НАП вади на светло пълните печалби на чуждите компании. От 4 юли 2017 г. всички мултинационални компании с дейност у нас ще са задължени да подават на НАП пълна информация за разпределението на приходите, печалбите, активите и данъците. Това предлагат експертите на финансовия министър Владислав Горанов с промени в Данъчно-осигурителния и процесуален кодекс (ДОПК). Целта е да не се прехвърля печалбата към други държави, които са с по-благоприятен данъчен режим. По този начин чуждите компании трябва да внасят справедлив дял от данъците си у нас, гласят мотивите. Колко обаче ще е този дял не е записано в поправките.
Планът е всяка такава компания да се обозначи пред НАП какъв е статутът й в международната група - дали е дъщерна, клон, смесена и т.н. Ако не са местни за България дружества, НАП ще подава информацията на всяка държава, в която има фирми от групата. Така ще се легализира пълният размер на печалбата за данъчни цели и ще се контролира нейното разпределение и плащане във всяка от страните.
Проектът на финансовото министерство предвижда т.нар. отчет по държави да се подава, когато консолидираните приходи в цялата група са над 100 млн. лв. за предишната данъчна година.
Плащаш само с карта - пестиш до 500 лв. данък
От 2018 г. декларациите в НАП ще са онлайн Всеки, който има облагаеми доходи през 2016 г., от догодина може да спести от дължимия данък 1%, но не повече от 500 лв. Условието обаче е да получава заплатата и хонорарите си по банков път и минимум 80% от плащанията, които извършва, да са картови преводи. Финансовото министерство предлага бонусът да бъде записан в Закона за данъците върху доходите на физическите лица.
Мотивите - да се стимулират хората към безкасови плащания, което допълнително ще помогне за по-точно отчитане на оборотите на търговците, ще намалят плащанията "под масата". Годишните данъчни декларации за облагане на доходите на физическите лица ще се подават само онлайн от 2018 г., предвижда още проектът. Това означава, че изискването ще се отнася за доходите, придобити през 2017 г. За да се подаде през интернет данъчният документ, вече няма да се изисква електронен подпис, а само персонален идентификационен код (ПИК), който се издава безплатно срещу лична карта в офис на НАП.
Целта на тези предложения е да се намалят административните разходи - за въвеждане на данни от хартиените декларации, разходи за тяхното отпечатване, което пък ще освободи ресурс, който да се насочи към извършването на други дейности", мотивират се от финансовото министерство. Като положителен ефект от финансите посочват, че онлайн декларирането намалява грешките в данъчните декларации, което спестява време и на данъчни, и на данъкоплатци.
До 2019 г. данъчната отстъпка от 5% за подаване на формуляри онлайн се запазва
От 2017 г. обаче пред спестената с него сума се поставя летва от максимум 1000 лв. Аргументът - данни на финансовото министерство показвали, че чрез него в момента определени лица си спестявали значителни суми. Промени ще има и в Закона за ограничаване на плащанията в брой.
От 2017 г. суми на ръка само до 5000 лв., вместо сегашните 10 000 лв., предлагат от финансите. Те обясняват поправката с наложилата се практика в ЕС, където прагът за плащания в брой е в диапазона от 2000 до 3000 евро. Паричните и предметните печалби от игри, които не са хазарт, но са на случаен принцип, от 2017 г. вече ще се облагат. Изключение ще има само за ученическите награди от олимпиади и конкурси.
Финансовото министерство може да преразгледа искането да се декларират данъците на починалите близки при самоосигуряващите се лица, каквото предложение има в момента. Замисълът на това предложение е да се спази принципът- наследяваш активи, но наследяваш и пасиви. Това съобщи миналата седмица финансовият министър Владислав Горанов след заседание на съвета за тристранно сътрудничестно.
Идеята предизвика разпалени дискусии. Социалните партньори принципно не възразиха срещу необходимостта от плащането на задълженията, но поставиха въпроса за установяването им от страна на близките на починалия.
Проблем с установяването и декларирането на доходите на починал близък има основно в случаите, когато той е бил самоосигуряващ се, или едноличен търговец, обясни финансовият министър.
Примерно един едноличен търговец, независимо от това, че предприятието му загива заедно с него, съвкупността от фактически отношения и от имущество и доходи, които той е формирал за определен период, продължава да съществува. Имало много казуси, при които данъчната администрация, при липса на регламент в законодателството, се налага да извършва една доста по-сложна процедура на ревизии, за да установи съответните задължения, една доста по-ангажираща наследниците процедура.
Все пак решението не е окончателно, заяви министър Горанов. Водени сме от това, че го правим, за да въведем някакъв ред и регламент, можем да го преразгледаме още следващата седмица. Работодателите и синдикатите поискаха да остане още няколко години възможността за декларирането на данъците на хартия. Според предложените текстове за бизнеса, тя ще трябва да отпадне от догодина, а за гражданите през 2018 година. С това също така ще отпаднат и облекченията за интернет декларирането, което по никакъв начин не трябва да се допуска, защото е стимул за коректните данъкоплатци, заяви Добрин Иванов от асоциацията на индустриалния капитал.
Ако данъците бъдат декларирани и платени до 31 януари да се ползва тази отстъпка, която е предвидена в сегашния закон. От синдикатите допълниха, че 40% от българите нямат достъп до интернет, затова е необходим по-дълъг преходен период за пълното отпадане на онлайн декларациите.
Освен това ще трябва да има още стимули за семействата, смята Тончо Томев от КНСБ. В сегашното си състояние тези облекчения, които се ползват за деца, дават ефект между 20 и 60 лева на година, което е крайно недостатъчно. Социалните партньори също така изразиха опасения, че ако се въведе данъчно облекчение за безкасовите плащания, това ще стимулира сивата икономика.
Сметката за АЕЦ "Белене" е 2,389 млрд. лева. 2,389 млрд. лв. е цялата сметка за АЕЦ "Белене". Това показва справка на Министерството на енергетиката, поискана от "24 часа". Оказва се, че по арбитражното дело на "Атомстройекспорт" и НЕК българската компания ще плати без лихвите 1,083 млрд. лв. за поръчаното оборудване - т.е. реакторите А разходите извън това са 1,306 млрд. лв.
Толкова струват имоти, машини и съоръжения за проекта "Белене", които са капитализирани до прекратяването му. Данните са към 30 юни 2016 г.
За какво са похарчени тези суми? Споразумението за изграждане на АЕЦ "Белене" е подписано на 29 ноември 2006 г., след него са разписвани допълнения. До сключване на договор така и не се стига. Проблемите се решават с тези допълнения. Общо разходите по споразумението и допълненията са 634 млн. лева.
В тях влизат:
- 389 млн. лв. за изготвяне на идеен проект, технически проект, спецификации на основно оборудване, график и ръководство за управление на проекта.
- 199 млн. лв. са платени по допълнение №3/2008 г. към споразумението. Те са дейностите по демонтиране на съществуващи сгради, конструкции и части, които няма да бъдат интегрирани в проекта. Фундаментът на първия реактор беше рязан с лазерни въжета, а не взривяван, за да не се предизвика разместване на земните пластове.
- 46 млн. лв. са по допълнение №5/2008 г. То е за поръчка и изработване на оборудване с дълъг цикъл на производство за блокове 1 и 2 на АЕЦ "Белене". - 108 000 лв. са по допълнение №9/2010 г. към споразумението. Те са за работно проектиране и изпълнение на подготвителни строително-монтажни работи.
Едно от сериозните пера са за архитект-инженера на проекта - Worley Parsons. Възнаграждението му е 393 млн. лв. Подизпълнител е българската "Риск инженеринг". 141 млн. лв. са капитализираните лихви по заема, който отпуска на НЕК BNP Paribas. Той е в размер на 500 млн. лв.
10 млн. лева са броени за консултантски услуги за АЕЦ "Белене". 4 млн. лева е държавната такса, която НЕК е платили на Агенцията за ядрено регулиране, за да получи разрешение за проектиране. Към сметката се вписват и разходи за придобиване на дълготрайни материални активи за АЕЦ "Белене", които са на стойност 124 млн. лв.
Те включват активи в процес на изграждане - сгради, инфраструктура и съоръжения в размер на 50 млн. лева, и машини и съоръжения на склад в размер на 74 млн. лева. Балансовата стойност на въведените дълготрайни материални активи (земи, сгради, машини и съоръжения), изградени за първия проект на АЕЦ "Белене" до 1990 г., са на стойност 84 млн. лв. Те не са включени в перото разходи, тъй като са в активите на НЕК и могат да бъдат записани в бъдещата компания, в която да влязат чужди инвеститори, и така да се приватизира проектът "Белене", който да бъде построен с частни капитали.
"Булгартабак" губи пазар и в страната. Пазарният дял на свързвания с Делян Пеевски "Булгартабак", който е лидер по продажби в страната, е паднал от 30.6% през януари до 29.5% през август според данни от цигарените компании. През последните години позицията на холдинга на българския пазар, който е на стойност около 2.8 млрд. лв., се колебаеше около и над 30% и сега за първи път слиза под това ниво. Другата компания, която губи видимо пазарен дял, е "КТ интернешънъл" (доскоро "Кингс табако" на основателите на "Винпром Пещера"), която само от януари до август е с 1.2 процентни пункта надолу и в момента е с дял от 9.7% от продажбите в стойност. Две от чуждите компании изземват част от пазара - Philip Morris и British American Tоbacco.
Едновременно с разместванията пазарът продължава да изсветлява и расте. Последното проучване на консумацията на цигари без бандерол показва рекордно снижаване за последните десет години до 8.1%. В резултат държавата е събрала почти 200 млн. лв. повече акцизи за деветмесечието, като част от увеличението идва от нарасналите акцизи, друга от увеличена консумация, частично и заради спадналата контрабанда.
Проблемите на холдинга
След спрения износ "Булгартабак" започва да губи продажби и на местния пазар. Вероятно по тези причини все по-усилено се разпространява неофициална информация, че се готви продажба на цигарения бизнес на депутата от ДПС, който освен "Булгартабак" (цигарените фабрики в Благоевград и София и филтърната в Пловдив) включва и дистрибутора ЕЛД, и веригата за търговия на дребно с цигари и вестници Lafka. Депутатът Делян Пеевски се оттегли от официалната си собственост в "Булгартабак" в началото на годината, но продаде дела си на дубайска компания, зад която се предполага, че продължава да стои. Междувременно "Булгартабак" преустанови износа си в Близкия изток, който представляваше над 80% от продажбите му, и влоши резултатите си. Причината за това беше, че Пеевски получи забрана за влизане в Турция според местните медии, защото през Сирия и Ирак и през кюрдски посредници продуктите му се контрабандираха в южната ни съседка. През 2014 г. те имаха 50% пазарен дял според доклада на турските служби. През миналата година делът им е паднал на 45% от незаконните продажби, но българските цигари продължават да са най-популярната контрабандна марка.
Вероятно с цел да подпомогне продажбата на компании от групата на цигарения холдинг правителството реши да върне от 2017 г. старата формула за начисляване на акциз, която, както и в останалите европейски страни, облага с по-голяма тежест всеки продаден къс цигари, а не натоварва неравномерно по-луксозните брандове.
Кой спада и кой расте
Освен двата местни производителя спад в продажбите бележи и гръцката Karelia (виж таблицата). За сметка на това всички останали цигарени компании, които са международни концерни, имат видим ръст в продажбите. Причината за това са пазарните стратегии, които те избраха при новите акцизи, влезли в сила от началото на годината. Те бяха структурирани така, че най-евтините марки, които са в сегментите, в които продават "Булгартабак" и "КТ интернешънъл", да поскъпнат най-малко за сметка на луксозните цигари. Чуждестранните компании обаче избраха да намалят печалбата си на кутия, но да не вдигат рязко цените и по този начин спечелиха значителен пазарен дял.
От началото до средата на годината продажбите на легалния пазар бележат ръст от 9%, а за периода януари - август спрямо същия период на миналата година - 6.5%. Тенденцията за двуцифрен или висок ръст е от началото на миналата година, след като правителството постави митнически постове в цигарените фабрики и акцизните складове.
"Софарма" ще преговаря за покупка на търговец на едро с лекарства в Молдова. "Софарма" е подала уведомление за намерението си да заяви интерес за придобиване на компания за търговия на едро с лекарства в Молдова и до 10 дни очаква разрешение за концентрация от местната антимонополна комисия. Това съобщи Огнян Донев, председател на съвета на директорите на "Софарма", по време на среща на мениджмънта на групата с инвеститорите. Донев не пожела да коментира колко време ще продължат преговорите и евентуална цена на сделката. Той съобщи още, че компанията регистрира свое лекарство в Швеция, Чехия и Словакия и планира да разшири присъствието си като портфолио там и в други европейски държави. Донев отбеляза, че е предпазлив по отношение на прогнозата за окончателното възстановяване на ръста в продажбите на един от големите пазари на групата - Русия, защото не изключва нови девалвации във валутата и възможен шок на пазара. Според него пазарът в Украйна е достигнал дъното си през миналата година и сега се очаква ръст, а компанията е обречена да остане на тези два пазара, защото има производства и търговски компании там.
Молдовският път към Румъния
От думите на председателя на съвета на директорите на "Софарма" стана ясно, че през следващите дни Комисията за защита на конкуренцията ще даде разрешение за придобиването на търговец на едро с лекарства в Кишинев, който притежава складова база и верига от 11 аптеки в страната.
Според Огнян Донев дъщерното дружество на фармацевтичния производител "Софарма трейдинг" ще се съсредоточи в навлизането на пазара в Сърбия, където от една година регистрира компания за търговия на едро с лекарства. След няколко години, когато планира да бъде сред пазарните лидери на растящия пазар с център Белград, "Софарма трейдинг" вероятно ще разшири съществено присъствието на групата в Молдова и оттам ще стъпи и в Румъния.
Експанзията в Сърбия
Димитър Димитров, изпълнителен директор на "Софарма трейдинг", коментира, че предстои регистрация на търговските марки на "Софарма" и "Медика" в Сърбия.
"Пазарът там е нарастващ и в региона живеят 23-24 млн души. В момента развиваме на него ексклузивните си марки, които предлагаме и в България. Става въпрос за фрагментиран пазар с годишни обороти от около 600 млн. евро, който обаче отбелязва ръстове", каза Димитров. Той допълни, че очаква и през тази година в България управляваната от него компания да отбележи ръст на приходите и печалбата.
Евентуално разрастване в България
Огнян Донев допълни още, че "Софарма" е получила предложение за покупка на дял от българска компания за производство на галенови разтвори. Това са различни видове спирт, кислородна вода, риванол, йод, калиев перманганат и др. и разглежда възможността да води преговори за влизане в дружеството. "Софарма" има в портфолиото на групата производства на болнични медикаменти, ампули, марли, бинтове, спринцовки, игли, системи, но няма собствено галенично производство и ще реши дали да води преговори. Годишните продажби на тези продукти са около 12 млн. лв. Те се използват в производството на лекарства, продават се в аптеките, а разтворите са едни от най-често употребяваните болнични продукти.
Болнични дългове
Инвеститорите критикуваха "Софарма трейдинг" за това, че в баланса й фигурират 70 млн. лв. просрочия от страна на болниците. По принцип компанията е най-големият доставчик на клиниките, които годишно пазаруват само медикаменти на стойност около 800 млн. лв. Само държавните и общинските болници имат задължения към доставчици на стойност над половин милиард лева, като около 150 млн. лв. от тях са просрочени. От "Софарма" се опитаха да обяснят ситуацията на болничния пазар, като включително отговаряха на въпроси дали плащането на просрочията на държавните болници и навременното изплащане на задълженията зависи от здравната каса.
"Коя болница предлагате да закрием", иронично попита Донев и заяви, че никога не са стигали до решение да оставят пациентите без лечение и водят непрекъснато преговори и сключват договори, за да си върнат парите навреме. Димитър Димитров допълни, че работят с всички 400 болници и не виждат риск, тъй като обращаемостта на дълга е 226-230 дни, кредитират разумно сектора и не биха искали да постъпват като петия по пазарен дял дистрибутор "Фаркол", който обяви, че тъй като болниците му дължат 1 млн. лв., спира да работи с тях.
Преди няколко години търговецът на едро "Фаркол", който е с централа в Бургас, обяви, че спира доставките за болниците, като най-голямо беше задължението на местната многопрофилна болница - 1.3 млн. лв., а "Пирогов" й дължеше около 1.2 млн. лв. - числа, които показват при какви обеми дистрибуторите се отказват да работят на болничния пазар.
Как се представя групата
Приходите от продажби на групата "Софарма" са се понижили с 3% до 423.7 млн. лв. през първото полугодие на 2016 г. спрямо 438.8 млн. лв. година по-рано.
Консолидираната нетна печалба е намаляла с 8% до 26.3 млн. лв. към края на първото полугодие.
За деветте месеца приходите от продажби на продукция намаляват с 3% на годишна база, в т.ч. 1% ръст на продажбите за вътрешен пазар и 5% спад на продажбите за износ.
6.61% са поскъпнали акциите на "Софарма" от началото на годината, като с тях са сключени сделки за 3.801 млн. лв.
Нов сайт, насочен към инвеститорите
"Софарма" представи нов сайт на групата - www.sopharmagroup.com, насочен към инвеститорите. В него могат да се намерят данни за всички публични компании, които влизат в групата, техните производства, портфолиото от лекарства, екипите им, подробните им отчети, новини, борсови котировки и др. Интернет страницата е на български, английски и полски език, което показва, че компанията ще залага на развитието на полския пазар. Страницата е проект, възложен на италианската Message group, която подготвя дигиталното представяне на големи европейски публични компании.
Министерствата бързо и сигурно затъват в дългове. Въведените със закон ограничения за размера на новите задължения, които министрите имат право да поемат през годината, не работят. Министерствата масово не се вместват в лимитите, определени от Народното събрание, и трупат нови ангажименти за разходи, които подкопават и бюджетите им за следващи години. Това става с благословия на кабинета и е поредният пример за широките правомощия на правителството за размествания в изпълнението на държавния бюджет без одобрението на Народното събрание. Това показва отчетът за изпълнението на държавния бюджет за 2015 г., който е внесен в парламента и ще бъде обсъден от депутатите в следващите дни.
Лимитите за нови задължения и ангажименти за разходи бяха въведени с новия закон за публичните финанси и за пръв път бяха приложени през 2014 г. Данните за приключилата 2015 г. показват, че това е разходното перо, което на хартия е ограничено по волята на Народното събрание, но лесно се променя по решение на изпълнителната власт. Така лимитите при редица министерства са надхвърлени, а в списъка с нарушителите са ведомства, които традиционно не се вместват в бюджетите си. МВР например е поело през 2015 г. ангажименти за нови разходи в размер на 169 млн. лв. при одобрени от парламента 90.4 млн. лв. В крайна сметка след актуализацията на бюджета вътрешното министерство е приключило годината с разходи от 1.25 млрд. лв. при първоначално заложени 1.03 млрд. лв. Много над определения лимит от парламента е и военното министерство, което е натрупало ангажименти за разходи в размер на 353.5 млн. лв. при позволени 109 млн. лв. По окончателни сметки МРРБ е с поети ангажименти за разходи в размер на 357.9 млн. лв. при лимит от 254.5 млн. лв., а транспортното министерство е натрупало 239.5 млн. лв. ангажименти при 193 млн. лв. лимит.
По регламент министерствата нямат право да надхвърлят тези лимити без актуализация на бюджета, освен ако правителството не им го е позволило. Случаите, в които се дава подобно разрешение, през 2016 г. дори бяха разширени. Също толкова пожелателни са и лимитите за разходите за персонал - възнаграждения и осигуровки, които се залагат в Закона за бюджета. Те могат да се променят и без одобрение на Народното събрание, по едноличната воля на правителството, при гласуване на постановлението за изпълнение на държавния бюджет. През 2015 г. разходите за заплати бяха вписани в Закона за държавния бюджет. Това ограничение също не бе спазено, но поне корекцията стана видима и мина през гласуване в Народното събрание. Най-големите преразходи и тук бяха при силовите ведомства. При актуализацията се наложи те да получат допълнително 168 млн. лв. за заплати и осигуровки - 120 млн. лв. за МВР и 48 млн. за МО.
Равносметката
По окончателни данни на МФ близо 50% от всички дългосрочни капиталови инвестиции в България, направени през последните 8 години, са дошли по линия на еврофондовете, става ясно от отчета на бюджета. Делът на европейското финансиране рязко е нараствал - от 11.6% през 2008 г. до 77% през 2015 г. Така според иконометричния модел СИБИЛА около 95% от генерирания растеж през периода 2007-2015 г. се дължи на изпълнението на оперативните програми. Силната зависимост на икономиката от еврофондовете стана обект на критики, макар властта да отрича да вижда сериозен проблем.
Бизнесът масово бойкотира преговорите за осигуровките. Работодателите от над 60 икономически дейности подкрепят бойкота срещу вдигането на осигурителните прагове и отказват да преговарят със синдикалните браншови организации. Това съобщи шефът на АИКБ Васил Велев на последното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено през миналата седмица.
"Има и такива дейности, на които им е все едно. Например Асоциацията на българските авиокомпании. Там всичко е на светло, праговете са много под реалните заплати, но те се солидаризират с останалите, защото, ако се договорят, ще вдигнат летвата и за други дейности", заяви Велев.
Вече е ясно, че през 2017 г. минималните осигурителни прагове ще останат на тазгодишните нива. "Бих защитавал позицията, че правителството трябва да е модератор, но вие не искате да си говорите и какъв избор остава за нас", каза финансовият министър Владислав Горанов. Той вече обяви, че при липсата на споразумения нивата ще се запазят. Според Горанов трябва да започне диалог за определянето на минималните доходи, за да "не изпаднем в същата ситуация след 12 месеца".
Работодателите обаче искат и замразяване на минималната заплата за 2017 г. в тазгодишния й размер от 420 лв. Плановете на кабинета са тя да скочи на 460 лв. "Този размер не е обсъждан с нас и ние сме категорично против него.Той е определен под натиска на синдикатите", коментира Велев. Синдикатите искат минимални заплати по категории персонал. Бизнесът иска да се определят заплати по сектори, като се вземат предвид инфлацията, производителността на труда, БВП и др. Според Велев минималната заплата трябва да е между 30 и 40% от средната за страната, а в момента тя е 55%. Според него с ръста от 460 лв. заплатата ще се е увеличила с 35% за последните три години "при валутен борд, при 2-3% ръст в икономиката, толкова и в производителността".
"Ако слушахме доводите на работодателите от години наред как черният бизнес ще се появи в огромни количества, ще уволним работниците, безработицата ще стане трицифрено число, щяхме да стоим още на 85 лв. минимална заплата", заяви Ася Гонева от КНСБ.
Спор
Заседанието на тристранката започна с настояване на четирите национално представителни организации - АИКБ, БСК, КРИБ и БТПП - за отстраняване от съвета на петата организация - тази на Мирослав Найденов - Съюз за стопанска инициатива. Вицепремиерът Томислав Дончев обеща среща с всички бизнес организации и с експертите, които са участвали в процедурата за признаването на ССИ за национална организация. Социалният министър Зорница Русинова посочи, че по време на самата процедура не е имало никакви възражения от страна на работодателите. "Министър Русинова лъже. Имаме 4 писма до МТСП с изходящи номера, в които възразяваме още при провеждането на процедурата", коментира Велев.
15 милиона бюлетини печата БНБ. Над 15 милиона бюлетини ще бъдат отпечатани за президентските избори и референдума, които ще се проведат на 6 ноември, съобщиха пред „Труд" източници от Централната избирателна комисия, запознати с тръжните процедури. Книжата за гласуване ще бъдат произведени от печатницата на Българската народна банка (БНБ), като първата обществена поръчка бе обявена в края на септември. Тя отнася за бюлетините за допитването до народа - 7 577 000, инициирано от „Шоуто на Слави".
Според хората от ЦИК броят на бюлетините за президентския вот ще бъде между „7,5 и 8 милиона" и е и за двата тура. Бройката още не е уточнена напълно, тъй като не са пристигнали списъците на българите с право на глас, които се изготвят от Главна дирекция „Гражданската регистрация и административно обслужване" към Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Прогнозите са, че БНБ няма да имат нужда да наемат подизпълнители за работата, както им позволява договора. Причината е, че на местните избори печатницата успя да се справи с много по-голям брой бюлетини.
Цената за книжата за референдума е достъпна в документацията по обществената поръчка, обявена чрез директно договаряне - там е записано, че самите бюлетини ще струват около 60 000 лева. За отпечатването на изборните протоколи ще отидат още около 160 000 лева. Вероятно цената за бюлетините за президентския вот ще е по-висока, тъй като те са по-големи - съдържат имената на 21 кандидати, докато допитването - само три въпроса.
Собственик на компютърна зала осъди прокуратурата. Собственик на компютърна зала осъди прокуратурата заради незаконно обвинение. И. М. поиска 20 хил. лв. обезщетение за неимуществени вреди и 800 лв. за имуществени.
И. М. стопанисвал компютърна зала в Нова Загора. На 15 септември 2011 г. служители на ГДБОП с 3 коли и нахлули в нея. Акцията била по сигнал, че се използва незаконен софтуер. Иззети били 14 компютърни конфигурации с дискове, въпреки че И. М. показал оригиналните дискове на софтуера и редовните договори. Адвокатът му посочил, че изземването е незаконно, тъй като липсват поемни лица.
Пред залата се събрала тълпа. Бизнесменът се почувствал притеснен, унизен, с накърнено достойнство. Повдигнали му 2 обвинения. Чак след 4 г. съдебни процеси бил напълно оправдан, но драстично отслабнал, разболял се от хипертония и станал 40% инвалид.
Предявил иск за вреди по Закона за отговорността на държавата и на общините. Районният съд в Нова Загора изцяло го уважил.
Предложение: Наказателната лихва да падне. Да бъде намалена държавната лихва за забавени плащания предлагат депутати от Реформаторския блок. Според народните представители тя трябва да падне от сегашните 10 на сто на 8% за фирмите. Докато за гражданите държавната лихва да се изчислява, като към основния лихвен процент се прибави 4%. Това заяви депутатът от РБ Мартин Димитров пред БНР. Ако идеята се осъществи, тя ще намали разходите на хората, които закъсняват със сметките за ток, вода и парно. И ще има благоприятен ефект при отношенията им с банки и при погасяването на кредити. Промяната би помогнала и за намаляване на разходите, свързани с арбитражното решение за АЕЦ "Белене", обясни Димитров. И изчисли ефекта на поне 20%, или спестени 60 000 лв. на ден.
Като аргумент за исканата промяна Димитров посочи практиката в ЕС. Държавната лихва у нас е сред най-високите в Евросъюза, като в 21 страни тя е по-ниска, отколкото в България. Така вместо държавната лихва да има компенсиращ характер, тя има наказателен, санкциониращ характер, обясни мотивите си депутатът. Ако законопроектът бъде приет, той ще се отрази само на лихвите от деня след приемането му.
Слагат край на локвите на пътя. На пътя няма да се образуват локви, които да водят до опасни на ситуации за шофьорите като аквапланинг, след като бъдат разработени промените в наредбите за проектиране шосетата у нас. По осъвременяването на правилата работят експерти от Университета по архитектура, строителство и геодезия. Това обяви председателят на УС на Агенция "Пътна инфраструктура" по време на 9-та Национална конференция по пътищата с международно участие в Слънчев бряг.
Работата по наредбите трябва да продължава и не е еднократна, тъй като правилата трябва да се осъвременяват непрестанно на база новите технологии и иновации. Това коментира ръководителят на катедра "Пътища" към УАСГ проф. д-р инж. Николай Михайлов, който е и организатор на конференцията.
Към момента се обсъждат редица промени, които да направят пътищата у нас по-безопасни и да предотвратят инциденти. Например предвиждат се нови правила при проектиране, които да оставят допълнително място преди ограничителните мантинели край пътя, така че да дадат повече пространство на водачите за реакция.
Обмисля се да се въведат и повече видове оразмеряване на шосетата, по-ясна и работеща дефиниция за скоростни пътища, както и по-точни правила за проектиране на кръгови кръстовища. Още при проектирането ще трябва да се взима под внимание и профила на терена, така че опасните участъци като свлачища да се дефинират и обезопасят още при изграждането на шосето.
Мошеници жилят хазната с фирми под наем. Фирми, взети под наем, жилят хазната, като крият обороти и данъци. Новата схема реално е плъзнала из цялата страната, като според разследващите всяка трета фирма у нас се ползва срещу заплащане от други търговци.
Най-често дружествата се ползвали при търговията с ментета и други притеснителни стоки, където освен от ревизия има опасност собствениците да се разследват и за извършени престъпления. Схемата лъснала след една от поредните проверки на НАП по Черноморието в края на сезона, съобщиха от приходната агенция за „Монитор".
Данъчните били фрапирани, след като установили, че една компания, която има минимален бюджет, разполага с над 500 обекта. Оказало се, че фирмата, която действала основно в Слънчев бряг, е отдадена неформално под наем, а официалният собственик е неграмотен ром.
В повечето магазини, стопанисвани от дружеството, се продавали фалшиви очила, дрехи и аксесоари. Опитите обаче да бъдат съставени актове за укрит оборот или за нарушено авторско право ударили на камък, тъй като собственикът на фирмата бил неоткриваем. Случаят не бил единствен.
Разделена двойка във война за лотариен билет. Имот, придобит с пари от лотариен билет, скара разведена двойка, а на силистренските магистрати се наложи да решават казус, който не се среща всеки ден в съдилищата.
След дълги години съвместен живот двамата съпрузи решили да се разделят по живо по здраво, но после се хванали за гушите в спор чия е собствеността върху имущество, придобито чрез спечелен от жената лотариен билет. Всъщност това бил техният дом - къща и дворно място в село, намиращо се недалеч от Дулово. Имотът наистина бил придобит по време на брака, но според жената съществували доказателства, че той е закупен изцяло с нейни средства, без участието на вече бившия й съпруг.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.875920 |
GBP | 2.353640 |
CHF | 2.081560 |