Светът с Доналд Тръмп. След дълга, изпълнена с яростни нападки и нереални обещания кампания Америка избра президент. И той не е соченият в повечето от предварителните прогнози фаворит. Кандидатът на републиканците Доналд Тръмп, за когото 61% от американците казваха, че не е подходящ за президент, изненада всички със силното си представяне и стана 45-ият държавен глава на САЩ. След изборите за конгресмени и сенатори републиканците ще контролират не само Белия дом, но и двете камари на Конгреса.
Победата му е изненадваща, а крайните резултати показват, че той губи от Хилъри Клинтън по абсолютен брой гласове - за двамата са гласували по около 60 милиона души, или 47.5% за него срещу 47.7%. Но Тръмп спечели 279 от членовете на Избирателната колегия, определяща новия президент при 270, нужни за победа (Клинтън остана с 228).
Обещания и ограничения
Светът ще следи с нескрито притеснение бъдещите действия на новия президент и дали той ще спази направените по време на кампанията си изявления. Тръмп обеща да разтърси изоснови статуквото във Вашингтон и да промени драстично американската политика спрямо имигрантите, свободната търговия и международните договори за сигурност.
Много от амбициозните му планове обаче изискват съгласието и на Конгреса. В началото на мандата му се очакват близки отношения с доминираните от републиканците Камара на представителите и Сенат във Вашингтон. Не е известно колко дълго ще продължи този период и дали Тръмп и лидерите на партията ще преодолеят сериозните си идеологически различия.
Въпреки че 45-ият президент на САЩ така и не формулира ясно и в системна визия какво възнамерява да предприеме, няколко от политиките на САЩ най-вероятно ще претърпят огромни промени. Сред тях се очаква да бъдат здравната реформа на Барак Обама, ядрената сделка с Иран и външната политика на Вашингтон.
1. Търговията
Тръмп се противопостави на споразумението за Транстихоокеанско партньорство (ТРР) между 12 държави и призова за фундаментален ремонт или изцяло отказ от NAFTA - сделката с Мексико и Канада за свободна търговия от 1994 г. ТРР е подписано, но още не е влязло в сила и като държавен глава Тръмп ще има права да отлага влизането му в сила, дори то да бъде ратифицирано от Конгреса.
Под въпрос са и преговорите за Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции (TTIP), но от тях така или иначе не са доволни и в Европа. Президентът Барак Обама разчиташе на сделка, преди да напусне Белия дом на 20 януари 2017 г, но това вече е невъзможно.
Той обеща също така да наложи 45% мито върху стоките от Китай, което предизвика опасения от избухване на търговска война. Икономисти предупреждават, че такива действия може да се отразят зле на икономиката, защото потребителите ще бъдат принудени да плащат повече за всичко - от хладилници до тениски.
2. Данъци и бюджет
Победителят във вота на 8 ноември обеща най-голямата данъчна революция от Роналд Рейгън насам. Той предвижда сериозно намаляване на данъците, като в същото време защити популярните федерални програми за здравно и пенсионно осигуряване, за които отива над една трета от бюджета. Тръмп обеща да увеличи разходите за отбрана и инфраструктура, но също така и да намали разходите за сектори като здравеопазване и пенсиониране с по 1% всяка година. Никоя американска компания не бива да плаща повече от 15% данък върху печалбата, обяви Тръмп. Сегашната максимална ставка е 35% и новият президент предвижда понижаване на трите ставки за облагане.
Подобна комбинация от политики рискува рязко да увеличи националния дълг, смятат в неправителствената организация Център за отговорен бюджет. Обещанието му да защити социалните програми пък ще раздразни фискалните консерватори, които са притеснени, че в следващите десетилетия бюджетът ще бъде затиснат от огромни плащания.
3. Регулиране на Уолстрийт
Новият президент обеща "да ремонтира" финансовата реформа от 2010 г., известна като закона "Дод-Франк". С нея се прави опит да се промени контролът над борсовия и финансовия сектор, виновни в значителна степен за кризата от 2008-2009 г. Досега обаче Тръмп не е давал подробности какви точно са идеите му.
В платформата на Републиканската партия е залегнал и призивът да бъде възстановен законът "Глас-Стийгъл" от 30-те години на ХХ в., който наложи разделяне на инвестиционните от търговските банки и техните депозити. През юли Пол Манафорт, тогавашният ръководител на щаба на Тръмп, каза, че милиардерът подкрепя подобна промяна. Но и тук президентът ще се сблъска с разногласията на републиканците в Конгреса - немалко конгресмени и сенатори са против завръщането на "Глас-Стийгъл".
4. Здравеопазване
Тръмп застана зад обещанията на републиканците да спрат действието на редица здравни реформи на Обама, смятани за най-радикалната промяна в сектора от близо 40 години насам. Но и тук новият президент не е обяснявал ясно каква е алтернативата.
Очаква се усилията му да бъдат насочени към отмяна на Affordable Care Act, известен като Obamacare, и замяната му с план, даващ на отделните щати повече контрол над осигурителната схема Medicaid за по-бедните. На компаниите за здравно застраховане ще бъде позволено да продават плановете си на федерално ниво. Дали това ще се превърне в реалност, зависи отново от способността Белият дом да събере зад инициативата 60 от 100-те сенатори. Републиканците обаче рискуват да предизвикат негативна реакция при опита да спрат здравните осигуровки на милиони американци. Политически по-безопасният път е Тръмп да назначи начело на Obamacare ръководители, които не изгарят от желание тази програма да успее.
5. Външна политика
Цял набор стратегически партньорства на САЩ по света са поставени под въпрос от победата на Тръмп. Той вече заяви, че Вашингтон може да не спази някои ангажименти към НАТО, ако съюзниците в Европа не поемат повече от разходите. В същото време Тръмп изпраща послания, че може да се спогоди с президента Владимир Путин, но не е обяснявал как ще гарантира на съюзниците си защита от агресивни и подмолни действия на Москва. Републиканецът не изключва да признае анексирания Крим за руска територия и да отмени санкциите. В сряда генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг припомни, че алиансът е нужен за защита и на САЩ, а не само на Европа.
Тръмп обеща да спре споразумението за замразяване на ядрената програма на Иран срещу отмяна на санкциите срещу ислямската република, защото това било една от най-лошите сделки, които е виждал. Тази позиция се възприема като силна подкрепа за Израел и арабските съюзници на САЩ.
Много ярки думи и малко подробности има и в плана за борба с "Ислямска държава". Тръмп няколко пъти коментира, че няма да разкрие идеите си, защото това е най-глупавото, когато си решил да разбиеш подобна организация. Когато поема поста, ще дам на генералите си 30 дни да ми предложат плановете си, добави той.
6. Имиграцията
Тръмп е против приемането на бежанци от Сирия и предлага "зони за сигурност" в страната, които да бъдат финансирани от държавите от Персийския залив. Обама смята, че такъв план би изисквал огромен американски военен ангажимент, което е непопулярно сред американците след Афганистан и Ирак.
Големи промени може да засегнат по-скоро мигрантите от Латинска Америка. Той обеща да издигне стена по цялата граница с Мексико, да депортира 11 млн. незаконно пребиваващи и да спре приемането на чужденци от страни, създаващи проблеми с радикалния ислям. После смекчи заканите си до "изключително подробни проверки" на искащите да влязат в САЩ и обещание в бъдеще да уточни как ще постъпи с имигрантите без документи.
7. Климатичните промени
Тръмп и преди е наричал глобалното затопляне "измама, измислена от Китай", за да направи САЩ неконкурентоспособни. Той се закани за спре климатичното споразумение от Париж, което се основава в значителна степен на споразумение на Обама с китайците. Освен това Вашингтон ще прекрати всички плащания към програмите на ООН за борба с климатичните промени в размер на милиарди. Първите реакции от природозащитните среди са, че Тръмп няма как да избяга от реалностите и може да е по-сдържан и рационален, отколкото бе по време на кампанията си.
Рудникът в Челопеч отчита по-високи приходи за деветмесемчието. "Дънди прешъс металс Челопеч" ("ДПМ Челопеч"), която оперира медно-златното находище край града, е увеличила нетните си приходи през първите девет месеца на тази година. Това показва отчетът на канадския собственик Dundee Precious Metals (DPM), чиито акции се търгуват на борсата в Торонто. В същото време оперативната печалба е намаляла. Негативно върху резултатите на българското дружество са се отразили по-ниските цени на медта и по-високите такси за преработка. Поскъпването на златото и по-малките транспортни разходи обаче са повлияли благоприятно.
Фактори
Нетните приходи на "ДПМ Челопеч" са нараснали с 6.4% към края на септември в сравнение със същия период на миналата година (виж таблицата). Печалбата преди лихви, данъци и обезценки (EBITDA) обаче се е свила с 28%, показва отчетът. Няколко са факторите, които стоят зад тези резултати. Положителен ефект са оказали по-високите пазарни цени на златото, които са били 7% над нивата си от деветмесечието на миналата година, както и по-ниските транспортни разходи. Негативно са се отразили по-ниските цени на медта и по-малките обеми платими метали в продадения концентрат, както и по-високите такси за преработка заради планираните и непланираните прекъсвания на работата в Цумеб (Намибия), където DPM има металургичен завод. През юли там имаше непредвидено спиране на електричеството, което причини повреди на пещта и наложи триседмично прекъсване на производството за авариен ремонт.
Понижаване на разходите
Разходите за преработка на руда в Челопеч са намалели с 9% до 33.08 долара на тон. Това се дължи главно на увеличения обем на добив и преработка, както и на подобренията, които предприятието продължава да прави. Добитата руда за деветмесечието е общо 1.668 млн. тона, което е с 9% повече от миналата година. С 2% се е увеличило и производството на концентрат. Факторите, които са ограничили по-нататъшното свиване на разходите, са увеличените разходи за труд, по-активните дейности по запълване на отработените участъци от рудника и по-високите цени на електроенергията.
Капиталовите разходи в "ДПМ Челопеч" през първите девет месеца на тази година са намалели до 10.5 млн. долара. За същия период на 2015 г. компанията инвестира 14 млн. долара, но тогава бяха приключени някои по-големи проекти.
Проектът в Крумовград
Другият проект на DPM в България - изграждането на нов минно-обогатителен комплекс за златна руда край Крумовград, също отбеляза напредък през третото тримесечие. През август другото дъщерно дружество на канадската компания - "ДПМ Крумовград", получи последното необходимо разрешително, за да започне строителството. От отчета става ясно, че в момента се прави разчистване на терена от дървета. Самото строителство трябва да започне до края на годината, като за последното тримесечие компанията планира между 8 и 10 млн. долара инвестиции в проекта. До две години на мястото ще бъде изградена открита мина с обогатителна фабрика и модерно съоръжение за минни отпадъци. Началната инвестиция се оценява на 178.2 млн. долара. Предвижда се мината да работи в продължение на 8 години, като за този период ще бъдат добити 685 549 троиунции злато и 309 915 троиунции сребро.
В края на септември DPM продаде предварително част от златото, което ще бъде произведено в Крумовград. Тя получи 50 млн. долара срещу приблизително 9% от очаквания добив през 2019 и 2020 г.
МВР ще може да прави досие на всеки гражданин. МВР ще може да събира огромно количество информация за всеки гражданин, дори ако той няма криминална регистрация или е осъждан. Това става ясно от нова инструкция, пусната за обществено обсъждане. На пръв поглед тя е насочена към определени групи хора като бивши затворници, рецидивисти, хулигани, домашни насилници и други. Но тъй като правомощията на полицията са описани с доста разтегливи формулировки, те могат да се насочат срещу всеки.
В инструкцията се посочва, че става дума за "дейност по предотвратяване и пресичане на престъпления и други правонарушения, която се осъществява чрез обща и индивидуална превенция". В индивидуалната превенция се предвижда беседа между служител на МВР и гражданин, по време на която се попълва анкетна карта с информацията за лице, "представляващо интерес". Освен стандартните данни като три имена, ЕГН, постоянно местожителство и настоящ адрес и предишни осъждания полицаите ще събират и информация за ръст, телосложение, цвят на очите, коса, особености на лицето, говора и походката, белези, татуировки, за телефон (не само телефонния номер, а марката, модела и IMEI номера на устройството, който позволява апаратът да се проследява, дори ако е изключен). Ще се описват местоработата и автомобилите (номер, марка, модел и цвят). Особено интересна е графата "Връзки", където ще се отразява информация за обкръжението на човека: "имената, прякорите, адресите, телефоните и характера на връзката - приятелска, престъпна, роднинска и т.н.". МВР ще иска да знае и посещавани места - "сборища, предпочитани заведения, адреси и т.н.".
На практика инструкцията дава на МВР широки правомощия да събира информация не само за конкретен човек, а и за всички около него. Сред лицата, представляващи интерес за превенция, са посочени на първо място рецидивисти със стари осъждания или регистрирани в полицията, после са бившите затворници и условно осъжданите, както и техните обкръжения. Интересни са още домашните насилници, нарушителите на обществения ред, футболните хулигани, търговците на пиротехника и оръжие и децата, водещи се на отчет в детските педадогически стаи. В документа обаче са записани още категории - например системните шофьори нарушители и водачи без книжка. Най-широк диапазон за действие обаче МВР получава с формулировката: "По отношение на лицата, за които има достатъчно данни да се предположи, че ще извършат престъпления или други правонарушения". Изобщо не се уточнява какво значи "правонарушения", а за такова може да мине дори пътуването без билет в градския транспорт. Още повече, че се дава възможност беседи да се правят само при подозрение за евентуална бъдеща престъпна дейност или пък за елементарно нарушение. МВР ще наблюдава, предупреждава и глобява подобни граждани, но също така ще "използва близки, роднини и приятели на лицето, както и граждани, които се ползват с авторитет и могат да окажат положително въздействие върху него".
Полицаите ще са задължени да се отчитат за броя на проведените "превантивни беседи", като посочват още броя на наблюдаваните хора, на предупредителните протоколи и на наложените глоби. Сметка ще се държи и за "брой случаи на идентифициране и ранно сигнализиране на рискове от радикализация на определени лица и групи за прилагане на целенасочени интервенции на възможно най-ранен етап".
Друга категория хора, към които е насочена инструкцията, са ставащите по-често жертви на престъпления, като самотни възрастни, жертви на домашно насилие, деца в риск и др. В тези случаи полицаите ще трябва да наблюдават местата, където обикновено се вършат престъпления срещу тях, включително и с видеонаблюдение. Освен това заедно с други институции ще се разработват програми за тези групи хора.
Възможно е и досега МВР да е събирало данни по същия начин, но тайно. В мотивите към въпросната инструкция е записано, че тя отменя документ със сходно съдържание от 2006 г. Старата инструкция обаче никога не е била обнародвана.
Брюксел: България ще е седма по ръст в ЕС. И Европейската комисия вече гледа по-ведро на развитието на ЕС през 2016 - 2018 г., като това се отнася и за България. След като редица международни финансови институции като МВФ и Световната банка подобриха прогнозите си за европейската икономика, вчера и ЕК публикува ревизирани нагоре числа. От тях става ясно, че тази и идната година България ще се нареди на седмо място сред 28-те членки на ЕС по ръст на брутния вътрешен продукт (БВП). Според есенната прогноза на Еврокомисията дори икономиката на закъсалата Гърция ще тръгне нагоре, при това с добро темпо.
За България за трите години Брюксел очаква икономиката да нарасне съответно с 3.1, 2.9 и 2.8% в синхрон с намаляване на безработицата от 8.1% за 2016 г. до 6.3% за 2018 г. Това не са лоши резултати, стига да не се сравняваме с Румъния, която се развива с доста по-висока скорост (виж таблицата) и дори се очертава като европейски шампион за 2016 г. с 5.2% ръст на БВП.
ЕК прогнозира повече инвестиции у нас догодина - главно защото предполага, че най-сетне ще започнат да се изпълняват повече проекти по еврофондовете от новия програмен период. В доклада се отчита, че бюджетът се изпълнява по-добре от планираното и при приходите, и при разходите. Но има и "червени лампи". Някои държавни задължения като предвидената държавна помощ за НЕК създават рискове за влошаване на публичните финанси през целия прогнозиран хоризонт. Допълнителни рискове носят и обявените планове за вдигане на заплати в публичния сектор. ЕК все пак допълва, че по-доброто събиране на данъците може да парира тези рискове.
В документа на Брюксел се открояват две страни със стряскащо висока безработица - Гърция и Испания. В южната съседка безработните ще останат над 20% дори през 2018 г., при 23.4% за тази година. В Испания показателят ще спадне от 19.7 на 16.5% за три години.
9/11 - пазарите се сринаха като на 11/9. Победата на Доналд Тръмп на изборите в САЩ разтърси финансовите пазари, паднаха доларът, петролът и фючърсите върху американските акции, а златото поскъпна.
Американската фондова борса се срина по-лошо от 11 септември. "Дау Джоунс" рухна с 4,4%, или над 800 пункта. През 2001 г. спадът бе с 684 пункта. Фючърсите върху основния борсов индекс в САЩ S&P 500 загубиха над 4%.
Водещите индекси в Европа стартираха с понижения. Минути след отварянето на борсите Stoxx Europe 600 загуби към 2%, германският DAX - 1,8%, британският FTSE 100 - 2%, френският CAC 40 - 1,6%. Азиатските Dow, Nikkei и Hang Seng паднаха с 2,5%. Пари се преливаха към убежища като злато, по-сигурни акции и други валути - например йената. Доларът падна с 1,55% към еврото. Мексиканското песо се срина с 9% към долара.
Балансираната реч на Тръмп след победата отчасти овладя паниката и качи някои понижения.
Шокиращото издигане на републиканеца за 45-и президент на САЩ удари звучен шамар на демократите, политическия елит и социолозите, вещаещи победа за Хилари Клинтън. Тръмп ще е първият държавен глава на могъщата страна, който няма политически, дипломатически и военен опит.
Нюйоркският милиардер спечели 289 гласа в 538-членната Избирателна колегия - фантастичен резултат, далеч над прогнозираното. Хилари взе 218 гласа без резултатите от последните 3 щата. Заради системата в отделните щати "победителят взема всичко" тя обаче спечели народния вот с 59 582 144 гласа срещу 59 344 988 за Тръмп. Това значи, че за нея са гласували повече хора, както стана с Ал Гор през 2000 г.
Победата, която 70-годишният Тръмп отдавна си предрича, е сред най-удивителните в американската история. Поднесоха му я шепа ключови колебаещи се щати, гласували за него въпреки прогнозите, че там надделява Клинтън, сочи Би Би Си.
Триумфа си нестандартният нюйоркски милиардер дължи на провинциална Америка и на "мълчаливото мнозинство" - маси от бели американци, хора средна ръка и работници - забравени, обидени и недоволни, твърди Си Ен Ен. Терминът е лансиран при Ричард Никсън през 60-те г. на XX век. Това са хора, които не крещят по митинги, не се заявяват като "тръмписти", но пускат вот за Тръмп. Много от тях лъжат в анкетите, особено ако преди това са били за демократите. Това донякъде обяснява срамния провал на статистиците, объркали тотално прогнозите за вота.
На изборите за Камара на представителите и Сенат републиканците запазиха мнозинството си и в двете камари. Победителят похвали и Хилари, която заплашваше да тикне в затвора, за това, което е направила за страната, и за тежката ѝ битка в кампанята. Той благодари на жена си и на цялото си голямо семейство за помощта. Изтъкна и приноса на бившия нюйоркски кмет Рудолф Джулиани, който се спряга за министър на правосъдието. Преди това, в 2,30 през нощта, г-жа Клинтън му честити победата след унизителния ѝ провал да стане първата жена президент в САЩ.
Хилари също се обърна към избирателите с реч, която отложи за сутринта. Аз представлявам най-доброто от Америка и да бъда ваш кандидат бе най-голямата чест в живота ми, каза тя. Клинтън съобщи, че когато се обадила на Тръмп, му предложила да работи заедно с него в името на страната.
Вицепрезидентът Майк Пенс първи съобщи за успеха с думите: "Това е историческа нощ. Американският народ се произнесе, той избра своя нов шампион." Още в първите часове на сряда Пенсилвания - щатът, където Тръмп и две от децата му са учили, наклони в негова полза езичето на везните. За последен път републиканец е печелил този щат през 1988 г. - Буш-старши.
Покрусена, Хилари се скри в нюйоркски хотелски апартамент със съпруга и семейството си и следи оттам своя разгром. С трупането на загуби в щат след щат, екипът ѝ престана да говори с медиите.
Първи в ранните часове на сряда от ключовите колебаещи се щати в ръцете на Тръмп падна Охайо и медиите бързо го оцветиха от син в червен. После Северна Каролина - традиционно "демократически" щат, и Флорида гласуваха за него, очертавайки тенденцията към триумф, пише "Дейли мейл". Последваха Айова, Уисконсин и Мичиган - щатът, циментирал надмощието му.
След всеки печеливш резултат активистите на Тръмп, събрани в зала в Манхатън, избухваха в аплодисменти и викаха: "САЩ, САЩ". Феновете и сътрудниците на Хилари посрещаха новините хванали се за главата и ридаейки. Тя спечели големи щати като Калифорния и Ню Йорк, което обаче въобще не й могна. Представянето й на изборите е най-лошото за демократите това на Ал Гор през 2000 г.
Според сайта „Дръдж рипорт" гласували са 140 млн. американци - рекорд, надвишил сегашния от 131,4 млн. през 2008 г. Младежи, гласуващи за първи път, масово са отишли до урните.
Победата на Тръмп вбеси противниците му, хиляди гневни хора протестираха в Калифорния, Ню Йорк, Орегон с ложунги „Това не е моят президент!" и "Майната му на Тръмп!". В Оукланд демонстранти изпочупиха витрини на магазини, запалиха кофи за боклук, гуми и чучело на милиардера. Човек бе блъснат от автомобил, докато блокираше магистрала. Калифирнийски магнати и бизнесмени от Силициевата долина казаха, че започват движение за отцепване на Kалифорния от САЩ.
Хилари губи и щати на демократите
Доналд Тръмп изтръгна от Хилари Клинтън ключови щати, подкрепяли многократно в миналото от демократите като Пенсилвания, Флорида, Уискънсин. Нищо, че на места резултатите бяха на косъм, някъде с разлика само от един и дори половин процент. Тръмп грабна 29 от 50-те щата, а Клинтън - 19 (при 2 без ясен резултат до затварянето на броя). Тя нямаше успех в Ръждивия пояс - индустриалните североизточни щати, западнали и обезлюдени. Представи се добре главно в зони с по-богати хора като Калифорния и Ню Йорк.
Тръмп е привлякъл над половината от "белите" гласоподаватели, които са 70% от всички. За него са гласували повече мъже (53% на 41%), а мнозинството жени са били за Клинтън (54% на 42%). По-младите избиратели - между 18 и 44 г. - са подкрепили кандидата на демократите, а групата 45-65+ е предпочела Тръмп.
Бялата работническа класа и нискоквалифицираните служители силно поддържат милиардера. Разтревожени от имиграцията, която според тях им отнема работата, те категорично го подкрепиха, без да се влияят от скандалите около него или от ексцентричните му идеи. Макар и богат търговец на недвижими имоти, Тръмп спечели до голяма степен благодарение на сините якички - "забравените хора", на които обеща да върне достойнството, говорейки на техния език.
Не изненадва и разпределението на гласовете по расов признак - след като заложи в основата на борбата си с нелегалната имиграция от Мексико, изграждане на стена по границата, Тръмп е събрал 29% от латиноамериканските гласове, а Клинтън - 65%. Подобни са и показателите сред гласувалите от азиатски произход. Нисък е процентът гласове за Тръмп сред чернокожите гласоподаватели - само - 8 на сто. 88% са подкрепили съперничката му от демократите. Представителите на другите раси се разпределят процентно 37:56 в полза на бившия държавен секретар, съобщи Си Ен Ен.
Плевнелиев очаква Тръмп да премахне визите за българи
Президентът Росен Плевнелиев поздрави Доналд Тръмп за избирането му за 45-ия държавен глава на САЩ. "Убеден съм, че единствено с общи усилия бихме могли активно и успешно да противодействаме на съвременните предизвикателства и заплахи и да се стремим към постигането на по-безопасен и по-обединен свят. България и САЩ споделят общи виждания по най-важните световни събития, което намира израз в тясното ни взаимодействие като стратегически партньори", пише той до Доналд Тръмп.
Надявам се динамиката на нашето сътрудничество да намери съответстващ израз и в разширяване на възможностите за преки контакти между гражданите на двете страни, в това число и в постигане на напредък в диалога за премахване на визовите ограничения за българите при пътуванията им в САЩ", посочва Плевнелиев. Държавният глава пише още, че приоритет за България остава увеличаване на обема на двустранната търговия и инвестиции, които имат не само икономическо измерение, но и нарастваща геополитическа тежест.
Цветанов: Случващото се в САЩ ще подобри комуникацията
САЩ са доказали, че винаги са били световна сила и ще останат такива. Смятам, че това, което в момента се случва, ще подобри комуникацията с трансконтиненталното сътрудничество, каза председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов.
Европа и САЩ се движат в една посока, ние сме за реалните политики и демокрацията. Голяма част от европейските държави са за демокрация и прозрачно управление, по същия начин са и САЩ. Мисля, че трябва да противодействаме срещу реалните заплахи, а това е тероризмът. Няма държава от НАТО, която да не е активна и загрижена за това, което се случва в световен мащаб, допълни той.
Изборите в САЩ винаги са демократични и това, което е изключително важно, е, че всички институции в САЩ работят прозрачно, имат много ясен изграден механизъм на контролиране, което дава възможност да бъдем спокойни при всякакъв развой на президентската кампания, коментира още Цветанов.
Вигенин: Двустранните ни отношения няма да се променят
"Ние уважаваме избора на американския народ. Макар и изненадващо, Тръмп постига огромна победа. САЩ са наш ключов партньор и ние трябва да сме готови да работим с всеки президент. Двустранните ни отношения няма да се променят." Това заяви Кристиан Вигенин от БСП. Бившият външен министър направи аналогия с президентския вот у нас. Както в България, така и в САЩ хората не харесват политиката такава, каквато е, искат промяна и се насочват към личности, които досега не са били в политиката, обясни Вигенин.
Соцдепутатът очаква промяна в политиката на САЩ след избора на Тръмп - и във вътрешнополитически, и в икономически план, но и във външен. Тръмп направи редица послания, които, ако се реализират, ще видим по-различно отношение между САЩ и Русия, повече диалог и нормализиране в отношенията, коментира Вигенин. Това е важно, защото конфронтацията между партньорите ни е проблем за нас, допълни той.
103 нови милионери в България само за година. Само за една година милионерите са се увеличили със 103, сочат данни на БНБ. Към 30 септември т.г. те са 714 срещу 611 през септември 2015 г. Расте и общата сума на влоговете им - 228 млн. лв. този септември към 151,6 млн. лв. за миналия.
Малките влогове от 1000 до 5000 лв. продължават да намаляват и като брой, и като сума. Освен големите депозити над 1 млн. най-чувствително растат тези с размер от 50- 100 хил. лв. и от 100 до 200 хил. лв.
Общият брой на депозитните сметки е 10,961 млн. броя - с 3% по-малко от септември 2015 г. Общата сума в тях е 62,4 млрд. лв., което е с 8,5% повече от септември м.г.
583 хил. броя са фирмените сметки в банки този септември и в тях компаниите държат 18,6 млрд.лв.
Личните депозитни сметки са 10,377 млн. броя , а общата сума в тях е 43,8 млрд. лв. Към септември т.г. трезорите са отпуснали заеми на фирми и домакинства за 49 млрд.лв., разпределени в 2,761 млн. броя партиди. Общото намаление на кредитите е с 0,6% спрямо септември 2015 г.
Заемите за домакинствата са 18,4 млрд. лв. Общата сума на получените заеми расте с 1,4% спрямо година по- рано, към септември 2015 г.
Лекият ръст при кредитирането и значителният ресурс в банки може да повишат икономическия ръст. Това е едно от основанията ЕК да повиши прогнозата си за икономическия растеж на България до 3,1% за 2016 г. и 2,9% за 2017 г. в есенния си доклад. Корекция в посока нагоре Брюксел направи и в пролетната си прогноза. България ще изпрати 2016 г.с дефлация, но догодина се очаква инфлация, спад на безработицата и нисък бюджетен дефицит - 0,9% от БВП.
България е получила рейтинг за съвместимост ("Largely Compliant") на глобалния икономически форум за прозрачност и обмен на данъчна информация към ОИСР, съобщиха от финансите.
Министър-председателят Бойко Борисов: Грешката за този резултат на изборите е изцяло моя. Грешката за този резултат (на президентските избори - б.а.) е изцяло моя, каза в предаването "Лице в лице" по Би Ти Ви Бойко Борисов.
"За първи път не се поддадох на популизма и търсех най-подходящия човек, най-знаещия, а не най-харизматичния, най-харесващия, най-рейтинговия", допълни министър-председателят.
Пред водещата Цветанка Ризова премиерът призна, че не е обмислил добре ситуацията, когато е заявил по-рано, че ще подаде оставка при загуба на първия тур.
"Да стоим и да участваме на вота в оставка нямаше да е честно нито към партията, нито към Цецка Цачева", обясни Борисов. Той обеща, че при провал на балотажа правителството ще се оттегли.
Премиерът коментира и референдума. "Не исках да харча пари за два избора. Но не само че допуснахме допитването, но и го направихме в дните за избор на президент. Би било груба грешка сега ЦИК за 13 000 или 15 000 гласа да броят бюлетини и да се захващат за буквата. Ще подкрепим и трите неща, защото аз гласувах за референдума", подчерта Борисов.
След това Бойко Борисов обяви, че "Слави Трифонов вече е много повече от партия и трябва да носи отговорност".
"Без значение дали след балотажа ще сме опозиция или управляващи, ще работим държавната субсидия за политическите формации да стане 1 лев", обяви Бойко Борисов.
Воден ад в Банско. В Банско обявиха бедствено положение, след като река Глазне преля, водата срути два моста, наводни заведения и заля ски пътя. Отнесен от придошлата река е дървеният пешеходен мост в горната част на Банско. Другият разрушен мост е над курортния град в местността Пещерите. Голяма част от ски пътя също е залята, както и две заведения за хранене.
"Обявяваме бедствено положение, защото ситуацията е много тревожна. Реката е толкова голяма и толкова придошла, че дори старите хора казват, че не са я виждали такава. Реката влачи дървета и камъни в огромни количества. Имаме много техника, но за съжаление в момента реката ни надвива", коментира кметът Георги Икономов пред "Труд".
Струпана е огромна техника навсякъде, хората се мъчат да правят диги, а нивото на реката, която минава през Банско, надхвърля три метра.
Задействан е общинският план за реакция при наводнения. Населението на Банско е уведомено за извънредната ситуация. Обявени са горещи телефонни линии за подаване на сигнали.
Кметът Икономов не изключи варианта за евентуална евакуация на близките до реката сгради и къщи в западната част на града. "Дано дъждът спре, след което реката ще оттича поне три-четири часа, но ще спре да приижда", посочи Икономов.
Овладяно е положението в община Разлог, където р. Глазне при с. Баня е повишила нивото си и е излязла от коритото. Има залети земеделски земи, две плевни и две мазета, казаха от общината.
От кметството съобщиха, че на място е разположена автотракторна техника, осигурена от община Разлог, за реагиране при необходимост.
Подводен дрон ще следи ремонта на яз. "Студена". По нова уникална технология под водата ще бъде ремонтиран язовир "Студена". За първи път тя ще се приложи в България. Това обясни регионалният министър Лиляна Павлова, която вчера даде старт на строителните работи по съоръжението. Именно заради иновативната технология цената на проекта е 32 млн. лв. А подводен дрон ще следи всяко действие от ремонта на язовира. Благодарение на новата технология по време на рехабилитацията водата в Перник няма да бъде спирана. На 100 000 души ще бъде гарантирана чиста питейна вода, и то без прекъсване на водоснабдяването, обясни министърът. Ремонтът на язовира е наложителен, защото той не е ремонтиран никога от самото си построяване насам. Водоемът е завършен през 1955 г. Проектът за обновяването се финансира от държавния бюджет с подкрепата на Световната банка. Успешните строителни работи ще са гарант за новата технология, която ще се използва и занапред като ще се приложи на още 50 питейни язовира у нас, допълни Павлова. Предвижда се рехабилитацията на "Студена" да приключи за две години до ноември 2018 г. По време на изпълнението им на площадката ежедневно ще работят 150 души едновременно, като поетапно ще бъдат осигурени над 200 работни места. Изпълнител е Консорциум "Хидроконструкция-Хидепито Солетанж Баши Мелялапозо (ХБМ)-Карпи".
Докато това правителство работи, програмата за саниране ще я има, заяви още министър Павлова, коментирайки думите на заместника си Николай Нанков, че програмата за обновяване на жилища е под въпрос, ако Цецка Цачева не спечели изборите за президент. "Националната програма за саниране е важна и значима и за нас трябва да продължи", подчерта тя. Програмата имаше своите опоненти в лицето на колегите от БСП, обясни още Павлова. Според нея обаче хората са видели, че програмата е нужна и значима, и затова са се включили в нея. Програмата не дели хората по политическа принадлежност, тя е за всички, обясни още Павлова. "Разбира се, при всяко едно друго правителство, в духа на приемственост, тази програма трябва да продължи и ние ще настояваме. Но дали ще продължи - това е извън нас", каза още министърът.
Бизнесът взима 97 млн. заради скъпия зелен ток. "Започна изплащането на помощта за предприятията в България във връзка с Наредбата за намаляване на тежестта за бизнеса от разходите за енергия от възобновяеми източници". Това каза енергийният министър Теменужка Петкова по време на посещение в предприятието КЦM близо до Асеновград. Тя връчи уведомления за предоставяне на помощ за първите две български предприятия - "Биовет" АД, Пещера и КЦМ 2000 АД, Пловдив. За потребената енергия КЦМ Пловдив получава 8,03 млн. лв. Сумата подлежи на възстановяване от обществения доставчик - НЕК.
Министър Петкова припомни, че още с първите промени в Закона за енергетиката от март 2015 г. бяха приети насоките на ЕС и беше разработена Наредба за намаляване на тежестта за бизнеса от разходите за възобновяема енергия. Наредбата беше нотифицирана от Европейската комисия, считано от септември 2015 г.
До края на срока за подаване на документи от предприятията, в Министерството на енергетиката са постъпили 148 заявления. Те са обработени заедно с придружаващите ги документи.
От предприятията е поискана допълнителна информация. Предвижда се общо на предприятията да се изплатят 97 млн. лв. за регулаторния период от 1 август 2015 г. до 30 юни 2016 г. По думите на енергийния министър с предоставянето на помощта българското правителство гарантира благоприятна среда за развитие на бизнеса.
С намаляването на разходите за енергия предприятията у нас ще подобрят конкурентоспособността си на местните и на чуждестранните пазари, каза още Петкова.
Борисов: Ще изпълним волята на 3,5 милиона от референдума. ГЕРБ ще се вслуша в гласа на хората и ще претвори резултатите от референдума в закон. Това обеща премиерът Бойко Борисов пред bTV. Той обясни, че се вслуша в гласа на българите, въпреки че „с намаляването на субсидията за партиите до 1 лв. за глас ще се доведе олигархията". Аз съм убеден, но след като така искат 3,5 милиона българи, ГЕРБ ще работи за това, обеща премиерът. Той припомни, че е направил партията си без нито един лев, но предупреди, че когато няма партийни субсидии, към партийните централи щели да тръгнат куфарчетата.
„Но ГЕРБ е доказала, че може да работи без пари - така, както е работила и преди", каза още Борисов. Той обеща да работи и за намаляване на депутатите от 240 на 120, но предупреди, че по този начин има опасност дори Ценко Чоков да влезе в парламента. Борисов пое вината, че не е разяснил на хората тези опасности. „Грешката е моя. Аз по-умен ли съм от тези 3,5 милиона, че да не се съобразя с мнението им? Не съм. Може и аз да греша", каза премиерът.
Борисов сподели, че е гласувал „за" на референдума, но призова Слави Трифонов да поеме и политическа отговорност. „Ако мислите, че имам сън нощно време, преди да седна на другия ден до Ердоган, или да разговарям с президента Путин за енергетика, или с държавния секретар Кери да оправям това, което други надробиха преди мен, дадох си здравето", обрисува отговорностите си премиерът. Той заключи, че властта не е никакво удоволствие и не носи никакво удовлетворение.
Според премиера второто място на Цецка Цачева на първия тур на президентските избори е защото не се е подал на популизма и търсел най-подходящия човек и знаещ кандидат, а не най-харизматичния, харесван и рейтингов. Сгреших и затова ще си понеса цялата отговорност, отсече Борисов. Той призна, че не е обмислил добре ситуацията, когато е заявил по-рано, че ще подаде оставка при загуба на 6 ноември. "Да стоим и да участваме на избори в оставка, нямаше да е честно нито към партията, нито към Цачева", коментира министър-председателят и подчерта, че при провал на балотажа ще се оттегли.
Освен това сподели, че се е скарал на част от кметовете на ГЕРБ, които плашели „Като не е ГЕРБ, колко лошо ще стане." Не е нужно да се плашат хората. Оставете - глас народен, глас Божи", настоя премиерът. И цитира дядо си: "И без петел ще съмне.". Борисов очаквал обаче в неделя резултатът да е друг и хората да оценят кой е най-подготвен. Той призна, че донякъде резултатът на конкурента е наказателен вот. "Симпатизантите на ГЕРБ се бунтуваха от това, което направихме преди две години. Ние, за да угодим на патриотите, се огънахме и приехме искането им. Само че дойдоха реформаторите и викат: "Там с едно квадратче ние няма да влезем след следващите парламентарни избори. Ние пак се огънахме - само мир да е. ГЕРБ в парламента само бранеше всички. Услужливо едните избягаха, от другите двама-трима да дойдат на работа. ГЕРБ бушуваше, но всичко изпълняваше, заради мен", изтъкна Борисов. Той е категоричен, че търпи негативи и на изборите е загубил много лекари и учители, защото е бранил реформите на партньорите си в управлението. „Ако реформите бяха лесни, ДСБ нямаше да избягат от Москов. Ами всички да стоим да гледаме и да търсим кусури", отсече Борисов.
Премиерът зададе на подкрепения от БСП кандидат на вота Румен Радев въпроса дали от това, което е искал като шеф на ВВС, има нещо неизпълнено от правителството. „Днес сме подписали за 42 млн. лв. за ремонт на 10 двигателя, за нови двигатели, с огромен ресурс. Имаме 9, ще станат 16 самолета", каза Борисов, като напомни, че държавата си е върнала завода „Авионамс".
Борисов отчете, че са били подобрени и отношенията ни с Русия, като даде пример със завърналите се туристи, повишения стокооборот с 14% и опрощаването на 90 млн. лв. лихви за „Белене".
Трябвала стабилност за председателството на ЕС
Ако 2017 година не е спокойна, по-добре да се откажем от председателството на ЕС. Това обясни премиерът Бойко Борисов. Според него през 2018 година държавата трябвало да спи от спокойствие. Премиерът каза, че дори съжалявал, че толкова много магистрали е направил. Явно не това искали хората - показал първият тур на президентските избори. „Мислех, че когато санираме блокове, за всеки празник по над 50 милиона бонуси за пенсионери... В момента над 3 милиарда е излишъкът в бюджета, изплатихме на предишните бакиите, и изведнъж - протестен вот. Защо? Явно това не е приоритетът", заключи премиерът.
Възобновиха обществената поръчка за ТОЛ-системата. Възобновена е процедурата за възлагане на обществена поръчка за проектиране, изграждане и въвеждане на електронна система за събиране на тол такси от автомобилите над 3,5 т, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура" (АПИ).
Кандидатите могат да подават оферти до 17:00 часа на 17 ноември 2016 г. Офертите ще бъдат отворени на следващия ден - 18 ноември в 13:00 часа.
Процедурата беше обявена на 5 април, но спряна след три поредни жалби до Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).
Системата ще позволи тировете преминаващи през страната да плащат за изминатото разстояние по пътната ни мрежа, а не както е сега само 11 евро на ден.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.856860 |
GBP | 2.351940 |
CHF | 2.087550 |