Пръстовият отпечатък тръгва в 20 болници. Софтуерът за биометричния идентификатор - станал известен като "пръстов отпечатък", с който ще се влиза и излиза от болница, е почти готов и ще бъде изпробван пилотно в 20 болници, съобщиха от надзорния съвет на здравната каса за "24 часа". Пробното внедряване може да започне до месец, макар че са предвидени по-дълги срокове.
"Проектът ще приключи на 26 юли. От 6 август 20-те болници, които са избрани за пилотно въвеждане на идентификатора, ще започнат да купуват устройствата и софтуера за идентификация", казаха от пресцентъра на здравната каса. Пилотните 20 са големите държавни - университетски и областни, и частни болници, които приемат най-много пациенти. Срокът за купуване и монтаж бил 2 месеца, а първите пациенти ще бъдат хоспитализирани с пръстов отпечатък в началото на септември. Тогава оперативното ръководство на НЗОК, оглавявано от управителя д-р Глинка Комитов, щяло да покаже официално как работи новата система.
Всяко устройство четец струвало по около 200 лв., а болниците ще преценяват по колко им трябват и ще ги купуват със свои средства.
Месец по-късно биометричният идентификатор ще влезе и в останалите болници. До края на годината лечебниците ще приемат и изписват и с пръстов отпечатък, и с електронна проверка на личната карта, както е в момента.
Електронният идентификатор не е пръстов отпечатък, защото прави анализ само в 19 точки на пръста, обясниха от касата. Всяка точка "произвежда" цифра, а цифрите формират уникалния идентификационен код на пациента за здравната система - сега за достъп в болниците, а догодина и за аптеките и личните лекари. След първоначалната регистрация кодът ще бъде криптиран и няма да може да се използва без знанието на пациента, увериха от касата.
Поне 20 каси дават заеми и събират пари, не ги ловят. Поне 20 взаимоспомагателни каси работят у нас като минибанки, но никой не ги контролира. Първите две гръмнаха и събудиха страшните спомени за измамените от финансови пирамиди. В Дупница и Сливен се наредиха на опашки хора, давали от 2 хиляди до 200 хиляди за високи лихви от 15 процента нагоре.
Нито една институция не контролира тези каси, няма закон, който да задължава БНБ или Комисията за финансов надзор да ги контролира.
Ужилен дупничанин чак сега се сети, че когато подписал договора за високите лихви, прочел, че не е клиент, а съкооператор. 20-те взаимоспомагателни каси са незаконни, категоричен е един от важните фактори в БНБ. До 2007 г. лобисти за тяхното съществуване настоявали националната банка да ги включи в закона за кредитиране и да им се предоставят лицензи за финансова дейност. Още преди повече от десет години от БНБ са препращали в прокуратурата сигнали за незаконната дейност на някои от касите.
"Защо обаче хората се лъжат по тези високи лихви?", попита риторично шеф на една от големите български банки.
Финансистът Емил Хърсев вижда в политиците вина за "разцвета" на тези каси, след като не ги допуснали до закона за кредитирането и им отказали каквито и да било лицензи.
Изпълнителният директор на Българската асоциация на кредитните кооперации и организации за микрокредитиране Иван Попов потвърджава, че "популярните каси не подлежат на държавен контрол". Той обяснява, че те били структури от затворен тип, които не могат да финансират външни хора извън членовете си.
Парите, които членовете на една каса внасят, са заеми, а не влогове, както много хора погрешно смятат", казва още Попов. А разликата според него била съществена - предоставените на заем пари могат да се искат обратно, след като изтече срокът, за който са предоставени. Влогът може да се изтегли по всяко време, като се губи само лихвата.
Експертът е категоричен, че добилите печална слава две популярни каси са частни случаи и не са членове на съюза.
Защо обаче хората, които си дават парите срещу високи лихви, не знаят, че са членове на съответната кооперация, така и не е ясно.
Тези странни "финансови институции", които не подлежат на държавен контрол, най-често са регистрирани по Закона за кооперациите. Те са затворени структури, които нямат право публично да привличат средства, категорични са експерти.
"При едната от гръмналите каси всички средства са инвестирани в един обект, докато в нашите кооперации се предоставят по около 150 кредита. Ние нямаме невърнат заем", смята Попов. Той призова законодателите да синхронизират законодателството с европейското, като се постави под контрол дейността на кредитните кооперации, които имат взаимо спомагателни каси.
Депутатите от Реформаторския блок Петър Славов и Мартин Димитров пък заведоха в деловодството на парламентга питане към финансовия министър Владислав Горанов. Те очакват информация за регулацията на т.нар „популярни каси. Димитров и Славов искат да разберат проверявала ли ги е НАП, какви са резултатите, колко са касите у нас и има ли свързаност между собствениците им. Двамата депутати допускат, че у нас има и други каси, които работят като финансови пирамиди.
"Разликата между пирамиди и каси е, че при пирамидите се започва рекламиране на дейност с даване на високи лихви, събират се пари, не се прави нищо. Следващите си получават парите от тези преди тях и така, докато се събере максималният кръг вложители, след което се изчезва с остатъка от наличните пари", опонират финансисти.
По закон БНБ и КФН не ги контролират
БНБняма компетенции по отношение на дейността на кооперациите и образуваните от тях взаимоспомагателни каси.
Вноските на член-кооператорите не са влог по смисъла на Закона за гарантиране на влоговете в банките, не са гарантирани и не подлежат на изплащане от Фонда за гарантиране на влоговете.
Видно от справка в Търговския регистър, Дупнишката популярна каса и Сливенската популярна каса са имали предмет на дейност предоставяне на заеми само на член-кооператори за сметка на направени от тях и на техен риск вноски и средства на кооперацията в образуваната по решение на общото събрание взаимоспомагателна каса съгласно изискванията на чл. 36, ал. 1 и 2 от Закона за кооперациите.
Тези кооперации подлежат на финансов контрол по реда на чл. 63 от Закона за кооперациите от специализираните финансово-контролни органи към националните кооперативни съюзи". Това заявиха от централната банка.
От финансовото министерство коментираха, че нямат задължение от действащото законодателство да извършват контрол над касите.
Председателят на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев също уточни, че комисията не е орган, който да осъществява контрол над тях, тъй като законът изрично е записал кого проверява.
Германски гигант за опаковъчни машини прави завод в Божурище. Най-големият производител на машини за вакуумни опаковки в света - германската Multivac, ще изгради свое предприятие в България. То ще бъде в държавната индустриална зона "Божурище" и ще е седмата производствена база за групата. През следващите три години в завода ще бъдат инвестирали близо 37 млн. лв. и ще бъдат открити 153 нови работни места. Решението за разширяването се дължи на бързия ръст на продажбите на компанията и нуждата от нови мощности, които да задоволяват търсенето. По-дългосрочните планове на Multivac включват удвояване на инвестицията след 2020 г. България се състезаваше за фабриката с Румъния и е избрана заради ниските данъци, държавните стимули и местния екип.
До една година
Проектът ще се изпълнява на етапи, но самото производство в Божурище ще започне още догодина. В предприятието ще се произвеждат части и модули, които ще се изнасят до централата в Германия и ще бъдат включени при асемблирането на крайните машини. Освен производствен корпус проектът включва също складова и логистична база, център за професионално обучение и квалификация и офисна част. Ще бъде разкрит и център за консултантски и споделени услуги в сферата на информационните технологии и снабдяването. Цялата площ на предприятието ще бъде 6500 кв.м. Половината от инвестицията ще бъде направена през тази година, а останалата част - до края на 2018 г.
"Това е само първата част от проекта. Ако всичко се развие както очакваме, най-вероятно след 2020 г. ще удвоим инвестицията си в България", каза управителят на "Мултивак България продакшън" Ивайло Димитров. Компанията беше специално регистрирана за целта в края на миналата година. Освен нея от 2008 г. германската група има още едно дъщерно дружество в България, което се занимава с маркетинг и сервиз.
Подкрепа от държавата
За намеренията на германската група да изгради ново предприятие в региона се разбра още миналата година, когато като варианти се разглеждаха България и Румъния. "Всяка година имаме здравословен двуцифрен ръст и имахме нужда да разширим производствената си база, за да поемем този ръст", обясни Димитров. По думите му за инвестицията са се състезавали няколко държави от региона. "България спечели благодарение на своя местен екип на "Мултивак", данъчната политика, ниските енергийни разходи и подкрепата на правителството", каза той.
За проекта си в Божурище във вторник компанията получи сертификат клас А по Закона за насърчаване на инвестициите, който й дава възможност да избере различни варианти на подкрепа от държавата. Освен съкратени срокове и индивидуално административно обслужване "Мултивак България продакшън" ще се възползва също от възможността да закупи земята по облекчен режим (без търг), както и от финансово подпомагане за обучение на кадрите в производството и за частично възстановяване на осигурителните вноски на заетите, каза заместник-министърът на икономиката Даниела Везиева. За проекта си компанията ще използва парцел от 20 дка. "Проектът вече е готов, но строителят все още не е избран", уточни Димитров за "Капитал Daily".
Фамилен бизнес по германски
Multivac е една от първите инвестиции на германския фамилен бизнес в България, уточни изпълнителният директор на Българската агенция за инвестиции Стамен Янев. Компанията е създадена преди 55 години, когато основателят й Сеп Хагенмюлер заедно с партньорите си конструира първата вакуумна машина в гараж. Днес Multivac е група с оборот от 1 млрд. евро и 4800 души персонал. Тя има близо 80 дъщерни дружества и продава продуктите си в над 140 държави. По думите на Димитров компанията е световен лидер във вакуум опаковането с пазарен дял над 60%. Компанията има и голяма мрежа от консултанти и техници по целия свят.
Местното дружество "Мултивак България продакшън", чрез което ще се осъществи инвестицията в Божурище, е създадено през октомври 2015 г. с предмет на дейност производство на части и модули за опаковъчни машини и предоставяне на международни споделени услуги в сферата на информационните технологии и търсенето и развитието. Едноличен собственик е германската Multivac Sepp Haggenmueller SE & Co. KG.
Първото дъщерно дружество на групата в страната - "Мултивак България", се занимава с маркетинг, продажба и сервизно обслужване. Миналата година то е започнало и ограничена производствена дейност, която включва обработка, струговане и фрезоване на метални изделия за машините на Multivac. По данни от ДАКСИ към февруари 2016 г. в компанията работят 38 души. Отчетът й за миналата година показва близо 50% ръст на приходите до малко над 8 млн. лв. Печалбата нараства почти 6.5 пъти до 768 хил. лв.
"Нетинфо" излиза на международните пазари след сделка за Broshura.bg. "Нетинфо", която е част от портфолиото на "Нова броудкастинг груп", придоби миноритарен дял от "Къмишън шеър". Последната е собственик на платформата за дигитални листовки Broshura.bg. Със сделката "Нетинфо" ще излезе на международни пазари, където Broshura.bg вече има присъствие.
Сайтът Broshura.bg свързва големите търговски вериги и крайните клиенти в директен контакт чрез своята технология. Идеята зад платформата е да предложи на потребителите разнообразие от онлайн брошури на различни компании - от бързооборотни стоки през технологии, до козметични продукти. За търговските вериги Broshura.bg представя нови дистрибуционни канали - уеб, мобилни, имейл и партньорски сайтове, чрез които да развият модела на хартиените брошури в дигитална среда.
Сделката
От компаниите не съобщават каква е стойността на сделката, в която "Нетинфо" придобива 20% дял от основаната от Огнян Попов "Къмишън шеър". От протокол от общото събрание на съвета на директорите а "Нетинфо" обаче става ясно, че компанията участва в увеличаването на капитала на "Къмишън шеър", като записва 10 хил. дяла на обща стойност 855 хил. лв.
С придобиването на една пета от "Къмишън шеър" акционерът ще има достъп до пазарите на Broshura.bg. Според прессъобщение за сливането те са в 18 страни освен България. Тази нова стъпка е част от стратегията на "Нетинфо" за разширяване на портфолиото и диверсифициране на бизнеса.
"С добавянето на Broshura.bg към портфолиото на "Нетинфо" искаме да сме още по-близо до момента на покупка за нашите потребители. Целта ни е те да откриват продуктите, от които имат нужда - изгодно, в точния момент и на точното място", сподели в прессъобщение изпълнителният директор на "Нетинфо" Христо Христов.
Дигитални амбиции
Новото попълнение в портфолиото им - Broshura.bg, се занимава с дигитализиране на брошури и свързване на потребителите и търговските вериги. Платформата има 8 милиона посетители и 15 млн. разгледани брошури за май 2016, както и 140 млн. разгледани страници на брошури за същия период. За миналата година компанията собственик "Къмишън шеър" регистрира обороти от 4.5 млн. лв., което е ръст от 195% на годишна база. Компанията има и амбиции извън България, като се надява да стане лидер в нишата си Централна и Източна Европа.
"Радваме се, че ставаме част от едно по-голямо семейство, както и сме сигурни, че това сътрудничество, с всички канали и ресурси на медийната група "Нетинфо", ще предложи богати възможности за продукта на Broshura.bg и компанията като цяло", допълва Огнян Попов, изпълнителният директор на "Къмишън шеър". Това е поредната за "Нетинфо" сделка напоследък за дял от компания, предлагаща дигитални продукти за сектора на търговията. Преди няколко месеца "Нетинфо" придоби 51% от Grabo.bg - най-големия български сайт за онлайн пазаруване на популярни услуги, и 51% от Trendo.bg, онлайн магазин с подбрани модни колекции. Като част от сделката Нетинфо придоби и мажоритарния дял в Opoznai.bg - най-големия каталог за туристически локации в България, част от Grabo.bg. За миналата година "Нетинфо" регистрират приходи от 11 млн. лв. и ръст почти 25% спрямо миналата година.
Скандалите с изпитите за 7-и клас приключиха с 1 учителка на прокурор. Министерството на просветата приключи огромния скандал с рекордния брой двойки на изпита по математика за 7-и клас, некоректно зададените задачи и съмненията за търговия с верни отговори, давайки една учителка на прокурор. Проверка на ведомството е установила, че математичката Мадлен Христова, която е сред създателите на задачите по математика за националното външно оценяване в 7-и клас, е в конфликт на интереси. Освен като служител в Центъра за контрол и оценка на качеството на образованието (ЦКОКО), откъдето изготвят изпитните варианти, тя е работила и като учител на седмокласници. Поради това срещу нея е започнало дисциплинарно производство, а материалите от одита на МОН ще се дадат и на прокуратурата, за да се прецени дали има данни за престъпление. Това съобщи просветният министър Меглена Кунева вчера.
Проверката е започнала на 20 май, но за нея се разчу след сигнал на известния математик проф. Сава Гроздев. Той директно обвини Христова, че е изнасяла тестовете на своите ученици и затова повечето от тях са получили пълни шестици.
Освен като главен експерт по математика в центъра Христова е работила и като учителка по математика в 125-о училище в столицата. Там тя е водила СИП - школа по математика за ученици от 5-и до 7-и клас. От МОН обясниха, че това е разрешено, стига учителят да не преподава на класа, за чийто изпит готви тестовете (т.е. на 7-и клас). Христова е сключила договора си с училището месец преди да уведоми първоначалния си работодател - ЦКОКО, като изрично е заявила през октомври миналата година, че ще преподава само на 5-и клас. От втория срок обаче тя е станала класен ръководител на 7-и клас поради напускане на титуляря. "Това е забранено според Етичния кодекс на центъра, а тя дори не е уведомила ЦКОКО, че ще преподава на 7-и клас", обясниха от МОН.
"Христова е подала неверни данни и това е отчетливо и ясно нарушение. Имаме и информация за нерегламентирана апробация на тестовете за 7-и клас", коментира Кунева. Това значи, че учениците й са решавали примерни задачи, които е можело да се паднат на изпита. Според Кунева това е конфликт на интереси, поради което срещу въпросната служителка, която наскоро е напуснала центъра, започва дисциплинарно производство. Според просветния министър проверката обаче не е установила опорочаване на изпитите след 7-и клас, тъй като учениците на Христова били участници в математически олимпиади и имали традиционно високи оценки. "Въпреки това ще изпратим материалите от проверката на прокуратурата, за да видим дали има основания за по-сериозно нарушение, и когато говорим за конфликт на интереси, дали той не е извършен с умисъл", посочи Кунева. По принцип конфликтът на интереси не е престъпление и не е ясно какво прокуратурата може да направи в случая.
Заради недостатъчен контрол ще бъде потърсена дисциплинарна отговорност и от шефката на Центъра за контрол Неда Кристанова. Какво ще е наказанието й обаче ще стане ясно след решението на дисциплинарната комисия, което може да е от порицание до уволнение.
На по-съществения проблем - огромния брой двойки - 34% на изпита по математика, МОН не обръща внимание.
На прокуратурата ще бъде предаден и втори доклад - от проверката на 62-та проекта за интегриране на ромски деца в детски градини, одобрени за финансиране по европрограма "Наука и образование". Одитът започна по сигнал на Националната мрежа за децата, че проектите на три от НПО-тата (за 1.5 млн.лв.) са на едни и същи лица, без никакъв опит и създадени много скоро след обявяване на насоките за кандидатстване през август 2015 г. Проверката е установила нарушения както при насоките (например, че няма забрана едни и същи физически лица да стоят зад различни организации), така и в процеса на оценяване на проектните предложения - нарушени са били правилата за включване на наблюдатели в оценъчния процес, проекти са били оценявани след определения за това срок и т.н. Имало проблеми и с финансовата обосновка на проектите.
Кунева потвърди, че заради нередностите няма да бъдат сключени договори с трите НПО-та. Тя поемала лично контрола над оперативната програма. В момента течала и втора проверка за същите лица, но този път по процедурата за интегриране на роми в училище, където те също имат одобрен проект на организация с различно име. Започват и дисциплинарни процедури за "преценка на действията" на 4-ма служители на МОН - шефа на Главна дирекция "Структурни фондове" Иван Модев, заместника му Светомира Калоянова, началника на отдел "Програмиране и договаряне" Стоян Цонев и старши-експерта в същия отдел Явор Димитров, който е бил председател на оценителната комисия. "Искаме да знаем дали има схема във и извън министерството - дали става дума за пропуски, което изисква да затегнем реда, или става въпрос за нещо по-сериозно", мотивира Кунева изпращането на доклада на прокуратурата.
Поправки
За момента насоките за кандидатстване по европрограма "Наука и образование" няма да се променят, стана ясно още от отговор на Кунева на въпрос на "Сега". Според нея в случая с трите ромски проекта били нарушени два принципа - на избягване на двойното финансиране и за неналичието на свързани лица. "Ако отстраним тези причини, всичко ще е напред. И без промяна на насоките сме способни да затворим пропуските", коментира тя. В насоките за кандидатстване обаче липсват изисквания за избягване на двойно финансиране и свързани лица.
Пътническите превози на БДЖ имат едва 20% собствени приходи. Собствените приходи на пътническите превози на БДЖ са едва около 20%. Останалата част от издръжката на националния жп превозвач е държавната субсидия. Това стана ясно вчера по време на дискусия за бъдещето на жп транспорта. Пътниците на БДЖ намаляват с 8-10% всяка година, което прави още по-неефективни и без друго слабо натоварените линии, бе подчертано при обсъждането.
"Намалелият брой пътници води до неефективно ползване на обществен ресурс", каза Димитър Костадинов, управител на "БДЖ - Пътнически превози". Абсурдните примери за жп услугата се увеличават - имало гари, до които пътниците няма как да стигнат, защото били в полето, и се налагало те да вземат такси. В същото време този вид транспорт се ползва от клиентите именно защото е евтин - на ниските цени залагат близо 90% от пътниците.
Въпреки негативните резултати и сега не се предвижда да се закриват линии най-вече заради социалната функция на жп транспорта. Освен това някои от линиите са в региони, където няма друг алтернативен обществен транспорт.
Ще бъдат променени обаче част от графиците на пътническите влакове. От догодина между София и Перник мотрисите ще се движат през 20 минути в сутрешните и следобедните часове, когато пътуват най-много от работещите в столицата перничани. По линията Пловдив - Димитровград влакове ще има през 40 минути, също сутрин и следобед. Според Димитър Костадинов няма да се променя броят на линиите. Намаляването на интервалите е идея на експертите в БДЖ. Когато между сателитните градове и големите центрове, които привличат работещите, има повече влакове, те биха предпочели евтиния транспорт, вместо да ползват колите си, пресметнали експертите в БДЖ.
Друго решение са общите карти за влак и градски транспорт. За него обаче се говори от години, а все още не е приложено. Първата идея беше за общ билет за влак и автобус именно за връзката София - Перник, а вече се обсъжда подобна възможност и за София-Своге.
Пътуването от София до морето пък няма да се скъси и през следващите години заради ремонтите на жп линиите до Бургас. Влаковете от столицата до морето догодина ще минават през Димитровград, което ще прибави още около 30 мин. към времето за пътуване.
Мъка
Сред губещите линии остават такива като Габрово-Царева ливада и Монтана-Берковица. Преди година и половина беше решено те да бъдат закрити, но заради голямото обществено недоволство до тази крайна мярка не се стигна. "Друг проблем по тези линии е, че по тях се движат мотрисни влакове, а ние нямаме достатъчно", каза Димитър Костадинов. В отговор на въпроса дали ще има поскъпване на билетите той отговори, че "през цените не се връщат дългове" и че през последните 5-6 години нови борчове не се трупали.
Вземат коли и GSM-и при акции срещу терора. По време на антитерористични операции ДАНС, МВР и военни ще имат достъп до частни имоти, ще могат да вземат от всеки „комуникационни, съобщителни и други технически средства", както и автомобилите и камионите, които не са дипломатически или на международна организация. Това става ясно от проекта на закон срещу тероризма, който бе одобрен от Съвета по сигурността към Министерския съвет. Очаква се утре той да бъде гласуван от правителството и да бъде внесен в парламента.
Текстове от закона допускат частично и временно ограничаване на отделни права на гражданите. С решение на Народното събрание или с указ на президента може да се обявява извънредно положение.
По време на антитерористични операции службите могат да налагат всякакви ограничения на гражданите - да разполагат с имуществото им и да ограничават достъпа до комуникации.
В закона е записано, че всеки е задължен да „понесе ограниченията, произтичащи от мерките" и „да оказва съдействие, да не пречи и да не възпрепятства участващите в операцията". При повреждане или унищожение на имущество, съоръжения и насаждения гражданите ще бъдат обезщетени, пише още в проекта.
В ДАНС ще бъде създаден Национален контратерористичен център, ще се използват и агенти под прикритие.
Телефонните оператори се задължават в случай на непосредствена опасност от извършване на тероризъм да предоставят незабавен достъп до трафичните данни.
Проектът регламентира участието на армията за противодействие на тероризма и в преодоляване на последиците от терористични актове. Предвижда се военните да имат право да обискират, да проверяват вещи, да задържат, да използват оръжие.
С кадифена ръкавица срещу тероризъм няма как да се действа. Това коментира пред журналисти главният секретар на МВР Георги Костов.
Срещу лицата, за които има обосновано предположение, че са свързани с подготовка на терористичен акт, „се прилагат превантивни мерки, отнасящи се до ограничаване на движението им и отнемане на документи".
Съдят "Топлофикация" за такса сградна инсталация. Сдружението за правна помощ на потребителите внесе колективен иск в Софийския градски съд срещу "Топлофикация София". Причината е, че дружеството начислява такса сградна инсталация на хора, които не желаят да ползват парно.
Искаме от съда да осъди "Топлофикация" да преустанови нелоялната си търговска практика, с която се начислява такса сградна инсталация на потребители, които не желаят и не ползват топлинна енергия за отопление. В исковата молба сме включили и сгради, които са с т.нар. хоризонтална сградна инсталация, т.е. имат топломери преди входа на жилищата, но въпреки всичко продължават да плащат тази такса", заяви председателят на сдружението адвокат Димитър Деков.
По думите му граждани могат да се присъединят безплатно към заведения от сдружението иск. Той поясни, че искът не е за обезщетения при вреди. "Полза ще имат хората, които живеят в София. Хората няма да понесат разноски по делото, това е усилие в защита на обществения интерес. Решението ще действа за всички", допълни Деков.
"Искът се позовава на директива 83 на ЕС от 2011 г., която пък се транспонира в нашето законодателство чрез Член 62 от Закона за защита на потребителите", каза Деков.
В случай че съдът не уважи исканията на сдружението, то ще сезира европейските институции.
Освен това "Топлофикация София" издава счетоводни документи, които вменяват задължения, които са неправилно осчетоводени, поясни адвокат Ангел Стамболийски, който е част от управителния съвет на сдружението.
С 50,76% падна износът на ток. С 50,76% е паднал износът на ток през полугодието спрямо същия период на миналата година - от 5423362 на 2670456 МВтчаса. Това отчетоха за "Стандарт" от Електроенергийния системен оператор (ЕСО). С 2,21% е намаляло и потреблението на електроенергия у нас за полугодието. Падналият износ и намаленото потребление са свили и производството на ток през първото полугодие с 12,63% - от 25265723 МВтч на 22074148 МВтчаса, отчитат още от ЕСО.
Единствената електрогенерираща мощност, която не е намалила производството си, е АЕЦ "Козлодуй". От останалите централи най-голямо намаление отчита "КонтурГлобал Марица Изток 3" - с 44,26%. Втората американска ТЕЦ - "Ей и Ес Гълъбово", също е намалила производството си, но със 7%, а държавната ТЕЦ "Марица изток 2" - с 8,89 на сто. Общо най-големият енергиен комплекс у нас - "Марица Изток", е произвел с 18,65% по-малко ток спрямо първото полугодие на 2015 г.За радост на индустрията, с 9,38% са свили производството си и ВЕИ-тата, включени директно към преносната мрежа на ЕСО, а с 2,74% - и ВЕИ-ата, продаващи ток на ЕРП-тата.
Единствено сериозен ръст на производството си отчитат централите на биомаса - с 61,8% за прикачените към разпределителната мрежа, и с 19,25% - тези, които са към преносната мрежа.
В електроенергетиката ни се надяват на горещи юли и август, които да засилят използването на климатици в Турция и Гърция, и съответно това да увеличи износа на електроенергия на юг.
105 млн. от ЕС в помощ на бизнеса. Нови 105 млн. евро по ОП "Иновациии и конкурентоспособност" за безвъзмездно финансиране на проекти на бизнеса ще бъдат достъпни до края на годината. Това съобщи за в. "Стандарт" министърът на икономиката Божидар Лукарски. През юли ще стартира процедурата "Развитие на клъстери в България" с бюджет от 20 млн. евро. По нея компании и браншови организации ще може да кандидатстват с проекти за създаване и развитие на клъстери в страната, на които се разчита да доведат до повишаване на конкурентоспособността на предприятията. Минималният размер на безвъзмездната помощ е 100 000 лв., а максималният - 2 млн. лв. С тях ще се финансират дейности като коопериране и създаване на сътрудничества в производството, включително и със структури извън България, административно управление на клъстерите, споделяне на иновационни практики и ноу-хау.
През октомври ще стартира схема за повишаване на енергийната ефективност на големите предприятия. Бюджетът й е 50 млн. евро, като ще се финансират проекти за повторно използване на остатъчната топлинна енергия в промишлеността, за въвеждане на системи за енергиен мениджмънт, саниране на сгради. Минималният размер за безвъзмездната помощ е 500 000 лв., а максималният - 2,5 млн. лв.
През декември ще стартира схема "Разработване на продуктови и производствени иновации" с бюджет от 35 млн. евро. По нея ще може да кандидатстват както малки и средни, така и големи предприятия. Те обаче трябва да бъдат от приоритетните направленията, посочени в Иновационната стратегия за интелигентна специализация - информатика и ИКТ, мехатроника и чисти технологии, индустрия за здравословен живот и биотехнологии, както и креативна и рекреативна индустрии. Минималната безвъзмездна помощ е 50 000 лв., а максималната - 1 млн. лв.
По новата ОП "Иновации и конкурентоспособност" досега са стартирали 5 процедури за безвъзмездно финансиране за 646 млн. лв., което е 28% от бюджета на програмата.
48 000 българи делят почивката в общ дом. Поне 48 хил. българи ще почиват в споделен дом това лято. Това съобщи за агенция Монитор Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма. Това прави около 32% от почиващите извън страната нашенци, които сами си организират ваканциите. В момента този тип настаняване е хит на пазара, като основно се предпочита от млади хора.
Почивката в споделен дом най-често се използва за 5 нощувки. Понякога се дава депозит, а много често се оставят и допълнително пари за съпътстващи услуги, като почистване. По този начин можете да посетите много интересни квартали, които най-често са доста скъпи и достъпът е затруднен, посочи Драганов. Ако се избере ваканция в споделен дом, може да се намери нощувка за 140 евро. Това е добра цена за нощ в европейски град, коментира още Драганов.
Той поясни, че качеството на услугата, местоположението и обстановката се равняват на хотел, в който ще платим около 280 евро.Основно този начин на почивка се предпочита за европейски дестинации.
Хотелиери си крадат туристи с паяк. Паякът, който вдига неправилно паркирани коли, е впрегнат в битката за туристи по морските курорти в разгара на летния сезон. Оплакване за това е стигнало дори до националния омбудсман Мая Манолова, научи агенция Монитор.
Наред с жалбите от самите граждани, че масово им прибират колите и след това ги цакат с 60 лв. такса, собственици на хотели в Златни пясъци се оплаквали, че наказателната акция всъщност се правела избирателно за гостите само на някои от тях. А паякът работел ударно -още докато се чекира туристът на рецепцията и возилото му се прибирало.
„Аз не мога да вляза в контекста на тази междуфирмена разправия, не ми е и работа", обясни Манолова. По думите й тя можела да се намеси доколкото става въпрос за защита на интересите на гражданите, но не и да регулира взаимоотношения в бизнеса. За да защити туристите обаче, омбудсманът подготвя в момента препоръка до Народното събрание за изготвяне на законодателна промяна, с която да се разпише, че вдигането на неправилно паркирани автомобили ще се извършва задължително в присъствието и на полицаи.
„За да е ясно, че има все пак представител на държавата, на силовото министерство, който да следи цялата тази дейност да се извършва законосъобразно и с едни и същи правила по отношение на всички", аргументира се Манолова. Тя побърза да подчертае, че предвижда тази мярка да важи само за курортите от национално значение. Омбудсманът отчете, че в началото на туристическия сезон паякът се оказал най-оборотното предприятие. И напомни, че според хората на място той работел със завидна скорост, като на всеки 5 минути вдигал по 2 коли.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899050 |
GBP | 2.356620 |
CHF | 2.089120 |