Златото потече към прекупвачите у нас. С 30% се е повишил броят на клиентите, които продават паунди от кpaя нa минaлaтa ceдмицa нacaм, отчитат от кoмпaниятa зa пpoдaжбa нa вaлyтa и злaтo Таvех. Основно това са българи, които имат спестявания в паунди или получават пари от роднини, които работят във Великобритания, коментира Христо Георгиев, бранд мениджър на компанията пред „Труд".
Бългapитe се освобождават oт пayндитe cи, защото се cтpaxуват, чe цeнaтa нa вaлyтaтa мoжe дa пaдне oщe, допълни той. След референдума бpитaнcкият пayнд дocтигнa 31-гoдишнo дънo, кaтo cмъкнa 11% oт cтoйнocттa cи cпpямo щaтcкия дoлap дo 1.3229 дoлapa зa пayнд.
Наблюдава се и ръст от 40% на хората у нас, които пpoдaвaт златните си бижута и предмети.
Причината е, чe цeнaтa нa злaтoтo ce пoкaчи c 8.1% дo 1351 дoлapa зa тpoйyнция, кaтo дocтигнa нaй-виcoкaтa cи тoчкa oт мapт 2014 г. нacaм, поясни експертът. В момента грам злато се изкупува за 40 лева, допълни Георгиев. По думите му с 5 на сто се е увеличила търговията с инвecтициoннo злaтo.
Пo-гoлям интepec ce нaблюдaвa и към oбмянaтa нa дoлapи в лeвa, зapaди пoкaчвaнeтo нa дoлapa c oкoлo 4%.
Ангелкова разхожда журналисти за 1,6 млн. лева. Министерство на туризма обяви обществена поръчка за 1,6 млн. лева без ДДС за организиране на турове из България за чужди журналисти и блогъри. Според поръчката се очаква 420 представители на медиите да се запознаят с условията за туризъм в страната и да го покажат чрез публикациите си.
Обособени са 13 позиции според региона, от който идват журналистите и специализацията на медиите, които представляват. За повечето региони са предвидени между 125 и 150 хил. лв. като специална организация ще има за медиите, пишещи за голфа, спа туризма и балнеологията.
Туровете са общо 60 и ще включат медии от над 50 важни за страната ни пазари, според Министерство на туризма. Сред тях са Великобритания, Ирландия, Франция, Скандинавските държави, Русия, Украйна, Беларус, Молдова, Германия, Австрия, Чехия, Полша, Словакия, Словения, Унгария, Италия, Испания, Португалия, Румъния, Турция, Гърция , Албания, Босна и Херцеговина, Черна гора, Македония, Сърбия, Китай, Япония, Индия, Израел.
Държавите са подбрани според официалната статистика, според която през миналата година от всички тях в България са били над 6.5 млн. чуждестранни туристи.
Журналистите ще обиколят зимните и летните курорти и малките селца с културен и селски туризъм, културните паметници, ще видят занаяти и обичаи. Туровете на чуждите журналисти са част от Годишната стратегия за реклама на страната ни.
Основните теми на туровете са море, вино и кухня, култура и спа, уточняват в поръчката от ведомството на Николина Ангелкова.
Самият министър уточни, че туровете ще бъдат през есента, за да бъде представена страната за следващия сезон.
В момента министерството се е фокусирало върху високата категория туристи и скъпите хотели, съобщи още Ангелкова.
ГЕРБ отлага избора на председател на КФН. Комисията за финансов надзор (КФН) ще започне ключовите проверки в застрахователния и пенсионния сектор в непълен състав от четирима членове, от които председателят и единият от заместниците му са с изтекъл мандат. Това става ясно от заявеното от председателя на парламентарната група на управляващата ГЕРБ Цветан Цветанов намерение изборът на наследник на Стоян Мавродиев да се отложи за след августовската парламентарна ваканция. Пред "Капитал" Цветанов посочи, като основна причина за отлагането на избора на председател на регулатора в натоварената законодателна програма на парламента през юли и липсата на технологично време за избора. Освен това се чуват вече и гласове като този на Йордан Цонев от ДПС, че екипът не бива да се сменя насред ключовите проверки, така че, ако решението остане за септември, вероятно ще има натиск то да се отложи и за началото на 2017 г.
В понеделник и вторник председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова не отговаряше на мобилния си телефон за коментар кога ще започне процедурата. Диана Йорданова от ГЕРБ, която е заместник-председател на комисията, каза, че на този етап парламентарната група на ГЕРБ не е обсъждала процедурата по избор на председател КФН, нито пък конкретни кандидатури. "Предполагам, че ще завършим процедурата в срок. При всички случаи е важно новите членове да бъдат професионалисти, експерти, които да познават надзора на небанковия финансов сектор", каза Йорданова.
Отлагането на избора не се подкрепя от всички в ГЕРБ, а само от отделни депутати, показа проверка на "Капитал". Само преди седмица в интервю за "Капитал" председателят на парламентарната енергийна комисия Делян Добрев съобщи, предстои процедурата да започне тази седмица. "Сегашното ръководство на КФН няма подкрепата на управляващото мнозинство за нов мандат," добави той.
Няма време
"Важен приоритет за ГЕРБ в законодателната програма до ваканцията са приемането на промените в Закона за съдебната власт, антикорупционният законопроект на Меглена Кунева, поправките в Изборния кодекс и евентуално второто четене на Закона за МВР", каза Цветанов. Другата причина според него е, че предстои избора на нов състав на други два регулатора, където изборът е драстично закъснял - Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) и Националния осигурителен институт (НОИ), и има политически консенсус да им се даде приоритет.
Оправданието с липса на време обаче е несъстоятелно по много линии. Шестгодишният мандат на Мавродиев, който беше изпъстрен със скандали, достигнали и до открити конфликти с негови заместници, е разписан в закон още през 2010 г. Така депутатите са напълно наясно, че той изтича на 18 юни.
Народното събрание вече е в нарушение на Закона за КФН, който предвижда, че той трябва да проведе избора не по-рано от три месеца и не по-късно от един месец преди изтичането на мандата на действащите членове. И досега обаче дори не е внесена процедура за избор, така че самите депутати, които би трябвало да са стожер на върховенството на закона, го нарушават.
Към септември вече закъснението ще е над три месеца, а има риск и тогава да се надигнат гласове, че комисията е насред проверките в два от поднадзорните си сектори и да се търси оставането на Мавродиев до след края им, който се планира за декември.
Всъщност по първоначалното задание проверките на КФН трябваше да приключат до 14 август, както и тази в банковия сектор. За разлика от БНБ обаче комисията не успя да организира добре процедурата и я отложи за втората половина на годината с оправданието, че няма достатъчно консултанти, които да извършват прегледите, тъй като са заети с банките. След като вече са одобрени проверителите на пенсионни и застрахователни компании, става ясно и че този аргумент е бил несъстоятелен, тъй като голямата част от избраните консултанти са такива без участие или с минимално такова в банковите проверки. Например "РСМ България", което проверява само една банка, е осигурило екипи и е подписало договори с 9 пенсионни фонда и 13 застрахователя.
Освен това имаше и такива, заявили желание да извършват проверки, останали без нито един пенсионен фонд или застраховател. В закона все още стои задължение на КФН да проведе проверките до 14 август, така че, ако в натоварената законодателна програма депутатите не гласуват отсрочка, и регулаторът, воден от Мавродиев, ще е в нарушение на закона.
Защо е вредно
Идеята за проверки в банковия и небанковия сектор възникна след надзорния провал около КТБ, която беше затворена преди две години. Въпреки настояването на Европейската комисия проверките и стрес тестовете да приключат до края на 2015 г. тогава те бяха отложени от управляващите именно с мотива съставът на БНБ да се окомплектова и да бъде избран нов гуверньор на мястото на компрометирания Иван Искров. Водената от Стоян Мавродиев КФН също надзираваше КТБ и свързани с нея лица по редица линии (емитенти, управляващи дружества, посредници и т.н.) и носи отговорност, а освен това и шестгодишния му мандат е белязан с редица скандали и оставката му беше искана от различни посоки, включително и от участващия в управлението Реформаторски блок.
Неясно защо обаче политиците прилагат обратна логика за КФН. Според Йордан Цонев преди ваканцията ще бъдат приети правилата за избор, но от ГЕРБ зависи кога ще започне процедурата. Той заяви, че ДПС няма да издига свой кандидат за поста, но намекна, че партията не е особено активна в исканията изборът на наследник на Стоян Мавродиев да се ускори, а дори можело да остане и за след приключването на проверките. "Според мен чисто професионално за назначаването на новия състав на КФН трябва да се изчака прегледът на активите, без това да означава някаква позиция "за" или "против" един или друг състав на комисията. Струва ми се рисково нов екип да започне работа при започнал преглед на активите на пенсионните фондове и застрахователните дружества. Ще се получи така, че те няма да бъдат още избрани и ще влязат в работа при започнал преглед", каза Цонев.
Така обаче вместо започване начисто като в БНБ има опасност регулаторът да е по-скоро изкушен да замита провалите си. Вече обявената методология за проверките получи критики, че едва ли ще покаже истинските проблеми. Освен това и органът, който я провежда, ще е на ръба на законовата и политическата легитимност. Освен Мавродиев заместникът, отговарящ за осигурителния надзор, Ангел Джалъзов е с изтекъл мандат от две години и не му се избира заместник, защото по закон той трябва да бъде предложен от председателя - нещо, което досега не се е сключило. По същата причина е празен и стола на заместника, отговарящ за инвестиционния надзор и реално от петчленната комисия само двама са в мандата си.
Връзката регулатор - проверител
Критика към сегашния състав на КФН, която се чува в бранша, е и потенциален конфликт на интереси между надзорника Ангел Джалъзов и най-предпочитания проверител "РСМ България", който има договори за проверка на 13 от общо 53 застрахователи, както и три пенсионни дружества. Одиторът се управлява от Изабела Джалъзова, за която се появиха информации, че му е роднина. "Съпругът ми е печатар, има частна компания, няма нищо общо с нашата професия. Еднаква е фамилията, да, но няма нищо общо. Нямаме кръвна връзка, съвсем в друг бизнес е, инженер-полиграф, и това не е вярно. Може би съпругът ми и г-н Джалъзов имат някаква роднинска връзка, не знам", обясни Джалъзова пред "Капитал". Тя потвърди че се познава с надзорника и се е виждала с него, но не семейно, а служебно покрай клиенти - публични компании. Джалъзов не отговаряше на мобилния си телефон.
Цената на природния газ продължава да пада. Ново намаление на цената на природния газ от 1 юли одобри Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) на свое закрито заседание във вторник (28 юни). Новата цена е с 9.97% по-ниска спрямо сега действащата, което означава, че газът ще струва 281.08 лв. за 1000 куб. метра през третото тримесечие на годината. Решението на регулатора не е изненадващо, тъй като това беше и предложената от "Булгаргаз" цена. Това е поредното поевтиняване на природния газ, което следва трайната тенденция на понижение на цените на петрола и алтернативните горива. През миналата година цената падна кумулативно с около 30%.
От КЕВР уточняват, че цената на природния газ се добавя и цената за пренос, която е в размер на 7.72 лв. за 1000 куб. метра без акциз и ДДС.
Отражението на пазара
Новата цена на природния газ вероятно ще окаже влияние и върху цените на топлофикациите и произвежданата от тях високоефективна енергия. Председателят на КЕВР Иван Иванов вече коментира пред медиите, че се предвижда намаление на цените на тези два вида енергия. С колко конкретно обаче ще стане ясно при окончателното им приемане на 30 юни, когато вероятно ще бъде взето и решението за новите цени на електроенергията, които също трябва да влязат в сила от 1 юли за едногодишен период.
Резултатите на "Булгаргаз"
Трайната тенденция на понижение на цените на природния газ се отразява добре на държавния търговец "Булгаргаз", който отчита повече продадени количества и съответно добри печалби. Това се вижда във финансовия отчет за първото тримесечие на 2016 г., според който дружеството излиза на печалба от 28.319 млн. лв., което е повишение от 286% спрямо същия период на миналата година. Реално общите приходи се понижават заради ниската цена на газа, но продадените количества са повече и при по-висок марж от 22.5%. За сравнение - през първото тримесечие на миналата година компанията е продавала природния газ на загуба от 2.45%. Не трябва все пак да се забавя, че от началото на годината "Булгаргаз" продава повече, тъй като започна да снабдява с газ и "Овергаз", тъй като руската "Газпром" ненадейно спря доставките за частната компания, в която притежава акционерен дял.
Фарма компании са платили 21 млн. лв. на лекари за конгреси. За пръв път част от производителите на лекарства ще оповестят колко пари са платили, за да пратят лекари на конгреси и симпозиуми. Общо 21 млн. лв. са получили лекари и здравни организации у нас през 2015 г. за посещаване на подобни събития, сочат предварителните данни на Асоциацията на научноизследователските производители в България.
Парите са за подпомагане или организиране на научно-образователни събития, за регистрационни такси, лекторски хонорари, пътни и престой. 14 млн. лв. са платени на лекари, а 7 млн. лв. - на здравни организации - различни обединения по специалности, асоциации и съюзи на лекари, болници и т.н. Отделно иновативните компании са инвестирали 150 млн. лв. в клинични изпитвания и научни изследвания у нас, за които участващите медици също получават заплащане.
Всяка от 22-те мултинационални компании, които членуват в нея, ще публикува утре данни с имената на лекарите, специалността и сумата, с която са били спонсорирани. "60% от медиците, пътували или получили хонорари от фирмите, са дали съгласие за оповестяване на сътрудничеството им с компаниите", съобщиха от асоциацията, което според изпълнителния й директор Деян Денев е много добър показател за инициативата. Тя се провежда в цяла Европа и е част от Кодекса за оповестяване на компаниите.
Според Денев иновативните компании по цял свят вече спазват строги етични правила и легендите за конгреси в Канкун, Барбадос и Бали са в миналото. "В момента лекари се водят само на сериозни научни събития в Европа и Америка, екзотиката е почти невъзможно да се случи", обясни той. Български лекари през 2015 г. са били на 120 конгреса у нас и на стотици в Европа. "Съдейки по данните от Европа, вероятно около 1/3 от медиците у нас, т.е. около 10 000 души, получават някакво спонсорство от компаниите от нашата асоциация", допълни Денев. Според него инвестициите в научни събития у нас не са по-високи, отколкото в Европа.
От години се смята, че воденето на лекари по конгреси по цял свят е прекалено агресивен маркетинг и граничи с корупция. "Всяка година иновативните компании създават 2-3 качествено нови лекарства, които помагат за спасяването на живота на пациенти. За последните години в Европа пада смъртността от рак и хронични болести. Това няма как да е възможно, ако индустрията не взаимодейства с лекарите - както да се ползват познанията им за болестите, така и медиците да получават информация за медикаментите, така че пациентът да получи най-подходящото за него лекарство", е мотивът на компаниите да организират и плащат за научни събития. "Зад посещаването на конгреси не стои комерсиализъм, а желание за високо качество", подкрепи практиката и председателят на Българския лекарски съюз Венцислав Грозев.
Очаква се от догодина и генеричните производители да имат подобен кодекс за оповестяване.
Пациенти
Иновативните компании имат и правило да публикуват кои пациентски организации и с колко спонсорират. През 2015 г. например "Рош" са дали 42 000 лв. на асоциации на пациенти с ревматоиден артрит, с бъбречни заболявания, с онкологични заболявания за обучения и проекти. "ГлаксоСмитКлайн" са превели 61 000 лв. на асоциацията на българите, боледуващи от астма, което е почти 25% от финансирането на организацията. "Байер" са дали 32 000 лв. на Националната пациентска организация за "финансиране на позиция експерт осигуряване на достъп за пациенти".
Бизнесът настоява ЕК да побърза с подпомагането за скъпия ток. Европейската комисия (ЕК) трябва да побърза и да одобри възможно най-скоро наредбата за компенсирането на разходите за скъпия ток на големите фирми. В отворено писмо четири работодателски организации - БСК, АИКБ, БТПП и КРИБ, изразиха вчера тревогата си от възможно забавяне на процедурата след референдума във Великобритания. Бизнесът изтъква, че това може да доведе до пазарни трудности за големите индустрии, които харчат най-много ток.
Наредбата предвижда държавата да поеме част от таксата "задължение към обществото", която плащат големите производства, цехове и комбинати. Тя се дължи от всички фирми на свободния пазар, а приходите от нея отиват в НЕК за покриването на скъпия ток от ВЕИ централите, когенерациите и еленергията от американските тецове в "Марица-изток". Облекчението трябваше да влезе в сила от миналия август, като първоначално се предвиждаше държавата да подпомогне единствено най-едрия бизнес. Впоследствие бе решено подкрепа да има и за по-малките фирми, които купуват ток на пазарни цени.
България е една от малкото държави в ЕС, която все още няма действащ механизъм за компенсиране на енергоемките производства за загубите, които търпят заради по-високите цени на енергията от ВЕИ, изтъкват работодателите. Те са категорични, че почти всички страни - членки на ЕК, подкрепят фирми от определени сектори с голям дял в износа. Това поставя българските производители в неконкурентна позиция спрямо субсидираната продукция в другите страни от ЕС, заявяват бизнес организациите.
Те припомнят срещата си с генерален директор на ГД "Конкуренция" към ЕК Герт-Ян Купман преди два месеца. На срещата Купман заявил, че наредбата може да получи нотификация до края на юни и определил срока като "изпълним". "Имаме уверение от ЕК, че този процес ще се финализира до 20 юли", обясниха вчера от ведомството на Теменужка Петкова в отговор на въпрос на в. "Сега".
Варианти
Един от вариантите в очакваната наредба предвижда заводите, които харчат над 30 гигаватчаса ток на година (30 милиона киловатчаса) да плащат с 85% по-малко от цената на зелената компонента, която е част от таксата "задължение към обществото". Отстъпка, но значително по-скромна ще има и за по-малките фирми на свободния пазар.
Полицията застреля топбандит. Полицаи убиха топбандита и бивше ченге Христо Георгиев при престрелка в столичния кв. "Разсадника" днес следобед, а след кратко издирване заловиха и съучастника му.
Преди това малко преди 14,30 часа двамата гангстери ограбили заложна къща на бул. "Ломско шосе". Те нахлули вътре маскирани и въоръжени и заплашили служителя. Задигнали голяма сума пари, но до редакционното приключване на броя не бе ясно каква. Според Би Ти Ви бандитите отнесли и 2 кг злато.
След обира те избягали с "Фолксваген Голф", който бил откраднат седмица по-рано, разясни шефът на Криминална полиция Илко Илиев. Минути по-късно се разбрало, че обирджиите са се прехвърлили на джип "Мицубиши Паджеро".
Полицаи и барети започнали преследване и в района на бул. "Възкресение" опитали да блокират бандитите.
Те обаче нямали никакво намерение да се предават и блъснали 3 полицейски коли. Ударили и една цивилна и започнала престрелка. Огъня открил Георгиев, който е бивш служител на МВР. Той надупчил една от полицейските коли, но за щастие, не ранил униформените.
"Видях как няколко полицейски коли приклещиха един джип и почнаха да се чуват множество изстрели. Какво стана нататък, не разбрах, защото се скрих", разказа очевидец.
Хубавото е, че нито той, нито другите свидетели на екшъна са пострадали.
След като колата им била смазана от удара, Георгиев и аверът му я зарязали и започнали да бягат между блоковете в квартала.
Бившият полицай продължил да стреля по униформените, но не успял да уцели никого. Те отвърнали на огъня и Георгиев паднал ранен. Минути по-късно той издъхнал от раните си.
Докато полицаите били заети да преследват Георгиев, съучастникът му успял да избяга. МВР дори разпространи описанието му - мъж на около 45 г., висок 170 см, късо подстриган, с татуировки по ръцете, краката и дясната част на врата. Полицаите обаче успяха да го заловят след кратко издирване.
Той не е ранен, очаква се прокуратурата да му повдигне обвинение за въоръжен грабеж.
Цял следобед районите на заложната къща и на престрелката бяха отцепени. Разследващи извършваха огледи, разпитваха собственичката на заложната къща и служителя ѝ, както и очевидци на стрелбата в "Разсадника".
До редакционното приключване на броя не стана ясно кой е съучастникът на Георгиев. Полицаи обаче казаха, че имал множество криминални регистрации.
Христо Георгиев, известен и като Ицо Полицая, също е стар познайник на бившите си колеги. След като спрял да гони престъпници и се влял в средите им през 2010 г., той е разследван за множество престъпления. Сред по-известните е обир на 91 000 лв. от банка във Враца преди няколко години. Разследван и за няколко грабежа на златарски ателиета и заложни къщи в София.
Премиерът: Следени са от седмици
"Полицаите са действали така, както е изисквала неизбежната отбрана", каза пред журналисти в Брюксел премиерът Бойко Борисов. "Става дума за едни криминални типове, които се наблюдават от няколко седмици. Запознаха ме миналата седмица с това, защото се знаеше, че ще откриват огън", обясни Борисов.
"Ако отидем да ги задържим, след това ще ги пуснат, защото не са извършили престъпление", аргументира се премиерът защо бандитите не са били задържани. Трябвало да ги хванат след обир, за да може да получат присъди.
Конституционният съд пусна здравната карта на Москов. Конституционният съд пусна националната здравна карта, подготвена от екипа на министър Петър Москов. Топюристите отказаха да отменят два текста от Закона за лечебните заведения, чието заличаване щеше да обезсмисли здравна карта.
57 депутати от опозицията атакуваха правото на здравноосигурителната каса да избира партньорите си спрямо потребностите, установени в картата, и да сключва договори с болници по критерии, определени от МС. Другият оспорен текст задължава нови инвеститори или болници, планиращи нови дейности, да искат разрешение от здравното министерство, което ще преценява според здравната карта.
Съдиите изтъкват, че здравето на хората е публично благо. Те отхвърлят твърденията на опозиционните депутати, че с въпросните промени се ограничава правото на свободна стопанска инициатива.
"Свободният пазар не е в състояние сам да разреши противоречията между интересите на изпълнителите на медицински дейности и държавата, която е длъжна да провежда национална здравна политика с ограничен публичен финансов ресурс. Лимитираният финансов ресурс за здраве налага оптимизиране на разпределението и разходването на наличните средства в провеждането на здравната политика", пише в решението.
Конституционните съдии са категорични, че икономическата свобода не е абсолютна и отстъпва пред необходимостта да се осигури приоритетната цел в здравеопазването - гарантиране на живота и закрила на здравето на гражданите. "Държавната интервенция тук е не само конституционно търпима, тя е обществено потребна и социално оправдана от легитимната цел на закона. Освен това предвидената в закона възможност за държавна намеса е ограничена във времето и пространството - националната здравна карта може да се актуализира и не създава ограничения за инвестиции в областите, в които потребностите от здравни услуги не са задоволени", мотивират се съдиите.
Решението е взето с 8 гласа "за". Против са гласували докладчикът по делото Георги Ангелов, Кети Маркова, Таня Райковска и Румен Ненков.
Борисов: Стига двоен аршин за Шенген. След референдума във Великобритания Европа трябва да се съсредоточи върху важните въпроси за бъдещето и най-вече върху сигурността на гражданите. Това заяви премиерът Бойко Борисов по време на среща с председателя на Европейската народна партия (ЕНП) Жозеф Дол. Двамата разговаряха в Брюксел в рамките на Срещата на върха на лидерите от ЕНП.
Премиерът за пореден път повдигна въпроса за приемането на България в Шенген, след като страната ни е изпълнила всички изисквания и след като това е констатирано и оценено и от Европейската комисия и от Европейския парламент. Борисов информира Дол за процеса по изграждането на възпиращите съоръжения по южната ни граница. Двамата се обединиха около извода, че общата цел на десните партии и на отговорните политици в Европа днес е да се изправим с аргументи срещу антиевропейските популисти.
Резултатът от референдума в Обединеното Кралство е основен акцент на заседанието на Европейския съвет в Брюксел. "Във Великобритания с доста популизъм, неверни факти и подвеждане на хората за една нощ загубиха 20 пъти колкото е вноската им в ЕС за години напред - близо 200 милиарда", коментира Борисов. "Популизъм с много мощна медийна подкрепа направи така, че този референдум да се обърне срещу хората - за една нощ всички в Англия обедняха, а 7 милиона работещи там изпаднаха в несигурност", посочи той.
Според Борисов страните членки на ЕС трябва да продължат да спазват процедурите по Лисабонския договор такива, каквито са, да бъдат максимално разумни, без емоции. Той обясни, че е изложил пред колегите си от ЕНП тезата, че "двойният аршин в ЕС продължава да играе лоши шеги", и даде пример с отношението към членството на България и Румъния в Шенген. "Европейският парламент казва "Да", Европейската комисия казва "Да", всички са съгласни, че България и Румъния са спазили всички изисквания, институциите са си казали мнението и изведнъж една държава казва "Не" и години наред това се протака. Това дава основание на много други държави все повече да изявяват претенции и вместо да ставаме по-единни, ставаме по-разединени. Надявам се това да послужи за урок в Европа", категоричен бе премиерът.
По думите му България винаги е имала много ясна политика - "народът ни избра да сме в Европа". "С цялото си самочувствие на успяла нация ние трябва да си направим извода, че Общността трябва да се защити от такива популистки зависимости. За Великобритания път да се върне назад в Европейското първенство по футбол няма, за другото, мисля, че след като мине първоначалната емоция на всички, може да се намери добро решение. Защото Великобритания е в Европа, тя е част от нашата икономика", каза още министър-председателят. Според него Еврокомисията има капацитет да се справи в преговорите с Великобритания и Комисията и председателят й Жан-Клод Юнкер заслужават да бъдат подкрепени в този момент.
Министър-председателят изрази мнение, че промени в ЕС са необходими и е добре да бъде намалена бюрокрацията в Брюксел. "Отговорът ни срещу популистите е да предложим политики, трябва да кажем на хората за 5, за 10 г. напред какво ще се прави, как ще се прави. Не е толкова страшно да излезеш и да кажеш проблемите - всеки ги вижда и когато се поставят на дневен ред, се решават", подчерта Борисов.
Спасяват сезона с грузински готвачи. Грузинци влизат в кухните на хотелите ни по морето от август. Майсторите на шишовете ще творят вкуснотии за родните и чуждестранните туристи.
Още през август чужденци от трети страни извън ЕС може да заработят в хотелите по морето, за да попълнят незаетите работни места, съобщи министърът на туризма Николина Ангелкова.
Бизнесът смята да внесе работна ръка от държави, където масово се знае и руски език, като Молдова, Украйна, Грузия, Армения, също от Сърбия и Македония, уточни той. Грузинските и арменските храни ще бъдат атракция в ресторантите, заяви пред Investor.bg Благой Рагин от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. За да привлече чужденците на работа у нас, бизнесът ще предложи бонуси и оферти за целогодишна работа - в морските и зимните курорти, както и в спа центровете. "Нашият персонал отиде в Европа, европейците са в САЩ, Норвегия и Швеция. Това е глобалното решение на нещата", каза бизнесменът.
След промени в Закона за трудовата миграция вече има възможност за внос на сезонни работници за секторите туризъм и селско стопанство от трети страни, каза Ангелкова. Бизнесът ще може да се възползва още от този летен сезон, от август, защото процедурата е ускорена - 7-дневна за 90 дни престой и 15-дневна за деветмесечен престой. Промяната ще реши проблема с кадрите в туризма и ще повиши конкурентоспособността, убедена е Ангелкова.
Тя обяви, че през следващото лято в курортите се планира да заработят зеленчукови борси за дребни фермери, които да снабдяват хотелите със собствена продукция. Целта е да се стимулират малките производители да продават качествената продукция, която произвеждат. Съвместно с агроминистерството се обмислят промени в наредбите, които да улеснят доказването на произхода на продукцията.
Борисов след Brexit: Сигурността трябва да е приоритет. След референдума във Великобритания Европа трябва да се съсредоточи върху важните въпроси за бъдещето и най-вече върху сигурността на гражданите. Това заяви премиерът Бойко Борисов на среща с председателя на Европейската народна партия (ЕНП) Джоузеф Дол в Брюксел в рамките на Срещата на върха на лидерите от ЕНП.
По време на разговорите Борисов го информирал за етапа на изграждане на оградата по браздата ни и мерките, прилагани от МВР по охраната на външната граница на ЕС. Премиерът за пореден път повдигнал и въпроса за приемането на България в Шенген, след като страната ни е изпълнила всички изисквания и след като това е констатирано и оценено и от Европейската комисия и от Европейския парламент.
Борисов и Дол се обединили и около извода, че общата цел на десните партии и на отговорните политици в Европа днес е да се изправят с аргументи срещу антиевропейските популисти. Според тях обаче, за да бъде постигнато това е необходимо да се вслушат в конкретните проблеми на хората, които представляват, и да направят всичко по силите си, за да ги разрешат.
Във Великобритания с доста популизъм, с доста неверни факти и подвеждане на хората за една нощ загубиха 20 пъти колкото е вноската им в ЕС за години наред - близо 200 милиарда, заяви по-късно пред журналисти Борисов преди участието си в заседанието на Европейския съвет. „Популизъм с много мощна медийна подкрепа направи така, че този референдум да се обърне срещу хората - за една нощ всички в Англия обедняха, а 7 милиона работещи там изпаднаха в несигурност", посочи той.
„Това, което предложих на колегите, е да спазваме процедурите по Лисабонския договор такива, каквито са, да бъдем максимално разумни и без емоции. Това го правя преди всичко за българите, които са там, за да може да се намери някаква нормална формула. Трябва да се действа максимално бързо, защото всичко това дава несигурност, дава възможност нови популисти да се изявяват с какви ли не предложения", каза още премиерът.
Той обясни, че е изложил пред колегите си от ЕНП тезата, че „двойният аршин в ЕС продължава да играе лоши шеги" и даде пример с отношението към членството на България и Румъния в Шенген. „Европейският парламент казва „Да", Европейската комисия казва „Да", всички са съгласни, че България и Румъния са спазили всички изисквания, институциите са си казали мнението и изведнъж една държава казва „Не" и години наред това се протака. Това дава основание на много други държави все повече да изявяват претенции и вместо да ставаме по-единни, ставаме по-разединени. Надявам се това да послужи за урок в Европа", категоричен бе премиерът.
По думите му България винаги е имала много ясна политика - „народът ни избра да сме в Европа".
„С цялото си самочувствие на успяла нация ние трябва да си направим извода, че Общността трябва да се защити от такива популистки зависимости. За Великобритания път да се върне назад в Европейското първенство по футбол няма, за другото, мисля, че след като мине първоначалната емоция на всички, може да се намери добро решение. Защото Великобритания е в Европа, тя е част от нашата икономика", каза министър-председателят.
Според него капацитетът на ЕК с добре мотивирани задачи и цели е по-голям, за да се справи в преговорите с Великобритания и добави, че Комисията и председателят й Жан-Клод Юнкер заслужават да бъдат подкрепени в този момент.
Министър-председателят изрази мнение, че промени в ЕС са необходими и е добре да бъде намалена бюрокрацията в Брюксел. Отговорът ни срещу популистите е да предложим политики, „трябва да кажем на хората за пет, за 10 години напред какво ще се прави, как ще се прави. Не е толкова страшно да излезеш и да кажеш проблемите - всеки ги вижда и, когато се поставят на дневен ред, се решават", подчерта премиерът.
Паркингите по морето празни на хартия. Частните паркинги по морето дори в разгара на летния туристически сезон се водят празни на хартия. Пред Националната агенция за приходите те декларират едва 20-30 лв. оборот на ден. Това означава, че макар легловата база по курортите да е пълна на 85%, едва двама-трима туристи дневно си оставят колите на паркинг срещу заплащане. В същото време общинските зони за престой декларират около 10 бона чиста печалба месечно само от 1 паркинг.
При проверка на място в частните паркинги обаче истината лъсва, обясниха проверяващите. В един паркинг дневно туристи оставят между 100 и 200 коли, като в 90% от случаите клиентите не получават касова бележка за платената от тях сума. Така например по време на откритото наблюдение, извършено от данъчните на 18 юни в Слънчев бряг, паркинг отчита с 1200% повече оборот, отколкото седмица по-рано. Тогава са издадени касови бележки само на 13 клиенти на съоръжението.
Средно в момента цената на час престой на морето е между 2 и 5 лв. За денонощие има отстъпка и клиентът може да плати около 12 лв. за 24 часа.
„Преди да тръгнете към морето, проверете дали хотелът, в който ще отседнете, разполага със собствен паркинг. Ако не, проверете къде се намират обществените паркинги и какви са цените там, за да не ви е солена почивката", съветват експерти в туристическия бранш.
На Централния и Южния варненски плаж е невъзможно да се отиде с кола. Ограничени са и местата по плажове до буните във Варна, макар че са предвидени малки паркингместа в уширенията по Крайбрежната алея. В почивните дни обаче те са заети от ранно утро до късна вечер, тъй като често плажуващите продължават с вечеря и купони в плажните заведения и нощните дискотеки. Аспаруховският плаж обаче няма такива проблеми и се радва на все повече почитатели заради многото места за паркиране. Там разполагат с 10 обществени паркинга, но само 3 от тях са в центъра на града. Останалите, които са в покрайнините, пък най-често са празни, а улиците около тях са претъпкани с коли. „Водачите им се оплакват постоянно, но предпочитат да паркират безплатно по тротоари и градинки, вместо да дадат левче за паркинг", коментираха от фирмата „Общински паркинги и синя зона".
Зоните за кратковременно платено паркиране в града пък са само със 187 места на 4 централни улици.
Около 12 000 лева е месечната печалба от паркинг автоматите, които се намират на булевард „Чаталджа" и на улиците „Цар Асен", „Русе" и „Преслав". Цената е 50 ст. за половин час и 1 лев за час, като максимумът за престой е не повече от 3 часа.
Синята зона и паяците в Бургас действат целогодишно. За това лято зоната се разрасна многократно, включени са и малките улички около по-големите пътни артерии. Над 4000 са възможните места в зоната за почасово спиране на коли, информираха от общинската администрация. Заплащането за нея е в диапазона 9 - 19 ч., като няма ограничение за времето, в което да се ползва. Предимство за гостите на областния център е да знаят, че във времето след 19 часа до 9 часа сутринта, в събота и неделя и по време на официалните празници синята зона не действа - тогава се паркира безплатно навсякъде.
Увеличен е броят на общинските паркинги. Близо 1000 са местата на общинските паркинги в града. Най-голям и най-предпочитан е паркингът на ул. „Гурко", който през лятото се пълни до капацитета си. Цените там са 1 лв./час, като след петия час престоят е безплатен.
Без такса може да се спира на едно място до северния плаж, в непосредствена близост до плажовете на Адам и Ева и до пътя за калните бани и лугата на солниците. В Бургас мястото е познато като „паркинга на капаните". Четири репатриращи автомобила се движат почти непрекъснато в града. Има специална кола за вдигане на по-тежки и обемни коли като джипове. Репатриращите коли са снабдени с видеокамери за наблюдение срещу агресивни нарушители. А те не са рядкост, тъй като освен за репатрирането, на наказателния паркинг се заплаща и глоба от 50 лв.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |