Правителството загрява за рекордно харчене до Нова година. Правителството се готви да засенчи всички досегашни рекорди по скоростно харчене в края на годината. С наближаването на изборите темпото се ускорява. Само на двете си последни заседания кабинетът раздаде 125 млн. лева на различни получатели за най-разнообразни цели - от кърпене на покриви и селски улици до брошури и клипове за председателството на България на ЕС.
След като цяла година "стискаше кесията", властта ще изсипе рога на изобилието, защото има на разположение милиарди за харчене. В понеделник Министерството на финансите съобщи, че към 1 ноември бюджетът има 3.4 млрд. лева излишък. МФ отчете още, че към 31 октомври са направени само 71% от планираните за 2016 г. разходи. Това означава, че останалите почти 30% трябва да бъдат изразходвани през ноември и декември. За двата последни месеца правителството има да похарчи над 8 млрд. лева. Сумата е колосална, като се има предвид, че за десетте месеца досега всички разходи на държавата - министерства, агенции, комисии, общини, съдебна власт, университети и т.н., са 24.87 млрд. лева.
Огромното изоставане в разходната част се дължи на ненаправените от държавата инвестиции и на мъчителния старт на усвояването на новите еврофондове. Вместо парите да се инвестират ритмично през годината, сега милиарди ще се раздават ударно, със спорна ефективност и при растящи съмнения за политическа употреба на бюджетните ресурси.
На вчерашното заседание министрите раздадоха 45 млн. лв., след като седмица по-рано разпределиха 80 млн. лв. Сега за пореден път общини и министерства получиха пари за инфраструктурни обекти - общо 28.3 млн. лв. От тях 11.8 млн. лв. се дават на регионалното министерство за довършване на пътя Долно Черковище - Голям извор.
Въпреки доброто финансово състояние на Българската православна църква кабинетът отпусна 300 хил. лв. за ремонт на покрива на Софийската духовна семинария. Редица общини бяха зарадвани с над 16 млн. лв. за ремонти на шосета и улици. Варна получи още 8.6 млн. лв. за преодоляване на последствията от бедствието в Аспарухово от 2014 г. Парите са за възстановяване на спешните разходи, направени още в първите дни след наводнението, те е трябвало да бъдат възстановени още от кабинета "Орешарски", обясниха от общината. Не стана ясно защо се отпускат едва сега.
Поредни милиони получи и Министерството на отбраната - 15.3 млн. лева за ремонта на МиГ-29, въпреки че за целта по-рано вече бяха насочени допълнително 80 млн. лв. До този момент обаче няма данни МО да е изразходвало по-голямата сума, тъй като всички обществени поръчки за ремонт се провалиха. Затова изненадващо от МО обявиха, че преминават към пряко договаряне с единствената фирма, допусната до края на конкурса за доставка на двигатели за МиГ-29. Цената на контракта е над 40 млн. лв. Въпреки че военният министър Николай Ненчев обяви, че няма да работи повече с РСК "МИГ", се оказа, че фирмата е представител именно на компанията производител на руските машини. Вчера стана ясно, че след провала на търга за самолетните агрегати КСА-2 на изтребители, МО и тук тръгва към директно договаряне. Цената на контракта е над 10 млн. лв.
Правителството реши вчера да даде и 150 хил. лв. по комуникационната стратегия за ЕС. 30 000 от тях щели да отидат за медии, но не е ясно с каква цел, след като почти 10 години сме в Европейския съюз. 120 хил. лв. ще отидат за ремонт на залата, в която се дават пресконференции в Министерския съвет. Кабинетът разреши и на вътрешния министър Румяна Бъчварова да изхарчи 160 млн. евро, които ЕС даде за охрана на границата.
Обещания на калпак
Раздаването на пари започна дни преди вота за президент на 6 ноември. Първоначално премиерът обеща увеличение на учителските заплати, след което правителството раздаде над 80 млн. лв. за пенсионери, болници, общини, БАН, стадиони и награди.
Вчера в Благоевград премиерът се оплака на жители със санирани жилища: "6.200 млрд. лева живи пари излязоха тази година от България за разплащането на стари дългове, с които икономиката ни щеше да отиде на 10% ръст и нагоре. Дадохме 1.3 млрд. лева живи пари за американските централи от времето на Костов, живи пари заминаха за Вашингтон. 1.2 млрд. лв. сега заминават за Москва живи пари, наши пари за един гьол от Белене и 3.7 млрд. изплатихме на вложителите в КТБ".
БСК даде на съд високите такси на Агенцията по вписванията. Българската стопанска камара (БСК) даде на съд таксите, събирани от Агенцията по вписванията. От организацията обявиха война на незаконно определяния размер на държавните такси и го определиха като сериозен административен натиск върху стопанската дейност и гражданите.
Първата жалба на БСК, срещу тарифата за таксите на Агенцията по вписванията, беше подадена вчера чрез Министерския съвет до Върховния административен съд. С жалбата се настоява да бъде отменен текстът, според който се определя такса от 0.1% върху цената, по която е таксуван актът или документът. Основният аргумент на БСК да атакува начина на образуване на удръжката е, че конституционният принцип е таксите да се съобразяват с доходите и имуществото на гражданите. Бизнесът има нужда от кредити за инвестиции в съвременни технологии и оборудване. Броят на фирмите, които ползват банков кредит за стопански цели, непрекъснато расте, а съществена предпоставка за получаване на банков кредит са обезпеченията - основно чрез ипотека на недвижим имот. Банковият заем не е доход или имущество, на основата на който да бъде определяна такса, аргументират се от камарата.
Според БСК се ограничава и гарантираната от основния закон възможност за защита на правата на гражданите по съдебен ред. Законът предвижда възможност за освобождаване от съдебни такси и разноски на определени категории лица, когато са страни по дела. Освобождаване от такса е недопустимо, когато исковите молби подлежат на вписване. В някои случаи това може да се окаже пречка за завеждане на съответния иск, което осуетява достъпа до правосъдие.
Нарушен е и Законът за държавните такси, който определя разходоориентиран подход при тяхното формиране. Според него таксите трябва да съответстват на материално-техническите и административните разходи по предоставяне на услугата. Таксите по вписванията обаче многократно надвишават разходите по предоставяне на услугата и не са съобразени с правомощията и отговорностите на съдията по вписванията. Липсата на връзка между разходите на агенцията за услугите и приходите от тях се вижда от годишните финансови отчети за последните години. През 2015 г. ведомството има приходи от услуги от 54 млн. лв., а разходите за администрирането им са едва 16 млн. лева. Този вид такси превръщат институцията в приходна агенция на държавния бюджет, а не по предоставяне на услуги на гражданите и бизнеса, категорични са от камарата.
Вчерашната жалба на БСК е началото на серия от съдебни искове срещу държавните такси. По данни на камарата през тази година приходите от такси в държавния бюджет са нараснали с над 11%, а в бюджета за 2017 г. се предвижда нов ръст от 7.6%. Делът на приходите от такси в държавния бюджет на България достига около 4.5%, а в Словения например е скромните 0.2%.
Дефект
"Таксите се превръщат в квазиданъци, което намалява положителния ефект от ниското ниво на корпоративно облагане. По този начин широко прокламираното предимство на страната ни като инвестиционна дестинация - ниската данъчна тежест, се оказва съществуващо само на думи, но не и като реален факт. Напротив, настоящите и бъдещите инвеститори ежедневно се сблъскват със задължението да плащат такси, далеч надвишаващи по размер разходите, направени за съответната административна услуга", категорични са от организацията.
Гълъбово покани само фирми от орбитата на Пеевски в "спешна" поръчка. Спешна поръчка за възстановяване и изграждане на защитни диги по река Сазлийка е открила община Гълъбово. Заради опасността от наводнения договорът с прогнозна стойност 4.8 млн. лв. без ДДС ще бъде възложен чрез договаряне без предварително обявление. Бързането идва дни преди изборите и в период на рекорден излишък в бюджета, макар че проблемът съвсем не е нов - реката от години периодично залива части от града.
Не по-малко любопитен е и ограниченият подбор на потенциални изпълнители, които общината е поканила да представят оферти. Това са само три фирми, като всички те по един или друг начин се свързват с депутата от ДПС Делян Пеевски - "Ултрастрой", "Трансстрой - Бургас" и хасковската "АБ".
Аварийно възстановяване
Процедурата е открита с решение от 31 октомври, подписано от зам.-кмета на общината Пламен Бараков, тъй като градоначалникът Николай Тонев, избран от партията на Христо Ковачки, се оказа в отпуск. Поръчката предвижда изграждане на нови или надстрояване на съществуващи защитни диги с обща дължина около 1.5 км. Прогнозната стойност на договора е 4.8 млн. лв. без ДДС, които се очакват от Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет.
Като причина за бързата процедура, в която наддаването се провежда между предварително избрани компании, от общината посочват настъпващия зимен сезон и прогнозираните обилни валежи. В съобщението се казва още, че изграждането на диги и подпорни стени може да се изпълни единствено в периода на маловодие, поради което не могат да бъдат спазени сроковете за нормалните състезателни процедури по Закона за обществените поръчки.
Наводнения с история
Подобни спешни поръчки по принцип се допускат в извънредни случаи, когато има нужда от неотложни действия. Наводненията в Гълъбово обаче съвсем не са нещо ново. Дори в съобщението за откриването на процедурата от общината посочват, че заради силни валежи в града е имало бедствени положения предни години. През декември 2014 г. например реката е скъсала диги и е била залята градската подстанция, в резултат на което е било прекъснато електроснабдяването в града и околните села. На сайта на самата община пък е публикувано видео от наводненията още през юни 2012 г.
"Капитал" опита да получи информация от общината какво налага бързата процедура точно сега, буквално дни преди изборите и защо поръчката не е била открита по-рано по нормалния ред, но до редакционното приключване на броя отговори не бяха получени. От кабинета на зам.-кмета казаха по телефона, че Пламен Бараков е командировка в София, а единствено той може да коментира, докато кметът Николай Тонев е в отпуск.
Топли връзки с Пеевски
По неясни критерии общината е определила три фирми, които да бъдат поканени да представят оферти. Това са софийската "Ултрастрой", "Трансстрой -Бургас" и хасковската "АБ", които трябва да подадат предложенията си в (няма грешка) 5-дневен срок от получаване на поканата. От съобщението става ясно, че компаниите са избрани, тъй като са "дружества с традиции, изградено име и дългогодишен опит в изпълнението на строително-монтажни работи". Освен това информация в Централния професионален регистър на строителя показвала, че те притежават специфичен опит в изпълнението на договори с подобен предмет.
И трите фирми по един или друг начин във времето са се свързвали с депутата от ДПС Делян Пеевски. "Ултрастрой" е собственост на 43-годишния Иван Борисов Борисов и през последните години отчита растящи приходи и печалба. Сред по-любопитните й проекти е изграждането на сградата на държавната ББР в столицата в обединение с други компании, успоредно с което получи близо 8 млн. лв. кредит от самата банка. Дружеството е част и от обединението "Дву", което спечели най-скъпия лот от третия лъч на софийското метро. Освен по обществени поръчки компанията е работила и по частни обекти на различни компании, свързвани с Пеевски, като "Водстрой-98", "Пазар на производителя - Пазарджик" и фабриката за цигарени филтри "Юрий Гагарин".
"Трансстрой - Бургас" е работила основно за държавното предприятие "Пристанищна инфраструктура", но справка в регистъра на строителната камара показва, че няма деклариран производствен опит за последните две години, т.е. не е изпълнявала проекти с акт 15 напоследък. Мажоритарен собственик на компанията през няколко други дружества е Николай Милев. Според твърдения на мажоритарния собственик на фалиралата КТБ Цветан Василев обаче сред акционерите е и Пеевски. В едно от съобщенията на сайта си от юли миналата година Василев шеговито пита Йордан Цонев дали Пеевски му е платил "бленуваните 3 млн. лв., след като прехвърли на фирмата "Вили Вист" (собственик на "Трансстрой") скритото си участие чрез офшорката в "Трансстрой - Бургас".
Хасковската "АБ" пък се спряга като новата строителна компания на Пеевски, след като преди няколко месеца "Водстрой 98" беше продадена на "Хидрострой". И тя въпреки огромните си задължения получи щедро финансиране от ББР. И бързо спечели голяма жп поръчка.
НЕК сви загубата си до 154 млн. лв. Тази година държавната НЕК произвежда по 50 млн. лв. загуба на всеки три месеца. Което е с 40% по-добре отпреди година, но е далеч от финансово здравословното състояние. Числата се виждат в новия отчет на дружеството за деветмесечието. От тях става ясно, че НЕК продава по-малко и че дълговете растат. Последното вече е известно - компанията беше осъдена да плати над 1 млрд. лв. за поръчаното оборудване за "Белене". Променя се и основният кредитор - НЕК вече дължи още пари на собственика си БЕХ и по-малко на двете американски централи.
Едрата сметка
Компанията продължава да отчита загуба от 154 млн. лв., но тя е със 101 млн. лв. по-ниска в сравнение с деветмесечието на 2015 г. Това се дължи на намалението на общите разходи със 154 млн. лв. (6%) и на приходите с 2.3%, показват данните от финансовия отчет. Подобрението на резултата е най-вече заради предприетите през миналата година законодателни и регулаторни мерки. Тяхното положително отражение обаче се изяжда от по-малкото продажби на ток - спад с 25%.
Финансовото положение на компанията леко се влошава спрямо шестмесечието на 2016 г., когато загубата е била 95.2 млн. лв. Това се дължи основно на увеличението на финансовите разходи и съдебните разноски, свързани с арбитражното дело за "Белене".
Двата нови парични потока
Постъпленията във фонд "Сигурност на електроенергийната система" значително намаляват отрицателния финансов резултат на компанията. В него влизат 5% от приходите на всички производители на енергия, които след това се превеждат на НЕК. За деветмесечието тези средствата са 198.5 млн. лв.
Подобрението на резултата (макар и отрицателен) се дължи и на увеличението на приходите от цена задължение към обществото със 101.5% до 502.9 млн. лв. Това се дължи на значителното й увеличение за бизнес клиентите от август миналата година.
Намалени продажби
Резултатът на НЕК можеше да е по-добър, ако пазарната конюнктура не беше довела до значително намаление на продажбите на електроенергия. Най-голям спад от 50% има на сделките на свободен пазар (предприятието само избира доставчика си на енергия), където приходите спадат със 127%. Това се дължи най-вече на намаленото търсене на електроенергия в региона и на спада в цените с 5-6%. От отчета става ясно още, че 35% от енергията за свободния пазар е продадена чрез създадената в началото на тази година енергийна борса.
НЕК отчита значително намаление и на приходите от продадена енергия и за регулирания пазар от 21%. Това се дължи на намаленото на потреблението в този сегемент с 10.9% заради излизането на все повече потребители на свободния пазар, става ясно от доклада за дейността на компанията.
С близо 24% намаляват и приходите от продажба на електроенергия на балансиращия пазар.
Какво става с разходите
Намалението на разходите на компанията с 6% се дължи най-вече на по-малкото количество закупената енергия. Недостатъчното натоварване на двете американски централи ТЕЦ "Контурглобал Марица изток 2" и ТЕЦ "Гълъбово" в сравнение с миналата година обаче оскъпява закупената електроенергия заради задължението на НЕК да изкупи цялата разполагаемост на централите. По тази причина цените, заложени от КЕВР, са значително по-ниски от тези, на които НЕК реално изкупува енергията, което се отразява неблагоприятно върху финансовия резултат, посочват от компанията.
От НЕК допълват, че негативен фактор при приходите е и по-високото производство на възобновяема енергия през третото тримесечие на годината.
Най-голям ръст на разходите има в графата "Други". Двукратното им увеличение до 90 млн. лв. се дължи на съдебните разноски по арбитражното дело за "Белене" и глоби и неустойки към производителите на енергия за неизплатени навреме задължения. Финансовите разходи също се увеличават с 52% до 72.7 млн. лв. заради облигационния кредит от 550 млн. евро, който БЕХ взе през април, за да може НЕК да погаси свои стари задължения. Затова и търговските задължения на НЕК намаляват с 2.3 пъти до 585.7 млн. лв.
41 хотела на търг заради дългове. Частни съдебни изпълнители са пуснали на търг 41 хотела в цялата страна заради неплатени дългове, показва проверка на "Труд" в регистъра с публичните продажби на недвижими имоти към Камарата на ЧСИ.
Бирниците се надяват да съберат от закъсалите собственици общо 58 млн. лева.
28 са хотелите, за които началната цена е над 250 000 лв. Двата най-скъпи са "Бест Уестърн Премиер Тракия Хотел", който се продава за 19,9 млн. лв., и "Интерхотел Велико Търново" - за 14,1 млн. лв.
Великотърновският хотел е с ипотека за 10 млн. евро към фалиралата Корпоративна търговска банка. Това е поредният опит сградата да бъде продадена, като сега цената е с около 3 млн. лева по-ниска.
Софийският "Бест Уестърн Премиер Тракия Хотел" има няколко договорни ипотеки и дължи на Уникредит Булбанк 3 млн. лева.
През миналата година частните бирници са завели общо 180 000 дела срещу длъжници, като едва половината от тях са приключени, показва отчетът на Камарата на ЧСИ за 2015 г.
Частните съдебни изпълнители събират средно по около 1 млрд. лева годишно от неизрядни платци, като се очаква и през 2016-а общата сума да е в тази граница.
Заплатите ни 10 пъти по-ниски от европейските. Разликата между заплащането на труда в България и в повечето от новите членки на ЕС в номинално изражение е 50-80%, а спрямо останалите страни в съюза е от 3 до 10 пъти. Това показва анализ на Любен Томев, директор на ИССИ на КНСБ.
От изследването става ясно, че България е сред шестте страни, в които добивната промишленост е с най-голямо значение за икономиката и заетостта.
Средната работна заплата в сектора у нас е 697 евро. За сравнение - 3889 евро е заплатата в този бранш в Испания. Средната заплата в добива на въглища у нас е 828 евро, при добива на нефт и газ - 475 евро, при метални руди - 815 евро, 460 евро е средната заплата при добива на неметални руди и суровини.
В България заетите в добивната промишленост са 28 000, най-голяма част - в хранителния сектор.
4000 евро подкупи на месец гушвал митничар на ГКПП Лесово. Между 2 и 4 хил. евро от рушвети прибирал месечно митничар от ГКПП Лесово, за да пропусне безпроблемно коли, автобуси и тирове през границата. Корупционната схема бе осветлена при акция на ГДБОП, ДАНС и спецпрокуратурата в сряда.
Според запознати служителите на 3-те ведомства са действали в много добър синхрон. Над 200 униформени затвориха граничния пункт с Турция в 7 ч, което предизвика гнева на шофьорите. Те чакаха в продължение на 4 часа движението на границата в двете посоки да бъде възстановено.
Спецченгетата оковали с белезници 31 митничари, сред които и двама началници на смени Те са арестувани за 24 часа и тепърва ще се преценява на кого от тях задържането ще се удължи.
"Митническите служители са действали в организирана престъпна група и са заподозрени, че са вземали подкупи в различни размери. Задържаните са наблюдавани в продължение на месеци, като са използвани и специални разузнавателни средства", обяви шефът на спецпрокуратурата Иван Гешев, който присъства на операцията.
Униформените претърсили 98 адреса в Ямбол и Бургас. Повечето от инспекторите живеели там. В домовете им били открити банкноти от евро, долари и британски лири.
Митничарите сгъвали банкнотите на фунийки, после ги завивали с хартия След това прибирали рушвета в найлонов плик, който криели в специално приготвени тайници в пункта, разкрили разследващите. Фунийките не престоявали задълго в скривалището. Всяка смяна си ги разпределяла на седмица.
Полицаи обясниха, че около 1000 евро прибирал всеки митничар на седмица. При някои делът бил по-голям, тъй като подкупът се раздавал според поста. Най-много вземали началниците на смени, както и онези инспектори, които имали дълъг трудов стаж.
Заради зачестилите спецакции за корупция по граничните пунктове митничарите от Лесово измислили сценарий при полицейска атака. Те се уговаряли как най-бързо да покрият корупцията. "Учили са се в движение как да излязат чисти от бъдеща операция", разказа пред "24 часа" спецполицай.
В сряда униформените се натъкнали на дребни пари в митнически тайници. Това е знак, че задържаните са подозирали за операцията, предполагат разследващи. Митническите инспектори рекетирали предимно леки коли и микробуси. Най-солени обаче били "глобите" за тирове. Понякога шофьорите броели по 300 евро, за да преминат без митническа проверка през границата.
Превозвачи и шофьори, които плащали "такса спокойствие", вчера даваха показания пред двама спецсъдии от София на ГКПП Лесово. Провеждаха се разпознавания. Това, което установихме, е трайна практика на корупция в митническите пунктове. Имаме амбицията да стигнем до най-високото ниво в корупционната йерархия", обяви още спецпрокурор Гешев.
Очаква се в четвъртък повечето от задържаните да получат обвинения за подкупи. В края на септември при друга операция на ГКПП Капитан Андреево бяха заключени с белезници трима граничари и шестима митничари. Те вземали дребни суми от по 10-15 евро подкуп от тираджии и каналджии. 22-ма митничари пак при най-големия ни граничен пункт получиха обвинения като членове на подкупна група в края на миналата година.
Инспекторите увивали рушвета в митнически формуляри и ги криели в чаши. Най-много пари с незаконен произход полицаите намериха в домовете им. Досега обаче митничарите от ГКПП Капитан Андреево не са предадени на съд.
След Черно море търсят нефт и до Враца и Плевен. Търг за търсене на нефт и газ в блок 1-25 "Враца-запад" ще стартира най-късно след 2 месеца. В сряда правителството откри процедурата. Пред "24 часа" зам.-министърът на енергетиката Жечо Станков заяви, че блокът е 4886 кв. км и е на територията на Видин, Враца, Монтана, Ловеч и София.
Тази територия била проучвана през 60-те години на миналия век. Станков заяви, че търгът стартира с публикуването на решението на в официалния вестник на ЕС, което обикновено е между 4 и 8 седмици.
Откриването на процедурата е заради заявен инвеститорски интерес. В сряда кабинетът удължи срока за търсене на нефт и газ в блок 1-17 "Овча могила", който е на територията на областите Плевен и Велико Търново. Разрешение има фирма "Проучване и добив на нефт и газ".
До Коледа в Министерството на енергетиката очакват доклада на консорциума между "Тотал", OMV и "Репсол" за нефта в блок "Хан Аспарух" в Черно море.
50 наши фалшификатори заливат Европа с антики менте. Това съобщиха от „Национална полиция" пред „Монитор". Изкусните майстори обаче не попадат под ударите на закона, тъй като у нас все още не е нелегално да се правят копия на такива предмети.
Най-много фалшификати се изнасяли за Германия и Австрия, където ежеседмично се организирали аукциони за подобни вещи. Според статистиката от международните служби
80% от монетите, че дори и съкровищата, които са с български произход, по търговете са менте. Най-често били засичани монети с лика на Александър Македонски, Филип II, Филип III. Т.нар. стартери се продавали за по около 2000 евро. Много малка част от тях обаче били автентични. Повечето били дело на изкусните фалшификатори. Смята се, че майсторите ги изработвали някъде в Източна България.
„Най-добрите фалшификатори у нас са 10. Общата бройка на всички обаче е около 50. Една част от тях се занимават само с монети, други с керамики, трети с бронзови, сребърни и златни фигурки. Те са популярни в цял свят. Крият се зад различни имена и псевдоними и винаги работят чрез посредници, обясниха разследващи. Преди година те засекли дори и опит да бъде продадено златно тракийско съкровище за 200 хил. евро. Според оперативната информация то е било направено някъде около Хасково. От там бил и дилърът. Не била рядкост и появата на трайкийски съдове, за които се твърдяло, че са изровени от могили в България. В Мюнхен е открит например сребърен ритон от 5-и век пр.н.е. с позлата във формата на кон. Началната му цена била 50 хил. евро.
Отново в Мюнхен преди години пък на търг било изкарано цяло съкровище от монети. Те били в няколко раздела и всичките били с нумизматична стойност. Според дилъра монетите са били изкопани от древните градове Месемврия - днешен Несебър, Аполония Понтика - Созопол, Деултум - Бургас, както и Анхиало - днешното Поморие. Всичките се рекламирали като изсечени от 3-5 век пр.н.е. Цената им поединично не била много висока - 200-300 евро за бройка.
Смята се обаче, че те също са били фалшиви. Единствената истинска била с рекордната стойност от 15 хил. евро. Това била тракийска монета от племето дантелети, което е населявало земите южно от Витоша, до Рила и Пирин, по течението на Струма и част от днешна Македония.
Освен по аукциони фалшификаторите пробутвали ментетата и през големи сайтове. Такъв бил и Ebay. От там дори публикували предупредително съобщение да се избягва купуването на антични предмети от български дилъри, тъй като често се оказвали ментета.
Премиерът: Даваме по 10 000 лв. за саниране на семейство. Националната програма за саниране няма аналог в Европа. Средно с по 10 000 лв. са били подпомогнати семействата, кандидатствали по нея. Благодарение на програмата се правят покривите, дограмата, саниране, изолация, входът, стълбищата на сградите, а на живеещите в тях всичко това излиза абсолютно безплатно. Това заяви премиерът Бойко Борисов по време на обиколката си в Благоевградска област днес. Той откри нова спортна зала за 4 млн. лв. в Гоце Делчев, депо за отпадъци за 12,8 млн. лв. в Разлог и санирани блокове в Благоевград.
Над 4000 нови заявки имаме за саниране по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради, изтъкна министър-председателят.
Борисов обърна внимание, че подпомагането за санирането на жилищата се случва в година, в която правителството е платило 1,2 млрд. лв. за американските централи, отделно за проекта „Белене", както и други 3,7 млрд. заради фалита на КТБ
„Това са 6,2 млрд. лв. живи пари - заради правителствата на Орешарски и назад. Аз не съм подписал нито един договор, а по милиард на година даваме на хората по програмата за саниране", обяви министър-председателят.
В Гоце Делчев, където бе придружен от строителния министър Лиляна Павлова, Борисов подчерта, че в сътрудничество с централната изпълнителна власт за няколко години в града е изграден нов парк, оправени са и пътищата. От футболен клуб „Пирин"-Гоце Делчев, пък подариха на министър-председателя спортен екип, а капитанът на хандбалния отбор му връчи и топка. Премиерът получи символични подаръци и от представителите на другите спортни клубове - по тенис, карате и баскетбол.
При откриването на новото депо за битови отпадъци в Разлог пък Борисов каза пред местните жители: "Регионът ви става все по-хубав и все по-чист." И добави: „Проектът беше пред провал през 2013 година, но беше спасен с допълнително финансиране от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда към екоминистерството. Започваме да рекултивираме старото депо. Единственото обещание, което си го движа, но е трудно, завършат ли проекта - обещал съм газ да докараме до Банско и Разлог, зимно време смогът да изчезне. Проектира се, не съм го забравил и си го гоня и този проект."
Депото ще обслужва четири общини - Разлог, Банско, Белица и Якоруда. Досега те депонираха отпадъците си в старото сметище на Разлог, което през лятото създава големи екологични проблеми - отпадъците се разпалват под повърхността, в резултат на което се обгазяват Разлог или село Баня с остра и задушлива миризма.
Министър-председателят каза още, че всички поети ангажименти за Благоевградска област по отношение на пътната инфраструктура са изпълнени: „Сега правим пътя за Баня, до Рилския манастир ще пуснем изцяло нов път до две седмици, за Мелник също", припомни Борисов. Премиерът посочи още, че се строи и участъкът от автомагистрала „Струма" от Сандански до Кресна, като в близките дни ще започне и отсечката от Благоевград до Кресна.
„Стефан Данаилов е слаб политик, който подвежда хората", коментира също така Борисов по време на вчерашната си обиколка. Поводът бе интервю на Ламбо, в което актьорът го критикува. „Нали 15 години и той е в политиката? Разкарваше Пламен Орешарски и ни обясняваше колко добър премиер бил. Уважавам артиста Стефан Данаилов, но не и политика. Данаилов е на всяка манджа мерудия", заяви Борисов. Той подчерта, че Данаилов и партията му БСП саботират всичко, което правителството му прави, а след това на място и казвали "колко е хубаво".
Над 80% от блоковете в Благоевградстават енергийно ефективни
Над 80% от жилищните блокове в Благоевград ще бъдат санирани по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради. Това обяви днес министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, която заедно с премиера Бойко Борисов, кмета на общината д-р Атанас Камбитов, областния управител Бисер Михайлов и депутати откриха серия от обновени блокове в кварталите „Струмско-център", „Еленово" и на ул. „Цар Иван Шишман" в града. В обновените блокове живеят над 670 души. „Благоевград е емблемата на програмата за саниране в България", подчерта Павлова и допълни, че в града по тази линия са инвестирани над 100 млн. лв. от осигурените от правителството 1 млрд. лв. до момента. „60-ия саниран блок откриваме в Благоевград. Седи си човекът вкъщи, а някой му сменя дограмата, оправя му покрива, санира му стените, сменя му ВиК тръбите и всичко това безплатно", коментира пък Борисов.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.874300 |
GBP | 2.353640 |
CHF | 2.081560 |