Партийният търг за президент е открит. Цецка Цачева отива на балотаж като кандидат номер две, след като на първия тур на президентските избори загуби от подкрепения от БСП генерал Румен Радев. С преодолимите три процента разлика в подкрепата за двамата опоненти изборът на нов президент се очертава като резултат от сложни договорки между двата тура, обвързващи управлението на държавата - сегашното, а вероятно и следващото. Някои социолози са на мнение, че евентуален обрат на балотажа е възможен, но към момента е трудно да бъде прогнозиран окончателният изход - дотук по-ясна подкрепа има от ДПС за ген. Радев и от партиите от РБ във властта - за Цецка Цачева. Анализаторите обаче са по-скоро на мнение, че с изключение на ДПС симпатизантите на останалите формации - включително на РБ, ще гласуват или не на втория тур според личните си убеждения, а не под партиен призив. Това прави крайният резултат много труден за прогнозиране
Докато трае договарянето, бъдещето на кабинета също остава под въпрос. Премиерът Борисов отложи решението дали правителството ще подаде оставка с мотива за опазване на стабилността и с това, че всъщност битката не е приключила.
В същото време и от БСП не заявиха желание за предсрочни избори и бяха въздържани по темата и на пресконференцията в изборната вечер, когато този въпрос им бе упорито задаван. Ако Радев обаче все пак бъде избран за президент, този въпрос отново ще им бъде поставян.
Ситуацията след първия тур
Цецка Цачева е категорично втора - с повече от 3% зад Радев, сочат окончателните данни на ЦИК. Макар премиерът Бойко Борисов да извъртя и тези резултати с тълкуванието, че ГЕРБ е първа политическа сила, тъй като ген. Румен Радев всъщност не е издигнат от партия, а от инициативен комитет, и е "само" подкрепен от БСП. Това именно бе в основата на оправданието на премиера, че няма да спази обещанието да подаде оставка, но извън това факт е, че за първи път в най-новата ни история след 1990 г. БСП е първа политическа сила в София, сочат данните на ЦИК.
Кандидатът на ГЕРБ печели само в 4 областни града - Бургас, Благоевград, Силистра и Шумен. Във Варна най-много хора са гласували за Веселин Марешки. В областите Търговище, Разград и Кърджали пък убедително печели подкрепеният от ДПС Пламен Орешарски. Всички останали области в страната са подкрепили на първо място кандидата на БСП (виж картата).
Цачева все пак печели убедително вота на българите в чужбина с близо 10 на сто по-висок резултат от този на Радев, но това не променя голямата картина. В чужбина трети е подкрепеният от ДПС бивш премиер Пламен Орешарски, за когото са гласували 13.08% (главно от вота в Турция), а четвърти и пети са Трайчо Трайков и Красимир Каракачанов, съответно с 12.78% и 11.23% от гласовете.
Кой какви послания отправи в изборната нощ
Лидерът на БСП Корнелия Нинова обяви на пресконференцията в нощта след първия тур на изборите, че между двата тура не мисли за предсрочни парламентарни избори, макар че партията й била готова за тях. По думите й "оставката на кабинета е отговорност на министър-председателя", а социалистите в момента са съсредоточени в балотажа.
Самият премиер Борисов отложи евентуалната оставка на кабинета си за след балотажа. В неделя вечерта той се появи със заместника си Цветанов и част от кабинета в небрежен вид в НДК и говори с журналисти в коридора, вместо партията му да даде традиционната пресконференция. Сега Борисов обяви, че ГЕРБ има сили да спечели на втория тур, а ако не успее, чак тогава страната отива на предсрочни избори. Но като самостоятелна политическа сила ГЕРБ се е представила най-добре на изборите и остава първа политическа сила в страната. "Не искам да създавам какофония за една седмица в държавата", посочи още премиерът и опита да отклони огъня с подхвърлянето, че разочарован от резултата на РБ, очаквал повече от тях. На фона на всичко това се зарече, че няма да приеме подкрепа за балотажа от две партии - БСП и ДПС, пък и двете партии се готвели да управляват заедно.
Кандидатът за президент Красимир Каракачанов, който остана трети на първия тур, не пожела да призове симпатизантите си да подкрепят нито единия от двамата кандидати на балотажа. "За нас гласуваха хора по съвест. За пръв път в политиката се върна идеологията - нас ни подкрепиха хора с идеология, патриоти. Как си представяте да влезем в ролята на чобани и да им кажем Гошо или Пешо е по-добър?", заяви той.
Извън заобиколно декларираната подкрепа за Цачева и неясния упрек срещу ген. Радев, че си е тръгнал, "когато самолетът пада", бизнесменът Веселин Марешки пък обяви, че стартира нов политически проект за "истински патриоти", с който да участва на евентуални предсрочни парламентарни избори.
Обявената подкрепа
В тази ситуация само две формации обявиха ясна подкрепа. Още в изборната нощ от ДПС дадоха да се разбере, че застават зад ген. Радев. Така кандидатът на БСП ще може да разчита - поне по обещание, на около 6-7% допълнително към актива си - толкова получи подкрепеният от движението Пламен Орешарски, който пък бе създаде нов прецедент, като не присъства на пресконференцията на партията, която коментира постижението му. В същото време анализатори напомнят горчивия опит от 2011 г., когато ДПС официално подкрепи Ивайло Калфин на балотажа срещу Росен Плевнелиев, но въпреки това Калфин на практика не получи гласове от движението.
Частта от реформаторите, присъдружна на управлението, пък подкрепи Цецка Цачева още в изборната нощ. В понеделник на обед това се случи и официално, като Цачева отиде лично на заседанието на Изпълнителния съвет на РБ заедно с няколко министри. Преди срещата на "Раковски" 134 тя разпространи позиция, в която заявява своята дясна и проевропейска ориентация, призовавайки "всички наши съмишленици и партньори в същата тази битка, които са част от демократичното дясно, да ме подкрепят, за да победим заедно". Това се случи, въпреки че сутринта по bTV финансовият министър Владислав Горанов обяви, че "ГЕРБ няма да търси подкрепа от никого" и въпреки че в неделя вечерта Борисов не пропусна да критикува РБ за ниския им резултат, намеквайки за некоректно поведение в полза на опонентите.
Според министъра на здравеопазването Петър Москов, член на ДСБ: "Радев означава Първанов, Първанов означава Путин". В същото време съвсем друго заяви лидерът на ДСБ Радан Кънев в понеделник сутринта пред bTV - че ако останалите в РБ подкрепят Цачева, ДСБ ще напусне блока и ще мисли за нов политически проект. Той уточни, че това не означава подкрепа за Радев, и обвини други партии от РБ, че са работили за победа на Цачева, а не на Трайков. По-късно Кънев все пак смекчи тона, като коментира пред "Капитал", че ДСБ ще има окончателна позиция за подкрепа или не на Цачева в петък.
Самият Трайков, който финишира шести на първия тур с малко над 6%, не бе на срещата на Изпълнителния съвет за разлика от номинирания за вицепрезидент ген. Събев. По същото време по БНР Трайков каза, че няма по инерция да призове за подкрепа за Цачева. "Ако тя иска да се опита да привлече хората, които са гласували за мен, трябва в дните до балотажа много да се постарае - да ги убеди, че би се ангажирала да настоява за радикална реформа на правосъдната система, че има абсолютно ясна геополитическа ориентация, че поставя човешките права без никакво условие пред политическите съображения", обясни той. В отговор Цачева, която неотдавна обяви съдебната реформа за завършена, уточни пред журналисти, че би поискала и промяна в конституцията, ако се постигне консенсус с квалифицирано мнозинство в парламента, и дори намекна, че е "за" намаляване на правомощията на главния прокурор.
Така всъщност обединението на Реформаторския блок зад обща кандидатура за президентския вот в лицето на Трайчо Трайков не само не доведе до сплотяване на блока и до загърбване на различията, но напротив - те се задълбочават все повече. В същото време електоратът на блока е доста самостоятелен и дори официална подкрепа за Цачева не би гарантирала, че избирателите на РБ биха я подкрепили.
Какво мислят социолозите
"Сигурното, което знаем към момента, е апелът на лидера на ДПС Мустафа Карадайъ за подкрепа на ген. Румен Радев. При това положение имаме една съществена подкрепа за него. Оттук нататък можем да наблюдаваме интересни движения - знаете, че гласовете на националистите бяха склонни да отидат към ген. Румен Радев. Дали при тази ситуация на заявена подкрепа от ДПС ще има някаква преориентация към другия кандидат наистина престои да видим. Не е без значение и психологическата еуфория от победата на Радев", коментира пред "Нова телевизия" в понеделник сутринта Боряна Димитрова от "Алфа Рисърч".
Тя напомни, че в България я няма политическата лоялност с изключение на електората на ДПС и затова за симпатизантите на останалите партии ще е въпрос на личен избор кого да подкрепят.
Социологът от "Галъп" Андрей Райчев пък смята, че Цецка Цачева трудно би могла да обърне мача, макар че не е невъзможно. "Нито един път досега мачът не се е обръщал. От времената, когато се сражаваха Велко Вълканов с Желю Желев, ако помните първите президентски избори, нито един път не се е случвало на втория тур да спечели кандидат, изгубил на първия", каза той. Според Райчев много по-вероятно е патриотите да подкрепят Радев, отколкото Цачева.
Според политолога Антоний Гълъбов обаче обрат на балотажа е възможен и дори много вероятен. "Това, което се случи на първия тур на президентския вот, няма да има определящо значение за това, което ни предстои следващата неделя на балотажа", коментира той пред БНР. Той също смята, че гласуване под диктовка е възможно само при избирателите на ДПС - "при директен призив само ще се види, че политическите лидери нямат влияние над симпатизантите си", затова партиите се въздържат от подобни апели, коментира той. По думите му, дори победа на Цецка Цачева на втория тур няма да означава трайно успокояване на българския политически живот.
ГЕРБ плаши с политическа криза, ако не спечели изборите
Зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов заплаши с политическа криза, ако ГЕРБ не спечели президентските избори на предстоящия в неделя балотаж и се наложи премиерът да подаде оставка. Това се разбра от думите му в ефира на bTV. "Искаме ли да влезем в политическа криза?", попита риторично той и добави, че бизнесът ще бъде най-потърпевш при такава ситуация, ще пострадат сериозно и секторите, които са определи за приоритетни в бюджета за догодина - сигурност, здравеопазване, образование. Цветанов отново лансира тезата на партията, че ДПС и БСП ще бъдат заедно на балотажа.
Софийският градския съд уличи синдиците на КТБ в лъжа. Синдиците на КТБ назначили в банката освободени служители от администрацията на Софийски градски съд, защото следвали опита от делата за несъстоятелност на фалиралите банки през 90-те. Това става ясно от писмо, което Кристи Маринова и Ангел Донов са изпратили до председателя на Софийски градски съд (СГС) Калоян Топалов през април тази година, с искане той да го разпространи из служителите на съда.
СГС направи публично писмото, след като в петък синдиците на съда, в отговор на публикация на "Капитал", която разкриваше, че в КТБ са били назначени половин дузина бивши служители на администрацията на градския съд, излязоха с позиция, в която се опитаха да внушат, че кадрите са били наети по препоръка на Калоян Топалов.
В свое отворено писмо, от СГС определят твърденията на синдиците като "крайно неприемливи" и нямащи "никаква връзка с фактите" и очевидно целящи "да оправдаят нечии действия и назначения, които нямат общо със Софийски градски съд."
Кой беше назначен в КТБ
В публикацията "Троянският кон на Пеевски" "Капитал" разказа как, след като през 2015 г. новоназначеният Калоян Топалов освобождава служители, близки до предишния председател на съда Владимира Янева, за които има сигнали за нередности или не са квалифицирани за длъжността, те са били назначавани от синдиците в КТБ. В статията се казва още, че това са Катя Гърнева, чийто кабинет в съда е бил кабинет и на Момчил Мондешки, Веселина Влаева, бивш съдебен секретар на Румяна Ченалова и експерт в дирекция "Администрация, координация и деловодство", и Мариана Иванова, отговаряла за стажантите в съда, а сега експерт в отдел "Мониторинг на вземанията в КТБ". В банката е назначен и бившият шеф на IT отдела на СГС Ташко Ташев, който е "настройвал" системата за случайното разпределение и е имал достъп до съдийските компютри, Бившият служител по сигурността на информацията в съда (където минават исканията за СРС) Валери Данов е главен експерт в звеното за сигурност в КТБ.
В петък синдиците, които не отговориха на конкретните въпроси на "Капитал", излязоха с отворено писмо, в което видяха критиките към тях като заговор. Позицията им завършваше така: "В заключение, относно кадровата ни дейност и твърдението, че служители на Софийски градски съд са били назначавани на работа в КТБ (н), следва да се има предвид, че сме целели единствено създаването в максимална степен на екип от професионалисти, който да работи в банката. В тази връзка, с изрично писмо сме поискали от председателя на съда г-н Калоян Топалов оказване на съдействие за наемането в КТБ (н) на бивши кадри от съдебната система, с оглед на квалификацията и опита им."
Екип от "освободени професионалисти"
В понеделник от пресцентърът на градския съд изпратиха писмото на КТБ, което са получили през април. В него се казва, че "с оглед на специфичната дейност" на банката и "напредналото производство по несъстоятелност", е възникнала "необходимостта от опитни служители, които да попомагат дейността на банката". И още: "По аналогия на предишни подобни производства по несъстоятелност (ПЧБ, Балканбанк, ТСБ, Минералбанк), по които банките в несъстоятелност бяха наети хора от съдебната система (бивши и пенсионирани) служители, бихме желали да работи с хора, които са доказали своя опит и квалификация". В края на писмото, синдиците искат от Калоян Топалов да го разпространи "сред служители, които биха били полезни със знания и умения".
На това писмо Калоян Топалов слага резолюция "запознат съм", което означава, че на практика не е предприел никакви действия по искането на синдиците.
"Капитал" получи информация от юристи работили по несъстоятелността по три от посочените от синдиците на КТБ банки и никой от тях не се сети да е имало подобна практика навремето.
В отговора на градския съд се обръща внимание, че "част от цитирания в публикацията на "Капитал" - "екип от професионалисти", е освободен от СГС заради недостатъчна квалификация и след сигнали за недобросъвестно изпълнение на служебните им задължения."
Oт градския съд подчертават, че "кадровата дейност на синдиците на КТБ (н) е единствено в техните правомощия, за което би трябвало да поемат и съответната отговорност, вместо да оправдават действията си с несъществуващи факти и събития."
Регионалният министър ще може да спира програмата за саниране. Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) ще получи по-големи правомощия по управлението на програмата на правителството за безплатното саниране. Това става ясно от промени в постановлението, по които в момента върви обществено обсъждане и предстои да бъдат одобрени от кабинета.
Според текстовете регионалният министър (или определено от него длъжностно лице) ще може да поиска от Българската банка за развитие (ББР) и областните управители временно спиране на програмата в зависимост от останалия свободен ресурс. Така на базата на прогнозните стойности за усвоените до момента пари по бюджета на програмата от 1 млрд. лева ще се преценява кога финансиращата институция и областните да спрат да сключват договори с нови блокове за саниране. В момента са усвоени около 300 млн. лв., а са договорени общо около 700 млн. лв. Това означава, че до изчерпване на държавната гаранция за кредитния ресурс на ББР остават още около 300 млн. лв.
Засега управляващите уверяват, че програмата ще продължи и през следващите 2017 и 2018 г. и че пари за нея ще има. Очаква се обаче държавата да определи процент за самоучастие от домакинствата и собствениците в сградите. Обсъжда се те да плащат между 20 и 50%. Така всички, които вече са подписали договори по програмата, ще спечелят най-много, защото не се налага да плащат от джоба си за реновиране на жилищата им.
Експерти коментираха, че увеличаването на правомощията на управляващото министерство се налага чисто юридически, защото в сега действащите текстове за програмата те не били достатъчно категорични. Така ще се засилят и проверките на инспекторите на ведомството в общините, които обявяват обществените поръчки за сградите на тяхна територия.
Вече са в сила и новите по-ниски пределни цени на отделните дейности по санирането, става ясно от информацията на сайта на МРРБ. Както в. "Сега" писа, те бяха намалени с 10% от 10 октомври. Вече са дадени и разяснения от Агенцията по обществените поръчки (АОП) до кметовете за това как да прилагат промяната на цените спрямо вече обявените процедури. Ако общините не са изпълнили закона и не са приложили новите цени, МРРБ няма да им признава по-високите разходи.
В числа
В момента максималната цена, до която може да достигнат общо всички дейности по санирането, е 172 лв./кв. м (без ДДС). До 10 октомври важеше таван от 192 лв. на квадратен метър (без ДДС). Според новата таблица, одобрена от регионалния министър Лиляна Павлова, вече ще има и отделни цени за по-ниски и по-високи блокове. Крайната цена за сгради до 8 етажа не може да надвишава 154 лв./кв. м, а за тези над 8 етажа - съответно 172 лв. на квадрат.
Македония задминава България в класация за благосъстоянието. Още едно международно проучване припомня, че България изглежда като странен придатък към ЕС - клуба на заможните европейски държави. Страната ни заема 57-о място в новото издание на Legatum Prosperity Index - класация за благосъстоянието, която включва 149 държави. Без изненада всички други 27 членки на ЕС се представят по-добре. Донякъде е изненада, че ни изпреварва дори Македония, която се намира на 53-та позиция.
Legatum Prosperity Index оценява държавите в седем области - качество на икономиката, управление, достъп до образование, здравеопазване, лична свобода, социален капитал и околна среда. В челната шесторка са Нова Зеландия, Норвегия, Финландия, Швейцария, Канада и Австралия.
На пръв поглед мястото на България - 57-о от 149 държави, не е чак толкова лошо. Но по някои от показателите нещата изглеждат отчайващи. По качество на здравеопазването например сме в по-лошата половина - под № 91. По условия за правене на бизнес страната ни губи 6 позиции спрямо миналогодишното си класиране, а качеството на държавното управление е такова, че България е пропаднала с 25 места в класацията. Най-добра оценка - 39-о място, България получава по "достъп до образование".
"Преходът към демокрация и свободна пазарна икономика е по-бавен в България в сравнение с други държави от региона. Страната остава една от най-бедните и най-корумпираните държави в ЕС", посочват авторите на проучването. Те правят и паралел между нас и северната ни съседка. "Румъния, която се присъедини към ЕС също през 2007 г., отчита по-голям прогрес по отношение на бизнес средата за същия период от време, както и напредък в борбата с корупцията. Затова в бъдеще е важно България да осъществи необходимите реформи, които не само да насърчат растежа, но и да намалят широко разпространената бедност. Най-важно е да се обърне внимание на неефективното правителство, организираната престъпност и корупцията", се заключава в доклада за страната ни.
От зле по-зле
Успоредно с Legatum Prosperity Index се появи и друго глобално изследване - Индекс на правовия ред, в което страната ни също заема непрестижно място. Тя е 53-та сред 113 страни и отново е най-зле класираната държава от ЕС. Причините са ясни - корупция и безнаказаност по всички етажи на властта, слабо гражданско общество, зависими медии. Проучването подчертава, че в България правосъдието е бавно, разследванията по граждански искове са безпричинно мудни, а при криминалните дела ефективността е ниска и има корупция.
Кое е повече? 22+6+15+11 или 26+3+2+7. Зад кандидатката на ГЕРБ са избиратели на Трайчо Трайков - около 6 процента, на Марешки - около 11 % и на Красимир Каракачанов- около 15 %. Зад Радев са левите - Калфин - с 3%, Татяна Дончева - с 2% и Орешарски - 7%. Това прави Цачева по-избираема.
Но, въпросът е доколко кандидатите могат да контролират избирателите си. Най-много могат да го правят ДПС, така че техните 7 са най-сигурни, сравнително твърди са и гласовете на левите избиратели зад Калфин и Дончева, които са генетично свързани с БСП. Тоест 39% са твърди.
По-аморфни са избирателите на патриотите, които макар и да запазват коалиционна дисциплина са силно проруски и не е ясно дали няма да изберат Радев. Избирателите на Марешки по принцип са крайно леви - те гласуват за него заради евтиния бензин и лекарства. Сравнително твърди са реформаторите зад Трайков. Цачева може да разчита и на около 8%, които биха гласували за нея сама и само да няма проруски президент. Това са и избиратели на ГЕРБ, които не си направиха труда да излязат на избори на първия тур.
Тоест твърдите ядра зад двамата се очертават в съотношение 39:39. Въпросът е кой може да мобилизира повече. Тук отговорът е Цецка Цачева, която изкара около 60% от избирателите на ГЕРБ. Дали обаче ще успее да ги мобилизира на втори тур зависи и от отношението на другите играчи.
Призив за гласуване по съвест. Това се очаква да бъде решението на повечето от партиите за балотажа, показа бърз сондаж в централите на основните политически формации веднага след края на изборния ден в неделя.
Засега решаваща се очертава подкрепата на коалицията "Обединени патриоти", чийто кандидат Красимир Каракачанов е трети. Нито самият лидер на ВМРО, нито партньорите му Волен Сидеров и Валери Симеонов обаче бързат да обявят предпочитания за балотажа. По неофициални данни 3-те формации ще гласуват шарено. Лидерът на НФСБ Валери Симеонов, твърдо на антируски позиции, в никакъв случай няма да призове хората си за гласуват за ген. Радев. "Много е рано да се каже дали ще подкрепим някого", коментира той снощи. Напълно е възможно обаче генералът на БСП да получи гласове от "Атака".
Категорично няма да търсим подкрепата на ДПС - както нашият лидер каза, това означава после да управляваме с тях. Така регионалният министър Лиляна Павлова пресечиот името на ГЕРБ възможността да се търси ресурс за победа на Цецка Цачева на балотажа от 7-те процента, които Орешарски събра с помощта на ДПС.
Самият Каракачанов пък най-вероятно ще призове електората си да гласува по съвест. Предполага се, че заради пресния спомен от общото управление на БСП с ДПС воеводите трудно ще дадат рамо на левия кандидат. Още повече, че партията се води вдясно, въпреки че иска падане на санкциите срещу Русия. Но това не означава категорична и явна подкрепа за Цецка Цачева и ГЕРБ, коментираха от централата.
От ДСБ обаче още преди официалния край на изборния ден излязоха с декларация, че не могат да подкрепят нито един от 2-мата.
Парите в оборот с 1,5 млрд. лв. повече. 13,4 млрд. лв. са парите в обращение към 30 септември, показват данни на БНБ. За една година те са се увеличили с 1,5 млрд. лв. Средната по стойност банкнота е 31,83 лв. - с 2,07 лв. по-висока заради по-бързото нарастване на банкнотите от 50 и 100 лв.
Средната стойност на разменна монета се е повишила с 0,01 лв. до 0,14 лв. за първи път от края на 2009 г. Причината за това е влизането в оборот на монетата от 2 лв. В сравнение с деветмесечието на 2015 г. дяловете на купюрите от 2, 5, 10 и 20 лв. са намалели съответно с 0,16, 0,04, 0,46 и 1,71%. За същия период дяловете на банкнотите от 50 и 100 лв. са се увеличили съответно с 1,01 и 1,39%. Общата стойност на разменните монети в обращение е 284,5 млн. лв., което е с 44,4 млн. лв. повече в сравнение с края на септември 2015 г.
Най-често се фалшифицират 20 лв., показват данните.
Смачкаха гласа на хиляди българи в чужбина. Новите правила в Изборния кодекс, приети по настояване на Патриотичния фронт, и чиновническото безхаберие убиха гласовете на хиляди наши сънародници зад граница. Все още не са обработени данните от всички секции, но българи в чужбина съобщиха, че дългите опашки, преместени секции от единия в другия край на градовете и намаленият брой на местата за гласуване са отказали мнозина да упражнят правото си на глас.
"Този път имаше огромна мобилизация и много от сънародниците искаха да гласуват. Омръзна ни политиците да правят внушения, че не се интересуваме какво става в страната ни", коментира пред "Труд" Димитър Иванов, координатор на временните обществени съвети в чужбина. Той обясни, че от дипломатическите ни мисии търсят всевъзможни извинения за екзотичните си решения да местят секции и на всички избори да се налага хората да търсят адресите на новите места за гласуване. От външното министерство командировали хора, които дори не са запознати с правилата за провеждане на изборите. Един такъв в Арма, Северна Ирландия, блокирал работата на комисията. "На финала изборните комисии из цяла Европа бяха оставени да чакат като кучета по 6-8 часа, за да благоволят от временния координационен пункт на ЦИК да потвърдят, че са получили изпратените протоколи от избора за президент и референдума", коментира Иванов.
Българите зад граница са около 1 милион, а досега традиционно гласуваха около 160 000 от тях.
Наблюдатели на вота са категорични, че в неделя е имало безпрецедентен интерес и мобилизация.
Координаторът на временните обществени съвети в чужбина Димитър Иванов даде пример с няколко града - в Мюнхен гласували 2098 нашенци, като счупили досегашния рекорд от 2022 пуснати бюлетини. В Льовен в Белгия от 103 броят на гласувалите нараснал на 325.
С чакане между 3 и 5 часа ще запомнят вота на 6 ноември сънародниците ни в Турция, Великобритания, Франция и Испания. На места хората си тръгваха, без да успеят да пуснат бюлетина за предпочитания от тях кандидат за държавен глава.
Причината е, че в Испания избирателните секции бяха намалени от 40 на 29, защото предварително подадените заявления за гласуване бяха 2376. В същото време българската общност в Испания наброява около 300 хиляди души.
Традиционно най-много българи гласуват в Турция, където на тези избори бе разрешено да се отворят максимум 35 секции. На парламентарните избори секциите бяха 136.
Огромни опашки се извиха и в Париж, където гласуването в единствената разкрита секция отнемаше около 2 часа.
Зад граница: Над 100 000 са гласували в 71 държави
106 312 души са гласувалите български граждани в 71 държави, сочат данните на МВнР към 17 ч. вчера. В САЩ броят на гласувалите е 4749, във Великобритания - 17 864, в Испания - 10 441, а в Германия - 7684. В Гърция до урните са отишли 4093 български граждани, във Франция - 3620, в Австрия - 3422, в Турция - 31 888, а в Сърбия - 623.
Московски: Удължен е срокът за участие в концесията на летище София. Отново е удължен срокът за оферти за концесията на летище София. Кандидатите могат да подават оферти до средата на декември. Поредното удължаване на срока е по искане на две компании, които имат интерес към сделката, съобщи министърът на транспорта Ивайло Московски.
"Ние така или иначе никога не сме очаквали да приключим процедурата до края на 2016 година, тъй като физически това е невъзможно. Все пак, дори удължавайки до средата на декември, самата комисия трябва да работи поне месец, след което да се спазят всички процедури, в случай че има обжалвания. Те - така, както са предвидени за 2016 година -с този потенциален приход за бюджета, ще бъде прехвърлен за 2017 година", коментира Московски, цитиран от БНР.
Държавата предвижда значителна част от приходите от концесията на летище София да отидат за покриване дълговете на БДЖ.
Десен фронт зад Цачева за балотажа. Общ десен фронт се оформи зад кандидат-президента на ГЕРБ Цецка Цачева за предстоящия в неделя балотаж, при който тя ще се изправи срещу подкрепения от БСП Румен Радев. За обединението ръка протегна и премиерът Бойко Борисов, който вчера обяви с пост през Фейсбук: „Наши естествени поддръжници са всички противници на тоталитарното комунистическо ляво, което продължава да се преражда в задкулисните олигархични кръгове, дърпащи конците и на настоящия ляв кандидат. Той предупреди, че възможностите сега са само две - България да се върне в мрачното минало на идеологическите лъжи и подчинението на чужди интереси или да остане сред свободните европейски народи.
Самата Цачева пък отиде на крака на „Раковски" 134, за да представи позициите си пред лидерите на РБ с изключение на Радан Кънев (виж карето).
„Ще подкрепим твърдо на втори тур кандидата на ГЕРБ", обяви председателят на СДС и министър на икономиката Божидар Лукарски избора на РБ след срещата. Той подчерта, че аргументите за това са много. „Като председател на СДС обаче за мен основният е, че партията, която свали комунистите от власт, не може да ги върне", обяви Лукарски, с което даде ясен отговор на Борисов от коя страна ще бъде РБ. Съмнения за това се породиха по-рано заради противоречивите сигнали, които идваха от Радан Кънев и кандидата на блока за президент Трайчо Трайков, които призоваваха да не се дава подкрепа за никого на втория тур.
„Няма случай в Европа, при който една формация да не подкрепя своята сестринска партия", категорична бе обаче и Меглена Кунева, като напомни, че с ГЕРБ са в общото европейско политическо семейство на ЕНП. Според нея да не се участва на втори тур и да не се подкрепи десният кандидат е противоестествено.
След полученото рамо от РБ самата Цачева подчерта, че изборът пред страната е съдбоносен.
„На карта е заложено бъдещето на България - дали да отстояваме своите национални интереси сред другите демократични европейски държави, или за пореден път ще сменяме посоката", предупреди тя. И покани на среща Трайчо Трайков с намерението да го попита дали той би допуснал червен генерал да поведе президентската институция и да направи завой в политиката на България. Пред реформаторите Цачева декларира готовност и за иницииране на промени в конституцията за по-дълбоки промени в съдебната система.
Гласове за кандидата на ГЕРБ на балотажа се очаква да се прелеят и от Веселин Марешки, който бе една от изненадите на вота, като излезе на четвърта позиция с близо 11%. Той не призова в прав текст избирателите си за подкрепа, но сам обяви, че би предпочел вицеадмирал Пламен Манушев (вицето на Цачева) пред генерал Радев.
Подобна бе и позицията на „Обединени патриоти". Кандидатът им Красимир Каракачанов подчерта, че не са „чобани", че да казват на хората за кого да гласуват. В същото време обаче той разкритикува кандидата на левицата, че се е скрил от дебати в кампанията и позициите му по ключови въпроси останали скрити. „Това е самодоволно говорене на хора, които снощи влязоха в политиката и смятат, че са хванали Господ за шлифера", каза Каракачанов по повод изявлението на Радев, че „телевизионното говорене свърши".
Рамо за Цачева и за втори тур дава също ДОСТ, като в своя позиция лидерът на партията Лютви Местан я посочи като „единствено възможният кандидат".
В същото време към момента Радев не успява да концентрира в своя полза ясна допълнителна подкрепа за балотажа. АБВ тепърва щели да правят допитване сред членовете си за кого да дадат рамо, но лидерът на формацията Георги Първанов заговори за нечестна игра на първи тур от „Позитано" 20. „Някои хора от БСП се стараеха да ни изчистят от политическото пространството повече, отколкото основния опонент - ГЕРБ", обясни той.
От ДПС пък обявиха, че няма да влизат в преговори и разговори за втори тур. Според лидера на партията Мустафа Карадайъ обаче техните избиратели ясно показали, че искат промяна и че бъдещият президент трябва да е надпартиен, с което все пак намекна за подкрепа за левия кандидат.
На този фон вчера Цачева предизвика Радев на нов дебат между двата тура, като използва заглавието на култовия български филм „Дами канят".
Пращат учителите на психотест. Учителите да подлежат на ежегоден медицински преглед за психични заболявания и отклонения, които могат да застрашават живота и здравето на децата и учениците. Това става ясно от промени в Наредба 4 на Министерството на здравеопазването, която е обнародвана в Държавен вестник. Педагозите трябва да предоставят на шефа си медицински документ, който удостоверява тяхното психично здраве до 30 септември 2017 година.
На психотест ще подлежат и кандидатите за учители, преди да заемат поста. Те трябва да представят документ от медицински преглед издаден до три месеца преди постъпване на работа. За такива промени в нормативната уредба се говореше през 2014 година, след скандалния случай с малката Ана-Мария, чиито родители подадоха жалба, че дъщеря им е била сексуално тормозена в 4-то помощно училище. Въпреки това обаче Синдикат „Образование" към КТ „Подкрепа" настоява за оставката на министъра на здравеопазването Петър Москов заради наредбата, която според тях унижавала учителите. Наредбата, обаче макар да е подписана от здравния министър е на основание на наскоро влезлия в сила Закон за предучилищно и училищно образование.
Според документа длъжността на педагогически специалист не може да се заема от лице страдащо от шизофрения, психични и поведенчески разстройства, включително такива, които включват злоупотреба с алкохол и др.
Учителската професия не е подходяща и за лица с епилепсия, разстройства на настроението, както и с персистиращи налудни разстройства, свързани с личностова и поведенческа промяна, пише още в Наредбата. В класните стаи не бива да попадат и лица страдащи от разстройства на сексуалното влечение като педофилия, психични разстройства като Алцхаймер, съдова деменция, други деменции и белодробна туберкулоза с бацилоотделяне.
Заболяванията могат от лекар специалист в съответната област - психиатър, доктор по нервни болести или медик с придобита специалност по пневмология и фтизиатрия.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.874300 |
GBP | 2.353640 |
CHF | 2.081560 |