Решението на арбитражния съд по делото на „Атомстройекспорт" срещу Националната електрическа компания (НЕК) е окончателно и държавата е посъветвана да не го обжалва от адвокатите на "White and Case". В тяхното становище се посочва, че възможностите да се обжалва от страна на България са твърде ограничени, защото арбитражни решения по търговски дела се считат за окончателни и задължителни. Това каза в сутрешния блок на bTV министърът на енергетиката Теменужка Петкова.
Държавната НЕК е била запозната с всички хипотези за оспорване на решението на Арбитражния съд и е взела решение обжалване да не се предприема.
Тя уточни, че има възможност за технически корекции и те вече са поискани от страната ни. "Атомстрой експорт" е приела четири от 7- те грешки, посочени от българската страна, което ще намали дължимата от НЕК сума. Очаква се окончателното произнасяне на съда в Женева.
Теменужка Петкова каза още, че ако платим сумата до края на годината, ще спестим от лихвите. Ако не платим, рискуваме „Атомстройекспорт" да продаде оборудването, защото към момента те са собственици. Ако те го продадат на цена, която няма да е такава, че да покрие нашата щета, то тогава за НЕК и за всички нас ще остане ангажиментът само да плащаме, без да получим насреща нещо.
По думите на енергийния министър, НЕК е осъдена не заради това, че проектът е спрян през 2012 г., а заради това, че през 2008 г. двамата изпълнителни директори на НЕК поръчват на „Атомстройекспорт" да изработи това оборудване.
Тя изрази надежда, че ще бъде потърсена отговорност на двамата изпълнителни директори на НЕК по това време - Любомир Велков и Мардик Папазян.
„Този проект трябваше да бъде спрян, защото българската държава никога не е притежавала ресурс, който да им даде възможност да го изградят. Той струва 20 млрд. лева", категорична беше Петкова. Тя допълни, че още през 2012 г. на първия произведен за "Белене" реактор са направени 7 инспекции от наша страна, но никой не е виждал оборудването за втория реактор. Нямало как, тъй като то е правено докато е текъл арбитражния спор и нямало подобна възможност.
Правителството не се е отказало да търси възможност, ако има желаещи инвеститори, проектът за АЕЦ "Белене" да бъде реализиран изцяло на пазарна основа и при спазване на всички пазарни правила. „Ако не се появи инвеститор, това означава, че проектът не е достатъчно атрактивен", категорично заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.855270 |
GBP | 2.349910 |
CHF | 2.099880 |