Данък "уикенд" за колите няма да е с твърда ставка. Плоска ставка за данък "уикенд" няма да има. Брюксел е отказал на страната фирмите да могат да избират между два варианта как да облагат фирмените автомобили с право на приспадане на ДДС, които се ползват и за лични цели. Офертата на финансовото министерство беше компаниите или да изготвят свой модел на отчитане, или да се връща само половината ДДС. От думите на финансовия министър Владислав Горанов пред "Капитал" става ясно, че ново искане за разрешение от Брюксел няма да има, защото целта им е първо да се ориентират как фирмите отчитат данък "уикенд".
От отказа следва, че за превозни средства, за които може да се иска приспадане на ДДС, фирмите ще трябва да водят пътни листи, да делят лични и служебни коли и да решат колко да внесат в бюджета като ДДС от стойността на колата при покупка и от разходите по поддръжка около нея. Това създава бюрокрация в компаниите и може да доведе до данъчен тормоз. Но е по-изгодно за дружествата, в които личното ползване почти отсъства. Регистрираните по ДДС фирми са около 300 хиляди.
Защо Брюксел отказа
Отказът на Европейската комисия става ясен от Доклада за касовото изпълнение на консолидираната фискална програма за полугодието на 2016 г. и беше потвърден от Горанов. През пролетта финансовото министерство беше поискало разрешение (т.нар. дерогация) компаниите да могат автоматично и без документи да си признават 50% от ДДС, а останалия да го внасят.
Мотивът за отказа на Брюксел според доклада за бюджета е, че "незадължителното въвеждане на ограничението на правото на данъчен кредит ще продължи неравностойното третиране на определени бизнес активи и няма да опрости събирането на ДДС. В тази връзка България е приканена да преразгледа подаденото искане".
Сходно е и обяснението на финансовия министър: "Подозирахме, че ще откажат, защото това, което искахме, го няма като практика - избор между двата модела. Те казват дерогация подобно на тази, която искате, може, но само ако се прилага един от двата модела. Не може да се даде право на избор дали ще избереш частично приспадане на данъчен кредит или другия модел - да си водиш счетоводство и да преценяваш каква е частта на личното ползване - или едното, или другото."
Идеята накратко беше - ако закупиш автомобил за 50 хил. лв., вместо да ползваш за него 10 хил. лв. данъчен кредит, да ползваш половината, т.е. 5 хил. лв., без данъчните да се интересуват в каква част от времето се кара за лични цели. Но на голяма част от бизнеса 50% признаване за лично ползване му беше неизгодно. И затова управляващите по искане на бизнеса оставиха опция - или 50% приспадане на ДДС, или компаниите да попълват пътни листа и сами за изчисляват колко процента ползват за нуждите на бизнеса и колко - за лични цели. Ако финансовото министерство беше решило да има единствено твърда ставка 50 на 50, две трети от бизнеса щяха да са недоволни, смята данъчен консултант.
Какво следва
"Засега сме оставили да видим как ще се напасне бизнесът към данъка върху личното ползване. Това, което се наблюдава, е, че бизнесът предпочита тези активи, които ги ползва предимно за лични цели, да ги извади от ДДС оборота, т.е да не ползва данъчния кредит за тях. Това беше и целта на инициативата за по-справедлива система на ДДС, защото масова практика беше данъчно регистрираните по ДДС лица да се ползват с предимство пред останалите граждани като плащат частично ДДС", допълва Горанов.
Според данъчен консултант от международната одиторската четворка на теория ЕК не ни ограничава пак да поискаме дерогация. За големия бизнес, който ползва автопарка си предимно за работа, тази опция за 50% връщане на ДДС не вършеше работа, но пък ако бяха избрали 50/50, нямаше да има нужда да поддържат пътни листове, т.е. по-малко бюрокрация, обясни той. Сега просто пада опцията за 50%. Тя беше много изгодна за по-малките бизнеси, които взимат пълния данъчен кредит, но примерно ползват автомобила 90% за лични нужди, пресметна експертът.
Сега компаниите отново са в зона на несигурност - дали данъчните няма да им влязат на ревизия и да не признаят методологията, а оттам и да начислят още данъци. Те имат това право за години назад.
След отказа от Брюксел има и лека колизия между законите. В гласувани промени в Закона за корпоративното подоходно облагане вече има прието разпределение 50 на 50 между фирмено и лично ползване. То обаче важи за колите, за които няма право на данъчен кредит.
Платеното дотук
Данни колко са приходите от данък "Уикенд" в бюджета няма. Информация беше давана само за първите няколко месеца на годината при въвеждането на правилата и сумите бяха символични. Според данъчни бизнесът е извадил от ДДС оборот активите, които ползва смесено. Така в бюджета влиза ДДС като положителен ефект на неползване на данъчен кредит. Консултанти и счетоводители също отбелязват, че ако колите или недвижимостите са били ползвани изцяло за личните цели на собственика, управителя или служителите, в много случаи те вече са продадени на реалния ползвател.
По информация на "Капитал" данъчните също са активни напоследък - както с пряк контакт с компаниите и настояване за повече отчитане, така и с директни проверки. При ревизиите в София например е бил изготвен списък с 5 хил. скъпи автомобила, които се водят на фирми. Проверки ще има има и през имотния регистър, като ще се следят юридически лица, които имат придобити недвижимости.
Държавните военни заводи увеличават продажбите си. Държавните оръжейни компании са повишили продажбите си през първите девет месеца на годината, като продължават тенденцията от предходните тримесечия. Заради зачестилите конфликти в света военната индустрия увеличава производството, което се отразява на резултатите на всички фирми в сектора. Най-силен ръст отбелязва ВМЗ - Сопот, който допреди няколко години беше на ръба на фалита. Търговецът "Кинтекс" също успява да повиши продажбите и да излезе на печалба, след като към средата на годината резултатите му намаляваха. Към края на септември на практика всички военни заводи под шапката на Министерството на икономиката вече са собственост на Държавната консолидационна компания. Единствено предприятията от групата ТЕРЕМ се контролират от Министерството на отбраната.
Рязък скок
Резултатите на ВМЗ показват, че компанията е преодоляла проблемите отпреди няколко години, когато дори не изплащаше редовно заплати. Сега сопотският завод не само увеличава приходите и печалбата си, но също инвестира в нови активи, наема нови работници и намалява задълженията си. Към края на септември продажбите на дружеството нарастват близо четири пъти спрямо година по-рано, а печалбата скача около осем пъти (виж таблицата). От доклада на ръководството става ясно, че "новите изделия имат по-висока рентабилност на приходите, което налага необходимостта дружеството да продължи да разработва и усвоява нови изделия". За последната година персоналът се е увеличил с близо 1000 до малко под 3500 души. Основните пазари на дружеството са в Близкия изток и Северна Африка.
Задълженията на компанията са намалели с близо 32 млн. лв. до 148.5 млн. лв. общо, като по-голямата част от тях са краткосрочни. Това се дължи на намалението на данъчните задължения и тези за социални осигуровки, както и на изплатеното задължение по отпуснат кредит от Първа инвестиционна банка, който беше малко под 8 млн. лв. към края на миналата година. По-рано тази година компанията изплати и 6.9 млн. лв. дългове към ЕСО и НЕК. Търговските задължения са основно аванси от клиенти, за които се изпълняват договори. До края на годината ВМЗ има поръчки на стойност 120 млн. лв.
Компанията е увеличила нетекущите си активи с близо 24 млн. лв., става ясно от доклада. В момента ВМЗ продължава да инвестира в закупуването на нови машини и съоръжения, транспортни средства и стопански инвентар за 17.7 млн. лв., както и в реновиране на сгради за близо 8 млн. лв. По-рано тази година бяха отворени още два цеха в Иганово, които да поемат увеличените поръчки.
Търговски ръст
С над една четвърт нарастват продажбите на търговеца "Кинтекс", който към средата на годината отчиташе спад. През третото тримесечие компанията е получила плащания по изпълнени договори, което се е отразило на резултатите. Дружеството изнася боеприпаси, въоръжение и резервни части за Алжир и Индия, като общата стойност на доставките е около 15 млн. евро. Печалбата на компанията към края на септември нараства с близо 50%.
Основният проблем, който отчитат от ръководството, е силната конкуренция както от участието на български производители на международните пазари, така и от силните позиции на мощните чуждестранни производители. В същото време компанията изпитва недостиг на паричен ресурс, с който да финансира бъдещи договори. Освен че голяма част от финансовия ресурс е използван за банкови гаранции и аванси към производители, "Кинтекс" има и 12.4 млн. лв. блокирани средства във фалиралата Корпоративна търговска банка. В края на септември парите и паричните еквиваленти намаляват до 11.3 млн. лв. от 29.6 млн. лв. година по-рано.
Оперативната печалба на дружеството нараства близо три пъти на годишна база до 9.9 млн. лв. и е значително по-висока от нетния резултат, върху който влияние оказват увеличените разходи за лихви и загубите от промяна на валутните курсове. Освен в евро договорите на компанията са фиксирани и в щатски долари.
Развойно предприятие
НИТИ - Казанлък, което се занимава с развойна дейност и производство, също увеличава леко продажбите си. Макар че печалбата на предприятието намалява, причината за това са отписани задължения за 664 хил. лв. през съответния период на 2015 г. В същото време компанията отчита ръст на разходите с около 200 хил. лв., което се дължи на производството на по-материалоемка продукция и повишените разходи за труд заради увеличаване броя на заетите и на заплатите, става ясно от доклада на ръководството. Към края на септември компанията е успяла също окончателно да изплати задълженията си, които подлежат на принудително изпълнение.
Групата ТЕРЕМ
Въпреки ограничения брой договори, възлагани от Министерството на отбраната, групата ТЕРЕМ отчита по-голям обем продукция и приходи от продажби благодарение на постепенното увеличаване на договорите с външни клиенти, става ясно от отчета на компанията. За деветте месеца на годината обемът на произведената продукция се увеличава с 61%, а общите продажби се повишават с 54% до 71.8 млн. лв. Агрегираната печалба на групата е 4.3 млн. лв. Самото дружество ТЕРЕМ също увеличава продажбите си на годишна база, но печалбата му намалява.
В доклада на ръководството се посочва, че въпреки добрите резултати някои дъщерни дружества не са осигурени в оптимална степен с договори, а част от тях изпитват епизодични ликвидни затруднения. В групата влизат шест дъщерни дружества, като четири от тях са на печалба за деветмесечието. Най-висок е резултатът на "ТЕРЕМ - КРЗ Флотски арсенал Варна" (2.7 млн. лв.), а "ТЕРЕМ - Овеч" в Провадия и "ТЕРЕМ - Цар Самуил" в Костенец излизат на загуба за периода.
Задълженията на групата са намалели с близо 10% през тази година до 16.2 млн. лв. към края на септември. Броят на работниците общо във всичките предприятия остава без промяна (около 1500 души), но заплатите са били увеличени със средно 8%, става ясно от отчета.
Новият акционер
С няколко решения на министъра на икономиката Божидар Лукарски тази година държавата внесе правото си на собственост във военните заводи в капитала на Държавната консолидационна компания (ДКК). Първо беше прехвърлено НИТИ, по-късно през лятото "Кинтекс" също стана дружество на ДКК, а в края на септември беше апортирано и участието във ВМЗ. Към ДКК, което беше създадено за заобикаляне на закона, който изисква парите от приватизация да влизат в Сребърния фонд, преминаха и още десетина други дружества, най-същественото от които "Ел Би булгарикум". Официалното обяснение на икономическото министерство беше, че така компаниите ще се управляват по-добре. Реално обаче сега държавният холдинг използва тези активи като залог, с който да осигурява финансиране.
Към края на септември общите приходи на ДКК (основно финансови) намаляват до 2.2 млн. лв. от 2.8 млн. лв. преди година, когато е имало продажба на активи. Почти целият резултат сега идва от дивидента от 2 млн. лв. от "Ел Би булгарикум", а останалата сума е от лихви по договори с "Кинтекс" и "Авионамс". Последното е потенциална част от държавния холдинг, който спечели търга, организиран от частен съдебен изпълнител по искане на синдиците на фалиралата Корпоративна търговска банка. Процедурата обаче се обжалва и сделката все още не е финализирана.
Печалбата на ДКК нараства до 1.2 млн. лв. от 672 хил. лв. за същия период на миналата година. Към края на септември компанията има 28.3 млн. лв. задължения, които произтичат почти изцяло от кредита, получен от Българската банка за развитие за покупката на "Авионамс".
Успехът на референдума виси на 13 792 липсващи плика. Грешки в протоколите на избирателните комисии и противоречия между Изборния кодекс и закона за прякото участие на гражданите в държавната власт хвърлиха огромна сянка на съмнение върху резултата на референдума. Инициаторът на допитването Слави Трифонов обвини Централната избирателна комисия в "чудовищна манипулация". От комисията призоваха за спокойствие, докато не бъдат готови окончателните резултати.
Спорът е за 13 792 гласа, които ЦИК отказва да включи в избирателната активност за референдума, защото бюлетините са пуснати без плик в урните. За да бъде референдумът задължителен за депутатите, на него трябва да са гласували поне 3 500 585. Ако спорните гласове бъдат извадени, броят на гласувалите пада на 3 487 428 и резултатът не е задължителен. Ако се включат, минимумът е изпълнен.
На референдум се гласува с бюлетина в плик, а в Изборния кодекс изрично е записано, че броят на гласувалите избиратели се определя от броя на намерените в урните пликове. От началото на демокрацията при избори действа принципът "един глас е равен на един плик". Затова и ЦИК е дала инструкции на СИК намерените бюлетини без плик да се броят като невалидни, несъществуващи, а не като недействителни (активността на изборите се определя от сбора на действителни и недействителни бюлетини). Законът за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление обаче изисква бюлетина, намерена в кутията без плик, да се брои за недействителна, т.е. да се включи в определяне на избирателната активност (чл.19, ал.1). Законодателят даже е повторил този текст в чл. 38, ал.1.
Още в изборния ден имаше сигнали, че в някои секции се раздават бюлетини без плик. На някои места това вероятно е било направено поради грешка на комисията, на други - поради липса на пликове. И в двата случая това води до глас, който не се отчита. В други случаи, за които призна самата ЦИК, секционната комисия просто е допускала грешки, като е отбелязвала в протоколите, че действителни бюлетини са намерени без плик. Ако в секциите не е имало достатъчно пликове, за това е виновен кметът на общината, който по закон (чл. 35) е длъжен да осигури снабдяването на секционните комисии с пликове, кутии, бюлетини, протоколи и кабини за тайно гласуване.
Заради всичко това Трифонов излезе с открито писмо, в което се казва: "Уважаеми сънародници, в момента един от основните слуги на политическата класа - ЦИК, извършва чудовищна манипулация с гласуването за референдум. ЦИК реално е в услуга на политическата класа и очевидно е получила заповед да саботира референдума. Уважаеми зрители, спите ли? Колко още доказателства трябва да получим, че сме изправени едни срещу други?! От едната страна народът, от другата - политическата класа и техните слуги!".
От ЦИК заявиха, че обработката на протоколите все още продължава и че окончателните данни от референдума ще станат ясни до петък. "Засега няма да коментирам конкретни данни, защото работата по протоколите продължава", заяви говорителят на ЦИК Цветозар Томов. И обеща ЦИК да качи абсолютно всички протоколи на сайта си. "Там броят на намерените в урните бюлетини без плик ще бъде подробно описан. Тогава медиите ще могат да преценят дали ЦИК извършва "чудовищна манипулация". Една бюлетина може да бъде намерена в урната без плик, ако е изпаднала от него, ако е пусната без такъв, защото в секцията е нямало, и ако е пусната умишлено без плик, което е нарушение на закона. ЦИК има информация за секциите, в които са липсвали пликове. Всеки един от казусите се разглежда и предстои да излезем с решение по всеки", допълни Томов.
На сайта на ЦИК обаче вече има окончателни резултати от референдума при 100% обработени протоколи. Според ЦИК на първия въпрос - за въвеждането на мажоритарна система в два тура, са гласували 3 488 258 души, на втория - за задължителното гласуване, са гласували 3 488 605 души, а на третия - за намаляване на субсидията на партиите - 3 488 154 души. Не е ясно защо има разминаване в цифрите. Те би трябвало да са еднакви, защото и при трите въпроса се отчитат всички действителни, недействителни и празни бюлетини.
Поправки
Графите с недействителни гласове в редица протоколи за референдума са поправяни, показа проверка на "Сега". Става дума за вот, преброяван по разпоредбите на ЦИК като "без отговор, посочил и двата, неотбелязан или не може еднозначно да се определи". Такъв тип глас се смята за недействителен спрямо въпроса - участва в определянето на избирателната активност, но не влияе на "да" и "не". Драскането в протоколите е в двете посоки - и увеличаване, и намаляване.
В 49-а секция във варненския район "Одесос" например след зачеркване този тип гласове растат от 8 на 14 при въпроса за мажоритарната система и от 9 на 20 при другите два. В съседната секция 50, където след драсканици избирателите се увеличават от 561 на 974, недействителните гласове за мажоритарната система от 9 стават 68 и от 8 на 65 при питането за субсидията. В 30-а секция в пловдивския квартал "Изток" такива гласове намаляват - от 25 на 14 при мажоритарната система и от 42 на 38 за субсидията. Не са подминати от нарушения и малките селища, където едва се намират гласуващи хора. В родопското село Яврово, родно на Николай Хайтов, тези недействителни гласове са увеличават от 0 на 4 за мажоритарната система и от 0 на 8 за другите питания. В Галиче, където се вихри Ценко Чоков, посоката е обратна - намаление.
Таксите ще продължат да растат, прогнозира банкер. Банковите такси в световен мащаб ще продължат да се качват, прогнозира Петър Андронов, председател на Асоциацията на банките в България и шеф СИБанк. Той обаче уточни, че тенденцията се отнася само за услугите с "живи" пари, а електронното банкиране ще става все по-евтино.
Статистиката потвърждава, че и в България трезорите все повече печелят не от лихви, а от такси и комисиони. "Приходите в банковата система постепенно променят своята структура. През 2010 г. нетният доход от такси и комисиони носи 19.3% от общия доход от основна дейност на банките, а в края на август 2016 г. този дял достига 22%", коментира наскоро за в. "Сега" финансистът Григор Сарийски.
"Като се изключат таксите, пряко свързани с кредитиране, наистина има поскъпване на повечето банкови услуги - откриване и обслужване на сметка, теглене от банкомат и т.н. Данните, които "Банков надзор" публикува, показват, че увеличението на таксите е една от най-стабилните тенденции в българския банков сектор. От 2010 г. насам нетният доход от такси и комисиони в банките се увеличава средно с по 26 млн. лв. годишно и темпото се ускорява", посочи още Сарийски.
Размерът на съществуващите такси, които събират банките за различни услуги, непрекъснато се покачва и това е тенденция в световен мащаб. Тя ще продължи за услугите, при които се обработват налични пари, а банките все повече ще насърчават клиентите си да прибягват до безналични разплащания, обясни Андронов вчера по БНТ.
"Технологиите променят всички области и няма как банките да останат незасегнати", коментира преди месеци председателят на банковата асоциация. В Исландия например вече може да вземете ипотечен кредит по телефона. За тази цел обаче трябва да има публичен регистър на ипотеките, хората трябва да имат електронен подпис - у нас трябва да се случат много неща, за да стигнем до това ниво", подчерта Андронов. По думите му, настъпва времето на т.нар. многоканално банкиране - да могат да се ползват едни и същи банкови услуги по различни начини - в банковите офиси, телефон, компютър, колцентрове. Банкерът разказа, че за да подобрят киберсигурността, банки наемат хакери, които да пробват да разбият системите им за сигурност.
Мода
Над 40% от европейците вече редовно проверяват баланса по сметките си онлайн или чрез е-приложение на банката, а 45% са използвали мобилно устройство, за да преведат пари на приятели или роднини. Това показва проучване на Visa, проведено в 19 европейски страни. Според него само за година броят на хората, ползващи мобилните си устройства за разплащане, е скочил тройно. 54% от анкетираните вече редовно плащат стоки и услуги през смартфони, лаптопи и таблети. Най-често през мобилни устройства се плащат битови сметки (53%), билети за автобус и влак (47%), по-скъпи покупки, като почивки или мебели (44%), храна за вкъщи (40%), музика, телевизионни предавания и филми (36%). България не е включена в това изследване.
ЦИК не призна референдума - брои пликове, а не подписи. 13 157 гласа не стигат, за да стане референдумът, иницииран от тв водещия Слави Трифонов, задължителен. И трите въпроса в него обаче влизат за обсъждане в парламента. Това става ясно от данните на ЦИК при 100% обработени протоколи в РИК. Данните не са окончателни, предстои повторното им въвеждане в ЦИК.
Веднага след обявяване на данните Трифонов обвини ЦИК в чудовищна манипулация. Той изпрати открито писмо, в което обяснява, че броят на гласувалите в допитването е 3 501 220 и то трябва да е задължително, но от ЦИК са извадили 13 792 гласа, които били пуснати без плик, и така референдумът не е минал нужния праг.
Според данните на ЦИК в допитването са участвали 3 487 428 българи, а избирателната активност е 50,59%. "Уважаеми сънародници, един от основните слуги на политическата класа - Централната избирателна комисия, извършва чудовищна манипулация с гласуването за референдум. Общият брой на гласувалите е 3 501 220. За да е задължително решението, са необходими 3 500 585 гласа. Т.е. референдумът е успешен и решенията му са задължителни. ЦИК иска да извади 13 792 гласа, за да обяви референдума за незадължителен. Това е нарушение на закона. ЦИК искат да извадят тези бюлетини, защото били пуснати в урните без плик. Но законът не изисква само действителни бюлетини при отчитане на избирателната активност. А отчита всички гласове", пише Трифонов.
В откритото му писмо се посочва също, че много хора не са могли да гласуват, защото "ЦИК прекрати изборния ден, преди да гласуват всички". Той напомня, че ЦИК е махнала изискването за поставяне на печат и на бюлетините за референдума, както и видеонаблюдението от изборните секции. "ЦИК реално е в услуга на политическата класа и очевидно е получила заповед да саботира референдума. Уважаеми зрители, спите ли? Колко още доказателства трябва да получим, че сме изправени едни срещу други. От едната страна народът, от другата - политическата класа и техните слуги", пита Трифонов.
"Избирателната активност за референдума се определя според броя пликове, тъй като в чл. 20, ал. 1, т. 6 от Закона за прякото участие на гражданите един глас е равен на един плик, без значение дали е действителен, или недействителен. Това са междинни данни. Изчакайте окончателните", заяви говорителят на ЦИК Александър Андреев.
При нужда ЦИК може да отвори чувалите с бюлетините на секциите, в които има голям брой пуснати бюлетини за референдума без пликове. "Това не са окончателни резултати, а данни от първото въвеждане на резултатите от протоколите на секциите в РИК. В ход е второто въвеждане на данните от гласуването, след това ЦИК ще направи анализ на несъответствията и ще провери всяко съмнение за техническа грешка и когато се установи, че има такава, ще ги отстрани", каза говорителят на ЦИК Цветозар Томов.
Имало случаи на бюлетини без пликове и пликове без бюлетини. И в двата случая такъв вот е недействителен. Трябва да се установи в кои от случаите става дума за гласове, които са изпаднали от пликовете. Освен това в изборния ден имаше няколко сигнала, че секционни комисии не са давали на избирателите освен бюлетина за референдума и задължителния плик. "Всеки съмнителен случай, при който има голям брой получени бюлетини без пликове, ще бъде проверен от ЦИК и ще се установи доколко тези случаи се дължат на технически грешки в протоколите. При нужда ЦИК има право и да отвори чувалите с бюлетините и да провери отново гласовете", добави Томов.
Според експерти е възможно причината за бюлетините без пликове да се дължи на това, че част от членовете на секционните комисии са пренасяли механично в протоколите броя на гласувалите според подписите в избирателния списък в графата за брой пликове.
71,94%, или 2 509 340 българи, са подкрепили въвеждането на мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура, сочат данните на сайта на ЦИК. С "не" са отговорили 16,06%, или 560 261 души. Без еднозначен отговор са 330 894, или 9,49%, а недействителните са 87 763, или 2,52%.
На въпроса дали да се въведе задължително гласуване на избори и референдуми, "да" са отбелязали 61,89%, или 2 158 981 избиратели. Гласувалите отрицателно са 905 689 души, или 25,96%. Без еднозначен отговор са 9,64% от гласовете, или 336 172, а недействителните бюлетини са 87 763, или 2,52%.
72,16% подкрепят намаляването на партийната субсидия на 1 лв. за всеки действителен глас на парламентарни избори. С "да" на въпроса са отговорили 2 516 893. С "не" са гласували 523 755 души, или 15,02%. Гласовете без еднозначен отговор са 359 743, или 10,31%, а недействителните - 87 763, или 2,52%. 77 002 българи са участвали в гласуването за референдума в чужбина. 76,40% от тях подкрепят въвеждането на мажоритарна система, за задължителен вот са 66,34%, а за намаляване на партийната субсидия 75,89%.
Индустрията притеснена от недоговорен газ. Индустриалните енергийни консуматори са силно обезпокоени от изявленията на изпълнителните директори на "Булгаргаз" ЕАД и "Овергаз Мрежи" АД за упражнен натиск върху "Булгаргаз" ЕАД от страна на "Овергаз Мрежи" АД, чрез незаявяване на доставки на природен газ за 2017 г. в договорения срок и опити за индивидуално предоговаряне на условия по договора за обществена доставка, валидни за всички клиенти на дружеството в страната. Това се казва в отворено писмо до вицепремиера Томислав Дончев от Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори. То е с копие до министъра на енергетиката Теменужка Петкова, председателя на енергийната комисия в парламента Делян Добрев, председателя на КЕВР Иван Иванов и до председателите на АИКБ и КРИБ - Васил Велев и Кирил Домусчиев.
В него се казва още: Опасяваме се, че незаявяването на доставка на природен газ за нуждите на "Овергаз Мрежи" АД ще доведе до ситуация, подобна на причинената от същото дружество в края на 2015 год., когато на 31 декември 2015 г. то заяви цялата си годишна консумация за 2016 г. към "Булгаргаз" ЕАД, поради спрени доставки от техния доставчик. Ако подобно заявяване на обеми природен газ след изтичане на срока по договора за обществена доставка отново бъде позволено, финансовите последствия за всички крайни клиенти на природен газ в България ще са още по-тежки.
Съгласно действащото законодателство "Булгаргаз" ЕАД осъществява обществена доставка при условия, съответстващи на договорите му за покупка на природен газ. Следователно при евентуално заявяване на допълнителни непредвидени количества, извън договорените с неговия доставчик "Газпром Експорт", в конкретния случай за нуждите на "Овергаз Мрежи" АД, гъвкавостта по договора за цялата предстояща 2017 г. за надзаявяване без финансови санкции за "Булгаргаз" ще бъде до голяма степен, ако не и изцяло изчерпана. Общественият доставчик няма да може да предложи каквато и да е гъвкавост към крайните клиенти в България. Това ще доведе до невъзможност през предстоящата година за изпълнение на увеличени заявки за доставка от останалите клиенти на "Булгаргаз" без налагането на финансови санкции върху тях.
Също така, незаявяването на количествата природен газ в договорения срок от страна на "Овергаз Мрежи" АД неизбежно ще нанесе допълнителен финансов удар върху всички останали клиенти на обществения доставчик поради факта, че за обемите природен газ, необходими за удовлетворяване „непредвидените" нужди на съответното газоразпределително дружество, "Булгаргаз" не разполага с осигурен капацитет за пренос през територията на Румъния за 2017 г. За да бъде в състояние да осъществи евентуална доставка, "Булгаргаз" ще бъде принуден да участва в нови търгове за разпределение на краткосрочен капацитет за пренос, чиято цена неколкократно надвишава цената за годишен капацитет. "Булгаргаз" успешно осигури през септември 2016 г. евтин годишен капацитет за всички останали клиенти, подали навреме своите заявки.
Съществуващата нормативна рамка не предвижда механизъм, по който допълнителните разходи за капацитет на "Булгаргаз" да бъдат прехвърлени върху конкретния причинител и следователно ще бъдат разпределени върху всички клиенти чрез увеличение на регулираната цена за обществена доставка в следващия ценови период. Накратко казано реално поскъпване за всички, заради едно дружество в т.ч. и за топлофикационните дружества.
В тази връзка настояваме Комисията за енергийно и водно регулиране да се сезира и след подробен анализ на съществуващата нормативна рамка и подписаните договори за доставка между "Булгаргаз" ЕАД и "Газпром Експорт", както и между Обществения доставчик и "Овергаз мрежи" АД, да предприеме незабавно необходимите действия в т.ч. евентуално изменение на начина на образуване на цената за обществена доставка на природен газ, с цел всички допълнителни финансови разходи, свързани с осигуряване на нужния капацитет за пренос, както и всички претърпени финансови санкции за неспазения договорен срок да се поемат изцяло от виновно причинилия ги.
Уважаеми господин Дончев, Адресираме това писмо до Вас, тъй като проблемът засяга две значими теми: - конкурентоспособността на индустрията - цената на отоплението за населението.
В заключение бихме желали горещо да приветстваме усилията на всяко газово дружество да осигури алтернативна доставка на газ в България с цел либеразирация на пазара. Но не за сметка на „изяждане" на гъвкавостта на Обществения доставчик или на финансови санкции, споделени от всички клиенти.
Издигат 110-метрови мостове по лот 3.2 на AM „Струма". Максималната височина на виадуктите по лот 3.2 от автомагистрала „Струма" ще бъде 110 метра - близо три пъти повече от Аспаруховия мост край Варна. Това се разбрало по време на представянето на идейния проект за така наречения „източен вариант" на лота, което се състояло на заседанието на Комитета за наблюдение на строежа на аутобана.
Този вариант бе приет като компромисен след години спорове между представителите на строителния бранш и няколко екологични организации.
Причина за разногласията стана маршрутът през Кресненското дефиле, който съвпада с голяма част от лот 3.2.
Участници в заседанието на комитета, което се състоя в сградата на Агенция „Пътна инфраструктура", разказаха пред „Труд", че е показано виртуално как ще изглежда участъкът от Крупник до Кресна.
По време на сбирката от АПИ са обяснили, че „източният вариант" е тежък за реализация, защото денивелацията на терена е голяма, като на някои места от 200 метра трябва да има изкачвания на 600 метра. Общата дължина на мостовете ще е около 3500 метра, прогнозирали от пътната агенция. Височината на седем от тях ще е голяма, допълнили експертите.
От ведомството изразили надежда докладът по оценката за въздействие върху околна среда, без която не може да започне реализацията на проекта, да бъде внесен в Министерството на околната среда и водите до края на януари.
Поредни разправии: Сбирката приключила със скандал
И този път заседанието на комитета за наблюдение не минало без скандал, разказаха пред вестника участници обсъжданията.
При разправията се стигнало до взаимни обвинения на представителя на Института за зелена политика Петко Ковачев и изпълнителния секретар на политическия клуб „Екогласност" Емил Георгиев. Двамата си разменили обиди - Ковачев нарекъл Георгиев „ченге", а засегнатият го призовал да му каже това „отвън". Заради ситуацията директорът на Управителния съвет на АПИ Лазар Лазаров побързал да прекрати заседанието.
Петко Ковачев е част от кръга около бившия шеф на Природен парк „Витоша" Тома Белев, откъдето настояваха за реализацията на 15.2 км тунел през Кресненското дефиле. Проектът бе отхвърлен от общността на учените и от експертите от строителния бранш като скъп (над 1 милиард евро) и опасен, заради земетръсната територия (Кресненския разлом). Отделно при прокопаването му може да започне излъчване на радиоактивния газ радон.
Впоследствие бе предложен „източния вариант". Той предвижда едната посока на движение - от Кресна към Симитли, да минава по настоящето трасе, което ще бъде ремонтирано, а другото платно - от Симитли до Кресна ще бъде изнесено в източна посока по изцяло нов терен, който преминава около селата Брежани, Стара Кресна и Ощава.
Реализацията възможна до 2020 година
Още на предишното заседание на комитета директорът на УС на АПИ Лазар Лазаров прогнозира, че ако няма жалби лот 3.2 може да бъде готов до 2020 година, като така изграждането на целия аутобан ще бъде приключено.
В другия случай - при забавяне, държавата ще претърпи огромни финансов загуби, които може да надхвърлят милиард лева.
Пазаруваме повече храна и цигари. Българинът купува повече храна, напитки и цигари, сочат данни на Националния статистически институт (НСИ). През септември 2016 г., спрямо същия месец на 2015 г., има ръст от 7% в продажбите на храни, напитки и цигари. При облеклото, обувките и кожените изделия отчитат увеличение с 14,5%, а при лекарствата с 6,2%.
Намаление има при търговията с компютърна и комуникационна техника с 4,8%, и мебели и стоки за бита с 4,2%. А в същото време статистиката показва, че има увеличено промишлено производството на компютърни и комуникационни техники с 11,4% през септември 2016 г. спрямо същия месец на миналата година.
Оборотът в търговията на дребно нараства
Оборотът в търговията на дребно нараства с 2% на годишна база, а на месечна, спрямо агуст 2016 г. намалява с 0,2%. През септември тази година, спрямо август продажбите се увеличават само при търговията с облекло, обувки и кожени изделия с 1,3%. По-значително намаляват продажбите на мебели и стоки за бита - с 2,3%, компютърна и комуникационна техника и търговията на дребно чрез поръчки по пощата, телефон или интернет с 1,8%. Предварителните данни на НСИ показват спад в промишленото производство през септември с 0,2% в сравнение с август 2016 г.
Министерски рейд за Цачева. Рейд в страната за представяне работата на кабинета започнаха министрите. Представянето на резултатите от управлението е най-добрата подкрепа за кандидатпрезидентската двойка на ГЕРБ Цецка Цачева и Пламен Манушев, отчели в предизборния щаб. Втори ден основните политически говорители на управляващите са също министрите. Пълна мобилизация за балотажа, обяви в изборната нощ премиерът и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов. Така до балотажа кампанията е в ръцете на министрите. Финансовият министър Владислав Горанов разказва в детайли бюджета за 2017 г. и увеличените пари на учители, лекари, общини. През целия вчерашен ден министри коментираха изборните резултати от различни точки на страната и пред камерите на всички телевизии.
"Има два милиона негласували българи, ако отидат до урните в неделя, изборите могат да се преобърнат", каза вицепремиерът Румяна Бъчварова, която присъства на професионалния празник на полицаите. "Призовавам гражданите да гласуват на втория тур, правейки рационален избор. За местната власт е много важно това правителство да продължи да работи", отбеляза в Сливен министърът на земеделието Десислава Танева.
"Не съм привърженик на предсрочните избори и не смятам, че трябва да има такива в този момент", заяви вицепремиерът и министър на образованието Меглена Кунева пред Би Ти Ви.
"ГЕРБ може и има още какво да даде на хората. Цецка Цачева е кандидатът, който притежава нужните качества - балансьор, изключителен юрист, спокоен човек", изтъкна качествата на кандидата на ГЕРБ и регионалният министър Лиляна Павлова. Графиците на министрите показват, че те ще имат събития почти всеки един ден до балотажа.
Нова подкрепа от политически сили получи в същото време кандидатът на ГЕРБ за "Дондуков" 2 Цецка Цачева. Зад нея и вицеадмирал Пламен Манушев застанаха "Обединени земеделци". Те разговаряха вчера с кандидатпрезидентската двойка и обявиха, че им дават своята категорична подкрепа. "Изборите в неделя не са само битка между БСП и ГЕРБ, а битка за пътя на България. Вие сте кандидатите на дясното и обединените земеделци са с вас, защото не можем да позволим България да бъде върната назад в развитието си. Това е наша кауза и ние ще водим тази битка заедно с вас", посочи председателят на партията Петя Ставрева. В понеделник пълната си подкрепа за дясната кандидатпрезидентска двойка дадехо партиите от Реформаторския блок без групичката на Радан Кънев. Гражданският съвет на блока, който Кънев контролира и който често проявява опозиционност, обаче също даде знак, че подкрепя Цачева. Съветът обяви, че е против кандидата, подкрепен от БСП - ген. Румен Радев. Гражданският съвет призова Трайчо Трайков да се срещне с Цачева. Нещо, което той съобщи вчера, че ще направи.
Цачева разговаря и със служители на предприятие в София. "Има само две възможности - да продължим по пътя на стабилността с ГЕРБ и правителството на Бойко Борисов или да влезем в спиралата на предсрочни избори и политическа криза с БСП и ДПС", предупреди претендентът за "Дондуков" 2. По-рано през деня Цачева призна и какви забележки е получила от предизборния си щаб. "Критикуваха ме, че съм се затворила само в компетенциите на държавния глава. Но няма как да обещая, че пенсията ще стане 300 лева", посочи тя пред Нова тв. Според Цачева ГЕРБ изостава в резултата заради популизма на другите. "Ако е загуба, когато говориш истината, значи сме загубили. Имаше много манипулации. Това е едно говорене, което може да си позволи само човек, който знае, че няма да е президент", заяви Цачева. Друг упрек на щаба към нея е бил, че води прекалено толерантна кампания за разлика от останалите. "Заради активните хора влязох в изборите. Исках състезание, получи се битка. Ще я водя заради тях", се зарече Цачева.
От 2018 г. :Вдигат такса смет за гражданите. Такса смет за гражданите ще бъде повишена постепенно, като първото увеличение ще бъде от 2018 г., стана ясно от думите на министъра на финансите Владислав Горанов пред "Медиапул". Наред с това ще се намали такса смет за бизнеса. От години бизнесът настоява да се направи тази промяна и да се приложи принципът замърсителят плаща.
"Новият модел за такса смет, който се залага в закона, предвижда постепенно пребалансиране на тежестта на таксата между бизнеса и гражданите. Ако трябваше да се направи рязко, щеше да е изключително тежко в началото, защото вероятно щеше да доведе до намаляване в пъти на тежестта за бизнеса и увеличаване в пъти на тежестта за населението. Затова и моделът, който сме предвидили, се базира на плавен преход", казва министър Горанов.
Той посочва, че след приемането на бюджета за следващата година в парламента ще бъдат задвижени измененията за такса смет, но те вероятно няма да се прилагат от 2017 г.
Министър Горанов съобщава, че до момента не е одобрил нито един оздравителен план на 36-те общини, които са в процедура на финансово оздравяване. "Има по-добри и по-лоши планове. С най-голяма степен на готовност е Сливен, но и там има нужда от доуточняване", заявява той.
Щорм помете Хасково и Димитровград. Силен вятър със скорост между 90 и 100 км в час удари Хасково и Димитровград и причини разрушения и паника. Районът между жп гарата и битака в Димитровград остана затворен за часове от полицията, след като вятърът помете покрива на спортната зала. Откъртени са ламарини и релси, на които се е крепяла конструкцията. Полицейски ленти спряха движението около залата.
„Беше страшно, чухме тътен и звук от стържещ метал. Включиха се масово алармите от сотовете на магазините от битака. Помислихме, че има взрив, после видяхме огромните ламарини паднали на земята", казаха очевидци.
Покривът на залата е в окаяно състояние от години. Община Димитровград е спечелила проект и дори е избрала изпълнител за цялостното й реновиране. „Дал съм заповед да бъдат премахнати всички опасни стърчащи ламарини и метални късове", каза кметът Иво Димов.
Днес по обед на мястото пристигнаха пожарникари и полиция, както и техника, която да разчисти.
Ламарините са се стоварили откъм дясната страна на фасадата на залата. Там има плътен ред от магазини от битака в Димитровград.
„Истински късмет е, че ламарините паднаха в делничен ден. В петък, събота и неделя тук няма игла къде да пуснеш от хора. Щеше да стане кървава баня", казаха местни търговци.
Паника имаше и в Хасково, където силният вятър откърти част от топлоизолацията на блок 20 в кв. „Орфей". И там за щастие няма пострадали от падането на тежките късове мазилка и изолация.
На много места има прекършени клони и дървета, съборени табели и рекламни пана. Според местните метеоролози вятърът е достигнал около 115 км в час в Хасково. Вятърът в Хасково може да се определи като щорм по скалата на Бофорт, ползвана от метеоролози и моряци. Вятър с такава сила нанася повреди по сгради и съоръжения. Ураган е вятър със скорост по-голяма от 32,7 м/сек, обясниха метеоролозите.
Въпреки опасния вятър работници са се катерили по скелета и са санирали блокове на ул. „Ком" в Хасково, съобщи местният сайт haskovo.net. Информацията предизвика вълна от възмутени коментари в социалните мрежи, че се рискуват животът и здравето на хората.
Шест сигнала, свързани със счупени от силния вятър клони, са постъпили досега в оперативно звено „Аварийно-спасителни дейности" към Столичната община, съобщи шефът му Красимир Димитров пред Фокус. Екипите са посетили кварталите „Надежда", „Красно село", „Овча купел". Във връзка със сигналите той уточни, че има едно паднало дърво, а другите са били свързани с паднали огради на строителни обекти. Гражданите и фирмите са предупредени да укрепват оградите си, строителните площадки и скелетата, както и билбордовете. По официални данни на синоптиците от БАН най-високи пориви на вятъра са регистрирани в Хасково - 22 м/сек към 11 часа. В Стара Загора и Кърджали са отчетени по 20 м/сек. В Смолян - 18 м/сек, в София - 16 м/сек, във Велико Търново вятърът е бил 17 м/сек. Имало е много големи количества дъжд, най вече в Северозападна България.
10 долара на час за студент зад бара в Калифорния. По около 10 долара на час като барман в Калифорния могат да изкарват БГ студентите на бригада в САЩ. Това разказа за „Монитор" Светлан Данев от програмата за междукултурен обмен Work and Travel (WAT). Днес ще бъдат представени първите оферти за студентска бригада в САЩ за лято 2017 по време на първото тематично изложение, което ще се проведе в хотел „Витоша" в Студентски град.
Топдестинация за бригада остава Аляска, като там заплащането на час удря 10,99 долара. Тенденция през последните години е студентите да си уреждат стаж след завършване при работодателите, при които са били на бригада, разказа още Светлан Данев.
По програмата WAT всяка година пътуват около 6000 български младежи. Шефката по проекта „Световно образование" Ирина Христова пък разказа как в последно време все повече задочници се интересуват от бригада, макар да нямат право да заминат да работят, защото програмата допуска само студенти в редовно обучение.
По време на изложението мераклиите да работят отвъд Океана ще могат да получат пълна информация за изискванията и възможностите на програмата за междукултурен обмен Work and Travel, както и варианти за финансиране на пътуването, избор на работни оферти, условията на труд и живот в отделните щати и всичко свързано с живота зад океана. Участие в изложението ще вземе и Лорен Джонсън, вицеконсул на САЩ в България, която от 13 ч. ще се срещне с българските студенти. Дали студентската програма ще продължи, всъщност зависи от това кой ще спечели изборите за президент в САЩ.
Както стана ясно, според официални документи от предизборната кампания на Доналд Тръмп, ако той стане следващият американски президент, ще бъдат прекратени J-1 програмите. Това на практика означава, че българските студенти няма да имат възможността да се обучават или работят на територията на Съединените щати.
По време на изложението ще бъдат проведени и обучителни семинари за това как кандидатите да си изготвят успешно CV за намиране на работа в Америка и какви потребителски кредити могат да ползват, за да финансират пътуването си.
Професионални консултанти ще се срещнат със студентите, за да ги запознаят със спецификата и възможностите за работа в различните щати на Америка като Аляска, Ню Джърси, Охайо, Ню Йорк и др. Свои специализирани продукти за студенти ще представят застрахователни и самолетни компании. Студенти, които вече са пътували по програмата, ще споделят собствен опит при избор на работни оферти и ще предоставят полезни съвети на пътуващите за първи път.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.856860 |
GBP | 2.351940 |
CHF | 2.087550 |