Банките минават успешно стрес тестовете. Българските банки са преминали през най-голямото си регулаторно изпитание безпроблемно. Това е основното заключение от приключилия преглед на качеството на активите (AQR) и стрес тестовете на банките, което гуверньорът на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев обяви в аванс. От неговото изявление, публикувано на сайта на централната банка два дни преди публикуването на пълните резултати, става ясно, че основният проверяван показател - адекватността на базовия капитал от първи ред, остава далеч над този при европейските банки дори при сбъдване на най-тежкия макроикономически сценарий. Освен това капиталовата адекватност на всяка една от институциите след AQR е над минималните регулаторни изисквания и няма необходимост от ползване на публични средства за подкрепа на сектора. В предварително записаното видеоизявление на Радев става ясно, че все пак ARQ е довел до корекции в показателите на някои банки, а също и до предписания за увеличаване на капиталовите буфери и намаляване на рисковите експозиции. Наложените мерки трябва да започнат да се изпълняват от понеделник, 15 август. Подробното обявяване на резултатите с данни за всяка от банките ще бъде направено в събота от 13:00 ч. В допълнение към първоначалния план за публично оповестяване, който не предвижда свикване на пресконференция с възможност за задаване на журналистически въпроси, от БНБ се ангажират да предоставят "отговор на всеки поставен конкретен въпрос, свързан с тези резултати след тяхното оповестяване".
По-стабилно от очакваното
От изявлението на Димитър Радев става ясно, че базовият капитал от първи ред остава на ниво от 18.9% за системата при законов минимум от 4.5%. В края на миналата година той беше 20%, а към март - 20.8%, което показва, че корекцията е минимална. Дори в случай на дълбока икономическа криза в утежнения сценарий на стрес тестовете този показател би се понижил до 14.4%, а при базисния сценарий ще се покачи до 22.2% към края на 2018 г. За европейските банки данните са значително по-ниски и възлизат съответно на 13.9 и 9.4%. Това е доказателство за стабилност, каза чрез видеоизявление управителят на БНБ.
"Капиталовата адекватност на всяка една банка след прегледа на качеството на нейните активи остава над минималните регулаторни изисквания. Разбира се, индивидуалните данни варират спрямо посочените осреднени числа", добави Радев, като посочи, че в зависимост от това са изготвени мерки, които за някои банки предвиждат поддържане на съществуващите капиталови буфери, докато за други са насочени към увеличаване на капиталовите буфери и намаляване на рисковите експозиции, например продажба на портфейли от кредити. В събота ще стане ясно колко са банките, които трябва да започнат да изпълняват предписаните им надзорни мерки, както и какви са поставените им срокове.
Управителят на централната банка увери, че не се налага публична подкрепа на банките с ресурси, финансирани от държавния бюджет. Мерките за поддържане и подобряване на капиталовата позиция на отделните банки са основани изцяло на пазарни решения и частни източници, посочи Радев в изявлението си. Това означава, че заделените в държавния бюджет буфери за подкрепа на финансовия сектор няма да се използват. През миналата година финансовото министерство изтегли 2 млрд. евро заем, част от който бе предназначен с тази цел. "Заделеният от правителството фискален буфер, който служеше като потенциална застраховка за запазване на стабилността на банковата система, ще бъде използван за плащания по дългови падежи, с което отпада нуждата от рефинансирането им с нов дълг", обясни финансовият министър Владислав Горанов в писмено изявление чрез пресцентъра си.
Няма да има необходимост и да се черпи от ресурса на специалните фондове за възстановяване и преструктуриране на банки и фонда за гарантиране на влоговете в банките.
Проблемите от миналото са в миналото
"Искам да уверя обществеността, че линията на дисциплина и реформи в банковия сектор ще продължи, като нейната основна насоченост ще бъде не към решаване на проблеми от миналото, а към успешно посрещане на бъдещите предизвикателства, свързани с поддържането на финансовата стабилност в страната и нейното пълно интегриране в европейската финансова инфраструктура", каза още гуверньорът на БНБ Димитър Радев, който пое поста през лятото на миналата година след 12-годишно управление на институцията от Иван Искров.
Обявените досега резултати са по-добри от очакваното и дават силни възможности на БНБ при запазени буфери да затяга надзора. При обявяването на детайлните резултати обаче предизвикателството пред централната банка ще е да запази доверието в цялото упражнение и да разсее всякакви съмнения, че резултатите може да не разкриват цялата картина.
Ново германско предприятие за 20 млн. лв. до Пловдив. Германската компания Intrama разширява производството си в България. Компанията, която изработва и търгува с пакетиращи машини и консумативи за хранително-вкусовата промишленост, ще отвори нова производствена база към действащата си в Пловдив. Фирмата има и още едно предприятие в село Герман край София. Инвестицията в новата фабрика ще е 20 млн. лв., като строителството трябва да е приключило до края на годината. Това е поредното предприятие, което избира региона на Пловдив за новото си производство.
На входа на Пловдив
Строителството в "Тракия икономическа зона" ще започне на 17 август, а инвестицията в завода за гъвкави опаковки е около 20 млн. лв. Предприятието, което ще се простира на около 13 000 кв. м, ще се намира в землището на с. Бенковски на влизане в Пловдив от магистрала "Тракия" точно до открития през април нов завод на Sensata. Изпълнител е "Кастело Прикаст", която е строила и други подобни проекти. Тя е спечелила търга от "Интрама" с твърда цена при процедура design&build. От германската компания обявиха, че изграждането е изправено пред няколко предизвикателства, най-вече кратките срокове за завършване на строежа, тъй като в края на годината трябва да пристигнат първото оборудване и машини. Предприятието трябва да отговаря на определени изисквания заради високата температура в производството, нуждата от вентилация и т.н. По тази причина някои от сградите ще бъдат високи над 20 метра.
Справка в имотния регистър показва, че през миналия декември "Интрама инвест" е закупила от пловдивската компания "Имоти онлайн" терен от над 25 декара срещу 1.17 млн. лв. В средата на тази година имотът и търговското предприятие са заложени пред Уникредит Булбанк, която е предоставила инвестиционен кредит от 16.5 млн. лв. Това най-вероятно е дълговата част от финансирането за новото предприятие.
Проектът ще отвори около 110 нови работни места, обявиха от компанията. Така екипът на "Интрама" в България ще нарасне с над 50% от сегашния персонал от 200 души. Групата е дъщерна на създадената в Германия преди 23 години Intrama Services. Съдружници в нея са немски и български бизнесмени, но производствената й дейност и централният мениджмънт се намират тук. Според търговския регистър българското дружество се управлява от мениджърите и на германското - Александър Божилов и Франк Улрих. В сайта на компанията двамата са посочени като собственици.
И търговия, и производство
Освен в България компанията има клиенти и в Румъния, Сърбия, Македония и Косово. Бизнесът й е съсредоточен в две компании с около десет офиса в страната - "Интрама инвест" и "Интрама проект", а освен Пловдив другият й завод е в село Герман край София. Това предприятие се занимава с печат на етикети и други дейности.
"Интрама инвест" произвежда и продава консумативи (опаковъчни материали, етикети и др.) и софтуер за хранително-вкусовата индустрия, както и машини за сектора. Клиентите в България са над 600, основните са веригите, пише в отчета на дружеството. Сред тях освен търговци като "Билла", Кауфланд", "Метро" и др. личат имената и на месни и млечни производители като "Тандем В", "Димитър Маджаров 2", "Ел Би Булгарикум", "Жоси" и др. Сред ползващите услугите на компанията са и заведения като "Под липите" и "Хепи", както и хотели като "Гранд Хотел София" и др. Консолидираните приходи на фирмата за 2015 г. са 21.7 млн. лв., което е над 2 млн. лв. повече от предходната. Във фирмата работят почти 150 души.
През 2009 г. от търговската фирма се отделя производствено предприятие - "Интрама Протек". То е за продукти от фолио, както и за вакумни опаковки, торбички и пликове. От 2011 г. групата произвежда и машини за вакуумни опаковки. Приходите за миналата година са 8 млн. лв., от които 60% са от производство на фолио, а печалбата е малко под 500 хил. лв. Във производството работят 50 души.
Като цели за 2016 г. в отчета на компанията е записано, че ще се изгради ново предприятие и че ще заместят 80% от вносните материали със собствено производство.
МВР погази закон и морал, за да даде на Турция враг на Ердоган. В разрез с Европейската конвенция по правата на човека, потъпквайки българската конституция и Закона за чужденците, както и две задължителни съдебни решения и предизвиквайки международен скандал, МВР предаде на Турция преследвания от режима на Ердоган Абдуллах Бююк в сряда следобед. Това не е единичен случай - общо 31 турски граждани са били изгонени от страната по същия начин от началото на годината, а други 35 се издирват, призна зам. главният секретар на МВР Георги Арабаджиев. Предаванията са ставали без на тях да присъстват представители на омбудсмана или правозащитници, както е предвидено в закона. На експулсираните не им е дадено право и да обжалват заповедите пред съда.
Нито една държава досега не си е позволила да даде в ръцете на Ердоган негов политически враг. Затова и турският президент специално благодари на българските власти и ги даде за пример на всички, най-вече на САЩ, които отказват да му предадат живеещия там Фетуллах Гюлен.
Турският гражданин Абдуллах Бююк минава за поддръжник на Гюлен, който беше нарочен от Ердоган за организатор на неуспелия опит за преврат срещу него. Той пребивава легално у нас от септември миналата година, като през това време е кандидатствал за политическо убежище, хуманитарен статут и е представил доказателства пред съда, че е политически преследван в родината си. Самият Ердоган и външният министър на Турция Мевлют Чавушоглу неведнъж се заканваха публично да се разправят с противниците си, сред които е Бююк, като не изключиха и връщането на смъртното наказание.
В тази зловеща ситуация МВР устрои хайка на беглеца насред София, без да му даде възможност да се защити, като обжалва заповедта си за експулсиране, и директно го закара на Капъкуле, където го е предало на турските власти. Там вече чакали десетки журналисти с камери и фотоапарати, въпреки че МВР твърди, че е връчило експулсирания в ръцете на първия срещнат турски униформен.
Според известните правозащитници Михаил Екимджиев и Александър Кашъмов действията на полицията са абсолютно незаконни и ще струват на правителството тежки критики от Европейския съюз, както и сигурна глоба, ако се стигне до дело в съда в Страсбург. Екимджиев сравни МВР с бандитска шайка, която е способна да предаде и всеки български гражданин, тъй като се действа по целесъобразност с тъпчене на законите. Според двамата адвокати щом съдът е преценил, че в Турция няма гаранции за справедлив процес и има опасност от унизително отношение и нарушение на човешките права на Бююк, дори българският Закон за чужденците не позволява предаването му. Аргументът, че чужденецът е опасен за националната ни сигурност, не може да служи за повод да се наруши законът, категоричен е Екимджиев. Според чл. 44а от Закона за чужденците заповедите за експулсиране не се изпълняват в държава, в която животът и свободата на конкретния човек са застрашени и той е изложен на опасност от преследване, изтезание или нечовешко или унизително отношение. За това ни задължават и международни договори и тази забрана действа дори по време на война. Самият закон предвижда алтернативни мерки - най-елементарната е човекът да се изолира в домовете за временно настаняване на МВР, докато съдът не се произнесе. Дори когато става дума за търсен за тероризъм, правилото е да бъде предаден на трета сигурна държава. Ако това не стане в срок от една година, му се дава право да работи и живее в страната, която иска да го експулсира.
Това е най-тежкият юридически и морален провал на българското правителство през последните 20 години, заяви Екимджиев. "Вместо да сме правова държава, в която се спазват законите, управляващите угаждат на един диктаторски режим. Те направиха услуга на турските служби в жесток конфликт с европейското право и трябва да очакват остра реакция от Европейския съюз", каза той.
Акцията на МВР по предаването на Бююк породи силни съмнения, че правителството на Бойко Борисов е сключило сделка с Ердоган. Въпреки че МВР категорично отрича, подреждането на фактите говори точно за това. Вътрешният министър Румяна Бъчварова не можа да защити убедително нито едно действие на подчинените си и в крайна сметка призна, че служителите й са се престарали и са нарушили Закона за чужденците при предаването на Бююк на турските власти. На въпрос не се ли притесняват от последиците зам. главният секретар на МВР Георги Арабаджиев отговори цинично: "Изпращаме го в родната му страна, където е семейството му".
Забележителна е бързината, с която МВР действа. Цялата машина се задейства след опита за преврат срещу Ердоган на 15 юли. Преди това турската прокуратура на два пъти иска екстрадиция на Бююк, но съдът отказва, а МВР не се меси. След преврата Ердоган публично поиска той да бъде предаден, но турската страна не предприема никакви стъпки по официален път. Затова пък МВР изземва инициативата.
Конкретният повод за предаването на Бююк на Турция е отказът на президентството да му предостави политическо убежище. Той е подал молба на 24 февруари, но едва на 27 юли е получил отказ. Комисията по предоставяне на убежище към вицепрезидента Маргарита Попова е дала становище, че турчинът не заслужава закрила, като се е позовала на писмено становище на ДАНС и е пренебрегнала двете съдебни решения. От кабинета на вицепрезидента заявиха, че нямат практика да обявяват мотивите си, което е абсурдно. На 9 август дирекция "Миграция" на МВР издава заповед за експулсиране на Бююк, която е изпълнена още на следващия ден.
Омбудсманът Мая Манолова осъди остро действията на МВР и обяви, че незабавното изпълнение на заповедта за експулсиране е в нарушение на конституцията, Закона за чужденците и Европейската конвенция за защита правата на човека. Според нея Бююк е можело да бъде настанен в някой от центровете на дирекция "Миграция", такъв има в Бусманци.
Манолова не е била уведомена за изгонването и научила за него от медиите. Информация са нямали и от Българския хелзинкски комитет, които имат договор с дирекцията да присъстват в такива случаи, въпреки че от МВР отричат това. Манолова обясни, че МВР не е спазило законовото изискване да викат наблюдатели и в останалите 31 случаи на изгонване на турски граждани от началото на годината.
Нарушенията всъщност са във всяко действие на вътрешното министерство, което поставя сериозно въпроса за оставки там. На въпрос на "Сега" ще има ли оставки в МВР премиерът Бойко Борисов не отговори.
Всеки пети в София трупа неплатени сметки за вода. Ръст от 50% на длъжниците само в рамките на две години отчита "Софийска вода". Ако през 2013 г. те са били "само" 10.86%, то през миналата те вече са между 22 и 24 на сто, показа справка на концесионера, поискана от в. "Сега". Заедно с длъжниците расте и броят на заведените от концесионера дела. Ако през м.г. те са били около 2500, то към края на полугодието заведените дела са вече 8780. Размерът на висящите дългове през м.г. е над 83 млн. лв., става ясно от финансовия отчет на дружеството.
Хората най-често отлагат плащането на сметки за вода и парно, защото при тях услугата не може да бъде спряна до издължаването - за разлика от тока или телефона например.
От 1 май "Софийска вода" работи по нови цени. Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) одобри поскъпване на водата в София с 3.4%. Ново увеличение се очаква да има от 1 януари. Според разчетите на концесионера от Нова година цената трябва да се повиши с 19 стотинки до 2.01 лева при 1.82 лв. в момента.
Преди дни КЕВР одобри общите условия на дружеството, по които то работи с клиентите си. Регулаторът не прави съществени промени в начина, по който концесионерът ще обслужва столичани през следващата година. Комисията отхвърля редица предложения, сред които и начисляването на т.нар. "общо потребление" да се извършва само при 100% отчитане на всички индивидуални водомери. В момента това разпределение е регламентирано в специална наредба, според която "общо потребление" може да се начислява и при неотчетени водомери, и при имоти, които плащат на база.
Проблемът с "общото потребление" не е от вчера, но за решаването му са нужни законодателни промени, а не корекции в условията на "Софийска вода". В момента инспекторите засичат индивидуалните водомери и общия, като винаги има разминаване на показанията. Това понякога се дължи на ползването на вода от чешмите в мазетата за почистването на входа. Но когато в сградата или във входа има жилища без водомери или домакинства, които се отчитат на база, разликите между общия и индивидуалните уреди са гарантирани. Тогава "излишъкът" от общия водомер се разпределя по сметките на всички абонати в кооперацията, а често тъкмо разходът на клиентите без измервателни уреди е по-голям.
Уреди за смята
Около 8% от индивидуалните водомери са извън срока на валидност, показват данните на "Софийска вода". По данни на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор към 2014 г. показват, че приблизително 20%, или всеки пети уред в страната не е бил проверяван дали отговаря на изискванията за коректно отчитане. "Само в София в момента има 40 000 водомера, които не са проверявани", заяви тогава шефът на агенцията Стефан Цанков.
В момента при негодни индивидуални водомери концесионерът изпраща писмо, с което дава срок от 90 дни за поставянето на нов. Ако въпреки това клиентът не подмени уреда, след изтичане на срока започва да му се начисляват база от по 6 куб. м на човек, ако жилището е с парно и по 5 куб. м - при апартамент, който не е топлофициран. Кубиците нарастват с по един на всеки три месеца до поставянето на водомер. През м.г. на такова отчитане са били 153 423-ма столичани, писа в. "Труд".
300 000 българи се отказали да пътуват в чужбина заради страх от терор. Около 6 на сто, или над 300 хиляди българи са преосмислили плановете си да пътуват към страни от Западна Европа заради терористичните атаки там или към Турция заради преврата. Това показват изчисления на социолозите от "Галъп" въз основа на сондаж, проведен между 28 юли и 4 август т.г.
"Това е сериозна цифра на фона на цялостните възможности на българите за пътувани", коментират от агенцията. Данните показват, че други 6 на сто нямат намерение да променят плановете си за път към тези страни, независимо от случващото се там. Мнозинството от 82 на сто обаче въобще не са имали намерение да поемат към Западна Европа или Турция, показват данните.
Около 40% от анкетираните твърдят, че са почивали или ще почиват по Българското Черноморие. От "Галъп" са тествали и отношението към твърдението "В България трябва да се въведе смъртно наказание".
Данните показват, че всеки 3-и е "за" връщането му, като в тази група преобладават по-възрастни хора. Повече - 47 на сто са против връщането на смъртното наказание. В тази група преобладаватхора с по-висока степен на образование и в активна трудова възраст.
"Това показва, че репресивните нагласи в българското общество са налични, но не и огромни", коментират от агенцията.
Според социолозите обществото ни вероятно проявява тревога заради случващото се в югоизточната ни съседка. Всеки 2-и българин ще следи олимпийските игрите в Рио, показват още данните от сондажа. Според социолозите толкова са следили и европейското първенство по футбол.
Публиката пред телевизорите е преобладаващо мъжка, показват сондажът. Жените, които следят олимпиадата са два пъти по-малко. 73% от попитаните стискат палци на българските олимпийци и очакват от тях да се представят добре.
Ревизия за фирма, ако има договор с данъчен длъжник. Всяка фирма, сключила договор с партньор без регистрация по ДДС или който е в списъка на данъчните длъжници, ще бъде ревизирана, научи "24 часа". Това е една от мерките, планирани от столичните данъчни, за да се пресекат опитите за източване на ДДС.
Инспекторите съветват фирмите преди сключване на договор да проверят дали избраният партньор е с регистрация по ДДС и дали не е в списъка на длъжниците. Експертите работят и по пресичането на друга честа схема - източване на ДДС чрез фиктивни сделки с имущество на завишени цени. При нея имот с пазарна цена 100 хил. лв. се продава за 400 хил. лв., а купувачът подава искане за връщане на данъчен кредит.
Данъчни експерти предупреждават, че при ревизиите ще се установява отговорност и на трети лица. Това са сегашни и бивши управители или членове на органи на управление, които умишлено са продали фирма със задължения и така са ощетили фиска.
Класически пример е продажбата на дружество длъжник на неплатежоспособни лица, припомнят от НАП.
Над 3000 ревизии са приключени от столичната приходна агенция от януари досега, съобщиха оттам. Събрани са 83 млн. лв. Инспекторите вече използват и нов подход - електронни ревизии.
Специален софтуер на данъчните засича декларираните обороти от касовите апарати с реалните данни в информационните системи. Така при 26 електронни ревизии вече са установени задължения за над 2 млн. лв. само в София. Този метод се прилагал най-често спрямо онлайн търговци, използващи информационна система за отчитане на продажбите.
Софтуерът на данъчните сравнява информацията от куриерските фирми с отчетените и декларирани обороти от онлайн търговците. Така бе установено, че сайтовете за онлайн търговия укриват над 50% от оборотите си.
"24 часа" научи, че се подготвят законови промени, след приемането на които системите за управление на търговски обекти също ще предават информация към НАП подобно на касовите апарати.
Земеделци сменят военни в отбраната. Видни земеделци заемат местата на пенсионирани военни във ведомството на Николай Ненчев. И това е само началото, тъй като тепърва предстоят назначения на поне 25 експерти, които трябва да поемат овакантените ключови позиции на излезлите в заслужен отдих. Назначенията се правят без конкурс.
С шеметна кариера може да се похвали дъщерята на бившия член на УС на БЗНС Атанас Железчев - Красимира, която отскоро е главен експерт в отдел „Администриране и охрана на имоти". Преди да влезе във военното ведомство, тя е била банков служител. Проблемът с липсата на стаж в държавната администрация е решен. Красимира е постъпила на работа като младши експерт преди месеци в друг отдел и набързо е израснала до главен експерт. Проблемът е, че сега трябва да се занимава с оценка и инвентаризация на военни имоти. А тя няма никаква тапия за оценител. Красимира е заела мястото на един от двамата пенсионирани на 29 юли експерти от отдела.
Не така бляскава изглежда кариерата на шефа на младежката организация на земеделската партия Злати Карамфилов. Засега той е само младши експерт в отдел „Индустриално сътрудничество и кодификация". Карамфилов е завършил Колежа по икономика и администрация в Пловдив. Военният сайт Пан.бг вчера съобщи, че отделът, в който отскоро е назначен Карамфилов - „Индустриално сътрудничество и кодификация", се намира на ул. „Иван Вазов".
По нареждане на министър Ненчев лидерът на младежите земеделци има кабинет в основната сграда на министерството и в близост до своя партиен патрон. Карамфилов освен служебни правоотношения с МО има сключен и граждански договор с МО (№ РД-27-46/19.02.2016 г.). В последния си отчет за дейността по гражданския договор той е отчел подпомагане на министъра при посещение на кметове на населени места, посрещането на наши контингенти при завръщане от мисии в чужбина, подготовка на участието на министъра при празненствата за 3 март и 2 юни. Като експерт по индустриално сътрудничество и кодификация източниците ни не успяха да кажат с какво точно се занимава Карамфилов.
Ненчев не се поучи от случая „Русева"
В края на миналата година гръмна скандал с назначената от Николай Ненчев шеф на търговското дружество „Търговия и снабдяване" ЕООД Росица Русева. Оказа се, че неговата съгражданка и съпартийка от БЗНС е получила отказ от достъп до класифицирана информация, каквато е необходима за поста й.
Ненчев и Русева се оказаха учредители и управляващи на сдружение „Селска чест", регистрирано на 10 август 2012 г. в Софийския градски съд, срещу което бе изпратен сигнал до главния прокурор за измама в особено голям размер, свързана с придобиване на наследствени имоти.
От есента: Газът поскъпва, парното не. „Държавното дружество „Булгаргаз" поиска увеличение на цената на синьото гориво с 3,4% от октомври, но това няма да се отрази на цената на парното и тока". Това обяви пред журналисти председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов.
Монополистът ще изпрати официално заявление за новите цени на природния газ до регулатора на 10 септември. Ако КЕВР ги одобри, цената на природния газ ще стане 290,63 лева за 1000 куб. метра без акцизи и ДДС. От „Булгаргаз" посочват, че увеличението се обосновава с очакваните по-високи доставни цени на природния газ през четвъртото тримесечие на 2016 г. и курса на лева към щатския долар. Ако предложението бъде одобрено, това ще е първото увеличение на цената на газа от началото на 2016 г.
Иван Иванов припомни, че в началото на годината газът е поевтинял с под 3%, което не е довело до промяна в цената на парното и на тока, произвеждан от газовите топлоцентрали.
200 компании ще плащат по-малко за зелен ток
Шефът на регулатора коментира и решението на Европейската комисия да одобри внесените за нотификация миналата есен мерки за облекчаване на разходите за делена енергия на големите индустриални консуматори. По думите му 200 компании ще получат облекчение заради скъпата зелена енергия, а средствата, които трябва да се върнат на бизнеса, са във фонд „Сигурност на електроенергийната система" и са 93-95 млн. лева.
Банките ни по-стабилни от европейските. Банките ни са по-стабилни от европейските. Те могат да издържат на всеки икономически шок. Това показват резултатите от стрес теста на банките в България, обявени от управителя на БНБ Димитър Радев. Основният показател за финансовата им устойчивост е много над минималните изисквания и над средните нива за европейските банки. Капиталовата адекватност у нас е 18,9% и дори при дълбока икономическа криза, която е малко вероятна, би се понижила до 14,4%. За европейските трезори стойностите на показателя са съответно 13,9% и 9,4%.
Данните за отделните банки варират спрямо тези средни нива. Затова са изготвени мерки, които за някои банки са насочени към увеличаване на капиталовите буфери и намаляване на рисковите експозиции. Но не се налага подкрепата им с ресурси, финансирани от държавния бюджет.
Онлайн търговци крият над 50% от оборота си. Онлайн търговци укриват над 50% от оборота си. Това показват ревизиите, направени от ТД на НАП София. За да установят реалните им обороти, данъчните засичат данните на куриерските фирми за получените за доставките плащания с декларираните обороти от онлайн търговците.
Общо над 3000 ревизии са приключени от НАП София от януари до юли 2016 г. За седемте месеца са събрани 83 млн. лв. от ревизионни актове. Извършени са и 26 електронни ревизии, при които са установени задължения за над 2 млн. лв. Най-честото нарушение е манипулиране на базата данни на търговския софтуер с цел укриване на обороти. При електронните ревизии на фирми се засичат декларираните обороти от касовите апарати с данните в информационните им системи. Прилаганите "схеми" за злоупотреби с ДДС непрекъснато се усъвършенстват, казват от НАП. Част от мерките, които се прилагат, са да се търси отговорност от бившите директори, които са продали дружество със задължения към НАП и така са ощетили хазната.
Класически пример е продажбата на дружество - длъжник на клошари без никакво имущество и доходи. Пресичат се и опитите за източване на ДДС чрез фиктивни продажби на завишени цени. Например имот за 100 хил. лв. се продава за 400 хил. лв. Продавачът не внася ДДС, а купувачът иска от НАП да му възстановят ДДС-то. Данъчните съветват фирмите преди сключването на големи сделки да проверяват в сайта на НАП дали партньорът им е регистриран по ДДС и дали не е включен в списъка на длъжниците и издирваните от НАП лица.
Таксито с детска седалка - само със заявка от предния ден. Родителите, желаещи да возят хлапето си в такси на детско столче, какъвто е законовият регламент, трябва да направят заявката за това ден преди самото пътуване. Абсурдът се дължи на факта, че под 1% от жълтите коли изпълняват разпорежданията в нормативната уредба на страната и съответно разполагат с този необходим за превоза на всяко дете под 1,50 м. аксесоар. В същото време законът е категоричен, че всяка лека кола - в това число и такситата, трябва да има детско столче при наличие на малко хлапе в нея. В противен случай шофьорът трябва да бъде глобен. По данни на самите таксиметрови компании обаче такава санкция не е била наложена на нито един от автомобилите им.
Първолакът излиза 50% по-евтин от интернет. До 50% намаленията за раница, тетрадки и несесери за първолаците предлагат големите книжарници у нас. Отстъпката за ученическите пособия ще продължи до края на септември, но важи само за онлайн покупка. „Много от клиентите идват в магазина, за да видят продукта и след това го поръчват онлайн", обясни консултантът от верига книжарници Николина Кирилова. И тази година хит сред първолаците са раници и тетрадки с лика на любимите анимационни герои. „Почти всички момиченца избират раница „Монстър Хай".
Най-евтината е намалена от 40 лв. на 24 лв., а най-скъпата от 90 лв. на 46 лв.", обясни още консултантът. Момчета избират чанти между „Спайдърмен", „Колите" и „Енгри бърдс". С онлайн отстъпката родителите могат да купят желаната раница за около 45 - 60 лв. Образите от любимите анимации се пренасят и върху тетрадките и несесерите. Повлияни от истерията с лова на покемони, по-големите ученици търсят тетрадки с Пикачу.
Подготовката за първия звънец излиза между 150 и 350 лв.
Най-скъпа излиза раницата, за която родителите трябва да заделят между от 20 до 100 лв. За тетрадки, помагала, несесер с принадлежности, блокове и бои за рисуване са нужни между 60 и 120 лв. Екипът за часовете по физическо и тоалетът за първия учебен ден излизат между 70 и 120 лв. И този септември част от семействата ще разчитат на бързи кредити, за да подготвят детето си за 15 септември. Проверка на „Монитор" показва, че майките и татковците масово теглят по 300 лв., с които да подсигурят нужното за бъдещия ученик. „Родителите предпочитат да подготвят децата още в началото на август, защото смятат, че през септември цените на ученическите пособия се вдигат", заяви Марина Григорова от фирма за бързи кредити. Бедните семейства на първокласници могат да кандидатстват за еднократна помощ от държавата в размер на 250 лв. За тази сума могат да кандидатстват всички родители, чиито доходи не надвишават 400 лв. на член от домакинството. В края на юли 16 185 майки са поискали еднократна помощ, с която да приготвят детето за първия учебен ден. До 15 октомври всички семейства, които отговарят на подоходния критерий, могат да подадат молба в дирекциите „Социално подпомагане". Миналата година по 250 лв. получиха 44 721 деца.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |