Водата може да поскъпне до 50%. Цената на водата в различните градове може да се увеличи с между 30 и 50%. За такова драстично увеличение настояват ВиК операторите с внесените си в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) петгодишни бизнес планове. От догодина трябва да започне и подготвяната отдавна реформа във водния сектор. Нужните за нея инвестиции, както и подобряването на качеството на водата са основните аргументи за исканото шоково вдигане на цените.
За София планираното увеличение от догодина е с 0.19 лв. за кубик с ДДС, което означава, че цената може да достигне 2.01 лв. при 1.82 лв. в момента. Поскъпване за София е предвидено и за всяка от следващите години - до 2021 г., когато потребителите ще плащат кубик вода по 2.63 лв. с ДДС. Френската "Веолия", която държи концесията в София, от 1 май увеличи цените с 3.4%, или с 0.06 лв. за кубик с ДДС. Наскоро от дружеството се похвалиха, че за пет години са намалили загубите на вода от 60% до 48. Това означава, че почти всеки втори кубик изтича, а загубите се калкулират в крайната цена.
В новите си бизнес планове част от ВиК дружествата са поискали увеличението да бъде още от 1 август. Става дума за водните оператори във Видин, Враца, Добрич и Разград, съобщи Ивайло Касчиев, шеф на дирекция "Водоснабдяване" в КЕВР, пред bTV. Масово ВиК дружествата искат поскъпване от догодина поне с 8-15%. Обикновено обаче регулаторът одобрява около два пъти по-малко увеличение.
В момента най-скъпа е водата в Търговище - 3.19 лв. за кубик за част от потребителите, следвана от Хасково с 3 лева и Добрич с 2.84 лв. В челото на класацията са още Стара Загора с 2.72 лв. за кубик и Разград с 2.69 лв.
България продължава да бъде сред най-големите прахосници на вода, а някои от градовете са първенци дори в световен мащаб. Средната загуба на вода по мрежата за страната е 60.46%, подчерта Ивайло Касчиев. Рекорда държи Добрич с 84.17%. Следват Сливен с 82.3%, Шумен с 80.67%, Монтана и Ямбол - съответно със 78.09 и 71.48%.
Според бившия прокурист на "Софийска вода" Иван Иванов цената на водата в столицата не може да остане без промяна, защото дружеството се нуждае от средства за инвестиции. На обратно мнение са в КЕВР. За да одобри по-високи цени, регулаторът иска да се повиши качеството на водата и да се сменят тръбите. Фирмите масово опонират, че за да направят това, трябва да имат средства, които могат да дойдат само ако цените тръгнат нагоре.
Сериозен проблем са и т.нар. търговски загуби - потребена, но неплатена вода. Става дума за кражби на вода, които също се пишат на сметката на коректните потребители. Само в столичния квартал "Филиповци" годишно не се плащат около 1 милион кубика, т.е. почти 2 млн. лв.
Сега КЕВР трябва да изслуша ВиК дружествата и да проведе обществено обсъждане по заявленията им. Едва тогава ще бъде взето окончателно решение. В началото на годината от комисията обявиха, че ВиК операторите масово работят под т.нар. социално поносим праг на цените, който за София бил 5.50 лева за кубик. Председателят на регулатора Иван Иванов увери, че няма да допусне шоково увеличение в столицата, където концесионерът поиска увеличение от 21%.
И магистрала "Струма" влезе в капана на жалбите за отчужденията. Довършването на магистрала "Струма" в района Кресна влезе в капана на обжалванията от собствениците на отчуждени имоти. Това стана ясно от думите на регионалния министър Лиляна Павлова по време на парламентарния контрол в края на миналата седмица.
До момента са връчени отчуждителни документи на над 5000 собственици, през чиито терени трябва да мине трасето на участъка от Кресна до Сандански. Според министър Павлова този проект е готов и има избран изпълнител, но за съжаление "някои от обжалванията са насрочени за пролетта на 2017 г. да бъдат гледани като дела". Според работата по отсечките, по които няма дела и е постигнато съгласие със собствениците, строителите могат да започнат работа до края на август.
Строежът на почти всяка магистрална отсечка е съпътстван от тежки отчуждения и спорове със собствениците. Най-големият проблем от последните вече завършени обекти беше северният скоростен път на София. Там закъснението дойде от ниските оценки на имотите. Проектът се "отпуши" едва след стотици съдебни дела и след като обезщетенията за собствениците бяха вдигнати значително.
Оставащата част от магистралата до Гърция между Благоевград и Сандански от общо 62 км е разделена на 4 подучастъка. Благоевград-Крупник е с дължина от 12.6 км, предвиденият тунел при с. Железница е около 2 км, Крупник-Кресна е с приблизителна дължина 21 км (през Кресненското дефиле), а Кресна-Сандански - 23.6 км.
Най-тежкото трасе - това през Кресненското дефиле, няма шанс да се строи преди 2018 г. Дотогава предстои да се разработят четири варианта за трасе, да се направят проучване и оценка за въздействие върху околната среда. Следват обществени обсъждания и проектиране на окончателно избраното трасе. Павлова се надява повечето задачи да се изпълнят до края на тази година, така че догодина да се направят проектите.
Междувременно България трябва да съгласува избрания вариант за това откъде ще премине магистралата в дефилето с Европейската комисия (ЕК). Той ще бъде изпратен в Брюксел догодина. Това се налага, защото финансирането по довършването на магистралата е по оперативна програма "Транспорт" за периода 2014 -2 020 г. "Предвидени са 673 млн. евро, или 1.3 млрд. лева за всички отсечки", увери Лиляна Павлова. Според нея до началото на строежа през Кресненското дефиле би трябвало да се завършат другите 3 подучастъка.
Първоначалният вариант за дълъг 15 км тунел през Кресна отпадна и беше предложен проект с редуващи се къси тунели и виадукти. Една от възможностите за преминаване на движението е платната на магистралата в двете посоки да се разминат. Затова Павлова обясни, че четирите варианта включват част от сегашното трасе на път Е-79, успоредно на това шосе, "под него или встрани от ската".
Мерки
Спешни мерки за пътна безопасност предприемат регионалното министерство и КАТ в района на Кресненското дефиле заради многото катастрофи. Предвижда се поставянето на нови знаци и живо патрулиране в района, съобщи Лиляна Павлова. В отговор на депутата Настимир Ананиев от РБ обаче тя обясни, че вариантът с поставяне на разделителни колчета и фрезоване на асфалта не е одобрен от експерти по пътна безопасност - създавали повече рискове и биха спрели преминаването на линейки.
ГЕРБ все пак реши да смени Мавродиев бързо. Процедурата за избор на председател на Комисията за финансов надзор (КФН) започва и целта е да завърши до края на месеца, съобщиха за "Капитал" финансовият министър Владислав Горанов и председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова. Правилата ще бъдат обсъдени в бюджетната комисия най-вероятно в сряда и веднага след това ще бъдат гледани и в зала. Вече има събрано мнозинство и затова е много вероятно регулаторът да има нов председател до края на месеца.
Ако планът бъде изпълнен, това ще е добра новина по няколко линии. От една страна, законово и морално ще отпаднат съмненията за легитимност на решенията на комисията, която по закон е от петима членове, но в момента само двама от тях са в мандата си. Шестгодишният срок на сегашния председател Стоян Мавродиев изтече на 18 юни, а по закон наследникът трябваше да се одобри от депутатите най-късно месец по-рано. Освен това при компрометираното управление на Мавродиев е необходимо започващите след седмица проверки в пенсионния и застрахователния сектор да се извършат начисто, а не да се замитат следи и да се работи за оттегляне от поста с почести. През последните седмици имаше натиск смяната да бъде отложена за септември или дори за края на годината именно с аргументи сегашният състав да довърши започнатото и да не се налага нови членове да влизат летящо в проверките.
Притиснати от времето
Решението на ГЕРБ да форсира избора ще предполага доста натоварена програма за трите седмици, които остават до началото на август, когато депутатите излизат в едномесечна ваканция. Ако следващата седмица в парламентарната бюджетна комисия бъде одобрена процедура и още в същата седмица мине и през гласуване в пленарната зала, тя ще трябва скоростно да бъде обнародвана в Държавен вестник, за да влезе в сила. Обичайно процедурите за изборни позиции досега даваха поне седмица срок за номинации, а след това и още седмица за тях да подготвят представяне на концепцията си, както и за въпроси към кандидатите от медии и обществени организации. Ако тези срокове се запазят, това вероятно ще означава избор буквално в последните дни преди лятното разпускане на парламента. Ако пък се съкратят, това може да засили обвиненията в предизвестен избор и липса на време да се номинират конкуренти. Макар да няма официално обявени имена, вече в медиите като най-вероятен кандидат на управляващата ГЕРБ беше посочен зам.-министърът на финансите Карина Караиванова.
Заради забавянето на депутатите до края на юли едва ли ще има време за избор и на заместници на новия председател. Единият такъв пост (на отговарящ за инвестиционния надзор) е вакантен от година и половина, а другият (на пенсионния надзор) е заеман от близкия до Мавродиев Ангел Джалъзов, чийто мандат е изтекъл от две години. По закон новите заместници се предлагат от председателя, така че преди да се стигне до тях, ще трябва да приключи процедурата и избраникът да е положил клетва пред Народното събрание. Така вероятно комисията все пак ще остане непълна поне до септември. А проверката в единия сектор ще бъде стартирана от Джалъзов, чиято оставка беше поискана през 2015 г. от всичките девет компании в сектора.
В оставащите три седмици има и неща, които настоящият състав на комисията трябва да свърши. Например за няколко застрахователя все още няма одобрени проверители за прегледите, които стартират от 15 юли. Освен това КФН не е разрешила и казуса с това дали в обхвата на проверката трябва да попаднат и застрахователните групи - нещо, което беше в първоначалния план, но беше обжалвано от част от участниците на пазара. Ако тези казуси не бъдат спешно изчистени, има опасност процедурата да започне с фалстарт и наследникът на Мавродиев да трябва да се оправя с юридическа каша.
Изненадващ обрат
Решението да се ускори процедурата идва само седмица след като лидерът на групата на ГЕРБ Цветан Цветанов заяви публично, че изборът на наследник на Стоян Мавродиев ще се отложи за след августовската парламентарна ваканция. Точката, която предвиждаше обсъждане на процедурата в бюджетната комисия, присъстваше в дневния ред за кратко, но беше премахната. Аргументът на Цветанов срещу бързането (което от законова гледна точка е забавяне и дори закъснение) беше "натоварената законодателна програма на парламента през юли и липсата на технологично време за избора".
Сега обаче нещата явно са се променили. "Решението за започване беше взето във вторник и вече съм го консултирал с останалите парламентарни групи, като почти всички го подкрепят", каза пред "Капитал" Цветан Цветанов. Това бе потвърдено пред вестника от друг участник в тези разговори. По неговите думи именно председателят на ГЕРБ е трябвало да бъде убеден за необходимостта изборът да се случи преди предстоящата мащабна проверка на активите във финансовата система.
Пред БНР Менда Стоянова заяви, че не вижда проблем смяната да става насред проверката, тъй като одиторите вече са избрани, а председателят на КФН е само един от участниците в управляващия комитет, където има представители на европейски организации, финансовото министерство и БНБ. Тя отказа да се ангажира с оценка на управлението на Мавродиев, като каза, че такава може да се даде, когато се разглежда отчетът на КФН.
Българинът Анжело Москов вече контролира Petroceltic. Регистрираната на Каймановите острови Worldview на българина Анжело Москов вече контролира концесионера на находище Галата в Черно море. Това стана, след като Върховният съд на Ирландия окончателно одобри спасителния план на Petroceltic, която добива природен газ край Варна чрез дъщерното си "Петрокелтик България". От две години ирландската компания се движи на ръба на фалита, а опитите на ръководството да намери купувач се оказаха неуспешни. Така се стигна до поглъщането й от най-големия й акционер и кредитор Worldview. С прехвърлянето на контрола върху офшорната фирма е сменено и цялото ръководство на ирландското дружество, като Москов става изпълнителен директор. Българската дъщерна компания също има нови управители.
Предоговорена сделка
Промяната в собствеността на Petroceltic е резултат от процедура по проверка (ирландския аналог на процедурата по несъстоятелност), която беше инициирана от Worldview в началото на март. Два месеца по-късно Worldview беше определена за купувач и предложи спасителен план, който трябваше да бъде одобрен от кредиторите. Схемата обаче беше отхвърлена от служителите, които се явяват и кредитори, тъй като предвиждаше те да получат едва 5% от дължимите им общо 3.6 млн. евро компенсации при смяна на контрола над компанията. Впоследствие те са успели да предоговорят параметрите на плана с бъдещия собственик и в крайна сметка не са повдигнали възражения в съда, който в средата на юни одобри актуализираната схема. Според нея на служителите ще бъдат изплатени 20% от дължимите суми. Всички останали кредитори ще получат по 5% от вземанията си.
Worldview ще осигури до 100 млн. долара работен капитал за Petroceltic през следващите три години и ще запише 150 млн. нови обикновени акции, предвижда още планът. Изцяло е сменено и ръководството, като компанията ще се управлява от двама нови директори, единият от които е Анжело Москов.
Worldview, която преди държеше 29% от акциите в Petroceltic, отдавна води битка с ръководството на компанията и настоява за смяната му. Междувременно офшорната фирма стана и основен кредитор, след като заедно с още един фонд от Кайманите - Elbrus Capital, изкупи обезпечения дълг на Petroceltic в размер на 250 млн. долара.
В България името на Москов се свързва основно с фонда му QVT, който беше сред най-големите облигационери на "Кремиковци". Преди няколко години QVT опита да завземе бившия "Елана фонд за земеделска земя", но спорът приключи с извънсъдебно споразумение.
Нови управители
Промяната в контрола над ирландската компания е отразена и в ново ръководство на дъщерното "Петрокелтик България", което държи концесията на черноморските находища Галата, Калиакра и Каварна заедно с българския клон на люксембургското Petroceltic SARL. Справка в Търговския регистър показва, че от 6 юли на мястото на Дориета Георгиева-Ангелова са назначени двама нови управителя - Добромир Христов и Стоян Брадинов, които ще представляват дружеството заедно.
Информацията и за двамата е оскъдна. Справка в ДАКСИ показва, че Христов е съсобственик във "Футурис технолоджи" и "Футурис глобал систем" и участва в ръководството на сдружение "Асоциация международни отношения и национална сигурност". Брадинов в момента държи 1/3 от дяловете в соларния парк ФЕЦ "Маджари 2" и участва в управлението и на сдружение "Европейско-монголско търговски инвестиционен център". В интернет името му излиза като член на управителния съвет на Българско-руската търговско-промишлена палата.
Спад на резултатите в България
Добивът на газ и приходите на "Петрокелтик България" през миналата година са намалели, става ясно от отчета на дружеството, който е изготвен от старото ръководство, но одобрен от новия собственик. Приходите от продажба на газ по принцип се поделят между "Петрокелтик България" и местния клон на Petroceltic SARL в съотношението, в което държат концесията (съответно 51.7% и 48.3%). За 2015 г. българското дружество отчита 44% спад на нетните приходи от продажби до 12.9 млн. лв. и въпреки финансовия приход от 5.2 млн. лв. нетната печалба се понижава до 14.4 млн. лв. от 34.5 млн. лв. за предходната година.
По-слаби резултати компанията отчете и за 2014 г. Тогава от Petroceltic обясниха, че пазарната ситуация и ниските цени на петрола заедно с несигурността за цените в близко бъдеще са създали трудности за много компании, добиващи нефт и газ. Основният бизнес на ирландското дружество е в Египет.
Фирми на политици с евросубсидия за безработни. Фирми на настоящи и бивши политици и високопоставени чиновници са класирани да получат субсидия от европейските фондове, за да назначат работници.
Това става ясно от публикуваните от Агенцията по заетостта списъци на одобрените за финансиране компании по схемата "Обучение и заетост".
Това е втори опит да бъдат раздадени евросредствата по тази схема.
През пролетта при предишния социален министър Ивайло Калфин бяха пуснати 8 млн. лв., като схемата стана скандална заради раздаването им буквално за два часа. Тогава сред одобрените за финансиране бяха компании, регистрирани броени дни преди да бъде отворено кандидатстването.
След разследване на "24 часа" Калфин спря схемата и обяви, че ще бъдат отпуснати нови 22 млн. лв. и средствата вече ще се разпределят по нов начин през областните бюра по труда. Бившият министър пусна повторната процедура в последния си ден на поста. Наследи го Зорница Русинова, досегашен зам.-социален министър, отговарящ за Оперативната програма "Развитие на човешките ресурси".
Схемата е интересна за бизнеса, защото еврофондовете покриват заплатата и осигуровките и няма задължение безработните да бъдат оставени на работа след усвояване на субсидията. По "Обучение и заетост" приоритетни за назначаване са безработни без образование, младежи и хора над 54-годишна възраст и престояли без работа повече от 1 година.
Депутатът от ДСБ Валентин Павлов е един от одобрените за финансиране политици при новото раздаване на средства. Неговата фирма "Дентален център ЕО Дент" ООД е одобрена от Перник, където ще получи субсидия за максималния брой по схемата - 6 безработни. Зъболекарската клиника на депутата ще назначи 1 асистент на дентален лекар, хигиенист и двама технически сътрудници за 12 месеца. Тези хора трябва да са от целевите групи на схемата.
Освен това фирмата на Павлов ще получи и по едно място за лекарски асистент и за технически сътрудник от неприоритетните безработни, където субсидията е ограничена на 6 месеца. От "ЕО Дент" са обявили, че ще плащат по 550 лв. на месец на единия лекарски асистент и двамата технически сътрудници, които ще бъдат назначени за 12 месеца. Останалите позиции са за заплата от 420 лв. Това означава, че само за заплати на 6-имата безработни фирмата на депутата ще получи от еврофондовете 29 880 лв., а допълнително ще бъдат покрити и осигурителните вноски на назначените хора.
16 080 лв. само за заплати пък ще е субсидията на фирмата "Ерика 2011" от монтанското село Замфирово. Тя е регистрирана през декември 2015 г. с капитал от 10 лв. от бившия зам. областен управител на Монтана и бивш кмет на Замфирово Крум Крумов. Поста си в областната управа той е заемал при управлението на тройната коалиция като квота на ДПС. През 2013 г. при правителството на Пламен Орешарски е назначен за шеф на регионалната служба по заетостта, която сега разпределя средствата по "Обучение и заетост" за Монтанско.
Крумов в момента строи къща за гости в Замфирово и работниците - кофражист и зидар, са му нужни за този проект. И двамата ще бъдат назначени за 12 месеца съответно на 760 и 580 лв. заплата.
Субсидия от 42 472 лв. си е поискала Искра Фидосова, бившата шефка на правната комисия на парламента при първия мандат на ГЕРБ. Средствата са ѝ нужни за нотариалната ѝ кантора в Монтана. Фидосова иска да назначи юристи и аналитици на бази данни за срок от 12 месеца, но засега е класирана като резерва.
Това означава, че ще получи финансиране, ако някоя от фирмите с повече точки не изпълни проекта си или пък не успее до 25 юли да представи всички изисквани от Агенцията по заетостта документи, за да сключи договор.
31 собственици на скъпи коли скрили над 1 млн. данъци. 1,1 милиона лева допълнителни задължения са установили данъчните от приключилите до сега 31 ревизии на доходи на собственици на луксозни автомобили, съобщиха от Пресцентъра на НАП. До момента са възложени общо 148 ревизии, като от края на 2015 г. до момента са извършени над 1800 проверки на притежатели на скъпоструващи леки коли. По време на инспекциите 21 от собствениците на луксозните автомобили са подали коригиращи декларации. По този начин те са обявили пред НАП реалните си доходи, установени от данъчните инспектори по време на проверките.
Най-големи задължения са открили инспекторите от пловдивската дирекция на НАП. От приключилите 9 ревизии до сега там, допълнително на собственици на скъпи коли, са начислени 350 000 лв., като само един от тях трябва да внесе 252 000 лв. в хазната. Приключилите 11 ревизии в ТД на НАП София са установили 326 000 данъци допълнително за бюджета.
Обичайно при извършване на проверки и ревизии за съответствие на имущество и доходи данъчните оценяват цялото налично имущество на домакинството - имоти в страна и чужбина, превозни средства, банкови влогове, издръжка на живота, включително екскурзии в чужбина, като извършените разходи се съпоставят с официално декларираните доходи. Ако стойността на имуществото надвишава доходите, недекларираната разлика се облага с данъци и осигуровки за последните 5 години заедно с лихвите, а когато има данни за данъчни или осигурителни престъпления, НАП сезира прокуратурата за започване на наказателно производство, допълват от НАП.
Лимит за боледуване ни налага здравната карта. Новата здравна карта, по която болниците с договор към НЗОК вече заработиха, обрича пациентите да чакат, за да бъдат настанени за лечение или да заплащат за него, независимо дали са здравно осигурени. Това предупреждават от сдруженията на частните и на общинските лечебни заведения у нас. Причината е, че болничните легла вече стават тясно профилирани.
„Така, ако пристигне родилка с патологична бременност, ние не можем да я настаним на което и да е легло в отделението по акушерство и гинекология, а точно на легло, определено за тази патология. Ако то вече е заето, според здравната карта трябва или да върнем жената, или болницата да я приеме за своя сметка."
Това обясни пред „Труд" д-р Неделчо Тотев, председател на Сдружението на общинските болници в България. По думите му профилирането на легла означава, че и цялата болница да е празна, ако за сърдечно болни са отредени два кревата и те вече са заети, трети сърдечно болен не може да бъде приет за лечение и настанен на друго легло. В противен случай НЗОК няма да възстанови разходите за лечението му.
Допълнително се ограничава възможността на лечебните заведения да приемат и лекуват пациенти и заради орязването на болничните легла в страната, което при различните лечебници по силата на новата здравна карта е между 20 и 90%. Това заяви пред вестника д-р Николай Болтаджиев, председател на Сдружението на частните болници.
Най-тежко промените ще се отразят на спешни случаи като родилките и онкоболните. При последните ще се формират големи листи на чакащите за лечение, тъй като според новите изисквания редица техни заболявания ще могат да се поемат от много малко болници в страната, предупреди д-р Болтаджиев. По думите му предстои драстично ограничаване на достъпа на българите до здравни грижи и до дълги листи с чакащи пациенти.
На трето място сме в света по смъртност
През последните години от 12-о място в света по смъртност от заболявания България се премести на девето, а в момента сме на трето, заяви д-р Неделчо Тотев, председател на Сдружението на общинските болници. При това положение да се прави икономия на средства точно от здравеопазване, е цинизъм, коментира той.
По думите му част от новите изисквания ще доведат до ситуации, които противоречат на медицинските стандарти и етика. Сред негативните ефекти на здравната карта е и опасността от фалити на редица малки болници, което ще остави населението в цели региони без достъп до здравни грижи, предупреди д-р Николай Болтаджиев, председател на Сдружението на частните болници.
Софиянци дишат по-чист въздух заради метрото. Благодарение на метрото вредните емисии в София са намалели с 80 000 т годишно, похвали се столичният кмет Йорданка Фандъкова по време на седмата Европейска среща на градовете и регионите в Братислава в събота. След като третият лъч на подземната железница стане готов, вредните емисии ще намалеят със 110 000 т годишно, а делът на метрото ще достигне почти 50% от пътуванията в градския транспорт.
„За 6 г. успяхме да пуснем в експлоатация над 22 км нови метролинии. Скоростта, с която строим, е рекордно висока, както заради политическата воля, така и заради подкрепата на Европейската комисия", каза Фандъкова. Тя обясни, че целта й е през 2020 г. подземната железница да е свързана с поне 5 жп спирки, да има 26 връзки с електротранспорта и над 40 връзки с автобусните линии.
По време на конференцията председателят на Комитета на регионите Марку Маркула похвали столичния кмет за бързината, с която се изгражда софийското метро, и го посочи за пример на колегите си.
Руснаци смениха Москва с Банско. Десетки руски граждани предпочитат да живеят в курорта Банско, а не в родината си. В града под Тодорка целогодишно са и руски пенсионери, и млади IT специалисти. "Причините за техния избор са няколко - тук имат хубави имоти, храната е вкусна, въздухът е чист, красивата Пирин планина е близо. Най-важното е обаче, че им е много по-евтино в сравнение с Москва. Част от пенсионерите изкарват цяло лято в Банско, но все повече са тези, които са целогодишно в града ни", твърди Атанас Бутилов, собственик на агенция за недвижими имоти "Кас Пропъртис" в най-добрия ни зимен курорт.
Новите "банскалии" от Русия пък не спират да рекламират населеното място в родината си, което кара други техни сънародници да търсят имоти в Банско. "Част от руснаците питат за апартаменти. Други търсят къщи в селищата край Банско. Все още на пазара има останали жилища, които са собственост на англичани, но те имат желание да ги продадат", обясни брокерът.
По-заможните руснаци броят по 40 000-50 000 евро за апартаменти, които са поне 70 квадратни метра. Други пък дават по 30 000-35 000 евро за жилища от 40-50 квадратни метра. Цената зависи от локацията и от екстрите на сградата.
Добрата новина за купувачите е, че собствениците на апартаментни комплекси свалиха значително цените. Квадратният метър в повечето сгради върви по 400-500 евро, а те са и в близост до начална станция на лифта. Преди 7-8 години тези жилища вървяха между 1000 и 1500 евро за кв. метър. Имоти, които са далече от лифта, се предлагат и за по 300 евро за квадрат. Сключват се сделки за 12 000 евро за студиа до 35 квадратни метра.
Рекламираме туризма с кампании във Фейсбук. На кампании в социалните мрежи като Фейсбук и Инстаграм залага Министерството на туризма в програмата за национална туристическа реклама за 2017 г. Онлайн активностите са сред основните акценти в документа, който е представен пред бранша по време на Националния съвет по туризъм. Освен промотиране в социалните мрежи е предвидена оптимизация на функционалността на туристическия ни портал, реклама в Google, популяризиране на създадения регистър на туристическите атракции и налагане на единна визия за онлайн присъствие.
Освен това министерството предвижда изработване на нови рекламни клипове и филми, след фиаското с клипа, който промотира снимането на филми у нас, използван досега за национална реклама. През последната година България се промотираше с безплатен, дарен на министерството клип, на който световноизвестни актьори като Силвестър Сталоун и Антонио Бандерас бяха заснети на фона на кариера и мрачни пейзажи.
За реклама на страната ни са предвидени и публикации в специализирани издания, както и в бордни списания на авиокомпании. Ще се правят и турове с чуждестранни журналисти по родни забележителности. За целта вече е обявена обществена поръчка на прогнозна стойност 1,6 млн. лв. Сред плановете на ведомството е и да разшири участието си в международни изложения и борси. Предложени са 13 нови такива в Китай, Индия, Иран, Сингапур и бивши съветски републики. От министерството обаче са признали пред бранша, че към момента не разполагат със средства за осъществяване на програмата и има риск тя да остане само на хартия.
Школата в екстремни ваканции с решение на директора. Директорите на училищата ще имат право да пускат учениците в екстремни ваканции за срок от три дни. Това може да се случи в ситуация на авария, грип или влошена пътна обстановка. Тези промени предвижда новият стандарт на Министерството на образованието и науката (МОН) за организацията на учебния процес, за които „Монитор" научи в аванс. Очаква се документът да бъде представен официално тази седмица за обществено обсъждане.
В момента неучебни дни могат да се определят само от министъра на образованието. Според новите правила обаче директорите ще имат свободата да взимат решение при екстремни ситуации. Така например, ако в дадено училище има много заболели деца, школският шеф може да разпусне учениците, без да чака общата заболеваемост на съответния град или област да достигне определен процент, както е в момента, обясниха от МОН. Ако пък в дадено училище се спука тръба или има авария, директорът също може да пусне учениците за срок до 3 дни. В случай, че ситуацията изисква повече неучебни дни, може да се пусне повторна ваканция, но с решение на кмета.
Също така Министерството на образованието и науката (МОН) дава свобода на училищата да организират учебния ден по своя преценка, така че времето в клас да се използва максимално ефективно и удобно. Така например в гимназиите ще има възможност за блокчасове с две големи междучасия, обясниха от ведомството. Правилата ще бъдат разписани в стандарт. Така вместо шест отделни часа, учениците ще имат три блока от по два слети урока по предмет и почивката между тях ще е 20 минути, колкото е и голямото междучасие в момента.
"Индъстри уоч": Българските домакинства все по-богати. Богатството на домакинствата в България нараства с два пъти по-бързи темпове от брутния вътрешен продукт на страната за последните 10 г. Причина за това са повишената склонност на домакинствата да пестят и високите лихви, които получаваха до 2013 г. По този начин финансовото богатство на българите се е утроило от 2005 г. насам и в края на 2015 г. надхвърля 65 млрд. лв., или 75.6% от БВП. Това показва обзор на „Индъстри уоч", засягащ богатството на домакинствата и пазара на жилища за последното десетилетие. Според икономистите тенденцията от последните 10 години продължава - повишените финансови ресурси идват от ръста на доходите на работещите и притока на емигрантски пари от чужбина.
Предпочитанията на домакинствата се променят в рамките на последното десетилетие. Въпреки спада на лихвите домакинствата в България избират банковите депозити като основен начин за съхранение на своето богатство. Делът на банковите влогове нараства от 61.5% от финансовия портфейл на населението през 2005 г. до 65.2% десет години по-късно.
Хоризонтът на спестяване се удължава. През последните 10 години домакинствата спестяват все по-дългосрочно. Близо половината срочни спестявания на населението са за срок от 6 до 12 месеца през 2015 г., а всеки пети срочен влог е сключен за период над 1 година. Все по-голям става делът на устойчивите спестявания - средства, които домакинствата не планират да харчат в обозримо бъдеще. През последните 10 години делът на потребителските кредити се стопява до 40% от всички домакински заеми през 2015 г. при положение че е бил 54% през 2005 г.
Задлъжнялостта по жилищни кредити трайно нараства в относително изражение като през 2015 г. близо половината дълг на българските граждани е съставена от ипотеки. От глобалната финансова криза до сега цените на жилищата в България са поскъпнали с 8%. Въпреки строителния бум през последните години, както цените на имотите, така и реализираните продажби остават далеч от нивата преди кризата. Цените растат с плавни темпове, като двигателите на растежа са предимно вътрешни - най-вече оживлението на пазара на труда, видимо през ръста на заетостта и заплатите. За разлика от периода 2005-2008 г. притокът на чужди капитали в България в момента е ограничен.
Инвеститорите са изключително предпазливи заради бавния растеж в еврозоната, трудностите на Гърция, предстоящото преструктуриране на ЕС, заради излизането на Великобритания, и слабостите на китайската икономика, въпреки изключително меката монетарна политика и ниските лихви в глобален мащаб. Без нов свеж поток от чужди капитали, цените на жилищата ще продължат да се повишават бавно и скоро няма да доближат нивата от 2008 г., обобщават от "Индъстри уоч".
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |