"Булгаргаз" иска лек ръст в цените от октомври. Държавният газов доставчик "Булгаргаз" е предложил на Комисията за енергийно и водно регулиране природният газ да поскъпне с 3.27% от октомври, или с 9.2 лв. за 1000 куб. метра, съобщиха от пресцентъра на дружеството. Според компанията необходимостта от повишение се дължи на очакваните по-високи цени за доставка на синьо гориво през четвъртото тримесечие на годината, както и на курса на лева към щатския долар. Поскъпването на природния газ от октомври, макар и минимално, реално ще е първото увеличение на цената от началото на годината, когато тя беше с 30% по-висока. През миналата година кумулативното намаление на цената също беше около 30%. Или ако в началото на 2016 г. цената беше над 600 лв. за 1000 куб. метра, след серията намаления и малкото предстоящо увеличение газът пак ще е наполовина по-евтин.
Износът на електроенергия се сви почти наполовина. Очакванията на производителите и търговците, че високите летни температури ще неутрализират драстичния спад на износа на електроенергия от началото на тази година, не се оправдаха. Към началото на септември от България към външни пазари е изтъргувана с 45.7% по-малко енергия в сравнение със същия период на 2015 г. Причината - в региона предлагането е голямо, а оттам и цените са ниски, като основен конкурент на страната е Румъния. Влияние оказват и евтините горива. Така годината със сигурност ще е по-слаба от 2015 г., когато нетният ръст в износа беше 11%.
Малко компенсиране на срива все пак има - към април този спад беше 56.4%, но големият минус си остава. Традиционно лятото потреблението се вдига, а оттам и цените, като по наблюдения на търговци този сезон увеличението е било с 3-4 евро на мегаватчас в сравнение с пролетта.
Любопитно е и че има и спад в потребеното количество на местния пазар - с малко над 2%. При положение че икономиката расте, това би следвало да значи, че предприятията и/или домакинствата са станали поне малко по-енергийно ефективни. Влияние оказва и меката зима, заради която домакинствата са консумирали по-малко ток.
Свито производство. Намалението на износа има сериозно отражение и в производството на електроенергия, която също отбелязва спад от 12.28% за периода. При възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) най-сериозно това се вижда при големите водноелектрически централи, които са собственост на Националната електрическа компания (НЕК). Там намалението на производството е 29.4%. При останалите ВЕИ най-голямо намаление има при вятърната енергия, докато при слънчевата то е минимално. Производството на енергия от биомаса е единственото, което отбелязва значителен ръст, дължащо се на пуснатите нови мощности (виж таблицата).
Спадът на производството се отрази негативно и върху резултатите на основните държавни производители за полугодието НЕК, АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица-изток 2", което ще се види и в годишните им резултати. Например НЕК отчете с близо два пъти по-ниски приходи от продажби на свободния пазар (59 млн. лв.) за полугодието на 2016 г. спрямо това на миналата година.
Подобна е ситуацията и при АЕЦ "Козлодуй", при която намалението от продажби на свободния пазар е 16% (63 млн. лв.). ТЕЦ "Марица-изток 2" също отчита намаление на приходите си от продажби със 7.87%, но то се дължи по-скоро на намалените количества за регулирания пазар.
Местните особености при износа. Пазарните условия в региона естествено не зависят от местните производители и търговци. Причината за спада в износа, от една страна, са ниските цени на горивата, които пряко свалят тока от газовите централи, и голямото предлагане, обобщи пазарната среда Мартин Георгиев, председател на Асоциацията на търговците на електроенергия в България (АТЕБ). Но неговите наблюдения през последните месеци сочат, че заради леко повишената цена в региона българският износ става по-конкурентен.
От другото секторно обединение - "Асоциация свободен енергиен пазар", сочат като причина за спада налаганата цена за достъп и пренос за количествата електроенергия, предназначени за износ. Такива цени не се дължат в другите европейски държави и България следва да ги премахне възможно най-бързо, смятат от организацията. Факт е обаче, че тези такси съществуваха и преди година, когато износът растеше.
Допълнителни икономически пречки пред сделките за износ на електроенергия са тромавата и бавна процедура по възстановяване на ДДС, отнемаща в България минимум около 5 месеца, допълват от "Асоциация свободен енергиен пазар". За сравнение, в Сърбия и Македония възстановяването на ДДС става в рамките на един месец. Това допълнително намалява конкурентоспособността на българските търговци на електрическа енергия. "При такива условия няма икономически интерес да се извършва износ на българска енергия, прави се масово транзит", допълват още от там.
Ръст в минало време. Изнесената от България електроенергия включва и транзита от други държави. През 2015 г. около една трета от износа се дължи на тези потоци, които са основно от посока Румъния към Гърция и Турция. Така реално ръстът на българската енергия за 2015 г. спрямо 2014 г. се редуцира до 11%. Това се вижда в данните от годишния доклад на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) до Европейската комисия. Според тях през 2015 г. българската електроенергия за износ е била 10.6 млн. мегаватчаса при общо изнесени 14.7 млн. мегаватчаса. Годишното брутно производство в страната е 47 млн. мегаватчаса. Търгуваните количества на свободния пазар в страната пък са 12.3 млн. мегаватчаса, което е увеличение с 8.8% спрямо 2014 г.
През 2015 г. регулаторът е лицензирал 18 нови дружества за търговия с електроенергия, с което общият им брой става 144, става ясно от доклада. Крайните клиенти, които са сменили доставчика си към края на 2015 г., са 13.4 хил. лв.
10% алтернативен налог пести разходи. Две алтернативи за облагане на фирмени активи, използвани освен за лични и за служебни цели от собственици, управители и служители, ще има от тази година. Първата е фирмите да останат в режима на действащия данък уикенд, разписан в закона за ДДС и в сила от 1 януари.Втората възможност ще бъде въведена с промени в закона за корпоративното подоходно облагане. Тя дава възможност използването на фирмени автомобили, телефони и други активи и за лични нужди от собственици и служители на фирмите да се облага с еднократен данък от 10%, вместо работникът и работодателят да дължат върху сумата данък общ доход, пенсионни и здравни вноски.
Новите правила бяха гласувани от бюджетната комисия на второ четене и предстои одобряването им в пленарна зала. Те предвиждат данъкът да влезе в сила със задна дата от 1 януари 2016 г., а да се декларира до 31 март всяка година.
2025 г.: 10% от БВП ще създават общините. През 2025 г. общините да създават 10% от брутния вътрешен продукт вместо 6,7%, колкото формират те през 2014 г. Това предвижда Стратегия за децентрализация до 2025 г., обявена от регионалното министерство за обсъждане. Към документа има програма, която предвижда още делът на общинските разходи да се свива, но с по-ниски темпове - от 23,5% до 23%. Кметствата обаче трябва да удвоят собствените си приходи - от 34% до 60%, а делът на разходи за местни дейности от всичките им разходи да се вдигне от 52% до 80% през 2025 г. Експертите на регионалния министър Лиляна Павлова планират от 2017 г. да се анализират съществуващите региони и предложения за промени в техните граници. Изричен запис за закриване или сливане на общини няма. Планира се подготовката на нов закон за местните данъци и такси през 2017 г, и обсъждане на закона за общия доход. Механизъм за преотстъпване на част от налога или за облагане с допълнителен местен данък не е предвиден. Четири са основните цели на стратегията: превръщане на делегирани от държавата услуги в местни дейности, преразпределение на ресурси между държава и общини, повече местни инвестиции и по-активно местно самоуправление. Догодина предстои и анализ и оценка на просрочените плащания по договори за обществени поръчки, сключени от общините до 30 юли 2016 г. Още от тази година ще започне разширяване на правомощията на местните власти в битката с битовата престъпност, както и за защита на населението при наводнения и пожари. Кметовете ще могат да изграждат системи за видеонаблюдение в търговски и други обекти с масово пребиваване на хора. Те ще се вписват в регистри към областните дирекции на МВР. След пълен преглед на възможностите за участие на големите градове в управлението на общинска собственост на тяхна територия, както и в предоставена от държавата собственост, ще се направят съответните законодателни промени. През 2019 г. се планира регионални институции да получат право да управляват средства по програмите на ЕС след 2020 г.
Сезонът по морето продължава до октомври. Сезонът по морето тази година може бъде удължен поне до октомври. Цялата база на първа линия в курортите около Варна остава отворена заради направени резервации за предстоящите септемврийски празници. Голяма хотелиерска верига в Златни пясъци пък е обявила, че търси да наеме готвачи, сервитьори и друг персонал до края на октомври, съобщи за "Труд" шефът на бюрото по труда в морската столица Божидар Михайлов.
Според хотелиери чуждите туристи намаляват, но българи ще напълнят базите в задаващите се четири почивни дни покрай 22 септември. Цените на почивките са паднали между 20 и 30% през първия месец на есента. 3-звездни хотели по Северното Черноморие са с оферти за 30 лева за нощувка, закуска и вечеря на човек.
България получава 5,8 млн.евро за сектор „Мляко". В началото на октомври трябва да са ясни решенията как да се разпределят 5,8 млн.евро, които България ще получи за сектор „Мляко". Това каза в Шумен по време на среща със земеделски производители министърът на земеделието и храните Десислава Танева. Тя обясни, че в края на работната седмица са получени в чернова условията по регламента, съгласно които ще трябва да се разпределят тези средства.
„Към момента мога да кажа, че условията няма да са същите, както предходния пакет. Няма да е същата философията на разпределение. Сега има различни условия, работим върху тях, ще проучим примери, които ЕК смята за добри в тази посока", уточни Танева. Подкрепата ще е за малки стопанства, стопанства в планински райони, пакетът трябва да е насочен към специален тип ферми, които са уязвими, в райони, в които няма алтернативна заетост.
Ще бъдат дадени и национални средства за подкрепа на останалите стопанства, които няма да попаднат в обхвата на европейската извънредна подкрепа, обеща минстър Танева.
Меркел и Путин в спор за Кристалина. Ирина Бокова или Кристалина Георгиева има по-голям шанс да оглави ООН? Този въпрос са обсъждали в разговор на четири очи Ангела Меркел и Владимир Путин в кулоарите на срещата на върха на Г-20 в Китай преди седмица.
Германският канцлер е потърсила подкрепата на Москва за евентуален нов кандидат на България в лицето на еврокомисаря Кристалина Георгиева. Това стана ясно вчера от изявление на говорителя на руското външно министерство Мария Захарова. Според нея Меркел е получила отговор, че всяка страна сама трябва да прецени каква кандидатура да издига. Номинацията на Георгиева за шеф на ООН е била една от темите на снощната вечеря при германския канцлер, в която са участвали лидерите на Латвия, Литва, Португалия, Малта и Кипър, научи "Стандарт". Възможно е българското правителство да издигне Кристалина в близките дни, твърди Ройтерс.
Бюджетът за 2017 г. с близък до нула дефицит. Бюджетът за 2017 г. ще се отличава от този за настоящата година по това, че ще бъде планиран с минимален дефицит, клонящ към нула. Това каза пред радио "Фокус" Диана Йорданова, зам.-председател на парламентарната комисия по бюджет и финанси. 2016 г. също ще завърши с близък до нулата бюджетен дефицит, стана ясно от думите на Диана Йорданова. За настоящата година е заложен дефицит от 2%, или 1,8 млрд. лв., а за 2017 г. се предвиждаше дупка в хазната от 1,4%, или 1,3 млрд. лв. Предварителните данни на Министерството на финансите обаче показват излишък в хазната от 3,285 млрд. лв. към края на август. Това ще помогне за приключване на годината с по-малка дупка в хазната и залагане на минимален дефицит за 2017 г. Бюджетът за 2017 г. трябва да бъде внесен в парламента до 30 октомври. В момента се провеждат съгласувателни процедури с министерствата, което означава, че в най-скоро време ще имаме и конкретните параметри по отделни пера, уточни Йорданова. В Бюджет`2017 няма да има промяна на данъчното облагане, ще се запазят сегашните ставки, заяви тя. И допълни, че основни приоритети ще бъдат образованието и здравеопазването - сфери, в които реформите вървят успешно. Към момента дългът не се различава съществено от това, което имахме в началото на годината. Той е около 30% от брутния вътрешен продукт, каза Йорданова. На този етап не предвиждаме актуализация на бюджета за 2016 г., заяви тя. И обясни, че излишъкът от над 3 млрд. лв. до края на годината ще бъде разпределен така, че да няма нужда от актуализация. Разходната част на бюджета в момента изостава, което е част от причините за огромния излишък наред с борбата със сивата икономиката и контрабандата. "Планираните инвестиции в инфраструктурата скоро ще бъдат наваксани. Строителният сезон вече е в разгара си и това изоставане ще бъде преодоляно до края на годината, така че няма причина за актуализация на бюджета", каза Диана Йорданова. В бюджета за 2017 г. отново сме предвидили 1 млрд. лв. за подпомагане на общините, чрез които се извършва санирането на жилища на българските граждани, заяви Диана Йорданова.
Всяка втора жалба - срещу „Софийска вода". Повече от половината от жалбите на потребители в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) от сметки и нарушения при предоставяне на ВиК услуги са към „Софийска вода". 270 са оплакванията срещу 32 ВиК оператора, постъпили от началото на 2016 г. до 1 август, 151 от тях са срещу действия или бездействия на столичното дружество, тоест 56%, показват данните на КЕВР.
Има случаи, в които „Софийска вода" отговаря на жалби на граждани съвсем формално, с едни и същи фрази. Това алармира гражданин. Той получил отговор на негова жалба, който бил написан със стандартни фрази тип „копи-пейст", явно взети от отговор на друг жалбоподател. Отгоре на всичко вътре имало изписани друго име и адрес.
КЕВР съветва потребителите да подават жалбата си до ВиК дружеството, от което се оплакват, с копие до нея. Така ще се съкрати времето за получаване на отговор. Регулаторът разглежда жалби на потребители срещу лицензианти и ВиК оператори по строго определен ред, посочен в наредба. Съгласно този ред, жалбата се разглежда от КЕВР, когато преди това вече е разгледана от ВиК оператора.
Жалбата трябва да е подписана от подателя й и да бъде подадена до КЕВР чрез съответния ВиК оператор. Той в 7-дневен срок от постъпването й изпраща на комисията цялата преписка, събрана в резултат на извършената проверка, заедно с мотивирано становище по случая. Когато този ред не бъде спазен и жалбата бъде внесена директно в КЕВР, регулаторът е задължен да я препрати до съответния ВиК оператор, с указание за извършване на проверка, което удължава ненужно срока за изясняване на случаите.
От 2017 г. цената на ВиК услугите ще зависят освен от финансовите параметри за предоставяне на услугата водоснабдяване и канализация и от нейното качество, напомниха от енергийния и воден регулатор.
ЦИК зове с писма 18-годишните да гласуват. ЦИК ще изпраща писма до всички 18-годишни младежи, за да ги мотивира да гласуват. Това решиха от комисията на едно от последните си заседания. За целта те ще искат дирекция „ГРАО" към регионалното министерство да им предостави информация с трите имена и адресите на младежите, навършили пълнолетие за времето от местните избори миналата година досега. В писмата от ЦИК ще разяснят на тинейджърите какви са техните избиратели права. Според членовете на комисията така ще се покаже лично отношение към всеки един от тях, още повече, че според новите изборни правила гласуването е задължително. От ЦИК се позовават и на практиката в редица евространи, където изпращат по пощата различи разяснителни материали по време на кампанията.
ЦИК ще отдели почти 70 000 лева за изработването на клиповете, слогана и логото на разяснителната кампания. За целта в понеделник ще обявят и обществена поръчка. Фирмите ще могат да подават своите оферти до 21 септември, а самата кампания ще трябва да стартира на 1 октомври. ЦИК ще наеме и ПР- агенция, която да дава консултантска помощ при реализирането на кампанията. За това ще се отделят около 100 000 лева, ПР - агенцията ще има за задача да менажира и страницата на ЦИК във фейсбук. ЦИК реши да възложи допитване до четири социологически агенция, като вече формулира и въпросите. В проучването избирателите трябва да кажат още и от какви допълнителни разяснения имат нужда при вота. Говорителят на ЦИК Цветозар Томов дори предложи да попитат гражданите дали не искат да се информират по мобилния телефон за това как да гласуват и за изборните си права. Незаетите места в секциите в чужбина ще се качват на страницата на ЦИК. Когато партиите не са предложили свои хора в тях, то те ще се попълват по предложение на посланиците или външния министър. Те пък от своя страна ще могат да правят това по предложения от българската диаспора в съответната страна. ЦИК е приела образец за заявления за откриване на секции зад граница, като той ще важи и за президентския вот, и за референдума. Заявленията ще могат да бъдат подавани и по електронен път. Според последните поправки в Изборния кодекс извън дипломатическите и консулските представителства вече ще се откриват секции при наличие на не по-малко от 60 заявления. А общият брой на секциите в една държава не може да надвишава 35.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.897940 |
GBP | 2.333700 |
CHF | 2.081330 |