Данъчните плашат, че вече ще събират пътните глоби. Данъчните и МВР за пореден път се заканиха да прекратят дългогодишната практика глобите за пътни нарушения да остават несъбрани. От НАП в четвъртък обявиха, че вече имат електронна връзка със системите на КАТ, което ще им спести голяма част от ръчното изготвяне на документите и ще гарантира по-бързо събиране на санкциите. От години се знае, че пътната полиция издава стотици хиляди актове и фишове годишно, но едва около 1/3 от тях се събират реално, а над половината от обжалваните биват отменени от съда. Така на практика контролът по пътя се обезсмисля.
Само от началото на годината Пътната полиция е наложила около 600 хил. глоби, съобщиха за "Сега" от МВР. Около 200 хил. от тях са влезли в сила и са изпратени на данъчните органи заради просрочие. Не се знае каква част ще бъдат събрани. Няма и яснота колко от останалите 400 хил. глоби ще бъдат връчени, за да влязат в сила, дали няма да бъдат обжалвани и каква част от тях ще доведат до реални санкции. Връчването на наказателните постановления също е голям проблем за МВР. Често пъти нарушителите посочват недействителен адрес или просто се крият, докато изтече давността.
Електронният обмен между КАТ и НАП е започнал още от миналия месец, съобщиха данъчните. Неофициално те се оплакаха, че изобилстват случаите да се търсят вече платени санкции. Всеки пети шофьор бил гневен, че го безпокоят напразно, защото вече се бил издължил. В тази връзка от приходната агенция предупредиха за усложнения при плащане по банков път. "НАП обръща внимание, че при плащане на наложена глоба трябва да се спазват указанията на МВР за попълване на платежно нареждане, за да може плащането да се отрази коректно в системите и да не се стига до действия по принудително събиране от страна на приходната агенция", пише в съобщението.
В борбата с нередовните шофьори се включи и регионалният министър Лиляна Павлова. Вчера на предизборна обиколка по магистрала "Хемус", която е затапена от месеци, тя анонсира нови, според нея, законови промени - спиране от движение на автомобилите без винетка. Министърът обаче пропусна, че такава санкция вече съществува в закона. Тя предвижда временно спиране от движение на МПС, ако не е платена таксата или залепената винетка е невалидна.
Освен спирането според Павлова ще се въведе и глоба, чийто размер още не е уточнен. "Ние я наричаме компенсаторна такса, която се налага на момента и се плаща на момента. Тя ще е под формата на винетен стикер, който ще важи 24 часа. В крайна сметка трябва да осигури такъв тип санкциониране, който да не стимулира повече опитите за заобикаляне на закона или за каране с незалепен стикер, защото и за незалепен, и за липсващ стикер компенсаторната такса ще е една и съща", обясни министърът. Според нея мерките са насочени предимно към гастарбайтерите от южната ни съседка, тъй като 95% от тях преминавали през страната ни, без да плащат за стикер.
Тези санкции щели да се налагат на пътя от съвместни екипи на КАТ и пътната агенция, оборудвани с касови апарати и пос терминали, за да може плащането да бъде направено веднага.
Държавните енергийни фирми продължават плавно да потъват. Държавните енергийни фирми продължават плавно да потъват. Националната електрическа компания (НЕК) и "Марица-изток 2" са на загуба, а печалбите на АЕЦ "Козлодуй" и "Булгартрансгаз" намаляват. Положителен резултат и увеличение на печалбата отчита обаче Българският енергиен холдинг (БЕХ), който е принципал на основните държавни дружества в енергетиката. Това сочат данните за деветмесечието, публикувани на сайта на финансовото министерство, цитирани от Инвестор.
В периода януари - септември загубата на НЕК е 154 милиона лева. Положителен факт е, че тя намалява със 101 милиона лева в сравнение със същия период на миналата година, но въпреки това дружеството е притеснено да посреща задълженията си. Именно НЕК бе осъдена от международния арбитраж по делото за АЕЦ "Белене". Общо около 1.2 милиарда лева трябва да бъдат платени максимум до средата на декември, очаква се и одобрение от Брюксел за държавна помощ за покриване на задълженията. Приходите от продажби на електроенергия намаляват с 2.3% до 2.19 милиарда лева. С либерализацията на пазара намаляват и приходите от продажба на регулиран пазар. Разходите на НЕК също намаляват - с 6% до 2.4 милиарда лева заради по-малките разходи за закупуване на електроенергия.
Приходите на ТЕЦ "Марица-изток 2" намаляват с почти 16% до 384.5 млн. лева. Разходите също се свиват до 444 млн. лева. Централата увеличава загубите си в първото деветмесечие - до 86.1 млн. лева, спрямо загуба от 68.1 млн. лева в същия период на 2015 г.
Въпреки увеличеното с 6.3% производство за деветте месеца в сравнение с миналата година печалбата на АЕЦ "Козлодуй" се свива с 87 млн. лева до 39 млн. лева. Централата е реализирала приходи за 636 млн. лева, а разходите са 595 млн. лева. Основната част от разходите са по проектите за удължаване на експлоатацията на пети и шести блок. Централата е активен участник на енергийната борса, а нереализираните там количества електроенергия се изкупуват от НЕК на регулирани цени или се използват за балансиране на пазара. На практика двустранните договори за централата са по-малко и приходите от продажбата на електроенергия намаляват.
Намалява и печалбата на "Булгартрансгаз" - 59.9 млн. лева, спрямо 75.4 млн. лева за първите девет месеца на 2015 г. Приходите на дружеството се свиват до 235.7 млн. лева.
744 хил. лева дарени на кандидатите за президент, 1/2 са за Радев. 744 361 лв. са даренията за кампаниите на кандидатите за президент според предоставените до този момент отчети в Сметната палата.
Сумата е набрана от 1607 дарители на 21 партии, коалиции и инициативни комитети, издигнали свои двойки в надпреварата за държавен глава и вицепрезидент.
Повече от половината от тези средства са отишли при кандидата, подкрепен от БСП, но издигнат официално от инициативен комитет - Румен Радев. При него до момента от 598 дарители са постъпили 359 908 лв.
Допълнително самият ген. Радев е дал за кампанията си 11 000 лв., кандидатката за вице Илияна Йотова участва с 9000, а лидерката на БСП Корнелия Нинова - с 1000 лв. като член на инициативния комитет. По този параграф 3000 лв. е дарил и Стефан Данаилов.
Заради издигането си от инициативен комитет Радев не можеше да разчита на финансиране от партийната субсидия на БСП. Вместо това се е наложило масирано събиране на дарения. "Ген. Радев е издигнат от инициативен комитет и единственият вариант за финансиране на кампанията му е чрез дарения от физически лица", обясни Антон Кутев, който е пълномощник на комитета за работа с медиите. Червените депутати и ръководството на БСП също направили лични дарения. Много от хората, които искаха да подкрепят генерала и със средства, обаче се отказаха, защото ги е страх от натиск от властта, когато имената им излязат публично в Сметната палата, обясни Кутев.
Почти всички соцдепутати са се включили с по 1000 лв., показват отчетите на комитета пред Сметната палата. Не липсват обаче и едри дарители с разрешения тавман от 10 000 лв. За Радев те са осмина и все изтъкнати социалисти като бившия зам.-министър на вътрешните работи Камен Пенков и съпругата му Васка, заделили общо 20 000 лв.
"Нямам цялостен поглед за това каква сума е изхарчена за кампанията до момента, но със сигурност не е достигнат таванът от 2 млн. лв.", гарантира Кутев. Медийният пакет от 40 хиляди, на който комитетът има право от държавата, пък бил даден изцяло на БНТ, за да няма спекулации.
На другия полюс като привлечени дарения пък е кандидатката на ГЕРБ Цецка Цачева. Изпълнителната комисия на ГЕРБ взе решение още преди години, че няма да приема дарения, а ще се разчита само на партийната субсидия, от която се заделят не повече от 2 млн. лв., както е по Изборния кодекс. Приели са все пак непарични дарения - 37 автомобила, които ГЕРБ да ползва за предизборни обиколки.
Без никакви дарители е и кандидатът на НФСБ, ВМРО и "Атака" Красимир Каракачанов. "Парите за предизборната кампания на Обединени патриоти се осигуряват в съотношение 1:1:1 от трите партии в коалицията", обясни Каракачанов. И трите партии получават субсидии от държавата. Те формират 97% от средствата за кампанията.
Останалите пари идват от дарения на физически лица. Аз например съм дарил 1000 лв., други мои колеги - също, посочи Каракачанов. Такова дарение обаче не е отчетено засега в Сметната палата. "Не сме правили разчет колко пари сме похарчили, защото кампанията още не е завършила", допълни Каракачанов. Сумата обаче щяла да е под 500 000 лв.
На второ място като брой привлечени дарения е бизнесменът Веселин Марешки. Към неговия комитет са насочили парите си 466 дарители, а общата стойност на дарените средства е 155 931 лв. Самият Марешки е дал 9990 лв. за собствената си кампания. Останалите дарители са сравнително малки със суми около 400 лв. и са от цялата страна.
Издигнатият от инициативен комитет и подкрепен от ДПС Пламен Орешарски също е успял да привлече солидна сума. Дарителите му са 128 с общо 71 702 лв. Повечето регистрации са след 20 октомври, когато бе обявена подкрепата на ДПС. Преди това обаче са привлечени едри дарения от семейството на експремиера. Синът му Десислав например е дал 6000 лв., а снахата на Орешарски - Михаела Заманова, е дала 9000 лв. Братът на Орешарски Милети, който вече е пенсионер, а преди това бе шеф на Централния софийски затвор, също е дал 7000 лв. за кампанията. Племеницата Милица пък участва с 400 лв.
И Орешарски няма право да ползва партийна субсидия, за да финансира кампанията си.
Активно от дарения се финансира и кампанията на кандидата на Реформаторския блок Трайчо Трайков, въпреки че при него могат да бъдат ползвани и партийни пари, защото е издигнат от коалиция от парламентарни партии. Набрал е 53 282 лв. от 255 души. Масово даренията са скромни - по 30-50 лв., като се отличават бившия царски депутат Атанас Щерев с 6600, лидерът на ДСБ Радан Кънев с 500 и шефът на КЕВР Иван Иванов с 5000 лева.
Трайков направи и дарителски бал в НДК, отделно всяка от 6-те партии в блока направи вноска за кампанията според възможностите си.
Повече пари от Трайков е привлякъл Ивайло Калфин - 61 580 лв. от 128 дарители. Лидерът на АБВ Георги Първанов, както и самият Калфин не участват в набирането на средства.
"Движение 21" финансира кампанията на Татяна Дончева с пари от държавната субсидия и лични дарения, включително и на самата кандидатка и на вицето ѝ Минчо Спасов, обясни зам.-шефът на партията Данаил Георгиев. Дончева е дала 20 000 лв. за кампанията, а Минчо Спасов - 10 000 лв., показват отчетите на Сметната палата. Дарителите са само 15 на брой, но са успели да съберат общо 38 600 лв.
"Агнешката главичка" Никола Николов и Петър Курумбашев с по 10 000 лв.
Само 10 са дарителите с максимална сума, осем от тях са социалисти Бившият депутат от СДС и лидер на кръга "Агнешки главички", от който се разви "Капитал" - Никола Джипов Николов, е най-едрият дарител в кампанията на кандидата на реформаторите Трайчо Трайков. Той я е подпомогнал с 10 000 лв.
Общо 10 са дарителите за различни кандидати, които са дали максимално позволените от закона 10 000 лв. Осем от тях са за кампанията на червения кандидат ген. Румен Радев - по толкова са внесли бившият зам.-министър на вътрешните работи Камен Пенков и съпругата му Васка, бившият депутат от БСП Петър Курумбашев, строителният бизнесмен Николай Карафизиев и др.
Дарение от 10 000 лв. има и за кампанията на Татяна Дончева. То е направено от бизнесмена Светлозар Златев, който е член на "Движение 21".
Само две са даренията от по 9000 лв., показват отчетите на Сметната палата. Те са направени от снахата на Пламен Орешарски Михаела Заманова за неговата кампания и от съпругата на Веселин Марешки - Светлана.
Сумата, изхарчена от партиите, коалициите и инициативните комитети в предизборната кампания на кандидатите им за президент и вице не може да надхвърля 2 млн. лв., гласи Изборният кодекс. Там още е посочено, че може да финансират кампаниите си със собствени средства на партиите, със средства на членовете на инициативните комитети, на самите кандидати и с дарения на физически лица. Едно физическо лице няма право да дари една формация с повече от 10 000 лв. за една календар на година.
Изборният кодекс забранява финансиране на предизборни кампании с анонимни дарения под каквато и да е форма. Не са разрешени дарения от юридически лица и еднолични търговци.
Борисов: Докато сме на власт, плоският данък остава 10%. Министър-председателят Бойко Борисов поздрави българските металурзи по случай професионалния им празник. На церемония в Шумен, където беше отбелязан Денят на металурга, той изрази уважението си към труда им и благодарността си, че създават над 27% от брутния вътрешен продукт на страната, съобщават от пресцентъра на Министерския съвет.
„Да са ни живи и здрави и не с 50%, а с повече да им се повишават заплатите, защото това е действително нелека дейност", обърна се премиерът към работещите в отрасъла.
Церемонията се състоя в „Алкомет" АД - най-големият производител на алуминиеви валцови и пресовани изделия на Балканите. Бойко Борисов поздрави собствениците и над 900-те работещи в дружеството с неговата 35-а годишнина, за инвестициите и за провежданата добра социална политика.
Като отбеляза, че преди седмица в Нови пазар е открит друг нов завод, което поставя вече проблема с работната ръка, премиерът подчерта усилията на правителството за запазване на съществуващия данъчен модел. „Полагаме много усилия, за да удържим натиска да имаме най-ниските данъци в Европейския съюз. И то от двете страни - вътре в България искат прогресивен данък и отвън искат увеличение на данъчната ставка. Но се надяваме в дългосрочно бъдеще, ако това правителство е на власт, 10-процентният плосък данък да остане". Борисов посочи също ролята на Министерството на икономиката в подпомагане на производителите при повишаване на конкурентоспособността.
Министър-председателят изтъкна, че поетите от правителството ангажименти по отношение на инфраструктурата са изпълнени. „В тези региони отпуснахме десетки милиони целево за водоснабдяване, за спортни площадки, за пазари, за улици, обредни домове. Няма село, за което да не са отпуснати средства, и това ще продължи и за напред", каза Борисов. Той отбеляза също, че вчера бяха връчени първите договори на местни инициативни групи по Програмата за развитие на селските райони и от Североизточна България е имало голям брой представители. 78 млн. лв. отидоха в 36 общини за развитие на инфраструктура, насърчаване на малкия бизнес и туризма.
„Поздравявам Шумен, че се отърси от страха и към момента имаме повече от 20 блока за саниране, като четири вече се правят. Казвам на тези шуменци, които се подведоха по лъжите, на тези, които си играеха със страховете им - в Благоевград има вече 66 готови блока и 90 се правят. Това е нов град. 66 000 души живеят в санираните блокове, които пуснахме. Това автоматично дава 30-40 процента разлика в сметките им и с толкова им увеличава цената на апартаментите", каза Борисов. Премиерът подчерта, че тази социална програма, която е напълно безвъзмездна за хората, ще продължи, защото е за всички граждани.
Нова глоба за шофиране без винетка. Въвеждаме компенсаторна такса като глоба за водачите, които карат без винетка, обяви регионалният министър Лиляна Павлова. Тя ще е под формата на стикер, който ще важи 24 часа и ще се заплаща веднага. Таксата ще бъде една и съща както за незалепена, така и за липсваща винетка.
В момента са пуснати за обществено обсъждане проекти на промени в Закона за движение по пътищата и наредбата към него за пътните такси, след което ще се предложат законови промени, за да се налагат по-строги санкции на нередовните водачи, заяви министърът.
Те предвиждат спиране на превозното средство, както и достатъчно сериозна глоба като размер, за да може да се намалят до минимум опитите за злоупотреби, допълни Павлова.
По думите й при проверки това лято е установено, че около 95 на сто от гастарбайтерите, които преминават транзитно през страната, са били без винетен стикер.
„Пътуващите българи са по-изрядни. Виждаме голям проблем при гастарбайтерите. При проверени 10 000 транзитно преминаващи автомобила и превозни средства 9000 са или с незалепен стикер, или невалиден непродупчен, или без закупен стикер", каза Павлова.
Тя отчете, че след увеличаване на цената на винетките са събрани 100 млн. лв. повече, като сумата надхвърля 300 млн. лв.
Като брой продадени винетки също има сериозно увеличение с около 200 000 стикера. Данните показват, че намаляват продажбите на седмични винетки за сметка на сериозно увеличение на месечните, уточни министърът.
Две тапи по-малко вече има по магистрала „Хемус", тъй като предсрочно завърши ремонтът на виадукт „Елешница" и на двата виадукта при км 41. От днес
беше възстановено нормалното движение и в двете ленти. Ремонтът беше инспектиран от министър Павлова заедно с председателя на Агенция „Пътна инфраструктура" инж. Лазар Лазаров.
5,3 млн. лв. от бюджета на АПИ са вложени в ремонта на виадуктите при 41-ви км, а над 15 млн. лв. е инвестицията, осигурена от правителството. Остават ограниченията за движение поради ремонтите на тунелите на „Витиня" и „Ечемишка", които ще продължат до пролетта на 2017 г.
Данъчни ще преподават в училищата в цялата страна. Сто данъчни служители тръгват по училищата в цялата страна, за да повишават финансовата грамотност на учениците. Те ще разясняват на гимназистите в IХ, Х и ХI клас различните видове данъци, същността на здравните осигуровки, както и различните видове пенсионни осигуровки, които им предстои да внасят в бъдеще. Споразумението за сътрудничество по проекта "Влез в час с данъците" беше подписано вчера от заместник-министъра на образованието Диян Стаматов и изпълнителния директор на Националната агенция по приходите Бойко Атанасов.
"В часовете на класния ще се провежда общообразователна подготовка за данъчна и финансова грамотност. Служителите на НАП имат готовност да тръгнат по училищата веднага и вече са започнали да изготвят графици с класните ръководители на различни места в страната", обясни пред "Труд" Диян Стаматов.
Той посочи, че проектът е вътрешна инициатива на НАП и разходите по него и заплащането на служителите ще бъдат подсигурени оттам. От училищата се изисква единствено съгласие да се включат в проекта, както и осигуряването на присъствието на класните ръководители.
1000 лв. глоба за лоша храна в училище. Храната в българските училища от вчера трябва е по-качествена, по-истинска, по-пълноценна. Всяка от закуските, които малчуганите получават в стола, трябва да е по Българския държавен стандарт или по утвърдени браншови стандарти. Децата от 1-ви до 4 -ти клас задължително ще ядат едросмляна лютеница и пълнозърнест хляб по стандарт "България". Сиренето ще е по БДС без растителни мазнини, а месото ще е по стандарт "Стара планина" без консерванти.
Вчера свърши едногодишният гратисен период, въведен през ноември миналата година по Наредба N9 за изискванията на безопасно и качествено хранене в училищата и детските заведения.
Наредбата забранява на децата да се предлагат млечни храни с растителни мазнини. Не се допуска използването на така наречените Е-та или така наречените добавки в храните, оцветители, консерванти, подобрители, поясни д-р Камен Николов от Българската агенция по безопасност на храните.
Изискването е от миналата година, но фирмите доставчици имаха година отсрочка, за да изчерпят наличните количества храни. От днес неспазването на наредбата се санкционира, като минималната глоба е 1000 лева.
"Фирмите доставчици знаеха от ноември 2015 г., че имат едногодишен период", заяви за "Стандарт" д-р Камен Николов.
Повишаване на цената на училищния купон няма да има, заявиха вчера фирми доставчици. Те са били наясно за въвеждането на новите правила, когато през лятото на се явявали на конкурси за доставка на закуските и обяда в училищата.
Според администрацията не се предвижда поскъпване на купоните за храна на учениците, нито редуциране на порциите, но ще се увеличат разходите на фирмите за хранене.
В София закуската струва 39 ст., докато, например в Сливен тя варира между 37 и 45 ст. без ДДС.
Общините и държавата дотират част от училищния купон. Но в различните училища на София цената на купона е различна, показа проверка на "Стандарт". В 11-ОУ в столицата той е 1,90 лв. за всички, като миналата година е бил 1,50 за децата, които не посещават занималня, и 1,90 за тези, които посещават. В други училища е 2,50 лв., като в 1-во СОУ "Пенчо Славейков" е дори 3,80 лв. Невинаги обаче по-високата цена означава по-добро качество, коментираха вчера родители.
За собствениците на фирми обаче цената догодина трябва да е по-висока. Според Иван Дойчев, собственик на сливенската фирма "Дойчев МТВ" ЕООД, цената на закуската от 45 ст. трябва да скочи на 60 ст., за да е по-качествена и за да може малките бизнеси да работят в нормална среда. "Но това зависи от държавата, защото сега не можеш да се появиш с по-висока цена от предварително спуснатата. Иначе изпадаш от условията на конкурса", заяви той вчера пред "Стандарт".
Според фирмите доставчици един сандвич по утвърден училищен рецептурник от пълнозърнест хляб, масло по БДС, шунка по Стара планина и краставица е със себестойност 65 ст.
Някои от доставчиците реагираха с предупреждение, че ако цената на купона трябва да остане същата, то грамажът на порциите трябва да се намали.
Общо 19 милиона на година се дават за безплатната храна в училище. По около 72 лв. годишно на дете и по около 39 ст. на закуска.
Спират от движение коли без винетка. За шофиране без винетка превозното средство ще се спира от движение и ще се налага глоба, която ще трябва да се плати на момента. Това обяви регионалният министър Лиляна Павлова при инспекция на виадукт "Елешница". Ремонтът на виадукта "Елешница" и на двата виадукта при км 41 на магистрала "Хемус" завърши предсрочно и вече е възстановено движението в двете ленти.
При проверките през лятото 95% от гастарбайтерите, които минават транзитно през страната, са били без винетка. Сега въвеждаме солени глоби и възможност за спиране от движение на колата, защото това е недопустимо, каза Павлова. Ще се въведе наказателна такса, която ще се плаща на момента, а след това ще се дава винетка с валидност 24 часа.
Павлова напомни, че остават ограниченията за движение заради ремонти на тунелите на "Витиня" и "Ечемишка", които ще продължат до пролетта на 2017 г. При тежки зимни условия ще се допуска преминаване на леките коли, но за камионите ще има ограничения. Камионите няма да преминават през магистралата, а ще ползват обходните маршрути, като например пътя през Искърското дефиле. При обилен снеговалеж за няколко часа ще се спира изцяло движението по магистралата за почистване в участъка, при "Витиня" и "Ечемишка". За обходни маршрути леките коли могат да ползват стария път през прохода "Витиня".
Мамят гурбетчии с обезщетение за злополука. Работодателите, които командироват служители в чужбина, масово не им плащат обезщетение при трудова злополука, алармират юристи. В тази схема се озовава инженер, изпратен от шефа си в чужбина. След претърпяна трудова злополука работникът е върнат у нас и е настанен в болница за лечение. „Работодателят му плати лечението и веднага след това го уволни, за да избегне бъдещи претенции за обезщетение", обясни адвокат Ива Тодорова. По думите й служителите рядко имат здравна застраховка за чужбина. Така при инцидент служителят трябва да покрие болничните си разходи, в случай че се е наложил престой в местно лечебно заведение.
Синдиците на КТБ дадоха на прокурор кражбата на „Петрол". Синдиците на КТБ Кристи Маринова и Ангел Донов дадоха на прокурор вторичния грабеж на активи, финансирани от фалирания трезор, извършван от ловешкия ортак на Цветан Василев - Гриша Ганчев, както и подставени лица на банкера-беглец. Както отдавна „Монитор" алармира, той тръгна буквално дни след поставянето на трезора под спецнадзора на БНБ, като благодарение на прихващания и редица юридически хватки Ганчев успя да прилапа всичко най-ценно от активите на „Петрол". Именно кражбата на холдинга е и един от случаите, за които синдиците алармираха вчера.
Със специално съобщение на сайта на фалирания трезор те обявиха, че са подали сигнал до министър-председателя Бойко Борисов, обвинител №1 Сотир Цацаров и вътрешния министър Румяна Бъчварова за това, че конкретни лица предприемат действия, чиято крайна цел е са бъде осуетена възможността на държавата да осребри активи на три конкретни дружества, закупени с финансиране от КТБ. „Изложените в сигнала факти са свързани основно с фирмите „Сана Спейс Хотел Хисаря", „Хелт енд уелнес" и дружествата от групата „Петрол", като се акцентира на това, че са установени организирани умишлени действия от конкретни лица, които водят (или е възможно да доведат) до отклоняване на активи от масата на несъстоятелността на банката чрез създаване на фиктивни вземания (и фиктивни кредитори) и противопоставянето им на вземанията на банката в изпълнителните производства и производствата по несъстоятелност. Тези действия възпрепятстват удовлетворяването на КТБ от имуществото на задължените лица и съответно увреждат правата на банката като кредитор в производството по несъстоятелност", се посочва в сигнала, като се уточнява, че подобни схеми се превръщат в практика и за други дружества. „Считаме, че проверката от компетентните органи, както и съдействието на отговорните институции в Република България, ще способстват да бъдат преустановени опитите за организирано изваждане на активи от патримониума на длъжниците на банката в полза на определени лица, като същевременно намесата на компетентните органи ще позволи на синдиците на КТБ АД (н) да попълнят масата на несъстоятелността с възможно най-голямо по размер имущество, което да послужи за удовлетворяване на кредиторите", обясняват синдиците.
Превземането на „Петрол" от страна на Ганчев стартира още през лятото на 2014 г., като вървеше по две линии. От една страна - с благосклонното съдействие на тогавашната квестура в КТБ, бяха осчетоводени над 100 операции под формата на цесии и прихващания, благодарение на които бизнесменът от ловешкото село Микре сложи ръка на „Петрол" и дъщерните му „Елит петрол" и „Нафтекс петрол". Паралелно бързо започна да прехвърля активи, ипотекирани в полза на КТБ, към новосъздадени дружества. Така всички бензиностанции на холдинга попаднаха от „Елит петрол" в новосъздаденото „Елит петрол Ловеч", което изведнъж се оказа собственик на активи за над 40 млн. лева, финансирани от КТБ.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.874300 |
GBP | 2.353640 |
CHF | 2.081560 |