Над 15 000 км пътища стават платени. Над 15 хил. км от общо 20 000 км републикански пътища в страната стават платени след въвеждането на тол системата.
Освен за магистрали, първокласни и второкласни шосета вече ще се плаща електронно и за част от третокласните. С тол налога ще се таксуват само камионите, които се движат както по аутобани, 7000 км първокласни и второкласни трасета, и по между 7000 и 8000 км третокласни. Така само по 4000 км шосета у нас коли и тирове ще се движат безплатно.
Първоначалните плановете предвиждаха електронното събиране на пътни такси да е само за магистралите и първокласните пътища. Вчера обаче стана ясно, че тол такси ще се събират и за тежкотоварни коли, които се движат по участъци от трети клас, по които се минава транзитен трафик. Това обясни за „Монитор" инж. Лазар Лазаров, председател на управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура". Той добави, че общо отсечките от трети клас са 12 хил, километра а цялата републиканска пътна мрежа е 20 хил. км.
Лазаров даде за пример третокласния път Радомир- Гълъбово, по който минават тирове към тецовете в енергийния комплекс „Марица-изток". Друг такъв път е път 112, който започва от село Добри дол и достига с. Студено буче на територията на областите Видин и Монтана.
Напълно безплатни ще останат около 4000 км от републиканската пътна мрежа. За тях няма да се плаща нито тол такса, нито винетка. Пътни такси няма да се плащат за участъците, по които има само локален трафик, обясни още инж. Лазаров. Там, където не се плаща тол такса, няма да се плаща и винетка.
Третокласните пътища, които ще бъдат безплатни, ще са и забранени за камиони, обясни регионалния министър Лиляна Павлова, след редовното заседание на Министерския съвет.
Държавата праща 4000 чиновници на курсове. Близо 4000 чиновници ще преминат през куп курсове за придобиване на нови умения и за повишаване на квалификацията им до края на годината. Това съобщиха за „Монитор" от Института по публична администрация към Министерския съвет, който вече е готов с графика за обученията през следващите месеци и го е предоставил на ведомствата. В момента текат заявките, а самите курсове ще стартират от средата на септември в групи от поне 12 души. Всяка администрация трябва да посочи служителите си, които ще бъдат изпратени за подготовка. През обучение ще преминат и новопостъпилите кадри, за да получат насоки за дебрите в държавната администрация.
Сред планираните курсове са например такива за етично поведение и за предотвратяване на корупцията.
Цената на всеки от тях е по 160 лв. По време на обучението служителите ще разберат как етичните стандарти могат да утвърдят положителен публичен образ на администрацията в обществото и да ограничат корупцията. Ще се развият умения и за разпознаване и решаване на морални дилеми и конфликти.
В рамките на курса „Открита и прозрачна администрация" пък чиновниците ще се запознаят със световни и европейски практики в тази сфера.
Някои от обученията са насочени конкретно към ръководните кадри в бюрократичната машина. Така например при курса „Екипна ефективност" с цена 200 лв. ще се разглеждат различни подходи за мотивиране на екипа и за постигане на общи цели. Шефовете в администрациите ще се обучават и как да решават конфликти, да се справят с проблемно поведение на свои служители и как да контролират емоциите.
Предвиден е и курс „Стратегическо лидерство и управление на промяната". Освен теоретични постановки, той включва и дискусии по въпроси за отговорността на лидера за обществения имидж на организацията, за изграждането на климат на доверие, за повишаване на удовлетвореността на служителите.
Чиновниците ще подобряват и уменията си за представяне пред публика, като обучението ще включва усвояване на риторични похвати, както и тънкости за презентация с PowerPoint.
В курса „Интелигентна администрация. Интелигентен град" пък служителите ще се запознаят със световните практики за това как гражданите да получават бързо и лесно търсената от тях информация за града си през смартфона. Цената на това обучение е 90 лв.
Най-солено излизат езиковите курсове. Така например заложените обучения по презентационни умения на английски и по комуникативни на немски и на френски излизат по 270 лв.
За чиновниците се подготвя и задграничен курс по проект за въвеждане на системи за управление на качеството и за самооценка. С него 16 отбрани служители ще бъдат пратени в Маастрихт догодина.
Наред с подготовката на обученията за служителите си, държавната администрация отваря врати и за нови попълнения въпреки отпускарския период. Така например само в министерствата са пуснати 19 свободни чиновнически позиции. В някои от обявите за набиране на кадри обаче е заложена широка ножица в предлаганата заплата. Така например за главен юрисконсулт в Министерството на външните работи е посочено възнаграждение в границите от 440 до 2450 лв., като конкретната сума щяла да се определи тепърва в хода на процедурата по назначаване. За старши експерт в дирекция „Бюджет и финанси" на същото ведомство пък заплатата може да варира от 420 до 1250 лв. В Министерството на земеделието пък има обявени две свободни ръководни позиции - шеф на дирекция „Хидромелиорации, инвестиционна политика и концесии", както и ръководител на Инспекторат за контрол на администрацията. И за двете длъжности се предлага завидно възнаграждение от поне 2200 лв.
Най-много свободни чиновнически места пък е обявило Министерството на вътрешните работи - осем, като повечето са за Дирекция „Управление на собствеността и социални дейности", както и за „Гранична полиция".
Най-скъпият тунел: Сблъсък между много чужди и местни строители. Най-голямата строителна поръчка очаквано предизвика силен интерес. Основната разлика с предишни търгове е, че за най-дългия (2 километра) и скъп тунел (250 млн. лв.) в България кандидатстват повече чужди, отколкото местни компании. В Италия явно се е чуло за търга, защото в половината от подадените 17 оферти са представени компании от Ботуша. Чуждестранното участие допълват испански и турски фирми, като има едно гръцко и едно полско дружество. Очаквано участват и всички големи български строителни дружества като ГБС, "Хидрострой", "Трейс", "Геострой", "Джи Пи груп", "Станилов". Затова сблъсъкът за голямата поръчка ще е интересен - пътната агенция ще трябва да избира между южноевропейски компании с опит в тунелното строителство и гладни за поръчки български строителни фирми. През последните години чуждите кандидати често бяха отстранявани от състезанието, понякога и заради абсурдни формални основания. Затова търгът за тунела ще е тест за управляващите дали могат да проведат честно състезание.
Италианска инвазия с българска комбинация
Уникалното в тази поръчка е сложността на съоръжението, както и високата цена. След изграждането му тунел "Железница" ще е най-дългият в България. Подобно съоръжение, което да отговаря на съвременните норми за безопасност, не е строено у нас през последните 40 години.
Експерти, близки до поръчката, прогнозираха силно италианско участие заради опита на тамошните компании с тунелното строителство. Прогнозата се оправда, като в 7 от общо 17 оферти има италианско представителство. Самостоятелно играят Astaldi (с оборот от 2.9 млрд. евро, 11 хил. служители, работила в България по жп отсечката Първомай - Свиленград), както и изцяло италианското обединение между Itinera и Sina. Itinera е част от италианския гигант Gavio Gruppo, който освен със строителство се занимава с управление на пътища и тол-системи и има 3.4 млрд. евро приходи. Sina е специализирана в управление на пътни проекти и технически надзор. Италианската строителна "Инч" също е подала самостоятелна оферта и е посочила, че ще ползва за подизпълнител "Сипал", специализирана в проектирането и управлението на проекти.
Заради "тунелните" си проекти италианците са предпочетени и от българските участници, които често търсят външен партньор с малък дял в консорциума, за да покрият изискването за опит. Обединението на "Агромах" например ще си партнира с Oberosler, която е специализирана в изграждането и рехабилитацията на тунели в сложни планински райони. Благоевградската фирма работи през 2015 г. по дострояването на магистрала "Струма" след Сандански и спечели изграждането на отсечката между Благоевград и Крупник. По средата на техния лот се намира тунел "Железница", който беше отделен заради сложността си. Фирмата с всичките й бази, техника и кариери е най-близо до тунела, затова очакванията са цената й да е сред най-ниските.
"Главболгарстрой" също има опит и собствени бази в района на магистрала "Струма". Компанията е предпочела да се яви на търга единствено с дъщерната си "ГБС инфраструктурно строителство".
"Хидрострой" и отскоро дъщерното му "Водстрой 98" също са избрали италиански партньор - Cipa, която има опит със строежа на метрото в редица италиански градове.
Италианската Serenissima Construzioni участва като водещ партньор в обединение с пернишката "Хийт енерджи" (която е собственост на Диляна Авджиева - член на ръководството на партията БДЦ на Христо Ковачки), и софийската "Нет инженеринг". Като подизпълнител обединението е посочило свързваната с Първа инвестиционна банка "ПСТ груп". От сайта на ПСТ пък става ясно, че тя заедно със Serenissima е спечелила два пътни търга в Молдова за 70 млн. евро през май тази година. Società Italiana per Condotte d'Acqua също е водещ партньор в смесено обединение и играе заедно с "Монолит София".
Испанско и турско присъствие
Следващата най-многобройна чуждестранна група в търга е испанската. За пръв път в български търг участва Assignia infraestructuras с местен партньор - "Структор". Assignia с 55-годишен опит зад гърба си е специализирана предимно в железопътното строителство, има и опит с концесионирането на пътища и управлението на тол-системи, като на сайта си е изброила четири свои тунелни проекта. Изцяло испанско е и обединението "Тунел Железница 2016", съставено от Constructora San Jose, Obras Subterráneas (така е продиктувана при отварянето на офертата, но такава фирма няма и вероятно става въпрос за OSSA - Obras Subterráneas) и Ingenieria. Първата е част от Grupo Sanjose, със сериозен опит в мащабни инфраструктурни проекти по целия свят.
"Джи Пи груп" са предпочели испански партньори - "Оз сервисиоси контратас" и регистрираната наскоро в България с испански собственик "София конструксионес и консултас".
Турският строителен сектор също е представен силно в търга. Голямата "Ташяпъ", позната от прекратения търг за магистрала "Струма" (предложи най-ниска цена и беше отстранена), се явява с още два турски партньора (виж таблицата). Duygu, с опит в тунелното строителство, също е подала оферта заедно с български партньори - "Инжконсултпроект" и "Екип 2000 Котов С-ИЕ".
В търга има и гръцки и една полска компания. Aktor си партнира с "Атоменергоремонт" (свързана отново с Ковачки), за подизпълнители са посочени още две гръцки компании. "Трейс груп холд" в обединение с "Евроалианс тунели" пък участва заедно с полската "Мости Катовице".
Изцяло български са обединенията на "Станилов" и "Геострой" (свързана с Цоло Вутов и "Елаците мед").
В следващите месеци тръжната комисия ще провери дали техническите предложения на кандидатите отговарят на условията и евентуално ще им даде възможност да попълнят пропуските. Едва след това ще се насрочи отваряне на ценовите оферти. При класирането цената ще тежи 60%, а техническата оценка - 40%.
Четири години за тунел "Железница"
Срокът за изграждане на съоръжението е 1400 дни, или почти 4 години. Участъкът ще се намира между км 366 и км 370 на "Струма" - точно по средата на отсечката Благоевград - Крупник. Тунелът ще е с дължина 2 км, които ще се изградят по открит способ и нов австрийски тунелен метод, като поръчката включва още изграждането на 2.46 км открит път и допълнителни съоръжения: мост над р. Струма, надлез над път Е79, надлез над жп линията София - Кулата и надлез над пътя Симитли - Благоевград. Това, което прави проекта особен, е не само дължината на изкопа, но и изискването тунелът да отговаря на съвременните европейски норми за безопасност: специални настилки, светофари, камери за наблюдение, кабинки за аварийни обаждания, евакуационни връзки между двете тръби на тунела. Всички тези елементи ще се контролират от интелигентна транспортна система, чието изграждане и пускане в експлоатация също е част от поръчката. Прогнозната цена през 2014 г. беше 200 млн. лв., но към края на 2015 г. се увеличи на 250 млн. лв. По онова време избухна скандалът с ниската прогнозна цена на магистрала "Хемус", която се оказа двойна след отваряне на ценовите оферти на кандидатите.
Горанов: Може да не се взима нов дълг през 2017 г. Бюджетът за 2017 г. може да бъде изготвен, без в него да се залага взимането на нов дълг. Това стана ясно от думите на финансовия министър Владислав Горанов пред журналисти, цитиран от БТА. Той обаче побърза да се застрахова, като заяви, че все още е твърде рано да се представят сметки за новия бюджет и "тепърва ще се водят консултации в рамките на правителството за приоритетите". А те според него ще бъдат армията и образованието. Там вероятно увеличението на държавните разходи спрямо предходната година ще бъде най-голямо.
Министър Горанов изрази съжаление, че най-често разговорите за образованието се водят около парите, без да се говори как да се повиши качеството му. Той илюстрира неефективното разходване на парите в сектора с постоянно влошаващите се резултати на държавните зрелостни изпити през последните години, като в същото време разходите за средно образование се увеличават постоянно. "Трябва да се фокусираме върху мерки, които ще решат проблема с качеството на образованието", смята министърът, който заедно със столичния кмет Йорданка Фандъкова провери ремонта в Софийската математическа гимназия.
Огромен резерв
Изготвянето на бюджета за 2017, без в него да има още дълг, е възможно благодарение на огромните буфери, които бяха трупани през тази година. Основният аргумент при пълненето на фискалния резерв бе евентуалната нужда от ликвидна подкрепа за някоя банка. Но резултатите от прегледа на активите и стрес теста показаха, че публичен ресурс няма да бъде използван. "Моята увереност дойде след резултата, че всички банки издържат стрес теста. В този смисъл не се налага подкрепа с публични средства, посочи министърът. По думите му средствата, които остават, са част от фискалния резерв и ще бъдат използвани за погасяване на падежиращи дългове. Спестеният ресурс ще отиде за операции по намаляване на дълга.
През 2016 г. правителството изтегли близо 4 млрд. лв. нов дълг от международните пазари. Освен това от вътрешния пазар набави допълнително 500 млн. лв. Тези пари влязоха във фискалния резерв и в края на първото полугодие по сметките на БНБ (изключваме очакваните вземания от ЕС, които са 1.5 млрд. лв.) е имало 12.6 млрд. лв. От натрупаните средства 1.9 млрд. лв. ще отидат за погасяване на еврооблигация с падеж юли 2017 г. Тя бе емитирана от бившия финансов министър Симеон Дянков през 2012 г.
Заложената в тазгодишния бюджет "дупка" е 1.8 млрд. лв. Горанов обаче вече няколко пъти публично е заявявал, че дефицитът по консолидирания бюджет ще бъде много под предвидените 2% от брутния вътрешен продукт (БВП). А това означава, че може да се планира по-малък дефицит и догодина (заложени 900 млн. лв. в тригодишната бюджетна прогноза). Към юли излишъкът по консолидирания бюджет достигна 3.3 млрд. лв. Сумата ще бъде стопена през последното тримесечие, когато се очаква да бъдат струпани по-голямата част от държавните капиталови разходи. Друг голям разход са плащанията по ДЦК през 2016 г. за 1.3 млрд. лв. Така грубата статична сметка показва, че след извършването на всички плащания във фискалния резерв ще има около 9 млрд. лв., без в сметката да влизат очакваните от Брюксел 1.5 млрд. лв.
Общини назаем
За 36-те общини в лошо финансово състояние министър Горанов обясни, че голяма част от тях може и да не получат безлихвен заем, тъй като плановете им за оздравяване "са доста наивни". Те трябва да се преработят, за което ще получат подкрепа от Министерството на финансите. "Ако те се заблуждават, че ресурсът, който ще получат от нас, задължително ще се трансформира в безвъзмездна финансова помощ, трябва да знаят, че не е това целта на оздравителните програми", заяви министърът. Целта по думите му е засилване на качеството на местното самоуправление и засилване на отговорността на местните власти.
Той информира, че малка част от общините са готови да предложат качествени планове, които той след това да представи на правителството. "Претенциите на общините са непропорционални на това, което се очаква от тях като решение", добави Горанов.
МОН рекламира образованието със запалки и плажни кърпи. Втори скандал избухна с поръчка по новата оперативна програма "Наука и образование", обявена от просветното министерство. Ведомството се опита да даде 2 млн. лв., за да рекламира своята дейност и предстоящите европроекти през следващите 4 години - период, който далеч надхвърля мандата на сегашното правителство. Сред купищата брошури, значки, тениски, чадъри и други материали, които традиционно се поръчват за реклама, обаче присъстваха и нямащи нищо общо с образованието артикули като антистрес топки, запалки и стъргалки за лед за кола.
Поръчката, обявена на 15 август, е за изработка и доставка на информационно-рекламни материали и сувенири, "свързани с осигуряване на информираност, публичност и визуализация при изпълнение на функциите на МОН, както и по проекти и програми с бенефициент МОН". Обявената процедура бе за сключване на рамково споразумение с трима изпълнители, като след това за всеки договор ведомството ще избира конкретния изпълнител чрез "вътрешен конкурентен избор".
По неизвестни причини настоящият екип на министерството смяташе да раздаде накуп парите за следващите 4 години. Ориентировъчната стойност на поръчката - 2 050 000 лв. - е била определена на базата на направените до момента заявки за рекламни материали, подадени от екипите за управление на одобрените и все още неодобрени проекти, по които МОН е бенефициент. От процедурата става ясно, че парите ще се осигурят както от бюджетите на съответните програми, които се рекламират, така и от държавния бюджет.
Още по-голямо недоумение будят артикулите, поръчани от МОН за реклама на образованието. Сред тях са традиционните плакати - 13 хиляди, информационни листовки - близо 25 хил., папки - 15 хил., банери, стикери, химикалки и информационни табла. Сред пожеланите от ведомството на Кунева материали обаче има доста странни артикули като ключодържатели и антистрес топки - общо 221 хил., 150 стъргалки за лед за кола (в комплект с метлички), запалки - 100 броя и др. Описани са например детайлно и 50 "метални запалки с възможност за презареждане, пиезокристал в подаръчна кутия или кожен калъф".
Експертите не са се посвенили да включат и по-луксозни стоки - 15 хил. рекламни химикали от рециклирана хартия, 2400 луксозни тефтери от еко кожа с два цвята и разделители, 50 тефтера от естествена кожа, 100 елегантни държача за чанта, портфейли с ексклузивен дизайн и др. Поръчани са и още над 6000 USB флаш памети, 1800 чанти, 35 хиляди шапки и още толкова тениски от 100% еко памук, позволяващи брандиране, 100 рекламни силиконови гривнички, 5000 термо- и стъклени чаши, 100 дъждобрана, 10 комплекта зарядни устройства за смарт телефони, чанти за лаптоп, кърпи за плаж и т.н.
Отначало МОН направи всичко възможно да защити поръчката. "Колкото повече рекламираме нашето образование, толкова по-добре. Дали с химикал, дали с шапка, дали с блузка, дали с книга, дали с тетрадка - толкова по-добре", заяви сутринта зам.-министърът Диян Стаматов. Той не видя нищо лошо да има рекламна дейност на образованието, но за запалките отказа коментар и посочи, че има други отговорни лица за оперативната програма. "Аз отговарям за духовната част на министерството, изразяваща се в средното образование", каза Стаматов.
По същия въпрос за запалките служителите на МОН се оправдаха, че става дума за рамково споразумение, в което са описани всички възможни артикули, с които може да се прави реклама. От конкретния договор и аудиторията, към която бил насочен даденият проект, обаче зависело кои точно материали ще се изберат, т.е. сред рекламните материали например можело да няма запалки. Посочването на техния брой обаче, макар и ориентировъчен и незадължителен, навява на мисълта, че подобни артикули все пак са били избрани за рекламиране от експертите на МОН.
След бурните негативни реакции на новината просветният министър Меглена Кунева обяви, че спира поръчката, и се разграничи от нея. "Изключително възмутително е, че процедурата е пусната в мое отсъствие", коментира пред "Фокус" Кунева, която е в отпуск. И обеща да поиска данни от колегата си Томислав Дончев за добрите практики на останалите министерства при обявяването на подобни процедури.
На въпрос кой е пуснал поръчката от МОН отговориха, че тя е подготвена по заявка на различните дирекции в министерството, които работят по европроекти. Идеята била да се направи по-удачното според МОН общо рамково споразумение, за да не се налага всяка дирекция поотделно да обявява обществена поръчка. Като възложител според документите е записан главният секретар на МОН Красимир Вълчев, но поръчките на министерството се подписват от различни служители, вкл. директори на дирекции.
С фалстарт тръгна и конкурс, който отново се целеше в европарите по "Наука и образование" - за интеграция и подкрепа на деца от малцинствата. След като през първото сито се промушиха три сдружения на едни и същи собственици за ромски проекти, Кунева спря конкурса и нареди проверка на всички кандидати. След нея трите свързани фирми бяха отхвърлени.
Реакцзия
"Обявяването на подобен род поръчки е скандално. Крайно време е в МОН да разберат, че има приоритети и да се рекламира по този начин образованието е повърхностно", коментира пред БГНЕС академик Георги Марков. Според него цялата система на образованието и науката е в стрес. "От няколко месеца МОН не плаща абонамента за поддържане на достъпа на българските учени до международната информационна мрежа. Без тази информационна мрежа нито един учен в България не може да работи. Нямало пари за тази международна мрежа, но виждаме, че имаме пари за запалки. Освен и цигари да раздаваме на учениците", изригна той.
Глобата за движение без винетка ще се вдигне драстично. Драстично увеличение на глобите, както и нови санкции за шофиране по българските пътища без винетка ще въведе правителството. Това каза вчера регионалният министър Лиляна Павлова след заседанието на Министерския съвет. Тя съобщи за масови нарушения на транзитно преминаващи през страната ни водачи, които "шмекеруват". В момента глобата за движение без винетка е 300 лв.
Проверка на магистрала "Тракия" от последните дни показала, че най-вече гастарбайтерите не плащат за стикерите. "Не лепят винетките, въпреки че ги купуват и имат. Или ги поставят с фолио, за да ги местят от един автомобил на друг. Или ги държат в жабката, или са непродупчени в нарушение на изискванията, или нямат касова бележка с номера на автомобила", обясни министър Павлова. Нарушения имало и при камионите, които преминават транзитно. Пътните полицаи се натъквали и на тирове, и на леки коли с винетки още от април.
В работната група за промени в законодателството за платеното преминаване вече се обсъждат и по-строги санкции - например, докато не се плати и залепи стикерът, пътуващите да не могат да напуснат страната.
Вчера правителството даде съгласие да се удължи срокът на работната група за промените в законите и наредбите по прилагане на бъдещата електронна система. "Наличието на тол системата е част от закона, но за внедряването и следенето й трябва нормативните актове да се хармонизират", обясни Лиляна Павлова. Процедурата за поръчката за тол системата бе забавена заради три поредни обжалвания, но министърът се надява другата седмица тя да бъде възобновена. Реално обаче, докато не бъде избран изпълнител на софтуера за електронната система, експертите няма да знаят какви промени са нужни в закони, правилници и наредби. Срокът за въвеждане на е-винетките за леки коли и тол таксите за камиони и тирове е 12 месеца, но кандидатите може да предложат и по-малко време. Въпреки че се разчита да се навакса закъснението, не се знае дали могат да бъдат изпълнени първоначалните намерения на правителството системата да заработи до края на следващата година.
В изискванията на поръчката е записана прогнозна стойност за разработване и въвеждане на системата от 200 млн. лв. От разясненията на министър Павлова вчера стана ясно, че всъщност изпълнителят ще финансира дейностите авансово. След като системата заработи, държавата ще изплаща инвестираните средства на разработчика. "Няма да ги плащаме от бюджета тези средства. Те ще са за сметка на бъдещия изпълнител - той да инвестира и плати. А с бъдещите приходи ние разсрочено ще му възстановяваме направените разходи", обясни тя.
Приходите от винетки досега са с 80 млн. лв. повече от миналата година. Очакванията са до края на декември да се съберат 300 млн. вместо досегашните 200 млн. лв. Парите вече се инвестирали в ремонти на пътищата в Северозападна България.
Пробив
"Все пак човешкият живот е по-важен. Затова ще се изгради ново кръгово кръстовище". Това заяви Лиляна Павлова вчера пред Би Ти Ви в отговор на въпрос за опасния пътен възел "Кочериново" на магистрала "Струма", за който писа в. "Сега" преди дни. Тя обясни, че опасният ляв завой в насрещното бил единственото възможно решение по проекта и това не е основният пътен възел за включване в магистралата. Според Павлова причината за инцидентите там са несъобразена скорост или неспазване на дистанция, но все пак се съгласи, че е по-важно да се вземат мерки и да се помисли за живота на пътуващите. "Разгледахме вариантите в пътната агенция и инженерите се спряха на изграждането на ново кръгово кръстовище, което да облекчи влизането и излизането от магистралата. Възложила съм проектът да бъде направен максимално бързо", увери Павлова.
Бой до червено и синьо за президент. Изключително ожесточена става борбата за кандидат-президентите месец и половина преди крайния срок. БСП все пак издигна прясно уволнения генерал Румен Радев, но с цената на оставки и бурни препирни на пленума, който го номинира.
Костадин Паскалев потвърди своята устно обявена оставка, а Янаки Стоилов и Михаил Миков отказаха да участват в гласуването и си тръгнаха сърдити. Радев надделя над издигнатите от вътрешната опозиция Румен Гечев и Таско Ерменков. Но нова драма предстои вляво - кой да е вице. АБВ натиска за проф. Андрей Пантев, БСП - за Илияна Йотова.
На другия политически полюс реформаторите също се филмираха - СДС обвини официално Димо Гяуров, че през 2000 г. скрил досието "Гоце" на Георги Първанов и така той станал президент. А за благодарност назначил Гяуров за посланик в Унгария. РБ още дори не може да се събере в пълен лидерски формат, за да издигне своя кандидат. Официален кандидат на ГЕРБ също не е обявен, очаква се да стане в края на септември.
Откриват рудниците в Македония, 20 млн. евро влага в тях "Минстрой холдинг". "Минстрой холдинг" на практика възстанови работата на двата рудника, вземайки концесия за добив и купувайки активите на мините, затворени от предишния им собственик - индийски предприемач. Официалното откриване на двата обекта ще бъде на 28 август в област Пробщип, Македония, съобщи за "24 часа" Николай Вълканов, председател на съвета на директорите на "Минстрой холдинг" . Инвестицията е за над 20 млн. евро. Подготовката на обектите вървеше още от юни. Досега там работеха към 200 миньори и 5-има водещи български инженери. Македонският рударски институт пък направи проекта за модернизация.
Сделката за "Злетово" и "Тораница" бе финализирана на 6 юли, а концесията бе спечелена на търг от българския холдинг през април. Става дума за оловно-цинкови руди с добри запаси и добри възможности за работа. "Имаме опит в изправяне на ликвидирани предприятия и мини, както беше в Мадан", коментира преди месец пред "24 часа" Вълканов, визирайки покупката на "Горубсо-Мадан" в момент, в който предприятието бе затънало в дългове, предишният собственик не плащаше заплати, а миньорите протестираха.
Кунева изумена, раздават 2 млн. лв. без нея. Обществена поръчка за рекламни материали на стойност над 2 милиона лева спря министърът на образованието Меглена Кунева. Оказа се, че ведомството е обявило тръжната процедура без знанието на министърката, която пък не скри изненадата си.
Проверка на „Труд" показва, че в обявлението е записано МОН да поръча сувенири за рекламно-информационна кампания, която ще продължи 4 години. Сумата за изработването и доставката на артикулите е за цена от 2 050 000 лева. Средствата щяха да дойдат от бюджета на МОН и еврофондовете. Целта на инициативата бе да се разпространява информация за оперативна програма на Брюксел, която финансира ведомството.
Едно от изискванията за рекламните материали бе сред тях да има над 220 000 ключодържатели и антистрес топки. Освен тях МОН бе предвидило европари за „дизайн и разпространение на информационни брошури и материали, достъпни за хора с увреждания". Отделно - „листовки, наръчници, ръководства и обучителни материали за успешно изпълнение на проекти, изработка на други рекламни материали". Целта била популяризиране на оперативната програма „Региони в растеж", като се предоставила на обществото информация за нейните цели.
Впоследствие от ведомството разпространиха позицията на министър Кунева, която е в отпуск.
„Изключително възмутително е, че процедурата е пусната в мое отсъствие", заявява тя. И допълва, че е наредила спирането на търга. Освен това ще поиска от нейните колеги в кабинета, „при които има оперативни програми, да предоставят на МОН информация за добри практики в техните процедури и за размера на средствата, предвидени за рекламни материали и сувенири".
180 млн. евро спад на преките инвестиции в страната. Преките инвестиции в страната ни за първите шест месеца на годината спадат със 179,5 млн. евро, или 18,7% спрямо същия период на миналата година, показват предварителните данни на БНБ.
От януари до юни инвестициите у нас са били 778,4 млн. евро, а само през юни размерът им е 182,1 млн. евро. Най-големите преки инвестиции в страната за шестте месеца са от Холандия -189,7 млн. евро, Люксембург и Великобритания - съответно със 113,6 млн. евро и 110 млн. евро.
Все по-малко чужденци купуват недвижими имоти у нас, показват данните на БНБ
Все по-малко чужденци купуват недвижими имоти у нас, показват още данните на централната банка. През първото полугодие сделките на нерезиденти с имоти са в размер на 26,1 млн. евро, като най-голям дял имат инвеститорите от Норвегия с 4,7 млн. евро, или 18,2% дял, следвани от Русия и Великобритания с по 3,9 млн. евро, или 14,9% от общия размер за периода.
Със 72 млн. евро намалява и реинвестираната печалба, която показва дела на чуждестранните инвеститори в текущата печалба или загуба на дружеството. За полугодието на тази година тя възлиза на 376,4 млн. евро при 448,8 млн. евро за същия период на миналата.
От януари до юни вложенията у нас са били 778,4 млн. евро
Предварителните данни показват, че преките инвестиции в чужбина за януари-юни 2016 г. нарастват със 101,8 млн. евро при намаление от 6,9 млн. евро година по-рано. Само през месец юни те нарастват с 38,4 млн. евро.
По данни на БНБ освен инвестициите България отчита и спад във вноса и износа. През първите пет месеца на годината експортът ни се е понижил с 325,8 млн. евро. При вноса понижението е със 748,8 млн. евро, или 7%.
Повече пари за образование и армия. През 2017 г. България може да не взема нов дълг, прогнозира финансовият министър Владислав Горанов. Той посочи, че в началото на 2016 г. държавата е заела близо 2 млрд. евро, предназначени за буфер при евентуални проблеми след стрес-тестовете на банките. След като стрес-тестовете показаха, че банките ни са в добро състояние, парите ще бъдат използвани за покриване на стари задължения. "Тези средства, които остават са част от фискалния резерв и ще бъдат разходвани за погасяване на падежиращи дългове. В началото на 2017 г. има сериозен падеж на емисия от 2012 г.", уточни финансовият министър. По думите му сметките към момента показват, че е много вероятно да се заложи нулев лимит за нов дълг в бюджета за 2017 г. Все пак Горанов посочи, че още е рано да се представят сметки и данни за новия бюджет и тепърва ще се водят консултации в рамките на правителството за приоритетите. Коментарите за Бюджет 2017 финансовият министър направи по време на посещение с кмета на София Йорданка Фандъкова на ремонта на Софийската математическа гимназия. Там Горанов посочи, че два ще са приоритетите по линия на завишаване на разходите в Бюджет 2017 - повече средства за армията и дългосрочни инвестиции в образованието. За втора поредна година финансовото министерство отпуска средства за ремонт в Софийската математическа гимназия, като тази година те са 500 хил. лв. Пари за ремонти са отпуснати и за математическите гимназии в Стара Загора, Плевен и други градове. Горанов обясни, че стратегията е финансовото министерство да подпомага елитното образование, тъй като Министерството на образованието насочва усилията си към по-пълното обхващане на децата в задължителната училищна възраст. "Приоритет трябва да е постигането на средно ниво на качествено образование и да няма отпаднали от училище", смята финансовият министър. Според него задължително трябва да се положат усилия за привличане на млади учители в средното образование.
В същото време Горанов отправи критика към кметовете на закъсалите общини, които представяли "наивни" планове за оздравяване, за да получат допълнително финансиране. "Ако те се заблуждават, че ресурсът, който ще получат от нас, задължително ще се трансформира в безвъзмездна финансова помощ, не това е целта на оздравителните програми. Целта е засилване на качеството на местно самоуправление, на отговорността на местните власти по отношение на това, което управляват. Малко от тях са готови да предложат качествени планове, които аз спокойно да предложа на правителството за одобрение", коментира Горанов.
Прокуратурата разследва обгазяването в Николаево. Районната прокуратура в Казанлък пое разследването на инцидента с изтичане на газ в Николаево. "Извършен е оглед и предстои да се назначат експертизи, от които да се установи дали има евентуално човешка намеса или не", коментира Нейка Тенева, говорител на Старозагорската окръжна прокуратура.
Досъдебното производство е по чл. 353 д от Наказателния кодекс за неправилно съхранение на опасни вещества. Законът предвижда до 4 години затвор и от 2 до 5 хил. лв. глоба, ако се докаже вина. Според кмета на града Кольо Колев вероятността за човешка намеса е голяма. Причината е, че са извадени болтове.
"Според мнението на специалистите на този етап става въпрос за една тръба, която не е с особено голяма дебелина - около 1 цол, и 1 фланец, който се е скъсал", отбеляза той. По думите му самото съоръжение е добре поддържано и се контролира от компетентните органи своевременно и периодично.
Сигналът за изтичането е подаден около 03:00 часа сутринта. Първоначално се смяташе, че става въпрос за газ от държавното хранилище. По-късно се оказа, че причината е огромно изтичане на газ от митнически акцизен склад, където частна фирма държи запасите си.
Синьото гориво е изпуснато от една от четирите 80-тони цистерни. Гражданска защита и полицията веднага са предприели мерки по обезопасяване на района. Въпреки първоначалните информации в медиите, че е изведено цялото население, всъщност само около 60 човека от близките къщи са били отдалечени от мястото на безопасно разстояние и вчера следобед са се прибрали по домовете си. Заради опасността от искра обаче бе спрян токът, както и движението по подбалканския път София - Бургас на 10 км от Николаево.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |