Държавата ще купува горива и стоки само през обществени поръчки. Министерствата, агенции и общини вече няма да могат да купуват стоки без провеждане на обществена поръчка. Основната промяна е, че сделките за горива на неликвидните български стокови борси повече няма да се случват. Ограничението идва по идея на Министерството на финансите, което предлага списъкът на продуктите, които могат да се купуват без обществена поръчка, да бъдат сведени до 9 вида метали. В предишния списък имаше около 200 продукта, но в мотивите към предложението на министерството се изтъква, че списъкът е твърде широк. Ведомството също така казва, че самата процедура по директно договаряне не дава възможност да се постигне най-добра цена.
Инициативата на министерството трябва да донесе повече състезание при доставката на горива и други продукти. А ако трябва изцяло да се затворят вратичките, то изключенията за липса на поръчки трябва съвсем да изчезнат (виж карето). Освен това трябва да се задължат министерства, общини и агенции да продават състезателно. Сега твърденията са, че големите "удари" се правят например от Държавния резерв, когато продава стари стоки. Когато резервът купува, поне са ясни цените, но когато продава през борсата, процесът е изцяло непрозрачен. В тези случаи има съмнение, че търговците успяват да манипулират цените, като по този начин ощетяват Държавния резерв и бюджета, т.е. данъкоплатците.
Промените в списъка са качени на сайта на финансовото министерство за обществено обсъждане. Предложения ще могат да се правят до 12 юли, след което постановлението ще бъде внесено в Министерския съвет за гласуване. Срокът в новия Закон за обществените поръчки (ЗОП) за приемането на списъка е краят на месеца.
Без гориво, само метали
И в стария, и в новия Закон за обществените поръчки е записано, че провеждането на обществена поръчката може да бъде избегнато, ако съответната стока се търгува на някоя от стоковите борси.
От ведомството на Владислав Горанов сега са ограничили списъка до едва 9 метални суровини (виж списъка), като са отстранили основния продукт, който досега беше обект на договорки извън процедурите за обществени поръчки - горивата.
Най-често и за големи суми гориво през борсата купува държавната агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" от началото на юни. Тогава беше заявена доставка на гориво за дизелови двигатели, зимно, клас E, минерално, без биокомпоненти. Сделката е станала през стоковата борса с единствен кандидат "Лукойл България" и при цена 28.4 млн. лв. с ДДС за 22 913 тона.
Дни по-рано е закупено същото гориво, от същия продавач и купувач за 62 млн. лв. В края на май по същия начин "Инса" е избрана да достави масла за 3.9 млн. лв. През март е направена бензинова покупка пак от "Лукойл България" за 12.2 млн. лв.
От списъка освен горивата са премахнати и всички други видове петролни продукти - масла, грес и парафин. Вече липсва възможността за пряко договаряне при зърнените култури, дървесината, твърдите горива и всякакъв вид строителни материали. Досега беше възможно да се закупят плочки, метални прътове, ламарини, тръби, решетки, метална тел. Отпада възможността ведомствата да купуват без процедура по ЗОП и хранителни стоки като фасул, месо, олио за готвене, мляко, сол, продуктите от брашно и др.
В предложения сега списък с изключения влизат само метални суровини и материали, които се предлагат в големи количества, нямат характер на завършен продукт за крайно потребление и не се предлагат в търговската мрежа за търговия на дребно. Такива са металите, които служат за влагане в различни производства, обичайно се търгуват на борсите и имат котировки, базирани на търсенето и предлагането на голям брой търговски субекти, се казва в мотивите на вносителя.
Изключване на борсите
Премахването на горивата и всички стоки, които нямат характер на готов продукт, от списъка на практика изключва стоковите борси от участието в държавни поръчки. На трите стокови борси в момента - в София, Пловдив и Русе, се търгуват основно зърно, горива, слънчоглед, технически култури, олио, както и метали - предимно скрап. Търговията там е неликвидна, информацията е трудно достъпна и често се чуват твърдения за предварително уговорени сделки.
Според Васил Симов, председател на Софийската стокова борса, решението на правителството да централизира обществените поръчки, изключвайки стоковите борси, е лошо. "Ако в момента има някакви съмнения за злоупотреби, те не са следствие от сделките на борсата, а извън нея. При нас не може да има нито корупция, нито нагласеност, защото всичко, което се случва, е пред очите на всички в борсовата зала", казва в интервю за "Банкеръ" Васил Симов.
"Пазарът ще стане по-конкурентен, защото без възможност за пряко договаряне при горива по-голям кръг фирми ще могат да участват в търговете", коментира Светозар Димов, управляващ съдружник в "Сакса". Той обаче не смята, че процесът като цяло ще стане по-прозрачен, защото всичко е въпрос на контрол. "Няма значение дали ще е през борсата или чрез открита процедура, ако администрацията не желае да контролира процеса", казва Димов и добавя, че и в момента възложителят може да контролира процеса по търговия на борсата, защото по време на самата сесия има свой представител. "Има си условия за търговията, има си регулации, но всичко зависи от възложителя", добавя той.
Задължителната открита процедура за доставка на горива може да се окаже проблем за държавните структури от гледна точка на обжалванията. "Предполагам, че ще има големи забавяния заради обжалвания от страна на конкуренти", смята Димов.
Стоките, които могат да се купят от местна борса
- Необработен чугун
- Фероманган
- Желязо
- Олово
- Цинк
- Калай
- Мед
- Алуминий
- Никел
"Химко" вече е собственост на "Метахим импекс". Активите на фалиралия торов завод "Химко" вече официално са собственост на ново регистрираната "Метахим импекс". Седмица след като мина търгът, купувачът е превел предложената цена от малко над 11.7 млн. лв. и сделката е финализирана, въпреки че срокът за плащане е повече от месец. Това потвърди за "Капитал Daily" синдикът на врачанското предприятие Росица Томова. Собственици на "Метахим импекс" са кредитният милионер Георги Пиримов и по-неизвестният му партньор Иван Жиров.
Бързината, с която е приключена продажбата, изглежда странна и вероятно има връзка със засиления интерес към "Химко" напоследък. След като бившият директор на завода Валентин Димитров се появи на оглед заедно с Пиримов преди подаването на офертата, преди ден от врачанския сайт "Зов нюз" го забелязаха отново на територията на предприятието, този път в компанията на добре познатия бивш собственик на фалиралия химически завод "Полимери" Николай Банев. По информация на сайта Пиримов и Банев преговарят за съвместна дейност в "Химко". Това, което към момента е сигурно, че може да се прави на площадката на завода, е разчистване на голяма част от съоръженията и нарязването им на скрап.
Бърза сделка
След като в продължение на две години синдикът се опитваше да продаде неработещия врачански завод и след като исканата цена падна повече от два пъти, в началото на тази година като кандидат за активите се появи депутатът от ДПС Делян Пеевски с компанията си "НСН инвестмънт". През март обаче стана ясно, че сделка няма да има, тъй като кандидатът се е отказал въпреки платения депозит от 1 млн. лв. Веднага последва нова процедура за продажба при същата цена и в началото на миналата седмица беше подадена една оферта от дружество на Пиримов, за което по-късно стана ясно, че е "Метахим импекс". Според правилата на процедурата, кандидатът има една седмица да подпише предварително споразумение и още един месец след това да преведе парите. Въпреки това плащането е направено само седмица по-късно.
"Метахим импекс" е регистрирана в София в началото на този месец с капитал 50 хил. лв. и предмет на дейност производство и търговия с минерални торове, търговия с метални отпадъци и т.н. Акционери в компанията са "Фертекс България" и неизвестният публично Иван Жиров. Първото дружество е собственост на кредитния милионер Пиримов, който в началото на 90-те години на миналия век успя да създаде фалиралата по-късно Частна земеделска и инвестиционна банка с необезпечен кредит от ДСК за 56.5 млн. лв. Пиримов е имал редица партньорства с Валентин Димитров в миналото, включително като мажоритарни собственици на "Стоманени тръби" - Стамболийски. В последстиве те изгубиха контрол над дружеството, което от години не работи. За Жиров справка в ДАКСИ показва, че има дялове в "Алфа рекс" и "Алфа трейд 1", които се занимават с отдаване на имоти под наем и търговия със скрап.
В интервю за в. "Банкер" преди няколко дни Пиримов каза, че новото дружество разчита на подкрепата на български финансови институции и на финансовото участие на чуждестранни партньори. От документите в Търговския регистър става ясно, че преди две седмици "Метахим импекс" е било заложено като търговско предприятие срещу кредит за 9 млн. евро от Инвестбанк. Сумата е около 6 млн. лв. повече от платената цена за "Химко" и вероятно ще бъде използвана за покриване на разходите по прехвърлянето, които са за сметка на купувача.
В търговския регистър документите на "Метахим импекс" са внесени от адвоката Александър Георгиев, който е управител и съдружник в кантората "Георгиев и съдружници". Впечатление прави, че сред клиентите им са няколко компании, свързани с украинеца Виктор Демянюк, включително "Ворскла стийл България" и "РУА България". Самият Георгиев посочва на сайта на кантората, че е бил синдик и консултант в производства по несъстоятелност на предприятия в хранително-вкусовата промишленост, производството на вина и спиртни напитки, дървопреработването, минната, металургичната и химическата промишленост ("Мина Антрацит", "Химко", "Кремиковци" и др.).
Български партньори и чужди интереси
Врачанският сайт "Зов нюз" публикува любопитни снимки, направени на 28 юни през оградата на "Химко", на които се вижда бившият собственик на девненския "Полимери" и потенциален кандидат-президент на "Евразийски клуб - България" Николай Банев. Според информация на сайта той е бил в компанията на Валентин Димитров и рускоговорящ бизнесмен. Присъствието му на площадката на завода пък се обяснява с преговори за партньорство с новите собственици. "Капитал Daily" се свърза с Евгения Банева, която отказа да коментира от името на съпруга си, а самият Банев не върна обаждането. Затова не е ясно дали той има планове директно да работи с "Метахим импекс" или играе ролята на посредник с енигматичните чуждестранни партньори, за които Пиримов говори пред "Банкер".
Кои точно са те обаче засега може само да се гадае. Още преди две години като интересуващи се от "Химко" се спрягаха украински и руски компании. В началото на тази година пък енигматичната ANJ Group от щата Ню Джърси обяви, че й е искан подкуп от синдика и от неизвестен съветник на премиера Бойко Борисов, за да купи завода. Проверка тогава показа, че собственикът на американската компания Ян Аронов е имал предишни партньорства в България с Валентин Димитров и Юрий Литвиненко, който също е свързан с миналото на "Химко". При последната процедура се появиха слухове за интерес от неназовани гръцки инвеститори, а снимка на "Зов нюз" пък показва, че на площадката на завода е бил спрян джип с регистрация в германския град Ботроп.
Какво ще последва за "Химко" предстои да се види. По думите на Пиримов пред "Банкер" купувачът смята да обсъди възможностите за създаване на нови производства на площадката на завода и ще се консултира с бившите директори и специалисти на торовия завод, както и с чуждестранни партньори. Със сигурност обаче голяма част от инсталациите ще бъдат бракувани. По груби сметки на специалисти продажбата на машините за скрап ще покрие платената цена. В активите влиза и парцел от около 700 дка. Вероятно това е причината за засиления интерес към завода напоследък.
Пенсията от НОИ ще доближи 1000 лв. едва след 2040 г. Въпреки затягането на условията за пенсиониране и предстоящото увеличение на осигуровките пенсионната система няма да излезе от тежката криза, а положението на възрастните няма да се промени съществено. Към 2040 г. средната пенсия ще бъде 902 лв., а едва през 2060 г. ще надхвърли 2000 лв. Това обаче не означава по-добър живот за възрастните - тогава средната заплата ще бъде 5754 лв., а коефициентът на заместване ще бъде едва 42.2% при 44.4% тази година.
Това показва актюерски доклад на НОИ за състоянието на държавното обществено осигуряване до 2060 г. Той се прави за първи път от 2013 г. и отразява промените, предприети от ГЕРБ - увеличаване на възрастта за пенсиониране, промяна в начина за индексиране на пенсиите и вдигане на осигуровките с по 1 процентен пункт през 2017 и 2018 г. За пръв път може да се види и как ще нарастват пенсиите в следващите години след промените в Кодекса за социално осигуряване.
Между 2017 и 2026 г. тежестта на всяка година осигурителен стаж в пенсионната формула ще се увеличи от 1.1 на 1.5%. Така отпуснатите след 31 декември 2026 г. пенсии ще бъдат с около 36.3% по-високи от тези, отпуснати тази година. От 2027 г. нататък ще се върне сегашният модел на осъвременяване на пенсиите, като процентът ще се движи между 2.8 и 3.3 според осигурителния доход и инфлацията. Забележим скок до 2030 г. няма да има - тогава средната пенсия за трудова дейност ще бъде 570 лв. и ще е едва 40% от средния осигурителен доход. Още над 10 години ще й трябват да доближи заветната граница от 1000 лв. - към 2040 г. размерът й ще бъде 902 лв. През 2050 г. ще достигне 1390 лв., а ще прехвърли 2000 лв. едва през 2060 г., когато се очаква да бъде 2025 лв.
Прогнозата за пореден път показва, че адекватността на пенсиите зависи изключително от втория и третия стълб, които не са включени в разчетите на НОИ. От миналата година насам обаче правителството на ГЕРБ предприе редица промени, които уронват доверието в частните фондове. Масовото плащане на пенсии от втория стълб се очаква да започне след 2021 г.
Въведената м.г. възможност човек да се осигурява изцяло в НОИ без втория стълб ще окаже съществено влияние върху размера на пенсиите, но на този етап липсва достатъчно информация да се направи реалистично допускане, признават авторите на доклада.
След планираното увеличение през следващите 2 години осигуровките би следвало да останат без промяна, макар че всяко правителство идва с нови идеи в тази област. Косвено обаче осигурителното бреме ще продължи да расте - чрез промяна на минималния и максималния осигурителен доход. НОИ прави разчетите си при запазване на сегашните нива на двата показателя до 2019 г., а за следващите години ползва дългосрочната макроикономическа рамка. Допускането е минималният осигурителен доход да е 45% от средната заплата, а максималният - 254% от нея. При очаквана заплата от 1078 лв. през 2020 г. това прави максимална база за осигуряване 2738 лв.
Осигуряващите се ще намаляват от 2.76 млн. души сега до 2.011 млн. през 2060 г. Средният осигурителен доход ще се увеличава по-сериозно след 2030 г., когато ще е 1424 лв., а 30 години по-късно вече ще е 4802 лв. На този фон пенсионерите с пенсия за трудова дейност ще намаляват - от 2.128 млн. сега до 1.724 млн. през 2060 г. Този процес се дължи както на демографски фактори, така и на затягането на условията за пенсиониране.
Съотношението между пенсионери и осигурени първоначално ще се задържи заради увеличаването на възрастта за пенсиониране, но след като тя се изравни на 65 г. за мъжете и жените през 2037 г., ще започне да се влошава. Така, ако сега 100 работещи издържат 77 пенсионери, то през 2060 г. вече ще плащат за 85.9. Инвалидните пенсии ще продължат да бъдат значителен брой - от 415 700 тази година те ще надхвърлят 601 000 през 2040 г., след което ще започнат да намаляват и през 2060 г. се очаква да бъдат 458 900. И тук обаче тенденцията следва логично от застаряването и не се дължи само на многото българи, които търсят вратички да се пенсионират по-рано. Делът на инвалидните пенсии обаче остава висок и в края на периода ще бъде 26.6%.
Много дисбаланси ще продължат да тежат на системата, на която предстоят най-трудните години от демографската криза. НОИ ще остане силно зависим от държавния бюджет. Благодарение на увеличението на осигуровките през следващите две години дефицитът в системата ще достигне най-ниския си размер през 2021-2023 г. - около 4% от БВП при 5.3% тази година. Намаляването на работната сила и по-високите пенсии обаче ще обърнат тези положителни промени след 2040 г. и през 2060 г. дефицитът ще скочи до 6.8% от БВП. За да се постигне баланс между приходи и разходи, вноската за пенсия не трябва да пада под 30% при среден размер 14.2%, изчисляват от института.
Токът поскъпва средно с 0.04%, докато парното поевтинява с до 6%. Минимално увеличение на тока и поевтиняване на парното и топлата вода одобри вчера на закрито заседание Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Новите цени влязат в сила от днес и заради това енергодружествата вече правят междинен отчет на електромерите. Токът ще поскъпне средно с 0.04%, а парното ще поевтинее с до 6%. Единствено клиентите на топлофикациите в Сливен и Габрово ще плащат малко повече. За тях цената ще се повиши съответно с 3.84% и с 0.90%.
Поевтиняването на парното е значително по-скромно на фона на обявените неотдавна предварителни сметки, които сочеха и двуцифрено намаление в някои градове. Най-осезаемо ще бъде намалението в Разград, където клиентите ще плащат с почти 6% по-малко, отколкото досега. За София намалението е 3.43%, въпреки че първоначално се планираше то да гони 10 на сто. В петицата на градовете с най-голямо намаление на парното и топлата вода освен Разград и София попадат и Враца (-4.27%), Велико Търново (-4.35%) и Пловдив (-2.44%). Новите по-ниски цени на парното са в резултат от поевтиняването на природния газ, чиято цена пада с 9.97% от днес.
Разчетите на КЕВР бяха и за символично намаление на цената на тока средно за страната с 0.02%. С окончателното решение промяна в цената на тока за бита при ЧЕЗ няма да има. Средно с 0.83% повече ще плащат клиентите на ЕВН, а цената за клиентите на "Енерго-Про" ще падне с 0.88%. "Това означава, че при сметка от 100 лева за едно семейство, увеличението ще е 4 стотинки", изчисли председателят на КЕВР Иван Иванов.
По думите му сметките за ток на фирмите на регулирания пазар ще намалеят със средно 17%. Иванов декларира, че няма натиск за определянето на цените и те са "такива, каквито са". Причината за минималните промени били законодателните промени от миналата година и реформата в сектора на електроенергетиката. Влияние е оказал и фонд "Сигурност", който от миналата година подпомага финансово НЕК. В този фонд производителите на енергия, били те частни или държавни, правят отчисления в размер на 5% от приходите си. От юни това важи и за ЕСО и за "Булгартрансгаз".
Компенсации
Около 100 млн. лв. ще струва компенсирането на индустриалните потребители на ток, след като новата наредба за скъпия ток влезе в сила. Тя предвижда държавата да поеме част от компонентата за зеления ток, която влиза в такса "задължение към обществото". Таксата се плаща от всички фирми на свободния пазар. Парите ще бъдат осигурени от фонд "Сигурност", а наредбата ще влезе в сила със задна дата - от 1 август м.г. Документът бе готов още тогава, но последваха редица редакции и съгласувателни процедури. В момента България чака ЕК да одобри наредбата, така че тя да влезе в сила. Най-вероятно това ще стане до средата на юли.
И 7-и, и 8-и клас догодина с диплома за основно. Следващата година ще има и седмокласници, и осмокласници, които завършват основно образование. И двата випуска всъщност ще получат свидетелство за тази степен на образование.
Причината е влизането в сила от 1 август на новия Закон за предучилищното и училищното образование. Това обясни Лазар Додев, който е шеф на дирекцията по организация, контрол и инспектиране в министерството на образованието. Началното училище си остава начално.
Основното вече ще е от 1-и до 7-и клас, а не както досега от 1-и до 8-и. Появява се новото училище - обединено (от 1-и до 10-и клас). СОУ става СУ още от този 15 септември.
Гимназиите са профилирани или професионални.
До 15 септември директорите на училищата, в които има промяна на наименованието или са преобразувани, трябва да сменят печата и булстат.
Обединеното училище няма аналог досега
Предвидено е да се разкрива в по-малките населени места, които са отдалечени от големите градове и където в близост има профилирана или професионална гимназия. "Прави се, за да не се налага децата да пътуват, защото е висок процентът на отпадащите след основно образование. Даваме им възможност да продължат поне до 10-и клас, да усвоят професия, да изкарат шофьорска книжка, обясни Лазар Додев.
Обединени училища ще има от 2017/2018 г. За преобразуването им кметовете трябва да кандидатстват, след като предложението бъде обсъдено на местно ниво и се вземе решение. Ще се поощрява партньорството на обединените училища с професионалните гимназии в по-големите населени места, така че децата безпрепятствено да продължат обучението си там в 11-и и 12-и клас.
Обединени училища ще могат да станат основните, прогимназиите и СОУ и училищното образование през 2016/2017 г.
Учители от професионалната гимназия ще могат да преподават по професия и практика и в обединеното училище.
Да бъдат преобразувани в обединено училище, могат да кандидатстват основните училища, прогимназиите (5-и/8-и клас) и средните училища.
Предложения за преобразуване на училища ще се приемат догодина. Предстои министерството на образованието да направи проучване какви са намеренията за откриване на обединени училища.
Много директори на основно училище в момента желаят то да стане обединено, но не при всички ще е възможно заради малкото деца, липсата на материална база, кадри и др.
Основните са 1253
65% от училищата обаче са с до 300 ученици. Прогимназиите са 5. В професионалните гимназии предвиждаме при необходимост да се създадат допълнителни паралелки, за да има място за учениците, които ще продължат в тях след завършването на обединено училище, обясни пред "24 часа" Додев.
До 10-и клас в общообразователната подготовка всички ученици ще учат едно и също. Сериозната подготовка - професионална и профилирана, е в 11-и и 12-и клас.
В закона е предвиден безплатен транспорт за всички ученици от 1-и до 12-и клас. Където не може да бъде организиран превоз с автобус, ще има възможност да се ползва междуселищният транспорт безплатно.
Детските градини вече ще могат да разкриват яслена група, както и да извършват допълнителни услуги като почасово гледане на деца от 3 часа на ден. Може да има и организирани съботно-неделни групи.
Експерти от министерството на образованието обикалят страната, за да обяснят всеки детайл от промените заради влизането в сила на закона. Учителите били много активни с въпроси.
Ало измамници свиха 600 евро от "младия меринджей". Телефонни измамници успели да излъжат и да задигнат 600 евро от Янко Радев от провадийското с. Градинарово, прочул се преди време като "младия меринджей", оплака се самият той пред "24 часа" от Германия, където се подвизава в момента.
Янко се прочу в цялата страна през 2012 г. заради предаването "Съдебен спор" на Нова телевизия. Тогава по време на лют скандал с бившата си тъща Катя, която не му давала да вижда 3-годишния му син, гневната циганка го нарече "млад меринджей" (вместо мениджър - б.а.), изсипа куп яростни обиди по негов адрес, налетя и да го бие. От година и месец младият мъж работел в германския град Офенбах като общ работник в местната служба по озеленяване", твърди самият той. Изкарвал около 1000 евро на месец.
"Дойдох тук, за да припечеля пари и да си построя къща в Градинарово, защото нямам собствен дом", разказа Янко. Преди около две седмици получил обаждане от анонимен номер. Женски глас му казал, че детето му е болно и спешно трябва да прати около 1000 евро за лечението му. Жената поискала парите да се изпратят на името на Юлия Добрева от Нови пазар чрез системата за бързи преводи "Уестърн Юнион".
"Започнах да се кахъря, че нямам толкова пари, откъде да ги взема", връща се назад Янко. Обърнал се към шефа си да му изплати част от заплатата по-рано. Телефонните обаждания продължили.
Три пъти Янко изпратил пари в България - два пъти по 100 евро и веднъж - 400 евро. Едва след две седмици се сетил да се обади на майка си, която също живее в Градинарово, и да попита от какво е болен 6-годишният му син Николай и дали е оздравял. "Детето си е живо и здраво, нищо му няма", отвърнала бабата. Едва тогава Янко проумял, че може да е станал поредната жертва на ало измамници.
"Искам да предупредя хората, за да не попадне и някой друг в лапите на тези мошеници", твърди Янко. Той подал и устно оплакване по телефона в полицията в Нови пазар. "Вярно е, човекът се е обадил в полицейското управление. Оттам са му казали, че трябва да подаде писмена жалба, какъвто е редът", заявиха от областната дирекция на МВР в Шумен.
"Младият меринджей" твърди, че в момента отношенията му с бившата му жена били добри. Преди време двамата отново се събрали да живеят заедно. Тогава спрял да плаща издръжката на сина си, защото по неговите думи поел изцяло грижата за семейството си. После заминал за Германия заедно със свой приятел, който след няколко месеца се върнал, защото не му понесло. Янко обаче останал и вече година и месец косял трева около булевардите в града. "Ставам всяка сутрин в 5, започвам работа около 7 и така до 20 ч", твърди той. 250 евро плащал за квартира, другите спестявал за къща. От време на време пращал на детето си по 40-50 евро. "Мислех да се върна през лятото, но няма да мога, защото нямам пари", оплаква се "младият меринджей".
Як бой в Бургас заради „Вълците на Путин". Як бой си спретнаха проукраинска група и привърженици на "Вълците на Путин", които пристигнаха в четвъртък в Бургас. Екшънът се разигра в района на бензиностанция, на изхода на морския град. С юмруци и електрошкова палка група млади мъже от Български воински съюз "Васил Левски" с военни дрехи посрещнаха протестиращите срещу рокерското шествие.
След мелето 16 души, сред които четирима украинци, са задържани и ще бъдат съдени по Указа за борба с дребно хулиганство в Бургаския районен съд.
В същото време „Вълците на Путин", които се събраха в комплекс "Славейков" и засадиха "славянско дърво", потеглиха заедно със свои бургаски колеги от клуба „Black Sea Hooligans MC" към връх Шипка.
"Поддържаме Путин, той е нашият президент, но ние сме мотоциклетисти, имаме друг живот. Политиката си е политика, гледаме да стоим встрани от нея", заяви пред журналисти Андрей Бобровский - президент на едно от отделенията на "Вълците". Походът на „Нощните вълци" е част от инициативата „Славянски свят 2016". Той е започнал на 23 юни и ще завърши в Словакия, като ще премине през 12 държави.
Рокерите през цялото време са били охранявани от полицаи и са се движили по определен маршрут, за да се избегне изходът на бензиностанцията. След Бургас „Вълците на Путин" потеглиха за връх „Шипка". След това тръгват към Троянския и Рилския манастир, където ще засадят липа, наречена "дърво на обединението".
По неофициалния вариант на програмата, на 1 юли "Вълците" ще продължат към София, където след като запалят свещи в катедралния храм "Александър Невски", ще дадат пресконференция в Руския културно-информационен център на ул. "Шипка" 34. Според друга версия на програмата, преди пресконференцията, членовете на "Нощни вълци" и българските им съмишленици ще поднесат цветя на Паметника на съветската армия в София.
В Полша не ги пуснаха
„Нощните вълци", известни и като „Рокерите на Путин" или „Вълците на Путин", са създадени като мото клуб в последните години на Съветския съюз. При преминаването им през Чехия те бяха освиркани от недоволни граждани, които не искали да ги допуснат. По подобен начин ги посрещнаха и в Германия, а в Полша изобщо не можаха да преминат границата. Според властите на Полша плановете на рокерите да преминат през държавата са провокация.
Лекар е лидер на рокерите
Лидер на рокерите на Путин е 53-годишният Александър Залдостанов по прякор Хирурга. Бил е лекар, но вече не практикува. Личен приятел е на президента, който го награди с медал миналата година по време на събитията в Крим. Роден е в Украйна. Баща му е грузинец. Оригиналната му фамилия е Залдастанишвили. Той завършва медицина и специализира посттравматично лицево възстановяване. После заминава за Германия, където работи в клуб в Западен Берлин и се жени за германка. В началото на 90-те се връща в Москва. Започва с рокерските изпълнения в началото на 80-те с чешки мотор. Създава «Нощните вълци" през 1989 г.
„Нощните вълци" се определят като милиция на властта
"Нощните вълци" са клуб, в който членуват над 5000 души. Имат клон в България, както и в Македония и Беларус. Първоначално работят като охранители и ходят по рок концерти. А сега клубът залага на православните ценности и застъпва националистични идеи. По идея на Александър Залдостанов клубът служи като неофициализирана милиция на властта.
Според мнозина те са обикновени рокери, които обичат страната си.
След анексирането на Крим, „Вълците на Путин" направиха голям Събор на полуострова, с който подкрепиха присъединяването му от Русия.
Преди близо година немският "Билд" написа, че във финансирането на руския мотоклуб участват хора от Главното разузнавателно управление на Генералния щаб на руската армия, от руската отбранителна промишленост, а също и от среди от организираната престъпност.
В сдружението постъпват все повече руски националисти и оттогава то започва да получава пари от тайни източници, твърди немското издание. Според експерти, цитирани от "Билд", приближеният до Путин рокерски клуб е задействан в хибридната политика на Русия спрямо Запада.
1,4 млрд. лв. повече приходи в хазната. 1,4 млрд.лева повече са приходите в бюджета от началото на тази година. Това обяви премиерът Бойко Борисов на Международната кръгла маса "Икономика на светло".
По думите му България в момента е сред най-добрите в Европа по противодействие на контрабандата на цигари, а това от своя страна води до милиарди повече в бюджета.
Думите на премиера подкрепи и финансовият министър Владислав Горанов, който прогнозира около 3,5% излишък в бюджета за първото полугодие на 2016 г. "Мога да заявя, че ще бъдем далеч от 2% дефицит, заложен в консолидираната фискална програма за тази година", коментира Горанов. И допълни, че това е сериозен резултат, който гарантира стабилизирането на публичните финанси
Той отчете ръст на приходите от акцизи през тази година - с 8,2% по отношение на горивата и от 23 на сто за тютюневите изделия.
За първите пет месеца на годината в хазната са влезли 851 млн. лева от акцизи от горива, 874 млн. лева от акцизите от тютюневи изделия, както и 105 млн. лева от акцизи на алкохол.
Пълненето на фиска е само едната позитивна страна на ограничаването на контрабандата. От друга страна се подобрява качеството на бизнес средата и конкурентоспособността, категоричен е Горанов.
Българската икономика отново започва да "изсветлява" след кратко прекъсване, показва и традиционното проучване на Асоциацията на индустриалния капитал в България.
Има сектори обаче, където проблемите се разширяват - неформално заетите и външната търговия с Европейския съюз, коментира председателят на работодателската организация Васил Велев.
Според него с ограничаването на сивия сектор в бюджета допълнително могат да влизат приходи между 500 млн. лева и 1 млрд. лева годишно.
Главният прокурор Сотир Цацаров настоя за адекватно наказателно законодателство, при което глобите за сивия сектор да се налагат бързо. Сивият сектор трябва да бъде унищожаван, заяви Цацаров. Според него определенията за длъжностни престъпления и безстопанственост са остарели.
Цацаров предложи да бъде написано наказателно законодателство срещу корупцията в частния сектор, което да обхваща издаване на търговски тайни и патенти.
Учениците на наркотест. Задължителният годишен профилактичен преглед на учениците да включва и тест за дрога. Това предложи шефът на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов по време на дискусия, посветена на Световния ден за борба с наркоманиите.
"Ако има навременна намеса, можем да запазим много от тези деца", аргументира се Цветанов.
Според него трябва да се предприемат бързи и ефективни мерки, които да достигнат до всички. Засега не е ясно от каква възраст ще бъде предложено да започнат да се правят тестовете. Според Цветанов най-важната крачка е да бъдат информирани родителите за проблема. "Децата взимат наркотици в дискотеките и безхаберието на родителите е довело до това положение", сподели Цветанов. Той разказа и за сина на свой приятел, който е в клиника за наркозависими, защото треньорът му давал амфетамини.
"Дейли експрес": Юнкер иска бързо да сменим лева с евро. Еврокомисията планира въвеждането на евро за всички страни членки на ЕС, включително и за България, пише британският вестник "Дейли експрес". Двигател на идеята бил лично нейният председател Жан-Клод Юнкер, а реализирането й се ускорявало заради излизането на Великобритания от ЕС. Твърди се, че председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер иска всяка държава членка да въведе еврото, след като на 23 юни гражданите на Великобритания гласуваха за Брекзит, пише изданието. Според вестника Юнкер настоява за "задълбочаване на европейската интеграция", като 8-те държави, ползващи национални валути, да ги заменят с евро. Освен България въпросните държави са Полша, Румъния, Унгария, Хърватия, Чехия, Дания и Швеция. На свой ред германският вестник "Франкфуртер алгемайне цайтунг" съобщи, позовавайки се на свои източници в Брюксел, че Еврокомисията иска да "ускори доизграждането на монетарния съюз": "Европейската комисия иска да сложи край на положението "ЕС с много валути", пише изданието". Същият вестник твърди, че главният привърженик на идеята e самият Юнкер, който иска "по-силно свързване на Европейския монетарен съюз". България и сега изпълнява формалните изисквания за въвеждане на еврото - ниски лихви, инфлация, дълг и бюджетен дефицит. Но досега Брюксел не беше склонен да започнат конкретни преговори за приемането ни в еврозоната. Противоположно мнение на написаното от "Дейли експрес" обаче вчера изказа зам.-председателят на ЕК Валдис Домбровскис. "Европейската комисия не очаква нови държави да се присъединят към еврозоната в следващите три години", заяви Домбровскис, цитиран от Ройтерс. "Няма да има разширяване на еврозоната през следващите най-малко три години", каза отговарящият за еврото Домбровскис в отговор на въпрос дали Брекзит може да доведе до разширяване на зоната с единна валута. В същото време той подчерта, че ЕК е готова да си сътрудничи с централните банки, за да предотврати сътресения на пазара, които могат да последват напускането на Великобритания в следващите седмици и месеци. "След британския референдум Европейската комисия, Европейската централна банка и всички съответни органи ще продължат да работят в тясно сътрудничество, за да се гарантира подходящ отговор на каквато и да е турбуленция, която може да възникне на пазара", заяви Домбровскис в Брюксел.
Къпем се в Менделеевата таблица. Хлор и още десетина елементи от Менделеева таблица съдържа водата в басейните, където търсим прохлада през лятото, а контролът по дезинфекцията им е оставен най-често в ръцете на пазачите. Това установи проверка на „Монитор".
Хлорните препарати са най-евтини и затова масово са използвани за дезинфекция, като повечето собственици на басейни се презастраховат заради гъбички във водата и надвишават нормата от 0,5 милиграма хлор на литър вода. Това обаче води до увеличаване на алергиите и астматичните заболявания до 6 пъти, категорични са специалистите.
Контролът върху нивата на замърсеност и хлориране е оставен на собствениците, споделиха работещи на басейн служители.
Заради липса на достатъчно кадри инспекторите от РЗИ проверяват басейните, преди да започне експлоатацията им - в началото, но сезона и по сигнал, коментираха от РЗИ - София. През останалото време хигиената е в ръцете на стопаните, които печелят от съоръженията и често слагат хлор на око срещу зарази.
Според експерти най-сигурният начин да разберем, че водата е замърсена, е острата миризма, която се предизвиква от хлорамините - вещества, образуващи се при свързване на хлора със замърсителите. Те предизвикват повечето алергии.
Справка в листовките към препаратите за третиране на басейните показва съдържанието на симклозен, алуминиев сулфат, борна киселина и меден сулфат, четвъртични амониеви съединения, както и бензил-C8- 18-алкилдиметилхлориди.
Хлор в басейните - собствениците им масово наливат този химикал заедно с останалите препарати за дезинфекция, тъй като той е трепач на всякакви вредни и болестотворни микроорганизми във водата.
Действително във водата се слага хлор в съотношение според състава и количеството й. Независимо че някои имат резерви към него, особено след излизането на пазара на препарати от друг тип, той се употребява масово. По мнението на Световната здравна организация това е най-надеждният дезинфектант, поясни д-р Десислава Драганчева, главен инспектор от отдел „Държавен здравен контрол" в Регионалната здравна инспекция - София.
Освен хлор в басейните се наливат и биоцитни препарати, които също имат дезинфектиращ ефект срещу гъбички, бактерии и всякакви други замърсители. Броят на разрешените и регистрираните за употреба химикали от този вид у нас е над 100, като собственикът на басейни избира от коя марка да ползва.
От началото на годината на територията на София са извършени 380 проверки, като са взети 310 проби вода. Извършен е здравен контрол и в действащите басейни в училища и детски заведения. За установени нарушения в качеството на водата и неизправности на материално-техническата база в обектите в училища и детски градини са издадени 11 предписания и 10 заповеди за временно спиране на експлоатация. Връчени са 2 акта за административно нарушение, съобщиха от РЗИ - София.
Конкуренцията накара летните къпални в столицата да търсят гъвкави цени и вече се предлага карта от 200 лева за цял сезон.
Всички басейни имат два вида цени - от понеделник до петък и за събота и неделя, показа проверка на „Монитор". В „Дианабад" те са съответно 6 и 7 лв. за възрастни. Един талон за дете струва 3 лв. Шезлонгите са 5 лв. през делниците и 6 през уикенда. VIP зоната струва 30 и се заплаща след настаняване. Във „Виктория" е значително по-скъпо - входната такса е 10 лв., а през съботите и неделите - 15. Но тук може да се наеме шатра за 20 лв., която обаче не опростява входната такса. Годишната карта е 200 лв. Цените в басейна на „Люлин" са 8 лв. през делниците и 10 за уикенда, но има намаление 50% след 15 ч всеки ден. Таксата дава право да се ползват маса и чадърче. Само в „Люлин" има и безплатна спортна площадка.
Глад за лукс офиси в София. Предлагането на лукс офиси на атрактивни места в София непрекъснато намалява, което води до глад на канторите от най-висок клас, научи „Монитор".
Според брокери причина за конюнктурата в момента е възстановяването на активността на наемателите. Все повече чужди и наши фирми разширяват бизнеса си и търсят начин да наемат нови по-големи и качествени офиси. Най-активни са предприемачите в сферата на аутсорсинга. Това кара инвеститори да влагат пари в изграждането на нови площи. В момента на пазара са налични 1,8 млн. кв. м офиси, а други около 176 хил. квадрата са в строеж. Част от тях ще излязат на пазара до края на следващата година. Тогава се очаква предлагането да нарасне с около една четвърт.
Всички, търсещи да наемат кантора от висок клас стават все по-взискателни. От особено значение за тях е местоположението на имота и дали той разполага с удобни транспортни връзки. Много от фирмите държат да могат да наемат още площи в същата сграда от същия клас или друга подобна наблизо. Немалко от наемателите държат да са в сграда, изградена по стандартите на екологичното строителство и да имат съответния сертификат. Част от фирмите искащи да се нанесат в лукс офис работят непрекъснато и много държат сградата да бъде осигурена с надеждно резервно захранване.
Според Сергей Койнов, шеф на фирма, управляваща проект за изграждане на нова офис сграда в столицата, търсенето на офиси от висок клас продължава да нараства. По-думите му фирмите смятат луксозния и удобен офис като предпоставка по-лесно да се наемат висококвалифицирани кадри които в момента са дефицитни у нас.
В столицата започна строежът на нова офисна сграда. Инвестицията в проекта е за около 10 млн. евро. В церемонията по символичната първа копка на обекта присъства и зам.-министърът на регионалното развитие Николай Нанков. Според него инициативата е доказателство, че инвеститорите и външните инвестиции се завръщат в България и посочи, че това се дължи на осигурените благодарение на работата на правителството от началото на мандата стабилност, предвидимост на провежданите политики, адекватна данъчна политика, наличие на техническа инфраструктура и осигуреност с качествени кадри.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.875920 |
GBP | 2.353640 |
CHF | 2.081560 |