Няма да доказваме стаж за пенсия. Националният осигурителен институт да разпраща подсещащи писма до бъдещите пенсионери, че им предстои да си подадат документите, и съвети как да го направят. Това предвижда концепцията на единствения кандидат за управител на НОИ Бисер Петков. Той е начело на института и в момента, вчера бе изслушан от социалната комисия в парламента, а днес депутатите трябва да го гласуват.
НОИ ще разпраща писма до хората 1 г. преди да навършат възрастта за пенсия. В тях ще има указания какви документи да приготвят и откъде да ги набавят, обясни Петков. За да влезе в сила тази практика обаче, ще е нужна промяна в Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж.
Хората вече да не събират документи, с които да доказват стажа си, а да подават само заявление за пенсиониране, предвижда друго нововъведение в програмата на Петков. НОИ ще вади сам всички нужни документи и удостоверения от осигурителния архив. Тази промяна обаче ще влезе в сила от началото на 2019 г., когато отпада изискването за посочване на трите най-добре платени години преди 1997 г. за изчисляване на пенсията. В момента хората трябва да носят на НОИ трудови и осигурителни книжки, удостоверения за пенсиониране от всеки работодател и пр. Иначе за промяната не е нужна поправка в нормативен акт. Очакванията на Петков са тя да съкрати времето за отпускане на пенсията от сегашните 4 месеца от датата на подаване на заявлението на 45 дни.
От следващата година НОИ планира да пусне и електронна система, в която работодателите да вкарват удостоверенията за пенсиониране на хората, които напускат. Така документите директно ще влизат в осигурителното досие на човека, обясни подуправителят на НОИ и също кандидат за нов мандат Весела Караиванова.
От 2017 г. осигурителният институт ще пусне и регистрация по електронен път на безработните. В момента, след като се регистрират в бюрото по труда, хората трябва да занесат пълен набор документи и на НОИ, за да получат обезщетението си. Ангажиментът на ръководителите на осигурителния институт са от догодина безработните само да въвеждат в интернет портал номера на удостоверението си за регистрация в бюрото по труда. Останалите документи ще бъдат изтеглени електронно от НОИ.
Започна строеж на японски завод за 50 млн. евро край Димитровград. 50 млн. евро влага японската фирма "Язаки" в завод край Димитровград. В четвъртък бе направена първата копка в присъствието на вицепремиера Томислав Дончев и министъра на икономиката Божидар Лукарски. Заводът е за асемблиране на кабели за автомобилната индустрия. Предвидено е да заработи след година. Така ще бъде осигурен хляб за 3000 човека, а производството ще обслужва автомобилния концерн "Мерцедес Бенц".
"Темпът на индустриализация и концентрацията на компании, произвеждащи компоненти за автомобилната индустрия, ме навеждат на мисълта, че скоро ще произвеждаме и коли", каза Дончев. Той не предвижда отлив на инвестиции заради ситуацията в Турция. Висшият пилотаж на правителството и индустрията бил да се извличат полза при кризи. Дончев каза, че между 6000 и 10 000 гръцки фирми са мигрирали у нас.
"Това е трети завод на японския автомобилен концерн у нас, което е положителна референция и за други международни компании", заяви министър Лукарски.
"Избора на място за инвестицията направихме не само заради съдействието от местната власт, но и заради развитата инфраструктура и човешкия капитал", каза шефът на "Язаки Европа" Уран Заман.
Силно полугодие за бизнес имотите: повече сделки и по-пълни сгради. Силно полугодие за имотите, свързани с бизнес. Сделките с офис, търговски и логистични сгради растат, търсенето от наематели явно е силно, защото свободните площи намаляват, и логично цената, особено при офисите, започва да расте. Доходността бавно пълзи надолу, което означава, че повече продавачи ще са склонни да предложат активите си на други инвеститори. Причините са както в леко растящата българска икономика, така и в подобряващия се пазар в региона и ниските лихви по света и в страната.
Покупки с доходност
Сделките с бизнес имоти в България, сключени през първото полугодие на 2016 г., са с 80% повече спрямо същия период на миналата година. Данните на консултантската компания Forton показват, че стойността на придобиванията на офисни, търговски, индустриални площи и хотели, както и на парцели за строителство са достигнали 114 млн. евро. Почти аналогично число преди дни съобщиха и от Colliers International - 117 млн. евро.
Според анализа на Forton през тази година пазарът е доминиран от имоти, които носят доходност на своите собственици. През миналата година пазарът бе доминиран от сделки с терени. От Colliers пък отбелязват завръщането на чуждите инвеститори и че обектите не се купуват спекулативно или от директни ползватели, а са за генериращи доходност активи. Сред най-големите сделки има мол (Mall Plovdiv), офисни и логистични площи (Sofia Airport Center и Retail Park Plovdiv), хотел (хотелите "Изгрев" и "Обзор" на Златни пясъци), като купувачи са два чужди фонда и два местни инвеститора.
Сред причините за засилващия се интерес към бизнес имоти в България според анализаторите на Forton са стабилната политическа обстановка в страната и добрите икономически перспективи. "За инвеститорите в бизнес имоти България е все по-привлекателен пазар заради отличния баланс между риск и доходност в комбинация с добри икономически показатели", коментира Явор Костов, мениджър "Капиталови пазари" във Forton. Според него чуждестранните фондове търсят разнообразяване и България се явява подходящо място за това.
Пълни складове
Подобряването на икономическата среда води до търсене на индустриални площи - складове и фабрики. През тази година предстои завършването на 31 хил. кв.м логистични площи само в София, които ще бъдат отдадени под наем. "Сделката за сграда 2 на East Ring Logistic Park в Нови хан е показателна за стабилното търсене на модерни складови и логистични площи в София, което стимулира и предприемаческата активност", обясни Владимир Гюрджиев, мениджър индустриални площи във Forton. По неговите думи наемът на подобни първокласни имоти се задържа около 4.2 евро за кв.м, а за района на летището надминава 5 евро.
Интересът към индустриалните имоти в София се увеличава, твърдят от Forton. Такива обаче на пазара трудно се намират, тъй като според консултантите всеки проект се изгражда за конкретни нужди на определен инвеститор и рядко след това се дават под наем. От данните се вижда, че свободните площи са около 2% и дори има недостиг на новоизградени и оборудвани със съвременни системи за безопасност площи.
Голямото търсене обаче остава валидно само за София, докато предлагането на индустриални площи в останалата част на страната остава слабо. Според Владимир Гюрджиев строителството на новите магистрали ще раздвижи имотния пазар в градове като Кърджали, Хасково и Плевен. Засега пазарът извън столицата е развит основно в Пловдив.
Като цяло в страната търсенето на индустриални имоти остава основно за леки производства и авточасти, в по-малка степен - за логистични операции, става ясно от анализа. Инвестициите са основно в собствени бази, или т.нар. строителство по поръчка - за нуждите на конкретен ползвател.
Повече наети офиси
През второто тримесечие на 2016 г. експертите са отчели 6% годишен ръст на обема на наетите офис площи, като те са достигнали 34 хил. кв.м в София. Според Станимира Пашова, мениджър "Офис площи" във Forton, увеличението се дължи по-скоро на разширяването на съществуващия бизнес на компании в IT сектора и аутсорсинга. Тя обясни още, че поради недостиг на качествени офис площи компаниите са все по-склонни да наемат площи в строеж. През второто тримесечие в София са завършени около 7 хил. кв.м офиси и те ще достигнат 1.8 млн. кв.м. В строителство обаче са нови 170 хил. кв. метра, които ще бъдат готови до 2017 г.
Наемите при първокачествените офиси вече са 13 евро/кв.м на месец, а за по-ниския клас Б остават в диапазона 6 - 8 евро. Заради високото търсене в Пловдив цената при високия клас вече е 8 - 10 евро, а в Бургас и Варна 6.5 - 8 евро.
В сегмента на търговията с бързооборотни стоки се наблюдават сериозни размествания. Заради финансовите си трудности Carrefour и "Пикадили" са освободили част от локациите си, които според Forton ще бъдат заети скоро от техни конкуренти. През 2016 г. обаче не е имало разкриване на нови търговски обекти и общият обем на пазара е останал 718 хил. кв.м.
Карина Караиванова вече е председател на КФН. Карина Караиванова е новият председател на Комисията за финансов надзор (КФН). Бившият зам.-министър на финансите бе одобрена за поста с подкрепата на депутати от почти всички парламентарно представени партии. Твърдо против бяха единствено от БСП, а допълнително два отрицателни гласа дойдоха от Реформаторския блок. Крайният резултат е 139 гласа "за", 24 "против", а 11 от присъствалите в парламента се въздържаха. Социалистите изразиха несъгласие не толкова към кандидатурата, колкото към начина, по-който беше изготвена процедурата по избора - набързо и след натиск от страна на Европейския орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (EIOPA).
Стари тези
По време на дебатите в пленарната зала, които продължиха близо два часа, Карина Караиванова не отговори на нито един въпрос на депутатите. Всеки опит за получаване на каквито и да били отговори беше париран от председателя на бюджетната комисия Менда Стоянова. Според нея, който е имал въпроси към кандидата, е можел да ги зададе по време на бюджетната комисия във вторник.
Според представителите на БСП процедурата по избор на председател на КФН е опорочена, тъй като сроковете за предлагане на кандидати и за задаване на въпроси бяха между 3 и 5 дни. "Вие опорочавате процедурите и нарушавате този избор. Призоваваме ви да проведем наесен този избор, за да може да следваме процедурите и да спазим закона", каза депутатът от БСП Румен Гечев.
Депутатите от левицата дори внесоха жалба до Конституционния съд, с която се иска процедурата по избор на председател на КФН да бъде обявена за противоконституционна. Според Менда Стоянова обаче съдът няма да излезе с подобно решение, тъй като депутатите и преди са скъсявали сроковете за избор на регулатори. Тя даде пример с решението на КС по подобен казус - избора на гуверньор на БНБ. Тогава съдът обяви, че няма противоконституционност.
Независимият депутат Георги Кадиев обяви от парламентарната трибуна, че кратките срокове са попречили и други кандидати да се включат в надпреварата. "Дадохте пет дни за предложения, два от които почивни. В такъв срок не могат да се подготвят дори документите за кандидатстване", смята той.
Важните задачи
От Караиванова се очаква да осигури качествени проверки на пенсионните и застрахователните компании. Организацията им досега бе съпроводена с хаос и проблеми, като например неравномерно разпределение на проверяваните компании сред одиторите, както и странно струпване на дружества с български собственици при малки и непопулярни местни одиторски кантори. Тепърва ще се решава въпросът със стрес тестовете, които би трябвало да се направят още тази година.
Новият председател на надзора ще трябва да реши и кадрови проблеми в комисията, тъй като двама от заместниците му са с изтекли мандати. По закон следващият председател ще трябва да излъчи номинации, които парламентът да одобри.
Най-вероятно Караиванова ще се сблъска и с някои кадрови проблеми във втория ешелон в комисията. Според Борислав Богоев, бивш заместник-председател на КФН, Стоян Мавродиев е успял да "спаси" най-приближените си служители. "Имам данни от комисията, че освен "златното изпращане" на тримата му най-приближени служители - главния секретар, директорите на координация и правната дирекция, Мавродиев е организирал и преназначаване на секретарките на безсрочни договори в отделите на КФН, за да запазят работните си места", допълва Богоев.
Маринела Петрова е новият зам.-министър на финансите
Ресорите на Карина Караиванова в Министерството на финансите ще поеме експерт от ведомството, стана ясно от съобщение на Министерския съвет. Това е Маринела Петрова, която досега беше директор на дирекция "Икономическа и финансова политика" във ведомството. Нейната структура отговаря за изготвянето на Националната програма за реформи и конвергентната програма, наблюдението по макроикономическите дисбаланси, подготовката на позициите и участие в съветите ЕКОФИН, Икономическия и финансов комитет и др. Има пряка отговорност в подготовката на присъединяването на страната ни към еврозоната. Петрова е в министерството от 2009 г. Преди това е отговаряла за преговорите по изпълнение на икономическите критерии за членство в ЕС и по глава "Икономически и паричен съюз" в Агенцията за икономически анализи и прогнози (закрита по времето на Симеон Дянков). Ресорите на Маринела Петрова като заместник на финансовия министър Владислав Горанов ще са управление на дълга, регулация на финансовите пазари, икономическа и финансова политика, сътрудничество с международни институции и управление на Националния фонд.
Избирателите ще отговорят само на три въпроса на референдума. Конституционният съд спря три от шестте въпроса на предстоящия през есента референдум по инициатива на "Шоуто на Слави", тъй като влизат в разрез с основния закон. От допитването отпадат питането за намаляването на депутатите наполовина, гласуването по електронен път и за мажоритарния избор на полицейските шефове. Така гражданите ще се произнесат в края на октомври само за мажоритарния избор на депутати, за намаляване на партийната субсидия на 1 лв. на получен глас и за въвеждане на задължителен вот. Референдумът ще се проведе едновременно с избора на президент.
До решението на КС се стигна, след като в началото на юни президентът Росен Плевнелиев се обърна към съда с молба да се произнесе дали формулираните и приети от НС въпроси отговарят на основния закон. Съдиите се съгласяват с много от аргументите на държавния глава. По темата за намаляването на депутатите от 240 на 120 КС приема, че това е от компетенцията на Велико Народно събрание (ВНС). "Такава промяна съществено засяга организацията и структурирането на НС, както и неговата дейност. Не е случайно, че 7-ото ВНС, водено от стремежа си за създаване на стабилна демократична, правова и социална държава, е въвело такива правила, които да правят практически невъзможно променящи се парламентарни мнозинства да приемат промени в конституцията, попадащи в предметния обхват на съответния член за дейността на НС". Съдиите предупреждават, че не може да се спекулира с вота на гражданите и напомнят, че референдумът не бива да се приема като разновидност на социологическо проучване.
По въпроса за електронното гласуване съдиите са на мнение, че темата вече е поставена на национално допитване през октомври м.г. и че впоследствие Народното събрание се е съобразило с желанието на по-голямата част от хората да им се позволи е-вот. "С приемането на промени в Изборния кодекс е създадена правна уредба, уреждаща възможност за бъдещото експериментално дистанционно електронно гласуване след 01.01.2018 г. и при определени конкретни условия. Съдиите признават, че конституцията е доста пестелива по въпроса за провеждането на референдуми, но са категорични, че по отношение на организацията и реда за произвеждането им тя изрично предвижда това да става чрез последващо уреждане със закон. "Това означава, че процедурните правила за инициирането и произвеждането на национален референдум, отчитането на резултатите от него и съдебният контрол са предмет на уредба в т.нар. Закон за референдумите, пише в документа. - Наличието на изрично конституционно възлагане налага извода, че решението за произвеждане на втори национален референдум по въпроса за електронното гласуване, освен на закона ще противоречи и на конституцията, защото проблемът се свежда именно до допускането на въпрос, който веднъж вече е бил поставян на референдум".
По въпроса за избора на полицейски шерифи съдиите отсъждат, че въпросът противоречи на конституционния принцип за разделение на властите. "Ако директорите в МВР се избират пряко с мажоритарна система в два тура, това ще промени конституционния модел на изпълнителната власт", мотивират се от КС. И изброяват пет аргумента в своя подкрепа, сред които, че е "немислима каквато и да било съвместимост между съблюдаването на конституционните изисквания и отпадането на отговорността на МС и на МВР за подбора на кадрите, които осъществяват държавната политика в областта".
"Проблемът възниква с особена острота и защото става дума за ръководителите на основни териториални структури на МВР, които по дефиниция изпълняват своите служебни задължения в условията на субординация и подчиненост на главния секретар", се казва още в мотивите. Шеф на областна дирекция на МВР, избран от гражданите, не може да бъде поставен на пряко подчинение на главния секретар, който е най-висшата професионална длъжност в МВР. Включването на пряко избран директор на областна дирекция в йерархичната структура на МВР поражда риск той да провежда собствена политика според личните си виждания за дейността на дирекцията, отсъждат от КС.
Доволство
Президентът Росен Плевнелиев приветства решението на КС. По думите му така се "защитава конституцията и развитието на пряката демокрация". "Не е допустимо конституцията да бъде изменяна чрез национален референдум. Гражданите трябва да бъда питани само по онези въпроси, по които има право да се произнася Народното събрание", категоричен е държавният глава.
Пълен хаос цари кой закон контролира ГМО в храните. Новите драстично по-ниски глоби за ГМО са "определени в разумен размер, така че да бъдат реално приложими и събираеми, като същевременно се запази и техният възпиращ и възпитателен ефект". Така министерството на земеделието мотивира вчера промяната, приета в сряда от правителството. Както "Сега" писа, министрите одобриха нов Закон за храните, според който глобите за пускане на пазара на храни с ГМО без разрешение от министерството на земеделието и без специално обозначение на етикета, както и за влагане на ГМО съставки в храни за деца са от 2000 до 4000 лв. и от 4000 до 6000 лв. за юридически лица. Досега санкцията беше от 25 000 до 35 000 лв., а за юридически - от 50 000 до 70 000 лв.
"Практиката показва, че глобите с такива високи размери се налагат изключително рядко. През 2015 г. е установена една пратка соя зърно с произход Украйна със съдържание на ГМО над допустимата прагова норма 0.9%. Съставени са 2 акта за установяване на административно нарушение", допълниха оттам. "В специалния закон - Закона за генетично модифицирани организми, са предвидени изключително високи санкции по отношение на пускането на ГМО на пазара, етикетирането и опаковането им" е другото обяснение на министерството за намаляването на глобите над 10 пъти. В същото време в мотивите към закона пише, че с него се завишават глоби за други нарушения при храните, тъй като по-ниските санкции нямат ефект.
Специалният закон за ГМО касае основно производството, но има и текстове за пускането на пазара и дори за етикетите на храни с ГМО. Според него глобата за пускане на пазара на подобни продукти без разрешение е огромна - от 300 до 500 хил. лв. Почти същата е санкцията за продажба на продукти извън точно определеното по лиценз - от 200 до 500 хил. лв. В закона е описано и какви трябва да са етикетите на храни с ГМО - например съобщението, че продуктът е с генномодифициран организъм трябва да заема поне 25% от опаковката. Нарушението за етикетирането се санкционира с 200 до 500 хил. лв.
Не е ясно обаче защо една и съща материя е описана в два закона, но с коренно различни санкции. Няма логика и в обяснението, че глобите по Закона за храните са прекалено високи, за да са събираеми, докато огромните санкции в Закона за ГМО си стоят високи и се ползват като обяснение за намалението на глобите в другия закон. Не е ясно и най-важното - по кой закон ще санкционират занапред министерството на земеделието и агенцията по храните, които осъществяват контрола над храните с ГМО и според двата закона. От агенцията по храните обявиха, че досега има само един случай на открити ГМО храни в нарушение на закона - случаят със соята от Украйна. Там са наложени 2 глоби - на производителя и на доставчика за 1000 и за 2000 лв. Соята е била разрешена за внос, но на етикета не е написано, че съдържанието на ГМО е над допустимите 0.9%. Глобата очевидно е по Закона за храните.
Гледни точки
"Законът за ГМО касае основно отглеждането и производството на такива продукти у нас", обясни пред "Сега" Евдокия Манева, бивш министър и зам.-министър на околната среда. Затова и според нея текстовете за пускане на ГМО на пазара в този закон касаят основно произведени у нас продукти. Със същия закон обаче на практика беше наложен мораториум върху всякакво производство на ГМО у нас. Вносът е разрешен, стига да е на някой от 30-те продукта, разрешени за внос в ЕС от Еврокомисията. В ЕС е разрешено и производство на един вид царевица.
Според Борислав Сандов от "Зелените", когато става дума за контрол над храни, основният закон трябва да е този за храните. И той като Манева смята, че Законът за ГМО касае основно производството. "Трябва синхрон, не трябва санкциите да са различни", допълни той.
Подслушват ни по закон и препоръка на полицията. Законът за противодействие на тероризма връща една порочна практика от миналото - подслушването за оперативни цели по "обосновано предположение". За това предупреди депутатът от БСП Димитър Дъбов по време на гласуването на проекта на първо четене. Дъбов припомни, че този вид подслушване не остава следа какви данни точно са събирани, с каква цел и дали след това записите са унищожени и няма да се използват във вреда на лицето. Той предупреди, че в законопроекта се фаворизира МВР и се омаловажава ролята на останалите фактори на антитерористична дейност.
Вътрешният министър Румяна Бъчварова обясни, че подобни закони има в няколко страни. Подчерта, че в проекта се балансират специалните мерки при евентуален терористичен акт и се защитават правата на хората.
Атанас Атанасов от РБ предупреди, че със закона се дава еднолично правомощие на министъра на вътрешните работи при антитерористична операция. Това означава, че МВР ще може индиректно да обявява извънредно положение, макар че в закона е записано, че това се прави от Народното събрание или с указ на президента. "Трябва да се направи така, че ограничаването на права да не става произволно и за това е необходим бърз съдебен контрол", обяви колегата му от РБ Димитър Делчев.
Янко Янков от ДПС заяви, че партията му има съмнения за евентуална злоупотреба с правата на гражданите, затова между първо и второ четене щели да внесат предложения за промени.
"Предпочитам да слушам за дела заради превишени правомощия, отколкото за погребения", заяви от парламентарната трибуна Красимир Каракачанов от Патриотичния фронт.
Проектът бе подкрепен от 133-ма депутати, петима гласуваха "против", а 14 се въздържаха. От БСП, ДПС и РБ заявиха, че ще внесат предложения за промени в проекта между първо и второ четене.
Изпреварваме румънците по качество на живот. България изпреварва част от балканските си съседи по качество на живот, сочи доклад на „Бостън консултинг груп" (BCG), една от водещите световни компании за бизнес стратегии, след направен анализ за 2016 г.
Страната ни надминава Румъния и Турция според точковата система, базирана на 44 различни индекса, сред които брутен вътрешен продукт, безработица, инфлация, инфраструктурата и други. България има 57,3 точки, а след нея са Румъния (55,9), Сърбия (53,7), Турция (53,1), Албания (50). Единствено трите балкански страни членки на ЕС - Словения, Гърция и Хърватия, надминават страната ни съответно със 79,3, 62,6 и 61,3 точки.
Според доклада най-висок стандарт на живот имат жителите на Норвегия (100 точки), Холандия (95), Финландия (94,9) и Германия (93,6). Любопитно е, че страните от Вишеградската четворка - Полша, Чехия, Словакия и Унгария, са класирани по-високо от Италия.
Искаме от Брюксел кораби и хеликоптери. Брюксел да ни помогне с хеликоптери и кораби, за да пазим по-добре границата на Европа. Това е призовал премиерът Бойко Борисов в телефонен разговор с канцлера на Германия Ангела Меркел. Двамата са обсъдили все по-усложнената и тежка ситуация с мигрантската криза, съобщиха от правителствената пресслужба. Борисов обяснил, че командироването на допълнителни служители на границата налага повече средства от бюджета.
Той е поискал съдействие от Фронтекс, агенцията за външна охрана на ЕС, за осигуряване на техника, кораби и хеликоптери. Меркел е поела ангажимент да постави този въпрос пред Еврокомисията, както и да разговаря с германския вътрешен министър за помощ. Борисов и Меркел обсъдили също решението на Арбитражния съд в Женева за АЕЦ "Белене", процедурите по "Южен поток", както и българската концепция за газов хъб.
Отпускат евтини заеми за фермери. Земеделските производители ще имат достъп до евтини кредити благодарение на новата схема, която стартира Националният гаранционен фонд, част от Групата на Българска банка за развитие. Това заяви зам.-министърът на земеделието Васил Грудев, който заедно с изпълнителният директор на НГФ Самуил Шидеров представиха схемата. "Сред ключовите предимства е разширяването на обхвата й, като не само бенефициенти по Програмата за развитие на селските райони ще могат да се възползват от нея, но и всички регистрирани земеделски стопани", каза Васил Грудев. Той посочи, че кредитите ще се отпускат с по-ниски лихви и намалено обезпечение, както за инвестиционни проекти, така и за оборотни средства. Схемата ще стартира с 50 млн. лв., като при интерес средствата може да бъдат увеличени. Фондът ще покрива до 50% от стойността на заемите.
НГФ ще гарантира до 3 млн. лв. по кредити на земеделски производители. Заеми по новата гаранционна схема, която ще стартира през август, ще отпускат 18 финансови институции. Това са Алианц банк, Банка ДСК, Банка Пиреос, БАКБ, ББР и МФИ ДЖОБС, Инвестбанк, Интернешънъл Асет Банк, ОББ, Общинска банка, ПИБ, Райфайзен банк, Сибанк, Тексимбанк, Ти Би Ай Банк, Търговска банка Д, УниКредит Булбанк и Пощенска банка.
Мигранти фалират бизнеса в сърцето на София. Присъствието на мигранти, което е съсредоточено основно на столичния булевард „Мария Луиза" е започнало да фалира бизнеса в района. За това се оплакаха търговци пред „Монитор". Много от обектите им са затворили врати, тъй като се е забелязвало масово оттегляне на клиентелата през последните две години. Причината била голямото струпване на чужденците, предимно от арабски произход, които денонощно скитат по тротоарите.
„Магазините за хранителни стоки затварят врати, а на тяхно място се появяват обекти с надписи на арабски. Хората ги е страх да пазаруват от тук. Избягват и да минават, ако са пеша. На този булевард вървят единствено дюнерите, заложните къщи и интернет телефоните, по които чужденците се обаждат на близките си зад граница", обясни пред „Монитор" продавачка от един от последните останали български магазини. Жената на няколко пъти е ставала жертва на грабежи от чужденци. Те я заплашвали с нощ и отмъквали оборота й. Често крадяли и алкохол.
„Почти ежедневно има полицейски акции тук, но няма видим резултат. Докато полицията е тук, те се крият, щом си тръгнат, те отново излизат по тротоарите. Вечерно време е невъзможно да видиш нещо различно от чужденци и проститутки от ромски произход, които седят на всеки ъгъл", разказаха още търговци.
Сред закъсалите за клиенти е и емблематичният хотел Lion, който се намира точно на „Лъвов мост". Сградата е луксозна, а за ремонта й са хвърлени стотици хиляди левове. Въпреки това посетители има все по-малко. Най-вероятно и това е причината зданието в центъра на София да се продава за 2,2 млн. лв.
„Хотелът се посещаваше предимно от чужденци. На самата станция на метрото е, удобно е, подсигуряваме и трансфер до и от летището. Въпреки това обаче все по-малко хора идват. Притесняват се от среднощните сбивания и кланета, които стават на метри от хотела, както и от хората, които постоянно гастролират тук", обясни служителка в хотела. Тя разбрала от медиите, че сградата се продава. Нямала точна информация каква е причината, но предполага, че именно насищането с мигранти в района спомага за това.
В същото време мигранти опипват жени в района на Централна гара, разказа пък читател на „Монитор", който станал свидетел на грозната сцена. Преди седмица млада жена била нападната в района на гарата. Тя тъкмо отивала към спирката на автобуса, когато била заобиколена от група чужденци, приличащи на мигранти. Те започнали да приближават и да й пускат ръце. Момичето се разпищяло и нападателите за щастие се разбягали. Младата жена обаче не подала сигнал в полицията.
„Нямаме регистриран подобен сигнал", обясниха от Второ районно, което отговаря за този район. Полицаите обаче често се отзовавали на сигнали за опиване на жени.
„Не знаем дали извършителите са роми или бежанци. В повечето случаи жертвите ги бъркат. Те действат в тъмната част от денонощието. Не говорят и е трудно да разбереш от каква националност или етнос са", обясниха още полицаите. Те реагирали моментално на позвъняванията, но всеки път, когато пристигали, се оказвало, че групичката се е разпръснала. Така в крайна сметка нямало задържан нито един опипвач. Според разкази на продавачи в района често се случвало жени да се крият в магазините. Обяснявали, че чужденци ходели зад тях и ги пляскали по задните части. Не били и редки случаите на директни сексуални предложения. От МВР обясниха, че заради тези оплаквания, въпреки че няма подадени официално сигнали, са пращали повече патрули в тези райони. Освен за опипвачи униформените следели и за съмнителни лица. Постоянно се правели и проверки на документите на чужденците. В района на Централна гара и булевард „Мария Луиза" пък операциите били ежедневни.
Премиерът: Санирането на блоковете е най-добрата социална политика. Санирането на блоковете е най-добрата социална политика, но от БСП лъжат хората, че ще им вземем апартаментите. Това каза премиеирът Бойко Борисов на откриването на поредната обновена сграда в София със средства от еврофондовете.
„По-голяма глупост от човешката няма, отсече премиерът и припомни за раненото от паднал бетон дете в Монтана. То пострадало, защото хората в един от входовете на монтанския блок отказали и те да участват в санирането.
Цената на вашите жилища ще се вдигне. Това ще се случи и с имотите на всички живеещи около Северната тангента, която ще открием на 14 септември", прогнозира Борисов и връчи плакети и грамоти на изпълнителите на проекта.
Премиерът каза още, че България е сред първенците на ЕС по усвояване на еврофондовете и фискална дисциплина.
Живущите в обновената сграда на столичния бул. „Евлоги и Христо Георгиеви" подариха на премиера ключ от вратата на входа на кооперацията. Проектът е на стойност 250 000 лв. и е финансиран безвъзмездно по ОП „Регионално развитие".
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |