Промените в Закона за корпоративното подоходно облагане бяха одобрени от в бюджетна комисия. Те включват възможността работодателите да могат да плащат 10% данък върху разходите за служебните автомобили и имоти, използвани за лични цели. В момента те се третират като "доход в натура", върху който се дължат данъци и осигуровки, коментира Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал, цитиран от БНР. "С предлаганите промени в закона се дава възможност на компаниите да изберат алтернативно или да обложат еднократно тези разходи с данък от 10% при източника и съответно физическите лица, хората, да не дължат допълнително никакви данъци", каза Велев.
Силни бури нанесоха щети в Гърция. Част от Западна и Централна Гърция претърпя щети, след като бе обхваната от проливни дъждове и бури, като най-тежко бе положението в областите Пелопонес и Западна Гърция. Регистрирани са наводнения и щети в населените места източно от Солун - Неа Миханьона, Епаноми, Агиа Триада и други, в област Западна Македония, в района на Волос, в крайбрежните райони, в района на град Каламата, област Месиния. Съобщава се и за две жертви. Няма постъпили данни до момента за пострадали или бедстващи български граждани при наводненията в Гърция, съобщи Министерството на външните работи. Ведомството отбеляза, че в района на Солун и Пелопонес рискът от нови сериозни наводнения остава висок, като се очаква най-тежко да бъде засегната Северна Гърция, области на Централна Гърция, Източна Македония и Тракия.
4 млрд. лв. се изплъзнали от икономиката ни от рискове пред инвеститори. Компрометирано управление на закони и рискове пред инвеститорите са донесли преки и косвени загуби и са поставили под риск инвестиции за 2,8 - 4 млрд. лв. Това показва мащабно изследване на инвестиционната среда, обяви икономистът Красен Станчев. Той и екипът му са изследвали стопанските и фискалните последици от средата за инвестиции в България. Казусите са от последните четири години и са обобщени в 3 групи: рискове за банки и финансов сектор, регулаторно манипулиране на пазара и "твърдо" и "меко" превземане на бизнес. Завземането на бизнес Станчев определи като използване на правораздавателни органи за завземане на ресурс и за заличаване на следи. Той посочи като класически примери КТБ и "Двете каки" срещу "Белведере". Щетите за икономиката от краха на КТБ са много по-големи от ангажирането на публичен ресурс, а сривът е станал възможен заради липсата на законови правила. В същото време мажоритарният собственик на банката Цветан Василев е бил провъзгласен за доктор хонорис кауза, припомни Станчев. Заплаха за инвестициите създавали и решения срещу нарочени за монополи банки, ЕРП-та, ВЕИ-та, частни съдебни изпълнители. С въвеждането на "такса" за ВЕИ от тях били иззети около 300 млн. лв., които стояли замразени в БНБ, защото нямало законово основание нито да се ползват, нито да се върнат, каза Станчев. Като пример за неефективно законово решение икономистът посочи и законовата забрана на частните съдебни изпълнители да събират частни вземания. Така банки и много компании прехвърлили събирането им към колекторските фирми. И загубили от това заради по-високата обезценка при продажбата на задълженията, а длъжниците били лишени от законовата защита, която имали преди , обясни икономистът. Само от забавяне и промени в концесионни договори, например с "Дънди Прешъс", са отложени вложения за близо 1 млрд. лв., съобщи той. Продължителните обсъждания в парламента на законопроекти "против търговските вериги" пък задържали капитали за поне 300 млн. лв. Още се смятали загубите от проекта "Белене", както и последиците за близо 1000 български фирми подизпълнители след преразглеждането на договорите с двете "Марици", смята Станчев. Той определи като тревожен спада на чуждите инвестиции, които през 2016 г. са били колкото 1996 г., а през 2013 г. емигрантите са изпратили на роднините си повече, отколкото са били вложенията в икономиката.
КЕВР: Не се очаква промяна в цените на парното и топлата вода. „Дори и да постъпи предложение за леко поскъпване на природния газ от 1 октомври т.г., не се очаква промяна в цените на парното и топлата вода", коментира доц. Иванов. Това каза председателят на Комисията по енергийно и водно регулиране (КЕВР) след проведените открити заседания на регулатора, съобщиха от пресцентъра на КЕВР.Според него ако бъде потвърдена предварителната прогноза за искано от „Булгаргаз" ЕАД повишение с 3,4% на цената на природния газ, Комисията има правото да не се произнася с решение за нови цени на топлинната и на високоефективната електрическа енергия, тъй като по закон това е задължително само при значително изменение на ценообразуващ елемент, в случая природен газ, което не е налице. По отношение на проекта за изграждане на газоразпределителен център у нас, председателят на КЕВР коментира, че целта на Европейския енергиен съюз е постигането на пълна свързаност на мрежите на 28-те членове на ЕС и газовият хъб е част от плановете на Европейската Комисия в тази посока. Според него проектът е пазарно обоснован и България има редица предимства пред други държави в региона със стратегическото си географско положение и с газопреносната си мрежа, която е сред най-добре развитите в Югоизточна Европа. С разчетените средства от около 1,5 млрд. евро се планира изграждането на системата на газоразпределителния център и модернизация и разширяване на мрежата, с цел да се увеличи налягането и да се гарантира очаквания повишен обем на транзитиран природен газ през страната. Дори и без доставка на руски природен газ, изграждането на газов хъб е обосновано, защото са реални перспективите за доставки на синьо гориво от Азербайджан, Туркменистан, Северен Ирак, Иран, от Израел, както и втечнен газ през терминала край Александруполис. "Южното направление на природния газ не бива да бъде подценявано. Руският газ е добре дошъл на газовия хъб, само ако бъдат спазени всички изисквания на законодателството на ЕС", каза председателят на КЕВР като подчерта, че същите изисквания следва да бъдат прилагани и по отношение на Гърция.
Данъчните вдигнаха оборотите на над 1000 обекта по Северното Черноморие. Масовият контрол на данъчните вдигна оборотите на над 1000 обекта по Северното Черноморие от началото на летния сезон. 7 198 проверки извършиха инспекторите по приходите от ТД на НАП Варна от средата на месец юни до края на август, съобщават от пресслужбата на приходната агенция.
Хванати са 1098 нарушения на данъчното законодателство,като 1/3 от актовете са съставени за неиздаване на фискален бон, 624 са за установена разлика в касовата наличност, а останалите са за други нарушения. До 31 август са извършени и проверки на съвместни екипи на НАП Варна и МВР -общо 450, по Северното Черноморие. Те следят за нелегална търговска дейност и извършват незабавни проверки при подаване на сигнали от служителите, осъществяващи дистанционно наблюдение на фискалните устройства и сигнали, подадени от гражданите. При проверките инспекторите на НАП Варна са открили 17 обекта, които осъществяват дейността си без касов апарат, за което на търговците са наложени санкции в размер до 10 000 лева. 16 търговски обекта са запечатани за срок от един месец, заради груби нарушения на данъчното и осигурителното законодателство.
Публичните изпълнители от НАП Варна са посетили и иззели паричните средства от касите на 85 обекта, като са внесли в бюджета 53 590 лева. Тази крайна мярка ще продължи да се прилага ежедневно, включително и след летния сезон, спрямо търговци с просрочени данъчни задължения, които имат възможност да изпълняват задълженията си към бюджета, но не го правят.
„При извършените повторни проверки на търговците, които имат съставени актове през летния сезон, се установява значителна промяна към доброволно спазване на данъчните закони. Ще продължим с дистанционното и физическото наблюдение на обектите, работещи целогодишно, за да проследим устойчива ли е тази промяна", заяви териториалният директор на НАП Варна Милена Колева.
Всички автогари с интернет. Автогарите в страната да бъдат разделени на три категории, да са с безжичен интернет, уеб страница и телефони за връзка. Това предвиждат нормативни промени, предложени от транспортния министър Ивайло Московски.
„Новите изисквания няма да създадат допълнителни тежести за собствениците на автогари.
Предвидените критерии за определяне на една автогара в трета категория са почти идентични със съществуващите минимални задължителни изисквания, на които трябва да отговарят автогарите в страната", уточниха от транспортното ведомство. Оттам допълват, че за първа и втора категория са въведени допълнителни критерии, свързани с удобствата и комфорта на пътниците в самата автогара, осигурената охрана, както и езиците, на които се предоставя информация по телефона и в интернет страницата.
Автогарите първа категория трябва да имат обучен персонал и в тях да се предоставя безплатна помощ на лицата с увреждания и намалена подвижност.
Свиленград като Лас Вегас. Свиленград се превръща в Лас Вегас на Балканите. В момента има издадени строителни разрешителни за над 20 казина и хотели.
Заради бума на хазарта догодина градът ще има нужда от 1500 души квалифициран персонал.
В същото време от общо 2,227 млн. лв. данъци годишно от казината в общината не влиза нито лев. Проблемът бе поставен от кмета на Свиленград Георги Манолов по време на дискусията на КРИБ и "Стандарт" "Да! На българските региони", която се проведе в Хасково. Законодателна промяна за местните такси да дава възможност част от налога за хазарт да остава в местните данъчни администрации, предложи Манолов.
За Свиленград трябва изключение от нормите, подкрепи го председателят на КРИБ Кирил Домусчиев, който ще съдейства за среща с финансовия министър.
Зрелищен арест на автокрадци. Полицията закова зрелищно двама автокрадци от Перник до караулката при Владая. В ранно утро, когато стотици пътуват по тесния път между миньорския град и столицата, спецченгета устроиха клопка на 40-годишния Тони Мафията и авера му Бисер Петров. Двамата се предвижвали към София с крадено "Ауди А3". Зад волана бил Бисер, а Тони се движил пред него с "Форд", за да следи за ченгета. Двамата използвали времето в малките часове на деня, когато принципно униформени не се мяркат. Ченгетата обаче се оказа, че са ги следели от продължително време и им спретнали клопка. Шефът на СДВР Младен Маринов разказа, че криминалистите от сектор "Автокражби" са будували цяла седмица докато дебнели бандитите. При залавянето двамата се опитали да избягат и блъскали патрулките - Бисер с краденото "Ауди", а Мафията - с "Форд"-а, с който двамата се предвижвали. Бисер не е криминално проявен за разлика от Мафията. Тони се е специализирал в кражби на среден клас автомобили, произведени около 2007-2008 до 2012 година. Предимно "Ауди", "БМВ" и "Мерцедес", които масово се карат от българите. "В акъла му е само да краде", разказаха ченгетата и посочиха, че мъжът задигал коли през ден. Продавал ги на части на автоморгите средно печелил по около 2000 лева от кола. Заради очакванията, че ще окажат яростна съпротива и ще се пробват да избягат от полицията, униформените умишлено предизвикали тапи по тясното трасе между Перник и София. Така в задръстването на крадците им се наложило да намалят скоростта и били пресрещнати от маскирани полицаи при караулката на Владая. Сега се издирват техни помагачи. Разследващите душат около контингента в Перник, Дупница, Радомир, Кюстендил и Пловдив, за да бъдат събрани доказателства за престъпната дейност.
Плащаме лихви за надплатена вода. Лихви върху прогнозни сметки за студена вода начислява „Софийска вода" дори когато дружеството има да ни връща пари заради по-ниско потребление от реалното. За порочната практика алармира пред "Телеграф" клиент на дружеството от столичния квартал „Люлин". Така ако сметката за вода е 20 лева и не бъде платена до месец след получаване на бележката, водната компания начислява върху сумата лихва в размер на 10%. Но „Софийска вода" отчита показанията на апартаментния водомер веднъж на три месеца, като през първите два ни праща прогнозна сметка, а за третия след отчета изравнява потреблението. Читателят обясни, че като получил сметката, не я платил, тъй като все още не били минали инкасатори от дружеството и не било реалното му потребление.
При получаване на следващата сметка обаче се оказва, че абонатът е платил с 90 лева повече за вода от реалното му потребление. Така се оказва, че компанията има да му връща пари. В същото време обаче в бележката има графа „лихви" по просрочени задължения в размер на няколко стотинки. Тази сума, която е начислена, без реално да е потребена, и лихвата към нея се приспадат от надплатеното.
Абонатът се обажда на клиентския телефон, за да попита защо дружеството му начислява лихва върху прогнозна сметка. От колцентъра на „Софийска вода" обяснили, че такава е практиката им с всички абонати. След като не получил задоволително обяснение, човекът изпратил жалба в КЕВР, но от там препратили сигнала отново към „Софийска вода". До този момент отговор от тях няма. Според европейските директиви потребителят е длъжен да плаща само това, което е потребил. На практика се оказва, че „Софийска вода" нарушава европейските правила, като принуждава потребителите да плащат не само сметки, които не се базират на реално потребление, а на техни прогнози. А освен това начислява и лихви върху тях.
Могерини с план за обща европейска отбрана. Върховната представителка на ЕС за външната политиката и сигурността и заместник-председателка на Европейската комисия (ЕК) Федерика Могерини очерта план за изграждане на Европейска отбрана. Това стана пред италианския в. Република. "Добре е да се изясни, че не говорим за "Европейска армия", а за Европейска отбрана, нещо което действително, конкретно и незабавно можем да постигнем. Това е "Глобална стратегия" за външната политика и сигурност. Според Могерини, напускането на Великобритания е благоприятен момент за начало на европейска отбранителна интеграция. В ЕС в момента провежда 17 военни и граждански операции в международен мащаб.
Според Могерини, Европа може бързо да създаде бойни групи, които са части за бърза намеса. Съществуват от години, работят и се обучават заедно, но никога не са били използвани в полеви условия. Можем и трябва да решим да ги превърнем в инструмент, който да бъде използван, където и когато има необходимост от европейска намеса.
Второ, да се прилага член 44 от Договора, който предвижда да бъде възложена на малка група страни задачата да предприемат военни действия от името и по поръчение на целия ЕС. Този член също не е бил никога задействан. Трето, да се създаде Обединен генерален щаб в Брюксел, който да ръководи всички военни и граждански операции - както протичащите в момента, така и бъдещите. Това би могло да се окаже ядрото, около което да се гради бъдещата обща отбранителна структура. Четвърто, да бъдат съсредоточени ресурсите за бъдещите гигантски инвестиции, необходими в сферата на отбраната," предлага Могерини.
Според нея този план трябва да се задейства незабавно. Проектът за създаване на Европейска отбранителна общност (ЕОО) датира от 1954 г. Бойните групи на ЕС са 13 и организационно са сведени в полкове с личен състав до 1500 души за изпълнение на мисии за бързо реагиране. Те достигнаха ниво на оперативна готовност към 1 януари 2007 г., но досега не са изпълнявали мисии поради липса на единодушие при вземане на политически решения в рамките на ЕС.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.897940 |
GBP | 2.333700 |
CHF | 2.081330 |