Печалбата на банките расте с по 122 млн. лева на месец. Печалбата на банковата система в България расте неуморно и в края на септември е достигнала рекордните за следкризисния период 1.07 милиарда лева. Това показват новите данни на БНБ. Резултатът е с 279 милиона лева по-висок в сравнение с деветте месеца на миналата година. В условия на падащи лихви таксите и комисионите стават все по-важни за банките. Те вече формират над 1/5 от приходите им.
От статистиката излиза, че през 2016 г. банките трупат печалби със средна скорост от 122 млн. лева месечно. Това се случва на фона на падащи лихви - и по депозити, и по кредити. Любопитното е, че при рекордно ниски лихвени проценти, клонящи вече към нулата, влоговете в българските банки продължават да растат. И тук има нови рекорди - депозитите в края на септември са надхвърлили 76 млрд. лева, като само за три месеца са се увеличили с цял милиард. Най-забележително е повишението на фирмените вложения - със 766 млн. лева.
Лихвите по заемите също вървят трайно надолу, но с по-бавна скорост. Това е една от причините за сравнително слабия интерес към банково финансиране - при кредитите за цялото трето тримесечие има едва 0.8% ръст ( 436 млн. лева).
Статистиката разкрива, че трезорите у нас все повече печелят не от лихви, а от такси и комисиони. "Приходите в банковата система постепенно променят своята структура. През 2010 г. нетният доход от такси и комисиони носи 19.3% от общия доход от основна дейност на банките. След това постепенно се увеличава и в края на август 2016 г. този дял достига 22%", коментира за в. "Сега" финансистът Григор Сарийски. "Като се изключат таксите, пряко свързани с кредитиране, наистина има поскъпване на повечето банкови услуги - откриване и обслужване на сметка, теглене от банкомат и т.н. Беглият поглед върху отчетите за доходите, които "Банков надзор" публикува на сайта си, показва, че увеличението на таксите е една от най-стабилните тенденции в българския банков сектор. От 2010 г. насам нетният доход от такси и комисиони в банките се увеличава средно с по 26 млн. лв. годишно, като темпът на растеж се ускорява", посочи още Сарийски.
"Банките продължават да въвеждат допълнителни такси, с които товарят клиентите си. Най-новите примери са такси за обработка и обслужване на запор, алармира през септември Българският финансов форум (БФФ). "Тези такси са въведени отскоро. Чрез тях не само че не се предоставят реални услуги, но на практика се налага такса за част от правосъдната дейност", обясни адвокат Валентина Иванова, зам.-председател на БФФ. Тя посочи, че банките се опитват по един или друг начин да си набавят допълнителна печалба. "На практика около 2/3 от таксите не са за реални услуги - например такса "дебитен оборот", която се плаща от няколко години, а не е ясно каква услуга точно покрива. Тя се удържа месечно от клиента, когато през сметката се извършват плащания, въпреки че отделно се плаща и за всеки превод", даде пример юристката. "А какво означава таксата "поддръжка на сметката"? Каква е тази поддръжка, какво й поддържат, след като това се прави през софтуера? Когато е въведен софтуерът в банката, той е бил заплатен. Имаме годишна такса, от която се предполага, че разходът на банката е компенсиран. Защо следва да се плаща всеки месец тази такса "поддръжка", пита още адвокат Иванова.
Акционери в БТК искат "Летище София". Консорциум на турски холдинг, руска банка и швейцарски аеропорт е един от кандидатите за "Летище София". Limak Holding, ВТБ "Капитал" и Flughafen Zuerich ще наддават заедно за концесията, съобщиха вчера български сайтове, позоваващи се на агенция Ройтерс.
През септември Министерството на транспорта обяви, че по искане на три компании ще удължи с месец - до 20 ноември, срока за подаване на оферти за столичната аерогара. Още преди да започне процедурата, ресорният министър Ивайло Московски каза, че интерес проявявали операторите на летищата в Мюнхен, Франкфурт, Цюрих, Венси, Лион, Дъблин и др.
Правителството очевидно бързаше с концесията, като обясняваше на публиката, че сделката ще вкара в бюджета най-малко 550 млн. лева още тази година. Парите дори бяха планирани в тазгодишния бюджет. Но беше ясно, че е по-реалистично договорът да бъде подписан през 2017 г. Сега приходът от концесионната такса - 600 млн. лева, е заложен в новия проектобюджет.
Съобщението на Ройтерс от вчера потвърждава един от номинираните от Ивайло Московски кандидати - Flughafen Zuerich, операторът на летище Цюрих.
И участието на Limak Holding не е изненада. Още през август турският в. "Хюриет" писа, че холдингът планира да участва в търга за софийския аеропорт. "Лимак холдинг" има бизнес в строителството, енергетиката, туризма, циментовата промишленост. През 2008 г. печели 20-годишна концесия за истанбулското летище "Сабиха Гьокчен". "Лимак" е и един от инвеститорите, които сега строят третото летище в Истанбул. През април "Лимак" спечели правото да довърши строежа и да управлява за 25 години летище Blaise-Diagne в Сенегал, посочва в. "Капитал".
Изненада е обаче появата на ВТБ "Капитал" в консорциума - кандидат за летище София. ВТБ "Капитал" е инвестиционна компания на руската банка ВТБ (Внешторгбанк), която в България вече добре познаваме като крупен инвеститор. Името на ВТБ нашумя покрай БТК, "Булгартабак" и футболен клуб "Левски". Шеф на ВТБ капитал е бившият финансов министър Милен Велчев.
Наскоро БТК, в която ВТБ е съдружник със Спас Русев и Милен Велчев, се нареди сред кандидатите за покупка на банка "Виктория", дъщерна на фалиралата КТБ. Телекомът обаче отпадна, тъй като не отговаря на условията за стратегически инвеститор.
ВТБ стана спонсор на "Левски" през 2012 г., но после се оттегли. Отскоро в същата роля е бизнесменът Спас Русев.
Планове
В инвестиционната програма на бъдещия оператор и концесионер е заложено обновяване на терминал 1. Ако се наложи, технически е възможно летището да бъде разширено с втора писта. В сегашния му вид с една писта аеропортът може да обслужва до 10 млн. пътници, а годишно преминават до 4 милиона. Преминалите пътници през столичното летище през септември са с 26% повече спрямо миналата година, а пътуващите по редовни международни линии са се увеличили с 30%, показват последните статистически данни.
Богомил Манчев излезе от "Риск инженеринг". Богомил Манчев вече не е собственик и мениджър на компанията си "Риск инженеринг". Частното дружество от години печели поръчки в ядрената енергетика, като оборотите варират през годините между 30 и 120 млн. лв. В края на октомври е имало общо събрание, на което Манчев е освободен от ръководството, а от приложените документи се вижда и че неговият пакет от 85% вече е с нов собственик. Това е досегашният изпълнителен директор Нели Беширова, която според медийни публикации от години съжителства с Манчев. Самото прехвърляне е било факт през август, става ясно от други документи в регистъра.
Неофициалните обяснения за промяната варират от свиване на бизнеса, страх от нова прокурорска атака до здравословен проблем. Манчев не отговаряше на мобилния си телефон, като според няколко източника е в чужбина, а Беширова отказа да коментира прехвърлянето на акциите с обяснението, че е заета с управлението на компанията.
През годините най-голямата сделка на "Риск инженеринг" беше покрай проекта "Белене". Според официално обявени данни "Риск инженеринг", заедно с "УорлиПарсънс" са поучили 178 млн. евро като консултанти, като в момента тече арбитражно дело за неизплатени от НЕК 54 млн. евро. След като през последните седмици прокуратурата повдигна няколко обвинения по казуса "Белене", свързани точно с тези плащания, не е изключено фирмената промяна да има връзка. Манчев вече е бил клиент на държавното обвинение във връзка с проекта (впоследствие обвиненията са снети), но това не пречи отново да му бъде потърсена отговорност.
Новият собственик
Нели Баширова е изпълнителен директор и представител на "Риск инженеринг" заедно с Манчев от края на 2013 г. Според множество публикации в пресата тя е и негов партньор в живота. Беширова, която е гражданин на Великобритания, участва в управлението и на други фирми на Манчев, като например "Еко ризортс", която изгражда луксозен жилищен комплекс в "Банкя". Беширова е и в управлението на "Ривърсайд резиденшъл парк", която трябваше да изгради жилищен комплекс за работещите в бъдещата АЕЦ "Белене", и макар да липсва информация за проекта, дружеството има активи за над 10 млв. лв. и приходи от стари години.
Новият собственик на "Риск инженеринг" има и няколко самостоятелни фирми. Една от тях е търговецът на електроенергия "Енекод", която е създадена през 2015 г. и в която Беширова държи мажоритарен дял. Тя е изпълнителен директор и на NVL, която също е регистрирана във Великобритания, но се води на адреса на "Риск инженеринг". През 2015 г. компанията спечели процедурата на ТЕЦ "Марица-изток 2" за набавянето на квоти за вредни емисии за централата. Беширова има участие и в фирмата "Кедхен" (предишно наименование "Ню енерджи салюшън") и участва в управлението на фондация "Нели Кристу" и в "Дъ емпайър", която се води собственост на Олуин Антъни Силвестър.
Трийсет и девет годишната Беширова е дъщеря на бившия кмет на община Неделино Стоян Беширов, който през 2015 г. беше отстранен от поста заради обвинение за извършено престъпление по служба, свързано с обществена поръчка за 900 хил. лв., става ясно от информация в регионални сайтове.
На проведеното общо събрание на "Риск инженеринг" в края на октомври като член на съвета на директорите е назначен Манол Чакъров, който е адвокат по наказателни дела от Бургас и според сайтове през 2009 г. маскиран е стрелял по него с газов пистолет. Той ще е и изпълнителен директор заедно с Беширова. Манол Чакъров е бил адвокат на бащата на Беширова по делото, водено срещу нея.
"Риск инженеринг" и компаниите от групата
Освен като консултант на проекта "Белене" компанията беше подизпълнител в дейностите по удължаване живота на 5-и блок на АЕЦ "Козлодуй". След това като партньор на руската "Русатом сервис" спечели договор за 35 млн. евро за изготвянето на обосновката за удължаване живота и на 6-и блок на "Козлодуй". "Риск инженеринг" участва и в ремонтните дейности на "Топлофикация София", като последната спечелена поръчка беше през август. Договорът беше за 20.5 млн. лв. без ДДС и е за модернизацията на един от турбогенераторите на ТЕЦ "София-изток".
С "Риск инженеринг" се свързват и търговците на електроенергия "Енергийна финансова група" (с приходи от 194 млн. лв. за 2015 г. и загуба от 7.3 млн. лв.) и "Аркадия сървисис" (приходи от 141 млн. лв. за 2015 г. и печалба от 1.5 млн. лв.).
"Риск инженеринг" има 15 дъщерни дружества, част от които в сферата на възобновяемата енергия, други - занимаващи се със строителство. В групата е и "Заводски строежи - Козлодуй" за строително-монтажни дейности. Дъщерна на "Риск инженеринг" е и "Елком 2008", която е специализира в проектирането на телекомуникационни проекти в областта на енергетиката. Публикуваният финансов отчет на "Риск инженеринг" обаче е индивидуален и няма консолидирани данни. Засега Манчев не е излизал от управлението на повечето.
Манчев и прокуратурата
През 2013 г. Манчев заедно с управителя на "УорлиПарсънс" Събин Събинов бяха първите, получили обвинение заради това, че са подпомогнали длъжностно присвояване в размер на 8.6 млн. лв. по проекта "Белене". Тогава на Манчев беше поискана рекордна гаранция от 1 млн. лв., която впоследствие беше намалена наполовина. Обвинението срещу Манчев тогава дойде след показна акция с щурмуване на офиси от прокуратурата, ДАНС и МВР. Тогава Манчев свърза действията срещу него с фигурата на Делян Пеевски. През ноември миналата година обвиненията бяха снети първо поради липса на доказателства, а след обжалване на Манчев и Събинов и заради лиса на престъпление.
ОББ планира 260 млн. лв. дивидент преди сделката. Голям по размер дивидент от 260 млн. лв. се подготвя да изтегли National Bank Of Greece от Обединена българска банка (ОББ) почти непосредствено преди планираната й продажба. Това ще се отрази слабо върху капиталовите й показатели, които остават над средните за системата и регулаторните минимуми.
Сумата е над 3.8 пъти печалбата за 2015 г., тъй като включва и натрупаните резултати от предходни периоди - от началото на кризата чрез изрични препоръки БНБ възпираше банките да разпределят печалбите си. За намерение за дивидент стана ясно още по време на годишното събрание на ОББ, като обаче тогава се чакаше да мине прегледът на качеството на активите. Решението ще се гласува на 5 декември, ден преди Денят на банкера, което е и индикация, че сделката по продажба на ОББ може да бъде форсирана в рамките на годината.
Ефект върху сделката
Изтеглянето на дивидента ще се отрази върху цената, която новият собственик на банката ще плати за четвъртата по големина институция на пазара. Досега анализаторите предричаха, че ОББ ще бъде прехвърлена срещу 400 - 500 млн. евро, но най-вероятно изтегленият дивидент ще бъде приспаднат от тази сума. След него собственият капитал на ОББ би останал малко над 1 млрд. лв., като сделки на нива около 60-70% от капитала се приемат за изключително висока оценка при нива, на които се търгуват банките в Европа, под 50%.
Вероятно намерението за дивидент е било комуникирано с двата основни кандидата да придобият ОББ - белгийската KBC, която в България е собственик на Сибанк, и унгарската OTP (Банка ДСК). Те са фаворизирани и от регулатора, който се надява сделката да допринесе за консолидиране на пазара. Другите желаещи са или банки без присъствие в страната или фондове.
Очаквана стъпка
Според предложението на съвета на директорите разпределени ще бъдат 48.906 млн. лв. от печалбата за 2015 г. и 211.093 млн. лв. от печалбите за предходни периоди, които досега са били заделяни за фонд "Резервен". Изплащането на дивидента бе очаквано, след като през юни изпълнителният директор на банката Стилиян Вътев прогнозира, че ОББ ще премине успешно през стрес тестовете и това ще даде основание за освобождаване на резерви. Тогава той каза, че една такава стъпка ще подобри показателите за рентабилност на капитала, които през последните две години бяха влошени заради силно консервативната политика на централната банка.
Ако решението бъде прието, ОББ ще разпредели втория най-голям банков дивидент за годината. Още преди проверките акционерите на Банка ДСК гласуваха 321 млн. лв., а тези на пазарния лидер Уникредит Булбанк взеха решение да изтеглят половината печалба за 2015 г., или 145 млн. лв. Още решения за дивиденти са гласувани на събранията на Райфайзенбанк, Алианц банк и Прокредит банк, като ако NBG гласува решението, общо изплатените в сектора дивиденти биха достигнала 826 млн. лв.
12 млн. евро хвърлени в язовир. Крупна сделка за продажба на близо 14 милиона подправени евро бе осуетена от ДАНС, МВР и прокуратурата. В ареста са двама души.
У 41-годишния Атанас А. са намерени 405 листа с отпечатани на всеки от тях по 6 купюра на банкноти с номинал от 500 евро. Общата им стойност е 1,215 млн. евро. Срещу същия задържан е повдигнато обвинение за това, че в дома си в пловдивското с. Татарево е държал 13 ловни пушки.
Оръжието е със заличени номера и е било откраднато през януари 2014 г. от магазин в Хасково.
След удара търговският обект е бил подпален. Атанас е привлечен към наказателна отговорност и за притежаване на 3,2 г марихуана. За втория заловен разследващите все още уточняват участието му в схемата за фалшивите евро. Третият - Румен Я., е на свобода с гаранция от 5000 лева. Той е държал подправени банкноти от 500 евро. Това обявиха на брифинг в Пловдив главният прокурор Сотир Цацаров, апелативният - Иван Даскалов, и окръжният Румен Попов.
12 милиона евро менте, ненарязани на листове и без холограми, са били открити от агенти и барети в язовир "Мечка" до асеновградското с. Леново. Фалшификаторите ги потопили там, за да постигнат ефекта на изкуственото състаряване. При изсушаването им щели да изглеждат като употребявани. Втората цел била да ги скрият от властите. Листовете са извадени от водолази и в момента се сушат в заседателната зала на пловдивската криминална полиция.
"Колкото и смешно да звучи, в помещението мирише на пари - вероятно от мастилото и влагата", каза Иван Даскалов. Според главния прокурор това е едно от най-крупните количества подправени банкноти, които някога са били намирани у нас. Разследващите смятат, че намерените ментета са "отломки" от разбитата преди 6 г. фабрика за фалшиви евро в Първомай на Петър Павлов-Растера, смятан за един от най-добрите майстори на подправена валута у нас.
Вероятно част от отпечатаните в печатницата му ментета са били скрити на различни места и се е изчаквало да бъдат пласирани. Експертите са забелязали, че иззетите пари от първомайската печатница и новооткритите имат един и същ "почерк" на майстора си. На банкнотите липсва ръкав от Халкидическия полуостров. Експертите смятат, че не е печатна грешка, а по-скоро своеобразен "подпис" на майстора. "Ръкава Атон го нямаше на подправените евро от печатницата в Първомай, липсва и при тези, поради което сме почти сигурни, че идват от едно и също място", посочи прокурор Даскалов. Според него от въпросната фабрика за фалшиви евро вероятно има още банкноти, които се укриват някъде.
Освен листовете с ненарязаните банкноти, извадени от язовир "Мечка", в домовете на тримата фалшификатори са открити още 1117 банкноти на стойност над 558 000 евро. До удара срещу бандата се стигнало след сигнал от държава от Балканския полуостров до българските служби. В него се казвало, че в Пловдив и в София на 4 октомври ще има сделки за продажба на евро менте. В столицата се предлагали 100 000 евро, а в Пловдив - 50 000 евро.
Парите са с изключително високо качество. Повечето от тях били без холограмни стикери. Такива обикновено се внасяли от Китай и се поставяли върху ментетата. От прокуратурата заявиха, че е възможно да има още арести. Акцията в Пловдивско е поредният успешен удар срещу фалшификаторите на пари у нас. На 22 април нашите служби, подпомагани от Европол, удариха едновременно печатници за фалшиви евро в град Левски и свищовските с. Деляновци и Козар Белене.
И на трите места бяха открити машини, лазерни принтери, водни знаци, холограми, стикери, плаки, химикали и други материали за отпечатване на 100-еврови банкноти. Тогава бяха открити и готови за пласиране 24 хил. евро и заготовки за фалшиви банкноти за над 500 000 евро. Тогава експертите от Европол извършиха и сравнително изследване на откритите банкноти.
Според тях парите били с изключително високо качество и имали степен на съответствие с действителните банкноти 9,7 по десетобалната оценителна система, въведена от Световната банка. По думите им в ЕС били засечени само 350 банкноти с такова качество.
Одитор иска обществена поръчка за ролите на Асен Блатечки в Бургас. Одиторка от агенцията за финансов контрол разгневи шефа на бургаския театър "Адриана Будевска" Борислав Чакринов, тъй като поискала да бъде обявена обществена поръчка за ролите на Асен Блатечки. Причината била, че по нормативи хонорарите на популярния актьор от изявите му на морската сцена надвишавали допустимата сума от 20 хил. лв. годишен хонорар.
По този повод директорът Чакринов написал особено мнение до Министерството на културата. "Обясних им, че се получава абсурдна ситуация. От едната страна е законът, а от другата е театърът, за който той е неприложим като творческа институция. Не е нормално с нормативи да се ограничава сценичната дейност на един обичан актьор, който пълни залата в Бургас. Наистина сумата от хонорарите надвишава 20 хил. лв., но няма как да пусна обществена поръчка за ролите на Блатечки. Това е толкова нелепо и смешно, че дори не подлежи на коментар", заяви пред "24 часа" режисьорът Чакринов.
"Нищо не искам да коментирам. Трябва да се видя с директора на бургаския театър и някой да ми обясни за какво става въпрос", каза пред "24 часа" Асен Блатечки.
От Министерството на културата проявили разбиране към доводите на директора Чакринов и вероятно няма да задължат бургаския театър да обяви обществена поръчка за Блатечки заради надвишаване на сумата от участията му в града. По този повод Чакринов разговарял лично с един от заместниците на Вежди Рашидов и получил уверение, че му влизат в положението.
"Все пак там работят разумни, мислещи хора и се надявам да не се стигне дотам", заяви Чакринов. И добави, че е привърженик на държавното субсидиране за театрите, но не срещал разбиране сред колегите си.
"От 10 г. се опитвам да докажа правотата си. Затова дадох случая с Блатечки като пример, за да покажа абсурдната ситуация, а не да злепоставям някого, каза Чакринов. Това е все едно цигуларят Васко Василев да изнася концерти в препълнени зали и след като надхвърли допустимата сума, да се обяви обществена поръчка и неговото място да се заеме от друг."
"През февруари т.г. е извършен планиран одит в театър "Адриана Будевска". Не са коментирани по никакъв начин името и получените хонорари от актьора Асен Блатечки. Одиторът, извършил проверката, не е искал да бъде обявена обществена поръчка за ролите на актьора. Няма констатации, изводи и препоръки, свързани с договори за възлагане на роли на актьора", е коментарът на Министерството на културата.
"Това е тотално неразбиране и пълна липса на чувство за хумор. Аз просто дадох един пример - граничещ с абсурд, че понякога буквалното прилагане на закона е трудно", възкликна Чакринов.
Кристалина бие Обама по заплата. Доскорошната ни еврокомисарка и вицепрезидент на Европейската комисия Кристалина Георгиева, ще бъде вероятно най-добре платената чиновничка в системата на Световната банка. Тя ще получава чисто поне 411 600 долара годишно. За сравнение - заплатата на американския президент Барак Обама е определена на 400 000 долара годишно, като самият Обама реши да връща в бюджета 5 процента от нея - 20 000 долара.
Справка в официалните и напълно публични документи на Световната банка показва колко получава висшият мениджмънт на тази глобална финансова институция. Води сегашният президент Джим Йон Ким с 492 690 долара чисто на година. На второ място за 2016 година е посочена Сри Муляни Индравати, която до неотдавна бе главен оперативен директор на Световната банка, но се оттегли, за да стане отново финансов министър на Индонезия. Нейната заплата във Вашингтон бе определена на 411 600 долара годишно и се предполага, че именно на мястото й ще бъде назначена от януари догодина Кристалина Георгиева.
Възможно е обаче българката да получава доста повече от предшественичката си. Причината е, че заради Кристалина бе създадена изцяло нова длъжност. Тя ще бъде главен изпълнителен директор и на двете институции в състава на Световната банка - Международната банка за възстановяване и развитие и Международната асоциация за развитие. Отделно от това в групата на Световната банка влизат още Международната финансова корпорация, Агенцията за многостранни инвестиционни гаранции и Международният център за регулиране на инвестиционните спорове.
Световната банка е създадена през 1945 година почти по едно и също време с Международния валутен фонд, след решение на известната Бретънудска конференция година по-рано. Основната цел на институцията е да осигурява кредити за страните от т. нар. Трети свят, да се бори с бедността. Световната банка е един от най-големите източници на помощи за развитие. Тя е собственост понастоящем на 187 държави-членки, чиито виждания и интереси са представени в Управителния съвет и базирания във Вашингтон Съвет на директорите. Държавите-членки са акционерите, които имат властта да взимат решения в Световната банка. По неписано правило президент на банката винаги е американец, номиниран от САЩ, които са най-голям акционер, докато шефът на МВФ обикновено е европеец.
Но да се върнем на заплатите. През последното десетилетие банката е предприела курс на постепенно увеличаване на възнагражденията на чиновниците си с цел да привлича най-добрите специалисти на планетата. Според последните отчети на финансовата институция, тя харчи годишно над 2,5 милиарда долара за възнаграждения на персонала си. Много интересна, предполагаме и за българските работодатели, е въведената система за допълнителни бонуси. Сред тях е и контрибуцията на банката към служителите й, за допълнителен пенсионен фонд.
Ето още малко факти за това от последния годишен отчет на институцията: Президентът Ким освен почти половинмилионната си заплата се разписва и срещу над 133 хиляди долара, които влизат в пенсионния му фонд, както и за още 208 хиляди, оформени като бонуси и текущи разходи. При Кристалина Георгиева числата могат да са съответно 111,6 хиляди долара за пенсия и 100,4 хиляди за представителни. Добри пари, нали?
Необходимо е обаче да направим едно уточнение. Кристалина Георгиева беше номинирана за еврокомисар от българското правителство и като такава нейната заплата бе около 200 хиляди евро годишно. Сега тя не е кандидат на България за висшия пост в Световната банка, а номинация на самата финансова институция. Както се казва, размерът на банковата сметка има значение. За сведение - генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова, която беше изненадана в гръб от правителството и от Георгиева за лидерския пост в ООН, получава чисто около 150 000 долара годишно, пише в официалните документи на организацията.
Световната банка ни помага за климата
Световната банка ще помогне на България за защитата и по-доброто управление на нейните природни ресурси, в частност на горите и въздуха, както и за смекчаване на рисковете от изменението на климата. Експертите на Банката ще разгледат ключови сектори като селско и горско стопанство, води, транспорт и инфраструктура, като техните констатации се очаква да допринесат за изготвянето на Националната стратегия на България за адаптация към изменението на климата.
Влизаме в болница за 10 минути с пръстови отпечатъци. До 10 минути отнема регистрацията в болница след въвеждането на системата с пръстови идентификатори, която от днес вече е задължителна за всички лечебни заведения. Нововъведението забавя работата на регистраторите, но в най-големите столични болници денят премина спокойно и допълнителни опашки не се образуваха, показа проверка на „Труд".
„Нашата болница е от тези, при които пръстовата идентификация стартира пилотно още през юли. Всяко нововъведение поражда дребни проблеми, но в момента системата работи достатъчно добре, ефективна е и над 98% от пациентите са обхванати. Имаме само три случая на хора, отказали регистрация. Тогава се вика представител на здравната каса, който верифицира присъствието на този пациент в лечебното заведение", заяви пред „Труд" д-р Николай Добрев, директор „Медицински дейности" на МБАЛ „Света Анна". Той обясни, че първоначалната регистрация отнема до 10 минути, но при повторно постъпване тя става за 1 минута.
Регистраторите отчитат проблеми при вземането на отпечатъци на някои пациенти, като то става най-трудно при възрастните хора, които имат по-груба и изтрита кожа на ръцете.
„Идентификацията не при всички пациенти става от първия опит. Често се налага да се опитва по няколко пъти, особено при хората над 80 г. или ако пръстите са влажни", разказа дежурният регистратор в МБАЛ „Св. Анна" Ангелина Валевичарска.
В Университетска болница „Софиямед" също заявиха пред „Труд", че до момента няма регистрирани проблеми със системата, няма забавяне в регистрацията на пациенти и образуване на опашки.
В най-голямата спешна болница у нас „Пирогов" също не се образуваха опашки в първия ден от задължителното въвеждане на новата система.
Москов: Който не даде отпечатъци, ще плаща
Ако пациент откаже да се идентифицира с пръста си при постъпване в болница, той ще трябва да заплати за алтернативен метод на регистрация. Какъв ще бъде той, ще реши здравната каса, след като се събере достатъчен брой лица, които не желаят да се идентифицират посредством своите пръсти, заяви здравният министър Петър Москов по повод новата задължителна система.
Той обясни, че когато пациент откаже да даде отпечатъци, касата ще организира проверка и неин екип ще бъде в лечебното заведение до един час.
„В момента сме в процес на набиране на количество пациенти, които евентуално биха искали различен вид идентификация. Ако трябва да направим такава за 100 души, които до този момент са отказали, това ще струва определени пари", добави Москов.
12 области без онколози и кардиолози. Пациентите от 12 области в страната не могат да разчитат на кардиолози и онколози, защото там няма такива специалисти. Същевременно България е в първата петица по ракови заболявания и на второ място в Европа по инсулти и инфаркти. Това показва справка на Българския лекарски съюз за областите с най-остър дефицит на лекари, предоставена на „Монитор".
За туморни маркери и специализирани прегледи хората от Търговищко и Разградско пътуват чак до Варна. На тези от Кърджалийско, Хасковско, Ямболско и Смолянско се налага да бият път до Университетската болница в Пловдив или в Многопрофилната в Бургас, за да им направят необходимата диагностика за рак. Софийските лечебни заведения и Плевенската университетска болница пък поемат хората от Видинско, Ловешко и Монтанско. Стотици километри пътуват за контролни прегледи дори тези, които са в тежка и среднотежка форма, тъй като в повечето случаи на месец и половина-два раковоболните трябва да бъдат наблюдавани.
Във Враца онколог няма. На Нина И. се налага да взима през два месеца по един-два дни отпуска, за да води съпруга си на химиотерапия в Университетската болница в Плевен. За всяко пътуване тя трябва да търси и познат с шофьорска книжка, който също да не е на работа, който да ги закара със семейния автомобил, тъй като тя не шофира.
Подобно на тях в университетската болница там всеки трети раково болен е от друга област.
Истинска криза има за лъчетерапевти. С изключение на университетските центрове в София, Плевен, Варна, Пловдив и Стара Загора в останалите областни градове такива специалисти няма.
Инвазивната кардиология в последните години е една от най-предпочитаните специалности от младите лекари у нас заради доброто заплащане, високите технологии и модерни практики. Независимо от това такива специалисти има предимно в университетските центрове, в областни градове са не повече от един-двама, а в градчетата въобще няма такива лекари. Без нито един инвазивен кардиолог са Смолян и Видин, независимо че са областни градове. Освен за кардиолози и онколози истински глад има за лекари от основните специалности - хирургия, неонатология, педиатрия, детска хирургия, съдебна медицина и анестезиология. Детските хематолози са концентрирани предимно в София, Плевен и Пловдив. Нито един детски хематолог няма в Бургас. Там няма специалист по кръвта дори за възрастни. Когато има специфичен случаи, лекарите от Многопрофилната болница изпращат пациентите си директно в столицата. Семейство с осеммесечно бебе, страдащо от таласемия (вид анемия), се налага да пътува през три месеца до София, за да изследват детето и да му преливат кръв. Подобно на тях пътуват още десетина други деца от Бургаска област. Нито един неонатолог няма във Врачанско, Търговищко и Видинско. По един такъв лекар има в Смолянско, Монтанско, Ямболско и Разградско. Затова, когато акушер-гинекологът установи рискова временност, веднага изпраща бременната за хоспитализация в Университетската болница "Майчин дом" в София.
Лекарското ни съсловие застарява, алармираха от Българския лекарски съюз. В Хасково например повече от половината хирурзи и ортопеди са над 60-годишна възраст. Хората с бъбречни кризи от Гоце Делчев и Пиринско бият път до Университетската болница в Пловдив, тъй като в Благоевград нефролог няма. Без бъбречни специалисти са още във Видин, Враца, Ямбол и Разград. В половината страна няма специалисти по обща медицина, 58 на сто от всички тях са в предпенсионна възраст.
6 минути за вот с машина. Избирателите ще имат максимум шест минути, за да гласуват машинно. Това е записано от ЦИК в правилата за произвеждане на машинното гласуване. Тази година такова ще има в 500 секции в цялата страна. На местния вот през 2015 година такива машини имаше само в 50 секции в столицата.
Първоначално, когато гражданите влязат в тъмната стаичка ще имат около три минути, да посочат кой от кандидатите за „Дондуков" 2 предпочитат. Ако не са маркирали нито едно от квадратчетата в е-бюлетината, машината ще издава предупредителен сигнал. В случай, че избирателят и до шестата минута не отбележи своя вот, машината ще спира да работи. Ако се стигне до този сценарий, гражданите няма да имат право на поправка. Те ще трябва да гласуват с хартиена бюлетина.
Важно е да се отбележи, че при машинния вот устройството ще иска да се потвърди избора. Ще се дава възможност и за корекции преди финалното натискане на бутона за гласуване. Апаратът ще издава разписка, върху която ще има специален баркод. По подобие на обикновената бюлетина и тази ще трябва да се сгъне и да се пусне в специална непрозрачна урна.
Самите устройства за гласуване ще бъдат монтирани в секциите ден преди вота на 6 ноември, като ще бъдат тествани поне два пъти в това число и в самия изборен ден. За активирането им председателят на съответната комисия ще получава плик с пароли и ключ. Към всяка машина ще има и бутон, с който да се задейства дистанционно при влизане на избирател в тъмната стаичка.
Избирателите ще могат да гласуват машинно само за президентския вот, но не и за референдума.
ЦИК определи и на кои места в страната ще има машинно гласуване. Такива устройства ще има в три града от всяка област.. В София те са общо 68, като по-голяма част от тях ще са съсредоточени в центъра, както и в Студентски град. В 25-ти МИР в столицата обаче няма да има нито една. Там попадат жилищни райони като „Люлин", „Овча купел", „Надежда", „Красна поляна", както и „Банкя".
Вече са назначени и 16-те допълнителни секции за Великобритания.
Освен това към момента са регистрирани и 39 международни наблюдатели за изборите.
10 избиратели отварят секция в болници и затвори
Поне 10 гласоподаватели са необходими за разкриване на изборна секция в лечебни заведения, затвори, арести, домове за стари хора и други институции за социални услуги. Това се посочва в решение на ЦИК с инструкции към ръководителите на тези учреждения. Определянето на броя и местата на тъмните стаички в тях за президентския вот и за референдума трябва да стане най-късно до 48 часа преди изборния ден в неделя. Шефовете на болници, затвори и домове трябва да уведомят кмета на съответната община и изборната администрация за това, като предадат и предварително изготвените списъци, за да може гласоподавателите в тях да бъдат заличени от тези по постоянен адрес. Ако избирател постъпи в лечебно заведение, арест или друга институция след този 48-часов срок, в деня на вота той пак ще може да пусне бюлетина, като бъде включен допълнително в списъка.
В местата за лишаване от свобода обаче право да гласуват имат само прибраните, които все още нямат влязла в сила присъда.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |