По-ниски лихви след стрес теста. Лихвите по кредитите може да паднат след стрес теста на банките, който приключи в края на миналата седмица. Резултатите от одита потвърдиха стабилността на системата и повишиха доверието в нея. Те показаха, че рискът е на по-ниско ниво, а именно той държи лихвите високи. Това коментира пред "Стандарт" бившият финансов министър и настоящ депутат от ДПС Петър Чобанов. Според него това, заедно с изобилния и евтин финансов ресурс, може да свали цената на кредита. След високите оценки на международните одитори банките ни се увериха в правилността на политиките и практиките си и може да бъдат по-уверени в отношенията си с клиентите, каза още Чобанов. Очаква се още след проверките да има бум на раздадените кредити.
Банките вече са по-спокойни, след високите оценки на международните одитори те се увериха в правилността на политиките и практиките си и може да бъдат по-уверени в отношенията си с клиентите. Не съм имал подобен одит, споделя дългогодишен кредитен инспектор. И допълва - инспекторите бяха изключително коректни, точни и добронамерени, нямаше ги традиционните заяждания и дребнавости. В изненадващо спокойна атмосфера научихме много полезни неща, свързани с най-новите изисквания на европейските регулаторни органи, коментира служителят.
Банковите чиновници ще си доработват в съботите изоставането в преките им задължения заради стрес теста, който БНБ проведе през последните месеци в системата. Това научи "Стандарт" след разговори с редови банкови служители в столицата и страната. Извънредната работа не важи за някои от трезорите, които са предимно с чужди собственици и са правили упражнението и преди. Тежестта пада върху кредитните инспектори, които са били пряко ангажирани в проверките на качеството на активите и стрес теста. Стотици кредитни договори стоят "на трупчета", защото служителите са били ангажирани с предоставянето и обработването на документи за одиторите. За това предупреди и доц. Григорий Вазов и прогнозира проблеми за бизнеса. Очакванията са забавените кредити скоростно да бъдат разрешени и това да вдигне процента на кредитирането в близките месеци. Тъй като резултатите от одита потвърдиха стабилността на банковата ни система и повишиха доверието в нея, експертите предвиждат това също да повиши ръста на заемите.
Проект за 100 млн. в зона "Божурище". Два нови инвеститора влизат в Индустриална зона "Божурище" до София. Транспортната компания "Дриймс транс" ще изгради своя складова и сервизна база, а "Вак Инвест" ООД - логистичен център. Министърът на икономиката Божидар Лукарски връчи на двете компании сертификати по Закона за насърчаване на инвестициите. Това ще гарантира държавната подкрепа за ускореното реализиране на проектите.
"Инвестиционният проект на "Дриймс транс" ЕООД предвижда изграждане на складови помещения и сервизна база на терен от 50 дка, откъдето ще бъдат обслужвани транспортните потоци от и за България, Близкия изток, Турция и САЩ", обясни управителят на компанията Йордан Въчев. За целта ще бъдат закупен терен в района на с. Гурмазово, общ. Божурище, върху който да бъдат изградени закрити складове за съхранение на товари с площ 2000 кв. м, както и открити складове с площ 25 000 кв. м и офис сграда. На първия етап ще бъдат вложени 3.86 млн. лв., но в рамките на 5 г. инвестицията ще достигне 100 млн. лв., а разкритите работни места ще са над 1000. През първата година ще бъдат наети над 100 души персонал за обслужване на базата. "Около 10 млн. лв. ще бъдат вложени и за закупуване на нови транспортни средства за развитие на нашата дейност. Транспортният и логистичният бизнес в България расте страшно бързо, защото сме много конкурентни в ЕС", поясни Въчев.
Комплексен логистичен център за складиране и съхраняване на товари в Индустриална зона Божурище ще изгради и "ВАК ИНВЕСТ" ООД. На първия етап до средата на 2017 г. ще бъде изградена складова база от 2000 кв. м на стойност 1.606 млн. лв., а за 2019 г. са планирани още 3000 кв. м. Разкритите нови работни места ще са около 120. "В момента разполагаме с база в източната част на София, за нашата дейност е важно да имаме такава и в западната част", заяви управителят на фирмата Ивайло Конярски. "Този проект е важен и за останалите две по-големи компании в групата, които се занимават с изграждане и оборудване на електрически мрежи. Министър Лукарски отчете, че до момента сертифицираните инвестиционни проекти са за 179.5 млн. лв. и предвиждат разкриването на общо 2193 нови работни места. Този показател надвишава почти два пъти размера на заетостта по всички сертифицирани проекти през 2015 г. Три от тези проекти са разположени в Индустриална зона "София-Божурище".
"Хемус" от Варна към Търговище ще се удължи с 16 км за 130 млн. лв. Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) е готова да обяви още един търг за дострояването на магистрала "Хемус", съобщи във Варна министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова. Приключва обработката на документацията и ще тръгне процедурата за изграждане на 16.5 км - от пътен възел "Белокопитово" в посока Търговище при село Буховци, уточни тя. Прогнозната цена на поръчката е 8 млн. лв. без ДДС на километър, или 132 млн. лева за целия участък, уточни пред "Капитал" инж. Лазар Лазаров, председател на управителния съвет на пътната агенция. Сега магистралата стига на 32 км от Търговище, т.е. с бъдещата отсечка пътят съвсем ще приближи града.
Освен изграждането на открит магистрален път поръчката включва още строителството на един голям пътен възел и 6 виадукта, каза още министър Павлова. "Търгът вече върви от страна на Ябланица в посока Търново - 10 километра, така че да можем малко по малко да продължим изграждането на тази изключително важна магистрала", допълни тя.
От общо 420 км трасе на магистрала "Хемус" 170 км са готови и в експлоатация. Така дори след завършването на 10-те км след Ябланица и новите 16.5 км към Търговище проектът няма да е изграден и наполовина. Последната пусната отсечка беше точно около Белокопитово - за близо 5 км за 65.76 млн. лв., които бяха изградени от АМ "Черно море".
Ще стигнем ли до Варна
След прекратяване по нареждане на премиера Бойко Борисов на търга за 60 км от магистрала "Хемус" (от Ябланица до Плевен), които трябваше да бъдат изградени за поне 800 млн. лв. от обединения на "Джи Пи груп" и на "ПСТ груп", пътната агенция реши да раздели недостроените 250 км до Варна на малки участъци. Вместо с пари от еврофондовете за тях ще се ползва държавно финансиране. В момента тече търгът за 9.3 км от Ябланица до Боаза за 80 млн. лв. без ДДС. Офертите на потенциалните кандидати ще бъдат отворени следващата седмица. Срокът за проектиране и строителство е 910 дни, или почти две години и половина.
Паралелно тече търг за препроектиране на други 50 км от Боаза до разклона за Ловеч и Плевен. Участъкът е разделен на три лота - два с дължина 18 км и един от 14 км. Бюджетът за операцията достига 5.1 млн. лева и е осигурен от АПИ. Срокът за изработка на новите проекти е 770 дни, тоест строежът на магистралата след Боаза няма да започне в близките две години. Причината е, че в района около разклона Плевен - Ловеч има тежки участъци, а идеята е да не се минава през планини и да не се правят тунели, обясни във Варна министър Павлова.
Заетостта расте, но с малко. Пазарът на труда се подобрява за десето поредно тримесечие, средно към средата на тази година заетите в икономиката са с 22 хил. повече спрямо юни 2015 г. Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ), в които освен работещите на трудов и служебен договор влизат още самонаетите, хората на граждански договор и всички, които получават доходи от положен труд. От числата се виждат още две добри новини - младежката безработица намалява и като дял, и номинално. Освен това броят на т.нар. обезкуражени, които отдавна не намират заетост, също се свива.
Така през второто тримесечие общият брой на заетите в икономиката е 3.03 млн. души, което е най-голямото число за последните пет години. Преди седмица излязоха данни, че наетите на трудов договор са 2.36 млн., т.е. в страната 670 хил. души са в свободните професии. От данните излиза, че ако заетите са нараснали с едва 22 хил. за година, а при наетите увеличението е 46 хил. души, компаниите са ангажирали повече персонал на договор, докато самонаетите са се свили. Извън пазара на труда са около 430 хил. души - безработни и обезкуражени. Останалата половина от населението са деца, учещи, пенсионери, болни или избрали да не работят.
Данните на НСИ показват ясно няколко тежки проблема. На първо място структурата на пазара на труда продължава да се влошава. Основната част от новосъздадените работни места са при хората над 45 години, в което няма нищо лошо, проблемът е, че заетостта сред младите пада. Голяма част от отчетеното свиване при младежката безработица и на обезкуражените пък се дължи на общия демографски спад на населението - заради ниска раждаемост и емиграция.
Пазарен дефицит
От данните на НСИ се вижда, че броят на заетите намалява най-много при хората между 25 и 44 години, т.е. най-работоспособното население. Общо понижението е с 11.9 хил. души, а към тази бройка трябва да добавим и свиването с 1.4 хил. души при най-младите - от 15 до 24 години. Това намаление се компенсира изцяло от увеличението при по-възрастното население (с 35.4 хил. души).
Новите работни места, въпреки че са при по-възрастните, са от полза на цялата икономика. От една страна, тези хора се активират за по-активен живот, а от друга, техният жизнен стандарт се увеличава. Това се отразява под формата на повече потребление, което пък е отговорно в най-голяма степен за постигнатия икономически растеж от 3% през второто тримесечие на тази година. От друга страна, показва, че работодателите все по-трудно намират млади и квалифицирани хора за работните позиции.
Според Лъчезар Богданов, управляващ съдружник в анализаторската компания "Индъстри уоч", бизнесът все по-трудно намира хора за разширяване на дейността. "Пазарът на труда е на пластове. Първо бяха обрани най-квалифицираните. Сега се търсят хора с поне някакъв трудов опит, но ще дойде момент, когато работодателите ще трябва да работят с най-неграмотните и хората без никакъв опит", смята икономистът. И според него сме на ръба това да се случи.
По-малко младежи
Намалението при работещите млади хора има няколко обяснения. Те са свързани със спада на общия брой на икономически активното население в България. Част от по-младите и образованите предпочитат да напуснат страната. Друга част от свиването се дължи на чисто механичното преминаване на работещите от една възрастова група в друга, а няма по-млади хора, които да ги заместят. Общият брой на работната сила при хората между 15 и 44 години е намалял с над 73 хил. души за една година. И въпреки този спад броят на хората в тази възраст без работа е нараснал с над 13 хил. души.
По-малкото хора в работоспособна възраст обясняват и спада на обезкуражените - хората, които дотолкова са се отчаяли, че няма да си намерят работа, че дори не искат да търсят. Техният брой се е свил с близо 9 хил. души. Още по-дълбок разрез на пазара на труда показва, че намалението при отчаяните хора е почти изцяло в селата, а към това трябва да добавим, че при хората между 25 и 44 години отчаяните дори се увеличават.
Привидно добрата новина около спада на младежката безработица (до 29 години) също може да се обясни със с намалението като цяло в броя на икономически активното население в тази възрастова група. През второто тримесечие безработните младежи са паднали под 460 хил. души, докато предходните две години те дори растяха.
Заради бежанците МВР слага мобилни КПП-та из страната. МВР се стресна от набиращия скорост бежански поток и обяви, че ще слага тайни мобилни контролно-пропускателни пунктове (КПП) вътре в страната, включително по горските и третокласните пътища в Югоизточна България. Първите ще започнат да работят в района на Бургас и в Бургаска област. Пътуващите към морето трябва да се приготвят за затруднен трафик до края на лятото.
Това е и поредното признание на властта, че мигрантският натиск от югоизток рязко се е увеличил и съвпадна с обезглавяването на Гранична полиция от премиера Бойко Борисов. От Ловеч той разпореди на вътрешния министър Румяна Бъчварова да освободи всички от ръководството, които са имали участие в обществената поръчка на Гранична полиция за превоз на мигранти към центровете за настаняване. Тя беше спечелена от "Еделвайс 0707" ЕООД, собственост и управлявана от подсъдимия за трафик на хора Григор Григоров. Бъчварова веднага прие оставките на Антонио Ангелов и заместника му Йотко Андреев. Новият шеф ще е Светлан Кичиков, досегашен шеф на граничните полицейски кораби в Созопол и командир на кораба "Обзор".
Новината за подвижните КПП-та беше съобщена вчера от директора на националната полиция Христо Терзийски. Той обясни, че от трафик на имигранти вече се печели повече, отколкото от наркотици и кражби на коли. За две седмици на браздата са изтласкани 1858 души, показва статистиката на МВР. "Изграждане на КПП освен на традиционните места ще има и на второстепенни, третостепенни и горски пътища, така че да предприемем действия още в най-малкия периметър, в който можем да пропуснем хора, които нелегално са пресекли нашата граница", обяви Терзийски по БНР. Първоначално трафикантите превозвали чужденците от границата до София с 50-местни автобуси. "След това преминаха на микробуси - 20-местни, докато сега имаме случаи в по-голямата си част на задържани трафиканти с леки автомобили, с малки микробуси или с ванове", даде пример Терзийски. Точното позициониране на пунктовете нямало да бъде обявявано предварително. Те щели да се създават съобразно оперативната обстановка.
Няма никакви обяснения какво точно налага тази извънредна мярка, при положение че охраната на границата и от турска, и от българска страна е изключително засилена. България дори изгради ограда по част от тази граница, разположи специална видеосистема, изпрати и повече жива сила - над 150 души от жандармерията. Само до дни се очаква и пристигането на 200 служители от "Фронтекс", които идват с високопроходима техника и термовизионни камери.
И главният секретар на МВР Георги Костов призна, че има "усложнена среда за сигурност", свързана с нарастващи мигрантски потоци именно откъм Турция. След като обясни колко добре работели с турските си колеги, той обяви, че в сравнение с юли, когато на денонощие са предотвратявани по 100 опита за нелегално преминаване на границата, през август те са над 200. Вчера 40 иракчани са били задържани на изхода на Бургас. Те били в два джипа със софийска регистрация, управлявани от двама млади мъже. Двамата български шофьори са задържани за 24 часа и срещу тях са образувани бързи полицейски производства за каналджийство.
Оборот
Според Агенцията за обществените поръчки "Еделвайс 0707" ЕООД е спечелило две обществени поръчки. На 14 април т.г. фирмата е подписала договор за 2 години със "Софийска вода" за превоз на работници до Бусманци и обратно. Цената е 150 хил. лв. без ДДС. Договорът с Гранична полиция за 195 580 лв. без ДДС за една година е от 2 август, а поръчката е възложена на 13 юли. Документите са подадени лично от управителя Григор Григоров. Той печели в конкуренция с още 4 фирми, като е предпочетен заради ниската цена и доброто реноме на фирмата му. По същото време той е подсъдим за трафик на чужденци и е с мярка за неотклонение домашен арест. От документите в Търговския регистър става ясно, че на 21 юли е заличен като управител и на негово място е вписан баща му.
Британци копират софтуер на нашата НАП за лов на длъжници. Доживяхме британски чиновници да копират челен български опит. Става дума за електронна информационна система, която позволява на министерства, агенции, комисии, общини да проверяват дали фирми, на които имат да плащат пари, са коректни данъкоплатци, или имат задължения към бюджета. Ако да кажем фирмата претендира за плащане по обществена поръчка, а в същото време има просрочия към НАП или митниците - данъци, осигуровки, мита, акцизи и т.н., възложителят трябва да направи прихващане. Този софтуер беше въведен в края на 2014 г. за всякакви плащания на бюджетни организации над 100 000 лева, а наскоро правителството реши да свали прага за задължителна проверка на фирмите контрагенти на 30 000 лева.
Именно тази система за засичане на фирми, които не изрядни към бюджета, а искат пари от бюджетни структури, силно е впечатлила европейските партньори, похвали се вчера НАП. "Прилагането на този модел се оказа много успешно. В момента приходната администрация на Великобритания проучва опита на България", съобщи шефът на дирекция "Събиране" в НАП Боряна Жилова, чийто екип се замислил софтуера. Българското ноу-хау било високо оценено на среща на Европейската организация на данъчните администрации през април и заинтригувало експерти на приходната администрация на Обединеното кралство.
Благодарение на контролния механизъм само за година и половина са събрани близо 300 млн. лв забавени плащания към бюджета, твърди НАП.
Борисов уволни шефове на Гранична полиция и кмета на "Младост". На Голяма Богородица премиерът Бойко Борисов уволни шефове в Гранична полиция заради скандална обществена поръчка за превоз на мигранти, спечелена от каналджия, и кметицата на "Младост" заради планове за застрояване.
Преди да запали свещ пред чудотворната икона "Троеручица" в Троянския манастир, премиерът поиска оставките на граничен полицай №1 Антонио Ангелов и заместника му Йотко Андреев. Получи ги в ранния следобед.
"Срам - друго не мога да кажа", коментира Борисов скандала с трафиканта.
Ръководството на ГЕРБ поиска и веднага получи оставката на кметицата на "Младост" д-р Цвета Авджиева след бурни протести срещу строеж върху детска площадка. "Младост" ще избира нов управник на президентския вот.
Кметът на район „Младост" подаде оставка
Светлан Кичиков ще е новият шеф на Гранична полиция
Хванаха Тошко Киловата с манипулиран електромер. Тодор Илиев Тодоров, известен като Тошко Киловата, е хванат на място при монтиране на манипулиран електромер на ел.табло в обществена сграда в Кранево. Това е станало в събота, около 19,45 часа, пише в бюлетина на МВР-Добрич. В лаконичното съобщение се казва, че 45-годишният криминално проявен мъж от Варна е задържан след проведени оперативно издирвателни мероприятия и процесуално следствени действия и по случая е образувано досъдебно производство.
"24 часа" научи, че Тошко Киловата е легендарно име сред крадците на ток в Североизточна България. Запознатите твърдят, че той дори е превърнал манипулирането на електромерите в доходоносен бизнес. "Кариерата" му започва преди години. Киловатът е уволнен през 2012 г. от енергото във Варна, където е работел като електромонтьор.
Използва професионалните си познания, за да предлага срещу заплащане "трикове" за пестене от сметките за ток. Преди 2 месеца е хванат в Шумен с манипулиран електромер, но е пуснат. Тодор Тодоров е съден за кражба на ток преди години и оттогава е прозвището му Тошко Киловата.
Такива случаи показват, че просто системата не работи, коментират специалисти. Българското законодателство било такова, че допускало най-наглите крадци да се измъкват безнаказано. Например, преди години при подобен случай на място е хванат крадец, пред отворено ел.табло. Тогава обаче той се измъква, след като адвокатът му пледира, че просто се разхождал, видял, че има отворено табло и като съвестен гражданин отишъл да го затвори, за да не пострада дете или възрастен гражданин. Нищо, че всичко това се е случило по тъмно, когато едва ли някой "съвестен" гражданин се разхожда покрай елтаблата.
Стига се до абсурди и, защото в съда трябвало да се доказва пряка връзка между обвиненият и извършеното посегателство. И заради презумцията за невиновност "падали" делата дори при доказани манипулации на електромер по 7, дори 9 пъти.
Освен това не се допускала солидарна отговорност и ако е "пипан" електромер например на семейство от двама души в съда трябвало да се доказва кой точно - мъжът или жената е извършил престъплението. Именно тези "вратички" се използват умело от лица като Тошко Киловата. Те най-нагло предлагат услугите си не само на битови абонати, но и на фирми в цяла България. И често се установяват манипулирани по подобен начин електромери в цели райони.
В същото време световната практика е, че при установено манипулиране на елекромер отговорността е на собственика на имота. И той трябва да доказва, ако евентуално някой друг е извършил посегателството. Подобен принцип важи и при глобите с електронен фиш на КАТ. Ако камера снима кола с превишена скорост, санкцията се налага на собственика на автомобила. Ако не го е карал той, тогава може да посочи и докаже, че друг е извършил нарушението. Според експертите подобно законодателно третиране се налага и при кражбите на ток, защото в противен случай се стига до гореописаните абсурди. И въпреки че се знае, че Тошко Киловата краде ток, той се измъква. Още повече, че за престъпления, които предвиждат под 5 г. затвор не могат да се използват и специални разузнавателни средства. И се налага като в този случай крадецът да бъде дебнат едва ли не денонощно. Тошко Киловата бил хванат по сигнал на охранителната фирма на "Енерго-Про" която правила регулярни проверки в района и сварила Тодор сръчно да борави по манипулирания електромер.
Според разследващи всъщност крадци на ток, които са поставили дейността си на конвейер като Тошко Киловата в България не са много, но именно такива „професионалисти" нанасят най-големите вреди. В миналото основно манипулациите били чрез шунтирани с кабел електромери, до които проверяващите нямат достъп, защото са вътре в къщите. Сега обаче отчитащите устройства са на на границата на имотите. Освен това електромерите вече са електронни. Те на практика са един мини компютър и без специални познания от "отдадени на делото" експерти в кражбите няма как да се "пипат". Затова и се създала ниша за професионалисти като Тошко Киловата.
Да се краде ток е по-изгодно, отколкото да се плаща - 15 ст./квтч. Парадоксално, но излиза, че в България да се краде ток е доста по-изгодно, отколкото да се плащат сметките. При т.нар. нерегламентирано потребление, което включва и манипулациите върху уредите за търговско измерване, електроразпределителните дружества могат да таксуват откраднатия ток по методика на КЕВР, съгласно която цената е значително по-ниска от крайната тарифа за редовните абонати. Така сега след последните решения на регулатора за откраднат ток "тарифата" е около 15 ст. за квтч, докато едно домакинство в североизточна България плаща по 21,95 ст. При това периодът, за който може да се прилага т.нар. "дотаксуване" е регламентиран на 3 месеца, въпреки че реално нарушенията са за по-дълъг период. Това допълнително лишава дружествата от финансов ресурс, който би могъл да се вложи в развитие на електроразпределителната мрежа. Освен това кражбите на ток ощетяват и всички клиенти, които коректно заплащат сметките си за ток.
През 2013 г. на територията, обслужвана от "Енерго-Про Мрежи", са установени случаи на неправомерно потребление на еленергия за общо 22 000 000 кВтч. В резултат на констатираните нарушения дружеството е дотаксувало ток на стойност близо 5,5 млн. лв. За 2014 г. количеството неправомерно използвана електрическа енергия е 17 000 000 кВтч, които по действащите по това време цени възлизат на 3 млн. лв. Общо 16 000 000 кВтч е установеното нерегламентирано потребление през 2015 г. за близо 2 млн. лв. През първото полугодие на 2016 г. засечените нарушения при консумация на ток са за 7 500 000 кВтч на обща стойност 1,2 млн. лв.
Бойко и Цветанов показаха Кристалина на електората. Кой ще е кандидатът за президент на ГЕРБ загатнаха премиерът Борисов и заместникът му в ръководството на партията Цветан Цветанов, обявиха политически анализатори пред „Труд". Причината - двамата последователно се появиха в компанията на зам.-шефката на Еврокомисията Кристалина Георгиева.
Първо Георгиева зае централно място в посещението на министър-председателя в Троянския манастир.
„Радвам се, че на днешния празник Успение Богородично с еврокомисаря и финансовия министър посетихме Троянския ставропигиален манастир. Щастлив съм от това, което видях, поздравявам отговорните свещеници, участвали в осъществените ремонти и реставрации", написа Борисов във фейсбук.
След това пътищата на Георгиева и министър-председателя се разделиха - той отпътува за Ловеч, а тя се върна в София. В столицата в църквата „Св. София" я очакваше зам.-председателят на партията и шеф на парламентарната група Цветан Цветанов.
Двамата станаха кръстници на дъщерята на пожарникаря Тихомир Ненов и съпругата му Антония.
„Пожелавам на малката красавица да е много здрава и много успешна във всичко, с което се захване!", написа също в социалната мрежа Георгиева.
Цветан Цветанов пък публикува снимки как сменя памперса на бебето, а под фотосите разясни: „Запознахме се с Тихомир и тогавашната му приятелка след завръщането му от гасенето на големите пожари в Русия, а съдбата ни срещна и след това в с. Бисер. През 2012 г. заедно с Кристалина кумувахме на сватбата на младото семейство."
Дончев с намек още в четвъртък: Тя е познатият за света човек
В кандидатпрезидентската кампания ГЕРБ ще заложи на познат за света в политика - това обяви още в четвъртък в ефира на телевизия България он еър вицепремиерът Томислав Дончев.
Според него номинацията трябва да е утвърдено име, а не началник на военен щаб, какъвто е генерал Румен Радев, който има големи шансове да стане общ кандидат на БСП и АБВ.
Според политическите анализатори най-утвърдените имена пред света, с които разполага управляващата партия, са Бойко Борисов и Кристалина Георгиева. Премиерът вече заяви, че няма намерение да се включва в надпреварата за „Дондуков" 2, и така фаворит става Георгиева.
В партията вече са наясно с името
В редиците на ГЕРБ са наясно с името на кандидата за президент 0 това се разбра от думите на зам.-председателя на формацията Цветан Цветанов.
„Името вече го имаме. Но не смятаме, че сега е удачно да бъде обявено", каза Цветанов. Той се аргументира, че сега е най-важно правителството да може да работи спокойно. Заместникът на Борисов за пореден път обяви, че кандидатпрезидентската двойка ще бъде ясна през септември.
Източници на „Труд" от парламентарната група на ГЕРБ обаче разкриха, че името на Кристалина Георгиева е дошло на дневен ред, след като премиерът Борисов каза колко напрегната е обстановката в света.
Преди две седмици министър-председателят заяви, че след критичните ситуации в Европа (терористичните атаки във Франция и неуспешният опит за преврат в Турция) се е отказал от двама потенциални кандидати.
„Те имат добри качества, но може да не се справят в кризисна ситуация", обясни Борисов.
Георгиева пък била доказала, че владее положението дори в най-напрегнатите моменти, обясниха хора от ПГ на ГЕРБ пред вестника. Като пример за това те дадоха ресора й в предишната Еврокомисия, който беше „Хуманитарна помощ и реакция при кризи".
Акциите на ПИБ и ЦКБ поскъпнаха. Акциите на Първа инвестиционна банка АД поскъпнаха с 2,47% в първия ден на борсовата търговия след обявяването на резултатите от стрес тестовете на банките, показват данните на Българска фондова борса към 17 ч. При затварянето на борсовата сесия акциите на ПИБ леко поевтиняха, но останаха на положителна територия.
Другата банка, която излезе на плюс през днес бе Централна кооперативна банка АД, чиито книжа добавиха 8% към стойността й и се търгуваха по 1,026 за брой.
От трите търгувани на БФБ банки единствено Българо американска кредитна банка излезе на отрицателна територия и акциите й се понижиха с 4,52%.
Въпреки, че търгуваните обеми на фондовата борса са сравнително малки търговията показва, че инвеститорите оценяват положително обявените от централната банка резултати от прегледа на активите на финансовите институции и стрес тестовете на банките у нас.
Изнесените от централната банка в събота данни показаха, че всички банки у нас са стабилни и добре капитализирани.
„Стрес тестовете показаха, че банките имат достатъчно капитал спрямо изискванията в европейския регламент", заяви председателят на Асоциация на банките в България Петър Андронов.
Той обясни, че при тестовете се проучва всичко, включително оценителите е трябвало да проверяват вътрешни кредити и лоши кредити. На практика те провериха 75% от кредитния портфейл, докато „в Европа, когато проверяваха банките, едва стигаха до 20%". Проверява се абсолютно целия портфейл, без значение дали банката има клонове извън страната или извън ЕС, като се започва с най-големите кредити.
Според Андронов няма възможност някоя банка да е укрила информация.
100 души съдят паяка годишно. Около 100 души годишно съдят паяка за това, че е вдигнал автомобила им незаконно, сочи проучване на „Монитор". Шофьори, които са убедени, че незаконно са репатрирали колите им до наказателен паркинг, подават искове в териториалните административни съдилища. Жалбите са или срещу полицаи, или срещу общински служители, които са наредили вдигането на автомобил.
Според статистиката през последните 5 години Върховният административен съд - ВАС е разгледал 123 дела с такива казуси.
В 7 от случаите е осъдил полицейска дирекция, чийто служител е разпоредил преместването на автомобил, в 6 случая са осъдени общини по същата причина. В 2 случая са осъдени стопани на пътища, които неправомерно са наредили репатриране на пътно превозно средство. Има и 5 случая на осъдени шофьори - това са дела, в които съдът е преценил, че жалващият се водач губи спора и трябва да заплати размера на адвокатския хонорар, даден от ответната страна.
Присъдените обезщетения варират от 15 до над 1000 лв., като най-често се движат от 200 до 500 лв., в зависимост от иска и от решението на съда. Осъдените поделения на МВР заради неправомерно вдигната кола от „паяк" трябва да платят общо около 2100 лв., общините - общо около 2500 лв., шофьорите - общо около 1400 лв., а стопаните на пътища - общо 1000 лв. В останалите случаи ВАС или е потвърдил решението на регионалните административни съдилища без да присъжда обезщетение, или е върнал делото там за разглеждане от друг състав на съда или с указание за продължаване на производството в определена част. В болшинството случаи ВАС отхвърля жалбите срещу репатриране на коли.
Цветан Василев спъва придобиването на „Авионамс". Две фирми, свързани с банкера-беглец Цветан Василев, спъват финализирането по придобиването от страна на държавата на военно-ремонтния завод „Авионамс". Причината е, че обжалват търга, при който Държавната консолидационна компания закупи военно-ремонтния завод за сумата от 28 941 117 лева.
Търгът бе в началото на май, а заводът бе сложен на тезгяха от частен съдебен изпълнител заради огромни задължения към КТБ.
Въпреки че оттогава минаха 3 месеца, вчера стана ясно, че „Авионамс" де юре още не е прехвърлен към Министерството на икономиката, което е принципал на Държавната консолидационна компания. Причината е, че тече още процедура по обжалване, обясни икономическият министър Божидар Лукарски, като допълни, че тя вероятно ще приключи най-рано септември.
Проверка на Агенция „Монитор" установи, че закупуването на завода от страна на държавата е било обжалвано от две дружества, все свързани с Цветан Василев. Едното е „Хедж инвестмънт България", което допреди търга бе собственик на 99,9% от капитала на „Авионамс" и именно заради неговите задължения към КТБ заводът се оказа на тезгяха. Другото е офшорка, регистрирана на Британските Вирджински острови, зад която също стоял Василев. При обявяването на търга тя предложила оферта от 40 млн. лева, но така и не внесе изискуемия по закон задатък - т.е. нужния депозит, за да може да наддава. Съответно не бе допусната до участие и за купувач бе обявена „Държавната консолидационна компания". Жалбата на „Хедж" вече е била разгледана на две инстанции, като окончателно е отхвърлена от Апелативен съд-София. В момента на същата инстанция е и жалбата на офшорката, но решението по нея предстои. Това е поредният опит на Василев да сложи ръка върху „Авионамс", като заводът е и един от малкото реални активи, щедро кредитирани от КТБ. Преди повече от година банкерът беглец направи опит да го отмъкне заедно с още 5 дружества през трупата за 1 евро на белгиеца с московски паспорт Пиер Луврие, но се провали.
Новината за опита на Василев да спъне финализирането на продажбата на „Авионамс" идва в момент, в който стана ясно, че заради придобиването от страна на държавата на завода той може отново да се сдобие и с лиценз за ремонт на руските ни самолети. Преди дни премиерът Бойко Борисов обяви, че е постъпило писмо от руски държавен консорциум, в което се предлага да стартират разговори за целта. Заводът загуби лиценза, след като бе приватизиран през 2012 г. Връщането на разрешителното пък според Борисов ще позволи ние сами да си ремонтираме МиГ-овете и СУ-тата.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |