Новата КЗК: партийни квоти и спорни фигури. Изборът на нови членове на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) показа, че дори подборът за най-важния за бизнеса регулатор в държавата не става на принципа експерти със знание, опит и добра репутация, а е изцяло подчинен на партийни договорки. Коалицията, която ще носи отговорност за новите назначения, е широка: ГЕРБ, ДПС, БСП, Патриотичен фронт, депутатите на Христо Ковачки и СДС (Вижте гласуването в прикачения файл). Така следващите пет години компаниите в страната едва ли могат да очакват честен и прозрачен регулатор, който не се влияе от партийни поръчения.
При гласуването в сряда в парламента без абсолютно никаква съпротива от страна на опозицията за председател беше избрана предложената от ГЕРБ Юлия Ненкова. Партията на Бойко Борисов ще има и още един представител в регулатора - Георгица Стоянова. За зам.-председател на КЗК беше избран зам.-министърът на отбраната Димитър Кюмюрджиев, номиниран от Патриотичния фронт. От предложените две кандидатури от РБ за член на регулатора явно предварително беше договорено влизането на кандидата на СДС с най-спорна биография Красимир Витанов. Формацията на Христо Ковачки - БДЦ, също ще има представител в КЗК - Красимир Зафиров. В регулатора попаднаха и номинираните от опозицията от БСП и ДПС Ана Янева и Пламен Киров.
Икономистът Георги Ганев, който беше издигнат от всички формации в Реформаторския блок без СДС и който е единственият кандидат с широка обществена позиция и подкрепа от четири неправителствени организации, беше отхвърлен в апаратния избор.
Без дебати
Изборът на седемте членове от общо единадесетте предложени за състава на регулатора премина в пленарната зала без абсолютно никакви дебати, като се изключат изказванията на Петър Славов и Мартин Димитров от гражданската квота на Реформаторския блок. Те подкрепиха предложения от тях кандидат Георги Ганев, зад който застанаха четири неправителствени организации и повечето депутати от десния съюз без СДС. От парламентарната трибуна двамата отправиха призив изборът на членовете на КЗК да не става на базата на партийни договорки, а да се изберат хора, които имат необходимата експертиза да вършат работата и да я вършат качествено. Мартин Димитров подчерта, че предложеният от РБ кандидат Георги Ганев, който е програмен директор на Центъра за либерални стратегии, е отлично подготвен икономист, който би бил от полза за работата на регулатора при установяването на картелни споразумения. Като плюс в подкрепа на избора на Ганев депутатът от РБ посочи и това, че е независима личност и "никой не може да му се обади и да му каже какво да прави". Другото предимство, изтъкнато от Димитров, беше, че Ганев е номиниран и от Българската стопанска камара, Института за пазарна икономика, Центъра за изследване на демокрацията и Центъра за либерални стратегии.
Мартин Димитров апелира във важния регулаторен орган "да не бъдат избирани кандидати, които имат тройки в дипломата си, както и такива, които, докато хората масово протестираха срещу правителството на Пламен Орешарски, са правили кариера по върховете на държавни фирми". Димитров визираше предложения от СДС кандидат Красимир Витанов, който при предишното управление на БСП и ДПС е бил председател на надзорния съвет на държавната "Булгартрансгаз".
На изказванията на Мартин Димитров и Петър Славов опонираха Четин Казак и Рамадан Аталай от ДПС. Казак се усъмни в независимостта на гражданските организации, като каза, че те "не могат да съществуват, без да имат източници на финансиране". А Аталай припомни, че председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов е бил партийно ангажиран, но това не означавало, че не си върши работата.
Нито от една от останалите политически сили в парламента - нито от най-голямата управляваща партия ГЕРБ, нито от опозицията от БСП, се изказаха по предложените кандидати, което беше знак, че списъкът е договорен предварително, а гласуването е само формалност.
Куриозите
Вследствие на всеобщия сговор между управляващите и опозицията се стигна до куриози. Първо, в КЗК ще има шестима юристи и само един икономист, и то без практика. Това е предложената от БСП Ана Янева. Освен че беше зам.-министър на икономиката в правителството на тройната коалиция и в кабинета на Пламен Орешарски, тя е и ярка партийна фигура. Беше председател на градската организация на БСП в София, а в момента е председател на комисията по организационната и кадровата дейност към градския съвет на социалистическата партия в столицата. Сочи се за близка до бившия министър на икономиката и енергетиката от правителството на Сергей Станишев и бивш дългогодишен лидер на БСП - София, Румен Овчаров. В момента Овчаров представлява държавата в "Лукойл Нефтохим", който сега се разследва от КЗК.
Другият икономист - Георги Ганев, предложен от повечето формации от РБ и от гражданската квота, не получи подкрепа при гласуването в пленарната зала.
Спорни имена
За сметка на това в регулатора беше избран номинираният от трима депутати от СДС Красимир Витанов, който има доста спорна биография. В момента той е управител на държавното дружество "Екоинженеринг-РМ", което е към оглавяваното от лидера на СДС Божидар Лукарски Министерство на икономиката. По времето на управлението на Пламен Орешарски е назначен за председател на надзорния съвет на "Булгартрансгаз", пост, който заема до началото на 2015 г. Преди това от 2010 г. е заемал различни длъжности в Агенция "Пътна инфраструктура". В биографията на Витанов е записано, че от 2008 до 2010 г. е бил юрисконсулт във фирмата "Юропроджектс пойнт". През този период компанията е собственост на австрийско дружество със същото име, в което мажоритарен акционер е Моника Янова (днес Станишева).
Противоречива фигура е избраният по предложение на ДПС Пламен Киров, който се счита за близък до бившия президент Георги Първанов. От 2001 до 2006 г. той беше негов секретар по правните въпроси, когато Първанов беше президент. Впоследствие Първанов го назначи и за конституционен съдия. Там Киров се считаше за един от представителите на "ретроградното" мнозинство, което произведе серия от противоречиви решения. Той беше докладчик по делата, с които бяха обявени за противоконституционни разпоредби в Закона за дипломатическата служба и Закона за Българската телеграфна агенция, които въвеждаха лустрация за служителите и сътрудниците на бившата ДС. От 1995 до 2006 г. Киров беше член на ЦИК от квотата на БСП. Преподавател е по конституционно право в Юридическия факултет на Софийския университет.
И още един куриоз - вследствие на предварителните договорки с най-много гласове беше избрана Ана Янева. При гласуването тя получи 156 гласа. С по-малко гласове бяха избрани председателят на КЗК Юлия Ненкова (137 гласа) и заместникът й Димитър Кюмюрджиев (152 гласа).
Брюксел не вярва на българската газова политика. "Искат да ни наложат процедура за собствеността на тръбите и компресорните станции. Ние не можем да го допуснем това, тъй като ще е тежък политически удар срещу България и недопустимо за нас, каквито и пари да ни санкционират", каза премиерът Бойко Борисов сред срещите си в сряда в Брюксел с комисаря по конкуренцията Маргрете Вестагер и с председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер. В бурния си коментар Борисов има предвид газопроводната мрежа на "Булгартрансгаз" и течащото в момента разследване на Европейската комисия по случая "БЕХ газ" за отказа на държавната компания да допуска други доставчици на газ.
Предисторията
През март миналата година ЕК изпрати възраженията си до БЕХ и дъщерните му дружества, с което го информира за предварителното си становище, че холдингът може да е нарушил антитръстовите правила на ЕС чрез възпрепятстване на конкуренти да получат достъп до ключови газови инфраструктури в България. Разследването беше възбудено от "Овергаз", българското дружество, в което "Газпром" все още държи 50%. В последната година "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" се опитват да отговорят на обвиненията, така че да избягнат глобата, но Брюксел все още не е доволен от предложенията. Възможната глоба за България е между 250 и 300 млн. евро.
В резултат на което преди няколко месеца се стигнало дотам ЕК да предложи българската газопреносна мрежа да се поеме за управление от независим трети оператор. По този начин ще се запази собствеността за България, но "Булгатрансгаз" няма да има контрол върху правилата за управление на газовите потоци. По подобен начин ЕК задължи БЕХ да продава все по-големи количества електроенергия на енергийната борса, за да се преодолее доминиращото положение на холдинга на електроенергийния пазар.
Според източници от кабинета обаче става дума за натиск за приватизация, а от държавните дружества са убедени, че дори и да се приеме някой да управлява мрежата, това ще е ход, който би довел до продажба на собствеността им. Управляващите смятат, че сега не е много изгоден момент за продажба на енергийните компании, тъй като заради кризата в енергетиката, която едва сега отшумява, те биха имало подценена стойност.
Новината всъщност вече беше намекната в началото на юни, когато след посещение на еврокомисаря по конкуренцията Маргрете Вестагер в София Бойко Борисов коментира, че се е опитал да обясни "колко е важно запазването на собствеността върху газопреносната система, което е стратегическа за България задача".
Промяна
В последната година "Булгатрансгаз" рязко промени позициите си. Въпреки че от години отказваше да допусне виртуална търговия на газ и дори спечели дело срещу ЕК в Европейския съд, миналата седмица дружеството подписа споразумение с гръцкия газопреносен оператор DESFA. При виртуалната търговия даден клиент в България купува определени количества газ от търговец в Гърция, които обаче получава физически от транзитирания през страната ни руски газ. След това тези количества се възстановяват на държавната DEPA от договорения между клиента и търговеца газ. В същото време "Булгаргаз" преговаря с румънската "Ромтрансгаз", с което ще освободи резервирания от нея капацитет в Румъния, така че и други доставчици да могат да ползват тръбите.
Всички тези усилия обаче бяха торпилирани в края на миналата година след мистериозното спиране на доставките на "Газпром" за "Овергаз". Тогава от ЕК заподозряха нелоялна игра от държавните компании, които разшириха пазарния си дял за сметка на частното дружество. След оплакване на "Овергаз" ЕК започна проверка и по този случай.
Въпреки че България обяви, че у нас ще се създава газов хъб, на който ще се търгува свободно газ, настоящото изявление на премиера показва, че явно Брюксел не вярва на усилията на България да освободи пазара на газ.
ГЕРБ напълно обезсмисли реформата в МВР. ГЕРБ ще задраска всички съществени предложения от реформата на вътрешния министър Румяна Бъчварова, доскоро рекламирана и защитавана от премиера Бойко Борисов. Това се разбра от изненадващо изявление на председателя на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов. Поправките, които ще бъдат внесени между първо и второ четене, ще подменят идеите на Бъчварова за орязване на обезщетенията на бъдещите служители в МВР и намаляване на платения отпуск. По същия начин управляващите подмениха и съдебната реформа.
"За обезщетението в системата на МВР предложението ни е 20 заплати да останат, но избираме по-гъвкав, стъпаловиден принцип на базата на трудовия стаж", обяви Цветанов. По сега действащия закон обезщетението се определя на принципа - за всяка година стаж по една заплата, но максимум 20. Бъчварова предлага да се получават максимум 12 заплати. Предложението на Цветанов е 20-те заплати обезщетение да се запазят, но да важат само за тези, които имат 25 години стаж в системата. На практика сега изискването обаче не е кой знае колко различно. ГЕРБ предлага, ако напусне служител с до 5 години трудов стаж, да не получи обезщетение. При 6 години трудов стаж обезщетението ще бъде в размер на 2 заплати, при стаж от 10 години - 5 заплати, при 15 години стаж - 10 заплати, при 20 години стаж - 15 заплати.
Попитан дали с промените на практика ГЕРБ не бламира Бъчварова, Цветанов каза, че има конструктивен диалог с нея, а парламентът е мястото, където всяка тема може и трябва да се дискутира, за да се намери най-доброто решение. И благодари специално "за последните разговори с министър Бъчварова и в присъствието на премиера Бойко Борисов". Бъчварова вчера не коментира предложенията, но досега неведнъж е обявявала, че стои твърдо зад реформата си, която ще намали годишните разходи на МВР за персонал с 64.9 млн. лв.
ГЕРБ ще внесе промени и за отпуските. Според предложенията на Бъчварова отпуските трябваше да бъдат намалени от 30 на 25 дни годишно. Цветанов предлага 30-те дни да се запазят, но да отпаднат допълнителните 12 дни.
ГЕРБ не е съгласен и с идеята на Бъчварова да се създаде агенция "Пожарна безопасност и защита на населението". Ще отпадне и предложението й министърът да може да прехвърля на главния секретар отговорностите по назначаването на служителите.
ГЕРБ ще подкрепи служителите от администрацията на МВР да бъдат преназначени по Закона за държавния служител. Така около 4 хил. служители вече няма да се водят първа категория труд. "Преподавателите по специализирана подготовка в Академията на МВР и съответните полицейски центрове обаче ще запазят сегашните си договори", посочи още Цветанов. Оставало в сила предложението охраната на полицейските управления да се осъществява от служители, които са на трудов договор. От МВР направили изчисления, че около 500 служители минимум ще бъдат включени за реална полицейска дейност на терен в малките населени места и градовете.
ГЕРБ ще подкрепи предложението за увеличаване на правомощията на ГДБОП.
Всеки втори абонат в София трябва да доплаща за парно. Около 45% от потребителите, които използват парно отопление, ще получат по-ниски сметки за топло, докато на други 47 на сто от клиентите в София ще се наложи да доплащат. Това показват данните за изравнителните сметки за парното на един от топлинните счетоводители - "Нелбо". Потребителите ще получат новите си фактури в периода 2-5 юли. Около 14% от тези, които трябва да доплащат, дължат суми между 10 и 50 лева, 9% - между 51 и 100 лв., а пет процента от клиентите ще трябва да доплатят между 101 и 150 лева, показват разчетите на дружеството.
"Тенденцията в изминалия сезон е нарастване на интереса към месечен отчет сред жителите на София", коментира вчера шефката на дружеството Боряна Колева. Чрез отчитане на месечна база абонатите избягват годишна изравнителна сметка и всеки месец плащат това, което са консумирали за отопление и топла вода. В същото време намаляват абонатите, които не са отворили на отчетниците, и сега те са под 2%. Те ще получат сметки на пълна мощност. Според последните промени в наредбата на тях им се начислява топла вода до 280 л на денонощие на обитател. Такъв обем ще се начислява и на хора, чиито водомери не са изрядни - стари са, имат повреда или им липсва пломба.
Отлагане
Въпреки че КЕВР трябваше да определи вчера какви ще бъдат новите цени на парното и топлата вода, решението ще бъде взето днес. За днес е насрочено и закритото заседание за новите цени на тока. Всички променени цени ще влязат в сила от 1 юли. Разчетите показват, че повечето топлофикации ще получат намаление на цените, а в цените на тока ще има минимални промени в рамките на под 1%.
БФС: ЦСКА в "А" група! ЦСКА със собственик Гриша Ганчев ще играе в Първа професионална лига през новия сезон (бивша "А" група), съобщи сайтът на БФС. От съюза уточняват, че след проведени заседания на Лицензионната и Правната комисия към БФС право на участие в Първа професионална лига за сезон 2016/2017 са получили 14 клуба, между които е и ЦСКА-София.
Правната комисия към БФС е категорична, че промените в наименованието и седалището на дружеството от "ПФК Литекс" - Ловеч" АД на "ПФК ЦСКА - София" ЕАД са направени по установения ред в националното законодателство и вътрешните актове на БФС.
До края на седмицата предстои заседание на Лицензионната комисия към БФС, на което ще бъде разгледан съставът на Втора професионална лига и клубовете, подали документи за участие в нея.
Състав на Първа лига за новия сезон:
1. ПФК "Лудогорец"
2. ПФК "Левски"
3. ПФК "Берое"
4. ПФК "Славия"
5. ПФК "Локомотив" (Пд)
6. ПФК "Черно море"
7. ПФК "Ботев" (Пд)
8. ПФК "Пирин" (Благоевград)
9. ПФК "Монтана"
10. ФК "Дунав" (Русе)
11. ФК "Локомотив" (Горна Оряховица)
12. ПФК "ЦСКА-София"
13. ФК "Верея" (Стара Загора)
14. ПФК "Нефтохимик" (Бургас)
Поне 1 милион лева задигна за 6 години Ицо Полицая. Поне 1 млн. лв. като пари и бижута е задигнал за последните 6 г. Христо Георгиев - Ицо Полицая, който във вторник беше застрелян от спецполицаи от отряд "Кобра".
Той и аверът му Росен Рангелов-Човката бяха засечени от служители на МВР, след като обраха заложна къща, бяха преследвани и стреляха по служители на МВР.
Георгиев вероятно е отмъкнал много повече пари, но за някои нападения не е имало годни за съда доказателства или сме разполагали само с оперативна информация, каза в сряда шефът на полицията Христо Терзийски.
Знаехме за идеята на двамата да направят нов удар, но не и кога и къде, посочи той. Информацията дошла на 1 юни. По това време Човката още бил в затвора, но му предстояло да излезе на 10-и. Три месеца по-рано от ареста бил пуснат и Полицая.
На 17 юни Националната полиция и СДВР обсъдили план за действие.
Веднага започнаха непрекъснати дежурства на колегите от сектор "Грабежи". Те познават и най-малкия детайл от поведението на Човката и Георгиев, каза шефът на столичната полиция Младен Маринов. И добави: "Спокойни сме за тях само когато са в затвора. Излязат ли, почваме да ги следим."
На 28 юни Полицая и Човката паркират откраднат миналата седмица голф пред заложна къща на ул. "Ломско шосе" в София, влизат вътре въоръжени и я ограбват за секунди. Задигат 4000 лв. и злато за още 37 000 лв.
Секунди по-късно служителят в заложната къща подава сигнал на тел. 112 и дава някакво описание на нападателите, въпреки че те са атакували маскирани. В полицията разбират за кого става дума и веднага са изпратени екипи както в района около заложната къща, така и на местата, където могат да избягат.
Полицаите разбират, че двамата са се прехвърлили на джип "Мицубиши Паджеро", в преследването се включват и спецчастите "Кобра".
На бул. "Възкресение" джипът е засечен, следва опит за блокиране, но Георгиев и Рангелов не се отказват и блъскат 3 полицейски коли и две цивилни. Опитват да избягат, но джипът е потрошен. Слизат от него и Полицая започва да стреля, а командосите отвръщат. За щастие, при престрелката няма ранени, макар екшънът да става пред десетки очевидци. Бандитите бягат, единият дори заплашва шофьор на мерцедес и го принуждава да го закара до определено място. Георгиев обаче е ранен и открит след няколко минути, а по-късно умира. Човката се скрива в строеж, но също е задържан.
Оръжията, задигнатите пари и бижута са открити в мерцедеса.
Образувани са две досъдебни производства. Едното е срещу Рангелов, който е обвинен във въоръжен грабеж в големи размери, опит за убийство на полицаи и за разбиването на 5 коли.
Второто е срещу неизвестен извършител и е за убийството на Полицая. Тепърва ще се установява дали трябва да се повдигат обвинения за смъртта му, разясни зам. градският прокурор на София Чавдар Ангелов.
Експертизи трябва да покажат дали само Георгиев, или и аверът му Рангелов е стрелял по полицаите. Пистолетите на командосите също ще бъдат проверени, за да се разбере кой е прострелял Полицая.
Двама униформени са със съмнения за комоцио. Те са с охлузвания след удара на джипа на бандитите в служебните коли. Всички полицаи, участвали в акцията, ще ходят на психолог, тъй като е имало пряка опасност за живота им.
Познанството на Човката и Полицая датира още от времето, когато Георгиев е в столичното 9-о РУП. Той работи там от 2004 до 2010 г. Налага му се да общува с него заради криминалните прояви на Рангелов, които датират още от 90-те години на миналия век. Съден е за множество престъпления, основно грабежи и кражби на коли.
Оказва се, че вместо да разследва Човката, Полицая се е сприятелил с него. Нещо повече, бандидът редовно услужвал с пари на униформения. В края на 2010 г. той вече дължи над 20 000 лв. и Рангелов си ги иска. Георгиев ги няма и след серия от закани на Човката стигат до компромисен вариант.
Бандитът пристига пред дома на полицая с приятеля си Върбан Борисов-Боксьора. Двамата казват на ченгето, че дългът му ще бъде опростен, ако им помогне за един удар. На 24 октомври Човката и Боксьора отиват в дома на Георгиев. Там е и бившят му колега от полицията Тодор Янев. Близък ми е, искам и той да участва, казва бившето ченге.
Четиримата отиват към бижутерийния магазин в РУМ в кв. "Младост", където ги чака приятелката на Боксьора - Ива Лазарова. Тя е разузнала за камери и изходи, но по-късно ще предаде бандата.
Около 11,30 ч нахлуват в рума въоръжени и маскирани и задигат бижута за над 360 000 лв. Само 4 месеца по-рано Георгиев е уволнен от полицията, след като го уличават за друг обир, отново с Човката. Там участва и Петър Янев-Питбула. На 18 април тримата удрят златарско ателие на Кооперативния пазар в "Люлин". Хващат ги, след като шофьорът им ги издава.
Докато е полицай, му приписват и друг грабеж - на 60 хил. лв. от магазин за джиесеми в кв. "Люлин". Тандемът с Човката се запазва и през 2011 г. Този път те действат с Иван Бегов-Селския. На 8 февруари тримата обират от златарско ателие на пазара в столичния кв. "Борово" бижута за 231 хил. лв.
Само два месеца по-късно тримата отново атакуват ателие на бул. "Мария Луиза", само на метри от 2-о РУП.
"Лягайте по очи", крещи Човката, докато аверите му прибират бижутата. Грубата им грешка е, че на изхода на магазина махат маските. Така чистачка разпознава Селския. Пред бившите си колеги Георгиев признава само това нападение.
Полицая е разследван и за обира на бижута за 180 хил. лв. от два магазина на "Аско Деница" в Монтана.
През октомври 2013 г. Христо Георгиев е обявен за издирване заради обира на банка във Враца. Спипан е в софийско село в средата на ноември. Две седмици по-рано обаче за пръв път стреля по полицаи. Те му устройват засада в софийския кв. "Света Троица". В опит да се измъкне, той стреля по униформените. После заплашва с пистолет шофьор на джип и бяга с него. За щастие, и тогава мерникът му не е точен и не успява да рани никого.
След 45-минутен разговор: Ердоган-Путин презареждане. Напълно в съгласие с теорията за синхроничността, едновременно с Брекзита френският премиер Манюел Валс подчерта, че никакъв трансатлантически договор не може да има, ако не се съобразява с интересите на ЕС; в Пекин Китай и Русия обявиха, че споделят общ подход към широк спектър от международни проблеми и укрепват взаимодействието на силовите си структури; литовският външен министър Линас Линкявичюс намери за нужно да съобщи за многото си приятели в Русия и за положителните си нагласи към нея, руснаците и руския език.
Ти да видиш! Джордж Сорос ускорено купува злато и пътьом предрича разпад на Евросъюза и на този фон процъфтяване на Русия с оглед развитието на ситуацията в Украйна. Там пък според сондажите желаещите да имат приятелски отношения с руснаците и прозрачни граници се изравниха с мераклиите да враждуват с Руската федерация украинци - съответно 42 и 43%.
В Египет по дело за шпионаж осъдиха на доживотен затвор бившия президент Морси, подкрепян преди от Вашингтон покрай. Приеха заявката на Иран за членство в Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС), а Индия и Пакистан влязоха в организацията вкупом.
Кандидат-президентът на Естония и бивш премиер Сийм Калас допусна, че ЕС може да се свие до 10 държави, а на останалите ще бъде предложено членство в Европейската икономическа зона. Пак е оптимист, според нашия премиер може да останем само ние и още две.
В това поле на бурни събития президентът на Русия Путин получи послание от президента на Турция Ердоган, в което турският лидер изразява своя интерес от разрешаването на ситуацията, свързана с руския военен самолет. Това гласи официалното съобщение от Москва, според „Вашингтон пост" събитието е „неочакван ход". На турската публика официалните власти предлагат друг прочит: няма извинение, има изказани съболезнования.
То си е така според станалия известен текст на писмото. Не са употребени изразите „af et - простете" или ozur diliyorum - поднасям извиненията си", а само „kusura bakmas?nlar diyorum - изказвам съжаление", което си е добре познатото у нас „не ми връзвай кусур"! Прессекретарят на президента на Турция Ибрахим Калън така и го обясни на турската общественост. Естествено, във външното министерство на Русия имат добри преводачи от турски. И освен това явно е било повече от връзване на кусур, защото Путин още същия ден заповяда да се премахнат ограниченията в търговията и туризма между двете страни.
Объркана е сегашната линия на поведение на Ердоган и е напълно разбираемо защо.
Брекзита той е разчел правилно като важно геополитическо събитие с много сериозни последствия за Турция в частност. Англосаксонците няма да зачетат заслугите на Анкара в тяхна полза в Близкия изток и в ислямския свят въобще. И без никакви угризения ще съдействат за разкъсването на държавата до две-три дълго кървящи парчета. Британците най-безмилостно са орязвали Османската империя в съюзи с Франция или Руската империя - нееднократно (ще споменем само 1828-1829 г. и 1914-1918 г.).
Сегашните турски управници с очите си видяха как англосаксонците чрез майданския преврат в Киев насочиха лицата на страните от ЕС на изток срещу Русия, а накрая ги отсапуниха изотзад чрез Брекзита. Традиционно силна дипломация има Турция, а и Ердоган с всичките си странности не е глупак, разбра, че много бързо се налага да се преориентира в новата ситуация. А тя е драматична за Анкара - противници и недоброжелатели наоколо много, приятели няма, съюзниците обръщат гръб.
В континентална Европа гражданите и политиците в огромното си мнозинство считат, че чрез емигрантите Турция шантажира страните от Евросъюза и вече в доста рязък тон й дават ясно да усети неприязненото им отношение. Първо Франция прие закон, според който се носи наказателна отговорност за отричането на арменския геноцид през 1915 г. Ердоган обвини Париж в организиране на геноцид в Руанда. Наскоро и в Германия Бундестагът призна арменския геноцид, турският президент гневно им припомни за холокоста.
Но западняците са злопаметни. Международната организация за права и демокрация (MAF-DAD), подкрепена от германски политици и активисти, внесе иск във федералната прокуратура в Карлсруе срещу турския президент и бившия премиер Ахмед Давутоглу с доказателства за извършените от тях военни престъпления срещу населението в Югоизточна Турция. Това не е първият опит, но досега обаче прокуратурата закриваше делото.
Към Евросъюза пътят е затворен още по-яко, към ШОС с проекта „Великият Туран" няма да има дори пътечка. С Израел Анкара намери общ език, защото имат общи интереси с оглед развитието на процесите в Близкия изток. От своя страна Путин и Нетаняху захванаха заедно да регулират палестинско-израелския конфликт. Иракските сили, в чиято основа са шиитските милиции, превзеха град Фалуджа, който все още беше под контрола на ИДИЛ, благодарение на съдействието на американската авиация. Идва ред на Мосул, който е близо до Турция и е подпрян от едната страна от кюрдите.
От доста години в Северен Ирак при разговорите с лица от САЩ кюрдските домакини сервират печена пуйка и дават на искащите кюрдско съдействие гости голям нож и вилица да я нарежат. Очевиден намек за еднаквото изписване на английски език на Turkey и turkey - Турция и пуйка. При свалянето на Саддам Хюсеин и окупацията на Ирак кюрдите оказваха пълно съдействие на англо-американските войски, но не забравяха при всеки случай да им напомнят за обещанията за независим Кюрдистан.
Заплахата на Европа от мигранти от Азия е много сериозна, но заплахата за Турция от кюрдска държава в Север Ирак и Сирия еднозначно е смъртоносна поради огромния процент кюрди в югоизточните й области. Русия в този план реално би могла както тежко да навреди на Анкара, така и да помогне, както ставаше през съветския период и по-късно. От друга страна, турските въоръжени сили и разузнавателни служби активно подпомагаха в близкото минало антируските сили в Северен Кавказ и Грузия, а напоследък и в Украйна.
Ето защо Ердоган надви гордостта си и прави приятелски жест към Москва. Ако бъдем точни - прати дарове. Той съзнава, че там много скептично ще приемат големите му съжаления за сваления руски самолет и семейството на убития пилот, че е искрен в декларираното си намерение да „заровят ятаганите". Обаче с немалко основания се надява, че руското ръководство също ще предпочете да постопли отношенията с Турция за сметка на ЕС и геополитическите си противници. Врагът на моя враг е мой приятел!
Макар и частично с оглед „удара в гърба", както президентът Путин квалифицира свалянето на Су-24 през ноември м.г., Турция може да компенсира политически Москва. Като откаже или поне намали разностранната си подкрепа за кримските татари в Украйна, за различни ислямистки формации в Грузия и Северен Кавказ, като отслаби натиска за сваляне на сирийския президент Асад.
Много стари и противоречиви са отношенията между двете бивши империи, както са вървели преговорите и сделките между тях в минали времена, така ще тръгнат и сега - с лицемерни усмивки и празни обещания, с малки и големи удари с ножове в гръб, с подкупи и малки отстъпки в бизнес отношенията. Разбира се, с разнообразните патриотични пози за вътрешна и външна употреба и непременно за сметка на съседи и съюзници.
Често е било и за наша българска сметка, където и двете империи са поддържали свои прокси партии. Било е неведнъж Русия да прецаква християните по нашенско, а Турция - мюсюлманите, но заедно никога не се отказват да покровителстват съответно едните или другите, греейки ръце при нашите вътрешни неразбории и вражди.
Съмнително е, че Лютви Местан и обкръжението му в ДОСТ схващат, че стават минало още преди да са ги регистрирали. Трябва им време, за да стоплят, че ислямистът Ердоган вече влиза в съвсем различен образ и Анкара ще смени линията на въздействие върху мюсюлманите у нас.
Китайци и араби купуват жилища във Варна. Все повече китайци и клиенти от Близкия Изток купуват имоти във Варна и региона, заяви пред „Труд" Евгени Златев, регионален мениджър на агенцията за недвижими имоти Bulgarian Properties, офис Варна.
„Докато през миналата година китайците се насочваха предимно към ваканционни имоти в курортите, то през тази година име вече и сделки с жилища в центъра на Варна", допълни той.
Златев даде за пример купени от китайци апартаменти в центъра на Варна на цени между 180 000 и 190 000 евро. По думите му тези хора са купили жилищата с цел постоянно пребиваване.
„Същите клиенти купиха и ваканционни имоти - къща в голф комплекс за 220 000 евро,както и апартамент за 150 000 евро на първа линия в курорта Златни пясъци. От 2008 година работим с китайци и очакваме търсенето на имоти на купувачи от Китай да се увеличи. Клиентите ни от Близкия Изток обаче все още предпочитат и купуват ваканционни имоти на цени от 45 000 до 70 000 евро", обясни експертът.
По данни на агенцията за недвижими имоти около 80% от купувачите искат да купят жилище във Варна за собствени нужди, 12% за децата си и около 4% с инвестиционна цел и отдаване под наем.
Докато по време на кризата и годините след нея се търсеха имоти до 50 000 евро и по-рядко до 70 000 евро, то в момента се наблюдава траен интерес при сделките до 100 и над 150 000 евро.
За разлика от предходни години, когато предимно се търсеха маломерни жилища с по една спалня сега вече се наблюдава тенденция за покупка на по големи жилища с две и повече спални.
Ровят багажници преди летището. Спешна проверка на сигурността на летище София направиха вчера министрите на вътрешните работи Румяна Бъчварова и на транспорта Ивайло Московски. Проверки се правят и по останалите терминали в страната. Разпореждането даде от Брюксел премиерът Бойко Борисов часове след поредния терористичен акт в Истанбул. 7 камикадзета окървавиха летище "Ататюрк". "Изказвам моите дълбоки съболезнования към семействата на жертвите", написа посред нощ в социалната мрежа премиерът.
Летище София ще приема пренасочените полети, а консулските служби имат указания да помагат на всички българи там, съобщи Борисов. "Положихме доста усилия да приемем самолети, да помогнем на въздушното пространство като трафик", отчете той вчера. И увери, че у нас се вземат всички мерки.
Знаете, че извадихме навън проверките на пътниците, както е и в Брюксел, отбеляза министър-председателят. С мерките, въведени след атентатите в Париж, полицаи и жандармеристи държат под лупа летище София. Багажникът на всяка кола се проверява още на пътя преди входа, униформените проверяват и записват личните карти.
"Това е пореден за Турция атентат - голям удар за тях и за региона, за туризма им. Докато се водят тези войни и се поставят хората под бомбардировки, настоящето ще е такова. Надявам се това да е пореден урок към политиците, че с войни мир не се прави", коментира Бойко Борисов.
Депутатите също почетоха паметта на жертвите на взривовете в южната ни съседка, като в първите минути на заседанието си станаха на крака и замълчаха за минута. "Няма оправдание за подобно чудовищно насилие спрямо невинни хора. Всички в България дълбоко скърбим за невинните жертви от тази голяма трагедия", записаха в декларация родните законотворци. Коментарите на трагедията продължиха и в кулоарите. "Нямам информация за повишен риск от тероризъм за страната ни", успокои председателят на комисията по вътрешна сигурност Цветан Цветанов. Той обясни засиленото полицейско присъствие по летищата като превантивни мерки. "Такъв зловещ акт, близо до българските граници, изисква максимално натоварване на българските институции", заръча Атанас Атанасов от РБ. "Бежанците в Турция доближават 4 млн. и явно терористите намират пролука", предположи лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ. И заключи - "За да има по-голяма сигурност и стабилност на границите на Европа, ЕС се нуждае от повече политическа интеграция и по-малко икономическа регулация".
"Не мисля, че атентатът е извършен от "Ислямска държава". Прекалено топли им бяха отношенията заради износа на контрабанден петрол от ИДИЛ към Турция. Организатор на този терористичен атентат е ПКК (Работническа партия на Кюрдистан) и той е насочен към туристическия поток в страната", коментира и съпредседателят на ПФ Валери Симеонов. Според него целта е изцяло да се саботира туристическият сезон.
Съболезнователно писмо до турския си колега Реджеп Тайип Ердоган изпрати и президентът Росен Плевнелиев. "Новината за терористичните актове довели до убийството на невинни граждани и много ранени, дълбоко ме потресе и наскърби. Република България остро осъжда тези прояви на насилие и всички форми на тероризъм, насочени срещу мирни граждани, които не могат да бъдат оправдани по никакъв начин", написа Плевнелиев.
Лукарски: Брекзит ще доведе нови инвеститори. Излизането на Великобритания от ЕС може да се окаже възможност за България да привлече инвеститори на фона на сигналите, че ще има отлив на големи компании от Острова, заяви министърът на икономиката Божидар Лукарски. Редица големи корпорации оповестиха, че обмислят да напуснат Острова заради излизането му от ЕС. Сред тях са британският мобилен концерн Vodafone Group Plc, авиокомпанията EasyJet Plc и компанията за кредитни карти Visa Inc. Лукарски напомни, че Великобритания е на осмо място сред търговските партньори на България. "Стойностите на търговския ни оборот не са толкова високи и ефектът, какъвто и да било той, не би следвало да е фатален", каза Лукарски. Той се позова на неофициални сигнали, според които Великобритания ще премине към двустранни търговско-икономически договори с всяка държава член на ЕС. "Каквото и да се случва при тези споразумения, Великобритания ще се третира като трета страна и отношенията ще са такива, каквито са с Китай или Сингапур", допълни министърът. Според Лукарски трябва бързо да се уточнят сроковете за Брекзит, защото "няма по-лошо нещо за бизнес климата от несигурността".
Министър Лукарски вчера връчи сертификат за инвестиция клас "А" на "Юнифай Сървис Център", която е част от международната компания за комуникационен софтуер и услуги Unify. Инвестиционният проект предвижда разширяване на центъра за услуги на Юнифай в София. Инвестицията е 2,4 млн. лв. и предвижда разкриване на 200 нови работни места. За първите шест месеца на 2016 г. сертифицираните проекти са за 104 млн. лв. и близо 2000 нови работни места. България е на първо място по приток на чужди инвестиции като дял от БВП за 2015 г. в Централна и Източна Европа. У нас този дял е 3,6%, с което изпреварваме Словения, Чехия, Сърбия и балтийските страни.
Нашенци горят с пари за почивки в Турция. Българи могат да загубят парите си за почивка в Турция, ако се откажат заради атентата на летище „Ататюрк". Това обясниха експерти за „Монитор". Причината е, че последните терористични действия не могат да се използват като форсмажор, който да ни гарантира връщане на предплатените екскурзии. Единствената възможност е само ако часът и денят на атентата съвпадат с полет, който е бил отменен. Затова, ако сме решили да отменим ваканция в Турция, трябва внимателно да четем договора с туроператора, който организира пътуването. В споразумението има клаузи, в тях са дадени възможностите за отказ, обясни Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма. И допълва, че те са различни за всеки договор. Например при отмяна месец преди пътуването може да си получим 80% от сумата, но ако е 3 дни преди заминаването, се губи цялата сума. Все пак туроператорът прави разходи, за резервация на хотел например, които трябва да се покрият от потребителя.
При почивките, които си организиране сами обикновено се губи стойността на първата нощувка в хотела, обясни още Драганов. А ако имаме предварително преведено капаро то няма да има начин да си го върнем. Според данните му средно българите харчат за почивка в южната ни съседка между 130 лв. и 550 лв. Средната стойност за нощувка, която отделя българинът, е 130-140 лв.
По думите на експерта последният атентат няма да е конкретна причина за отказ от пътуване към Турция. Мотивът е, че той не е нито първият, нито последният. Хората, които пътуват, много добре знаят, че Турция е опасна туристическа дестинация, коментира още Драганов. И допълва, че нея я очакват още много терористични атаки в следствие на политика на правителството.
Очаква се към края на годината общо около 300 хил. българи да отидат на почива в южната ни съседка, което е спад с около 30%. Традиционно през годината към Турция пътуват около 1 млн. нашенци. Но основната част минават границата, за да отидат при близки, роднини или по бизнес.
За това не може да се очаква по-голям спад на пътуванията, обясни експерта. Общо обаче в страната се предвижда посетителите да са с около 15 млн. по-малко спрямо миналата година. По данни от турския туристически бранш той не е напълно сринат, с работи с намалени обороти. Според тях спадът на туристите е между 30 и 45 на сто. Българските специалисти обаче прогнозират до края на годината да минат 50%. По тази причина част от хотелите не отвориха, а много от работещите се отказват от ол инклузив, защото излизало много скъпо предлагането на голямо разнообразие от блюда. Освен отлива на хора атентатите причиниха и сериозен спад в цените на почивките, който поевтиняха с близо 40 на сто. Така в момента ваканция в южната ни съседка се търгуват за между 299 евро и 399 евро за едноседмична ваканция за един човек и пътуване със самолет. Миналата година по това време стойността им е била 480 евро.
Плащат наема и нета на безработни, за да се преселят. Държавата ще плаща наема, интернета и детската градина на трайно безработните, ако си намерят работа в друг град. Това предвижда една от идеите за промени в Закона за насърчаване на заетостта, с които ще се подготвят специални пакети за дълготрайно безработните. Те ще включват плащане на транспортните разходи по преместването, наемът през първите няколко месеца, както и таксите за детска градина. От тази помощ обаче ще могат да се възползват хора, които нямат препитание повече от 12 месеца и са намерили работа в друг град, който е на 50 км разстояние от дома.
Основно стимулите ще са насочени към над 124 000 дълготрайно безработни. Това са хора, в чиито градове и села просто няма работа. Очаква се догодина програмата да се реализира, съобщи Нова телевизия. Подобни услуги най-вероятно ще има и ще се отпускат и за младежите, които напускат сиропиталищата.
Безработните по селата са без квалификация и предпочитат да си живеят у дома, където сеят зеленчуци и гледат животни. С това те се опитват да преживяват, но рядко са склонни да зарежат всичко и да търсят препитание на чуждо място, особено когато нямат нужната квалификация и рядко биха си намерили работа, освен като общи работници в строителството. Това заяви шефът на бюрото по труда във Варна Божидар Михайлов във връзка с новата идея на социалното министерство. Той припомни и предишна подобна програма, при която се поемаха само транспортни разходи. Финансираше се пътуване до 80 километра на безработни до съседни селища, но желаещите не са били много.
„До голяма степен хората, които имат опит, знания и владеят чужди езици, се ориентират за работа в чужбина, защото навсякъде в Европа има глад за добри кадри. Има голям ръст на туристите тази година и браншът отчита голяма нужда от допълнителен персонал, който също предизвиква по-голямо търсене не само в морския град, но и във вътрешността на страната", коментира още шефът на бюрото по труда във Варна. Той посочи също, че голяма част от фирмите са започнали да преодоляват финансовата криза и обявяват все повече трайни работни места. „Към момента продължава търсенето на туристически кадри- готвачи, помощник-готвачи и работници в кухнята, които са на първо място. Търсят се и спасители и камериери, като спектърът на свободните работни позиции е широк - от общи работници до инженери. Търсят се също шофьори от категория „C", както и за международен транспорт.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |