Прокуратурата откри куп вредни храни в училищата. Купища вредни храни в училища и детски градини в Североизточна България откри прокуратурата, вършейки работата на агенцията по безопасност на храните и здравните инспекции. В училищни столове и лавки са намерени забранени безалкохолни напитки, некачествено сирене, кетчуп с консерванти и други непозволени за предлагане на деца храни, съобщиха вчера от апелативната прокуратура във Варна.
Изискванията за храните, които се предлагат на децата и учениците, са регламентирани в две наредби. Едната е за здравословното хранене на учениците, която се контролира от районните здравни инспекции, а другата - наредбата за специфичните изисквания за храната, предлагана в училищните столове и търговските обекти на територията на училищата, спазването на която е възложено на Българската агенция по безопасност на храните. В случая прокуратурата е свършила работата и на двете служби, правейки рутинни проверки, възложени й по закон. Инспекциите са били в рамките на надзора за законност, каквато е една от функциите на държавното обвинение. Досега например бяха проверявани въжените мостове в региона на Пловдив, законността на наредбите, издавани от местната власт, състоянието на язовирите и други. Проверките са възлагани на местните дирекции по безопасност на храните и МВР. Освен столовете и лавките в училища и детски градини са проверявани и детски кухни, кухни-майки за кетъринг, автомати за храна, търговски обекти в близост и детски лагери в района на Варна. Проверявани са както самите храни, така и условията на съхранението им.
Във Варненския регион са извършени 719 проверки, съобщиха от прокуратурата. Нарушения не са открити само в Добрич и Силистра. Те са разпоредени, за да се види дали има опасни съставки и психотропни вещества в храните и напитките в училищата. Такива не са открити, но за сметка на това проверяващите са намерили вредни храни. В района на Варна прокурорите са направили седем предписания да се спрат от продажба пици, бутерки, сандвичи, айрян, бонбони, пшенични пръчици, безалкохолни напитки с аспартам и натриев цикламат, плодови топчета, замразени фрапе и тесто. При 3 от общо 176 проверки в Шуменско са открити месни продукти и заготовки в училищни столове, които не отговарят на утвърдения стандарт "Стара планина". Пак там в магазини близо до училища са намерени 660 цигари и 4 кг нарязан тютюн без бандерол.
В Разград пък е намерен кашкавал с по два различни етикета с разминаваща се информация. Плесен, ронеща се мазилка, стари мивки и складове за храни без вентилация има в Исперих. Кетчуп със съдържание на Е202 (калиев сорбат) и доматено пюре, съдържащо калиев сорбат и натриев бензоат, са открити при проверките в Търговище. Освен това са установени сирене и брашно, които не отговарят на стандартите. Нарушения са открити и при съхранението на мляко и млечни продукти.
В рамките на проверката са съставени и 10 акта. Не е ясно на каква стойност са, нито дали са платени. Според съобщението на прокуратурата всички 90 дадени предписания за отстраняване на нередности са изпълнени. По закон прокуратурата има право да поиска от съответните контролни органи да издадат актове, ако установят, че предписанията им не са изпълнени. Не е ясно защо агенцията по храните и регионалните здравни инспекции са допуснали тези храни да се предлагат на децата.
Забрани
Киселото мляко, сиренето и кашкавалът например задължително трябва да са по БДС и да не съдържат растителни мазнини, гласи наредбата за специфичните изисквания за храната в училищните столове. За това следи агенцията по храните. В прясното и киселото мляко не може да има ненатурални подсладители, а в айряна не бива да има добавена сол. Забранени са хидрогенираните растителни мазнини, каквито има в редица бисквити, вафли и пр. Нектарите и соковете трябва да са със 100% плодово съдържание, да не съдържат моно- и дизахариди над 20% и да са без консерванти, оцветители и подсладители. В чайовете също не може да има подсладители и овкусители, както и да се съдържа кофеин. Безалкохолните напитки са забранени.
В лавките, училищните столове и автомати не могат да се предлагат още пържени картофени и зърнени изделия (картофен чипс, тортила чипс, пържен снакс и др.), екструдирани зърнени продукти с добавена мазнина (продукти тип "Зрънчо"), пържени ядки, пържени тестени изделия като понички, пирожки, тулумбички, сухи супи, кафе, енергийни напитки и др. Забранени са захарните и шоколадови изделия, каквито са близалките, сухите пасти, вафлите, бонбоните, локумът и др., с изключение на шоколада, и то ако растителните мазнини в него са под 5% от общата маса. Не са разрешени и сладкарските продукти с високо съдържание на мазнина и захар - торти и пасти със сметанов и маслен крем, сиропирани сладкиши и др. За спазването на тези забрани следят регионалните здравни инспекции.
Държавата ще субсидира газификацията на бита. Домакинствата могат да кандидатстват от днес за безвъзмездна субсидия за подмяна на отоплителните си уреди и замяната им с уреди, които използват природен газ. Помощта е в размер на 20% от инвестицията за газифициране, но не повече от левовата равностойност на 1000 евро за инсталации с котли с висок коефициент на действие и до 1200 евро за инсталации, ползващи кондензни котли. Средствата идват от международния фонд "Козлодуй". Процедурата е максимално улеснена и ще работи на принципа "на едно гише".
Вчера енергийното министерство сключи договори с 12 газоразпределителни дружества в страната за финансиране с 20 млн. евро на битовата газификация. Ведомството остава отворено за подписване на договори и с останалите газоразпределителни дружества, които реално ще придвижват цялата процедура за улеснение на клиентите, съобщиха от там.
За осигуряване на собствения ресурс от 80% домакинствата могат да се възползват от преференциалните кредитни продукти на Сосиете женерал експресбанк и на Първа инвестиционна банка, които се разработват специално за този проект. Това обаче не е задължително, а е допълнителна възможност в подкрепа на потребителите.
Отпуснатите безвъзмездни средства ще бъдат достатъчни, за да покрият съфинансирането за над 10 хил. домакинства, показват разчетите по проекта. Краен срок за кандидатстване няма, то ще бъде възможно до изчерпване на финансовия ресурс.
Новината бе анонсирана още преди година, когато пред в. "Сега" вицепремиерът Томислав Дончев обяви, че се подготвя подобна субсидия. Целта бе да се постигне ускорена газификация, която да замени мръсното отопление на въглища и други твърди горива, заради които ЕК не веднъж започва наказателни процедури срещу България.
"Това е европейски механизъм за финансиране на енергийна ефективност в жилищния сектор в страната, който съответства изцяло на директивите на ЕС и на приоритетите на българското правителство в тази област", коментира зам.-министърът на енергетиката Жечо Станков при връчването на договорите. По неговите думи това е и първият проект, с който целево се подпомага газификацията на жилищата като конкретна мярка за енергийна ефективност. Той обясни, че клиентите на газовите дружества трябва само да заявят желанието си да ползват средства по проекта. "След това самото дружество подпомага потребителите при попълване на необходимите документи и поема всички дейности по изпълнението", разясни кандидатстването Станков.
Две строителни мегапоръчки за над 250 млн. лв. започват. След февруарското замръзване в обществените поръчки и антракта заради новия закон два мегастроителни търга за общо 258 млн. лв. бяха обявени в един ден. По-големият е за 178 млн. лв. без ДДС и е за третия лъч на метрото - от "Красно село" до кв. Горна баня. Вторият е за удължението с 9.3 км на магистрала "Хемус" - в участъка от Ябланица до Боаза и е за 80 млн. лв. без ДДС.
Засега възложителите - общинското дружество "Метрополитен" и Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ), само са регистрирали обявления за търговете; същинските процедури и документацията ще бъдат публикувани след съобщение в Официалния вестник на ЕС - това са правилата на новия Закон за обществените поръчки. Това е въпрос на дни, обясниха представители на двете структури.
Още 4 км метро до 2019 г.
Търгът за метрото е за изграждане на двупътен тунел с дължина около 4 км и 4 нови метростанции - от "Красно село" и по-точно от новото депо "Земляне" до кв. Горна баня. Той ще се финансира от новата оперативна програма "Транспорт". Поръчката е разделена на две обособени позиции - по две метростанции всяка. Първата е за МС 15 и 16 и два тунелни участъка с дължина 1909 метра, които ще се изградят по открит способ (изкопи). Втората позиция е за МС 17 и 18 и за два участъка с дължина 2056 метра. Те ще се изградят по нов австрийски тунелен метод по подобие на участъка от метрото под бул. "Черни връх" (работи се под земята, за да не се затваря движението). Срокът за изграждане ще е максимум 3 години.
Централна част на третия лъч на метрото - от "Красно село" до "Подуене", се изгражда на друг принцип - двупътният тунел за подземната железница се прави от един изпълнител със специална тунелопробивна машина, а метростанциите - от други изпълнители. В този участък не се налага използване на подобна машина.
Новият метродиаметър е с дължина почти 16 км, разделени на 18 станции. Към момента три отделни консорциума изграждат централната му част - от "Красно село" до "Малък градски театър зад канала, включващ седем метростанции. Предстои да бъде обявен и изборът на изпълнител за още една отсечка - тунел и станция "Хаджи Димитър". Най-новите четири станции трябва да са завършени с вече строящите се до 2019 г., съобщи в четвъртък кметът на София Йорданка Фандъкова. В момента тече и избор на строител на депото "Земляне", като 11 кандидата подадоха оферти.
Първата нова поръчка за "Хемус"
Поръчката за участък от магистрала "Хемус" също ще тръгне до дни, чака се само публикацията в Официалния вестник на ЕС. През юни от пътната агенция обясниха, че търгът ще е за 10 км с цена 90 млн. лв. От обявлението става ясно, че километрите са 9.3, а цената пада на 80 млн. лв. без ДДС. Финансирането за разлика от метрото е от националния бюджет.
От решението за откриване на процедурата става ясно, че поръчката ще бъде изпълнена в съответствие с договорните условия на FIDIC Жълта книга. Избраният изпълнител трябва да изготви технически проекти, работни чертежи, да изгради изцяло и пусне в експлоатация посочения участък. Детайли за поръчката ще има при детайлното публикуване на поръчката.
Отсечката ще се плаща с пари от бюджета. На пръв поглед началната цена е по-ниска в сравнение с прекратените през зимата поръчки. Тогава при очаквани 400 млн. лв. за 60 км консорциуми, свързвани с Делян Пеевски и Валентин Златев, предложиха над 800 млн. лв., т.е. над 13 млн. лв. на км. Сега прогнозната стойност е 8.6 млн. лв. на километър. Но има малка разлика - от обясненията на пътната агенция през юни стана ясно, че габаритът на пътя остава същият - 29 метра, но с 1 метър се стеснява разделителната ивица между двете платна. "Скъсили сме и банкетите, намалили сме проектната скорост на 120 км/ч и сме прецизирали пътната нивелета", обясни тогава пред "Капитал" управителят на АПИ инж. Лазар Лазаров.
При предишния търг победителите бяха ясни още при техническата оценка на офертите. Сега няма обявени критерии, така че не е ясно колко ще тежи цената и колко - субективната преценка на комисията.
Държавата освобождава още честоти за доизграждане на 4G мрежата. Най-накрая държавата има намерение да освободи желаните от телекомите честоти в спектър 800 MHz, които ще помогнат за доизграждането на мрежата за високоскоростен мобилен интернет. Тази седмица на заседание на Съвета по националния радиочестотен спектър е взето решение да бъдат освободени две ленти по 10 MHz, потвърди за "Капитал Daily" заместник-министърът на транспорта Валери Борисов. Освобождаването на честоти в този спектър би допринесло за развитието на целия телеком сектор, смятат от "Мобилтел". Операторите обаче се обединяват около мнението, че, макар и положителна стъпка, крайно недостатъчно е да бъдат освободени само две ленти на фона на големия брой компании на пазара.
Засега този честотен спектър се използва от Министерството на отбраната и по-конкретно за комуникация между изтребителите МиГ-29. Тъкмо обвързаността със закупуването на нови изтребители или ново комуникационно оборудване е една от причините, поради които освобождаването може да се забави.
Засилен интерес
Най-ефективен за операторите при изграждане на мрежи от четвърто поколение (4G), каквито са им необходими, за да отговорят на увеличаващото се търсене на мобилен интернет и пренос на данни, е спектърът в 800 MHz. След като тази година всички телекоми получиха допълнителни честоти и пуснаха 4G услуга, сега ще им трябва още по-голям ресурс да доизградят мрежата си.
След решението на съвета трябва да бъде изменен и допълнен националният план за радиочестотния спектър, а след това Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) да прецени как да разпредели новия ресурс между телекомите. Това поясни пред "Капитал Daily" Борисов и допълни, че според заявения интерес от КРС могат да преценят кой какво получава. Ако интересът е за повече от наличния ресурс, КРС трябва да организира търг за свободните честоти. До редакционното приключване от комисията не коментираха срокове, в които това ще стане.
Самите оператори прогнозират, че процесът по освобождаване ще отнеме поне година и половина, но са категорични за интереса си отсега. От БТК смятат също, че макар решението да бъдат освободени две нови ленти да е положителна крачка, ресурсът е крайно недостатъчен за броя оператори, развитието на пазара и потребителското търсене. "Ефективното разгръщане на потенциала на този спектър може да се наблюдава едва при освобождаване на 2x30 MHz в обхват 800 MHz", коментираха от компанията. От "Теленор" също заявяват интерес към честотите, които предстои да бъдат освободени, и се надяват да бъде организиран прозрачен търг за тях.
И "Макс телеком", първият оператор, който пусна 4G мрежа в България, проявява интерес, за да постигне национално покритие. "По този начин "Макс" ще се превърне в пълнокръвен оператор и ще предлага пълния набор от телекомуникационни услуги на крайните потребители", коментираха от компанията.
Въпрос и на политика
Спектърът в 800 MHz от десетилетия е зает от техниката за връзка с изтребителите на въоръжение в армията и изобщо от всички наземни военни комуникационни системи. В резултат тази част от ефира е недостъпна за цивилни нужди, като сумите, които се спрягат като поискани от военните за освобождаването й през годините, варират от 160 до 300 млн. лв.
С настоящото решение за граждански нужди ще бъдат освободени две ленти по 10 MHz (811-821MHz и 852-862 MHz). Според актуалния план за спектъра точно към момента честотните ленти се използват предимно за целите на националната сигурност и за радионавигация, а една много малка част - за радиоразпръскване (радио и телевизия). По думите на Борисов в работната група, занимаваща се с освобождаването на честотите, участват и представители на МО, които са изразили мнение, че освобождаването няма да е проблем.
Източници на "Капитал Daily" обаче смятат, че тъй като самото освобождаване е свързано със сделка за нови изтребители или комуникационно оборудване, настроено да използва други честоти, ще отнеме време, докато КРС изобщо може да ги разпределя.
Майки с деца в горящ хотел спасени от портиер и общ работник. Двама служители от персонала на хотел "Искър" в Слънчев бряг, където в нощта на 7 юли избухна пожар, са вадили с голи ръце десетки семейства с малки деца, научи "24 часа".
Героите - 33-годишният Ахмед Саиб, общ работник в хотела, и 22-годишният портиер Исмаил, се втурнали да гасят пламъците и да спасяват хората още преди да пристигне пожарната.
Двамата грабнали ръчни пожарогасители и започнали да потушават огъня на 7-ия етаж на сградата, където пламнала мека мебел.
С риск за живота си Ахмед и Исмаил започнали да разбиват вратите на заключените хотелски стаи и да извеждат хората навън.
Много от туристите спели по това време и изпаднали в шок при новината, че хотелът гори.
Персоналът обаче не допуснал да се създаде паника.
Ахмед и Исмаил са участвали в евакуацията на над 100 човека от общо пет етажа на хотела, уточни управителят Христо Чапкънов. Той самият също се включил в извеждането на хората.
"Аз бях в Несебър, когато ми се обадиха, че в хотела е избухнал пожар. Веднага дойдох на място. През това време хората от персонала вече бяха започнали евакуацията. Пожарната също дойде бързо. За щастие, няма нито един пострадал гост на хотела, а в него отсядат предимно семейства с деца", каза пред "24 часа" Христо Чапкънов.
Сред чуждите летовници имало руснаци, шведи, скандинавци. Според официалната информация на полицията сигнал за пожара е приет в 1,49 ч на 7 юли. Сигналът бил, че гори коридор на 6-ия етаж на хотела. На място пристигнали три екипа, които потушили пламъците. Огнищата били няколко и на различни етажи.
Основната версия е, че огънят е тръгнал от подпалени от незагасени цигари пердета.
От хотела заявиха, че не е имало паника, но евакуираните са били видимо уплашени. Хотелът е семеен, едва 10% са младежите, каза управителят Чапкънов.
22-годишният Исмаил е от поморийското с. Гълъбец, а Ахмед от Изворище, което е близо до Бургас.
НСИ ще прави информационна система за туризма и образованието. През 2016 г. е планирано изграждането на още една информационна система - макроикономическа статистика, която ще направи по-прозрачна информацията за тази област за потребителите, съобщи шефът на Националния статистически институт Сергей Цветарски.
Към момента са изградени над 20 информационни системи. През следващата 2017 г. ще има и за туризма и образованието. Тези системи се изграждат съвместно с министерствата на туризма и на образованието.
С Министерството на туризма имаме добро сътрудничество и сме говорили за системата за туристическа информация. Данните в нея ще постъпват от браншовите организации и изграждания от тях регистър, както и от МВР и граничните пунктове, обясни Цветарски. Според него, когато има по-добра регистрация на нощувките, има и по-голяма събираемост на държавни такси и данъци.
Той коментира още, че да се регистрират процесите в туризма, не е леко. Причина за това е, че има откъслечна информация, която е необвързана в едно цяло. Ако се направи такава система, няма да има противоречие в информацията между отделните данни и от това ще се възползва икономиката ни като цяло.
По същия начин стоят нещата с информационна система "Образование", която има добра система за проследяване на обучението и развитието на учениците.
Започват и инициативи, свързани с наблюдението на изпълнението на оперативните програми и използването на евросредствата, където НСИ играе роля за правилното отчитане на изпълнението на усвояването на парите по програмите.
През миналата седмица НСИ отбеляза 136 години от създаването на българската статистика.
Обратно в казарма за кефа на Патриотите. Връщане на задължителната военна служба за 6 месеца предвижда законопроект на Патриотичния фронт. Да има варианти и за алтернативна гражданска служба за срок от 12 месеца, предлагат още Красимир Каракачанов и Валери Симеонов. "Ако ще се връща казармата, тя трябва да не е само за мъже, а и за жени. Обратното би било дискриминация, тъй като в момента и двата пола са равнопоставени при кандидатстването в професионалната армия." Това заяви военният министър Николай Ненчев часове след изявленията на патриотите по време на блицконтрола в парламентарната комисия по отбрана.
Министърът обясни, че от набор от около 60 хил. младежи и девойки, след медицинските прегледи годни за служба оставали около 30-35 хил. младежи и девойки. Подчерта, че ако се въведе задължителната военна служба, в армията трябвало да бъдат приети и хората до определена възраст, които досега не са отслужили. Това правело 276 хил. мъже и жени до 35 г.
Проектът на ПФ предвижда военната служба да се разделя на наборна - като задължение на гражданите за участие в отбраната на страната, и професионална, изпълнявана на основата на договор. От ВМРО изнесоха и данни от проучване на "Галъп" според което 61% от българските граждани искали връщане на казармата. Над 70% от анкетираните подкрепяли трудова повинност за неграмотните.
Според патриотите наборната служба излизала по-евтино на държавата. Те изчислили, че месечната издръжка на наборник е 400 лв., докато един професионален войник струвал 1200 лв. Валери Симеонов бе категоричен, че връщането на казармата за 15 000 наборни войници ще струва под 100 млн. лв. годишно.
Разчетите на отбранителното ведомство са по-различни. Според Ненчев средствата за месечна издръжка на един кадрови войник била 1396 лв. В същото време разходите за един наборник надхвърляли 2235 лв.
Патриотите мотивираха законопроекта си с рязкото влошаване на параметрите на сигурността в цяла Европа. Каракачанов припомни, че съседите ни Гърция и Турция имат наборна служба, а в Австрия обмислят да я увеличат от 9 месеца на 1 година. Връщането на казармата вече обсъждали в Литва.
В коментар на нежеланието на ГЕРБ да подкрепи връщането на наборната служба Симеонов се закани с усмивка: "Просто ще си поговорим много внимателно с ГЕРБ."
Ангелкова се похвали с 14% ръст на чуждестранните туристи. "Още от началото на годината страната ни е посетена от около 2 млн. чуждестранни туристи, като ръстът е близо 14% в сравнение със същия период на миналата година". Това обяви министърът на туризма Николина Ангелкова.
Тя допълни още, че са регистрирани над 4,6 млн. нощувки в страната, а приходите от тях са близо 190 млн. лв. (13,5% ръст).
Министърът изрази желанието си да популяризира възможностите за туризъм в Розовата долина. "Според маркетинговите проучвания за водещите ни туристически пазари, розата е един от символите, с които чужденците най-често асоциират България", каза Ангелкова и допълни, че е необходимо да обединим усилията на всички ангажирани в процеса, за да направим този регион още по-популярен.
Въвеждат електронни обществени поръчки. Въвежда се електронно възлагане на обществени поръчки. Агенцията за обществени поръчки вчера публикува проект на Техническа спецификация за обществена поръчка за разработване, внедряване и поддръжка на единна електронна уеб базирана платформа: "Централизирана автоматизирана информационна система "Електронни обществени поръчки" (ЦАИС ЕОП)". Системата ще осигурява възлагателния процес в обществените поръчки на всички етапи от реализацията му. Тя ще бъде задължителна за използване както от публичните, така и от секторните възложители. Услугите на ЦАИС ЕОП ще се предоставят 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата.
Проектът е изготвен съгласно новия Закон за обществените поръчки, в който са отразени директивите за обществени поръчки на ЕС. Европейското законодателство в тази област представя принципните изисквания за електронно възлагане на обществени поръчки, предписва правила за електронна комуникация и създава процедури за онлайн методи и инструменти за възлагане на обществени поръчки, като се препоръчва на държавите от ЕС да въведат софтуерни платформи, които да позволяват цялостно електронно възлагане на обществени поръчки ("end-to-end eProcurement").
Новата електронна система ще позволява достъп до широк набор от данни, въз основа на което ще могат да се проследят действията на участниците в процеса на възлагане на всеки етап от провеждането на процедурите за обществени поръчки. Всички действия в процеса за електронно възлагане на обществени поръчки ще трябва да се регистрират и проследяват в реално време, участващите субекти трябва да бъдат разпознаваеми, а данните да са запазени, така че да се гарантира целостта на документите и да се осигурят гаранции за достъпването им само от оправомощени лица в съответния момент.
Тестват и надзора над банки и застрахователи. Банките няма да са основният фокус на предстоящата оценка на финансовия сектор в България, позната повече като FSAP (Financial Sector Assessment Program), а по-скоро изпълнението на Базелските критерии в сектора. От вторник, 5 юли започна предварителната мисия за предстоящата през 2017 г. проверка, в която ще участват представители на МВФ, Световната банка, МФ, БНБ, КФН, Фонда за гарантиране на влоговете в банките и др. Проверките по тази програма са регулярни, провеждат се през няколко години и техен обект са надзорните практики, законодателството в съответната област, регулаторните институции и тяхната работа. Оценяват се не конкретните банки и проверките не са индивидуални, обясни Петър Андронов, главен изпълнителен директор на СИБАНК и председател на Асоциацията на банките в България.
Оценките по финансовата програма FSAP не кореспондират с оценките на качеството на активите на трезорите и стрес тестовете, които се провеждат в момента в българската банкова система, допълниха банкери. FSAP е по-скоро цялостно тестване на финансовата ни система с оглед до колко тя е синхронизирана с европейската и в каква степен нашите институции отговарят на изискванията на ЕЦБ и Базелските критерии и регулации. Според български финансисти, резултатите от предстоящото задълбочено проучване, което ще приключи догодина, биха били и благотворна предпоставка за бъдещи разговори за допълнителна интеграция на страната ни в общоевропейските процеси, свързани с въвеждането на единната европейска валута.
Монаси издържат 60 манастира сами и в мизерия. Монаси и монахини издържат близо 60 манастира сами и на собствени разноски. Повечето са жени в пенсионна възраст, а всички оцеляват на ръба на мизерията. Сред тях има и инвалиди, които на практика вместо да купуват лекарства с оскъдните си пари за старост, плащат с тях електричеството и водата на обителта. Дори правят и някой дребен ремонт, когато керемидите започнат да пропускат дъжд и сняг. Това установи проверка на вестник „Монитор".
Общо 110 са монасите и монахините в Българската православна църква. От тях представителите на висшия клир са 35. 15 са митрополити, епископите са 20. Всички те са на заплата, вървят им и осигуровки, които се изплащат задължително от митрополиите. Осигурени здравно са и 16-те калугери, обитаващи големите и богати манастири като Рилски, Бачковски, Троянски, Роженски, Поморийски и Клисурски.
Останалите 59 човека оцеляват въпреки мизерията, обясни експертът теолог към „Подкрепа" Христо Латинов.
Според Устава на Българската православна църква от митрополиите зависи дали и на кого от обикновените монаси се плащат заплати и осигуровки. А се оказва, че епархиите, в които това наистина се прави, се броят на пръсти. Така достъп до безплатна медицинска помощ имат предимно тези, които са се замонашили след пенсионирането си или са пенсионери по болест. Заради мизерията, на която са обречени обитателите им пък, малките манастири в страната или пустеят, защото нямат от какво да се самоиздържат, или са стопанисвани от единици хора. В повечето случаи монахът в някое от тези места е сам и едновременно е и игумен, и послушник. Само за последните две седмици нашумяха два такива случая. Единият бе с 84-годишната монахиня Серафима, която е единствената обитателка на манастира „Св. Богородица" край Бургас и се оказа, че преди години се наложило да продаде жилището си, за да покрие разходите на обителта. В сряда тя алармира, че митрополията иска нарочно да съсипе манастира, за да го превърне в хотел. В отговор сливенският митрополит Йоаникий се сопна, че жената не трябва „да говори много и да се оплаква", защото всъщност не епархията, а тя трябвало да внася пари - отчисленията, които получава от продажбите на свещи и аренда.
Сред малкото епархии, в които все пак се плащат заплати и осигуровки калугерите и калугерките, независимо дали правят отчисления или не, е Ловчанската. Митрополията плаща здравните осигуровки на монасите и монахините от трите манастира в епархията - Врачешкия, Гложенския и Новоселския. Те могат да се осигуряват и за пенсия или да си формират заплати, ако манастирското братство или сестринство реши и приходите на обителта могат да си го позволят, коментира Ловчанският митрополит Гавриил. В нашата епархия по-имотните манастири и църкви следва да броят отчисления на митрополията в размер на 4% от приходите си. От бедните пари не искаме, дори им помагаме, допълни владиката. По думите му въпрос на личен избор било дали монахиня ще дава пенсията си за обителта или не. Те все пак са монаси и са дали обет за нестяжение, тоест да нямат нищо свое, каза още митрополит Гавриил. Не така е обаче в периферията на Софийска епархия. Една от жените в черно, която по неволя се лишава и от оскъдната си пенсия е 60-годишна раково болна монахиня Фотиния. Жената живее в пристройката на църквата в Кюстендилското село Пиперков чифлик, където предстои да бъда възстановен някогашен манастир. Сестра Фотиния се е заселила тук преди година, като преди това е била в два други манастира. Жената е инвалид, придвижва се трудно с помощта на бастун. Преди две години е оперирана от рак на гърлото. Претърпяла е няколко курса химиотерапия. Предстои й втора операция до месеци. Тя не получава заплата, оцелява с инвалидната си пенсия от 150 лева. Бог помага, като ми изпраща хора. Манастирът още не е възстановен, но хора идват, кръщават децата си в църквата, но приходите не са големи. Затова, електричеството и тока плащам от пенсията, разказа за „Монитор" сестра Фотиния. Хората ми носят зимнина, през лятото зеленчуци от градините си, много са добри. Така се справям, допълни тя.
Заради мизерията в българските манастири и липсата на помощ от повечето митрополии монаси и монахини са започнали да емигрират в Гърция и дори в Румъния.
Мотори, кемпери и каравани с месечна "Гражданска".
Собствениците на сезони возила като мотори, кемпери и каравани да могат да сключват задължителната гражданска отговорност и само за месец. Такава законодателна поправка са внесли депутати от ГЕРБ и РБ, научи „Монитор". Целта е хората да не се изръсват с крупни суми за застраховка за цяла година при положение, че през повечето време возилото им събира прах в гаража, разказаха вносители. Според промените всеки ще може да си решава за колко време да сключва гражданската отговорност - месец, два, три или колкото прецени, че ще се вози с мотора или ще пътешества с кемпер и каравана.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |