Бум на златари и заложни къщи. Сериозен бум се наблюдава при новите златарски магазини и заложни къщи в страната. Само през юни в регистъра на Министерството на финансите са добавени 68 търговци на благородни метали. Всеки търговец на бижута от благородни метали и скъпоценни камъни е длъжен да се регистрира в Министерството на финансите 14 дни преди да започне дейността си. Като през юни се отчита рекорд по отношение на новите ателиета за бижута от злато и сребро, както и на заложните къщи. За сравнение през май са регистрирани само 31 търговци, а през април броят им е 44.
В началото на годината в регистъра са добавени 22 търговци през януари, 28 през февруари и 42 през март. Явно сериозният брой нови магазини за злато и сребро, както и на заложните къщи през юни е свързан с началото на лятото. Често туристите си купуват накити за спомен от посещението си в България, а на много българи се налага да продадат златни бижута, за да отидат на почивка. От всичките регистрирани през юни търговци с благородни метали и диаманти, 20 са в София, а 14 - край морето, като 9 са във Варна.
През последните години от бранша отчитат застой в търговията със златни и сребърни бижута. Хората все по-често купуват евтини накити, които не са от благородни метали. Но явно за лятото има очаквания, че туристите на морето, а и в София ще повишат оборотите. И действително, дори българите, когато през лятото са на почивка в страната, са по-склонни да се поглезят със златно бижу, както и да направят по-скъп подарък. Расте и броят на заложните къщи, като явно все повече хора са готови да се разделят с бижутата си, за да си набавят пари в брой. Колко от новите фирми за търговията с бижута от благородни метали ще оцелеят на пазара обаче е трудно да се прогнозира.
През юни миналата година също е имало увеличение на регистрираните нови магазини за златни бижута и заложни къщи, но ръстът е бил много по-малък от настоящия. Миналата година в регистъра на МФ през юни са добавени 49 търговци на благородни метали, след като през май са били регистрирани 27 заложни къщи и магазини за злато и сребро.
Концесионерът на летище София плаща 60 млн. дълг. Бъдещият концесионер на летище София може да се наложи да изплаща дълга на аеропорта към кувейтската компания "Мохамед Абдулмохсин Ал-Карафи и синове" (МАК/АДМАК). Тази хипотеза беше развита пред "Стандарт" от юристи в транспортното министерство (МТИТС).
Към момента "Летище София" ЕАД дължи на МАК/АДМАК 60,5 млн. лв. без лихвите по съдебния спор с кувейтската компания за изграждането на новата полоса за излитане и кацане на аеропорта. МАК/АДМАК построи пистата, след като спечели тежък международен конкурс през март 2003 г. Строителството обаче се забави над година по вина на "Летище София" ЕАД заради отчуждения и завърши през август 2006 г. Заради забавеното разрешително за строеж МАК/АДМАК заведе иск срещу аеропорта в арбитража в Париж. През септември 2011 г. арбитражът постанови решение в полза на МАК/АДМАК, след което в Софийския градски съд беше образувано производството по екзекватура (б.а. - допускане за изпълнение на решението на арбитража на наша територия). Още след решението на арбитража ръководството на "Летище София" блокира над 50 млн. лв. за изплащане на дълга към МАК/АДМАК, но с решение на борда на аеропорта дългът може да бъде изплатен след изгубване на екзекватурата.
С цел да гарантира вземанията си МАК/АДМАК подаде жалба в КЗК срещу обявената процедура за отдаване на летище София на концесия. На 23 юни КЗК остави без уважение искането на МАК/АДМАК за налагане на временна мярка - спиране на процедурата. Така концесионната процедура продължава в заложените срокове, съобщиха от МТИТС.
Според юристи от ведомството, отдаването на концесия на аеропорта не може да попречи на изплащането на дълга към МАК/АДМАК. Първо, у нас от няколко години има прецедент, според който концесионер изплаща част от държавно гарантирания дълг на порт Бургас към Японската банка за международно сътрудничество (JBIC). Така че няма проблем бъдещият концесионер на летище София да бъде натоварен с договора да изплати дълга му към МАК/АДМАК. Второ, до избора на концесионер на аеропорта има поне няколко месеца, през които ще приключи и последният етап от екзекватурата. Заседанието на ВКС по жалбата на аеропорта по екзекватурата е насрочено за ноември. Така че е възможно в началото на 2017 г. ВКС да излезе с окончателно решение в полза на МАК/АДМАК и да даде 30-дневен срок на аеропорта да изплати дълга си. Дългът от 60,5 млн. лв. към 30 юни 2016 г. включва иска на МАК/АДМАК и разходите на двете компании по делото, а лихвите ще се изчисляват тепърва към датата, на която ВКС вземе решението си, обясниха юристи. В крайна сметка МАК/АДМАК ще получи вземанията си или от аеропорта, или от бъдещия концесионер, а процедурата за отдаване на концесия ще продължи, обясниха юристите от МТИТС.
Сашо Дончев вече контролира "Овергаз мрежи" без "Газпром". Сашо Дончев е взел контрола над най-голямата частна газоразпределителна мрежа в България. До пролетта на тази година "Овергаз инк", в което равни дялове имаха руската "Газпром" и българският инвеститор, държеше 99.6% от акциите на "Овергаз мрежи", която е собственик на цялата газоразпределителна система. След увеличение на капитала с близо 200 млн. лв. обаче контролът над дружеството се премества към Дончев.
Така раздялата между "Овергаз инк" и "Газпром", за която "Капитал" съобщи в края на миналата година, започва да се случва. Първият ясен сигнал за промяна пък беше спирането на доставките от страната на "Газпром" към българското дружество от началото на 2016 г. По предварителен план откупуването на дела на руснаците трябваше да е факт до средата на тази година.
Освен с нов основен собственик и паричен ресурс от него "Овергаз мрежи" взима и заем от 160 млн. лв. от Уникредит Булбанк, като с малка част от средствата се рефинансират стари заеми към ДСК, а остатъкът ще е за дългове към доскорошния мажоритарен собственик "Овергаз инк".
От "Овергаз мрежи" отказаха коментар, като единствено посочиха, че до дни нещата ще се изяснят.
Нов акционер
На общо събрание на "Овергаз мрежи" в началото на април е взето решение да бъдат освободени двама от членовете на съвета на директорите - Иван Чолаков и Емилия Георгиева, и се избира нов състав, в който влизат директно Сашо Дончев, Михаил Захманов, който е назначен за изпълнителен директор, и Георги Дончев.
Със следващата точка общото събрание решава да увеличи капитала на дружеството с 202.5 млн. лв. в полза на лондонската компания DDI Holding ltd. Справка в британския фирмен регистър показва, че всички дялове в дружеството са собственост на българската "Ди Ди мениджмънт", в която Дончев държи 55%, а останалите са на различни български физически лица.
С решението капиталът на "Овергаз мрежи" нараства от 127.5 млн. лв. до 330 млн. лв., а въпросната британска компания придобива 61.38% в газоразпределителното дружество. Допреди това 99.6% от капитала се държи от "Овергаз инк".
Според публикуваните документи DDI Holding ltd, управлявана от Дончев, вече е внесла 25% от номиналната стойност от увеличението на капитала в размер 50.6 млн. лв., като останалите трябва да бъдат внесени в срок от две години.
Кредитът на "Овергаз"
Договорът за инвестиционен кредит между "Овергаз мрежи" и Уникредит Булбанк е сключен в средата на юни, като към него е учреден и особен залог върху търговското предприятие, става ясно от публикуваните в Търговския регистър документи. Пак оттам личи, че съкредитополучатели са "Овергаз холдинг", чрез която Сашо Дончев държи 50% от "Овергаз инк", "Ес Дий проджект", която също е собственост на "Овергаз мрежи", и вече описаната британска DDI Holding.
Според договора за особен залог до 5.8 млн. лв. от сумата са предназначени за рефинансиране на инвестиционен кредит към "Банка ДСК", пак до същата сума са за заплащане на разходите, свързани с обезпечението и изпълнението на задълженията по този заем. До 160 млн. лв. пък са за рефинансиране на всички дължим суми от кредитополучателя към "Овергаз инк".
От финансовия отчет на смесеното българско-руско дружество за 2015 г. става ясно, че компанията има 38 млн. лв. търговски вземания от свързани лица, от които 34 млн. лв. са от "Овергаз капитал".
В същото време краткосрочните търговски и други задължения към свързани лица са 120.6 млн. евро, от които 111.4 млн. евро към руската "Газпром експорт". За сравнение - към края на 2014 г. дружеството е дължало на своя акционер 135.8 млн. евро. Като бележка към отчета е посочено, че ръководството на компанията е в състояние да "предоговори допълнителна отсрочка по тези задължения, ако е необходимо". Коефициентът на задлъжнялост на компанията към края на 2015 г. се увеличава с близо 2% спрямо година по-рано, достигайки 53.6%.
От финансовия отчет на "Овергаз мрежи" за 2015 г. става ясно, че търговските задължения на дружеството са 16.140 млн. лв. Нетекущите заеми са общо 116.4 млн. лв., а от свързани лица (към "Овергаз инк") - 112.3 млн. лв. при лихва от 5%. За тях обаче е договорен гратисен период за 2016 г. Общо текущите заеми са 3.5 млн. лв.
За да вземе кредита, "Овергаз" е получила разрешение и от енергийния регулатор, тъй като това е сделка, която може да доведе до нарушаване на сигурността на доставките на потребителите вследствие на задлъжнялост на енергийното предприятие. Според решението на комисията, ако компанията спази инвестиционните си намерения, тя ще може да обслужва задълженията си по заема.
Условията на кредита
От договора за особен залог не става ясно какъв е срокът, за който се взима кредитът. Годишният лихвен процент по главницата на кредита е променлив базов лихвен процент, който се определя на тримесечен СОФИБОР, който към датата на сключване на договора е 0.136%, и надбавка за редовния дълг в размер 3.5 процентни пункта. При просрочие надбавката става 5 пр. пункта. При просрочие на лихва се начислява фиксиран лихвен процент в размер на 0.2%.
"Овергаз мрежи" вече има вписани два особени залога към "Банка ДСК", този към Уникредит Булбанк се учредява като първи върху цялото търговско предприятие, като обезпечение са и имотите, и мрежата на компанията. Според стари вписвания дружеството има кредит от 15 млн. лв. към "Банка ДСК", който е предоговорен през февруари 2015 г. "Бургасгаз", което е дъщерно, има кредит към същата банка от 6 млн. лв. по договор за заем от 2006 г., залогът по който е бил предоговорен през 2011 г.
Коя е "Овергаз мрежи"
През 2015 г. в "Овергаз мрежи" ("Софиягаз") се вливат четири от газоразпределителните дружества, които допреди това са собственост на "Овергаз инк": "Овергаз изток", "Овергаз юг", "Овергаз север", "Овергаз запад". Така компанията придобива 10 лицензии за разпределение и снабдяване с природен газ на територията на 51 общини в България. Те обслужват близо 55 хил. клиента, от които 95% са битови. Изградената газоразределителна мрежа към края на 2015 г. е близо 18 500 метра. Компанията притежава и 80% от "Топлофикация Монтана". След сливането активите на дружеството се оценяват на 324 млн. лв.
България е предложила на ЕК различни варианти за "Булгартрансгаз". България е предложила на Европейската комисия различни решения в отговор на искането страната да осигури достъп до газопреносната си мрежа на други доставчици освен "Газпром". Това съобщи в Народното събрание в петък премиерът Бойко Борисов. "Предложили сме няколко алтернативни решения за България, като това да разделим самия оператор от собствеността, и очаквам идеите ни да бъдат приети, с което да ограничим максимално възможностите страната ни да бъде поставена в рискови ситуации или ощетена", каза той, без да даде повече информация за другите варианти.
По рано през седмицата след срещи с комисаря по конкуренцията Маргрете Вестагер премиерът обяви, че "искат да ни наложат процедура за собствеността на тръбите и компресорните станции". Той вероятно е имал предвид газопроводната мрежа на "Булгартрансгаз" и разследване на ЕК, възбудено от "Овергаз", по случая "БЕХ газ" за отказа на държавната компания да допуска други доставчици. През март м.г. ЕК изпрати писмо до енергийния холдинг, за да го информира, че може да е нарушил антитръстовите правила, ограничавайки достъпа до газова инфраструктура. ЕК предложи българската газопреносна мрежа да се поеме за управление от независим трети оператор. Вариантът с разделянето на оператора от собствеността е в тази посока.
В Брюксел премиерът каза също, че във връзка с разследването на ЕК България е заплашена със санкции от 300 млн. евро. "От доста време в Европа тече една процедура да се раздържавяват някои компании в сферата на енергетиката. Ние обяснихме съвсем скоро на еврокомисар Вестагер защо подобни действия в България са опасни", каза в парламента Борисов. Засега само в изказвания на български представители става въпрос за натиск за приватизация.
В петък той каза още, че е изпратил външния министър Даниел Митов на срещата в Сочи с руския му колега Сергей Лавров, за да "нормализира, ако е възможно, разбира се, крайно острата позиция на Русия към България, както и нашата към тях, и превръщането ни в най-голям враг на Балканите за Русия". Според Борисов планираният от България газов хъб може да мине в един пакет със "Северен поток" 2. "Не може да кажеш, че "Южен поток" е лошо за Европа, а "Северен поток" 1 и 2 са хубаво за Европа", заяви той.
Никой не може да съди държавата за вреди от незаконни наредби. Фирми и граждани няма да могат да търсят обезщетения за претърпени от тях вреди от действието на незаконни наредби, правилници, тарифи, инструкции, постановления и няма да могат да се обръщат за това към съда по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ). Това става ясно от Тълкувателно решение на Върховния административен съд (ВАС), до което се стигна заради констатирана противоречива практика. През годините е имало съдебни състави, които смятат, че ЗОДОВ може да се използва, но други състави смятат, че не може.
Отсега нататък, ако фирма или гражданин търси вреди по ЗОДОВ, съдебните състави ще отказват да гледат исканията им, защото тълкувателните решения имат задължителен характер. Така гражданите и бизнесът губят една ключова възможност срещу несправедливите актове на изпълнителната власт, а администрацията ще бъде насърчена да бълва още некачествена продукция.
В тълкуването са участвали 85 съдии от ВАС. Те са се разцепили, като сравнително крехкото мнозинство от 53-ма съдии е приело, че Законът за отговорността на държавата и общините не може да се ползва за вреди от незаконни подзаконови нормативни актове. Техните аргументи са, че отговорността на държавата и общините за вреди, причинени на граждани и юридически лица, се урежда от ЗОДОВ и от чл. 7 от конституцията. Според основния закон "държавата отговаря за вреди, причинени от незаконни актове или действия на нейни органи и длъжностни лица".
За да има отговорност за вреди по ЗОДОВ, трябва да са налице едновременно три неща, единодушни са всички върховни съдии. Първото е да има незаконосъобразен акт, тоест действие или бездействие на орган или длъжностно лице на държавата при или по повод изпълнение на административната дейност, отменени по съответния ред. Второто - да има вреда от такъв административен акт. И последно - да има причинна връзка между незаконосъобразния акт и настъпилия вредоносен резултат.
Мнозинството от ВАС решава, че в случая с подзаконовите актове липсват част от тези задължителни елементи. Според Административнопроцесуалния кодекс (АПК) подзаконовите нормативни актове се смятат за отменени от деня на влизане в сила на съдебното решение. До този момент те се считат за законосъобразни и пораждат валидни правни последици. А валидният и законосъобразен подзаконов нормативен акт не може да причини вреди на гражданите и юридическите лица, твърди мнозинството върховни съдии. Последващо съдебно решение, с което подзаконов нормативен акт се отменя, няма обратно действие и не може да преуреди възникналите обществени отношения, добавят те.
Мнозинството е открило текст в АПК, според който правните последици, възникнали от подзаконов нормативен акт, който е обявен за нищожен или е отменен, следва да се уредят "служебно от компетентния орган в срок не по-дълъг от три месеца от влизането в сила на съдебното решение". На практика те твърдят, че това е единственият ред за оправяне на вреди. И щом го има, не може да се търсят щети и по Закона за отговорността на държавата и общините. По АПК обаче вредите зависят от волята на някакъв орган да уреди "правните последици". Дори не се говори за вреди, щети или обезщетения. Няма и никаква санкция, ако правните последици не бъдат уредени.
Малцинството от съдиите от ВАС - 32-ма, са на противното становище. Те смятат, че хората и бизнесът на общо основание могат да си търсят правата и обезщетенията по ЗОДОВ. Според тях например конституционният принцип, че "държавата отговаря за вреди, причинени от незаконни актове или действия на нейни органи и длъжностни лица", няма изключваща клауза. Той "не допуска изключения нито по отношение на субектите, в чиято полза възниква правото на обезщетение, нито по отношение на вредоносните юридически факти, ако те са незаконни актове и действия на държавни органи и длъжностни лица, в случаите, когато имат за последица причиняване на вреди", пишат в особеното си мнение те.
Според малцинството, ако се приеме тезата на техните колеги, че до момента на обявяването на нищожността си един подзаконов нормативен акт е напълно законосъобразен, на практика никакви вреди не могат да се търсят. Нещо, което се сблъсква челно с конституционния принцип, че държавата отговаря за вредите, които са причинени от актове или действия на нейни органи и длъжностни лица.
"Софийска вода" настоява за ново поскъпване. Ново поскъпване на водата е заложила "Софийска вода" в петгодишния си бизнес план, който трябва да влезе в сила от 1 януари 2017 година, показа справка на в. "Сега". Според разчетите от Нова година в София цената на водата трябва да бъде увеличена с 0.19 лв. за кубик с ДДС и да достигне 2.01 лв. при 1.82 лв. в момента. Поскъпване е предвидено и за всяка от следващите пет години - до 2021 година, когато цената на водата в столицата би трябвало да достигне 2.63 лв. за кубик с ДДС.
Ако Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) одобри сметките на концесионера, това ще бъде поредното поскъпване в рамките на няколко месеца. От 1 май цената на водата в столицата бе увеличена с 3.4%, или с 0.06 лв. за кубик с ДДС, въпреки първоначалните искания на "Софийска вода" за шоков ръст от 21%. В мотивите си от ВиК оператора изтъкнаха, че цената в столицата не е променяна от 2012 г., а разходите за поддръжка, ремонти и амортизации се увеличават.
ВиК дружествата имаха срок до 30 юни да внесат в КЕВР своите бизнес планове и заявления за нови цени от 1 януари 2017 година. Традиционно обаче операторите изчакаха последния възможен момент, за да внесат предложенията си. Регулаторът трябва да изслуша дружествата защо искат поскъпване и да проведе обществено обсъждане по предложенията им. Едва тогава ще бъде взето окончателно решение.
Отсега обаче е ясно, че искането на "Софийска вода" ще отприщи нова серия от негодувание. В началото на годината председателят на КЕВР Иван Иванов обяви, че ВиК операторите масово работят под т.нар. социално поносим праг на цените, който за София бил 5.50 лева за кубик. Иванов увери, че няма да допусне скандалното увеличение от 21%, но се съгласи, че цените в столицата не са променяни от години. През 2013 г. френската "Веолия", която държи концесията в София, отново поиска кубик вода да стане два лева. Управлението на компанията по това време сравни месечните сметки с цената на два килограма свинско или с два сандвича от "Макдоналдс".
На фона на исканията за нови цени България не успява да се справи с течовете по мрежата. В световен мащаб страната ни е огромен прахосник на вода, а някои градове като Добрич и Разград дори водят в класациите, показа последният доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. От "Софийска вода" пък неотдавна се похвалиха, че за пет години са успели да намалят загубите от над 60% до "само" 49 на сто. Това означава, че приблизително всеки втори кубик вода изтича в земята, преди да стигне до потребителите.
107 осъдени за лекарска грешка за 10 години. 107 гинеколози, хирурзи и анестезиолози са осъдени за лекарски грешки от 2004 до 2014 г.
Делата срещу медици, които в САЩ и Западна Европа са често срещани от години, навлизат и у нас. Най-съдените както по света, така и в България, са гинеколозите, хирурзите и анестезиолозите, трите най-рискови специалности. Делата за лекарска грешка са се увеличили 20 пъти през 2014 г. в сравнение с 1994 г. За последните 10 г. осъдените гинеколози са 46, хирурзите - 38, а анестезиолозите - 23-ма.
Юристи прогнозират в следващите години бум на съдебните искове срещу стоматолози и естетични дерматолози заради все по-масовото навлизане на разкрасителните корекции. Увеличават се и делата на лекари срещу пациенти. Най-често те са за обида, заблуждаване на медици и неизпълняване на указанията им. (Виж карето на 3-а. стр.) Според проучване сред пациенти в периода 1994-2000 г. само 2% от лежалите в болница са били склонни да съдят докторите. Между 2010-2014 г. обаче те са вече 89%.
"Самият пациент трудно може да разбере, че е станал жертва на лекарска грешка, освен ако случаят не е много фрапиращ", казва д-р Мария Петрова, единственият юрист у нас, профилиран в специалността медицинско право.
Ето два от случаите на лекарски грешки, за които се водят дела.
От 1994 г. делата за лекарска грешка са се увеличили 20 пъти
Специалистът по УНГ болести д-р Михаил Маджунов бе подсъдим за смъртта на дете, починало след операция на сливици. Наказателното дело наскоро обаче бе прекратено, защото срещу него се води и административно.
Хирургът от "Пирогов" д-р Виктор Попов получи една година условно за смъртта на 32-годишната Галина Нигохосян, починала след безкръвна операция на апендикс. Предстои делото да се гледа в Софийския апелативен съд.
Близки на психично болен, починал по време на 10-дневен престой в психиатрия, съдят болницата. През времето, докато е в клиниката, пациентът бил с висока температура и обрив, но не бил прегледан за причината. При аутопсията се разбрало, че бил болен от скарлатина и развил сепсис, от който умрял. "Психиатрите отдавна не преглеждат физически своите болни, но и не са повикали специалист", обяснява д-р Петрова.
Пациент в ортопедична болница пък умрял на прага на лечебното заведение при изписването след операция на менискус. Оперирали го, следвали празници и два почивни дни, и в понеделника го изписали. Аутопсията показала, че е починал от тромб в сърцето. 7 дни пациентът бил обездвижен, но никой не го прегледал и не го лекувал. "Тромбът е можело да бъде избегнат във всеки момент, ако е бил открит", е заключението на експертите. "Загубят ли близък или здравето си, хората са готови да съдят всеки", обяснява д-р Петрова.
В САЩ едва 2-3% от споровете влизат в съда, останалите се решават чрез споразумения или медиация. Във Франция също се избягва съдебната зала, а обезщетенията се плащат от фонд, който се набира от застраховките на лекарите. У нас от 2008 до 2014 г. срещу доктори са водени 2983 дела. От тях 1839 са административни, 389 наказателни и 756 граждански.
Например исковете срещу анестезиолози са нараснали с 65% през последните години. Най-често ги съдят за настъпили трайни увреждания след анестезия, включително и парализа - при 23% от случаите. При 22% има увреждане на нерв, при 17% - нараняване при интубация, 7% са с увредени дихателни пътища, 5% - за стрес. При 2% няма информирано съгласие, т.е. пациентът не е знаел какво ще му правят.
При лекари с 20-30 г. практика работата понякога се превръща в рутина. Те подценяват ситуацията и тогава се случва най-лошото, посочват експерти. Проблем при делата са експертите, защото трудно се намират и им се плаща малко.
Рядко лекари, работещи в болници, се съгласяват да разглеждат 3-4 кашона с медицински документи, смята д-р Петрова. Другият проблем е криворазбраната солидарност. Експерт опитал да заблуди съда, че индукция на раждане (проследяване на сърдечните тонове на монитор) и окситоцинов тест (слага се окситоцин, за да се предизвикат контракции) са синоними. Друг обяснил, че няма болест на сърцето, при която да не може да се сложи упойка, а това не е вярно.
Проблем били и част от пациентските организации, зад които се криели адвокатски кантори. Те предлагали правно обслужване на болниците, заплашвайки, че всяка жалба ще отива в съда, макар и да е неоснователна. "Все още малка част от лекарското съсловие е склонна да признае, че стават грешки, а известно е, че който не работи, той не греши", смята д-р Петрова.
Ученик симулира спукан апандисит, съдят родителите му
Болница съди родителите на 15-годишен ученик, разигравал часове наред лекарите, симулирайки спукан апандисит. Момчето не искало да се яви на изпит за сертификат по английски език, защото не било стъпвало на курса цяла година, въпреки че родителите му платили голяма сума. В деня на изпита тийнейджърът симулирал спукан апендисит, след като прочел медицински учебници. Направил го толкова успешно, че медиците хванали лъжата му едва преди операционната маса. Преди това обаче направили много изследвания. Сега болницата търси парите за тях от родителите. Това е едно от делата, заведени от лечебни заведения срещу пациенти.
Лекари водят дела и за обиди. "Пациентите са афектирани. Невинаги знаят чисто медицински какво се случва, но имат големи претенции", казва д-р Петрова. "Съветвам хората да се въздържат от остри изказвания", казва тя. Има и дела затова, че пациентите не са изпълнили предписанията им. Гинеколог осъдил млада жена, защото не спазила указанията му по време на бременността и загубила бебето. Той ѝ обяснил дори писмено, какво да не прави. В следващите 3-4 месеца обаче бременната направила всичко, което ѝ било забранено.
Връщане в частен пенсионен фонд след 15 август. От 15 август хората, които са прехвърлили парите от партидите си от универсалните пенсионни фондове в държавното обществено осигуряване, ще могат да ги върнат обратно, ако искат. Това предвижда проект на наредба на Комисията за финансов надзор, която бе приета в петък на първо четене и е пусната за обсъждане.
Проектът отразява промени в Кодекса за социално осигуряване, които влязоха в сила от същата дата, но преди година. Те дават възможност за връщането в частен фонд, но това до влизане в сила на наредбата не можеше да стане.
С преходните и заключителните разпоредби на проекта за наредба се предвижда нейното влизане в сила на 15 август 2016 г. Тази дата отразява първия възможен момент, след който лицата, променили осигуряването си след 15 август 2015 г. и прехвърлили средствата към държавното обществено осигуряване, могат да се върнат към предишния фонд, пише в мотивите на експертите на шефа на КФН Стоян Мавродиев.
Проектът определя реда, по който това става. Заявлението се подава в пенсионноосигурителното дружество, което управлява фонда, в който човекът иска да участва.
Начините на подаване на заявление се запазват - в офис, чрез осигурителен посредник или по електронен път с квалифициран електронен подпис. В сила остава и изискването за нотариална заверка на подписа на лицето върху първия екземпляр на заявлението.
Отношенията между осигурения и дружеството се уреждат с осигурителен договор. Предвижда се сключването на договор да стане едновременно с подаване на заявлението. Възобновяването става не веднага, а от първото число на месеца, който следва този, в който човекът е направил своя избор.
60 млн. лв. дължи НЗОК на болниците, отказва да им ги плати. НЗОК няма да заплати на болниците част от дейността им, наречена „надлимитна", за цялата 2015 г., както и за първото тримесечие на 2016-а. Това става ясно от позиция на финансовата институция в отговор на запитване на „Труд". Става дума за над 300 лечебни заведения в страната, които работят по договор със здравната каса, но на които тя отказва да плати около 60 млн. лв. от дейността им за посочения период.
От началото на 2015 г. до април 2016-а на болниците за пръв път бяха наложени много строги бюджетни лимити на база отчетената от тях дейност през 2014 г. При това обаче не са били взети предвид спешните случаи - те не могат да се предвидят, както и новите дейности, които лечебниците са развивали през 2015 г. Така здравните заведения се оказват в преразход, основно заради тежки, неотложни пациенти, които освен всичко останало по закон не могат да бъдат връщани.
Натрупаните по този начин разходи НЗОК счита за „надлимитни" и единствените варианти болниците да бъдат компенсирани, е съдебно решение по въпроса или добро желание от страна на надзорния съвет на касата. В момента тези 60 млн. лв. тежат на лечебниците, тъй като не им се възстановяват. За да се справят с дълговете, натрупани към всякакви доставчици, ръководствата са принудени да режат от заплатите на служителите си, което води до напускане на лекари и сестри.
Надлимитна дейност имат предимно здравни заведения с трето, най-високо ниво на компетентност, които не връщат тежки случаи и приемат пациенти по спешност. Сред ощетените болници са УМБАЛ „Св. Анна" в София, УМБАЛ „Александровска", УМБАЛ „Софиямед", ВМА, МВР болница, МБАЛ „Токуда", „Сити клиник" и др.
В момента Сдружението на частните болници води три дела срещу НЗОК, заяви пред „Труд" д-р Николай Болтаджиев, председател на сдружението. От разходи в здравеопазването през 2015 г. са били спестени 80 млн. лв. Но вместо да се дадат за болнична медицинска дейност, която е недофинансирана, тези средства са били разпределени за лекарства, коментираха мениджъри на големи лечебни заведения.
Три дела срещу здравната каса
Едно от делата, които се водят срещу НЗОК от Сдружението на частните болници, е за Постановление 57 на Министерския съвет от 16 март 2015 г., по силата на което здравната каса отказва да заплати т.нар. надлимитна дейност, обясни шефът на сдружението д-р Николай Болтаджиев. „Документът не дава основание на НЗОК за разглеждане и заплащане на подобна дейност", посочиха от касата пред вестника.
Другите две дела са срещу решения на надзорния съвет на касата за разпределяне на средствата в бюджета й, обясни д-р Болтаджиев. Причината е, че се прави икономия на средства от болнична дейност и докато плащанията за лечебните заведения намаляват, тези за лекарства се увеличават.
Към съдебните искове са се присъединили и пациентски организации.
ВАС отменя свое решение
Върховният административен съд (ВАС) отменя на заседание на 6 юни 2016 г. свое решение, взето по-рано тази година, че има основание да се води съдебен иск срещу НЗОК за Постановление 57. Именно то даваше основание на касата да говори за „надлимитна" дейност, която не трябва да бъде заплащана.
Ето и крайното решение на ВАС: „ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на Национално сдружение на частните болници и Център за защита правата в здравеопазването за спиране действието на следните разпоредби: чл. 3; чл. 21; чл. 23, ал.2, т. 1 и чл. 31 от приложение № 2Б към чл. 2 от Постановление № 57 на Министерския съвет на Република България от 16.03.2015 г. (обн., ДВ, бр. 21/20.03.2015 г.)"
Влакове без машинисти по третия лъч на метрото. Новите влакове, които ще се движат по третия лъч на метрото, ще са от ново поколение. Мотрисите ще имат техническата възможност да се движат напълно автоматично без машинисти, обясни пред „Труд" изпълнителният директор на „Метрополитен" инж. Стоян Братоев.
Към момента метровлакчетата у нас са с второ ниво на автоматизация, което позволява машинистът да пуска и да спира влакчето. Новите мотриси, които ще се въведат в експлоатация през 2019 г., ще са с трето ниво. При него водачът е с по-ограничени функции и може да се намесва в екстремни ситуации. То позволява обаче и добавянето на софтуер, с който движението на влакчетата ще стане напълно автоматично, без машинист.
„Такъв софтуер ще въведем и ние. Първоначално обаче ще оставим машинисти да управляват мотрисите", обясни Братоев.
С третия метролъч ще се изгради и нова комуникационна система, която да координира подземните железници. Тя ще представлява вид джипиес, който отчита къде се намира влакчето с до 1 метър точност и изпраща радиосигнал към централната система. В момента това наблюдение се извършва чрез т.нар. блокови участъци. В тях има камери, които показват, когато мотрисата влиза в метростанцията и излиза от нея.
По новите спирки ще има и стъклени прегради. Те ще са високи около метър и половина и ще се отварят на определени места само когато влакчето спира на станцията.
Джебчийки крадат бестселъри по поръчка. Джебчийки и наркомани масово са започнали да крадат бестселъри и луксозни издания по поръчка. По данни на търговците на книги и полицията случаите, в които крадли задигат скъп роман по заявка на „клиент", са се увеличили многократно в последната година.
Схемата, по която действат апашите, била много проста - влизат в някоя от големите книжарници и започват да оглеждат клиентите. Щом забележат, че някой от тях се насочва към по-скъпа книга, му предлагат да му я „изнесат" от магазина на цена, двойно по-ниска от коричната.
Обичайно действат по двойки и докато единият обирджия отвлича вниманието на продавачите, другият задига ценното томче.
Почивката в Гърция с 1500 лв. по-скъпа. С 1500 лв. по-скъпа излиза почивката в Гърция тази година в сравнение с българското Черноморие. Това каза пред „Монитор" Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма. Според експерта една седмица за четиричленно семейство в роден курорт излиза 2100 лв. в средна категория хотел. Ако решим обаче да се печем в южната ни съседка ще трябва да се бръкнем за 3600 лв. за същите условия.
Според наши летовници, завърнали се преди ден, обаче разходите в никакъв случай не са толкова големи. 4-дневна почивка за двама излиза около 900 лв., без никакви глезотии, но и без лишения. За 30 евро двама могат да обядват доволно, 4,50 евро е гръцката салата - цени като у нас, посочиха те. 40 евро пък е цената в двойната стая, съобщиха още туристите. При това вече е в сила новото ДДС от 24 на сто, добавиха те.
Драганов уточни, че 210 лв. ще ни струва само бензинът до морето, а останалите разходи се разпределят равномерно между парите, които бихме дали за нощувки, храна и допълнителни услуги.
Една от причините за по-солената почивка в южната ни съседка са разходите за храна. Там нашите туристите ядат предимно риби и морски деликатеси, а на българското море летовниците залагат основно на кебапчета и банички. „В Гърция ядем друг вид храна. Една вечеря в таверна струва 35 евро на човек, т.е. за двама души ще трябва да платим 70 евро за скромно ядене. У нас обаче 35 лв. са абсолютно достатъчни", коментира Румен Драганов.
От бранша очакват това лято курортите по Черно море да бъдат посетени от 5,6 млн. българи, като повечето от тях ще ходят по няколко пъти до морето.
Все по-малко българи обаче ще почиват в Гърция. Тази година техният брой ще бъде около 450 хил., докато през миналата година пътуващите до гръцките курорти са били 950 хил.
Експертите обясняват, че интересът към съседната ни държава спада. През 2007 г. до Гърция са пътували 1,5 млн. българи, а основната причина е била приемането на страната ни в Европейския съюз. Тогава много хора са предпочитали именно Гърция като шопинг дестинация или като място за почивка. В момента обаче интересът е е много по-малък.
В сайтовете за колективно пазаруване хотелиерите са пуснали доста изгоди оферти, показа проверка на „Монитор". Ако изберете да почивате в Гърция през август, трябва да си приготвите повече джобни, тъй като през това време на годината цените са доста по-високи отколкото през септември. 5-дневна почивка в 3-звезден хотел на Халкикиди за двама с включена закуска би ви струвала 417 лв. В същото време, хотел 3 звезди в Слънчев бряг предлага за 80 лв. нощувка плюс закуска за двама. Сметнато за 5 дни обаче цената отново скача на 400 лв.
Разбира се, намират се и доста по-добри оферти. Южните ни съседи предлагат нощувка със закуска за един човек срещу 38,60 лв., като на родното Черноморие за тези пари домакините предлагат и вечеря.
Въпреки по-ниските цени у нас за храна и нощувка, традиционно плащаме доста по-високи суми за чадър и шезлонг спрямо сумата, която бихме дали на някой от гръцките плажове. Чуждите домакини предлагат безплатно ползване на шезлонг, но при задължителна консумация от близкото заведение. На Слънчев бряг през 2015 г. летовниците са плащали 24 лв. за чадър и два шезлонга, а през този летен сезон се очаква цената да скочи на 30 лв.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |