Изчезват денонощните аптеки. Денонощните аптеки започнаха да изчезват и в София. Отдавна ги няма в средните и малките градове и са единични в големите.
Причината за това е чисто икономическа. Разходът за поддръжка на персонал - дипломиран фармацевт, за нощна смяна е по-голям от оборота през нощта, а за покриването му от евентуална печалба изобщо не може да се мисли.
В първите години аптечните вериги пускат масово денонощни вериги, като смятат, че разходите ще се покрият от икономията от охрана, но се оказало, че освен аптекари трябва да се поддържа и охрана. А изискването в Закона за лекарствените средства денонощно да има дипломиран магистър фармацевт прави този бизнес напълно нерентабилен.
Една голяма верига аптеки, които са собственост на голям български производител, са затворили всички денонощни аптеки в София. Друга верига, зад която стоят руски капитали, също е затворила до една нощните си аптеки в София. Много популярна верига път е свила със седем обектите си, които работят по цяла нощ.
Публична тайна е, че изискването за магистър фармацевти не се спазва и че контролните органи си затварят очите, но въпреки това тази дейност остава нерентабилна.
Подготвят се промени в Закона за лекарствените средства, които ще бъдат пуснати за обсъждане вероятно тази седмица на сайта на Министерство на здравеопазването, които с командно-административни средства ще се опитат да осигурят денонощни аптеки поне по една на община.
Веригите ще бъдат задължени една от четири техни аптеки да е денонощна, а в градовете, където няма, ще има дежурни по график. Това ще стане на база на национална аптечна карта.
Експертите обаче са скептични, защото не е ясен механизмът, по който ще бъдат принудени да се самоорганизират, и какво ще се случва, ако някоя аптека откаже да го прави по икономически причини.
В Европа клиентите плащат такси нощно обслужване, в Швеция спешните центрове са нощни аптеки За да може да си позволи нощно дежурство, собственикът на аптека трябва да прави мощен оборот през деня. Или трябва да има печалба от друга търговия. Затова при американския модел лекарствата се продават в дрогерии. Там собствениците могат да продават и други стоки. Така с допълнителната си търговия те реално издържат нощния си бизнес с лекарства.
В Германия всички аптеки не са задължени да бъдат денонощни, но са задължени да правят групи от по 6 аптеки, които ротационно да дават нощно дежурство. При старите членки на Европейския съюз държавата е тази, която прави нощния бизнес с лекарства по-рентабилен. Тя регламентира квота за аптеките.
Например - за двумилионен град - не повече от 200. Така реално регулира конкуренцията. В резултат за всяка аптека се падат повече клиенти. В замяна държавата иска от аптеките да работят и през нощта.
В повечето страни от ЕС проблемът е решен с такси, които се плащат за обслужване през нощта - в едни държави се поемат от пациента, в други - от здравния фонд. А в Швеция денонощни аптеки няма от 20 години, тъй като звената за спешна помощ са поели тази функция.
Ако няма денонощна аптека, другите дават нощни дежурства
В градовете, където няма денонощна аптека, всички останали ще дават нощни дежурства по график през месеца. Това предвижда проектът за промени в закона за лекарствата и аптеките на здравното министерство. До края на седмицата проектът ще бъде публикуван за обществено обсъждане, съобщи зам. здравният министър д-р Бойко Пенков пред "24 часа".
Предложенията трябва да бъдат съгласувани с Българския фармацевтичен съюз. Законопроектът предвижда подобряване на достъпа на гражданите до аптечни услуги, включително и през нощта, твърдят от МЗ.
За целта в населените места без денонощни аптеки - както е в между 11 и 17 от областните градове у нас, районните здравни инспекции (РЗИ) ще изготвят месечен график за нощните дежурства между наличните аптеки. Точни данни за броя и разположението на аптеките у нас ще даде националната аптечна карта, която също се въвежда с промените в закона за аптеките.
За аптечните вериги в заварено положение ще има изискване една от аптеките в дадена верига да дава нощни дежурства. За аптеките, които тепърва ще стават вериги, условието ще бъде 4-ата аптека да се открие като филиал в отдалечен район или населено място, където няма аптека.
Въвежда се и практиката на мобилните аптеки за отдалечените краища на страната и труднодостъпните райони, каза още д-р Пенков. Мобилната аптека ще е фургон, който по обявен график ще идва в селището и ще осъществява търговия на дребно. В нея ще работи помощник-фармацевт, но под контрола на магистър-фармацевт, обясни зам. здравният министър.
Бизнесът иска забрана за сливане на почивни дни. Край на дългите почивки. Бизнесът настоява да се забрани сливането на празничните дни и да отпадне работната събота, съобщи Нова тв. За да се премахнат работните съботи, трябва да изчезнат и почивките. Затова работодателите искат правителството вече да не слива почивни дни.
Според бизнеса така се оформяли почти три месеца годишно - май, септември и декември, които предприемачите почти отписват, защото от почивка служителите нямат сили за работа. Синдикатите обаче уверяват, че има по-важни задачи за решаване в икономиката, а с отработването на съботите по-скоро сме свикнали.
Иван Колев управлява 200 души в производството и търговията с обувки. Заради сливането на почивките, търпи загуби. В магазините - защото купувачи няма. В производството - хората са там тялом, но духом е събота. За администрацията въобще не говори. В работна събота ги пуска два часа по-рано.
По Великден и Гергьовден българският бизнес е загубил между 300 и 400 млн. лв. заради празнуване.
Единствените печеливши са в туризма, транспорта и търговията, но те са 10% от икономиката. Синдикатите обаче уверяват, че сме си свикнали и така. Кои празници и дали да се сливат с делници предлага Социалното министерство.
Министър Зорница Русинова е възложила на експертите си да помислят за нови варианти, които да устройват и бизнеса, и работниците.
Близо половината нелегален пазар на цигари в Турция е от марки на "Булгартабак". "Почти 45% от контрабандните цигари, конфискувани в нашата държава през 2015 г., са с български произход - Prestige, Victory, M&M." Тази констатация е направена в годишния доклад на турската служба за борба с организираната престъпност и контрабандата (КОМ) за 2015 година, публикуван в понеделник.
В доклада на службата за 2014 г. "делът", който марките на "Булгартабак" заемат на нелегалния пазар, беше 50%. На 1 април тази година "Булгартабак" съобщи, че преустановява износа на цигари за Близкия изток, и затвори и фабриката в София. Последва силен спад във финансовите резултати на холдинга, контролиран от депутата от ДПС Делян Пеевски - приходите се свиха с 64% през второто тримесечие и дружеството излиза на загуба.
Кой и колко
Според турските власти цигарите се внасят в Турция през границата с Ирак, Сирия и Иран. До тези държави цигарите влизат през свободната зона в Дубай Jebel Ali.
По оценка на властите общата загуба от акциз и такси от контрабандни цигари през 2015 г. възлиза на 235 млн. евро. Тоест щетата от българските марки е малко над 100 млн. евро.
В документа се казва, че PKK/KCK (Кюрдската работническа партия), която властите в Турция определят като терористична организация, е инсталирала свои митнически постове по източните и югоизточните граници на държавата и по този начин получава сериозен доход от нелегалния внос на цигари.
Според изследвания на цигарените компании от последните месеци на тази година след опита за преврат в Турция в началото на лятото ситуацията се е променила и делът на контрабандните цигари е паднал.
Марките на "Булгартабак" заемат незначителен дял на нелегалния пазар в България. В над 90% от случаите това са цигари, които са били върнати в държавата от куфарни контрабандисти. Преди две седмици например митничарите на Малко Търново задържаха румънски шофьор на автобус, който беше укрил 1000 стека цигари с марки на българската компания, най-вероятно придобити на нелегалния пазар в Турция.
Без реакция
Преди година и половина турските медии започнаха да пишат за големия дял, който марките на "Булгартабак" заемат на нелегалния пазар в Турция, в това число и споменаха за разследване, насочено към Салам Кадер Фараж, който според Цветан Василев, мажоритарен собственик на фалиралата КТБ и доскорошен бизнес партньор на Делян Пеевски, е основният дилър на "Булгартабак" в Близкия изток.
В интервю за "Капитал" преди месец Цветан Василев заяви, че Салам Фараж е превел 150 млн. долара, с които Пеевски е купил дяловете в компанията BT Invest - собственик на "Булгартабак". В същото интервю той цитира Пеевски, според когото "Борисов, Доган и Сталийски трябвало да получат бонуси (по 10% собственост от дяла, който беше приватизиран, според схема, публикувана в блога на Мирослав Иванов - бел. ред) за това, че разрешават сделката".
Въпреки че от поне две години турските институции изнасят данни за дела на марките на "Булгартабак", българските власти по никакъв начин не са реагирали на тази тема.
До редакционното приключване на броя от "Булгартабак холдинг" не отговориха на въпросите на "Капитал".
Deutsche Bank и Goldman Sachs купиха дял в собственика на "Престиж 96". Германската Deutsche Bank и американската Goldman Sachs приключиха сделката по придобиване на базираното в Лондон дружество на гръцката National Bank of Greece (NBG) - NBGI Private Equity. То управлява 11 фонда с общо 40 компании чрез дялови инвестиции, вложения в рисков капитал и инвестиции в недвижими имоти. Цената на сделката е 288 млн. евро, се посочва в официално съобщение на участващите институции. Сделката засяга два актива в България - "Престиж 96" и софийския The Mall.
Ново дружество, ново име
Сделката беше обявена в началото на февруари, беше подготвяна година и половина и сега приключва. През последните години гръцкият собственик на българската ОББ NBG разпродава активи, за да увеличи ликвидността си и да засили показателите си за платежоспособност и капиталова адекватност и продажбата на фондовете е част от тази стратегия.
Новата мениджърска компания се нарича Stage Capital и ще управлява портфейла на NBGI Private Equity във Великобритания и Европа. Висшите мениджъри на NBGI Private Equity стават партньори в Stage Capital. Управляващ партньор в новото дружество е бившият банкер от Goldman Sachs Греъм Томас, който в началото на века е бил част от екипа на инвестиционната компания DB Capital Partners, отделил се през 2003 г., за да създаде MidOcean Partners, а след това е оглавявал частните инвестиции в тръста на лорд Ротшилд RIT Capital Partners.
Stage Capital обикновено инвестира между 5 и 25 млн. евро в портфолиото на компаниите, които придобива. Част от дружествата са във фаза на растеж и развитие, уточняват от Stage Capital и уверяват, че ще продължат да бъдат активни в придобиванията и подкрепата на придобитите компании.
Бизнесът в България
В България Stage Capital придобива дял в компанията за захарни изделия "Престиж 96", която през 2012 г. стана собственост на NBGI Private Equity и фонда Citi Venture Capital International на американската Citigroup (сега The Rohatyn Group). Тогава цената на транзакцията не беше официално оповестена, но по оценки на анализатори става дума за сума от порядъка на 40-45 млн. евро, платени за 90% от акциите на създателите на фирмата Антон Танев и Георги Георгиев.
Stage Capital придобива и миноритарен дял в The Mall на бул. "Цариградско шосе" - досега собственост на друг фонд на National Bank of Greece. Големият пакет в търговския център се държи от друг гръцки фонд - Assos Capital.
През юли Stage Capital излезе успешно от имотни инвестиции, като продаде логистични активи в Полша, включващи пет склада с площ над 126 000 кв.м, на инвеститора в недвижими имоти Hines.
Stage Capital успя успешно да продаде и дела си в световен лидер в производството на пакетирани кроасани - Chipita, се посочва още в официалното съобщение.
Половин милион шофьори карат без "Гражданска отговорност". Над 500 хиляди са шофьорите нарушители, които карат колите си без задължителната застраховка "Гражданска отговорност". Това сочат данните на Българската асоциация на застрахователните брокери към края на юни. По информация на МВР, актуална към юли, регистрираните автомобили в България са над 4.130 милиона, т.е. 13% не са направили задължителната застраховка.
А в последните дни тръгнаха традиционните за началото на октомври прогнози за поскъпване на "Гражданската отговорност". Изпълнителният директор на една от застрахователните компании у нас - Стоян Проданов, коментира пред Нова тв, че се увеличават обезщетенията, които застрахователите плащат, а това можело да наложи вдигане на цената на полицата с 5-10%. "През следващите години цената ще върви нагоре, въпросът е с какво темпо ще става това. Не може да се очаква друго, щом събитията не намаляват и застрахователите трябва да плащат. Лимитите се вдигат, освен това и съдилищата присъждат все повече и все по-големи обезщетения и тези средства трябва да бъдат събрани от застрахованите лица", обясни прогнозата си Стоян Проданов. Застрахователите заделят и за вноски в Гаранционния фонд по автозастраховката "Гражданска отговорност" заради покриване на щети при катастрофи и произшествия с участието на автомобили, за които не е платена задължителната полица. Освен това има много българи, които работят в чужбина и карат колите си в страни от ЕС, но със сключена у нас застраховка. "Това също се отразява на размера на обезщетенията, които в чужбина са по-големи", обясни застрахователен експерт.
Повечето застрахователни компании и брокери не коментират официално дали ще има по-високи цени. Вчера от асоциацията на застрахователните брокери обаче предупредиха, че ако има поскъпване, делът на застрахованите със сигурност ще намалее отново.
От асоциацията на брокерите напомниха, че конкуренцията на пазара е сериозна и това работи срещу поскъпването. "Цените се определят от пазара, а той е изключително конкурентен, защото има много играчи", обясниха Ивета Кунова и Коста Чолаков от организацията пред Bulgaria ON AIR.
Според Стоян Проданов, ако има поскъпване, то ще е между 5 и 10%, което означава средно с 20 лв. повече за полица. Други застрахователи обаче коментираха пред "Сега", че традиционното октомврийско предупреждение за предстоящо поскъпване на "Гражданската" е несериозно. Още в началото на тази година някои компании вече са увеличили цените за някои сегменти - например за мощен автомобил с млад водач под 30 г., т.е. в най-рисковите случаи. Докато примерно за автомобил с по-ниска кубатура в провинцията с водач над 50 г. няма поскъпване. В бранша потвърждават, че от началото на годината има "леко и плавно" покачване, но по това време на годината, когато изтичат най-много полици, много застрахователи по-скоро свалят цените, за да привлекат повече клиенти.
През ноември се чакат резултатите от стрес тестовете на застрахователните дружества и ако Комисията за финансов надзор установи, че някои компании са "подценили" тарифите си за задължителната автозастраховка в битката за клиенти, може да им препоръча да увеличат цените.
Владимир Тодоров от Българската асоциация на застрахованите и пострадалите при катастрофи каза пред "Сега", че не очаква поскъпване.
Близо 4000 са коригираните сметки за парно в столицата. Над 3100 домакинства в София нямат монтиран водомер за топла вода или уредът им е стар и неизправен. В същото време други 4320 клиенти са с неотчетени уреди и водомери за топла вода. Това показват данните на топлинния счетоводител, който има най-голям дял на пазара у нас - "Техем".
Потребителите имат изгода бързо да сменят или поправят уредите си, защото според последните промени в Наредбата за топлоснабдяване ще се начислява служебен разход до 280 л/ден на човек, т.е. до 8 кубически метра на месец или до 100 кубически метра годишно, поясниха от компанията.
"Имаме клиенти, които традиционно не осигуряват достъп за отчет на водомерите за топла вода. А с промените в Наредбата за топлоснабдяване това става още по-важно перо при формиране на сметката им", коментира управителят на "Техем" Милена Стоянова. Тя обясни, че при затруднения в осигуряването на достъп и за да се избегнат служебните начисления, клиентите могат да монтират водомери с дистанционен отчет. Вариант било и наемането на водомери.
В същото време в рамките на три месеца след края на последния отоплителен сезон са направени 3680 корекции на изравнителни сметки на столичното парно. В каква посока обаче, не е ясно. Само 37 от тях са заради подадени жалби от клиенти, а 27 корекции са извършени заради сгрешени отчети при посещения на отчетник, показват данните на "Техем".
"Тенденцията в изминалия сезон е за нарастване на интереса към месечен отчет сред жителите на София", коментира неотдавна шефката на друго дружество - "Нелбо" - Боряна Колева. Тя припомни, че с отчитане на месечна база абонатите избягват годишната изравнителна сметка и всеки месец плащат това, което са консумирали за отопление и като гореща вода. От друга страна, намалява броят на абонатите, които не са пуснали в дома си отчетниците, и сега те са под 2%.
Подмяна
В около 300 сгради в София все още не са подменили индивидуалните си разпределители, които са монтирани преди повече от 10 години. Те трябва да наблюдават уредите си и да сигнализират на топлинния счетоводител при изгасване на дисплея, съветват от "Техем".
В ремонт
Ако към старите уреди за гореща вода се прибавят и тези за студена, картината става доста по-мрачна. Стари водомери, но за студена вода имат 153 423 домакинства. Справката е на концесионера "Софийска вода" и дава представа за ситуацията в началото на годината. В случай че има проблем и потребителите не сменят или не поправят уредите си, по закон ще им се начисляват по 5 кубически метра месечно на член от домакинството за нетоплофицирано жилище. Ако в жилището има парно, ще се начисляват по шест кубика на човек.
Смърт под Мусала затваря легендарната станция. Метеорологичната станция на връх Мусала преустановява работа за неопределено време. Причината е, че след смъртта на шефа на станцията Огнян Филимов има недостиг на добре подготвен за зимните условия квалифициран персонал. Това обясни пред „Труд" ръководителят на Департамента „Прогнози и информационно обслужване" към Националния институт по метеорология и хидрология при БАН проф. Христо Георгиев.
55-годишният Огнян Филимов, който от 20 години работи като метеоролог на Мусала, умира на 20 септември под върха. Той подал необходимите данни и излязъл на разходка в околността. Филимов обаче не се върнал в станцията и неговите колеги подали сигнал на тел. 112. На следващия ден е намерен в подножието на Мусала, откъм страната на Леденото езеро. Предполага се, че се е подхлъзнал и е паднал от високото преди Трионите.
На 30 септември ръководството на БАН взема решение станцията да бъде консервирана. „Ще се спрат наблюденията за няколко месеца през зимата и ще се възобновят през май. Това ще бъде само тази година поради трагични обстоятелства там и трудности", обясни проф. Георгиев. На станцията работили пет души, но след смъртта на Филимов останали четирима, а малко след това негов колега решил да напусне. До 1 октомври останали само трима специалисти.
„Има нови колеги, които имат нужната квалификация, но ако започнат работа сега, няма да могат да се адаптират към тежките зимни условия. За да не се рискува животът и здравето на хората, беше взето решение да се преустанови дейността на метеорологичната станция на връх Мусала, докато не свърши зимата", посочи проф. Георгиев.
„Не смятам, че трагичният инцидент с колегата и мой личен приятел Огнян Филимонов, който 20 години работи в станцията, и фактът, че няма подготвени хора, са причината за консервирането на станцията", заяви пред „Труд" метеорологът Красимир Стоев, който работи на станцията на връх Мусала. Според него изтъкнатите от ръководство доводи не са истинските причини за затварянето на станцията. „Няма как да ни обяснят, че сега условията са по-тежки, отколкото през Втората световна война, когато са бомбардирали София", заяви Стоев.
Станцията е била национална гордост, а сега ще бъде съсипана заради безхаберие, гневят се служителите на станцията.
По информация на медии директорът на Департамента „Прогнози и информационно обслужване" към БАН проф. д-р Христомир Брънзов, за когото се твърди, че е затворил метеорологичната станция на връх Мусала, има бизнес с автоматични метеостанции. Служителите на станцията отказваха коментар по този въпрос.
Проф. Христо Георгиев: Ще компенсираме с другите станции
В България имаме 40 станции, от които следим времето. Докато станцията на връх Мусала е затворена, ще компенсираме с информацията от другите 39, заяви пред „Труд" проф. Христо Георгиев, който е ръководител на департамента „Прогнози и информационно обслужване" в НИМХ към БАН.
Той е роден на 9 април 1955 г. В периода 1973-1978 г. учи във Физическия факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" за физик със специализация метеорология. През януари 1997 г. става доктор по физика в Националния институт по метеорология и хидрология при БАН. През 1979-1980 г. и през 1981-1983 г. работи в дирекция "Борба с градушките", Министерство на земеделието. Работи в НИМХ към БАН от от 01.01.1984 г.
На 2 октомври станцията навърши 84 години. Досега работила без прекъсване
Метеорологичната станция на най-високия връх на Балканите - Мусала, е открита на 2 октомври 1932 г. и преди два дни навърши 84 години. Оттогава досега без прекъсване метеоролози провеждат там наблюдения на времето. На всеки три часа се предават данни от върха в помощ на прогнозата за времето и предупрежденията за опасни явления. Според синоптиците тя е едно от ключовите места за измервания на температурите у нас.
Станцията може е открита за посещения. Там се провеждат също студентски и ученически практики. Извършват се практики на студенти от Физическия факултет на Софийския университет, Хидротехническия факултет (от УАСГ), Агрономическия факултет (от ЛТУ), Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски".
Метеорологът Красимир Стоев: Прогнозите няма да бъдат точни
След затварянето на станцията на връх Мусала прогнозите за времето няма да бъдат напълно точни. Това заяви пред „Труд" синоптикът от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) при Българската академия на науките Красимир Стоев .
Той е роден на 1 март 1983 г. Изучавал е физика и метеорология в Софийския университет „Св. Климент Охридски". От 2006 г. насам е синоптик в НИМХ към БАН и работи в областта на изготвяне на краткосрочни прогнози за времето и предупреждения за опасни и особено опасни явления на територията на България, изготвяне на месечните метеорологични прогнози за България.
26 км опашка от тирове на ГКПП Капитан Андреево. Огромна опашка от тирове се е наредила от турската страна на ГКПП Капитан Андреево, съобщи БТА. Опашката е дълга поне 25-26 км, потвърдиха очевидци пред „Труд". Камионите се подредили в неподвижна редица от граничния пункт до Одрин, съобщават турски медии. Според тях това се дължи заради забавено обслужване на ГКПП-то от българска страна от петък. Точно тогава там имаше показна акция срещу корупцията и бяха задържани четирима граничари и петима митничари. От пресцентъра на МВР съобщиха, че у тях са намерени при обиски много пари във валута.
Съдът в неделя вечерта остави в ареста шестима от 11-те арестувани. Двама от тях бяха пуснати с мярка „подписка", а един под домашен арест. Оказа се, че сумите, които са иззети от тях, са твърде скромни - от 15 евро до 80 долара. Таен свидетел с кодово име 001 разказал пред съда, че в продължение на години задържаните лица му искали подкуп, за да премине границата. Той дал и подробни описания на арестуваните. Според адвокатите им обаче е недопустимо да се правят зрелищни арести по думите на един човек, още повече че той не ги е разпознал при следствените действия.
Работата на пункта Капитан Андреево спря напълно работа по време на полицейските действия там, възмущават се от турска страна. В резултат на това още в петък се натрупала около 10 км опашка. Българите обещали, че ще наваксат закъснението до събота, но не удържали на думата си. Междувременно на ГКПП Лесово откъм Хамзабейли се извила друга опашка - 10-15 км. Шофьорите чакали от 3 дни, свършили храната, а наоколо няма магазини, тоалетни и чешми.
Борисов: Хвърлям оставка, ако ГЕРБ загуби на първи тур. "На първи тур съм казал, че ако ГЕРБ загуби тези избори, още вечерта подавам оставка". Това заяви премиерът Бойко Борисов вчера. И допълни: "Първи тур повтарям, защото на първи тур се мерят партиите. После вече ще започне търсене на подкрепа от втори, трети, четвърти... Много пъти на втори тур не излизат хората да гласуват, тези, които са разочаровани, че техният кандидат не е спечелил. Затова вотът е на първи тур. И ако загубим, вечерта ще получите моята оставка на цялото правителство".
Премиерът присъства на откриването на реновираната спортна зала "София" в столицата. Борисов и друг път е обвързвал предстоящия вот за държавен глава с предсрочни парламентарни избори, но сега уточни, че ще хвърли оставка още при загуба на първи тур. Той не се ангажира с прогноза за това кои кандидати биха достигнали до балотаж, като посъветва журналистите: "Има толкова оракули. Питайте ги тях".
"Аз знам, че ако не сме първи, трябва да мислим за парламентарни избори", повтори още веднъж Борисов. Най-подходящите кандидати на ГЕРБ са били именно Цачева и Манушев, потвърди и сега премиерът. "Другите ми (Томислав Дончев, Йорданка Фандъкова, Димитър Николов - б.р.) са по-рейтингови, но не са толкова подготвени за този пост", коментира Борисов. И даде пример: "Г-жа Фандъкова е учителка, тя се научи да прави инфраструктура. Сега тепърва да учи право, не виждам смисъл. Г-жа Цачева в това отношение е прекрасно подготвена".
Борисов разкри, че не се е ядосал от коментарите на опозицията за избора му на кандидати за вота. "БСП нямат кандидат и съжалявам за това. Отидоха и взеха един човек (ген. Румен Радев - б.р.), който Първанов го е направил генерал, на мен ми козируваше. Това бил техният кандидат. А защо ходи с момите напред-назад, кого иначе ще слуша... Защото да издигнеш непартиен член, ей така да го вземеш от първия гарнизон, който срещнеш, и само защото е честен и почтен... Това означава, че в БСП няма честен и почтен. Иначе защо ще ходиш да вземаш честен и почтен от улицата", коментира премиерът.
По думите му в кандидатпрезидентската двойка на "Позитано" 20 опонентът за ГЕРБ е Илияна Йотова. "Тя е нашият противник, защото тя си е БСП. Това е сериозният човек в партията", обясни Борисов. Лидерът на ГЕРБ коментира и изненадващата номинация на експремиера Пламен Орешарски, който реши да се впусне в предизборната битка от името на Инициативен комитет. "Кандидатурата на Орешарски е пряко срещу нас. Но Орешарски е най-омразният за ГЕРБ човек - щетите, които нанесе на държавата, с неговото управление", отбеляза Борисов. И заключи: "Надали има здравомислещ човек, който да си мисли, че Орешарски може да спечели тези избори".
Не на последно място премиерът отсече, че няма да се меси в избора на нов председател на Народното събрание, ако Цачева влезе на "Дондуков" 2. "Това ще решат депутатите. Има прекрасни депутати там от всички партии. Аз не давам постове", отсече Бойко Борисов.
Ученици със заплати от държавата. Новият закон за професионалното образование ще регламентира ясно участието и ангажиментите на страните в системата на дуално обучение. Обмисля се заплащането на труда на учениците по време на практиките във фирмите да бъде осигурено от държавата, като ангажиментът на бизнеса ще е да осигури необходимите работни места и наставниците. "По този начин в момента действат пилотните проекти за провеждане на дуално обучение в няколко професионални гимназии у нас и той е много ефективен", коментира за в. "Стандарт" Диян Стаматов, зам.-министър на образованието.
Разпоредбите за организацията на дуалното обучение от специалната наредба, приета, за да стартират пилотните проекти, ще бъдат преместени в новия закон и ще важат за всички професионални гимназии от следващата учебна година.
Както "Стандарт" вече съобщи, до края на тази година просветното министерство трябва да е готово с новия закон за професионалното образование и напролет той да бъде приет и от парламента.
Проблемът с острия недостиг на кадри бе поставян многократно и на дискусиите на "Стандарт" и КРИБ - "Да! На българската икономика". В новия закон ще бъдат посочени три ключови институции, които ще решават в бъдеще какви специалности ще се изучават в професионалните гимназии - директорът на училището, общината и представителите на местния бизнес. Ще се даде възможност за по-гъвкаво сформиране на паралелки според търсените от фирмите специалности.
Просветното министерство вече е събрало становищата на работодателските организации за това как те виждат ефективното функциониране на дуалното обучение в България. Един от рисковете, посочван от бизнеса, бе липсата на икономически и други стимули за работодателите да участват в подобно обучение.
Държавата трябва да преразгледа и системата за финансиране на професионалните гимназии, като се предложи съчетаване на делегирани бюджети с допълнителни критерии, които да отчитат дефицита от дадена професия, търсенето от бизнеса, качеството на обучение и реализация.
Важен въпрос е как да се стимулират децата да се записват в професионални гимназии, които предлагат дуално обучение. Една от причините за липсата на средни технически кадри е непривлекателността на професионалното образование - за 12 г. броят на учениците в тези гимназии е намалял с 30%, сочи проучване на БСК. Младите бягат от професии, свързани с промишлеността, или към тях се насочват ученици с нисък успех и липса на мотивация.
От образователното министерство смятат, че новата възможност - "една паралелка-две специалности", ще реши проблема с липсата на кандидати за цял клас да изучават една професия. За да се повиши привлекателността на професионалното образование, от БСК предлагат да се разработят национални и регионални програми, с които да се въведат стимули за ориентиране на младите към непрестижни, но важни за икономиката професии. Ориентирането трябва да стане в ранна възраст. "Работодателите също може да създадат стимули младите хора да търсят работа в техните фирми, като дават стипендии на учениците, които се представят добре по време на обучението", смята зам.-министър Диян Стаматов.
Освещават храма само срещу акт за дарение. Само срещу акт за дарение владиците ни освещават новите храмове, построени от частни дарители. Ако спомоществователят, независимо дали той е физическо или юридическо лице, не изпълни изискването, черквата няма да бъде осветена, което я прави само сграда без право в нея да се служи духовник. Изискването е въведено с изменение в Устава на Българската православна църква, за да няма спорове и неуредени въпроси, коментира пред „Монитор" казуса отец Василий Сарян, завеждащ отдел „Имоти" в синода.
Собствеността на терена трябва да се прехвърли на съответната митрополия и едва тогава да се освети, допълни духовникът. По думите му до промяната се е стигнало, защото практиката е показала, че ако няма изяснена собственост следват дългогодишни спорове. Такъв е бил казусът до неотдавна с храма „Свети Георги" при стадион „Герена", църквата „Свети Наум" в столичния комплекс „Дружба" и „Възнесение Господне" срещу румънското посолство. Всички те са били построени на общинска земя, но след продължителни спорове в крайна сметка са били предадени на църквата. По думите на Сарян към момента няма нови черкви, които да не са осветени заради неуредена собственост.
Отецът уточни, че компромис за собствеността се прави само за болници, в които се изграждат малки храмове или параклиси.
Независимо, че Светият синод е уредил въпроса за собствеността с изискването, записано в устана, и към момента се оказва, че БПЦ няма регистър на храмовете в страната. В Синодалната палата никой не знае точно колко са черквите в България.
По неофициални данни заедно с манастирите те са около 8000, но едва около 3500 от тях са действащи, стабилни и безопасни за богомолците. Останалите са с частични разрушения или са изоставени на капризите на природните стихии и могат да рухнат всеки миг.
Близо 400 са новите черкви, вдигнати с дарителски средства в последните десетина години.
Довършват с държавни пари градежа на 38 черкви
38 православни храмове и параклиси ще бъдат довършени с държавни пари. За тях църковните им настоятелства са поискали и получили средства от хазната чрез Дирекцията по вероизповеданията. Това съобщи за „Монитор" нейният директор Емил Велинов. Суми са давали и частни дарители. Предвижда се някои от тях да бъдат завършени до края на годината, уточни той.
За 2016-а държавната субсидия за вероизповеданията е 4,5 млн. лева.
На Българската православна църква от държавната хазна са предоставени 2,545 млн. от тях. Само за строежа на новия храм „Свети Прокопий" във Варна са отпуснати 300 хил. лева. От четирите и половина милиона към момента са изразходвани 4,3 млн. лева, пресметна Емил Велинов.
"Гражданска" може да поскъпне с 20 лева. Задължителната застраховка „Гражданска отговорност" на шофьорите може да поскъпне от Нова година с 5-10%, прогнозираха представители на бранша. Това може да доведе до вдигане на тарифите с около 20 лв. Според Стоян Проданов, който е изпълнителен директор на една от големите застрахователни компании, през следващите години цената ще върви нагоре, като единственият въпрос е с какво темпо ще става това.
„Не може да се случва друго, защото събитията, които застрахователите трябва да плащат, не намаляват, лимитите се увеличават, освен това и съдилищата присъждат все повече и все по-големи обезщетения и тези средства трябва да бъдат събрани от застрахованите лица", поясни Проданов пред Нова тв.
Според други представители на бранша обаче на пазара има твърде голяма конкуренция и всяко вдигане на цените ще доведе до намаляване на клиентите. Затова вероятно значителна част от компаниите ще се въздържат от промяна на тарифите.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |