Тапи по магистралите цяло лято, есента - пак. Тапи по магистралите в страната ще мъчат шофьорите месеци наред. Летните ремонти започват с пълна сила, като за някои срокът на приключване е до края на годината, показва проверка в графика на Агенция „Пътна инфраструктура" (АПИ).
Магистрала „Хемус" ще бъде едно от най-големите предизвикателства за пътуващите. От днес там започва неколкомесечният ремонт на тунела „Витиня". Тръбата за Варна ще е затворена до декември, а трафикът ще минава двупосочно в тръбата за София.
Преди да стигнат до него обаче, шофьорите ще трябва да преодолеят и тапата в посока Варна при виадкут „Елешница". Той ще е в ремонт до 30 ноември, а движението между 14-и и 15-и км ще е двупосочно в посока София.
Още 10 км по-нататък в посока към морето има и активизирало се свлачище, заради което до края на юли колите ще се движат в активната и изпреварващата лента. В обратната посока за столицата пък чак до края на октомври движението ще е двупосочно между тунел „Топли дол" и тунел „Ечемишка" отново поради ремонт.
Магистрала „Тракия", която води право до морето, също ще е ограничена от ремонти. По план те трябва да бъдат само през юли. По нея водачите ще трябва да се съобразяват с възстановителните дейности на виадукт при 20-и км. Движението от 18-и до 23-ти км ще е двупосочно в платното за София с една лента в посока Бургас и една лента за София до 6 юли. През почивните дни схемата ще се обръща. Двупосочно заради ремонт ще е и движението при 136-и км на магистралата до 17 юли.
Проучвателни дейности пък ще затрудняват трафика по АМ „Струма". В посока към Кулата между 23 и 24 км скоростта е ограничена до 80 км/ч, а от АПИ предупреждават за повишено внимание.
В първите две седмици на юли ограничения ще има и в части по АМ „Марица" и АМ „Люлин". По пътя за Турция шофьорите трябва да бъдат внимателни между 4-ти и 7-и км в посока Димитровград. Същото важи и при 8 км в посока София на другия скоростен път.
Златото удря $1600 до края на годината. В краткосрочен план цената на златото ще достигне 1400 долара за тройунция, а до края на годината дори може да удари 1600 долара, прогнозира пред „Труд" Валентина Григорова-Генчева, директор "Злато и нумизматика" във Fibank.
„Причината за поскъпването е огромното търсене на благородния метал в момента, което бе породено от стреса на финансовите пазари след решението на британците да напуснат Европейския съюз. Ако финансовата, икономическата и политическата несигурност продължат, няма да е учудващо да станем свидетели и на нива от 1600 долара за тройунция до края на годината. Да не забравяме, че през есента в САЩ предстоят избори, а и процесът по преговорите на Великобритания с ЕС няма да е кратък, което също ще оказва влияние на пазарите", обясни експертът.
По думите й анализаторските бюра на големи рафинерии като PAMP се подготвят за повишено търсене на злато и вече пускат нови продукти, но на по-високи цени. След петъчното решение за Брекзит златото поскъпна с близо 60 долара само за няколко часа. При затварянето на борсата в Ню Йорк металът се търгуваше на цена от 1322 долара за тройунция.
Пред „Блумбърг" 12 анализатори от Ню Йорк до Лондон прогнозират златото да поскъпне между $1375 до $1600 за тройунция до края на 2016 г.
„След вота за Брекзит и предстоящите избори в САЩ не виждам причина златото да не се вдигне до 1600 долара", прогнозира Боб Хаберкорн от базираната в Чикаго RJO Futures.
Традиционно в среда на глобална финансова несигурност, своеобразна валутна война и политическа нестабилност благородните метали започват да играят роля на стабилизатор и защитник на инвестиционните портфейли.
Прозорливи инвеститори вече успяха да изкарат доста добри пари, залагайки в полза на Брекзит. Например шеф на британски хедж фонд спечелил 220 млн. паунда, като преди референдума инвестирал в злато и заложил, че лирата ще се срине спрямо долара.
Какво губи България от "Брекзит". Напускането от британците на ЕС означава за България много неща, включително загуба на вноските на Лондон от стотици милиони евро за българската икономика и нарушаване на баланса на силите в съюза. Ето част от нещата, които би изгубила икономиката ни:
- Десетки хиляди българи, работещи във Великобритания, са с неясен статут, правото на влизане в страната, пребиваване, обучение и правене на бизнес най-вероятно ще се определи с нова система, включваща визи и нови документи, изискващи доказване на доходи или владеене на английски например. Страната ще бъде с ограничен достъп за нови работници от ЕС и България, които в момента изпращат стотици милиони евро в родината си всяка година.
- България ще изгуби 5% от сумата, която получава съгласно бюджетната рамка на ЕС. Това са около 550 млн. евро за следващите 7 години. Това е сумата, която българската икономика използва от общо около 8.5-9.5 млрд. паунда, които Лондон внася всяка година в периода 2016 - 2019 г.
- Ще се оскъпи участието на България в общия бюджет, тъй като пропорционално ще трябва да се запълни сумата, която Лондон внася.
- Предстоят болезнени битки за орязания бюджет между страните членки, които може да доведат до още по-сериозно свиване на бюджета.
- Нарушава се установеният баланс на силите в ЕС. Според Саймън Хикс от LSE и член на борда на Voter Watch всички инициативи, водени от Великобритания, ще пострадат.
- Реализира се сценарият, при който без Обединеното кралство в ролята на балансьор ЕС ще стане място с повече регулаторна тежест на бизнеса, по-слаба защита на интелектуалната собственост, ще се засили натискът за хармонизация на данъчната политика, както и ще се увеличи облагането на финансови транзакции.
- Ефектът от поддържането на лондонското Сити като глобален финансов център е, че правителството на Великобритания изчезва като традиционно най-гласовия противник на по-засилените и по-централизираните финансови регулации в ЕС.
- Няма да се подсилят позициите на страните, настояващи за засилване на надзора и пренасянето на все повече негови функции в Брюксел и Франкфурт. За България това може да има по-скоро негативен ефект. Евентуалното затягане на контрола и изнасянето на повече надзорни функции навън можеше да скъса корпоративни и политически зависимости в БНБ и КФН. Така можеше да се повиши доверието и в банковия, и в небанковия сектор и да подобри функционирането им.
- Най-вероятно ще се промени сегашното ниво на дебата за въвеждане на единна корпоративна данъчна основа, доколкото Лондон е против подобна реформа. В България корпоративният данък е 10%, но за сметка на това данъчната основа е широка. Подходът на много от големите икономики в ЕС (като Германия и Франция) е точно обратният - там има тясна данъчна основа, но за сметка на това ставките са високи. Ако се стигне до унифициране, със сигурност Париж и Берлин няма да приемат подхода на София, което ще доведе до пренаписване на данъчното законодателство у нас.
- Косвен ефект върху енергийната политика. Великобритания отдавна е критичен фактор в интеграцията на европейския енергиен пазар, настоявала е за либерализация и силни политики за опазване на околната среда, но по-малка намеса на Брюксел. Източноевропейските страни ще изгубят силен съюзник в борбата за либерализация на енергийните пазари, както и адвокат на тезата, че държавата трябва да определя енергийните си приоритети, а не ЕК.
- Правителството трябва да съкрати сроковете и да ускори подготовката за председателството на ЕС от страна на България през 2018 г. Причината е, че преди българското председателства по календар предстояха британското и естонското. Сега Естония и България ще трябва да започнат мандата си половин година по-рано.
"Асарел-Медет" приключи инвестиции за 60 млн. лв. Панагюрската медодобивна компания "Асарел-Медет" приключи няколко проекта за подновяване на оборудването на обща стойност 60 млн. лв. Средствата са вложени в нова циклично-поточна линия за извозване на рудата, тежка техника и машини в обогатителната фабрика. С инвестициите се намаляват емисиите от автомобилни газове, разходите за ремонт на пътища и потреблението на електроенергия. Около 1 млн. лв. са използвани за ремонт на столовата и кухнята за работниците във фабриката.
По-малко вредни газове
Новата циклично-поточна линия представлява конвейерен транспортьор, с който могат да се превозват 3000 тона руда на час. Инвестицията в нея е 20 млн. лв. С линията се заменя използването на автомобили, което свива вредните емисии от изгорели газове с около 40% и намалява разходите за строителство и поддръжка на пътищата в откритата мина. Анализ на първите резултати след пускането й показва, че ефективността на рудничния транспорт се е подобрила с 18.4%. "Това води до по-ниска себестойност на добиваната руда, което е от основно значение за конкурентоспособността на компанията и нейната устойчивост при срив на цените на металите на международните борси", казаха от "Асарел-Медет". Това е третата поточна линия на обекта, но първата, която се използва за транспортиране на руда.
За рудника са закупени и нови транспортни средства. Те включват багер с електрически двигател от 6000 волта и 15 куб.м кофа, два верижни булдозера и четири автосамосвала с товароподемност от 130 тона. Интересна подробност за самосвалите е, че диаметърът на гумите им е 3 м.
Намалена консумация на ток
В обогатителната фабрика са инвестирани близо 25 млн. лв., с които е изцяло обновена първа секция на флотационното отделение. В нея са монтирани 46 нови флотационни машини, а процесът е изцяло автоматизиран. С това консумацията на електроенергия намалява с 22.5%, което от своя страна снижава себестойността на произведения меден концентрат. Машините са на финландската компания Outotech, с чието оборудване преди пет години компанията изгради високотехнологична инсталация за екстракция и електролиза на катодна мед от отпадните води на предприятието. Освен оборудването във флотационното отделение са изградени и ново въздуходувно и компресорно стопанство.
Като част от програмата си "Безопасност и здраве при работа", по която всяка година се инвестират около 4 млн. лв., компанията е модернизирала и трите столови за хранене и кухнята майка в комплекса. Там се приготвя храната за работещите в дружеството 1300 души, както и за работниците на външните фирми, които изпълняват проекти на територията на предприятието.
Други инвестиции
Новото оборудване е поредната инвестиция на "Асарел-Медет". Само преди две седмици компанията откри медицинския комплекс "Уни хоспиал" в Панагюрище, където бяха вложени над 90 млн. лв. Проектът е публично-частно партньорство с местната община. От приватизацията през 1999 г. досега в предприятието са инвестирани общо 892 млн. лв. Благодарение на това компанията вече е в състояние да преработва руди с двукратно по-ниски съдържания от първоначалния проект, което осигурява увеличаване на запасите, максимално ефективното им оползотворяване и удължаване живота на мината, уточниха от дружеството. За тази година са планирани нови инвестиции за 125 млн. лв.
В "Асарел-Медет" най-голям акционер е австрийската Voest Alpine Intertrading, която по данни към края на 2012 г. държи около 68%. Останалите акции са собственост на работници и служители, а голям дял сред тях има председателят на надзорния съвет на дружеството Лъчезар Цоцорков. По данни на регистъра КАПИ за 2014 г. оборотът на компанията е 428.5 млн. лв., като намалява с близо 18% заради поевтиняването на металите на световния пазар. Печалбата се свива с 37% до 115 млн. лв.
Лихвите по депозитите паднаха до рекордните 0.05%. Лихвите по влоговете в България продължават да падат и стигнаха рекордно ниски нива - вече има две банки, които дават едва 0.05% за едногодишен левов депозит. Това са Райфайзенбанк и ДСК, показва справка в портала "Моите пари". Масовите предложения са за под 1%. На практика това означава, че много от вложителите не получават никаква доходност от парите, които държат на разплащателна сметка или на срочен влог. А ако се сметнат таксите за поддържане, за справки и данъкът върху лихвата, реално те трябва да доплащат на банката.
Отрицателна например би била сметката за един от най-разпространените депозити - в рамките на 1000 лева. При 1% лихва за срочен годишен влог например банката би начислила лихва от 10 лева, които ще бъдат обложени с данък от 8%. Отделно в различните трезори месечната такса за управление на спестовна или безсрочна сметка тръгва от 1 лев и стига до над 2 лева, тоест от 12 до над 24 лева годишно. Например месечната такса за обслужване на безсрочния влог и за спестовната сметка "ДСК Мотив" е 2.20 лв. В Райфайзенбанк годишната такса за поддържане на спестовна сметка "Перспектива" от 1 юни е в размер от 18 лв., вместо 12 лв. Лихвата на същата сметка пада от 0.2% на 0.1%. В Пощенска банка таксата е 1 лв. месечно при сметки "Мега" и "Активни пари".
Справка в портала Pariteni показва, че в момента има една-единствена възможност човек да получи над 2% доход, като вложи парите си на влог за година. Въпросната най-щедра оферта е за "детски" депозит, а лихвата е 2.25%. Така ако човек внесе 10 000 лева за детето, след 12 месеца банката ще му начисли 225 лева отгоре, но от тях ще удържи 18 лева за данък от дохода. Повечето банки предлагат едногодишните депозити в левове с лихва под 0.5%. Още по-ниски са лихвите за спестявания в евро. За едногодишен депозит на 1000 евро най-високата оферта в момента е за 1.63%, а повечето предложения са за лихви в диапазона 0.05 - 0.99%.
На фона на ниските лихви не е чудно, че за първи път от близо седем години тенденцията на непрекъснато увеличение на парите на домакинствата в банките се прекъсна и през 2016 г. БНБ вече на два пъти отчита свиване на спестяванията - спад имаше през февруари, а после и през май.
За експертите отливът има лесно обяснение - много хора вече не виждат смисъл да "консервират" парите си при символична лихва и решават да ги инвестират в нещо, от което имат нужда, или което ще им носи доход. Онези, които имат по-малки спестявания, правят ремонти, сменят мебели, купуват телевизор или нова кухня, правят отдавна планирана екскурзия или дълго отлагана скъпа процедура при зъболекаря. По-заможните инвестират в имоти - къщи, апартаменти, ниви и др., които после да отдават под наем или да препродадат на по-висока цена. Това обяснява и защо цените на жилищата неотклонно вървят нагоре. Трети се престрашават да опитат някакъв дребен частен бизнес.
Банките свалят лихвите, защото и без това са пълни с пари, които трудно пласират като кредити. По последни данни на БНБ спестяванията на фирми и граждани в банковата система през май са изкачили поредния връх и вече надхвърлят 64 млрд. лева, като увеличението идва от бизнеса. За съжаление данните на централната банка показват и друго - че заемите поевтиняват много по-бавно от депозитите. Така в момента по отношение на символичните лихви по влоговете България напълно се вписва в нормалните за ЕС равнища, но при кредитите картината е съвсем различна. У нас процентите по жилищните заеми например са около 6 пъти по-високи, ако се сравняваме с Германия, където средната лихва за домакинствата е 0.89%.
При тази огромна ножица между лихвите по отпуснатите и по привлечените средства и при непрекъснато увеличаваните такси не е чудно, че печалбата на българските банки расте със 110 млн. лева средно на месец. Поне това показва статистиката на БНБ към 1 май. През първата третина на 2016 г. банковата система като цяло е отчела 439 млн. лева печалба, което е с близо 15% повече спрямо година по-рано.
По време на финансовия форум "Шумът на парите" банкери и анализатори прогнозираха, че в Европа и в България ниските лихви ще се задържат още най-малко две години. Според Иван Кутлов от ОББ алтернативите на банковите депозити - взаимни фондове, застраховки със спестовен елемент и т.н., тепърва ще добиват популярност у нас. А Зденек Метелак, директор на Сосиете Женерал Експресбанк, коментира, че моментът е добър за инвестиране в недвижими имоти. Не е ясно обаче как ще се отрази на финансовите пазари, банките и лихвите решението на Обединеното кралство за излизане от ЕС.
Промяна
Добрата новина за потребителите е, че след 18 септември трябва да заработят промени в Закона за платежните услуги и платежните системи, които вече се гледат в парламента. За да отговорим на европейските правила, банките ще трябва да осигурят лесен и евтин достъп до своите услуги на всеки българин, което означава ниски и минимални като брой такси, съобразени с нивото на доходите в страната. Всяка банка ще бъде длъжна да уведоми клиента още при откриването на сметка за всяка сума, с която ще го таксува. Освен това всеки клиент ще получава годишно извлечение, в което банката ще го информира подробно какви такси за какво му е удържала. А БНБ трябва да направи специален сайт, на който всеки ще може да сравнява таксите, които различните банки предлагат за определена услуга - например за теглене на пари от банкомат, за плащане на данъци, за внасяне на сума в каса или за превод.
Шотландия може да наложи вето на решението за Брекзит. Шотландският парламент може да наложи вето върху излизането на Великобритания от Европейския съюз, заяви вчера първият министър на Шотландия Никола Стърджън пред Би Би Си. Тя посочи, че парламентът в Единбург трябва официално да се съгласи, ако Обединеното кралство иска да напусне ЕС. Стърджън каза, че ще поиска шотландските депутати да не дадат законодателно съгласие за това. Нейната Шотландска национална партия няма абсолютно мнозинство в шотландския парламент въпреки голямата популярност, която партията дължи на искането си за независимост. Стърджън обаче призна, че британското правителство вероятно ще отстоява твърде различна позиция по въпроса и парламентът в Лондон най-вероятно ще отхвърли евентуално шотландско вето за Брекзит. "В този случай Шотландия ще има съвсем резонното право да поиска вътрешен вот, на който пък да реши напускането си от пределите на Великобритания", каза Никола Стърджън. Шотландското правителство започва другата седмица също така разговори в Брюксел за "оставане" на Шотландия в ЕС.
Шестима от десет шотландци твърдят, че биха гласували с "Да" на втори референдум за независимост, показва проучване на общественото мнение, поръчано от в. "Сънди пост". Точното число на разочарованите от съжителството с англичаните в кралството е 59%. Против излизането от кралството са 32% от запитаните, а 9% не могат да определят сега как биха гласували. Забелязва се, че дори по-възрастните шотландци вече променят нагласата си към напускане на Обединеното кралство. Според допитването независимостта е желана вече от 47% от пенсионерите, които иначе са най-резервирани към всякакви резки промени. На референдума за независимост през септември 2014 г. 55% от шотландците гласуваха за оставане в кралството. Една от причините беше, че Брюксел ги предупреди, че ако напуснат Обединеното кралство, ще напуснат и ЕС.
Междувременно подписите под петицията за провеждане на повторен референдум за членството на Великобритания в Евросъюза събраха вчера над 3 милиона души. "Ние, долуподписаните, призоваваме правителството на Нейно Величество да приеме правило, съгласно което, ако гласовете, събрани от привържениците на "вътре" или "вън", набират под 60% при обща избирателна активност под 75 на сто, да е необходимо да се проведе втори референдум", гласи петицията. Избирателната активност на проведения на 23 юни референдум беше 72%. За излизането на страната от ЕС гласуваха 51.9%, а 48.1% бяха за оставане в ЕС. На референдума в Шотландия през 2014 г., когато се решаваше въпросът за независимостта й от Великобритания, избирателната активност беше 84.6%. В същото време на нито едни парламентарни избори от 1992 г. насам не са гласували повече от 75% от избирателите. Петициите, подкрепени от над 100 000 подписа, се разглеждат от специализирана комисия в британския парламент, която решава дали да бъде внесена за обсъждане в парламента. Следващото заседание на комисията е утре.
По-рано премиерът Дейвид Камерън заяви, че втори референдум по този въпрос няма да има. Лидерът на опозиционната Лейбъристка партия Джеръми Корбин също отхвърли идеята за втори референдум, заявявайки: "Ние сме длъжни да приемем този резултат". Междувременно депутатът лейбърист Дейвид Леми призова колегите си да игнорират резултата от референдума, който "няма задължителен характер" за парламента. "Ние можем да спрем тази лудост и да сложим край на този кошмар чрез гласуване в парламента", написа той в "Туитър". Парламентът трябва да реши дали продължава с Брекзит тази седмица. Проф. Върнън Богднар от лондонския Кингс-колидж, който е един от водещите експерти по конституционна история и бивш научен ръководител на Дейвид Камерън в Оксфордския университет, коментира пред в. "Дейли телеграф", че втори референдум едва ли е възможен. "Не мисля, че ЕС ще поиска и по-нататък да продължи да преговаря по този въпрос, те ще приемат сегашното решение като окончателно", каза той, предупреждавайки, че занапред правителствата ще внимават много повече, като инициират референдуми. Професорът по социология от университета в Страйтклайд - Джон Къртис, чийто екзитпол бе единственият, прогнозирал победата на консерваторите на парламентарните избори през 2015 г., също отбеляза, че въпросът за членството в ЕС предизвиква толкова разногласия вътре в самите водещи партии и сред техните привърженици, че е много малко вероятно той да може да влезе в чиято и да е предизборна програма още известно време, а още повече да се свиква още един референдум.
Почти 160 000 души са подписали петицията до кмета на Лондон Садик Хан с искане "да провъзгласи независимост на британската столица от Великобритания и да подаде заявка за членство в ЕС". Петицията е качена на сайта change.org. "Лондон е международен град и ние искаме да останем в сърцето на Европа. Петицията призовава кмета да провъзгласи Лондон за независим град и да подаде заявка за присъединяване към ЕС, в това число към Шенгенската зона", се казва в текста на документа, в който се предлага на Хан да стане "президент" на "независимата република Лондон". Авторите на подписката са си поставили за цел да съберат 200 000 подписа. След това обещават да изпратят документа в кметството на британската столица.
Британският министър на външните работи Филип Хамънд пък призна за възможни трудности с Гибралтар след излизането на страната от ЕС. "Страната ще има по-малко възможности да защитава Гибралтар", заяви Хамънд. Министърът на външните работи на Испания Хосе Мануел Гарсия Маргальо вече обяви, че Испания ще се стреми към суверенитет на Гибралтар след референдума във Великобритания. По думите му гласуването изцяло е променило прогнозата за бъдещето на полуострова.
Нагласи
Само 29% от германците са за провеждането на референдум за членството на страната в ЕС, а 63% са против. Близо всеки трети германец е за провеждането в Германия на допитване, подобно на британското, показват резултатите от анкета на института "Емнид", публикувани във в. "Билд ам зонтаг". Само 29% от допитаните подкрепят такава идея. Мнозинството жители на ФРГ (63%) съжаляват за резултатите от референдума във Великобритания. В същото време 70% от участниците смятат, че ЕС трябва да бъде реформиран. Подписка за референдум за излизане от ЕС тръгна и във Финландия. Финландската радио-телевизионна компания "Юлейсрадио" съобщава, че под документа вече са се подписали около 10 000 души. Организатор на петицията е ръководителят на младежката организация на партия "Финландците" Себастиан Тюнкюнен. Партията е част от управляващата коалиция и е особено критична към ЕС. За да се разгледа искането за референдум в парламента, са необходими поне 50 000 подписа. Словашката крайнодясна "Народна партия - Наша Словакия" съобщи, че също започва подписка за референдум по въпроса за членството на Словакия в ЕС. Законът в Словакия изисква подписката за референдум да събере най-малко 350 000 подписа, за да се организира такова всенародно допитване в страната с население 5.4 милиона души. Резултатите от референдумите са законово обвързващи.
Идеално за море след 10 юли. След горещата седмица, през която температурите в Сандански и Русе достигнаха до 39 градуса, предстои постепенно захлаждане с превалявания.
В понеделник от северозапад идва по-хладен и влажен въздух. Той ще е причина за краткотрайните валежи с гръмотевици над Западна и Централна България. Възможни са и градушки. Температурите ще паднат с 3-5 градуса. Това съобщи синоптикът от TV-MET Симеон Матев.
Във вторник максималните температури вече ще са 26-31 градуса. В сряда ще се понижат с още 2-3 градуса и максималните температури ще са 24-29 градуса. Ще има разкъсана облачност. Повече облаци ще има над Южна и Източна България, включително и по Черноморието. Там ще превалява и прегърмява. Силни валежи ще има в Добруджа и по Черноморското крайбрежие (33 литра на квадратен метър).
Ще има прохладен вятър от северозапад. Силно вълнение по Черноморието се очаква в сряда, допълни шефът на синоптичната фирма Петър Янков.
Времето ще се стабилизира в четвъртък, каза още метеорологът. Ще е предимно слънчево, но в следобедните часове на места в Източна България и по планините ще има временни заоблачавания с условия да превали и прегърми. Температурите ще тръгнат нагоре и максималните ще са между 28 и 33 градуса.
Силни гръмотевични бури се очакват на 1 юли в цялата страна
В средата на първото десетдневие на юли (4, 5 и 6) времето няма да се промени. На фона на слънчевото време главно в планините се очакват превалявания. Температурите ще останат обичайните за сезона - между 30 и 37 градуса. Малко по-ниски температури и условия за превалявания и прегърмявания ще има до 10 юли.
По-значителни ще са валежите в Северна България. Ще има и слънчеви часове - основно преди обед.
Ще последва стабилно време с много слънце и температури от 32 до 37 градуса в началото на второто десетдневие на юли. Най-голяма вероятност за дъждове има около 15 юли.
През третото десетдневие ще преобладава слънчево и горещо време
Симеон Матев обобщи, че като цяло юли ще е с температури над обичайните норми. В по-голямата част от страната пък месечната сума на валежите ще е близка до нормите.
Вероятно валежи над месечната норма ще има на места в Северна България и около планините. Най-горещите периоди ще са през второто и третото десетдневие. Живакът ще удари 33-38-ото деление. Ще има точки до и над 40 градуса. Това са едни от горещите дни в годината по нашите ширини.
Обикновено захлажданията, които обхващат вътрешността на страната, са
по-слабо изразени по Черноморието.
На 2 и 3 юли там ще има превалявания, но не през целия ден. Температурата на морската вода в края на юни достигна невиждани стойности - до 27 градуса във Варна и Бургас. През следващите дни обаче заради вятъра топлата вода ще отиде навътре, а около плажовете ще дойде по-хладна от дълбините. Водата ще стане 20-24 градуса. Слънчево и приятно за плаж ще е на 4, 5 и 6 юли. След това ще има няколко дни с условия за валежи.
През второто и третото десетневие ще има много слънце и високи температури. Няма да мине без валежи, но ще са с краткотраен характер, каза още метеорологът. Морската вода постепенно ще се затопля и в края на юли ще е между 24 и 28 градуса.
Според дългосрочната прогноза август ще е с температури над нормата, а валежите ще са около нея. По-често ще вали през втората половина на месеца, когато ще има и по-чести захлаждания.
BG фирма продава пшеница за макарони в Гърция и Италия. Възможно ли е в пограничен район да се развива успешен бизнес? При това на място, за спасението на което по времето на социализма беше създадена т.нар. Република на младостта. Отговорът е положителен и го дават една семейна фирма и Първа инвестиционна банка.
От години "Клас" ООД развива успешен бизнес в района на свиленградското село Чернодъб, което е на границата с Турция. Дружеството е създадено през 1992 година от братята Ангел и Колю Бееви. В момента се управлява от Марин Беев и Коста Беев, които са съуправители.
Към края на 2013 година "Клас" ООД е един от най-едрите земеделски производители в община Свиленград и област Хасково. Дружеството обработва 10 000 дка земеделска земя. "Осъществили сме 4 мерки по различни програми. Първата мярка е "Странджа Сакар", която обхваща нашия регион - от района на Чернодъб до Елхово. Изградихме 222 декара лозови насаждения и купихме селскостопанска техника и прикачен инвентар към нея. Беше на стойност около 600 000 лева и я осъществихме през 2006-2007 година", разказа съуправителят на "Клас" ООД Марин Беев.
През 2008 година семейната фирма реализира проект по мярка 121 "Модернизиране на земеделските стопанства", който е на стойност около 600 000 лева. След това по мярка 123 "Добавяне на стойност към земеделски и горски продукти" дружеството изгражда линията за зърнено житни култури, складово силозно стопанство и административно обслужваща сграда към нея. Стойността е 1,1 млн. евро без ДДС. Следващият проект, който реализира семейната фирма през 2015 г. по мярка 121, е за 750 000 лева без ДДС за закупуване на селскостопанска техника.
"Първа инвестиционна банка винаги е играла ролята на един основен гръб за нашия бизнес. Работим с банката от 2004 година и неотменно сме ръка за ръка. Виждам в ПИБ един истински партньор и приятел", разкрива Марин Беев. Той допълни, че може да говори напълно открито с представителите на банката, защото винаги е получавал разбиране и подкрепата им.
"За 12 години партньорство ние с банката сме се доказали един към друг", категоричен е съуправителят на "Клас" ООД.
За бизнесмена отношенията между семейната фирма и Първа инвестиционна банка са доста изчистени. Марин Беев е категоричен, че за него Първа инвестиционна е най-добрата българска банка.
"Екипът ѝ е иновативен и виждат напред в бъдещето. А за банковия сектор, както и за нашия бизнес е много важно човек да може да гледа напред", категоричен е Марин Беев. Той никога не е усещал Първа инвестиционна банка като тежест или като институция, която го контролира.
"Единственият контрол в нашия бизнес, който осъществява банката, е свързан с това дали целенасочено управляваме средствата. Банката никога не се е бъркала в производството ни. По отношение на бизнеса имаме пълна свобода. Ние сме земеделците и преценяваме. Можем да избираме техниката, в която да влагам парите си. Всеки може да си прецени от кой щанд трябва да пазарува. Ние избираме техника, която е подходяща за нашия регион, климатични условия и типа почва. Банката никога не ни е посочвала откъде да купуваме техника и никога не се е бъркала в нашия избор. Напротив, винаги са се съобразявали", каза Марин Беев. За него и за Коста Беев Първа инвестиционна банка винаги е била коректен партьор, който не налага излишни или изкуствени условия.
"Нашата фирма притежава 1000 декара лозя. Те са изградени 100 процента върху наша собствена земя. Сортовете са "Каберне совиньон, "Мерло", "Сира", "Каберне фран", "Карменер", "Мускат отонел" и "Мавруд".
По-голяма част от лозята са изградени с френски посадъчен материал. Изключение правят насажденията с мавруд, който е изготвен в България. Това е един прекрасен български сорт, който добре пасна на климатичните условия в нашия регион", разказа съуправителят на "Клас" ООД. В лозарството на семейната фирма са ангажирани целогодишно около 40 работници и трима механизатори.
Марин Беев подчертава, че "Клас" ООД притежава едни от най-добрите лозя в лозарския регион. Фирмата обаче все още няма винарска изба. Има регистрирана търговска марка - "Блек Оук" ("Черният дъб").
"Бяхме се амбицирали сериозно в тази насока, но го оставихме за следващ етап от развитието на фирмата. Със сигурност ще имаме собствена изба, но това ще стане до 3-4 години", категоричен е Марин Беев.
Семейната фирма обработва и 9000 декара ниви със зърно. 6500 декара са ангажирани с производство на зърнено-житни култури. Фирмата е сериозен производител на семена за посев от ечемик, твърда пшеница, мека пшеница. Дружеството основно се е насочило към семепроизводство на тези 3 култури. Произвежда също черен маслодаен слънчоглед и грах за фураж.
Семейната фирма е специализирана в производството на висококачествена твърда пшеница, която се използва най-вече за всякакъв вид макаронени изделия. Основният пазар на дружеството за тази продукция са Гърция и Италия. "Клас" ООД е специализирано в производството на пивоварен ечемик.
Фирмата обработва и съхранява зърното по най-съвременни технологии, а новата силозна база, изградена през 2014 година, отговаря на последните изисквания на Европейския съюз.
Силозната база на семейната фирма в село Чернодъб е изградена върху площ 5800 квадратни метра. Разполага със 7 силоза с капацитет 10 000 тона зърно.
На територията на силозната база има изградена високо технологична лаборатория за анализ и окачествяване на селскостопанска продукция на зърнени култури и маслодайни семена.
"Общите ни планове с Първа инвестиционна банка е да вървим ръка за ръка напред. Искаме да продължим да работим с тях. Виждам партньорство, колегиалност, разбиране. Продължаваме напред", каза Марин Беев. Той съветва младите да останат в България, защото тук може да се прояви предприемачески дух. Пожелавам на всеки млад човек да намери такъв партьор, какъвто ние намерихме в лицето на Първа инвестиционна банка, защото така успехът е гарантиран", каза Марин Беев.
Българи бягат в Шотландия. Българи със свободни професии на Острова обмислят да сменят Англия с Шотландия. Така се надяват да избегнат последиците от Brexit, заради който Кралството ще трябва да напусне Евросъюза. В северната провинция обаче гласуваха за оставане в ЕС, а парламентът в Единбург дори обяви, че е готов да блокира излизането. Още в петък пък се появиха призиви за втори референдум за независимост след неуспешния през 2014 г. Твърде вероятно е Шотландия да се отдели и да се ускори процедурата за приемането й в ЕС като самостоятелен член, смятат анализатори. Така достъпът до пазара на труда ще бъде отворен за граждани на съюза както досега. Британците пък вече са изплашени от перспективата, че ще трябва сами да си вършат черната работа - от бране на ягоди до чистене на улици. Гласовете за нов референдум набъбват с милион на ден.
Великобритания да запази сезонните работници от други страни, дори и да напусне Европейския съюз. Това посъветва вчера министърът на земеделието Десислава Танева пред БНТ. Тя е убедена, че в интерес на Кралството е да не уволнява наетите чужденци, особено тези в селското стопанство. "Нека да остави възможността за земеделски работници", призова Танев. И призна, че кризата с набирането на персонал в сектор "Земеделие" е голяма, като дори засяга и България. Земеделският министър разтълкува вота на британците като оценка за начина, по който се управлява Евросъюзът. "Бих претендирала за изключително намаляване на бюрократизма по отношение на многобройните органи, които управляват или контролират секторите", коментира още тя.
България е нетен износител на храни за Острова, а аграрният ни стокообмен е винаги с положително търговско салдо. "За последната година стокообменът ни е 44 млн. евро. Изнасяме за Кралството най-много зърнени суровини - основно слънчоглед и царевица, следвани от пилешкото месо и млечните продукти", обясни Танева. Тя все пак призна, че на никой няма да му се хареса фактът, че една от страните членки излиза от пазара, но настоя това да се приеме като сигнал към ЕС за начина, по който управлява общността. Кралството да остане отворено за работниците от Евросъюза, призова и бившият външен и социален министър, който бе и наш евродепутат, Ивайло Калфин. "Една от опциите е Великобритания да остане в Европейското икономическо пространство по подобие на Швейцария и Норвегия. За пазара на труда това означава той да остане отворен за гражданите от ЕС, включително и България", обясни той. Според него обаче със сигурност ще има орязване на социалните помощи за чужденците. "Великобритания не може да си позволи и да излезе от европейските пазари и от европейската икономика", убеден е Калфин. Той прогнозира, че поне две години ще продължи процесът на предоговаряне на условията за напускане на ЕС от страна на Обединеното кралство. "Тези преговори ще се водят в рамките на ЕС, а не поотделно с всяка страна и ние трябва да търсим запазване на най-добрите възможности за българските граждани и за българските фирми", призова Калфин. Той смята, че случващото се във Великобритания трябва да се използва от нашата държава като аргумент за по-бързото ни влизане в Шенгенската зона. България се нуждае и от бързи промени във външната си политика, защото средата около нас и светът се променят, смята още Калфин. Според него тези промени трябва да бъдат в посока активизиране на регионалната политика на Балканите и в Черно море. На този етап няма индикации за повишение на цените на енергийните ресурси след Брекзит", успокои и министърът на енергетиката Теменужка Петкова.
400 млн. лева загуби от руското ембарго. 400 млн. лв. е загубил земеделският сектор след въвеждане на санкциите срещу Русия. Изчисленията са до края на май, обяви земеделският министър Десислава Танева пред БНТ. 220 млн. лв. от сумата е от сектор "Мляко", допълни тя.
И уточни, че този сектор е пострадал силно от едновременното действие на ембаргото и на премахването на млечните квоти в ЕС. "В момента ЕС увеличава производството, а трети пазар няма", обясни Танева.
Тя коментира и мерките, които са взети срещу заблуждаването на потребителите с продукти, в които млякото е заменено с палмово масло. "Предприели сме мерки потребителят да разбира без усилие какво му се предлага - истинско сирене, произведено от мляко по БДС, или продукт, който само по визия прилича на сирене", каза още Танева. Министърът обясни, че имитиращите продукти категорично са безопасни за здравето и не следва да създаваме грешни послания към потребители, които нямат възможност да си позволят да купуват сирене и кашкавал по БДС.
Министърът увери, че има европейска система, която следи да се спазват много стриктни правила по отношение на това кое е безопасно и кое не. Цената на сиреното с растителни добавки е средно 2,5 пъти по-ниска, отколкото на млечния продукт, стана ясно още от думите на Танева. "В България можем да намерим продуктите с традиционни български вкусове, които сме потребявали и преди.
Истината е, че те са значително по-скъпи от останалите. Сортове и продукти, които са по традиционния вкус или са се запазили във времето, на практика нямат значително по-евтини заместители", каза още тя.
Танева коментира още, че по данни на земеделското министерство тази година 50 хил. дка насаждения са пострадали от измръзване, слани и градушки, но въпреки това нито качеството, нито количеството на продукцията е пострадало.
Предварителен изпит за книжка в 7-и клас. Учениците в 7-и клас да държат изпит за пътна безопасност и ако не го преминат успешно, да не могат да вземат книжка дори когато станат пълнолетни. Това предлагат от Държавно-обществената консултативна комисия по проблемите на безопасността на движението по пътищата.
Участниците в звеното се позовават на практиката във Франция, където правилата за получаване на книжка са такива. Според закона за училищното образование там съществува стройна система за обучение на учениците за безопасно участие в движението по пътищата. Обучават се като пешеходци, велосипедисти, мотопедисти. След като натрупат необходимия набор от знания, в 7-и клас децата задължително получават сертификат за безопасност след полагане на изпит, без който не могат да придобият правоспособност за управление на МПС. В нашия закон за предучилищно и училищно образование няма и една дума за безопасност, отчитат от комисията, която е провела поредното си заседание в МВР наскоро. В училище още от 1-ви клас имало подобни занятия, но те имат само информативна задача и не били обвързани с полагането на изпит и с бъдещото взимане на книжка. За това от звеното взели решение да се изпрати писмо до министъра на образованието и науката Меглена Кунева за предприемане на действия за ангажиране на системата с проблемите на опазване живота и здравето на децата чрез законово обвързване.
Друг пример от Франция, който от комисията искат да се наложи и у нас, е управлението с придружител преди навършването на 18 години, при което се ангажира фамилията за по-продължително обучение на кандидатите за водачи.
Австрия също ще ни служи за пример. Там след получаването на книжката в срок от 3 до 9 месеца новият водач трябвало да се яви за двудневно обучение със собствения си автомобил за управление при сложни условия - хлъзгав път, взимане на завои, аварийно спиране и др. В случай че водачът не се яви, следвало отнемане на книжката.
Шосетата трябва да бъдат наситени с още мобилни и стационарни камери, които да снимат за скорост, гласи също така становище на комисията.
През 2015 година за събития, свързани с моторните превозни средства по направление на застраховки „Гражданска отговорност" и „Каско", са изплатени 694,5 млн. лв., което представлява една неголяма част от реалните загуби, става ясно пък от доклад, публикуван на сайта на звеното. Над 2500 души всяка година попълвали групата на трайно увредените умствено или физически хора, такива, които боледуват продължително.
Българите на Острова искат заплати в евро. Български работници във Великобритания са започнали масово да преговарят с шефовете си да получават заплатите си в евро, а не в лири. След обявяването на резултатите от референдума на Острова, с който Обединеното кралство реши да напусне ЕС, курсът на паунда се срина драстично и продължава да пада. Пред „Монитор" работници във ферма в Англия обясниха, че само за два дни заплатите им са намалели с около една трета заради вариращия курс на лирата. „Преди получавахме около 350 паунда на седмица, от които 200 изпращахме в България. При стария курс тези 200 лири излизаха около 560 лв. Сега обаче, при смяната им, роднините ни взимат под 450 лв.", разказаха БГ работниците. Те обясниха, че ако паундът продължи да пада, нямат причина да останат да работят на Острова, тъй като в други европейски страни ще получават повече пари. Като първоначална мярка за овладяване на ситуацията, нашите са поискали договорените от тях заплати да им бъдат изплащани в евро, така че да не са на загуба.
Друг проблем, с който се сблъскаха българите във Великобритания след Brexit, е забраната за изпращане на пари в чужбина. Веднага след обявяването на резултатите от референдума беше наложено вето за парични преводи зад граница, за да не се стигне до срив на банковата система на Острова. Така хиляди нашенци се оказаха с вързани ръце да изпратят пари на близките си в България. По първоначална информация забраната ще продължи около една седмица, но българите се притесняват, че тя може да бъде удължена и до края на юли. Затова са измислили алтернативен вариант за прехвърлянето на парите си у нас. Масово нашенците започнали да изпращат пликове с пари по бусовете с гастарбайтери, които се прибират у нас. „Пращаме всичко, което имаме, защото със срива на лирата се тревожим, че можем да загубим още пари", обясни един от БГ работниците пред „Монитор". Той разказа, че в първия ден след Brexit хиляди българи са се опитали да преведат всичките си спестявания на близките си у нас, но от банките са отказали да осчетоводят транзакциите. Отказ са получили и от фирмите за трансфер на пари като MoneyGram и Western Union. Затова нашенците са започнали да пращат заплатите си по бусовете тръгващи за България.
В същото време пък колите за България са се увеличили няколко пъти, масово във Фейсбук групите за българи на Острова се публикуват обяви, предлагащи транспорт от Обединеното кралство до България. В съобщенията се посочва, че срещу 20 паунда отгоре всеки пътник може да вземе със себе си повече багаж или дори мебели, които да пренесе у нас.
Отказват да обменят паундове у нас
Британските летовници постоянно чуват, че не могат да обменят британските си лири за местна валута заради хаоса около Brexit.
Алекс Смит, който в момента е в Лондон, разказа за проблеми в България след обявяването на резултатите от референдума. „На летището във Варна чейнджбюро отказа да ми вземе лирите. Искам да призова всички, които са достатъчно луди да пътуват днес, да имат това предвид", написа той във Фейсбук. На MailOnline са известни и подобни случаи в Ню Йорк и Хаваите, където британски туристи не могат да теглят парите си от банкоматите заради „непознат обменен курс" на британската лира.
Банки и хотели по целия свят отказват да обменят британските пари за местна валута, оставайки британските туристи без пукната пара. За такива случаи се съобщава в САЩ, Гърция, Австралия и България. В Австралия Банката на Общността на нациите и Националната банка на Австралия прекратиха да обменят британската лира.
Банката на Общността на нациите написа в Туитър: „Извиняваме се, но поради скорошните резултати от референдума за Brexit ние временно прекратяваме обмена на британски лири и транзакциите, които не включват австралийските долари, до понеделник, 27 юни".
Летовници на гръцкия остров Кос са разбрали, че не могат да обменят своите британски пари, защото ЕЦБ все още не е определила официален обменен курс за лирата.
Мат Рууни, който си почива на гръцкия остров, писа в Туитър: „Започна се! В Гърция сме, не можем да сменим парите си, британците не могат да теглят пари от банкоматите. Страхотно #brexitfail". Той също публикува снимка на табела от хотел с надпис: „Бихме искали да ви информираме, че не обменяме британски или шотландски лири в момента, защото нямаме официален обменен курс от централната банка".
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881870 |
GBP | 2.358840 |
CHF | 2.074930 |