Няма да приемаме мигранти обратно. „България няма да приема мигранти, връщани от Западна Европа." Това заяви премиерът Бойко Борисов след церемонията по освещаване на нов храм в сливенското село Мечкарево.
Министър-председателят предупреди, че от Алепо се надига „нова мигрантска вълна от над 2 000 000 души", която ще ни залее.
„В Европа, зададох въпроса, ако дойдат 100-200 хил. на оградата и ние ги спрем и започнат да гинат по оградата, дали тогава неправителствените организации, дали самата Европа няма да се обърне срещу България? Категорично казах на европейските колеги, че ние няма да приемаме мигранти. Някой си мисли, че от Австрия, Унгария или Германия ще ни връщат по 10, по 20 или 30 хиляди, че аз ще приема тези самолети", заяви Борисов.
Борисов повдигна и завесата на Берлинските преговори, след които не последваха никакви изявления. „На границата със Сирия се води война. Разрушенията са страховити. Но в същото време някои страни, особено от Вишеградската четворка, са категорични, че няма да приемат мигранти." Премиерът припомни, че политиката на ЕС е такава, че ние не можем да ги връщаме.
Министър-председателят разказа, че е предал посланията на Турция на канцлера Меркел. „Икономиката на Турция, проблемите, които имаха след преврата, поставят страната в много трудно положение. Те изнемогват да издържат три милиона мигранти. До октомври и двете страни - и Турция, и ЕС, трябва положат усилия да намерят стъпки споразумението да продължи да действа", подчерта Борисов. „Надявам се, че заплахите и твърдият тон ще отстъпят на дипломацията", допълни той.
Удължават сезона по морето. Сезонът по морето тази година ще бъде удължен поне до октомври. По-голямата част от хотелите имат резервации и ще останат отворени през целия септември, каза председателят на Асоциацията на хотелиерите и ресторантьорите Благой Рагин.
Проверка на "Труд" показа, че хотелите вече са свалили цените с между 20 и 30 процента за почивки през първия есенен месец. Така двойна стая в южните ни курорти вече се предлага за 50 лева с включена закуска. Повечето оферти са до 20 септември, след това цените ще паднат още, твърдят хотелиери.
"Данните от всички подотрасли показват ръст през тази година, като се надяваме да бъде удължен и летният сезон", коментира и министърът на туризма Николина Ангелкова.
По данни на един от големите туристически оператори TUI-България тази година има ръст на повечето големи пазари. За Германия той е 20%, Полша - 100%, Великобритания - 28%, Холандия - 13%, Белгия - 53%, Русия - 15%.
Най-оборотните дискотеки в Слънчев бряг обаче затварят врати на 3 септември. Южният плаж в курорта ще продължи да работи заедно с всички атракциони дори и след финала на дискосезона. До 30 септември ще бъде осигурена безопасността на плажуващите с постови спасители по цялата ивица. Заради очакваната намалена посещаемост обаче от 10 септември броят им ще бъде намален, заяви управителят на плажа Кирил Спасов.
"Орбико" купува дистрибутора на парфюми "Еверет". Хърватската компания Orbico, която притежава втория по големина дистрибутор в страната - "Орбико България", ще придобие контрол върху словенската Everet International - собственикът на "Еверет София". Съобщение за предстоящата концентрация е подадено в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), но подробности за сделката няма. Тя пряко ще засегне България, защото и двете дистрибуторски компании имат бизнес тук - за миналата година общият оборот е в страната е над 580 млн. лв.
Ароматно обединение
Сделката ще засегне пазара на дистрибуция на аромати (парфюми, тоалетни води и др.) и на декоративна козметика, се посочва в съобщението. Това е основният бизнес на Everet и на българското й дружество. Според Закона за защита на конкуренцията разрешение от КЗК се иска, когато общите обороти на участниците в концентрацията на територията на България надхвърлят 25 млн. лв., а оборотът на всяко от предприятията е над 3 млн. лв.
Като един от най-големите дистрибутори в страната "Орбико България" многократно надвишава този лимит. Доскоро компанията оглавяваше класацията, но през 2014 г. беше изпреварена по оборот от свързваната с Делян Пеевски "Експрес логистика и дистрибуция" (ЕЛД), която разпространява продукцията на "Булгартабак", други цигари, напитки и вестници. За миналата година приходите на "Орбико България", които идват основно от дистрибуция на бързооборотни стоки и логистични услуги, нарастват с 44% до 576 млн. лв. (виж таблицата). Към края на 2015 г. в дружеството работят 812 души.
"Еверет София" е доста по-малка, като през миналата година отчита общи продажби от малко над 9 млн. лв. Резултатът е с 35% по-нисък, отколкото предходната година, което се дължи на прекратяване на дистрибуцията на няколко бранда. Спрямо съществуващите марки обаче има ръст от 10%, пише в отчета на компанията. Заетите са 37 души.
Подкрепа от ЕБВР
Сделката е част от експанзията на хърватската група, която е най-големият дистрибутор в Централна Европа и с амбиции за лидер на целия континент. В началото на тази година Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) и Zagrebacka Banka (част от Unicredit Group) отпуснаха заем от общо 40 млн. евро, с който компанията да разшири бизнеса си. Част от сумата беше използвана за придобиването на 80% от полския дистрибутор на бира Distribev и експанзия в Полша, която е един от основните пазари на Orbico. По информация на Reuters сделката е за 23 млн. долара.
Според съобщението на ЕБВР останалите средства компанията планира да инвестира в подобряване на ефективността на дъщерното си дружество в България и преструктуриране на бизнеса в Словения. Сегашната сделка най-вероятно е точно по тази линия.
От хърватската компания не отговориха на въпросите на "Капитал" каква е договорената цена, как ще се отрази на бизнеса им в България и дали планират и други придобивания в страната. Изпълнителният директор на "Орбико България" Александра Маринова единствено уточни, че сделката е за 100% от Everet International.
Двете балкански компании
Orbico е създадена в Загреб през 90-те години на миналия век от Бранко Роглич. 73-годишният хърватин е мажоритарен акционер и сега. Днес групата работи в 19 държави и обслужва 76 хил. клиенти. Компанията предлага дистрибуция, логистични, маркетинг и бранд услуги за различни индустрии в сектора на бързооборотните стоки, козметиката, фармацевтичните продукти, играчки и текстил, цигари, моторни масла и др. и има 4900 служители. За текущата година планира да постигне общ оборот от 1.8 млрд. евро.
В България групата навлиза през 2003 г., като до началото на миналата година местната компания се нарича "Кавен Орбико". Дружеството има мрежа от офиси в цялата страна и сега България е един от основните пазари за групата наред с Хърватия, Полша и Словения. Разпространява продукти на компании като P&G, Mars, Shell lubricants, Elizabeth Arden, Philip Morris и др. За 2016 г. планираният оборот тук е 291 млн. евро или почти колкото през миналата година.
Everet International е създадена през 1991 г. като дистрибутор на няколко марки козметика от високия клас за страните от бивша Югославия. Сега групата работи в 12 страни и представлява над 120 козметични бранда. Има над 40 млн. евро годишни продажби и повече от 250 служители. В България компанията започва дейност през 1993 г. като търговско представителство, а шест години по-късно регистрира и местно еднолично дружество. По информация от сайта на компанията тя е водеща в бранша в страната и работи с всички големи магазини за парфюмерия и козметика. Сред дистрибутираните марки са високият клас продукти на P&G (Gucci, Dolce & Gabbana, Hugo Boss и т.н.) и Coty (Chloe, Calvin Klein, Cerruti и др.), както и независими марки. Да директното навлизане на групата L'Oreal в България преди няколко години "Еверет" дистрибутираше и техните парфюми.
"Минстрой" инвестира над 20 млн. евро в Македония. Над 20 млн. евро ще инвестира българският "Минстрой холдинг" в рамките на две години в двете оловно-цинкови мини в Македония, които придоби наскоро. Единият от рудниците - "Злетово" край Пробищип, вече поднови работа, след като повече от година беше затворен заради фалита на предишния собственик. До месец се очаква добив да започне и в рудник "Тораница" край Крива паланка. Двете мини са най-големите работодатели в източната част на Македония и затварянето им създаде социален проблем в региона. С подновяването на дейността сега на работа ще се върнат общо 1000 миньори. Това се очаква да стане до края на годината.
Възобновяване на работа
Рудниците ще се оперират от регистрираното в Македония дружество на "Минстрой" - "Булмак - 2016". Проектите са разположени на около 40 км един от друг и са напълно самостоятелни - всеки от тях разполага с отделна обогатителна фабрика и хвостохранилище. До момента са инвестирани близо 7 млн. евро, което включва цената за концесията и активите на рудниците. Компанията вече е изплатила и около 1 млн. евро стари заплати на миньорите, които са останали неизплатени от предишния собственик Indo Minerals and Metals, част от индийската Binani Group. По подобен начин "Минстрой" покри висящите заплати на миньорите и когато придоби рудника в Мадан от бившия собственик на "Кремиковци" Валентин Захариев.
До края на годината инвестицията в Македония ще достигне 12-13 млн. евро, а до две години ще бъдат вложени и останалите средства до 20 млн. евро. Това включва пълно обновяване на рудниците и закупуване на нова техника и оборудване. Пак до края на тази година работещите ще достигнат 1000 души. В мините вече работят 300 души.
Производство
Общият капацитет на двата македонски рудника е около 3000 тона концентрат на месец, което е сравнимо с този на българските мини на "Минстрой" в Златоград и Мадан (3500 тона). Това означава, че общата продукция на "Минстрой" в двете страни ще достигне около 100 хил. тона годишно, с което холдингът ще стане значим фактор на пазара, каза собственикът и председател на съвета на директорите Николай Вълканов. Целият концентрат ще се преработва в КЦМ - Пловдив. "Целта ми е да продължа да инвестирам в добивна дейност, докато достигна 160 хил. тона годишно. Това трябва да се случи до две години", каза Вълканов. Като възможности за инвестиции той спомена подготвяни в момента концесии в Македония, както и проекти в Косово.
Активи и концесия
Българският холдинг придоби активите на двата рудника в началото на миналия месец. В това влизат инсталациите за обогатяване на рудите, оборудването и офис сградите. Цената на сделката е 4 млн. евро. Предишният собственик Indo Minerals and Metals придоби мините през 2006 г., но преди година спря работа с мотива, че срокът на концесията й е изтекъл. Заради необслужвани дългове малко по-късно дружеството влезе в процедура по несъстоятелност. Наблюдатели тогава коментираха, че цените на оловото и цинка на световните пазари са паднали през последните години, но това не означава, че мините не могат да работят.
Така през пролетта на 2016 г. македонското правителство предложи правата за добив на търг, който беше спечелен от "Минстрой холдинг" с оферта от 2 млн. евро. По думите на Вълканов в конкурса са участвали 16 фирми от цяла Европа. Спечелването на концесията се оказа ключово за финалната сделка, тъй като условие за придобиване на активите беше компанията да има права за добив.
Бизнесът в България
"Минстрой холдинг" се занимава с широк спектър от дейности, които включват добив, строителство, ремонтни дейности, изграждане на хотелски комплекси, проекти във възобновяеми енергийни източници. В България холдингът и свързани с него компании държат концесиите за повечето оловно-цинкови находища. Три от тях - "Мързян", "Шумачевски дол - Андроу" и "Гюдюрска", се оперират от дъщерното "Горубсо - Златоград". Правата за добив от други три пък са свързани с покупката на "Горубсо - Мадан" преди няколко години. Това стана чрез дружеството "Върба - Батанци", в което с равно участие са "Минстрой" и "КЦМ 2000". Наскоро Вълканов коментира, че през последните три години добивът е нараснал значително и количеството произвеждан концентрат на практика се е удвоило от 2013 г. досега.
Същият модел
Това е четвъртото неработещо предприятие, което "Минстрой" придобива и връща към дейност. Такива бяха мините край Златоград и Мадан, където вече работят 2500 души, както и ремонтното предприятие в Раднево "Ремотекс".
Покупката на македонските мини до голяма степен прилича на сделката за "Горубсо - Мадан", която дотогава се контролираше от компания на Валентин Захариев. Преди четири години маданското предприятие беше затънало в дългове и не изплащаше заплати, което доведе до миньорски протести. С намесата на премиера Бойко Борисов тогава се стигна до продажба, като договорената цена - 30 млн. лв., беше равна на дълговете, които купувачът "Върба - Батанци" се ангажира да покрие.
Полицаите масово си губят времето с маловажни дейности. Полицаите масово си губят времето с връчване на призовки, охрана на данъчни и други несвойствени дейности. Вместо да се занимават с разследване на престъпления, униформените отделят почти три часа дневно от времето си, за да обикалят адреси и да охраняват чиновници.
Това става ясно от писмен отговор на вътрешния министър Румяна Бъчварова на депутатски въпрос. В него е записано, че за периода януари-март 11% от състава на териториалната полиция са се занимавали с дейности, различни от типичната полицейска работа. На практика това значи, че повече от 180 служители на столичната полиция всеки ден са ангажирани с дейности, които МВР характеризира като несвойствени. Те обаче са им вменени по закон и полицията не може да отказва съдействие на други държавни органи, когато такова е поискано.
Според най-актуалната статистика общият щатен състав на вътрешното министерство е 49 779. От тях обаче незаетите са над 6300. Униформеният състав е около 25 хил., а останалите са чиновници. Което значи, че около 3000 полицаи ежедневно връчват призовки.
"Всеки участвал в оказване на съдействие служител е отделял средно по един час и половина от работното си време", пише Бъчварова.
Общата продължителност на т.нар. съдействие обаче е по-голяма - средно 2 часа и 50 минути за цялата страна. От отговора не става ясно средно по колко служители се изпращат с такива задачи. Бъчварова обаче обяснява, че има около 90 нормативни акта, които задължават МВР да отговаря на подобни заявки. Сред тях са НПК, Законът за административните нарушения и наказания, Административнопроцесуалният кодекс и др.
"При оказване на съдействие често се налага да бъдат използвани полицейски правомощия. Такива са извършване на проверки в помещения, временно изземване на вещи, употреба на физическа сила и помощни средства, задържане на лица, установяване на самоличност", уточнява Бъчварова.
Една от най-губещите времето на полицаите дейности е връчването на фишове и призовки. По закон електронните фишове трябва да се изпращат по пощата. Ако обаче след 14 дни нарушителят не си плати глобата или не даде данни за човека, който е шофирал колата му, фишът отива в полицията, която трябва да издири наказания. Другото връчване, с което се занимава МВР, е това на книжа по наказателните дела. По принцип това би трябвало да се прави от съда, прокуратурата или евентуално общината. Когато това е невъзможно обаче, пак се опира до МВР. Големият проблем в случая е, че за подобни дейности се използват най-вече полицаите на първа линия - районните инспектори. Точно те най-често контактуват с гражданите.
Освен връчването на документи и охрана на други държавни структури, полицаите губят много време и в писане на документи, казаха пред "Сега" източници от МВР. Униформените се оплакват, че често им се искат по четири екземпляра от един и същи документ, въпреки че в министерството би трябвало да има електронен обмен. Според запознати принципът е: "Колкото повече компютри, толкова повече хартия".
В граничната полиция имало още по-голямо писане. В някои случаи се налагало името на един човек да се попълва в седем различни хартиени документа.
2/3 от агродирекциите бъркат с обществените поръчки. Две трети от областните дирекции "Земеделие" в страната заобикалят състезателните процедури или пък обявяват търг, без да е необходимо. Това показва справка на в. "Сега" в регистрите на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ). От началото на годината 17 от общо 28-те дирекции са допуснали нарушения, разкриват проверките на инспекторите от АДФИ, приключили с 32 акта.
Типична грешка е неспазването на условието при покупка на техника да се съберат повече оферти, така че да се избере най-добрата цена. Такъв е случаят с една от областните агродирекции, която тръгнала да си търси принтери за 24 000 лв. Подобно нарушение е било засечено и по друга поръчка, но за над 65 000 лв., за мобилни и съобщителни услуги. Отново не били поискани поне три оферти от различни доставчици. Ревизорите са открили сходни нарушения и в други агрослужби.
Областните дирекции помагат на земеделците на място и провеждат търгове за наем или аренда на свободните площи. Занимават се и със събиране на различни видове такси и наеми, което формира част от бюджетите им. Всяка от 17-те дирекции по един или друг начин е нарушила ЗОП, като с най-голяма сума за няколко проведени поръчки се е отчела дирекцията в Плевен - 117 хил. лева, показват докладите на АДФИ.
В докладите на ревизорите чести нарушители са и общините. От началото на годината десетки градски управи - малки и по-големи, са имали проблеми със спазването на закона и процедурите. "Постоянното присъствие" в докладите на АДФИ за нарушения се допълва от ВиК дружества и болници.
Реколта
Юли се оказва "най-силният" месец по брой договори, сключени по ЗОП. В рамките на месеца са били подписани 2137 контракта, показва справка на Агенцията за обществени поръчки. Все пак това е под рекорда от юли 2015 г., когато договорите са били с 45 повече. По традиция министерства, общини, агенции и др. бюджетни структури харчат най-много пари в последните месеци на годината, когато са се натрупали средства от икономии.
Ицо, не си герой - батките бият, защото ти им даваш пример! В понеделник, 29 август, екипът на вестник "България днес", ще предостави на разследващите органи в Етрополе запис от абсурдния юмручен инцидент с главно действащо лице Христо Стоичков.
Фоторепортерът Борислав Трошев и шофьорът Петър Симчев бяха нападнати и ругани от футболната легенда на сватбата на малката му дещеря в събота. Екипът от таблоида, който е част от Медийна група България, имаше за цел да покаже снимки от най-щастливото за всяко семейство събитие. Нищо повече!
"България днес", който е един от най-многотиражните вестници, добронамерено разказва проверени светски и жълти истории. Без агресивност и без лъжи.
"Вече знам кой си, ще ти стъжня живота!", това е крясъкът на Стоичков, който удря и опитва да счупи телефона на журналистите.
Николай Пенчев, главният редактор на "България днес" предостави на "24 часа" своя коментар: "Ицо, ти вече не си герой! Батките бият невинни хора по улиците, защото ти им даваш като звезда този пример", пише журналистът.
До 50 000 лева от фонда на фондовете. Държавният фонд на фондовете стартира с първи проекти на обща стойност 52,8 млн. лева. Финансирането е насочено към млади предприемачи. Парите са по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси".
Кредитите се отпускат при лихва от 0%. Средства може да получат стартиращи социални предприятия, микропредприятия, занаятчии и лица със свободни професии. Условието е да са регистрирани преди максимум 2 години.
Те ще могат да получат между 5 и 49 хил. лв. за стартирането на своя бизнес. Пари ще се дават и на съществуващи социални предприятия - малки, средни и големи. Има и допълнителни условия към тези, които ще кандидатстват за кредитиране. Управителят на фирмата, собственикът, който притежава поне 50% от нея, или предприемачът със свободна професия трябва да покрива едно от следните изисквания - да е безработен от повече от 6 месеца, да е на възраст до 29 г. включително или да е с увреждания.
Според посоченето определение за стартиращо се смята предприятие, което, освен че е регистрирано до 2 години преди кандидатстването за финансиране, не е разпределяло печалба, не е пускало акции или други книжа на фондовата борса и не е възникнало в резултат на сливане и разделяне на други компании.
Собствениците не трябва да имат други дружества и трябва лично да управляват стартиращото предприятие. За да се смята за социално, предприятието трябва да отговаря на пет условия - в учредителния договор, устава или друг правен документ за създаването да има като основна цел постигането на измеримо положително социално въздействие, а не генерирането на печалба, да предоставя услуги или стоки, които носят социална възвръщаемост и/или да използва метод за производство на стоки или услуги, който има социална цел, да използва печалбата си на първо място за постигане на основната си цел. Към това трябва да има процедури и правила за разпределяне на печалбата между акционери и собственици, което да гарантира, че не се накърнява основната цел, да се управлява по предприемачески, отчетен и прозрачен начин, като в управлението се включват работници, клиенти и заинтересувани страни, засегнати от стопанската дейност.
Отпуснатите пари от фонда на фондовете не могат да се използват за рефинансиране на други фирми. Не се допускат да кандидатстват за заем компании от земеделския сектор. Фондът на фондовете отпуска заемите без лихва. Оскъпяване за получателите обаче ще има, тъй като средствата ще минават през посредници. Това са банки, лизингови дружества или други финансови институции, които имат задължение да осигурят между 20 и 30% към средствата от фонда.
Според финансисти дори с оскъпяването заемите ще се дават с лихва, която ще е с близо 60% по-ниска от пазарната. Средствата от държавния фонд ще бъдат предоставяни на посредниците на траншове. Сумите, които не са усвоени, ще бъдат олихвявани в полза на фонда с процент, договорен с мениджъра.
Фондът на фондовете ще споделя с посредниците освен финансирането и риска от неплащане от страна на кредитополучателите. Посредникът ще получава възнаграждение за управлението на финансовия инструмент, което ще се договаря между двете страни.
Лихвата за бенефициента ще се формира от среднопретегления лихвен процент на фонда и на посредника в съотношение 70:30 за социалните предприятия и 80:20 при стартиращите фирми. Финансовият посредник не може да начислява на получателя на парите такси, комисиони и други разходи, за които е бил обезщетен с възнаграждението за управление на финансовия инструмент от държавния фонд.
Пари ще се дават за инвестиционно финансиране, като ще има гратисен период за две години, а за главницата - за срок до десет години. Друга възможност е да се отпусне краткосрочно финансиране за работен капитал с фиксиран погасителен план или револвираща кредитна линия.
Средствата може да се отпускат и като овърдрафт по разплащателна сметка, финансов и обратен лизинг. От кредитополучателите ще се идзисква предоставяне на обезпечение.
До 31 октомври 2018 г. близо 25% от средствата трябва да са отпуснати като кредити При забавено усвояване от страна на посредника спрямо предвиденото в споразумението той плаща такса ангажимент. Тя е в размер на 0,5% годишно от сумите, предвидени от страна на фонда към посредника. Максимумът за отпускане на финансирането е до 31 декември 2021 г., но има опция срокът да се удължи с две години.
Изборът на посредници е планиран да започне през октомври или ноември, което означава, че финансирането ще е достъпно реално в началото на следващата година. Ще събере над 1,2 млрд. лв. Фондът на фондовете бе създаден с решение на правителството като специализирано държавно търговско дружество, което да управлява финансовите инструменти по оперативните програми.
Фондът отговаря на специфичните изисквания, заложени в европейското законодателство за икономическа и финансова стабилност. Целта му е да се превърне в българската институция, осигуряваща ефективно, ефикасно и устойчиво управление на финансовите инструменти. Това щяло да даде възможност максимално бързо и точно да се реагира според потребностите на бизнеса.
Финансирането от фонда не е безвъзмездно, то наподобява кредитиране, тъй като получените средства се възстановяват. Разликата е в това, че достъпността на финансирането е улеснена, а лихвата е доста под пазарната.
В държавния фонд ще бъдат събрани близо 10% от всички оперативни програми, което прави над 1,2 млрд. лева. Делът на финансовите инструменти в България ще става още по-висок заради тенденцията европейското финансиране, особено след 2020 г., да става основно чрез тях.
Кредитите намаляват с един милиард. Все по-малко кредити раздават българските банки от година на година. В сравнение с първото тримесечие на м. г. отпуснатите заеми са намалели с един милиард лева. Данните са от тримесечното издание на БНБ "Банките в България".
В процентно изражение намаляването е от 1,9 процента в сравнение с март 2015 г. Най-пестеливи са били държавните структури - при тях новите заеми са с 10,6 на сто по-малко. Бизнесът е взел с 2 процента по-малко кредити, а домакинствата с 1,4%. Все по-ясно се забелязва тенденцията за увеличение на заемите в левове. Това особено ясно си проличава през първите три месеца на годината. В края на март съотношението лева/евро при кредитите е 50,1 на 47,3 процента. За същия период на м. г. то е било 44,1/ 53,4 на сто.
Намалява и размерът на депозитите. За 12 месеца до 30 март 2016 г., спадът е 695 млн. лв. или 0,9 на сто. Тук първенството по спестовност отново е на сектор "Държавно управление", но с обратен знак - депозитите на държавата са се увеличили със 7,8 на сто.
За същия период на годината се е увеличил значително и делът на банките с чуждестранна собственост за сметка на тези с българско участие. Към края на март 72,6 на сто от пазара на банкови услуги вече принадлежи на чуждите кредитни институции, докато през 2015 г. е бил 67,8 процента. Съответно пазарното участие на родните трезори се свива от 24,2 на сто на 23,3 процента.
7 дни ваканция за президентския вот. ГЕРБ обмисля идеята за едноседмично разпускане на депутатите преди президентските избори на 6 ноември, научи "Стандарт". Предложението тепърва ще се обсъжда в парламента тази седмица, когато лятната ваканция на народните представители свършва и те се връщат на работа. Според управляващите, ако идеята бъде одобрена, ще се избегне предизборната агитация от парламентарната трибуна и евентуално заиграване от страна на опозицията с кворума.
Преди година - при провеждане на местните избори, тази тактика бе приложена. Тогава депутатите работиха извънредно, а две седмици преди вота - от 14 до 23 октомври, излязоха във ваканция. Тогава аргументите бяха същите - че има опасност Народното събрание да се превърне в арена на междупартийни сблъсъци. Освен това всеки от 240-те избраници е ангажиран с предизборната кампания, а това пречи на качеството на парламентарната работа.
Идеята първо ще бъде обсъдена на Коалиционен съвет утре. В него участват председателите на парламентарни групи, подкрепящи кабинета - ГЕРБ, РБ и ПФ. След това темата ще бъде дискутирана и на Председателски съвет с представителите на останалите групи.
Докато са във ваканция, депутатите няма да имат право да ползват служебните си автомобили.
"Не сме говорили по този въпрос, но идеята е добра - за да не се злоупотребява. Ако всеки ще си прави пиар от парламентарната трибуна, няма смисъл", коментира зам.-председателят на НС, лидер на ВМРО и кандидат за президент на Патриотичния фронт и "Атака" Красимир Каракачанов. Според него е разумно разпускането от заседания да е дори по-дълго - за две седмици.
"Вече го правихме за местните избори. Тогава имаше повече логика. При всички случаи този въпрос не бива да се драматизира, но не знам каква е програмата на мнозинството за новия политически сезон. Ако е амбициозна колкото досегашната, няма проблем да има ваканция", смята съпредседателят на ПГ на РБ Радан Кънев.
Война за изгубени ценности на плажа - стопани на ивицата рекетират търсачите. Истинска война за претърсването на плажовете за ценни вещи се води между собствениците и любителите с металотърсачи.
Собствениците на плажните заведения във Варна от тази година започнали да рекетират търсачите, като ги гонели или ги пускали да прослушат терена около тях само срещу половината от намереното, оплакаха се пред „Монитор" опитни майстори на намирането на ценности от Варна.
„Случвало ми се е да срещна и недоброжелатели, които са посягали да ми вземат металотърсача, но винаги ми се е разминавало, защото викам за помощ и от близките заведения винаги излиза някой, за да разгони нахалниците", казва Радо от Варна. Той познава млади момчета, които влизат и във водата около брега, където обикновено падат много от загубените ценности по време на къпане и игри. Предполага, че намират повече от него, но не знае подробности.
Половината болници с машинки за пръстов отпечатък. Половината държавни болници в страната вече са снабдени експериментално с новата система за пръстов идентификатор, популярен повече като пръстов отпечатък, макар и да не сканира дактилоскопичните линии. Общо 69 за държавните и общинските лечебни заведения в страната, в 34 от тях машинките вече са поставени и работят. Това стана ясно по време на посещението на заместник-здравният министър д-р Ваньо Шарков в Университетската болница за активно лечение „Св. Марина"във Варна, където новата система беше демонстрирана и тествана. Идеята е чрез тях да се спре отчитането на мнини - болни, чрез които лечебни заведения източваха Националната здравноосигурителна каса.
Пилотно машинките за сканиране на пет точки от човешкия пръст първоначално бяха въведени в 20 лечебни заведения плюс 5, посочени от изпълнителя и още 9, които влязоха в тестовия период по собствено желание. Никъде няма дактилоскопски линии и филмът „От местопрестъплението" не се прожектира на екраните при чекиране на новопостъпил пациент. Никой не може да злоупотреби с лични данни, защото такива няма, каза зам.-министърът на здравеопазването д-р Ваньо Шарков.
Университетската болница във Варна разполага с 43 устройства. Тестово системата е въведена и в Многопрофилната болница „Св. Анна" в града. Предвижда се чекирането на 5 точки от пръста да бъде въведено във всички лечебни заведения, които работят със здравната каса от 1 октомври.
Шефката на ИТ-дирекцията в касата, Гергана Ненчовска сподели, че до момента при тестовия период са се откроили няколко проблема, по които вече се работи. „Интерфейсът, който беше разработен, ще бъде подобрен, така че болничните регистратори да могат автоматично да регистрират пациента, без да е необходимо да се връщат на първия екран, ако пациентът има проблем със сканиране на пръста, заради треперене на ръка или когато е потна, например, поясни тя. Известни затруднения създаваше и краткото време, през което апаратът дава възможност да се сканира пръстът и то е увеличено двойно. В малките болници се натъкнахме и на по-стара техника, затова направихме системата да работи така, че да може да е съвместима и със старите операционни системи. Хората, които нямат горни крайници, влизат в медицинските изключения, които могат да бъдат временни и постоянни. Взимат се под внимание и техническите изключения, като токов удар или друг проблем. Удостоверяването при тях става със системата за личните карти, обясни Гергана Ненчовска. Подуправителят на НЗОК, Иванка Кръстева увери, че досиетата на пациентите няма как да се загубят при технически проблем в лечебното заведение.
В момента на регистрация, данните постъпват в НЗОК. Взети са мерки те да бъдат съхранени и опазени. При технически неизправности сме направили организация в касата да има дежурни служители, които ще бъдат методологически помощници на болниците, увери тя.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.897940 |
GBP | 2.333700 |
CHF | 2.081330 |