За първи път от 2 години по-малко нови пенсионери. По-малко нови пенсионери за осигурителен стаж и възраст за първи път от 2 години отчете Националният осигурителен институт за първото полугодие на т.г.
От 1 януари влезе в сила покачването на възрастта за пенсия, докато стане 65 г. и за мъжете, и за жените. През 2016 г. мъжете се пенсионират на 63 г. и 10 месеца, а жените - на 60 г. и 10 месеца.
47 563 са новите пенсионери за осигурителен стаж и възраст през първите 6 месеца на 2016 г., което е с 2574 по-малко от същия период на 2015-а. Намаление на новоотпуснатите пенсии не е имало от 2013 г., когато възрастта за пенсиониране бе увеличена с по 4 месеца за мъжете и жените. През 2014 и 2015 г. при замразена възраст за излизане в пенсия бяха отчетени исторически рекорди по брой новоотпуснати пенсии. По-миналата година новите пенсионери бяха над 99 хил. души, а на полугодието са били над 48 хил. души. 2015 г. бе още по-силна с над 100 хил. нови пенсионери.
Едва 900 души са се възползвали от възможността да се пенсионират до 1 година по-рано от възрастта си за пенсия, съобщиха от НОИ. Средно не им достигат по 8 месеца. Пенсиите на тези хора са намалени с по 0,4% за всеки недостигащ месец.
Увеличение има обаче при наследствените пенсии - те са с 63,8% повече спрямо първото полугодие на м.г.
Ръст на пенсионерите продължава да има при пенсионирането на военни и полицаи. За шест месеца са отчетени нови 5684 униформени пенсионери, които са 12% от всички отпуснати за първото полугодие пенсии. Увеличението спрямо първото полугодие на 2015 г. е 3,2 пъти, пише в анализа на осигурителния институт.
Заради наследствените пенсии и продължавващия наплив от военни и полицаи общият брой на новите пенсионери за полугодието е 56 488, или с 1,6% повече от тези за 2015 г.
Ако Борисов беше с лабилна психика, нямаше да плаща 35 000 лв. по делото срещу Волен. Гражданинът Бойко Борисов ще трябва да плати 35 хил. лв. разноски по делото за клевета, което той спечели срещу депутата Волен Сидеров.
Иначе лидерът на "Атака" е осъден за 3000 лева за твърденията си пред столичен вестник, че премиерът покровителствал канал за трафик на наркотици, проститутки и контрабанда.
До куриоза се стига, след като съдът намали иска на Бойко Борисов с обяснението, че негативното му емоционално изживяване от съприкосновението със Сидеров, първо, не струвало 300 хил. лв., колкото премиерът е пожелал в иска срещу депутата. И второ, то продължило само месец и половина, а клеветите не повлияли на премиерската кариера. Вероятно ако Бойко Борисов е бил по-лабилен, Върховният касационен съд (ВКС) нямало да го накаже. Например клеветите на Сидеров да са предизвикали у премиера безсъние, затваряне в себе си, плач или други тежки емоционални сривове. Тогава Борисов нямаше да се чуди защо трябва да плати 35 хил. лв. разноски, след като е осъдил Волен за 3 хил. лева.
"Според вас правилно ли е три състава по трима съдии - общо 9, да признаят, че Волен Сидеров е извършил престъпление. И от 300 хил. през 80 хил. да се стигне дотам да го осъдят на 3 хил. лева глоба, че е извършил престъпление спрямо мен. Да си дам две трети от годишната заплата за това, че някой ме е обидил и са го осъдили за престъплението. Звучи ли ви нормално за една съдебна система?" Така възкликна преди дни премиерът Борисов по повод решението на ВКС.
Справедлив ли е гневът на Борисов?
По принцип разноските по едно дело се разпределят между спечелилия и загубилия процеса според размера на уважената от съдиите претенция.
В началото премиерът заведе две дела срещу Сидеров. По първото в Софийския градски съд от 200 хил. лв. иск беше уважен 180 хил. лв. Според решението Сидеров е трябвало да плати разноски на Борисов в размер на 12 хил. лв., а Борисов на Сидеров да даде 460 лв. По второто дело искът на Борисов беше за 100 хил. лв., а първата инстанция му уважи 50 хил. лв. от тях.
В апелативния съд двете дела бяха обединени. Там обаче от общо 300 хил. лв. претендирана сума съдът реши Сидеров да изплати 80 хил. лв. обезщетение на премиера. Тогава разноските бяха разпределени по следния начин - Волен Сидеров на Бойко Борисов - 1850 лв., Бойко Борисов на Волен Сидеров - 15 хил. лв. Срязването от 80 хил. лева на 3 хил. лева на практика ощети още веднъж Борисов, защото разноските, които трябва да плати, станаха още повече - 35 225, 86 лв.
Защо ищецът се оказва финансово задължен на ответника?
Защото според Гражданскопроцесуалния кодекс ответникът в лицето на Сидеров също има право на заплащане на направени от него разноски съразмерно с отхвърлената част от иска. В случая първоначалната претенция на Борисов е била общо за 300 хил. лв., а съдът му присъжда само 3 хил. лв.
Съдиите Светла Цачева, Албена Бонева и Боян Цонев са категорични, че премиерът трябва да получи 3 хил. лв. обезщетение и 300 лв. разноски от националиста затова, че през 2013 г. го злепоставил в интервюто.
Върховните магистрати не подлагат на съмнение авторитета и възходящата кариера на Борисов след 2001 г., както и постигнати високи професионални резултати в борбата с организираната престъпност.
Въпреки това те не приемат аргументите на долните инстанции, че заради безупречната му репутация и доказаните професионални качества в МВР "е по-голям интензитетът на търпените от ищеца вреди".
Магистратите твърдят още, че в предишни публикации в електронни издания на Борисов също били приписвани престъпления и изявлението на Сидеров не било новина за голяма част от аудиторията.
Съдиите са категорични, че клеветите не са повлияли негативно на политическата кариера на ищеца и на името му в обществото.
"Негативното емоционално изживяване на Борисов не е било и дълготрайно - около месец и половина съгласно свидетелските показания", пишат съдиите и заключават, че не размерът на присъденото обезщетение е водещ, а осъдителното решение.
Цените на суровините донесоха трети пореден спад на износа. Износът на България се свива за трети пореден месец, като през май националната статистика отчита спад от 5.5% на годишна база. Толкова дълъг период не е наблюдаван от 2009 г., когато имаше огромен срив заради началото на финансовата криза.
Сегашната ситуация обаче е по-различна - спадът се дължи изцяло на държавите извън Европейския съюз, които формират около една трета от общия пазар. Експортът към ЕС, за където са предназначени почти две трети от българските стоки, продължава да отчита стабилни ръстове от около 4% всеки месец. Другата разлика е, че понижението в стойността на износа се дължи основно на ценовия фактор, докато продадените обеми се увеличават. Изключения са Турция, Русия, Украйна и някои други държави, където заради икономически затруднения експортът намалява и в натурално изражение.
За първите пет месеца на годината българският износ е достигнал 17.7 млрд. лв. и намалява с 3.5% на годишна база. Това се дължи на 15.4-процентовия срив при пазарите извън съюза. За сметка на това вътрешнообщностният пазар се разширява с 3.5% и за пръв път достига 12 млрд. лв. Данните на НСИ са предварителни и предстоят ревизии през годината, които в повечето случаи са нагоре.
Срив извън Европа
На пръв поглед данните за износа към държавите извън ЕС изглеждат стряскащи - три поредни месеца с годишен спад над 20%. Трябва да се има предвид обаче високата база, регистрирана през март и април 2015 г. Тогава ръстовете достигаха 50%. Друг фактор са цените на суровините и на нефтопродуктите, които все още са значително по-ниски спрямо миналата година. Към това трябва да се добави и силното евро, което отнема от покупателната способност на държавите извън ЕС. Април и май бяха двата месеца, в които курсът евро/долар бе на едно от най-високите си нива за годината. В един момент той достигна 1.5 долара за евро.
Групата стоки с най-голям стойностен спад е тази на нефтопродуктите - с близо 40%. Към април цената на петрола сорт "Брент" е все още с над 25% по-ниска спрямо година по-рано. С над 98% е намалял експортът към Гибралтар. Държавата дълго време се използваше за осчетоводяване на петролни сделки. От миналата година този процес беше пренасочен към Сингапур. Данните показват, че там също има намаление - с близо 70% до около 100 млн. лв. към май.
Впечатление прави и спадът в посока Турция, Русия и Украйна. Към тези държави понижението към май е между 14 и 50%, като България изнася основно зърнени култури и готови продукти. При първата група стоки се отчита спад както в цената, така и при изнесените количества. Пазар за българското зърно освен Русия и Украйна е още Египет, където спадът към май е с 35%. Според Десислава Николова, главен икономист в Института за пазарна икономика (ИПИ), понижението към трети държави не е изненадващо. Тя изтъква свиването на пазарите в Китай и Турция. Според нея растежът на китайската икономика от износно ориентиран (и водеща индустрия) се преориентира към вътрешно търсене (и повече услуги). "Това влияе както на количествата основни промишлени суровини (най-вече метали), които се търсят от Китай, така и на техните цени на международните пазари", казва тя в свой анализ по темата.
Растеж в ЕС
Експортът на стоки към държавите в Европейския съюз продължават да растат, а единственият голям пазар, към който има спад, е Белгия. Фактор е ограничаването на мощностите на едно от ключовите предприятия износители - "Аурубис". То не работеше около 45 дни заради планов ремонт, който започна на 14 април и завърши в края на май. Предприятието изнася медни аноди за Белгия, които се преработват и отиват към Китай. През април продажбите в тази посока намаляват с 50%, за май числата ще бъдат обявени следващия месец.
Макар и минимално (с 1%) расте стойността на износа към Германия, която е и най-големият ни търговски партньор. Най-голямата европейска икономика купува основно машини, оборудване и разнообразни готови стоки от България. Над 10% ръст на износа има към Румъния и Франция, а значително нарастване (с 8%) има в посока Холандия и Италия.
Търговският дефицит с ЕС към края на май намалява с 30.5% на годишна база до 1.16 млрд. лв. Данни по отделните държави ще има през следващия месец.
Богатството на домакинствата нараства двойно по-бързо от БВП. През последните десет години финансовото благосъстояние на българските домакинства е нараствало двойно по-бързо от увеличението на брутния вътрешен продукт на страната. Това показва анализ на Industry Watch, който е за периода от 2005 г. до 2015 г. и разглежда финансовите активи на гражданите - депозити, акции, партиди в пенсионни фондове, пари в брой. Основни фактори за изпреварващия ръст са повишената склонност на домакинствата да спестяват и високите лихви по депозити, които те получаваха до 2013 г.
Троен ръст
През разглеждания период богатството на българските домакинства се е увеличило три пъти като абсолютна сума. То вече надхвърля 65 млрд. лв., или 76% от БВП на страната. Увеличението, макар и в по-малка степен, се дължи и на изсветляването на сивата икономика. "Част от недекларираните преди доходи, които са се съхранявали например в сейфове, постепенно са започнали да се преместват в данните за спестяванията, но не можем да кажем, че са съществен фактор", коментира Лъчезар Богданов, управляващ партньор в Industry Watch.
Тенденцията на нарастване на благосъстоянието продължава и през първите три месеца на тази година. Основните причини това да се случва и в период на ниски лихви по депозитите са нарастването на доходите на заетите лица, както и притокът на емигрантски пари от чужбина. За първите 4 месеца на 2016 г. сумата им надхвърля 285 млн. евро, което е с около 1% повече в сравнение със същия период на миналата година, показват данните на БНБ. В статистиката на "емигрантските пари" обаче влизат само трансфери, направени по официални канали, като банкови преводи на суми над 5000 лв. Според методологията на БНБ поне 1/3 от цялата сума на тези чуждестранни преводи не може да се обхване от статистическите данни.
Къде и как се влага
Най-предпочитани са банковите депозити като начин на съхранение на богатството, като делът на влоговете вече представлява близо 2/3 от всички активи на домакинствата. Значението на пенсионните фондове също расте. Универсалните, професионалните и доброволните фондове управляват 14% от финансовите активи на населението през 2015 г. при едва 6% десет години по-рано.
Удължава се и периодът на спестяване според анализа. Близо половината срочни финансови активи на населението са за срок от 6 до 12 месеца през 2015 г., а всеки пети срочен влог е сключен за период над 1 година. Все по-голям става делът на устойчивите спестявания - средства, които домакинствата не планират да харчат в обозримо бъдеще. През последните 10 години делът на потребителските кредити се стопява до 40% от всички домакински заеми през 2015 г., при положение че е бил 54% през 2005 г.
Кредит за жилище
Според анализаторите от Industry Watch през 2015 г. близо половината дълг на българските граждани е съставена от ипотеки. В същото време българският пазар на жилища беше сред най-засегнатите от глобалната финансова криза. Цените на жилищните имоти се понижиха общо с 38%, преди да докоснат дъното през третото тримесечие на 2013 г. Оттогава досега поскъпването е с 8%. Цените през последните години нарастват с плавни темпове, като двигателите на растежа са предимно вътрешни - най-вече оживлението на пазара на труда, видимо през ръста на заетостта и заплатите.
За разлика от периода 2005 - 2008 г. притокът на чужди капитали в България в момента е ограничен. Инвеститорите са изключително предпазливи заради бавния растеж в еврозоната, трудностите на Гърция, предстоящото преструктуриране на ЕС заради излизането на Великобритания и слабостите на китайската икономика въпреки изключително меката монетарна политика и ниските лихви в глобален мащаб. Без нов свеж поток от чужди капитали цените на жилищата ще продължат да се повишават бавно и скоро няма да доближат нивата от 2008 г. според Industry Watch.
220% ръст на новите пенсионери от армията и полицията. Въвеждането на минимални години за пенсиониране от началото на годината доведе до бум на нови пенсионери от сектор "Сигурност". Пенсиониралите се военни и полицаи са с 220% повече спрямо първите шест месеца на 2015 г., показват данните на Националния осигурителен институт. Към юни са се пенсионирали 5684 служители от силовите ведомства.
От тази година за служителите от силовите ведомства за първи път бе въведена минимална възраст за пенсия - 52 г. и 10 месеца. Изискването за стажа от 27 г., от които 18 г. специализиран, остана. В същото време обаче действа и тригодишен преходен период - до края на 2018 г., за служителите, които към миналата година са изпълнили условието за стажа. Така в следващите три години военни и полицаи, които до декември м.г. са имали 27 г. стаж, от които 2/3 в системата, могат да излязат в пенсия независимо от възрастта си. Освен завишените условия за пенсия на желанието да излязат от системата най-вероятно влияят и обсъжданите в парламента промени в Закона за МВР за намаляване на 20-те заплати при пенсиониране. Последното предложение от края на миналия месец на депутати от ГЕРБ не променя съществено броя на обезщетенията, но несигурността в сектора остава.
През миналата година също имаше ръст на новите пенсионери от силовите ведомства, макар и по-скромен - 26% спрямо 2014 г., като той отново се дължеше на несигурността заради очакваните промени в условията за пенсиониране.
Това са първите шест месеца на пенсионната реформа и въпреки затегнатите условия за останалите категории труд общият брой на новоотпуснатите пенсии се увеличава. Само пенсиите за стаж и възраст на хората от най-масовата трета категория намаляват. Общо 56 488 българи са се пенсионирали за шестте месеца, което е с 903 повече от миналата година. Лични пенсии са получили 47 563 - с 5% повече. Ръстът при наследствените е драстичен - те са близо 9000, като спрямо м.г. увеличението е 64%. Лични пенсии за осигурителен стаж и възраст са отпуснати на 54% от всички. Те обаче са намалели със 17% заради увеличените с по два месеца възраст и стаж, нужни за пенсия.
Инвалидните пенсии също намаляват - 13 954 българи са получили лични инвалидни пенсии поради общо заболяване, като за една година са намалели с малко над 9%. Като дял от общия брой нови лични пенсии обаче промяната не е съществена - сега са над 29%, а м.г. са били 31%.
900 са ранните пенсионери от трета категория, съобщиха от НОИ пред "Сега". Това са хората, пожелали да се пенсионират една година по-рано, при положение че имат необходимия стаж. На практика от януари всеки работещ човек, натрупал необходимия стаж, има право на ранна пенсия, но за сметка на това тя ще е с 0.4% по-ниска за всеки недостигащ му месец до общата възраст. Средно тези хора са се пенсионирали осем месеца преди възрастта за пенсия.
Министър Горанов обеща нов шеф на КФН преди август. Шефът на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев най-сетне ще бъде сменен и това ще стане преди депутатите да излязат в лятна ваканция. "До края на юли ще бъде избран председател на КФН. Има гласове за различна кандидатура от тази на Стоян Мавродиев. Всичко зависи от политическите консултации", съобщи министърът на финансите Владислав Горанов вчера. В думите му се прокрадна и лек намек, че писмо от Брюксел е насърчило управляващите да не бавят повече избора.
Мандатът на Мавродиев изтече на 18 юни, а процедурата за избор на нов ръководител на финансовия регулатор необяснимо се забави. Колебливото поведение на ГЕРБ в последните седмици обаче подсказва, че досегашният шеф на КФН, доста спорна и критикувана фигура, има лоби, което се опитва да му осигури още 6 години на поста или поне да отсрочи максимално смяната му. От ДПС например обясниха, че не е добре да има промени в КФН по време на стрес тестовете на небанковите финансови институции, а в края на юни парламентарният началник на ГЕРБ Цветан Цветанов обяви, че изборът ще се отложи за наесен, защото депутатите трябвало да свършат по-важни неща в краткото време преди ваканцията.
Но в последните дни очевидно има обръщане на курса, а спешаването на процедурата изглежда е подсказано от Брюксел. Вчера министър Горанов обяви, че в кабинета на премиера Бойко Борисов пристигнало писмо от Европейския орган за ценни книжа и пазари (ЕОЦКП), в което се изказват притеснения за начина, по който е организиран подборът на одиторските компании, които ще проверяват застрахователите. Наложило се София да обяснява, че няма да има опорочаване на стрес тестовете.
"Отговорът, който изпратихме до нашите партньори, е, че КФН е независима, но Министерството на финансите и БНБ участват в наблюдаващия комитет, който организира и наблюдава прегледа на качеството на активите и стрес тестовете в небанковия финансов сектор", разясни министърът. "Имаше някои теми за дебат, за начина, по който трябваше да протече оценката. Министерството на финансите е изразило позицията си, на същата позиция е и европейският регулатор. Остава да видим как КФН ще приложи регулациите. Процесът върви нормално и няма причина за притеснения. Още повече че в небанковия финансов сектор нямаме същите рискове, както при банковия, тъй като възможността за ликвиден натиск върху този сектор е на практика нула", смята Горанов.
"Тази седмица ще бъдат приети правилата за избор на нов председател на Комисията за финансов надзор (КФН) и такъв ще бъде избран до края на юли", категоричен бе вчера министърът.
Съдът спря лобистки стандарт на Москов. Поредно абсурдно изискване, част от здравната реформа на министър Петър Москов, отмени Върховният административен съд - за 700 кв/м площ, необходими за функциониране на спешно отделение в лечебниците. Тъй като болниците у нас не отговарят на новия критерий, от здравното ведомство удължиха срока за влизането им в сила - от 1 юли на 30 септември.
„Изискванията за спешно приемно касаят големите лечебни заведения и са пореден абсурд. Сега въпросът е какво ще стане със стандарта за спешна помощ", коментира пред „Труд" д-р Неделчо Тотев, председател на едно от сдруженията, които атакуваха новите изисквания в съда - това на общинските болници в България. Към иска са се присъединили още Сдружението на частните болници, Центърът за защита на правата в здравеопазването и сдружение „Българска болнична асоциация". Уважен е мотивът им, че изискването за 700 кв/м е лобистко.
Решението на съда за отпадането му може да се обжалва от здравното министерство в 14-дневен срок.
Преди дни Върховният административен съд отмени и друго изискване, част от медицинския стандарт на Петър Москов. Според него трябваше социологически агенции да разпитват пациентите по телефона удовлетворени ли са от лечението по Здравна каса.
Хотелиери към МВР: Не превръщайте Слънчев бряг във военен лагер. "Искаме да има полиция, но нека тя да бъде по-дискретна. Не могат да бъдат с жилетки, автомати калашници, въоръжени до зъби. Това се наблюдава от туристите и все едно сме някакъв военен лагер!" Това заяви вчера Елена Иванова, председател на Съюза на собствениците в Слънчев бряг.
От най-голямата браншова организация в курорта са изпратили декларация до МВР, финансовото министерство и Министерството на туризма, в която се обявяват против присъствието на полицаи, данъчни агенти и други чиновници, които пречат на бизнеса им. Освен това от съюза настояват контролът да е за всички и да се проверяват и незаконните сергии, а не само хотели и заведения.
Според Иванова заради мерките на МВР има отлив не толкова на чужденци, колкото на богати българи, които ходят в Слънчев бряг за уикендите. "Курортът е елитен и се посещава от заможна българска публика. Тези гости в момента ги няма. Скъпи, луксозни коли не се виждат и това е резултат на присъствието на полицията и жандармерията", поясни бизнес дамата.
"Разбирам притесненията на хотелиерите. За нас е важно да осигурим безопасността с оглед недопускане на различни инциденти", коментира министър Николина Ангелкова.
Полицейското присъствие не попречи никак на серия инциденти в курорта. Към 4 ч. в неделя петима охранители на дискотека "Вижън" пребиха жестоко 22-годишен турист от София. Той бе откаран в болница с контузии по главата. Ченгета задържаха гардовете и се оказа, че всички имат крими досиета, а някои и присъди за различни престъпления. Те се намесили, след като избухнала обичайна свада след закачки на момиче от две компании. При ареста му един от охранителите се опитал да изхвърли пликче с марихуана, но бил забелязан и ще отговаря и за притежаване на наркотици.
Пет ваканции за учениците. Пет ваканции ще зарадват учениците през следващата учебна година. За първи път почивката между първия и втория срок ще бъде по-голяма от 3-4 дни и ще продължи поне седмица.
Първата ваканция ще е за 1 ноември - Деня на народните будители. Втората ще обедини коледаните и новогодишните празници и ще свърши чак след първата седмица на януари. Третата пауза в уроците ще бъде 7-8 дни между сроковете и ще се нарича зимна. Както и досега, ще има пролетна и лятна ваканция. За първи път образователното министерство ще даде възможност на шефовете на училища да разпускат децата по свое решение. Директорските ваканции ще бъдат до три дни. Това ще се прави при епидемии, голям студ или друго бедствие. Сега дървените и грипните ваканции се обявяват само след министерска заповед.
Училищата ще получат възможност да изместят началото на учебния ден в 8,30. От промяната обаче ще могат да се възползват само децата от началния курс. Сега първият час за първи клас започва най-късно в 8. Училищата, в които децата учат на две смени, обаче няма да могат да се възползват от промяната. При тях децата в първа смяна ще трябва да влизат в час в 7,30 часа.
"Новият стандарт за организацията на учебния процес, който ще бъде качен за обществено обсъждане тази седмица, предвижда много по-гъвкави условия за училищата - сами да решават кога и какви да са междучасията, да има ли грипна ваканция и т.н.", обясни зам.-министър Деян Стаматов.
Младежи без доходи с коли за 100 бона. Хора без никакви доходи, или такива, които се осигуряват на минимална заплата, имат скъпи автомобили за над 100 хил. лв. Това показват завършилите досега данъчни ревизии на доходите на собственици на луксозни коли. От приключилите досега 31 ревизии са установени допълнителни данъчни задължения за 1,1 млн. лв., сочат данните на НАП. От края на 2015 г. до момента са извършени над 1800 проверки на притежатели на скъпи леки автомобили, като са възложени 148 ревизии. Част от хората за ревизия са набелязани по време на проверките на баровци със скъпи коли на морето. Данъчните, заедно с митничари и МВР проверяват движението на рискови за хазната стоки на морето, като спират за проверка и скъпи автомобили. С бързо поглеждане в системата на НАП се установява какви имоти има собственикът на луксозната кола, както и членовете на семейството му - съпруга и деца. Ако той няма официални доходи, които да му позволяват да си купи скъпата кола и имотите, се пристъпва към щателна проверка за 5 години назад.
При проверките от НАП обръщат специално внимание на автомобилите с чужда регистрация. Като се проверяват скъпите коли, които са собственост не само на граждани, но и на фирми. Има случаи, при които собственик на фирма без никаква дейност, или дори на загуба, дава заем на дружеството си и с тези пари си купува Порше Панамера. Целта е, от една страна, колата да се купи като служебна без ДДС, а от друга, да не се налага да се дават обяснения откъде са парите. Но в случая собственикът на фирмата трябва да обясни откъде има парите, за да ги даде като заем на собственото си дружество. Като обясненията, че са взети назаем от приятел вече не минават, защото такива кредити се обявяват в годишните данъчни декларации.
За да се набележат баровци за проверка, се използват както акцията на морето, така и регистърът на КАТ за автомобилите, така и данните на НАП. Сред проверените има собственици на Ламборгини, Бентли и Ферари. От приключилите досега ревизии най-големи задължения са открили инспекторите от НАП-Пловдив. От приключилите 9 ревизии там допълнително на собственици на скъпи коли са начислени 350 000 лв. задължения към бюджета, като само един от тях трябва да внесе 252 000 лв. в хазната. Приключилите 11 ревизии в ТД на НАП София са установили 326 000 данъци допълнително за бюджета. 138 собственици на луксозни коли са проверени от НАП Бургас. По време на проверките двама от притежателите на скъпи коли са подали коригиращи декларации, като така са обявили реалните си доходи. Обичайно при проверки и ревизии за съответствие на имущество и доходи данъчните оценяват цялото имущество на домакинството - имоти в страната и чужбина, превозни средства, банкови влогове, издръжка на живота, включително екскурзии в чужбина, като направените разходи се съпоставят с официалните доходи. Ако стойността на имуществото надвишава доходите, недекларираната разлика се облага с данъци и осигуровки за последните 5 години заедно с лихвите.
Удари ни летен грип. Той се изразява със стомашни болки и диария, както и с типичните втрисания и висока температура като при класическата инфлуенца, предупредиха вирусолози.
За повишена заболеваемост съобщават и от Националния център за заразни и паразитни болести. От Столичната регионална инспекция пък уточниха, че само за пет дни са регистрирани 281 случая на заболели.
В действителност инфектираните са много повече, тъй като хората предпочитат да се самолекуват и ходят на доктор само в краен случай, когато положението стане нетърпимо. Това коментира д-р Атанас Пелтеков от Сдружението на общопрактикуващите лекари. Заразата се причинява от не само от рино и аденовируси, но и от „Ентеро 71" и „Коксаки" вирусите, които си ги донасяме от морето, поясни специалистът.
В резултат на повишената температура и изтощението от обезводняването човек може да отпадне за часове и да стигне до такова силно изтощение, че да се наложи да пази леглото два-три дни.
Добрата хигиена, честото миене на ръцете и дезинфектирането им с кърпички на алкохолна основа предпазват от вирусите.
Макар че науката не се е произнесла конкретно по въпроса, практиката показва, че чашка алкохол не вреди при летен грип дори в повечето случаи помага заразата да отшуми по-скоро, каза още д-р Атанас Пелтеков.
Той подчерта, че заразата не се повлиява от антибиотици, но е препоръчително да се приемат пробиотици особено когато летният грип е придружен с диария.
Всяка шеста кола на трупчета. Всяка шеста кола е на трупчета заради неплатена застраховка „Гражданска отговорност". От Комисията за финансов надзор (КФН) съобщиха за „Монитор", че към днешна дата 540 773 превозни средства, или близо 15% от общия брой регистрирани коли в страната, са незастраховани.
Най-голям процент на автомобилите без „Гражданска" има във Видин - 36,65%. В абсолютна стойност обаче броят на незастрахованите МПС е най-голям в София-град - 143 075.
Според последните промени в Кодекса за застраховането, които влязоха в сила от 1 януари тази година, всички превозни средства подлежат на дерегистрация при неплатена „Гражданска". Процедурата, предвидена в закона, е на собствениците на такива превозни средства първо да бъде изпратено напомнително писмо от Гаранционния фонд (ГФ), след което фондът подава към МВР данни за тези, които и след напомнителното писмо нямат сключена застраховка, обясняват от комисията.
До момента с прекратена регистрация са 17 958 автомобила. Това са коли, за които в МВР има данни, че са били прехвърлени на нов собственик, който е чуждестранен гражданин или фирма и чиято регистрацията в КАТ не е променена след продажбата, нито имат сключена застраховка. От КФН допълват, че тези превозни средства най-вероятно се управляват извън територията на България и отговорност за изплащане на обезщетения за причинени от тях ПТП носи българският Гаранционен фонд поради това, че са с българска регистрация.
Още 202 автомобила пък предстои да бъдат дерегистрирани в най-скоро време. На 52 510 собственици са изпратени писма за сключване на застраховка. Уведомленията са изпратени, тъй като в базата данни на Гаранционния фонд няма информация някога да е имало сключена застраховка, т.е. системно са били в нарушение на закона.
Както „Монитор" вече писа, депутати от ГЕРБ и РБ внесоха законопроект, според който собствениците на сезоните возила като мотори, кемпери и каравани да могат да сключват задължителната „Гражданска отговорност" и само за месец. Целта е хората да не се изръсват за целогодишни застраховки при положение, че през повечето време возилото им събира прах в гаража. Промените предвиждат всеки сам да решава за колко време да сключва „Гражданска отговорност" - месец, два, три или колкото прецени, че ще се вози с мотора или ще пътешества с кемпер или каравана.
Владимир Тодоров, председател на Асоциация на пострадалите при катастрофи, сподели, че трябва много да се внимава, когато се дава възможност за сезонни застраховки за срок под 1 година, въпреки че за моторите и караваните това е добър вариант.
„Това повдига два въпроса. От една страна, при пътен инцидент пострадалите няма как да бъдат обезщетени. От друга страна, при този висок процент има риск Европа да ни наложи граничен контрол и проверки. Има обаче логика в това нещо - пътно превозно средство, което се използва не през цялата година, да не бъде застраховано през цялата година, така че това е един добър вариант, който ще бъде в полза на тези, които карат през летния период", допълни председателят.
По думите му най-лесният начин е не водачите да бъдат спирани и проверявани на пътя, а да се използва ТОЛ системата, която ще влезе след 1 година. Минавайки, системата автоматично ще може да проверява има или няма застраховка. Надявам се това да се случи и да се повиши обхвата на застраховката - технически средства, наблюдение на регистрационния номер и контрол", обясни той.
Тодоров допълни, че България е много рискова държава относно мотористите. Според него ние не сме като Гърция, Италия, Испания, където има култура по отношение на пазенето на мотористите.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |