яденето имало само 1 гъба.
От агенцията по храните обясниха и че не са взели от другите гъби в хладилника на пострадалото семейство, защото по никакъв начин нямало как да се докаже, че са били от "Кауфланд". Пробите ще бъдат изпратени за изследване в чужбина в петък, защото у нас нямало акредитирана лаборатория, която да открива токсините. Агенцията по храните вече се е свързала с лаборатории в Германия и Холандия. Резултати обаче ще има най-рано в средата на другата седмица.
Сигналът за отровените с гъби бил подаден в агенцията по храните в сряда след 15 часа от директора на РЗИ.
"На минутата сигнализираха директорите в София и Пловдив, за да направят проверки и да спрат продажбата на гъбите. Уведомих изпълнителния директор на търговската верига и той прие случилото се много присърце. За 5-6 минути уведоми всичките си управители. До 30-ата минута всички гъби бяха прибрани", каза Кулински. В централния склад на веригата в Пловдив и в София били възбранени общо 15-16 тона гъби.
"Ние сме предприели необходимите действия, хората трябва да са спокойни", каза още д-р Кулински. Имало микоатропиново отравяне, но не е 100% доказано, че идва от култивираните печурки.
Гъбите се контролират както всички останали храни, правят се и микробиологични изследвания, уточниха от агенцията по храните.
НЕК е осъдена да плати между 550 и 620 млн. евро заради АЕЦ "Белене". Националната електрическа компания е осъдена да плати между 550 и 620 млн. евро от Международния арбитраж в Женева заради прекратяването на проекта за АЕЦ "Белене". Делото бе заведено от изпълнителя - руската "Атомстройекспорт" (АСЕ), през 2011 г. първоначално за 58 млн. евро, но след спирането на проекта от правителството на ГЕРБ през март 2013 г. искът беше увеличен до 872 млн. евро, но впоследствие набъбна на над 1 млрд.
Детайлите по решението все още се изучават, каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова на специален брифинг. Вероятно и на това се дължат различните оценки за изхода от арбитража - според официално съобщение на "Росатом", която е собственик на АСЕ, НЕК е осъдена на 620 млн. евро, докато според Петкова става въпрос за 550 млн. евро. От съобщението на руската компания обаче става ясно, че по-високата сума включва всички компенсации, лихви и съдебни разходи. Неофициално българската страна казва, че все още не е наясно за какви лихви претендира АСЕ.
Защо 550 млн.?
Искът на руската компания включваше поръчаното от НЕК оборудване през 2008 г. на стойност 672 млн. евро по Допълнение 5 от споразумението за изграждане на атомната централа, както и по-малки суми по други анекси и неустойки за пропуснати ползи.
Според Богомил Манчев, собственик на "Риск инженеринг", която беше подизпълнител на архитект-инженера на "Белене", когато арбитражният иск е бил заведен, първият реактор е бил готов напълно, а вторият на 70-80%. В момента по думите му и двата са напълно завършени. Искът е бил за цялото оборудване, като стойността му е била в границите между 1.050 и 1.250. Освен това АСЕ претендираха за компенсации за оборудване, което са поръчали на Siemens, нереализирана печалба от произведеното оборудване, както и за фактури по дейности на площадката на АЕЦ "Белене", които НЕК е получила, но не е платила.
Така в крайна сметка общата сума на иска е на стойност 1.2 млрд. евро.
До спирането на проекта за АЕЦ "Белене" на АСЕ са били платени общо 384 млн. евро, а други 40 са били фактурирани, но неплатени. С решението на Министерския съвет от 28 март 2012 г. за спиране на проекта се признаваше, че НЕК е поръчала оборудване за над милиард лева.
Още в началото на годината арбитрите бяха се консолидирали за сума между 500 и 650 млн. евро, като оставаше да се реши кои точно аргументи и претенции на НЕК и АСЕ да бъдат приети, за да се формира крайното решение. Според министър Петкова арбитражът не е приел исканията на руската страна за индексация на плащанията (т.е. тяхното увеличение спрямо първоначално договореното) и претенциите за пропуснати ползи. Министърът на енергетиката обаче отказа да посочи дали в тази сума влизат контрапретенциите на НЕК срещу АСЕ от 68 млн. евро.
"Арбитражното решение казва, че ако платим за оборудването, то става наше. По-важното е, че арбитрите са подкрепили всички наши аргументи и са отхвърлили руските", казва Делян Добрев, който като министър на икономиката и енергетиката през 2012 г. спря проекта за АЕЦ "Белене".
На практика решението на арбитража е в рамките на очакваното през 2012 г. По време на процеса българската страна се надяваше сумата да бъде намалена, ако се докаже, че АСЕ е действала недобросъвестно, но явно тези аргументи не са били приети. Сега предстои двете страни да проведат преговори, в които трябва да се разберат каква ще бъде съдбата на произведеното оборудване.
Реално в сумата от 550 млн. евро цената на оборудването е 300 млн. евро, останалите 250 млл. евро са за работа, извършена на площадката на АЕЦ "Белене", стрес тестове след аварията във Фукушима и т.н. На практика оборудването, което България ще получи, е за около 400 млн. евро.
Какво ще правим с реакторите
Тепърва ще се преговаря с руската страна за това какво да се прави с поръчаното от НЕК оборудване. То може да бъде продадено обратно и общата сума, която държавната компания би платила, ще се намали. В момента проекти със същия тип реактори се изграждат в Иран, Индия и Йордания, но продажбата на оборудването изисква и съгласието на производителя, който притежава лицензите на технологията. Според Богомил Манчев страната ни ще може да продаде оборудването за много по-ниска сума.
Другият вариант, който съществува, е проектът "Белене" да бъде размразен, нещо, за което Манчев се надява още от 2013 г. Според него това може да стане с изцяло частен инвеститор в лицето на "Росатом", който да продава електроенергията от централата изцяло на свободния пазар. По думите му към момента цената на проекта дори би била по-ниска заради поевтиняването на рублата. Той припомни пред журналисти, че стойността на АЕЦ "Белене" е изчислявана на 10.5 млрд. евро, което е най-скъпият вариант, който включва всички възможни ескалации и лихви.
Според Манчев използването на реакторите за изграждането на 7 и 8 блок на АЕЦ "Козлодуй", което също се обсъждаше като вариант, е безсмислено, защото това означава целият път, който е извървян с АЕЦ "Белене" по лицензиране на площадката и издаване на екоразрешителни, да бъде започнат наново. "На площадка "Белене" не можеш да дадеш 10 млрд., а на площадка "Козлодуй" можеш да дадеш 10 млрд.", посочи той. Според Манчев в "Козлодуй" изградената инфраструктура може много трудно да се пригоди за изграждането на нов реактор.
"Лукойл" обмисля да продаде активите си в България. Президентът на "Лукойл" Вагит Алекперов съобщи, че компанията обмисля да продаде активите си в България, Румъния, Италия и Холандия. Това предаде руското издание РБК. Руският гигант има рафинерии в Европа единствено в тези четири държави.
Детайли липсват, но ако планът наистина бъде завършен, това ще означава, че в страната ще има нов ключов играч на пазара на горива. Руският гигант притежава единствената рафинерия и има най-голям дял на пазара на едро и дребно. Заради размера на бизнеса той може да бъде купен само от огромен друг представител на сектора.
Защо се продава
"Това не са активи, които към днешна дата се явяват стратегически за нас, в последните години се концентрираме върху геологическите изследвания, разработката на петролните и газовите находища. Това може да ни подтикне да предприемем кардинални решения за съдбата на европейските ни активи в бъдеще", пояснил Алекперов. И в четирите споменати държави "Лукойл" има рафинерии, като най-голяма е тази в Италия. Активите могат да бъдат продадени на части или заедно. Може да бъде предложено на акционерите и да създадат нова компания.
От "Лукойл България" отказаха да коментират темата, като препратиха към централата в Русия. Неясноти около новината са много: от това дали вече се водят разговори с инвеститори до по-едрия въпрос дали ще се продава само търговията на дребно и/или рафинериите. За България е странно, че решението се взима сега, след като миналата година беше завършена огромна инвестиция в бургаската рафинерия за 1.5 млрд. долара. Освен това съобщението идва в контекста на поредното проучване от страна на Комисията за защита на конкуренцията за картел на пазара на дребно и за злоупотреба с господстващо положение от страна на "Лукойл Нефтохим Бургас", макар че едва ли е предизвикано от проверката.
Акцията по изтегляне
През 2014 г., за да оптимизира бизнеса си, "Лукойл" продава своите вериги на дребно в Източна Европа: 44 бензиностанции в Чехия, 75 - в Унгария и 19 - в Словакия. Свиването продължи и през 2015 г., като компанията продаде бензиностанциите си Украйна и Естония, а през първото тримесечие на тази и обектите в Полша, Латвия и Литва.
Заедно със съобщението си, касаещо България, Румъния, Италия и Холандия, Алекперов е обявил и че компанията напуска Саудитска Арабия. Руската компания навлезе в кралството през 2004 г. Там беше сключен договор за 40 години за сондиране и разработване на евентуални находища на природен газ в източния регион, близо до най-голямото нефтено находище в света - "Гавар". За изпълнението на проекта бе създадено съвместно дружество с държавната петролна компания Saudi Aramco, в което 80% от акциите бяха собственост на "Лукойл", а останалите - на Саудитска Арабия. Разходите на "Лукойл" за проучване в кралството се оценяват на 215 млн. долара. "Saudi Aramco получава всички полета, разработвани от нас, но ние сме се съгласили да останем партньори и да координираме действията си в международни проекти", обяснил още Алекперов, съобщават руските медии.
В България
На българска територия "Лукойл" присъства през няколко компании - рафинерията "Лукойл Нефтохим Бургас", търговецът на дребно и едро "Лукойл България", търговецът с авиационно гориво "Лукойл ейвиейшън България" и дружеството, занимаващо се с корабни горива "Лукойл България бункер". Бургаската рафинерия е компанията с най-големи приходи в страната, като за миналата година те са 5.3 млрд. лв. През 2015 г. в предприятието беше открита дългоочакваната инсталация за хидрокрекинг на гудрон на бургаската рафинерия. Проектът беше завършен през пролетта, като инвестицията в инсталацията е 1.5 млрд. долара. Съоръжението трябва да даде възможност да се преработва и най-тежката фракция на петрола, като това ще позволи да се извличат повече светли горива (бензин и дизел) от единица петрол, като рафинерията повиши ефективността си. Изминалата година е и една от най-успешните за производителят на горива в Бургас. По предварителни данни на "Капитал" тя е на загуба от само 39 млн. лв. Година по-рано, през 2014 г., негативният финансов резултат беше над половин милиард лева.
Търговското дружество "Лукойл България" е лидер в пазара на едро и в пазара на дребно в страната. При нея за 2015 г. също има свиване на загубата от 33 млн. лв. през 2014 г. на 6 млн. лв. през 2015 г.
Проблеми по места
От изданието РБК припомнят, че през последните няколко години местното ръководство на компанията в Румъния имаше проблем с румънските власти. Те запорираха активи на "Лукойл" на стойност 2 млрд. евро. Няколко заподозрени, в това число директорът на дружеството, бяха обвинени в пране на пари и избягване на данъчно облагане. На румънския пазар "Лукойл" има и силни конкуренти. В края на април тази година беше обявено подписването на смесено предприятие между KazMunayGas (KMG), собственик на Rompetrol Group, и китайската China Energy Company Limited (CEFC), като китайската компания влиза с 51% в KMG. Новият партньор е с приходи за 2014 г. от 30.5 млрд. евро и инвестира в енергетиката, като сделката трябва да бъде одобрена от различни европейски и китайски регулаторни органи.
Освен през "Лукойл" Русия присъства и с друга голяма своя петролна компания в региона - "Газпром Нефт". Тя започна навлизането си в региона през 2009 г., когато купи мажоритарния дял в държавната "Нафтена индустрия Сърбия" и инвестира в рафинерията в Панчево.
В България "Лукойл" е пазарен лидер, като дългите година финансови загуби винаги са пораждали много съмнения. В началото на тази година Комисията за защита на конкуренцията след секторен анализ на пазара съобщи, че започва проверка за картел на пазара на дребно между седем големи вериги, включително "Лукойл България", а бургаската рафинерия ще бъде проверена за злоупотреба с господстващо положение.
България направи несръчен опит да запази неутралитет в спора за Черно море. България направи несръчен опит да запази неутралитет в спора между Русия, НАТО и Турция за контрола над Черно море, рискувайки да подрони доверието на Брюксел към нея преди срещата във Варшава през юли. В рамките на 24 часа правителството на Бойко Борисов смени три пъти позицията си за плановете на Румъния за създаване на флотилия на НАТО в Черно море с участието на Турция и България. От обяснителния режим, в който правителството само се вкара, стана ясно, че липсват комуникации между премиер, президент и министри по ключови въпроси за външната политика.
Инициативата на Румъния за създаване на многонационална бригада с участието на България, както и на натовски черноморски флот е от началото на годината. Тя е била многократно обсъждана между България и Румъния и е получила и одобрение от ръководството на НАТО. На 14 юни, на срещата на военните министри на алианса Николай Ненчев обяви, че България ще участва с до 400 души в многонационалната бригада в Румъния. "Разглеждаме как бихме могли да увеличим присъствието си в Черноморския регион", заяви и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг в отговор на въпрос какви допълнителни мерки е склонен да предприеме алиансът, "за да респектира Русия в Черно море".
Ден по-късно позицията на правителството по въпроса се промени коренно. По неофициален път стана ясно, че премиерът Борисов се е изказал рязко на срещата си с румънския президент Клаус Йоханис. "Това е опит да бъде въвлечена България в допълнителен конфликт. Нищо не налага допълнителни войски да бъдат разполагани в региона. Не ми трябва война в Черно море", заявил Борисов на Йоханис, цитиран от "24 часа". Говоренето на висок тон продължи и на следващия ден. Пред журналисти премиерът официално потвърди, че България няма да участва във флот срещу Русия и допълни, че ако министрите на отбраната и външните работи са дали напразни надежди на Румъния, без да го информират, ще имат проблеми. На въпроса какви проблеми той отговори: "Ще ги пратя на кораб, да воюват те! Аз искам в Черно море да виждам платноходи, яхти, туристи - мир и любов".
Не стана ясно какво точно е накарало премиерът рязко да смени позицията си. Едно от обясненията е, че България отказва да заеме страна в спора между Русия и Турция за контрола над Черно море. В средата на май Анкара и Москва си размениха "любезности" чие е морето. "Казах на генералния секретар на НАТО: вас ви няма в Черно море, затова то почти се е превърнало в руско езеро", заяви тогава турският президент Реджеп Ердоган, цитиран от РИА "Новости". В отговор Русия обяви, че НАТО прекрасно разбира, че Черно море никога няма да се превърне в "натовско езеро". "Ние ще предприемем всички необходими мерки, за да неутрализираме възможните заплахи и опити за силов натиск върху Русия по южното направление", посочи руският представител в НАТО Александър Грушко.
Второто обяснение е, че България няма да спечели от създаването на общия флот между трите страни и Борисов си е дал сметка за това. Според политолога Огнян Минчев създаването на морската бойна група няма да е "флот на НАТО", а по същество ще бъде политическо присъединяване на България и Румъния към ВМС на Турция. Така реално България ще заеме страна в конфликта между Анкара и Москва след свалянето на руския самолет над Сирия.
За да бъдат изчистени различията, бе свикана спешна среща между премиера, президента Плевнелиев и министър Ненчев. След нея Борисов смекчи тона: "Евроатлантическата ориентация и лоялността на България е доказана. И към ЕС, и към НАТО. От 2006 г. имаме договор и до 2500 американски войници могат да бъдат в базата в Ново село. Модернизирахме авиобаза Безмер и стана най-модерното военно летище. Непрекъснато се провеждат учения, тренировки и подготовки. По-пронатовски от това няма къде да бъдем!", заяви премиерът и предупреди, че "оттук нататък има граници". "Аз не случайно говорих за "ястреби". Има държави, които гонят своите интереси и позиции, искат да са на гребена на вълната в даден момент. Това си е тяхна работа. Ние сме миролюбива страна", коментира Борисов, но не стана ясно кого визира като "ястреб".
Тримата политици официално потвърдиха, че разговори за общия флот са водени, но Плевнелиев уточни, че румънският президент не е използвал точно този термин, а имал пред вид "повече съвместни учения и упражнения". "Да, нашите румънски колеги повдигнаха въпроса за нова регионална инициатива за военно сътрудничество в областта на морската отбрана. И тук искаме да внесем яснота - това може да бъде инициатива, която България ще подкрепи само в рамките на формата на НАТО. Тази инициатива по никакъв начин няма да се различава от всичко друго, което ние правим в НАТО - става въпрос за учения, става въпрос за координация, става въпрос за действия на ротационен принцип", обясни президентът Плевнелиев. Според държавния глава трябва да се спрат всякакви спекулации, че ще се правят флотилии с някого, насочени срещу някого. "Действително имах среща с моя румънски колега, на която беше представена инициативата на Румъния и Турция за изграждане на флотилия. Нещо, срещу което възразих, и помолих, ако се разглежда този въпрос, той да се разглежда във формат политическо ръководство на НАТО", обясни и военният министър Николай Ненчев, който се върна вчера от Брюксел.
Държавният глава на няколко пъти заяви, че тримата правят съвместно изявление, за да разчистят "слуховете и да се спрат всякакви спекулации." "Надявам се, че с нашето изявление тази тема да я прекъснем и да се съсредоточим върху бежанската вълна - да можем да я препястваме по начина, по който ЕС е решил", заключи Борисов. Според него "необходимостта кораби на НАТО да охраняват нашата граница може да възникне само при мощна бежанска вълна по море, след като се затвори пътят през Егейско и Средиземно море".
В късния след обед румънският президент също се включи с изясняване какво е имал пред вид в разговорите в София: "Това касае на първо място съвместни тренировки между силите на Румъния, България и Турция. Фактически става дума за т.нар. морска инициатива. Това са съвместни учения, може би и маневри, всичко да се направи заедно. Ние сме уверени, че тази инициатива трябва да бъде под шапката на НАТО, защото три от страните в Черно море са членки на НАТО - и Румъния, и България, и Турция. Може би неправилно е разбрана думата "флотилия", това неправилно е разбрано, защото НАТО не желае да създаде и да поддържа в Черно море такава флотилия. Може би сега е рано да говорим за точни неща", обясни в Русе президентът Йоханис.
Пътната агенция ще брани скъпата винетка докрай. Законът е спазен, затова няма начин съдът да обяви новите винетки за незаконни. Това заяви вчера шефът на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) инж. Лазар Лазаров в нервен разговор в студиото на Нова тв. Той буквално повтори думите на регионалния министър Лиляна Павлова от сряда, която в остър тон оспори становището на Върховната административна прокуратура, че при процедурата по въвеждане на по-високите пътни такси от 1 януари са били погазени ред закони.
"Винетките са закони. Спазили сме цялата логическа последователност на процедурата", заяви Лазар Лазаров. "За АПИ не съществува хипотеза новата цена на винетките да бъде обявена за незаконна, защото правилата са спазени. Направили сме всичко, както е по закон. За такава хипотеза можем да си говорим, ако Луната падне на Земята" допълни пътният шеф. Според него всички дискусии по темата, които вървят от заседанието на Върховния административен съд (ВАС) във вторник, са несъществени.
"Ако тричленният състав на ВАС не се произнесе в полза на АПИ, въпреки че за мен такава хипотеза не съществува, веднага ще обжалваме пред петчленен състав. Аз съм убеден, че ние това дело не можем да го загубим", обяви инж. Лазаров. Той отказа да обясни какво би следвало при евентуална отмяна на правителственото решение, за което прокуратурата официално настоява, и дали ще се наложи да се връщат надплатените пари от шофьорите, които вече са си купили скъпите винетки. Оспорва се процедурата, а не цената на винетките, каквото внушение се налага в медиите, добави пътният шеф, без да даде аргумент как опорочената процедура може да води до редовни цени. Както началничката си Лиляна Павлова, и той припомни, че Върховната касационна прокуратура е само страна по делото, а решението се взема от ВАС.
Както в. "Сега" писа, заседанието на ВАС във вторник беше по жалбата на Центъра за законодателни оценки и законодателни инициативи, който оспорва постановлението на МС за промяна на тарифата за държавните такси. Според прокуратурата при вземането на решението за новите пътни такси са нарушени редица закони. От Центъра за законодателни оценки категорично подчертаха, че окончателно решение ще има до месец, но изразиха надежда, че именно на базата на категоричните заключения на прокуратурата са оптимисти за отмяна на скъпата винетка. На свой ред, Лазаров призова да бъдат оставени юристите да вземат решение спокойно, а не в обществото да се насажда убеждение, че "едва ли не винетките са паднали".
„Техномаркет" - край на схемите. В края на октомври миналата година, Софийски градски съд взе решение бившият собственик на „Техномаркет" Николай Китов да бъде екстрадиран в Италия. Припомняме, че Китов беше задържан на 7 юли 2015 г. с европейска заповед за арест, издадена от съда в Монца заради т.нар. афера „Карусел", свързана с данъчни престъпления при доставки на битова електроника чрез фиктивни сделки.Твърдението на италианските власти е, че бизнесменът е участвал в престъпна схема, нанесла щети за над 70 млн. евро на италианския бюджет
Междувременно, през 2016 г. беше извършена смяна на собствеността в „Техномаркет", като понастоящем дружеството се контролира от българската фирма „НСН Инвестмънт", която до преди дни бе собственост на депутата Делян Пеевски.
Източници на „Труд" в „Техномаркет" разкриват, че Николай Китов всъщност не се е ограничил само до схемите си в Италия, станали достояние благодарение на воденото от италианските служби разследване, а е организирал и сключването на привидни договори на местна почва, чрез които през годините е ощетявал значително ръководената от него компания „Техномаркет".
Според запознатите, схемата е била изключително ефективна, а щетите за „Техномаркет" се измерват с десетки милиони лева, които вместо да бъдат инвестирани в развитие на дружеството, са потъвали в други дружества под контрола на Китов и свързаните с него лица.
През 2006 г. и 2007 г. „Техномаркет" е разполагало с 14 собствени магазина на територията на страната и множество парцели на изключително атрактивни локации, които почти по едно и също време, са били прехвърлени на контролираното от Николай Китов дружество "Глориент инвестмънт БГ". Въпреки че формално в нотариалните актове е била определена покупна цена (макар и силно занижена), ефективно пари по тези сделки никога не са постъпвали в продавача „Техномаркет". Вместо това е бил създаден привиден дълг на „Техномаркет" към чуждестранно офшорно дружество - "Pamtex LLC", който дълг "Глориент инвестмънт БГ" е поело, също фиктивно, вместо цена за имотите.По това време и трите дружества са под контрола на едни и същи лица.
Веднага след като „Техномаркет" е „продало" цялата си магазинна мрежа, са били сключени и договори за наем, по силата на които дружеството е продължило да ползва магазините си, но вече не като собственик, а като наемател и то при твърде висок наем, който всеки месец е отчислявало на „новия собственик" - „Глориент инвестмънт БГ". Нещо повече, дори разходите за инвестиции - строителство, ремонти и подобрения във вече „чуждите" имоти също са били за сметка на „Техномаркет".
Липсата на всякаква икономическа логика в подобна схема (да продадеш собствените си магазини за без пари, а после да ги „наемеш" обратно, но този път да заплащаш ефективно сериозен по размер наем), организирана и изпълнена от бившите собственици на „Техномаркет" Николай Китов и Христо Кусев, не е попречила същата да работи безотказно почти 10 години.
За този период към дружеството „Глориент инвестмънт БГ", собственост на двамата бизнесмени, са потекли над 140 млн. лв., които, вместо да бъдат инвестирани в разширяване на бизнеса и укрепване на пазарните позиции на „Техномаркет", на практика са били източени от касата на дружеството.
След придобиването на „Техномаркет" от „НСН Инвестмънт", тази порочна практика незабавно е била прекратена, като „Труд" научи, че вече са заведени съдебни производства спрямо "Глориент инвестмънт БГ", за да бъде защитена собствеността на най-голямата верига за едра и дребна техника в страната.
Според новия мениджмънт на компанията, „наследството" от Николай Китов, организираните от него схеми за източване на дружеството, както и настоящите му претенциивърху магазинната мрежа, няма да попречат на „Техномаркет" и занапред да бъде лидер на пазара.
Прибират 2,8 млн. лв. от циганин, мамил чужденци. Плевенският окръжен съд уважи иск на Комисията за отнемане на престъпно имущество за отнемане в полза на държавата на 2,8 милиона лева от рома Станьо Маринов от Долни Дъбник. Той бе задържан при акция на МВР, ДАНС и прокуратурата през януари 2014 г. за пране на пари чрез банкови преводи от Палестина. С решението на съда от Маринов се отнемат два имота в Долни Дъбник, три автомобила, близо килограм злато, долари и суми от продажби на коли и бижута.
По време на акцията преди две години стана ясно, че Станьо, баща му Иван и племенникът му Горан, както и баща им Иван, получили близо 2,5 милиона долара от Палестина. Чужденците пращали доларите, след като били заблуждавани от жена от фамилията, че ще повлияе от разстояние на тяхното здраве с нестандартни методи на лечение и че ще подобри съдбата им.
Ромската фамилия прибрала парите за три години чрез банкови преводи от две фирми и между 30 и 40 палестинци. Най-много от доларите получил Станьо - 1,8 милиона долара. При по-големи трансфери най-често получателите подписвали декларация, че парите са за търговия със земя.
660 лева стартова заплата за учител. 660 лева ще стане стартовата заплата за млад учител с новия колективен трудов договор, съобщиха от синдикат "Образование". Както "Стандарт" вече писа, останалите учителски заплати ще скочат с 10 на сто. Очаква се договорът да бъде подписан до края на седмицата, когато е съборът на преподавателите в "Арена Армеец". В същото време от синдикат "Образование" разпространиха свое проучване, което показва, че млади учители биха се влели в системата при заплата 1500 лева и 2000 лева за директор. Над 2000 въпроса са получени в МОН във връзка с прилагането на новия училищен закон, който влиза в сила от първи август, съобщи пък просветният министър Меглена Кунева. Част от отговорите ще бъдат дадени на "Арена Армеец". По повод събора Кунева уточни, че разноските от МОН са свързани с наем на зала, озвучаване, техническо оборудване. Преди време бе съобщено, че сумата е 100 000 лева. Учителите ще дойдат с училищните автобуси, които са за сметка на съответните общини или училища, каза тя. "Затова го правим само един ден. Ако го направим 2 дни, доста ще нараснат разходите", каза министърът. "Мисля, че ще успеем да повдигнем духа на българския учител, да кажем ясно, че това е наш приоритет. Че учителите са сила за съвременната българска държава", заяви Кунева. Водещи на най-големия учителски събор ще бъдат Димитър Рачков и Мария Игнатова, а ще пеят "Легендите" - Данчо Караджов, Константин Цеков, Стенли и Митко Кърнев.
50% по-бедни сме от европейците. Българите са близо 50% по-бедни от средния европеец. Като по богатство се нареждане на последно място в ЕС. Покупателната способност на българите е точно 51% от средното ниво на ЕС, сочат данните на Евростат. Като при изчисленията се взима предвид не само реалното потребление, но и нивото на доходите. Преди нас по покупателна способност в ЕС са Румъния и Хърватия, където стандартът е 58% от средния за ЕС. Дори гражданите на Черна Гора и Турция, които кандидатстват за ЕС, са по-богати от нас. В тези страни покупателната способност е съответно 52% и 58% от средното ниво за ЕС. На другия полюс в класацията е Люксембург, където стандартът на живот е с 37% над средното ниво. На следващите места по богатство се нареждат Норвегия (133% от средното ниво), Швейцария (129%), Германия (124%) и Австрия (119%). Общо в 13 държави стандартът на живот е над средния за ЕС, като сред тях са Великобритания (116%), Франция (111%), както и Скандинавските страни. Доста добър стандарт поддържат и в Италия (97% от средния), Ирландия (95%), Кипър (90%) и Испания (88%). Дори Гърция сериозно ни изпреварва като покупателната способност там е 81% от тази на средния европеец. По отношение на реално произведеният БВП на човек разликите между страните от ЕС са много по-големи. Като ние отново сме на последно място с 46% от средния БВП на човек, а Люксембург е на първо място със 271%, или близо шест пъти повече. Но тъй като и цените у нас са по-ниски реалните разлики в потреблението не са толкова големи. Общото ниво на цените у нас е 47% от средното в ЕС, което ни прави най-евтината държава. В Албания цените са като при нас, а в Македония е малко по-евтино. Но ако се гледа по основни групи храни нещата не са същите. Цените на храната в България са 70% от средните в ЕС, което ни нарежда на трето място. По евтина е храната в Полша (63%) и Румъния (64%). У нас обаче са най-евтините в Европа цигари (50% от средното за ЕС), алкохол (64%), дрехи (79%), мебели (50%), ресторанти и хотели (43%). Но по отношение на потребителската електроника се нареждаме на едно ниво с Испания, Португалия и Ирландия с цени на 92% от средното ниво в ЕС. По-ниски са цените на електрониката в Чехия (81%), Полша (83%), Унгария (88%) и Словакия (91%).
Като цяло най-високи са цените в Швейцария - 163% от средното ниво за ЕС. На следващите места са Норвегия и Дания със 137%, и Великобритания със 131%. Така животът в Швейцария е 3,5 пъти по-скъп, отколкото у нас.
Фалирали гърци бягат у нас от дълговете си. Фалирали или сериозно заборчлели гърци масово се опитват да избягат от дълговете в родината си, като прехвърлят имуществото си у нас. За новата врътка пред "Монитор" разказаха представители на частните съдебни изпълнители, които повече от година са буквално залети от искания по изпълнителни дела, образувани в Гърция.
Причината за тенденцията е дупка в българското законодателство, което все още не е синхронизирано с европейското в частта си за запори зад граница. По принцип това ще стане задължително, чак ако и след като приемем еврото, но и сега може да се измени на доброволни начала, категорични са ЧСИ-та.
В момента всички страни - членки на ЕС, които са част и от така наречената еврозона, имат право да налагат електронни запори върху имуществото на длъжниците независимо в коя от тези държави се намира той.
Е1 млрд. се въртят в аутсорсинга у нас. 1 млрд. евро се въртят в аутсорсинг сектора у нас. Това съобщи за „Монитор" Стефан Бумов, председател на Българската аутсорсинг асоциация. По думите му браншът генерира 3% от БВП на страната.
Данните сочат още, че в сектора работят около 160 фирми, като 90 на сто от тях се намират в София, а останалите са в Пловдив, Варна и Бургас. За миналата година браншът отчита ръст от близо 20%.
Ако се запази този темп на развитие в следващите 4-5 години ще минем границата 6 на сто от БВП, прогнозира Бумов. Той обясни, че тази година се планира повечето фирми да имат двуцифрен ръст. Най-големи ще са увеличенията при по-малки фирми и сегмента ИТ, които могат да достигнат ръст от 50-60 на сто. Освен това се очаква към декември в аутсорсинга заетите да са между 44 хил. и 45 хил. души. В края на миналата година те са били около 38 хиляди.
У нас има цялата палитра от услуги, които различните бизнеси изнасят, като се започне от обслужване на клиенти и развитие на нови продукти и се стигне до центрове, които са вътрешни аутсорсинг места, обясни експертът. И допълни, че има и няколко много големи центрове, които се развиват със софтуерни разработки.
Според Бумов най-голям дефицит за кадри има в сектора на информационните технологии. По думите му скоростта, с която се наемат служители, не отговаря на нуждите на бизнеса, макар че страната е добре позната като държава, която произвежда качествени ИТ специалисти.
С работата и навлизането на електронното управление се очаква държавната администрация също да стане клиент на аутсорсинг компаниите. В развитите пазари като САЩ те са основен потребител в бранша. В Европа тази тенденция сега започва да навлиза и то в големите страни. У нас такива са единични случаи, заяви още Бумов.
Експертът счита още, че неразделна част от електронното управление е и използването на нови бизнесмодели. Чрез въвеждането на различни електронни услуги и обслужването на гражданите на едно гише, част от дейностите на администрацията могат да преминат в управлението на частния сектор, посочи Бумов.
Автоматизация и стандартизация са двете посоки, в които ще се развива секторът. При автоматизацията става въпрос за работа, която изисква по-ниско образовани хора, да се роботизира. Например след като пътник се чекира на летище, преди да отиде в зоната за контрол, някой проверява бордната карта. Това на много европейски аерогари става автоматично, обясни Бумов.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881870 |
GBP | 2.358840 |
CHF | 2.074930 |