Икономиката до 2019 г.: Повече потребление и държавни поръчки, по-малко износ. Слаб ръст на икономиката, повече потребление, почти замръзване на износа, повече държавни поръчки. Това очаква Министерството на финансите през следващите три години. Конкретните числа в макропрогнозата на правителството са за растеж от 2.5% на БВП догодина и слабо ускорение през следващите две - до 2.7%.
Външните пазари ще потискат ръста на износа, а това значи, че и експортните компании може да имат по-малко поръчки и заплатите там ще растат по-бавно. Увеличението на потреблението ще дойде през ръста на доходите - държавата ще вдигне административно някои заплати, а недостигът на персонал ще принуди и частните дружества да увеличат възнагражденията. Така прогнозата е добра за търговците в страната, които могат да очакват пораснали продажби. Държавата заявява, че ще започне да харчи повече по линия на европроектите, т.е. ще има и нови обществени поръчки и субсидии за фирми.
Финансовото министерство е вдигнало и очакванията си за растежа през тази година, като тя вече е 2.6% при очаквани 2.1% през пролетта. Есенната прогноза ще послужи за основа при изготвянето на бюджет 2017. Тя идва ден след като Международният валутен фонд обяви, че очаква 3% ръст на БВП за тази година и 2.8% догодина.
Двигателят се сменя
По-песимистичните числа за догодина са заради очаквания за забавяне на развитите икономики. "Както европейската, така и американската икономика се очаква да забавят темповете си на растеж през текущата година", се посочва в документа. Ефектът за България ще е в посока по-слабо търсене от основните търговски партньори, което ще се отрази негативно на износа. В момента статистиката също отчита спад на експорта, но основно към трети страни. Вътрешното потребление обаче ще расте, което ще се отрази и в по-голям внос - така ефектът на нетния износ за растежа ще се понижи и през 2019 г. той вече ще е с отрицателен принос.
Очакванията на правителството са потреблението да продължи да дърпа икономиката напред заради стабилния пазар на труда, както и заради повишението на заплащането в публичния сектор. Правителството вече обяви, че вдига парите за образование с 223 млн. лв., като повече от половината ще са за увеличение на учителските заплати с около 10%. Вдига се и и минималната заплата с 40 лв. до 460 лв.
Кабинетът очаква и повече инвестиции. Основно заради увеличение на публичните разходи и реално задвижване на проекти, финансирани с еврофондове от новия програмен период - фактор, който се оказа спирачка за част от държавните разходи през тази година. "По отношение на инвестициите в основен капитал се очаква ускорение на растежа до 1.1% поради прекъсване на негативната тенденция при публичните капиталови разходи и запазване на положителната динамика при частните инвестиции", се посочва в документа. Какви са конкретните намерения обаче ще стане с публикуването проектобюджета за 2017 г. към края на месеца.
Пазар на труда на две скорости
Върху пазара на труда ще влияят същите външни и вътрешни фактори - забавеният износ ще ограничава темпа на нарастване на заетостта в производствения сектор, докато ръстът на вътрешното потребление ще го ускорява в услугите.
Нивото на безработица се очаква да достигне средна стойност от 7.3% през следващата година. Забавящ ефект върху спада й се очаква и по линия на повишаване на възрастта и стажа за пенсиониране. Тази мярка би трябвало да задържи хората по-дълго на пазара на труда, което увеличава и общата работна сила, посочват от правителството.
Оттам очакват леко забавяне на нарастването на доходите главно в индустрията - тенденция, започнала през втората половина на тази година, която се очаква да продължи и в началото на следващата. "През 2017 г. темпът на изменение на показателя (ръст на доходите - бел. ред.) ще се забави до 5.4%, но ще остане висок в резултат от ускоряването на реалната производителност, положителното изменение на цените и търсенето на труд в страната", се посочва в доклада. До края на 2019 г. се очаква производителността да расте средно с около 2% годишно.
Следващата година трябва да е и първата от 2012 г. насам, в която икономиката ще се измъкне от дефлацията. Цените ще растат, движени от котировките на петрола и енергийните суровини, както и от по-голямото търсене. В края на периода експертите очакват цена на барел от 56.2 долара. Стойността му обаче се движи от множество фундаментални и спекулативни фактори и е твърде вероятно да е в друга посока.
"Хамбергер България" инвестира близо 30 млн. лв. до края на годината. Поредно разширение на производството ще направи вторият по големина производител на седалки за тоалетни чинии в Европа "Хамбергер България". До края на годината компанията, която е част от германската група Hamberger, ще инвестира близо 30 млн. лв. в нови продуктови линии - този път за дървен паркет, и в логистичен център към предприятието си в Севлиево. За проекта си в четвъртък дружеството получи инвеститорски сертификат клас А. Интересното е, че той се издава за вложение от 19.2 млн. лв., но реалната инвестиция ще е 50% по-голяма и ще бъде приключена до края на годината. Наети са вече и новите 164 души, за които предприятието се е ангажирало. С последния проект инвестициите на компанията в страната надвишават 100 млн. лв.
Още един цех за паркет
Проектът на "Хамбергер България" предвижда разширяване на производственото портфолио с нови продуктови линии, както и изграждането на логистичен център. Изпълнителният директор Николай Петров уточни за "Капитал", че в момента се строи нов цех за дъбов паркет - бизнес, който фабриката започна преди четири години в допълнение към основното си производство - тоалетните седалки. Логистичният център пък е логично следствие на разширяването.
Предприятието в Севлиево е най-голямата фабрика на групата Hamberger за производство на тоалетни седалки (които освен това се правят в Германия и Китай) и практически най-големият такъв производител в Европа и втори в света. Близо 96% от продукцията е за износ и днес вече производителят на санитарна керамика "Идеал Стандарт", заради който германската група направи фабрика в Севлиево, далеч не е единственият клиент. "Капацитетът ни в момента е 7 млн. броя годишно, но целта ни е да стигнем 10 млн. броя", каза Петров.
Самата група Hamberger работи в пет направления - производство на подови настилки (естествен паркет, ламинат, спортни настилки), производство на санитарни изделия, дървообработване, верига супермаркети и селско и горско стопанство.
Расте постоянно
Компанията работи в България от 2003 г. и непрекъснато разширява дейността си. "Започнахме плахо, тъй като за първи път Hamberger инвестираше извън Бавария", разказа Петров. Началото е поставено с 32-ма души, един цех от 2200 кв.м и две автоматични линии, но заради добрите резултати още на следващата година е направено първото разширение. "Това продължи и днес фирмата наброява 1000 души персонал. В момента строим хале номер 13, а инвестициите ни досега са около 80 млн. лв.", обясни той. Днес "Хамбергер България" е най-голямата единица от всичките 21 компании на германската група.
При започването на работа преди 13 години първите продукти на предприятието са седалки от дуропласт. Впоследствие компанията добавя полипропиленови седалки, а по-късно започва производство и на най-различни компоненти за тях - пластмасови, метални, гумени. "За всяка нова част ние реално правим нова сграда", каза Петров. В момента застроената площ на предприятието е 60 дка. Петров обаче е категоричен, че това не е последната инвестиция. "Вече имаме реален план до края на 2019 г., който предвижда изграждането на още нови производствени сгради", каза той.
Това е и основната причина компанията да заяви инвеститорски сертификат, който дава различни облекчения, включително възстановяване на осигуровките на новонаетите работници. "За мен обаче най-важно е, че със сертификата се надяваме да получим административно съдействие за покупката на земя, защото процедурите са много бавни, а ние растем", добави Петров.
Борисов обвини Бокова, комунизма и великите сили за фиаското в ООН. Управляващите категорично отказаха да поемат отговорност за фиаското, което България претърпя в надпреварата за генерален секретар на ООН. Премиерът Бойко Борисов категорично отхвърли исканията на опозицията за оставка и хвърли вината за провала върху кабинета на Пламен Орешарски, Ирина Бокова и международното положение, подминавайки факта, че именно той подмени кандидата на България в последния момент. При гласуването в сряда вечерта за следващ председател на ООН беше определен Антониу Гутериш, а Ирина Бокова се представи доста по-добре от Кристалина Георгиева, която остана предпоследна от 10 кандидати.
"Оставка трябваше да искаме на Орешарски, но той вече я подаде. Затова, че ни я предложи преди две години. Тя прояви нахалство и не се отказа и отиде да блокира г-жа Георгиева", обяви премиерът Бойко Борисов. "От какво да се срамувам - че на една комунистическа фамилия не съм й осигурил следващите пет години! 20 години кой е виждал г-жа Бокова в България и как ще се отрази това на българина? А ако създадем политически хаос, ако ги послушам да дам оставка? Какво ще стане с всичко това, което правим тук? Защото те са безотговорни хора. Заради кой ще плащаме 1.3 млрд. лв. сега за два реактора, за които няма договор и сме осъдени - заради същия тоя човек, който ми иска оставката. Защо? Да ни задължи после с още 1.3 млрд. ли?", разсърди се Борисов.
Според него смяната на българската кандидатура в последния момент не е било гаф, въпреки че редица международни анализатори дадоха негативна оценка на този ход. "Имахме увереността на много от държавите. Георгиева за няколко дни постигна значителен резултат без кампания, просто само с отиването си. Две години Бокова се представяше извън тройката. Гутериш е бил определен още в началото. И единственото, за което аз съжалявам от този избор, е, че вече принципите не съществуват, принципът за жена от Югоизточна Европа. И ние затова атакувахме с втора кандидатура, след като знаехме, че за Бокова ще има червени бюлетини, и затова Унгария, Полша, Румъния пратиха писмо да искат ние да го направим, защото нямаше друга жена в тази част на Европа с шанс. Съобразявайки се с всичко това, пратихме втора кандидатура, като оттеглихме първата. Само че тя не се оттегли, а остана там", допълни Борисов. Той припомни, че подобен е бил случаят и със съпруга на г-жа Бокова, който въпреки опитите за оставка е останал в ЕБВР. "Аз го оставих преди две години. Малко да се смирят", посочи Борисов.
Външният министър Даниел Митов, който беше другият най-атакуван член на правителството, продължи да поддържа тезата, че кандидатурата на Бокова не е имала шанс. След оттеглянето на българската подкрепа за шефа на ЮНЕСКО тя се изкачи от шесто на второ място при последното гласуване в сряда вечерта. В социалните мрежи Митов, който е в Хага, посочи, че България е направила "наистина нестандартен и рискован ход", за да се даде възможност на източноевропейската група да има своя шанс да излъчи генерален секретар на ООН. "Трябва да признаем откровено, че г-жа Бокова нямаше никакви шансове за това да се пребори и да стане генерален секретар на ООН. Видяхме, че и след снощното гласуване имаше две държави - постоянни членки на Съвета за сигурност, които й наложиха вето. Това вето беше непреодолимо въпреки всичките ни усилия и българското правителство беше наясно с това", заяви външният министър. Той също застъпи тезата, че "уверенията на някои държави - постоянни членки на Съвета за сигурност, че държат да бъде избрана жена от Източна Европа, също не бяха спазени".
"Според мен бяхме излъгани от големите държави - не само ние, но и голяма част от обществото в света. Говореше се, че жена ще е следващият генерален секретар на ООН. Говоренето за това дойде от Ню Йорк и Вашингтон", заяви пред Нова тв бившият финансов министър Симеон Дянков. Той обърна внимание и на факта, че дълго време се говореше, че този път представител на източноевропейския регион ще оглави ООН, а това така и не се случи. "Сега, като видим главния резултат, разбираме, че сме били много наивни през цялото време", заяви той. Относно номинацията на Кристалина Георгиева в последната минута той коментира: "Каквото и да беше направило правителството с този резултат, то щеше да бъде критикувано".
Зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов обаче предпочете по соломоновски да разпредели вината за провала в ООН сред всички. "Когато двама се карат и вътрешнополитическият проблем излиза извън страната, сами разбирате, че всички може би носим донякъде вина, че не бяхме единни. Смятам, че в тази кампания имаше едно вътрешно противопоставяне в страната ни и всеки се стремеше да изрази негативната си позиция относно номинацията на Ирина Бокова, впоследствие и за Кристалина Георгиева. Знаете за политическите совалки и това, което се говореше, че новият генерален секретар трябва да бъде от Източна Европа и да е жена. От тази гледна точка на последната права имаше две жени от България и бяхме останали с впечатлението, че това ще бъде възможният вариант за гласуване за една от тези две жени", обясни Цветанов. Според него обаче трябва да бъдем разумни и да отдадем заслуженото на качествата и на дветe.
Единодушие
Съветът за сигурност на ООН единодушно подкрепи вчера избора на бившия португалски премиер Антониу Гутериш за следващ генерален секретар. По време на среща при закрити врата 15-членният съвет прие резолюция, която официално обявява Гутериш за техен избор за наследник на Бан Ки Мун пред Общото събрание.
Бившият премиер на Португалия и бивш върховен представител на ООН за бежанците трябва да получи одобрението на Общото събрание, след което ще бъде назначен официално на поста. За това той трябва да получи подкрепата на две трети от 193-те държави членки.
Инспектори тръгват на лов за коли замърсители. Акция срещу колите замърсители на въздуха започва днес на един от главните входове на София. За това съобщиха вчера организаторите от две неправителствени организации - "Диабет тип 2" и асоциация "Коалиция за климата - България". Заедно с инспектори от столичната "Пътна полиция" и изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" (бившата ДАИ) те ще спират коли за проверка на отработените газове.
Двата екипа ще са на бул. "Ботевградско шосе" и в двете посоки и чрез газанализатори ще измерват отделяните газове. Неизправните превозни средства с превишения на допустимите норми ще бъдат спирани от движение, предупредиха организаторите. Автомобилът няма да може да се движи, докато не се отстрани нарушението - или по-просто казано, докато колата не спре да пуши като комин. Ще бъдат спирани и леки, и товарни автомобили. Акциите ще станат редовни, заявиха организаторите.
"Искахме да ангажираме институции за това да се проверяват емисиите на колите, защото това не се прави. Време е отговорните ведомства да направят нещо за решаването на проблема и да намалят вредните последствия за здравето ни. Целта е да насочим и общественото внимание към замърсяването на въздуха с вредни емисии от транспорта в столицата", обясни пред в. "Сега" Деница Иванова от "Диабет тип 2". Тя припомни, че тези емисии са една от основните причини за високите нива на замърсяване на въздуха в градовете. Приносът на автомобилите във високите количества на въглеродния оксид е 65%.
Според наредбата на ДАИ за техническата изправност на автомобилите емисиите им би трябвало да се следят при редовните технически прегледи и при установяване на нарушение - т.е. превишение, да се спират от движение до отстраняването на проблема. За сметка на многото акции на КАТ по Закона за движение по пътищата и на ДАИ по Закона за превозите обаче досега не се чуло за нито една акция против замърсяването на въздуха. Причината според организаторите на проверките е в това, че апаратурата е много стара и една проверка отнемала около 30 минути. За да има ефект, инициаторите ще настояват и да бъдат купени повече нови газанализатори.
Факти
Наскоро СЗО обяви, че въздухът у нас е опасен за здравето на хората. Според данните България е на второ място по брой смъртни случаи на глава от населението заради мръсен въздух. Смъртността при заболявания като рак на белия дроб, удар, исхемична болест на сърцето, респираторни инфекции и хронична обструктивна белодробна болест заради мръсен въздух е 118 на 100 хиляди души. Житeлитe нa гoлeми градове - Coфия, Cтapa Зaгopa и Pyce, ca излoжeни нa нacитeн c пpaxoви чacтици въздyx. София е на първо място и в класацията на Европейската агенция по околна среда за най-замърсена столица в Европа.
Откраднаха предизборно самоличността на Вяра Анкова, конституционен съдия и още десетки. Генералната директорка на БНТ Вяра Анкова, конституционната съдийка Кети Маркова, репортерките на bTV Канна Рачева и Мария Цънцарова, както и десетки други българи, са окрили имената и ЕГН-тата си в инициативни комитети за президентските избори и референдума.
При проверка в сайта на ЦИК те установили, че са се "подписали", без да подозират. Шефката на БНТ Вяра Анкова например е регистрирана с личните си данни в Инициативния комитет за националния референдум на Красимира Димитрова Найденова.
Анкова открила името си на 203-а стр., ред 1969. Журналистката Канна Рачева установила, че "подкрепя" Петър Кичашки, който също има комитет за референдума.
Колежката й Мария Цънцарова се оказала привърженик на кандидата за вицепрезидент Светозар Съев.
Конституционната съдийка Кети Маркова проверила на шега в ЦИК ЕГН-то си. Оказало се, че фигурира в инициативните комитети, издигнали кандидатури за президент. В същата подписка тя видяла и данните на майка си.
Жената веднага подала жалба в полицията и прокуратурата Оттам са започнали разследване за документно престъпление за фалшивите подписи на Маркова и майка . Като съдия Кети Маркова няма право да участва в политически партии, нито в инициативни комитети. Тя е извадила късмет, че сама е открила нередността, обясни висш прокурор. Можело е да бъде отстранена от работа, ако името бъде открито в списъка.
До момента в Комисията за защита на личните данни са постъпили 40 жалби и 8 сигнала от хора, открили имената и ЕГН-тата си в системата. От ЦИК призовават всеки да провери дали неговото име фигурира и без да знае, се е подписал в нечия подкрепа. Злоупотребилите ще бъдат санкционирани. Глобата може да бъде между 500 и 100 000 лв., в зависимост от установените нарушения. 80 хил. лв. са глобите за този вид фалшификации през 2014 г.
От Централната избирателна комисия обясниха, че няма правно основание на инициативни комитети, ползвали неправомерно лични данни, да бъде отказано ползване на предвидените 40 000 лева. за реклама в медиите. Те са получили 25 жалби и сигнали за ползване на лични данни.
Само 5 от тях са били за неправомерно ползвани ЕГН-та за регистрация на партии и инициативни комитети и са препратени на Комисията за защита на личните данни. Останалите 20 са били за затруднения при проверката, която може да се направи на сайта на ЦИК. ЦИК няма правомощия да проверява истински ли са подписите в списъците, каза говорителят на комисията Камелия Нейкова.
27 BG фирми искат да изнасят в Русия. Към момента 27 български предприятия от хранителната индустрия са проявили интерес за износ в Русия след падане на ембаргото. Това съобщи министърът на земеделието Десислава Танева след среща в Москва с руския ѝ колега Александър Ткачов.
Двамата са обсъдили възможността фирмите да преминат предварително одобрение. "За нас е много важно българските предприятия да имат нужните сертификати за износ на стоки към Русия и да преминат през всички процедури още докато действа ембаргото", заяви Танева.
По този начин те няма да имат пречка да започнат експорт веднага след падане на ограниченията. Руският министър Ткачов е уверил Танева, че процедурата по одобрени може да стартира през 2017 г.
Очаква се догодина руски инспектори да посетят българската агенция по храните и предприятията, които имат намерение да изнасят. На срещата е обсъдена и забраната за внос на растителни продукти с фитосанитарни сертификати, издадени от агенцията по храните у нас. Тя засягала най-вече производителите на билки.
Договорено е още този месец екип от наши експерти да отиде в Русия, за да бъдат обучени да работят с електронната система, по която Москва контролира продуктите от растителен произход.
"Така, ако някой фалшифицира сертификати, какъвто случай имаше през миналата година, електронната система ще проследи документите и ще провери тяхната достоверност", обясни Танева.
Наемите в София поскъпнали с 9%. Цените на наемите са се повишили с 9 на сто в София през третото тримесечие на 2016 г. спрямо същия период на миналата година. Това показват данните от проучване на агенция за недвижими имоти в столицата.
И тази година най-търсени остават едностайните и двустайните жилища, а предпочитаните квартали са източните „Младост", „Витоша" и „Гео Милев", южните „Стрелбище", „Манастирски ливади" и центърът.
Двустаен в източните квартали се предлага за 660 лева
Цените в източните квартали са се повишили най-много, показват данните на агенцията. В столичния квартал „Младост 4" двустаен апартамент през 2015 г. се е предлагал в порядъка на 597 лв. , а през новия сезон цената стига 663 лв. Едностаен апартамент в Студентския град е струвал 467 лв. през 2015 г., а през изминалото тримесечие средната му цена вече е 514 лв., като не липсват и оферти за 600 лв. на месец. В „Дианабад" и „Дървеница" наемите са се повишили с 8%, а в квартал „Витоша" - с 10 на сто.
„Изток" и „Гео Милев" бележат слаб ръст на цените - 5-6%, но в тези квартали като цяло се поддържат високи наеми от порядъка на 678 лв. за двустаен апартамент. Поскъпване има и в центъра на София - с малко над 8,5%. Двустаен апартамент се предлага средно за 651 лв. при 603 лв. миналата година.
Най-ниска е цената в „Люлин"
Южните квартали на София остават по-малко търсени заради липсата на метро, твърдят брокерите. Повече трябва да платите и ако изберете имот в „Люлин". Там цените са с 8% нагоре, а наемът за предпочитания двустаен апартамент се е покачил от 436 до 472 лв. през 2016 г.
От 400 до 1000 лева за комплект зимни гуми. От 400 до 1000 лева варират цените за комплект нови зимни гуми (4 бр.) от най-масовия размер 16 цола в зависимост от марката. Това показва проверка на „Труд" сред водещи сервизи в София.
Търсят втора употреба
„Най-евтината гума от размер 205/55/16, който е универсален за повечето по-нови леки автомобили, е сръбска и започва от 106 лева", обясни управител на фирма в столичния квартал „Дианабад". По думите му „следващото стъпало" е 137 лева и „е приемливо" за шофьори с по-нисък бюджет. Над 240 лева струва гума 16 цола на водещи производители, което прави близо 1000 лева за пълен комплект. Според служител на сервиз в „Младост" у нас се увеличава броят на хората, които търсят гуми втора употреба. Цените тук започват от 20 лева за брой в зависимост от износването, но експерти съветват да не се правят компромиси със сигурността на пътя.
Смяната на гуми - услуга, която включва сваляне, качване, монтаж и баланс, ще ви струва около 10 лева на брой при масовите автомобили, а при джипове и тежкотоварни машини цените са по-високи.
Търговци предлагат отстъпки до 25% преди първия сняг
В момента търговци правят отстъпки до 20% за нови гуми и монтаж, като по думите им „промоцията ще продължи до първия сняг".
По закон зимните гуми у нас са препоръчителни, а в разгара на сезона пътната полиция проверява за минимална дълбочина на грайфера. Преди година Асоциацията на производителите, вносителите, търговците и вулканизаторите на гуми поиска с промени в Закона за движение по пътищата те да станат задължителни. Предложението все още не е прието от депутатите и е на ниво транспортна комисия в парламента.
Шефове назначават служителки с декларация „бременност". Фирми наемат нови служителки само след подписана декларация, в която жените заявяват, че в следващите 2 г. няма да забременяват. За тази схема алармираха юристи пред „Монитор".
„Имаме данни за два случая, когато при кандидатстване за работа две жени са били предупредени, че това е политиката на фирмата и ако не подпишат декларацията, няма да бъдат назначени", обясни адвокат Станислав Найденов. По думите му така работодателят се застрахова от текучество на кадри заради отпуск по майчинство.
„На фона на приетия Закон за равенството между половете някои работодатели принуждават жените да избират между кариерата и семейството", заяви още Найденов. Според юриста уволнените заради неспазването на декларацията могат да заведат дело срещу началника си, но успехът им е под въпрос.
Рестарт за търга за Летище Пловдив с редуцирани условия. Рестарт с редуцирани изисквания за ниво на оператор се готви за Летище Пловдив. Това стана ясно от думите на министърът на транспортна Ивайло Московски пред депутати от ресорната парламентарна комисия. Причината за промяна в търга е, че в определения срок за подаване на оферти нямаше подадено нито едно предложение за стопанисване на аеропорта. Министърът обясни, че в един акт на министерски съвет ще се обяви прекратяването на сегашната процедура и стартиране на нова. Междувременно сме дали документацията на нашите консултанти, които подготвяха и този търг, уточни Московски. По думите му най-вероятно някои от условията и критериите ще бъдат променени, като те няма да са в частта засягаща инвестиции и концесионни такси. Министърът обясни, че към условията за товарооборот и пътникопоток, които са били заложени, никой оператор не е проявил интерес.
Относно отдаването на концедия Летище София предстои отваряне на оферти на 21 ноември, съобщи още Московски. Предложенията трябваше да станат ясни още този месец, но по искане на инвеститори срокът беше удължен с месец. Не може да се каже в момента дали има интерес, коментира министърът. И допълни, че това което ще мога да говоря ще е след като се отворят офертите. Все още се чака и решението на Брюксел дали парите, коти още се вземат от концесията ще може да се предоставят на БДЖ за погасяване на дългове.
В момента министерство на транспорта работи и по още редица обекти, които ще се отдават за стопанисване. До месец ще предвижда да започне процедурата за пристанищата Русе - изток и Русе - запад. Прави се и концесионен анализ за отдаване на терминал Зимовник към порт Русе, като също в рамките на месец може да започне. Подготовката за отдаване на пристанище Видин- център е към края си, а в понеделник ще бъдат отворени офертите на кандидатите за стопанисване на порт Видин-юг.
На финален етап е и работата по интермодален терминал Пловдив, като скоро се очаква да бъде обявен търг и за неготовото стопанисване. Предконцесионен анализ се прави за отдаването на Летище Балчик.
След заседанието на комисията министърът съобщи още, че терминалите, за провеждане на теоретични изпити за шофьорски книжки в София ще са готови до края на годината. А до март догодина те ще са налични и в дирекциите на ИА „Автомобилна администрация" в цялата страна. До тогава ще е завършена и промяната на част от въпросите в листовките, по които вече се работи от експерти към ведомството. От август тази година влезе в сила регламентът, че всички кандидат-шофьори ще решават теоретичния изпит само в „Автомобилна администрация". По този въпрос Московски коментира като „много интересни" данните за преминалите успешно листовките. По думите му от 15 явили са 3 взимат изпита.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.875920 |
GBP | 2.353640 |
CHF | 2.081560 |