"Пикадили" - вече с един собственик и с два нови обекта. "Пикадили" обръща трендът от последните години, през които само затваряше обекти, и започва да наема нови. Това става и успоредно с промяна в собствеността. По информация на "Капитал" Николай Лазаров от лятото е едноличен собственик на търговската верига, а братята Валентин и Десислав Попови са се оттеглили от участието си. Така съвместният им проект трая две години, през които веригата се смали, имаше дълги периоди на неплащане на наеми и суми за доставена стока. Сега тя остава в ръцете на живеещия в Париж българин Николай Лазаров, който обаче според запознати ще си търси нов съинвеститор. Лазаров беше сочен и за близък до гръцката Marinopoulos, която държи тук франчайза на Carrefour, като стоеше в основата на идеята за обединение на двете вериги през 2014 г. Тя пропадна заради финансови проблеми на гръцката компания и по ирония на съдбата тази седмица "Пикадили" е подписала договор, с който влиза в един от последните останали обекти на Carrefour - този в софийския мол Paradise.
Едноличен контрол
От есента на миналата година бизнесът на "Пикадили" беше преместена в специално създадената компания "Селект трейд". Тя е собственост на люксембургската офшорка BK Finance. От името на едноличния собственик на капитала учредителният акт от 14 юни т.г. е подписан от Николай Ичков Лазаров. Пак това лято компанията напуска Таня Косева-Бошова, която макар да не фигурираше официално в ръководството, управляваше веригата през последните две години. По информация на "Капитал" тя се е върнала да управлява офис комплекса на "Цариградско шосе" на братята Попови - ETC до The Mall.
В регистъра е отбелязана и друга промяна - офисът се мести от сградата до надлез "Надежда" в близост до площад "Македония", на бул. "Тотлебен", в бившата централа на МКБ Юнионбанк.
За 2015 г. "Селект трейд" има приходи от над 41 млн. лв. и 786 хил. лв. печалба. Оборотът на "Пикадили" през миналата година пада с 20% до 159 млн. лв., а загубата е 31.6 млн. лв. През май миналата година компанията взе кредит от 11.8 млн. евро от Инвестбанк, разплати се с част от наемодателите и доставчиците и обяви, че започва презареждане и съживяване на веригата. Банката кредитор има особен залог и върху "Селект трейд". През последвалите месеци веригата ту плащаше, ту бавеше суми, като по информация от производител през последните месеци стока се доставя срещу предварително плащане и компанията изпълнява задължението си.
Отваряме, вместо да затваряме
"Пикадили" ще замести Carrefour в мол Paradise Center в София в края на септември, съобщиха от "Селект трейд" в прессъобщение. Фирмата вече е подписала договор със собственика на търговския център "Булфелд".
Договорът е 10-годишен и е за половината от площта, която заемаше Carrefour, казаха за "Капитал" от "Селект трейд". Така новият хипермаркет ще бъде на 3600 кв.м, от които чистата търговска площ е 2800 кв.м. Обектът няма да е по-различен от другите в молове - ще има зона за плодове, зеленчуци, месо, пекарна, селекция от вина и алкохол, щандовете за риба и морски деликатеси и биохрани.
През септември "Селект трейд" планира да открие и още един нов хипермаркет - в най-големия търговски център във Варна - Grand Mall. Той ще бъде разположен върху 4700 кв.м, от които 3300 кв.м търговска площ. И тук мястото е овакантено от Carrefour.
С отварянето на тези два обекта магазините "Пикадили" ще станат 20, от които осем са във Варна. В пика си обектите бяха 40. Последно през лятото беше затворен хипермаркетът в столичния Ring Mall.
Сбогом, Carrefour
Обектът на Carrefour в Paradise реално е последният им действащ магазин в София, като в страната имат само един работещ - в Бургас. Потъването на "КМБ България", през която работеше гръцката Marinopoulos, започна през 2014 г., като тогава компанията имаше 21 магазина. В повечето бе под наем, но три - по един в София, Бургас и Стара Загора, бяха нейни. През последните месеци и трите се продават от съдебни изпълнители заради дългове. Само столичният - в The Mall, беше продаден, като купувач стана банката кредитор Уникредит Булбанк.
Сега този хипермаркет също се разчиства, като предстои банката да влезе във владение. Сигурно е, че и този обект ще бъде смален, като идеята половината да бъде отделена за мебелен магазин или стоки за дома. За овакантеното пространство на хипермаркета се спрягат Lidl, Billa и по-малко вероятно "Пикадили".
Верига от собственици
За близо 20 години в търговията на дребно веригата "Пикадили" смени няколко пъти собствеността и концепцията си. Компанията е основана от варненеца Георги Папуров и в началото е представена само в крайморския град. Последва разширени е и национално покритие. След това стана част от сръбската група "Делта макси" на бизнесмена Мирослав Мишкович, който пък я продаде на белгийската Delhaize Group. През юни 2014 веригата отново смени собствеността си и за кратко стана притежание на "АП Март" на Ангел Ангелов (част от групата "Градус") и Петър Дудоленски.
През ноември 2014 г. "АП Март" и гръцката Marinopoulos през "КМБ България", което държи франчайза за магазините "Карфур" в България, влязоха с равно участие под шапката на общо дружество. Идеята бе "Пикадили" и "Карфур" да се противопоставят на конкуренцията и дори да придобият нови вериги. Инвеститор в цялото обединение тогава са братята Валентин и Десислав Попови (които имат бизнес най-вече в сектора на недвижимите имоти, но без видими акционерни участия) и Николай Лазаров, става ясно от документи в Търговския регистър, публикувани по това време. До това лято, когато братята излизат.
Шест кандидата да ремонтират сградата на НДК. Поръчката за ремонта на НДК за 15 млн. лв. предизвика по-скоро слаб интерес на фона на малкото строителен бизнес - само шест оферти са подадени. От описанието на поръчката не стават ясни детайли какво точно ще се ремонтира, тъй като от съображения за сигурност идейният проект ще бъде представен само на компанията победител, т.е. кандидатстването е леко на сляпо. Заедно с краткия срок това вероятно е причината и за ограниченото участие. В последните пътни търгове, които са и по-големи като сума, участват по 10-15 кандидата.
Какво се ремонтира
От известното дотук НДК ще се ремонтира така, че залите да могат да са съобразени с мерките за сигурност и провеждането на събития по време на председателството според техническото задание на проекта. Планира се ремонт и подмяна на настилки, тавани и стени, подновяване на вентилационната система, ВиК и електроинсталацията, както и работа по фасадата и рехабилитация на асансьорите.
Ремонтът се финансира от бюджета по перото за българското председателство на Съвета на ЕС, което е около 150 млн. лв., но с изтеглянето му шест месеца по-рано вероятно и необходимият бюджет за председателството ще се увеличи, каза зам. министър-председателят Меглена Кунева преди седмици. Пак заради по-ранното начало на председателството сроковете за изпълнение на поръчката се скъсиха и преустройството трябва да приключи до края на септември 2017 г., което означава, че изпълнителят ще има най-много година за работа. Кратките срокове за толкова тежък проект вероятно са част от причината за не особено силния интерес към търга.
Поръчката
От шест подадени оферти три фирми кандидатстват самостоятелно и три са обединения. Кандидатстват големи компании като "Главболгарстрой", "Планекс", "ИСА 2000", "Водстрой 98" и "Галчев инженеринг", а изненадата е малката видинска компания "КИД плюс", която има оборот между 3 и 6 млн. лв. през последните пет години. От останалите изброени кандидати "ИСА 2000" има опит основно в инфрастурктура и дори на сайта си не са посочили проекти от високото строителство.
След отварянето на офертите в понеделник кандидатите могат в петдневен срок да запълнят всякакви липси в документацията. След това ще има преглед на техническите оферти и ще се отворят и ценовите предложения.
При подреждането техническата оферта и цената ще имат тежест от по 40%, а неясното "норми при непредвидени СМР" е с тежест 20%. Според обявлението продължителността до поръчката е до 30 септември 2017 г. Предишният срок беше 31 декември 2017 г., но заради изтеглянето на председателството на Съвета на ЕС с шест месеца трябваше и срокът за изпълнение на ремонта да се промени, тъй като НДК ще бъде основна локация за събитията в рамките на нашето председателство.
Втори дубъл за НДК
Поръчката за преустройството на основната сграда на НДК беше обявена веднъж, но неуспешно, като беше прекратена през май. Мотивите за спирането бяха, че при провеждането на процедурата са били установени нарушения, които не могат да бъдат отстранени, без да се променят условията на поръчката. Сред нарушенията е липсата на изискване за вписване на участниците в Централния професионален регистър на строителя. Освен това се посочва, че в обявлението са били включени дейности за "изработване на инвестиционен проект и във фаза технически проект, и във фаза работен проект". Двуфазното проектиране не е съобразено с ограниченото време и финансови ресурси за подготовката на основната сграда на българското председателство. Ако се приложи, то би удължило процеса и би оскъпило цялостната инвестиция.
Новата поръчка е пак на същата стойност - 15.36 млн. лв. с ДДС, но са добавени нови близо 1.2 млн. лв. без ДДС, които са резерв за непредвидени строителни дейности. Същият резерв е бил предвиден и в първата процедура, но не е бил отразен в прогнозната й стойност.
Заради бежанците България ще получи техника и още 100 граничари от ЕС. България е връчила списък с искания на Германия, съобщи на пресконференция вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова. Миналата събота премиерът Борисов се срещна с германския канцлер Меркел, а Бъчварова с немския си колега Томас де Мезиер. От думите й стана ясно, че тя е присъствала и на срещата с Меркел.
България иска да влезе в Шенген и еврозоната, както и да получи допълнително техника от страните от Европейския съюз, за да гарантира по-добре сигурността на външните граници на съюза. Засега София е получила положителен отговор само за присъединяването й към Шенгенската информационна система (ШИС). Това ще й позволи да получи данни за издирвани лица или такива, на които е отказана виза. В момента МВР има достъп само до данните за издирвани коли в Шенген. Досега не се даваше достъп до ШИС на България, тъй като има опасения от изтичане на информация за издирвани лица.
Българската делегация е подчертала, че Гърция е получила 10 пъти повече пари от България за бежанците. Затова българската страна е настояла да бъде подпомогната с дарение на техника, която може веднага да бъде включена в борбата с мигрантите, а не с финансиране, за което ще са нужни дълги процедури. Бъчварова е настояла и за допълнително изпращане на сили на "Фронтекс". В момента тук има 101 души от европейската гранична служба. София е поискала общо 300, но според Бъчварова ще бъдат изпратени най-много още стотина души с техника.
Исканията трябва да бъдат обсъдени на предстоящите две заседания на Европейския съвет през септември.
Министър Бъчварова предложи нова версия за посредническата роля на Борисов между Турция и ЕС. Премиерът проявил самоинициатива да влезе в ролята на посредник за разрешаване на мигрантската криза. "Не става дума за посредничество, защото това не е по желание на турската страна, а е инициатива на българското правителство, отправена към Германия, да се намери начин да се продължат разговорите, за да се потърси възможност за поетапно изпълнение на това споразумение", заяви Бъчварова. Тя се опита да промени публичното впечатление от срещите на Борисов в петък в Истанбул, че България ще бъде използвана от Турция като маша.
БСП иска изслушване на премиера Бойко Борисов в Народното събрание и свикване на Консултативния съвет за национална сигурност, обяви лидерът на партията Корнелия Нинова. Нинова обвини Борисов, че еднолично и внезапно е променил позицията на страната към Турция и се е превърнал в "куриер и говорител" на президента Реджеп Ердоган. Според нея южната ни съседка рекетира лидерите на ЕС, а българският министър-председател станал "говорител на този рекет". "Кое наложи така рязко и еднолично, без мандат нито от парламента, нито с решение на МС да се смени позицията на България, за която през март 2016 г. Борисов заяви, че трябва да има облекчение за визите, когато се види желанието на Турция да изпълни споразумението по реадмисия?", попита тя. В БСП не разбрали и каква е била позицията на Борисов на срещата в Берлин с Ангела Меркел.
От своя страна Бъчварова повтори страховете на Борисов, че ако споразумението между ЕС и Турция не влезе в сила през октомври, България е заплашена от сериозен бежански натиск.
"Ситуацията с миграционната криза в България е снижение на бежанския натиск в сравнение с миналата година от около 20 до 30%. Въпреки това има промяна в характера и особеностите на ситуацията тази година. Променя се структурата на бежанския поток, доминират мигрантите, които идват от Афганистан и Ирак и значително намалява потокът от Сирия. Това променя възможностите ние като държава да реагираме на исканията им за получаване на статут в България", обясни Бъчварова. Оказва се, че поради липса на споразумения за реадмисия с Ирак и Афганистан влизащите в страната чужденци от тези държави не може да бъдат върнати там. Те трябва да бъдат върнати в страната, от която са влезли - Турция.
Подписаното на 1 юни споразумение с Анкара за реадмисия на лица от трети държави обаче не се изпълнява, обясни вътрешният министър. Така тя опроверга премиера Борисов, който заяви миналата седмица, че вече сме върнали 24 души на Турция. Оказа се, че това не са мигранти, а турски граждани, които са задържани за трафик. Те обаче са върнати по линия на стар договор от 1967 г. Анкара е отказала да изпълнява двустранното споразумение от тази година, тъй като го е обвързала със споразумението с ЕС за визова либерализация и финансова помощ.
"Турската страна казва, че няма да изпълни това споразумение в момента, защото то не е одобрено от правителството й, защото е част от общото споразумение с ЕС", каза Бъчварова.
Според нея има опасност, ако се концентрират мерките само в държавите на първа линия, България да се превърне в буфер, което няма да реши трайно и устойчиво проблемите и в Европа. "Предложението ни към Германия и европейските ни партньори е общите решения да бъдат добре обмислени, да не ощетяват и да не създават рискове на граничните държави. За да се случи това, се изисква много силна европейска солидарност от държавите от Централна Европа, поемане на ангажименти по релокация", каза Бъчварова. Затова и България е отказала предложението на Турция да се подготви отделно двустранно споразумение за реадмисия извън това с ЕС. "Тази възможност за нас лично остава теоретична, защото изисква по-дълги преговори и защото има опасност да извади България от политическия съюз, който имаме с Европа", каза Бъчварова.
Режим
Част от бежанския лагер в Харманли ще бъде превърнат в център от затворен тип. Така ще бъде ограничено движението на част от мигрантите. Вече е изработен план как да стане това. Мерките са взети, след като вчера стана масово сбиване между афганистанци и сирийци. Те ще бъдат разделени в бежанския център. "Ще засилим охраната и ще променим леко организацията, за да не допускаме в бъдеще появата на такива конфликти. Ще ги разделим на отделни националности, защото например разликата в поведението на сирийците и афганистанците е много голяма", обясни Бъчварова.
Събирачите на пари отчитат 42% ръст на средното задължение. Мъж на възраст между 18 и 30 години, със средно образование, често сменящ работодателите си - така изглежда в момента типичният длъжник, който взима потребителски или бързи кредити, а после се затруднява да ги погасява, сочи проучване на Асоциацията на колекторските фирми. Банки, лизингови компании, телекоми, доставчици на ток и парно и т.н. възлагат на колектори събирането на вземанията си от длъжници, когато не могат да се справят със собствени сили.
В рамките на една година просрочените задължения на българите са се увеличили с 42%. Така ако средното задължение през 2014-2015 г. е било 775 лв., година по-късно то вече е 1104 лв., показват данните на колекторските агенции. През миналата година те са имали да събират над 2.5 млрд. лв. от фирми и граждани, натрупали неплатени сметки и вноски.
Какви са най-честите просрочия? "Покупка номер едно е съвременен мобилен телефон. След това идват други технологични джаджи - например телевизори. Често парите се ползват и за почивка", обясни директорът на асоциацията Райна Миткова пред bTV. Тя посочи, че през 2014-2105 г. средното задължение на домакинство се е формирало най-вече от битови сметки - за ток, вода, парно, мобилни телефони, а през последната година българите са започнали по-смело да теглят банкови кредити. Според експертката мъжете са по-рисково настроени, а жените са по-сдържани. Статистиката го потвърждава - 60% от изтеглилите потребителски кредити са мъже, а при ипотечните делът на силния пол е дори по-голям - 70 на сто.
Миткова отбеляза, че септември е традиционно слаб месец за събирането на дългове, защото хората са се охарчили по почивки и екскурзии през летния сезон и заради началото на учебната година, съпроводено с разходи за подготовка на децата.
Капан
Най-сериозният проблем на българите е "изкушението" бърз кредит, защото парите се отпускат лесно. "Големи грешки правят хората, когато се опитват с бързи кредити да погасяват други задължения, защото влизат в спирала", коментира вчера кредитният консултант Тихомир Тошев. "Миналия месец имахме клиент с 19 бързи кредита, който дойде и каза: Вече не мога да плащам", посочи той.
Разведените с равни права за детето. При развод двамата родители вече ще получават съвместни родителски права, предвижда промяна в Семейния кодекс, която бе обявена в понеделник от министърката на правосъдието Екатерина Захариева. Досега съдът присъждаше родителските права на единия родител, а другият получаваше право да вижда детето при определени от съда условия. Най-често родителски права получаваше майката.
Упражняването на родителските права вече ще се решава от съда само ако някой от родителите е поискал това, предвижда новият текст. Тогава ще се определя и режимът на личните отношения, като отново съдът има възможност да присъди съвместни права в зависимост от нуждите и интересите на детето. Тогава ще се определят и местоживеене и други подробности. Предвидено е обаче съдебната разправа да спре във всеки момент със сключване на споразумение.
Съдът вече ще определя и режим на пътуване в чужбина при тежки бракоразводни процедури и конфликти. В момента деца не могат да отидат дори на училищна екскурзия в чужбина при конфликт между родителите и отказ на един от тях да подпише разрешение, обясни Захариева.
При присъждане на родителските права на единия родител другият ще може да упражнява личния контакт и неприсъствено - чрез имейли, телефонни обаждания и пр.
Бащи без брак доказват в съд, че са родители
Нова процедура за оспорване на припознаването на деца от бащи, които нямат граждански брак с майката, предвиждат промени в Семейния кодекс. Те бяха обявени в понеделник от министрите на правосъдието Екатерина Захариева и на социалната политика Зорница Русинова.
От понеделник промените в Семейния кодекс са пуснати за обществено обсъждане, а плановете на правителството са те да влязат в сила от 1 юли 2017 г., обясни правосъдният министър Екатерина Захариева. Промените са написани от работна група от двете министерства.
Агенцията за социално подпомагане ще може вече да оспорва припознаването още при подаването на заявление от кандидата за баща и заедно с прокуратурата да спрат процедурата. След което гражданинът ще трябва в съдебна процедура да докаже, че е биологичен родител на бебето, обясни зам.-министърът на правосъдието Вергиния Мичева.
Досега процедурата по признаване не се е спирала, а се е оспорвала от социалните и прокуратурата в съда и те са поемали доказването, че конкретен мъж не е биологичен родител и не трябва да бъде признаван за баща. Това обаче струвало скъпо на държавата, обясни още Мичева.
Досегашната система е трябвало да насърчи всяко дете да има двама родители, независимо дали те са биологични, или не. Новата трябвало да се пребори с трафика на деца, обясниха представителите на двете министерства.
Социалните ще спират признаване при рискови случаи, обясни пък зам. социалната министърка Деница Сачева. Тя описа казус с бъдеща родилка, която има намерение да изостави детето си, и кандидат да припознае бащинство, който е и кандидат за осиновител. Не обясни обаче какви са гаранциите, че бащите, които нямат брак с майката, няма да бъдат подложени на чиновнически произвол.
"Тези казуси не са много", твърди Сачева. Според данни на Евростат 60% от ражданията в България са без сключен граждански брак между родителите. "Тази нова мярка има за цел да защити децата и да попречи на търговията с деца и заобикалянето на процедурата по осиновяване", обясни Мичева.
Семействата длъжни да кажат на детето, че е осиновено Тайната на осиновяването пада напълно с промените в Семейния кодекс, които предлагат министерствата на правосъдието и на социалната политика. Родителите вече ще са задължени да уведомят детето, че е осиновено, обяви правосъдният министър Екатерина Захариева. Това щяло да става в подходящ момент и с помощ от психолози и социални работници. Този текст трябва да предотврати издаването на тайната от "доброжелатели" в неподходящ момент, най-често в пубертета на детето, обясни Захариева. Информирането на осиновеното дете трябва да става на възможно най-ниска възраст.
Отпадане на тайната на осиновяването вече ще се решава от съвет към министъра на правосъдието, а не в съдебно дело, предвижда друга промяна в Семейния кодекс. Досега съдът масово отказва да падне тайната на осиновяването и да разкрие биологичните родители дори когато причините са медицински, обясни Екатерина Захариева.
Тайната ще пада двустепенно според новите правила. Първо съветът ще решава да падне тайната и ще дава информация на осиновения къде и кога е роден, както и каква е причината за осиновяването. При съгласие на биологичните родители ще му бъдат съобщавани и техните имена. Искане за падане на тайната ще могат да подават осиновителите или осиновеният, ако вече е навършил пълнолетие.
Въвежда се и лимит каква да е разликата във възрастта между осиновителите и осиновеното дете. Досега имаше само долна граница от 15 години. Вече обаче няма да се позволява осиновяване, ако кандидатите за осиновители са по-възрастни над 50 г. от детето.
Това ограничение обаче няма да важи, ако единият от кандидатите осиновители е с по-малка разлика във възрастта. Освен това ще е невалидно и при осиновяване от баба и дядо при смърт на родителите, както и ако осиновителят осиновява биологично дете на своя съпруг или съпруга, обясни още правосъдната министърка.
Забранява се и разсиновяването, заяви още Захариева.
Променя се и процедурата по осиновяване, каза социалната министърка Зорница Русинова. Досега имаше 28 областни съвета по осиновявания и кандидатите да вземат дете трябваше да подадат молба във всеки от тях, за да им бъде търсено в цялата страна. По новите правила ще има един национален съвет. Той ще поддържа национални регистри както на дадените за осиновяване деца, така и на кандидатите за осиновители. Този национален съвет ще заседава три пъти месечно, за да одобрява осиновявания. Това според Русинова ще ускори процедурите, които в момента отнемат от 1,5 до 2 години.
Според статистиката към средата на 2016 г. общо над 2400 деца чакат да бъдат осиновени и близо 1500 търсят своето дете, каза министър Зорница Русинова. Националният съвет ще е задължен в срок от 1 месец от записване на дете в регистъра да го предложи на подходящи осиновяващи.
Масивен инфаркт покосил за минути Румен Янчев дни преди да навърши 60 г. На 28 август 2016 г. внезапно почина един от доайените на българското застраховане и главен изпълнителен директор на "Булстрад" Румен Янчев, съобщиха от застрахователната компания.
Според близки до него причина за смъртта му е масивен инфаркт, който го е покосил за броени минути в неделя. "Румен Янчев е и председател на управителния съвет на ЗАД "Булстрад Виена Иншурънс Груп" АД и е посветил повече от 35 години от живота си на работата в застрахователния бранш", пише още в съобщението на компанията.
Янчев е роден на 15 септември 1956 г. и си отиде броени дни преди да навърши 60 години. И месец без един ден, след като "неговата" компания отпразнува 55-ия си рожден ден.
Всички, които познаваха Янчев, са категорични - той бе щастлив човек, защото работеше това, което обича. "Френски възпитаник", казват за него в бранша. Вероятно защото като син на български дипломат е живял 5 години в Париж, със семейството си. Връща се в България през 1970 г. и се записва във френската гимназия. След казармата Янчев е приет за студент в Свищов и завършва застраховане. Разпределен е в ДЗИ, но неговата мечта е "Булстрад".
Успява да влезе в компанията най-напред, за да замести болен колега. Малко след това е назначен като главен специалист. Отговаря за 10 души и за 200 хил. полици годишно. "Още тогава дейността на "Булстрад" бе доста пазарна. Трябваше да се конкурираме с фирми в чужбина. Приходът само от застраховането на товари беше 40-50 млн. лв.", е споделял Янчев за любимата компания.
Начало на издигането му в йерархията е спечелено трудно дело във Виена за голяма щета с изпусната в Дунав машина. "Булстрад" получава 300 хил. долара от презастраховател, а на Янчев е предложен постът икономически директор. На тази позиция остава до 1991 г., когато е изпратен да смени шефа на задграничното дружество в Лондон.
По-късно Янчев ще определи времето, прекарано там, като най-вълнуващото и полезно и за него, а и за компанията. Година по-късно, връщайки се в България оглавява "Булстрад".
Журналисти и гости, влизали в кабинета му, са виждали голяма шахматна дъска. "Обикновено играя шах с големите клиенти на компанията", обясняваше той. И добавяше: "На партия шах се раждат най-добрите идеи, а клиентите стават приятели". Компанията на живота му го свързва и с жената на живота му - Весела, която също работи в нея. Казват си "да" през 1994 г.
И за двамата опитът е втори, а семейството се увеличава. От първия си брак Весела има дъщеря Ивета, а Янчев - син Ивайло. Двамата с Весела са родители на дъщерята Румена.
Името на Янчев е известно и във волейбола. "Булстрад" е дългогодишен спонсор на националите ни за Световната лига, а директорът му приема поканата и е назначен за президент на Националната ни волейболна лига.
Политическа игра на газови тръби. Независимо от демонстрираните от страна на Русия и Турция добри намерения, отношенията между тях едва ли ще се върнат към състоянието си през есента на 2015 г., когато интересите на Москва и Анкара директно се сблъскаха в Сирия.
Решението да се унищожи руски военен самолет бе жест, предназначен да покаже недоволството на Реджеп Тайип Ердоган от това, че се нарушават плановете му. Сега тази криза е преодоляна, но всъщност формално. В резултат на колапса в редица направления на турската икономика, проблеми във вътрешната и външната ѝ политика, както и по отношение на сигурността на страната турският президент е принуден да се опита да подобри отношенията с Русия и Израел.
Преговорите между президентите Путин и Ердоган на 9 август в Санкт Петербург предизвикаха взрив от коментари на Запад и в голямата си част бяха посветени (поне в публичната им част) на възстановяването на икономическите отношения между двете страни.
Проектът за строителството на газопровода „Турски поток" се роди през декември 2014 г., когато заради санкциите от страна на Европейския съюз се провали изграждането на газопровода „Южен поток", който трябваше да бъде продължен по дъното на Черно море от Анапския регион до българското пристанище Варна.
Планираната магистрала от Русия до Турция трябваше да се състои от четири тръби (както и „Южен поток") с годишен капацитет до 63 млрд. куб. метра. Предвиждаше се една четвърт от природния газ да бъде предназначен за Турция, а останалият обем да се доставя на границата с Гърция, откъдето да го вземат държавите потребителки от Южна Европа. Според оценката на „Газпром" сумарните разходи за монтаж на всичките четири клона възлизаха на около 11,4 млрд. евро.
След охлаждането на отношенията между Москва и Анкара проектът бе замразен заради сваления руски бомбардировач. Конфигурацията на проекта обаче претърпя промени: от четири тръбите бяха намалени на две. Всяка от тях трябваше да има капацитет на трафика по 15,75 млрд. куб. м годишно за турския пазар и Южна Европа. Предполагаше се, че от границата с Турция магистралата ще бъде продължена от проектирания газопровод „Посейдон" през Гърция и Йонийско море на юг от Италия.
Важно е да се отбележи, че в навечерието на срещата между Путин и Ердоган България се заинтересува от възобновяването на работата по проекта „Южен поток". Подчинявайки се на Европейската комисия, София губи около 400 млн. евро годишно за транзит на суровина. Русия обаче не получи от нея гаранции за възобновяване на работите.
В края на срещата на двамата лидери в Санкт Петербург министърът на енергетиката на Руската федерация Александър Новак каза, че първият етап на „Турски поток" може да бъде финализиран до втората половина на 2019 година. Според неговата прогноза междуправителственото споразумение може да бъде подписано през октомври. На свой ред шефът на „Газпром" Алексей Милер заяви, че компанията води преговори по този проект с турските партньори.
На 15 август външният министър на Турция Мевлют Чавушоглу предложи тази магистрала да се включи към Трансанадолския газопровод (TANAP), по който се планира доставянето на азербайджански газ в Европа. По думите на Чавушоглу с помощта на „Турски поток" страната ежегодно ще купува 16 млрд. куб. м руски газ за вътрешния пазар. Останалите обеми могат да бъдат експортирани.
Оценявайки проекта „Турски поток", е редно да се подчертае, че той може да дисбалансира създадената през последните 20 г. система на газови маршрути през територията на Турция и ЕС, което предизвиква бурната реакция на редица страни - от Беларус, Полша и Украйна до Грузия, Иран и Азербайджан.
От една страна, „Турски поток" ще попречи на излизането на Иран на пазара на природен газ. От друга, може да засили заинтересоваността на западните държави към иранско гориво като алтернатива. От 2014 г. ЕС показва заинтересованост към това. Иранските власти изявиха готовност да изнасят газ в Европа по тръбопровода „Набуко". САЩ предложиха на Иран да се присъедини към TANAP.
Азербайджан е един от основните инвеститори и най-крупни участници в строителството на транспортна инфраструктура за износ на газ в ЕС. Неговите разходи за осъществяването на Южния газов коридор възлизат на около 13 млрд. долара. Началото на доставките е предвидено за 2018 година. Основните количества ще бъдат на европейския пазар при неясна ценова конюнктура и несигурност.
При това Баку не гледа на „Турски поток" като на сериозна заплаха за своята газова стратегия. Баку смята, че ако подводната част на тръбопровода върви паралелно със „Син поток", ще се появи техническа възможност за доставки на руски газ по тръбопровода TANAP, което ще обезпечи необходимото за него натоварване и ще намали сроковете на възвращаемост.
Двустранният газотранспортен проект на Русия и Турция очевидно не е в интерес на Грузия. Тя остава встрани от транзита на синьо гориво и от съответните приходи, което е важно при влошаващото се икономическо и социално положение на страната.
Според дипломат №1 на Украйна Павел Климкин затоплянето на отношенията между Руската федерация и Турция няма да влоши отношенията между Киев и Анкара, но ако „Турски поток" бъде реализиран, ще загуби не само Украйна, но и цяла Европа.
В края на 2019 г. изтича транзитният договор с Москва за доставки на руски газ в Европа, според който Украйна получава ежегодно около 2 млрд. долара. При загубата на тези пари ситуацията на икономиката в страната ще стане критична.
Киев няма да има средства да погаси западните си кредити. Ако „Турски поток" не се осъществи, „Северен поток" ще бъде изцяло натоварен, „Северен поток 2" - построен. Това означава Украйна да се лиши от транзитен статут.
Що се отнася до Беларус, там експертите оценяват отказа от „Южен поток" като провал на Русия в Европа, а „Турски поток" - като инструмент за натиск върху транзитните държави.
Независимо от обещанията на Анкара да финансира половината от строителството на „Турски поток", за започване на проекта Русия трябва да получи необходимия пакет от документи, включително междуправителствено споразумение, както и да се уточнят маршрутът и броят на тръбите на магистралата.
Ако Турция се съгласи със строителството на една тръба с пропускателна мощност, достатъчна само за покриване на нейните нужди, проектът ще бъде неизгоден за „Газпром". Москва не бива да предоставя авансово на турските компании отстъпка за газа, докато не получи подписаните документи от страна на Анкара.
Препечатваме със съкращения текста от сайта „Гласове". Превод от руски: Елена Дюлгерова
Разследват хакерска измама със 112 000 евро за закупуване на земеделска техника. Районната прокуратура в Горна Оряховица и Стопанска полиция разследват крупна измама със закупуване на земеделска техника от чужбина за общо 112 000 евро.
Потърпевш от злодеянието е земеделски производител от железничарския град. Той и съпругата му имат регистрирано дружество, чиято дейност е обработка на ниви. Арендаторите решили да купят земеделски машини и се свързали със специализирани фирми от чужбина. Преговаряли с доставчици от Италия, Германия и Полша. След като постигнали споразумение за доставка на нужната техника, горнооряховските земеделци превели по електронен път на фирмите от трите държави различни суми в размер на общо 112 000 евро.
Плащанията били извършени през последните два месеца. Техника обаче така и не била доставена. Едва преди броени дни арендаторите установили, че има проблем и парите не са постъпили по сметките на доставчиците. Това станало ясно след като полските контрагенти им изпратили напомнително писмо да извършат плащане, за да бъдат доставени машините.
Едва тогава земеделските производители от Горна Оряховица прегледали щателно кореспонденцията си в интернет и били шокирани от разкритието, че са станали жертва на дръзка измама. Оказало се, че докато водели преговори с чуждестранните фирми, размяната на информация ставала чрез имейлите на въпросните доставчици. В момента, в който обаче се стигнело до уговорка съответният доставчик да посочи банкова сметка, на която горнооряховците да преведат парите, била изпращана сметка, но от друг имейл, който изключително наподобявал този на фирмата продавач, но с едва забележима разлика. В единия случай имало разлика от две букви, които били разменени, във втория липсвала една буква, а в третия един символ бил допълнен.
Така се оказало,че купувачите са превеждали парите на банкова сметка на мошеници, които са успели да пробият паролите на електронната им поща. След като измамниците внимателно проследявали кореспонденцията и водените преговори, се задействали в момента, когато се стигнело до превод на сумите.
Пострадалите арендатори са подали жалба в Районната прокуратура в Горна Оряховица.
„Случаят е специфичен. Незабавно бе разпоредена проверка", обясни пред „Труд" шефката на Районната прокуратура в железничарския град Даниела Харитонова.
Стопанска полиция ще издирива фирмата администратор, която е обслужвала електронната поща на потърпевшото дружество. Ще се търси и банката, в която са постъпили парите. Тепърва ще се установява дали престъплението е дело на хакер или на вътрешен човек, който е имал достъп до паролите и електронната поща на потърпевшите.
С 300 млн. удължават живота на "Козлодуй". 300 млн. евро ще струва удължаването на срока на експлоатация на 5-и и 6-и блок на АЕЦ "Козлодуй". Това заяви по БНР Иван Андреев, който оглави "Първа атомна" в началото на юни.
Централата вече е платила 140 млн. евро, обясни Андреев и допълни, че основният приоритет за АЕЦ е именно удължаването на работата на двата хилядника.
Работата по удължаването на експлоатационния срок се извършва по два проекта, които целят и повишаване на мощността на блоковете до 104%, посочи още Андреев.
Работата върви по график, като по 5-и блок са изпълнени 85% от планираните дейности, а процедурата за 6-и е в самото й начало, тъй като експлоатационният му срок изтича през 2019 година.
АЕЦ "Козлодуй" ще започне да използват ново ядрено гориво, за което очаква одобрение от Агенцията за ядрено регулиране (АЯР).
Договорът със сегашния доставчик - руската корпорация ТВЕЛ, изтича през 2020 г., а АЕЦ планира да диверсифицира източниците за доставка на ядрено гориво, обясни Андреев.
Площадката на АЕЦ "Козлодуй" е подходяща за изграждането на нов ядрен реактор, съобщи още Андреев като се позова на анализи на АЯР. АЕЦ вече е платила между 8 и 10 млн. лв. за обследвания и анализи, които да покажат може ли да се изгради седми блок в "Козлодуй".
Пуснаха търга за още 16 км от "Хемус". Пътната агенция обяви търг за проектирането и изграждането на нови 16,3 км от магистрала "Хемус". Кандидатите ще подават оферти за строителството на отсечката между пътен възел "Белокопитово" и пътен възел "Буховци" в посока Търговище. Прогнозната стойност на обществената поръчка е 133 млн. лв. без ДДС, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура". Участъкът от аутобана ще бъде с по две ленти за движение в посока, две ленти за спиране, средна разделителна ивица, водещи ивици и банкети.
Проектът включва и изграждането на шест виадукта, пътен възел за връзка с пътя Мировец - Певец, нова връзка с пътя Шумен - Търговище при "Белокопитово", мост и 11 пресичания със селскостопански пътища. Кандидатите могат да подават оферти до 17,30 ч. на 10 октомври 2016 г. Те ще бъдат отворени на 11 октомври, в 14 ч. Срокът за изпълнение на проекта е 910 дни, или 2,5 години.
От днес стартира изграждането на 23,6-те километра от магистрала "Струма" между Кресна и Сандански. Стойността на договора е 234 млн. лв. с ДДС, а изпълнител е консорциум "Струма Лот 3.3". В него влизат "ГБС инфраструктурно строителство" АД, "Пътстрой 92" АД, "Главболгарстрой" АД и "Геострой" АД. При строителството на отсечката ще бъдат изградени 25 големи съоръжения - мостове, надлез на жп линията от София към гръцката граница и два пътни възела. Финансирането на отсечката е с евросредства по ОП "Транспорт и транспортна инфраструктура".
Всеки трети медал по математика златен. 125 медала на международни състезания и олимпиади са завоювали учениците от столичните школа за миналата учебна година. Средно около една трета от тях - 41, са златни. Това показаха изчисления на „Монитор" по справка от Министерството на образованието и науката с имената на наградените и класираните деца на международни състезания и олимпиади.
Над 150 пък са отличията на учениците от софийските училища от международни състезания и олимпиади, в което число влизат не само медали, но и сертификати, награди и класирания.
Медалите, отличията и наградите се делят от общо 10 школа. Безспорен лидер с над половината от медалите - 91, е Софийската математическа гимназия. На второ място с 19 медала е частното средно училище ЕСПА, а на трето място - столичното 125-о СУ „Проф. Боян Пенев" с 5. С един сребърен медал на десетокласника Валентин Димов, завоюван на международната олимпиада по математическа лингвистика 91-ва немска езикова гимназия също попада в списъка с международно отличените школа.
Отделяме афганистанци от сирийци в бежанските центрове. Част от бежанските центрове стават от затворен тип, а бежанците вече ще бъдат отделяни по нацоналности. Това заяви министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова.
На първо място настанените ще бъдат разделени по данни и националност, поради разликате между поведението на афганистанци, иракчани и сирийци. Мярката е предприета след размириците при бежанския лагер в Харманли. Този център ще бъде преструктуриран от лагер от отворен в затворен тип. Ще бъде засилена и охраната. След него ще бъдат направени премени и в други бежански убежища, но още не е ясно в кои. По думите на Бъчварова бежанските лагери са пълни на 60% и засега не се предвижда изграждане на нови. Евентуално може да се добавят допълнителни съоръжения.
Отчита се снижение на бежанския натиск спрямо миналата година с 20/30%, но се променя структурата им - повечето са афганистанци и иракчани за сметка на сирийците. По думите й има голяма разлика в поведението между различните по националност бежанци.
Според Бъчварова, колкото и военни да мобилизираме, няма как да решим бежанския проблем, ако не бъде задействано споразумението между ЕС и Турция, включително и договора за реадмисия с южната ни съседка. Тази тема била поставена на масата при срещите на премиера с президента и премиера на Турция, а след това и на тази с германския канцлер Ангела Меркел.
Министърът заяви още, че по време на срещата й с вътрешния министър на Германия, както и на тази между министър-председателят Бойко Борисов с канцлера Меркел, основното искане на България било да се засили диалогът между Турция и ЕС, за да бъде задействано споразумението им възможно най-скоро. В противен случай имало риск страната ни да се превърне във "вторичен, междинен, търпящ последствия обект заради ситуация, зависеща от други страни", както самият министър посочи. А и последствията за Европа щели да бъдат "дестабилизиращи". По нейно наблюдение разговорите ни с Германия са дали ефект, защото изказванията на Меркел последните два дни било по посока на нашата позиция. Осен тива ЕС гледали на Турция като на потенциален член и затова диалогът имал своето бъдеще.
"Ситуации, които са следствие от политически решения, би следвало да бъдат решени именно с политически средства", каза тя в подкрепа на искането ни за единно решение. Бъчварова посочи още, че имало и друга алтернатива за нас, която се състои в това да изготвим двустранно споразумение само между България и Турция, но това не било прието на сериозно от германска страна , а и можело да изостри отношенията ни с ЕС. Основната причина да го отхвърлум като вариант била, че настояваме за общи европейски решения.
Темата "България в Шенген" също била засегната в Берлин. Резултатът бил, че вече имаме достъп до визовата система на Шенген, въпреки че не сме страна членка в него. Силовият министър заяви, че е в общ интерес да бъдем включени, защото така ще можем да пазим границата по-добре. Според нея това, че са ни дали достъп до визовата им система е именно в посока към този интерес.
Румяна Бъчварова обяви още, че сме поскали помощ под формата на машини за видеонаблюдение, високо проходима техника и офицери от ФРОНТЕКС. Очакваме да ни осигурят 300 офицери, 60 от които поляци.
Вътрешният министър обърна внимание и на проблема с разпределението на бежанци из различните членки на Съюза. По нейно мнение някои страни предпочитали да изпращат помощ за държавите, които са най-потърпевши, но не искали да приемат бежанци.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.897940 |
GBP | 2.333700 |
CHF | 2.081330 |