Парламентът разреши да бъде отпусната държавна помощ за Националната електрическа компания (НЕК) с приемането на второ четене на специалния закон. В закона не е записана сума, но държавната компанията ще има възможност да заплати около 1,2 млрд. лв. на руски производители за изработените реактори за АЕЦ "Белене", както реши международният арбитражен съд.
Според приетия закон, НЕК няма да заплаща лихви за ползваната помощ и не предоставя обезпечения. Депутатите не записаха конкретна сума и срок, в който държавната компания да върне парите.
Мнозинството отхвърли предложението на Реформаторския блок в заглавието на закона да пише, че се изплащат „необосновани разходи" по проекта, както и предложение на Патриотичния фронт изплащането на дължимите средства да стане под условие - оборудването да бъде предадено с техническата и проектна документация плюс бъдещ ангажимент на производителя за авторски и технически надзор.
Отхвърлено беше и предложението на БСП в закона да се запише, че държавата отпуска 1,2 млрд. лева за срок от 15 години на НЕК. След това от левицата предупредиха управляващите, че Еврокомисията няма да подкрепи нотификацията за държавна помощ без посочена сума.
Социалистът Румен Гечев обяви за пореден път, че така парламентът подписва празен чек. "Държавна помощ без срокове е държавен подарък за НЕК, няма такъв заем в света", каза той.
"Ние не подписваме празен чек, празен чек сте подписали вие през 2006 г.", отговори председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова. Тя обвини социалистите, че са поръчали оборудването без изобщо да има договор за АЕЦ "Белене".
По думите на Стоянова от арбитражното решение е ясно каква е сумата, която България ще плати за реакторите, както и лихвите към нея.
За да се спазят правилата за държавните помощи, в закона е регламентирано, че възмездната финансова помощ ще се предостави на НЕК ЕАД след положително решение от страна на Европейската комисия.
В края на дебатите министърът на енергетиката Теменужка Петкова припомни, че проектът е стартирал на базата на подвеждаща прогноза за недостиг на ток. Обществената поръчка е била стартирана в нарушение на законодателството. и допълни, че все пак България ще плати по-малко от исковете на руската страна. Бъдещето на проекта "Белене" министър Петкова определи така: "Българската държава, българското правителство, нито преди, нито сега разполага с такъв ресурс в размер на 20 милиарда лева, който да ни позволи държавата сама да изгради този проект и това е било ясно още от самото начало. Нека да мислим всички заедно за това как да защитим интересите на българската страна."
Законът предвижда помощта да се предостави въз основа на Споразумение между министъра на енергетиката и НЕК ЕАД, одобрено от Министерския съвет, наведнъж или на части, на базата на споразумение за окончателно уреждане на отношенията между страните по Арбитражно дело № ICC Case 18086/GZ/MHM.
През месец юни 2016-та г. Международният арбитражен съд постанови решение по арбитражното дело, с което осъжда НЕК ЕАД да заплати на „Атомстройекспорт" АД дължимите суми за произведеното оборудване съгласно подписаното на 05.11.2008 г. Допълнение 5 за поръчка и производство на оборудване с дълъг цикъл на производство. Съгласно Арбитражните правила на Международния арбитражен съд решението е окончателно и задължително за страните и следва да се изпълни незабавно. Международният арбитражен съд осъжда НЕК ЕАД да заплати 550 млн. евро - главница, разходи за изграждане на оборудването и съдебни разноски. Заедно с лихвите дължимата сума към 19-ти септември възлиза на 628 млн. евро.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.855270 |
GBP | 2.349910 |
CHF | 2.099880 |