КЗК смята за непазарно прехвърлянето на партиди от пенсионни фондове към НОИ и обратно. В едно от първите си произнасяния по ключов казус Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) зае пазарна позиция. Става въпрос за становище, което Конституционният съд поиска от антимонополния регулатор за т.нар. право на избор между държавното и частното пенсионно осигуряване, което финансовият министър въведе в Кодекса за социално осигуряване. Според текста осигурените в частни пенсионни фондове могат да прехвърлят партидите си в общественото осигуряване (НОИ) и обратното. В държавното осигуряване обаче партидите не трупат доходност и не могат да се наследяват.
При приемането на текста пенсионните фондове и част от работодателските организации се обявиха против него, защото руши пенсионния модел, като обърква разходопокривния принцип, по който работи НОИ, с капиталовия, на който са основани пенсионните компании. Омбудсманът получи подписка от над 5000 граждани с искане текстът да бъде отменен.
Тъй като нямат право да обжалват самия Кодекс за социално осигуряване, четири от пенсионните дружества сезираха Върховния административен съд с искане за отмяна на наредбата с правилата за прехвърляне на средствата на осигурените от фондовете към НОИ.
От своя страна обаче Върховният административен съд реши, че промените засягат самия модел на пенсионната система, противоречат на принципите на правовата държава, защото нарушават правото на собственост, защото в НОИ партидите не се наследяват, и поиска становище на Конституционния съд по кодекса, от който произтича наредбата. От своя страна Конституционният съд поиска становищата на множество заинтересовани страни, между които е КЗК. Проучването по казуса е докладвано от члена на КЗК Георгица Стоянова. От становището на антимонополния регулатор не следва непременно, че Конституционният съд ще отмени посочените законови поправки. То обаче посочва, че макар с текста да се постигат социални цели, прехвърлянето води до нарушаване на модела на търговия в сектора и пряко засяга и осигурените, и пенсионните дружества.
Искането на Върховния съд. В искането си ВАС посочва, че "правото на избор" създава нови отношения между публичния осигурител и осигурените - набраните и прехвърлени средства от индивидуалната партида на лицето загубват "индивидуалния" си характер; лицето губи правото си на "собственост" върху тях и правото на наследяване и средствата стават част от общата парична маса на фонд "Пенсии", която се разходва на принципа на солидарността. ВАС допълва, че се губи доходността от инвестирането на средствата по личната партида, а това рефлектира и върху правото на свободна стопанска инициатива, тъй като се накърнява резултатността от дейността на пенсионноосигурителните дружества, възникнали по волята на законодателя.
Как влияе на пазара. Комисията за защита на конкуренцията смята, че от гледна точка на правилата на конкуренция предоставянето на право на осигурените лица да преминат от универсален или професионален фонд към държавното осигуряване води до промяна в структурата на пазара на втория пенсионен стълб, защото изважда от пазарния оборот част от общия обем парични средства, за дял от които се конкурират пенсионните фондове, и така нарушава модела на търговия в сектора.
Според КЗК възможността за прехвърляне на средства може да ограничи конкуренцията, като създаде правна несигурност сред частните фондове.
"Това е така, тъй като с изменението на КСО се осъществява промяна на въведения модел на пенсионно осигуряване в страната, при който осигуряването за допълнителна задължителна пенсия може да бъде извършено единствено в универсални и професионални пенсионни фондове", се казва в анализа на КЗК. В решението й се допълва, че пенсионните дружества са навлезли на съответния пазар при един модел на пенсионно осигуряване, а изменението му може да окаже негативно влияние върху дейността им, особено в случай като този, при който частни финансови средства се прехвърлят към публичните финанси.
Според КЗК прехвърлянето на средства към общественото осигуряване може да намали стимулите на действащите пенсионни фондове да продължат да осъществяват дейност и участници от пазара да се оттеглят. Това от своя страна ще увеличи концентрацията и ще ограничи ефективната конкуренция.
"По-малкият брой предприятия от своя страна ограничава възможността за осигурените лица. Намаляването на избора на фонд, който да управлява и инвестира средствата по индивидуалните партиди, може да доведе до намаляване на средната доходност на средствата във фондовете", се казва още в становището на КЗК.
От антимонополния регулатор допълват, че новите правила могат да демотивират навлизането на нови участници на пазара, а оттам - да изолират и затворят българския пазар на национален принцип.
Шотландия с активно участие в преговорите за Брекзит. Никола Стърджън настоя, че Шотландия няма да бъде „витрина в говорилня" що се отнася до преговорите за Брекзит, след като повтори заплахата за свикването на втори референдум за независимост, в случай че Великобритания напусне единния пазар на ЕС, пише The Scotsman, цитиран ит "Фокус". Първият министър изиска значима роля в развитието на преговорната позиция на Великобритания, на фона на растящото напрежение над Тереза Мей, заради липсата на яснота относно стратегията на правителството й. Говорейки пред депутати за първи път от края на лятната пауза, министър-председателят отказа да разкрие дали иска Обединеното кралство да остане пълноправен член на зоната за свободна търговия на Съюза. "Нека бъда кристално ясна по този въпрос, и това е позиция, която съм заявила директно през британското правителство. Правителството на Шотландия няма да бъде витрина в говорилня и няма да позволи на британското правителство просто да направи отметка в кутийка. Ние очакваме да имаме, заедно с останалите развити нации, роля във вземането на решения, ние очакваме нашето участие да бъде значимо", категорична беше Стърджън.
Атина пробва да създаде южна ос в ЕС. Лидери на ЕС се обединяват в "южен фронт", за да изглеждат сплотени на фона на кризата, обхващаща съюза, пише британският в. "Дейли експрес". След повече от 18 месеца на мигрантска криза, която оказва натиск по шенгенските граници и хвърли в хаос страните, които се чудят как да я контролират, Гърция организира среща на южните европейски лидери на 9 септември в Атина. Поканата за нея вече беше приета от френския президент Франсоа Оланд. Поканени са и лидерите на Испания, Португалия, Кипър и Малта. Италианският премиер Матео Ренци също е проявил интерес към идеята. Целта е да бъде формирана силна южна "ос", за да се противодейства на влиянието на страните в Северна Европа. Изглежда, че премиерът на Гърция Алексис Ципрас е изнервен от слуховете за възможен срив на сделката за бежанците между ЕС и Турция и южният фронт ще бъде отговорът му, допълва "Дейли експрес".
Отпада ДДС върху дарените храни. Промяната трябва да спести разходи. Храни, дарени до 30 дни преди изтичането на срока им на годност, да не бъдат облагани с ДДС, решиха депутатите. С мнозинство парламентът прие на първо четене промени в Закона за ДДС по предложение на народните представители от Реформаторския блок (РБ) Петър Славов и Мартин Димитров. Целта на промените е облекчаване на режима на облагането с ДДС на дарени храни за организациите за хранително банкиране.
Измененията предвиждат въвеждането на лимит за дарявани храни с изтичащ срок на годност. Стойността им за една календарна година трябва да е не повече от 0,5% от годишния оборот на дарителя.
Продуктите трябва да са насочени към уязвими групи от хора или към лица, които предоставят социални услуги и грижи за такива групи.
„670 000 тона храни се унищожават всяка година в България, а по данни на Европейския съюз 45,9% от населението на България живее в тежки материални лишения. Най-засегнатите са пенсионерите и децата", обясни Петър Славов. Според него, ако тази храна не бъде унищожена, а дарена, ще стигне за ежедневна прехрана на милиони българи.
От ГЕРБ подкрепиха законопроекта с уточнението, че някои текстове трябва да се прецизират, а депутатът от ДПС Петър Чобанов посочи, че тази стъпка отваря дискусия за преосмисляне на ДДС върху книгите, учебниците и други видове стоки.
Според Димитър Байрактаров от Патриотичния фронт този законопроект не само няма да ощети държавния бюджет, а неговото прилагане ще спести много разходи. Според него обаче 0,5% от общия оборот не е достатъчно и прагът трябва да бъде поне около 2%.
МВФ на редовна проверка в България. Международния валутен фонд (МВФ) започва редовния преглед на българската икономика от 7 до 16 септември, съобщиха от Министерството на финансите. Редовната мисия на фонда ще бъде водена от Реза Бакир, който заедно с експерти ще проведе срещи с представители на Министерството на финансите, Българската народна банка и други институции. Те ще дискутират с тях основните краткосрочни и средносрочни макроикономически прогнози и допускания, политики за осигуряване на икономически растеж и двигатели на икономическо възстановяване.
Учат азбуката разбъркано. Нова изненада очаква първолаците наесен. Те няма да учат азбуката по обичайния ред от А към Я, а разбъркано. "Подредбата на буквите е различна, за да може децата по-бързо да започнат да сричкуват", разясни просветният министър Меглена Кунева. Така след А ще се учи М. Букварът няма да се сменя, а само ще се преподава по новата методология, допълни тя. Срещите с учителите показали, че те нямат опасения заради промяната. Друга новина за първолаците е по-дългата учебна година, която няма да свършва на 24 май, а седмица по-късно.Децата във втори и трети клас пък вече няма да повтарят годината. Отпадат и оценките в цифри за малките ученици. Те ще бъдат заменени с "отлично се справяш" или "малко не ти достига", обясни Кунева.
Малките ВЕИ се жалват до институциите. Развалянето на законно сключени договори за изкупуване на ел. енергия и определянето на нови, 80% по-ниски цени на изкупуване само за малка група ВЕИ производители е дискриминационно и противоречи на Конституцията и понятието "правова държава". Това пишат в писмо представители на 273 малки ВЕИ централи, изпратено до парламента, вицепремиера Томислав Дончев, министрите на енергетиката и екологията и до много работодателски и браншовите организации. Тази малка група ВЕИ производители съставлява 1% от инсталираните мощности за производство на енергия от ВЕИ и едва 0,08% от общото производство на еленергия, посочват те. Това намаляване на изкупните цени с 80% обрича тези 273 централи на гибел, а то не влияе на крайната цена на еленергията, посочват те.
Над 3000 свободни места във вузовете. Над 3000 са свободните места в държавните университети у нас в момента, показа проверка на „Монитор" сред висши училища в страната. Допълнителен прием за държавна поръчка е обявен дори и в най-елитните университети като Алма матер, УНСС, Техническия университет и др.
„Няма откъде да внесем деца", коментира пред „Монитор" шефът на Съвета на ректорите и ректор на Минно-геоложкия университет проф. Любен Тотев. Той си обяснява тенденцията с незаетите места в университетите с демографския срив и избора на младежите да учат зад граница. Проф. Тотев обясни, че най-добрите заминават за чужбина, като това понякога било избор по инерция, защото висшето образование у нас също било качествено. Председателят на Съвета на ректорите допълни, че очаква незаетите места да продължат да са проблем и през следващите около пет години.
1086 са незаетите места в Софийския университет, показаха изчисления на „Монитор". При обявен прием от 4552 места за държавна поръчка това означава, че близо една четвърт от местата са свободни. Незапълнен е план-приемът дори за специалности като право, международни отношения, политология, публична администрация и др.
Според съобщение на сайта на Софийския университет срокът за кандидатстване е от 7 до 14 септември. За прием в Алма матер младежите могат да се състезават както с оценка от конкурсен изпит в СУ или матура, така и с оценка от изпит, положен в друг държавен вуз.
Същото правило важи и на УНСС. Там свободните места са 193 при обявен план-прием от 4090 първокурсници, съобщиха от икономическия университет. Продължава и записването в Техническия университет в София, където свободните места са 96 при предварително обявен прием за 2283 студенти.
Износът на водка от Русия скочил с 20%. Експортът на водка от Русия в периода от началото на януари до края на юли скочил на годишна база с над 20%, сочат данни на руската митница, съобщава RBS. Изнесените зад граница количества се равняват на 1,02 млн. декалитра. Доставките за страните от ОНД обаче бележат бум от 2 пъти до до 336,9 хил. декалитра. За останалите експортни дестинации продажбите са достигнали 682,7 хил. декалитра. За първите 7 месеца Русия е пласирала зад граница водка за 56,7 млн. долара, което е с почти 2% по-малко на годишна база.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |