Кредитен милионер иска "Химко". След Делян Пеевски друг бизнесмен със спорна репутация може да стане собственик на активите на фалиралия врачански торов завод "Химко" срещу почти 12 млн. лв. Една оферта е била подадена до крайния срок 20 юни и кандидатът е внесъл депозит от 1 млн. лв., потвърди синдикът на дружеството, но отказа да съобщи името на купувача. По информация на местния сайт "Зов нюз" и регионалния кореспондент на "24 часа" това е пазарджишкият бизнесмен и кредитен милионер Георги Пиримов. Според "Зов нюз" по време на огледите Пиримов е бил придружаван от последния директор на "Химко" преди фалита - Валентин Димитров. Историята на двамата се пресича в няколко бизнес начинания в миналото, през фалиралата Частна земеделска и инвестиционна банка (ЧЗИБ) до затворения завод "Стоманени тръби".
Поредният търг за торовия завод беше организиран, след като при предишната процедура компания на депутата от ДПС Делян Пеевски подаде оферта, но после се отказа от сделката. Началната цена и този път беше 11.7 млн. лв. и вероятно офертата не се различава много. Продажба ще има едва след като новият кандидат подпише договор и плати предложената цена.
Мрежа от фирми
Кандидатите за земята, сградите и оборудването на "Химко" трябваше да внесат оферта и депозит от 1 млн. лв. до понеделник вечерта. Синдикът Росица Томова потвърди за "Капитал Daily", че е постъпило едно предложение, но не даде подробности. Затова не е ясно чрез кое дружество е участвал Пиримов. Справка в ДАКСИ показва, че към момента той има дялове или е включен в управлението на десетина дружества. Две са фирмите, които са най-вероятните потенциални купувачи - "Метахим инвест" и "Метахим импекс". Те са регистрирани съответно в края на миналата и началото на тази година в София с предмет на дейност производство и търговия с минерални торове, както и търговия с метални отпадъци. Първото е с капитал 1000 лв., а второто - с 50 хил. лв. Пиримов притежава или участва в собствеността също на "Кан-07", "Фертекс България", "Южен индустриално енергиен парк", "Панагюрска медна компания" и др. "Капитал Daily" не успя да се свърже с Пиримов на телефоните на дружествата, които в сряда постоянно даваха заето.
Дует с тъмно минало
Георги Пиримов е познат основно като наследник на род активни борци и кредитен милионер, след като в началото на 90-те години на миналия век успя да създаде ЧЗИБ с необезпечен кредит от ДСК за 56.5 млн. лв. В същата банка, която после фалира, член на надзорния съвет беше Валентин Димитров. Двамата с Пиримов придобиха и мажоритарен пакет в "Стоманени тръби" - Стамболийски, но после изгубиха контрол над дружеството, което от години не работи.
Димитров беше изпълнителен директор на "Химко" в периода преди фалита на завода. В момента има дял или участва в управлението на повече от десет фирми. Една от първите му инициативи беше "Вива арго браво", която беше свързана със скандална сделка за доставка на газ на "Нефтохим" в началото на 90-те години.
Имената на Пиримов и Димитров бяха замесени и в източване на пари от "Химко" към "Стоманени тръби", както и в скандал с горива от Държавния резерв през 90-те. Влизането на Димитров в управлението на "Химко" пък се смята, че е станало заради близостта му до украинеца Юрий Литвиненко, който успя да овладее собствеността върху торовия завод преди фалита.
Името на украинеца изплува наскоро покрай един от предишните търгове за "Химко". Тогава енигматичната ANJ Group от щата Ню Джърси обяви, че й е искан подкуп от синдика и от неизвестен съветник на премиера Бойко Борисов, за да купи завода. Проверка тогава показа, че собственикът на американската компания Ян Аронов е имал предишни партньорства в България с Димитров и Литвиненко.
Интереси
По информация на "Зов нюз" за активите на врачанския завод кандидати са били и гръцки бизнесмени. Те обаче не са успели да подадат оферта, тъй като не са получили необходимите документи от синдика, за да вземат банков кредит. Затова се очаква, че процедурата ще бъде обжалвана. Росица Томова не коментира информацията.
Надпреварата за неработещия от повече от десетилетие завод на пръв поглед изглежда нелогична. Специалисти от бранша са категорични, че предприятието не може да възстанови работа, тъй като оборудването е старо, част от съоръженията липсват, а и не отговаря на екологичните изисквания.
Интерес обаче може да представлява оборудването на завода като метал, както и немалкият терен в самия град. Груби изчисления показват, че, продадени на скрап, машините биха покрили инвестицията от около 12 млн. лв. Така за евентуалния купувач ще остане парцел от около 700 дка. Исканата цена явно също вече е достигнала реалния си размер. При първия опит за продажба през 2014 г. активите се предлагаха за 28.6 млн. лв.
С това се обясняваше и интересът на Делян Пеевски при предишната процедура. Депутатът обаче се отказа заради "необоснован политически натиск и негативна медийна кампания" срещу него. Депозитът му от 1 млн. лв. би трябвало да се разпредели между кредиторите на завода.
Синдикът е съветван от адвоката на Пеевски
Кантората на адвоката на Делян Пеевски е осигурявала юридически услуги на "Химко". Това става ясно от справка в информационната система на Министерството на правосъдието. През 2014 г. синдикът Росица Томова е поискала и получила разрешение от съда да изплати адвокатски хонорар в размер на 116.3 хил. лв. на адвокатско дружество "Ангелов, Андреев и партньори". Съдружник в последното е Александър Ангелов, който е известен като адвокат на Пеевски. От данните не става ясно дали сумата е изплатена и дали и в момента кантората продължава да съветва синдика. Само преди броени дни обаче адвокатите са поискали да им се изплатят поне 25% от дължимото по договор за правна защита. Въпреки очевидния конфликт на интереси заради офертата на Пеевски за "Химко" Ангелов се изявяваше като говорител при опита на депутата да купи завода, като обяви от негово име, че той ще възстанови производството и ще открие работни места.
Концепциите на кандидатите за КЗК: Преразказ на закона. Почти година след изтичането на мандатите в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) процедурата по избор на нови членове на регулатора се задвижи - в сряда в парламента бяха изслушани единадесетте кандидати. Те четяха концепции, които в голямата си част преразказваха закона за конкуренцията. Почти никой не критикува досегашната работа на регулатора и не предложи нещо ново. Интересът на депутатите също бе вял - слабо присъствие и въпрос само от страна на Мартин Димитров. И това за ключовия регулатор в страната, който има права да убие бизнес или да го преразпредели. Следващата седмица ще е гласуването в зала. Партиите предварително си договарят квотите и номинациите, затова и по-силни независими кандидатури остават извън състезанието, каквото и да предложат.
Какво обещаха кандидатите
Изслушването започна с единствената номинация за председател на КЗК Юлия Ненкова, столичен зам.-кмет и близка до ГЕРБ. Тя премина бързо през вижданията и приоритетите си, като се фокусира повече върху описание на функциите и същността на КЗК. Изявлението на кандидат-председателя по-скоро разясняваше каква е ролята на КЗК и боравеше с общи фрази, като например за картелите обяви, че са "не само най-тежките нарушения на конкуренцията, но и най-трудно разкриваемите и наказуемите". Или пък че проверките на място са основен способ за събиране на доказателства за установяване на антитръстови нарушения, но е необходимо "адекватно законово уреждане", за да бъде ефективен инструментът.
Повечето от останалите кандидати се съгласиха, че досегашната практика с проверки на място на разследваните фирми и предприятия е неефективна, защото те разбират предварително за тези проверки и предприемат нужните действия да прикрият следите си. Това твърдение обаче не е напълно вярно, защото години наред КЗК влизаше без публично обявяване (друг е въпросът дали е имало изтичане на информация) и едва в две последни проверки - на горива и вериги, предварително се съобщи (но комисарите знаеха, че скоро си тръгват, и фокусът беше да демонстрират активност).
Според Ненкова трябва да се повиши превантивната функция на КЗК чрез информационни кампании - предложение, което присъстваше и в изявленията на други кандидати. Тя ще бори нарушенията и чрез партньорства с други комисии за конкуренция от ЕС, както и с "активен диалог с икономическите оператори и държавни органи", например Народното събрание, ВАС и др.
Икономистите сред кандидатите - Георги Ганев (Реформаторски блок и НПО-та) и Анна Янева (БСП), пък се обединиха около идеята за звено за икономически анализ или поне по-задълбочени проучвания на българския пазар. Според тях без такива анализи констатацията на картели е особено трудна.
Според Димитър Кюмюрджиев (ПФ) трябва да се наблегне и на проверки в сектора на банковите услуги, бързите кредити и фармацевтичните продукти, според Янева - и в енергетиката. Тя допълни, че регулаторът трябва да има "непротиворечиви" решения. За пример даде два случая на нелоялна конкуренция, на БТК и "Кауфланд", в които първите не са били санкционирани за твърдението, че предлагат "най-добра 4G мрежа", докато при хранителната верига е било констатирано нарушение за думите "най-добра цена".
Борбата с картелите
Димитър Кюмюрджиев не смята, че досегашната КЗК е имала за приоритет борбата с картелите, а Анна Янева отбеляза: "Не съм оптимист за това, че ще бъде наказан картелът."
Единственият въпрос от народен представител - Мартин Димитров, беше за личното мнение на кандидатите за наличие на картел на горива в България. "Не мога да отговоря, защото не съм се запознала с конкретните факти", лаконично отговори Ненкова. "Ясно е, че с тези цени се случват неща, които при нормална конкуренция не биха се случвали. За мене огънят е някъде в структурата на този пазар в България, специално в акцизните складове, но повече от това нищо не мога кажа, докато не се знаят всички факти", каза Ганев. Другите кандидати също предимно се въздържаха от изразяване на лично мнение.
Въпроси без отговор
Единствената медия, задала предварително въпроси, беше "Капитал", а единствената НПО - Български институт за правни инициативи, като някои се припокриваха с изказванията на кандидатите. Юлия Ненкова не отговори на въпросите, възможно и заради объркване в процедурните правила.
На въпрос дали ще въведат случаен принцип при разпределение на преписките на комисарите Гергица Стоянова (ГЕРБ) обясни, че не е необходимо, защото антикорупционните мерки в КЗК са гласуването с мнозинство (необходими са четири гласа) и колективното взимане на решения. Георги Ганев обяви, че е "за" такава мярка. Заради ограничения във времето Анна Янева беше спряна, преди да даде отговори на всички въпроси, но каза, че, въпреки че не се ангажира с оценка за досегашната работа на комисията, "има какво още да се направи".
Глобите за превишена скорост ще се удвоят. Двойни глоби за превишена скорост одобриха вчера депутатите от парламентарната комисия по транспорт. Решението е част от мерките за повишаване на безопасността на движение и за много по-строги наказания за убийците на пътя. Промените в Закона за движение по пътищата предстои да бъдат окончателно одобрени от парламента на второ четене.
Така, ако сега за превишение на скоростта с от 31 до 40 км/ч в населено място глобата е 200 лв., тя ще стане 400 лв. За движение с над 40 км/ч санкцията става 600 вместо 300 лв., а за над 50 км - 700 лв. вместо 350 лв. При движение с над допустимата скорост извън града глобите съответно стават: 300 лв. вместо 150 лв. за превишение с 31-40 км/ч, 400 лв. вместо 200 лв. за над 40 км/ч и 600 лв. вместо 300 лв. за над 50 км/ч. Вдигат се и глобите за превишена скорост от шофьорите на автобуси и товарни автомобили - съответно на 500, 800 и 1000 лв. Без промяна остават паричните наказания само при превишена скорост с повече от 10, 20 и 30 км - съответно 20, 50 и 100 лв. 100 лв. вместо 50 лв. ще се плащат и за незакопчан предпазен колан.
Участниците в нерегламентирани състезания, или гонките по пътищата, също ще отнасят сурови наказания. За организиране или участие в гонка ще се отнема книжката за една година и ще се налагат 3000 лева глоба. При повторно нарушение финансовата санкция се вдига на 5000 лв., а водачът ще остава без книжка за 3 години. Шефът на пътната полиция Бойко Рановски подкрепи по-строгите мерки, но не обясни как точно ще хващат нарушителите. Според него обаче през последните месеци те са намалели, така както и сигналите от гражданите за организиране на опасни незаконни състезания били по-малко.
Промени ще има и при санкциите за пияни шофьори. При положителна проба между 0.5 и 0.8 промила се предвижда отнемане на свидетелството за управление за срок от 6 месеца и глоба от 500 лева. При алкохол между 0.8 и 1.2 промила книжката ще се взема за 12 месеца, а глобата е 1000 лева. В момента в закона е записано, че при алкохол от 0.5 до 1.2 промила наказанието е 6 до 12 месеца без книжка и глоба от 500 до 1000 лв. "Тази мярка е добра, защото сега в практиката се стига до парадокси, при които за по-голямо нарушение се налага по-ниска глоба и обратното. Просто законът допуска това", коментира пред журналисти Рановски.
Ако водач навлезе в насрещното платно на магистрала, при първо нарушение книжката ще се отнема за 3 месеца, а санкцията ще е 1000 лв. Депутатите приеха този вариант след дълъг спор, в който надделя тезата, че водачът може по грешка да е навлязъл в насрещното. Повторно нарушение обаче ще се приема за доказателство, че става дума за рисков играч, който прави това умишлено - тогава наказанието ще е 4000 лв. и лишаване от право на управление на автомобила за 6 месеца.
Драстичното увеличение на глобите едва ли ще има особен ефект, ако не се увеличи събираемостта, твърдят депутати. Председателят на транспортната комисия Настимир Ананиев съобщи пред "Сега", че заедно с МВР готвят пакет от промени в тази посока. Една от тях е обвързване на неплатените глоби с административни услуги. Например ако някой има нужда от документ от НОИ, ще го получи само след като се изчисти задължението по неплатена глоба за пътно-транспортно нарушение. В момента събираемостта е едва около 30%, докато в други европейски държави е 80-90%.
Цацаров атакува фронтално МВР заради корупцията. В МВР няма разработки срещу корупцията по високите етажи на властта и ако качеството на разследването не се подобри, у нас няма да има резултати като в Румъния. Това стана ясно от изказването на главния прокурор Сотир Цацаров пред депутатите от правната комисия в парламента. Той представи доклад за дейността на държавното обвинение през миналата година.
Цацаров обясни, че прокуратурата разследва корупционните престъпления, но МВР трябва да ги разкрие. "Ако някой се поинтересува колко оперативни разработки са били сведени до знанието на държавното обвинение, ще се разочарова от броя им. Най-високото ниво, до което се стига в тези разследвания, е кмет на община, и то неголяма", каза той. Според него у хората оставало впечатление, че в прокуратурата разполагат с голяма библиотека от разработки. "Истината е, че библиотеката ни е 80% празна", каза той и допълни, че при сегашното състояние на разследващите органи няма как да се постигне справедливостта, която обществото желае.
"Между ДАНС и МВР има информационна стена и двете служби често не си говорят", каза още Цацаров. Той обясни, че агенцията има огромен информационно-аналитичен потенциал, но не и разследващи функции. Обратна била ситуацията в МВР. Главният прокурор разкритикува и качеството на разследването по принцип. "Разследващ полицай не бива да се става само с юридическо образование, а е задължителен поне минимален 6-месечен практически курс на обучение. Липсата на обучение води до изключително некачествено разследване", заяви Цацаров.
Обвинения
Съвсем скоро ще има привлечени към наказателна отговорност заради проекта "АЕЦ "Белене", обеща Цацаров. Обвинения ще бъдат повдигнати заради продължилите плащания по проекта, след като през 2010 г. правителството и парламентът решиха той да бъде прекратен. Цацаров отказа повече подробности. Разследване със същия предмет вече имаше. Обвиняеми по него бяха шефът на компанията "Рискинженеринг" Богомил Манчев, както и управителят на консултантската фирма по проекта "Уорли Парсънс" Събин Събинов. След две години разследване делото бе прекратено. Тогава от прокуратурата казаха, че прекратяването е частично.
Гърч в Слънчев бряг, още 30 000 данъчни проверки. Жега в прекия и преносния смисъл на думата мъчи търговци и съдържатели на нощни клубове в Слънчев бряг през последните две седмици.
Откакто стана престрелката в ресторант 4 you на 8 юни при разпра между две банди - на Димитър Желязков - Митьо Очите и на Божидар Кузманов - Божо Кравата, почти всеки ден в курорта има акции на НАП за скрити обороти.
През комплекса минаха и ДАНС, МВР, Инспекцията по труда и пожарната.
Всеки втори търговец в Слънчев бряг крие приходи Ресторанти, нощни клубове, кафенета и паркинги на територията на Слънчев бряг масово не отчитат оборотите си - това са изводите на данъчните. Рекорд по осветляване на приходи е постигнат при поверка на паркинг, поставен за известно време под открито наблюдение от данъчни служители.
За този период е отчетен с 1200% по-голям оборот, отколкото седмица по-рано, когато били издадени касови бонове само на 13 клиенти.
Не по-различна е ситуацията и с нощните заведения на територията на курорта, каза пресаташето на Териториалната дирекция на НАП в Бургас Христо Узунов.
Дискотека, която е част от популярна верига, регистрира оборот от 32 000 лв. в нощта, в която инспекторите на НАП следят издаването на фискални бонове.
Седмица по-рано същият клуб е отчел 3 пъти по-нисък оборот.
Друго нощно заведение отчита 5 пъти по-високи приходи от тези, които са регистрирани седмица по-рано, и 9 пъти по-високи от тези, регистрирани на същата дата миналото лято.
По време на наблюденията при почти всички заведения в Слънчев бряг данъчните отчитат значително покачване на оборотите, когато следят за издаването на фискални бонове.
"На собствениците на няколко обекта ще бъдат направени ревизии като физически лица, а наблюденията на заведенията ще продължат през целия туристически сезон", уточнява Узунов.
Близо 300 обекта в курорта са били проверени само за 3 дни
В акциите се включват и командировани данъчни служители. Очаква се от 1 юли в бургаската дирекция да пристигне нова група данъчни от вътрешността на страната.
Данъчните прилагат различни методи по време на акциите си по морето. Те все още използват изпитания метод - покупка на принципа на тайния клиент, облечени спортно и по джапанки.
Залага се много обаче и на прякото наблюдение - т. нар. физическо присъствие на данъчни експерти в търговските обекти, както и следене в реално време чрез дистанционната компютърна връзка на касовите апарати със софтуера на НАП.
"Обектите на търговци, които работят без касови апарати, ще бъдат затваряни, мярката ще се прилага и при повторно установено нарушение неиздаване на касова бележка", каза шефката на НАП-Бургас, Татяна Кънчева.
Освен актове и наказателни постановления на нарушителите ще бъдат правени ревизии. Проверките ще бъдат насочени не само към дружествата, но и към техните собственици, които ще бъдат проверявани и за съответствие между доходи и имущество, допълни Кънчева.
"Енерго-Про" взе евтин кредит от 114 млн. от ДСК. "Енерго-Про Варна" изтегли през юни кредит от Банка ДСК за 114 млн. лв. при 1,3% лихва, става ясно от договор за залог на компанията в Търговския регистър. Със заема се погасява кредит от чешката банка PPF, с който е осъществена сделката по покупката на енергото от немската компания Е.on.
Лихвата е изключително атрактивна, а кредитът е левов, както и приходите ни, заяви управителят на компанията Момчил Андреев след запитване на "24 часа". И добави, че лихвите в България стигнаха европейските.
"Има само няколко банки в България, които могат сами да поемат такъв кредит, защото капиталът им го позволява. Насочихме се към банка ДСК, защото бяха много експедитивни, а освен това продаваме ток през клоновете ѝ. Добрата цена ни дава възможност да сме още по-конкурентни на свободния пазар на ток, където маржовете се свиват и достъпът до евтин ресурс дава силно конкурентно предимство", обясни още Андреев.
С краткосрочния заем, който е 6-месечен, се дават няколко сигнала. Първият е, че се погасява заем към чужда банка и се избира българска за заемодател, и то при много добри условия.
Другият плюс е, че се оптимизира финансовото управление - приходите ни са в левове, напасваме и пасива към българската валута, казва Андреев. Управителят на "Енерго-Про" смята, че от гледна точка на продажбите на компанията кредитът не е голям, съобразен е с мащабите на бизнеса.
Този кредит може да се приеме и като индикатор за оценка на риска, знак е за доверието на банките в енергийния сектор, още повече - предстои емитиране на облигации от БЕХ, казват експерти.
Пак от Търговския регистър става ясно, че на 17 юни "Енерго-Про" е подала документи за преобразуване от ЕООД на ЕАД. "24 часа" попита защо се предприема тази промяна.
"Мащабът на компанията предпоставя акционерна форма на управление, тя е по-адекватна както за бъдещото развитие, така и за контрола", поясни Андреев.
ДАНС: Няма данни за финансиране на тероризъм в България. ДАНС не разполага с установени данни за финансиране на тероризъм в България. Това заявиха от агенцията само часове след като разпространиха доклад на финансовото си разузнаване, в който се казва: "Все по-засилено се получава информация за вероятна съпричастност на българи към дейността на т.нар. Ислямска държава." В документа бе отбелязано и че "предвид международната геополитическа обстановка все по-висок става рискът от преминаване през българската финансово-кредитна система на средства, които да имат за цел финансиране на тероризъм или купуване на стоки с двойна употреба".
От държавната агенция заявиха, че финансовото разузнаване нямало оперативни или разследващи функции и дори след този анализ ставало въпрос само и единствено за съмнения. "Въпросните случаи са били обект на задълбочени проверки от страна на съответните оперативни структури и не са потвърдени по никакъв начин", заявиха още от ДАНС.
"Отчетеното засилено получаване на информация относно вероятна съпричастност на български физически лица към дейността на "Ислямска държава" се основава на информацията, подадена от финансовия сектор на базата на тяхната субективна преценка и отчита активизираната превантивна дейност на този сектор", казаха от ДАНС. Информацията се предоставяла на финансовото разузнаване предимно от финансовия сектор като доклади за съмнителни операции и била преимуществено основана на наблюдение на финансовите операции с цел превенция. Подаването на доклади за финансиране на теороризъм се извършвало на базата на определени критерии - например операции с определена периодичност, връзка със зони на конфликт, частично съвпадение на данните на лица с включените в списъците на ООН или ЕС за тероризъм и др.
"В този смисъл в доклада не е изразена позиция, че е установено участие на български граждани във финансиране на "Ислямска държава". Отразено е единствено наличието на формални критерии, на базата на които докладващите лица и институции са преценили дадени финансови операции като съмнителни по отношение на финансирането на тероризма", обявиха още от агенцията.
Софиянци купиха карти за над 5 млн. лв. Само за 21 дни са издадени близо 23 000 нови карти за пътуване в градския транспорт, като приходите от тях са малко над 5 милиона лева. „Обикновено толкова се издават за повече от 4 месеца", обясни вчера общинският съветник Зафир Зарков и добави, че това е индикатор, че Столичната община е взела правилно решение с увеличаване цената на билета от 1 на 1,60 лв.
Най-голям ръст има при търсенето на годишни абонаментни карти. От 1-ви до 21 юни са издадени почти 14 500 от годишните пластики, които са на новата цена от 365 лв., с които едно пътуване излиза най-много 1 лев на ден.
„По пътя на логиката може да заключим, че след като толкова много хора са инвестирали в карти, значи и гратисчиите са по-малко", каза съветникът. В същото време обаче данните показват, че броят им е същият. От началото на месеца са съставени 1084 акта за нередовен пътник по 200 лв. Глобените на място с 40 лв. са над 2491.
„Трябва да мине повече време, за да можем да имаме точен анализ", допълни Зарков.
По-високата цена на билета обаче, не отказва хората да го ползват. Броят на продаваните еднократни превозни документи в автобусите е същият, какъвто беше и преди поскъпването. По-малко билети се ползват в трамваите и тролеите.
В същото време приходи в хазната на Центъра за градска мобилност (ЦГМ) влизат и от зоните за платено паркиране в столицата - 23 484 000 лева за 2015 година. Така ЦГМ отново е най-печелившото общинско дружество за миналата година с 6,5 млн. лв., но авто и електротранспорта пак са на минус.
За пръв път от години насам обаче общинската фирма „Егида" реализира печалба от 105 000 лв. „Дружеството значително е намалило задълженията, които е имало в баланса си, следвайки плана за оздравяване", посочи председателят на стопанската комисията Николай Стойнев, който представи доклада за икономическото състояние на общинските фирми. Общата печалба на дружествата за 2015 година е 7,33 млн. лв.", обясни Стойнев.
От 13-те фирми, които работят на свободен пазар и трябва да реализират печалби, само две са излезли на загуба - „ВиК София" и „Спортна София". Като обяснението за второто дружество е, че е инвестирало в построяването на спортен комплекс в парк „Възраждане".
Година без книжка и 3 бона глоба за участие в гонка. Година без книжка и 3 хил. лева глоба, ако участваме в гонка. Това предложение беше гласувано от комисията по транспорт в парламента. Депутатите вече две години заседават по измененията на Закона за движение по пътищата. Според последната редакция при повторно участие в състезание на пътя шофьорът ще ходи пеша 3 години, а глобата ще набъбне до пет хиляди лева. Друго от предложенията, което беше гласуване и прието, е наказанието за отказ от тестване с дрегер. С новите поправки шофьорите ще бъдат глобяване с 2 хил. лева, ако не „духат" и ще бъдат лишавани от книжката си за 2 години.
Депутатите вчера отхвърлиха и предложението за младите водачи. Според първоначално гласуваните промени те трябваше да подлежат на административна отговорност, ако бъдат засечени с 0,2 промила. Мотивите за решението бяха, че подобни стойности понякога се достигат и от употребата на лекарства и дори пушенето на цигара.
Спорове за членовете, касаещи новите шофьори, се разразяват на повечето заседания на комисията. Някои от членовете й искаха да ограничат водачите от шофиране на магистралата за определен период от време, докато не натрупат стаж.
Други пък искаха младежите да карат само с придружител. Промените обаче бяха определени като дискриминационни и след редица административни пропуски бяха отхвърлени. Въпреки това вносители им се заканиха, че ще настояват те да се приемат, макар и редактирани, на някои от следващите заседания на комисията.
Шефове наемат по 2000 непълнолетни служители. Около 2000 деца работят всяка година у нас, показва справка в Главна инспекция по труда (ГИТ). През миналата година фирми са наели 2605 непълнолетни служители, което е с 600 повече спрямо 2014 година. Работници между 16 и 18 г. се наемат основно като сервитьори, бармани и продавачи.
От години наемаме младежи за сервитьори и бармани, защото те са предсказуеми - идват за 2 - 3 месеца и нямат претенциите, които имат 20-годишните младежи, признава собственичката на бар във Варна Мариета Крумова.
Експерти по подбор на персонал пък са категорични, че непълнолетните работници подбиват цената на труда по морските курорти. „Повечето работодатели осигуряват квартира за персонала си. Мисълта, че ще спят безплатно на морето, е достатъчна за младежите. Ниската заплата за тях са джобни", твърди специалистът по подбор на персонала Светослава Петрова. Някои от учениците обаче признават, че за месец работа на Черноморието печелят повече от родителите си. „Миналата година работих като сервитьорка в Несебър. Благодарение на бакшишите печелех по 1000 лв., повече, отколкото майка ми получава като учителка", разказва 17-годишната софиянка Михаела.
За да получат разрешение да наемат непълнолетни служителите, работодателите трябва да представят пред ГИТ писмено разрешение от родителите на детето и медицинско удостоверение. Някои от фирмите обаче изискват дори свидетелство за съдимост. Исканият документ изпраща майката на 16-годишно момиче при адвокат, с който тя да се консултира, преди дъщеря й да започне работа.
Българи на Острова отлагат ваканции. Българите, които живеят във Великобритания, се надяват страната да гласува против излизането й от ЕС. Те се притесняват, че ако британците решат да напуснат Съюза, бъдещето им в Обединеното кралство е несигурно. Независимо от резултата на референдума е възможно да се стигне до повече рестрикции за българите, живеещи на острова, прогнозира пред "Хоризонт" Струмен Паунов, който от години помага на българите да уредят документите си за престоя си в Обединеното кралство.
По-голямата част от българската общност се надява британците да гласуват проевропейски. За българите благоприятният изход е оставането на Великобритания в ЕС поради голямото количество административни свободи, които ползват.
"Каквото и да променят, то няма да е по-добро за нас, то ще е някаква рестрикция, с която да ограничат притока на мигранти", смята Струмен Паунов.
През 2014 г. броят на новите мигранти от източноевропейските страни членки достигна рекордните 330 000 души, припомня "Дойче веле". Повечето мигранти идват от Полша. Към момента във Великобритания живеят и работят почти 1 милион поляци. Към тях се прибавят още 200 000 българи и румънци. И не се знае дали правото им на свободно придвижване ще остане в сила и след евентуално излизане на Обединеното кралство от ЕС.
"Опасяваме се, че полските работници ще загубят правото си на работа във Великобритания. Вероятно много от тях ще бъдат призовани да напуснат страната. Във всеки случай е ясно, че ако поддръжниците на т.нар. Брекзит спечелят референдума, правният статут на източноевропейците вече няма да е ясно дефиниран", казва евродепутатът и бивш външен министър на Полша Дариуш Розати.
Българският евродепутат Андрей Ковачев е на друго мнение. Според него живеещите във Великобритания граждани на други страни членки на ЕС няма от какво да се опасяват в случай на Брекзит. Това обаче не важи за хората, които тепърва искат да емигрират.
Цацаров: Ще има обвиняеми заради "Белене". Прокуратурата е започнала досъдебни производства и скоро ще има привлечени обвиняеми във връзка с това, че след решението на Министерския съвет за спиране на плащанията по проекта за строежа на АЕЦ "Белене" те са продължили. Това заяви главният прокурор Сотир Цацаров по време на правна комисия. "Не ми приписвайте вината и за "Белене". Прокуратурата си има достатъчно вини", каза още той и допълни, че отговорността е колективна. Прокуратурата подкрепя изцяло втория пакет промени в Закона за съдебната власт, обяви още Цацаров. Проектът вчера влезе за обсъждане на първо четене на правна комисия. Обвинител номер 1 заяви, че проектът е постигнат след "непознат отдавна консенсус" с всички органи на съдебната власт и със съсловните организации. По думите му разпоредбите са разписани не само според вижданията "на една съсловна организация и на една политическа сила".
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881870 |
GBP | 2.358840 |
CHF | 2.074930 |