Трети служебен кабинет реди Плевнелиев. Още в понеделник на президента Росен Плевнелиев може да се наложи да започне да се оглежда за трети служебен кабинет. Това ще стане при две условия. Първо - ако кандидатът на ГЕРБ Цецка Цачева загуби на балотажа с ген. Румен Радев и второ, ако Бойко Борисов този път удържи на думата си за оставка.
В нощта на първия тур на президентските избори премиерът заяви, че ако кандидатпрезидентската двойка на партията загуби на балотажа, правителството ще подаде оставка. „Ако загубим балотажа, отиваме на предсрочни избори или по-точно ние излизаме от управлението",каза той.
Това означава, че ако на 13 ноември ген. Румен Радев спечели битката за „Дондуков" 2, Борисов ще подаде оставка. Тя може да бъде гласувана на 15 ноември, когато парламентът ще заседава извънредно.
След оставката на правителството на ход е президентът. Но не новоизбраният, а Росен Плевнелиев, който вече заяви, че няма желание да прави трети служебен кабинет, но вероятно ще се наложи. Преди да завърти мандатите, държавният глава ще трябва да проведе консултации с партиите. След това Плевнелиев трябва да връчи мандат за съставяне на правителство на най-голямата парламентарна партия ГЕРБ. Това може да се случи още в периода между 21 и 30 ноември. Борисов има седмица за съставяне на нов кабинет.
В сряда вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова обяви пред Нова телевизия, че ако Борисов подаде оставка, няма да се възползва от конституционната възможност да се опита да направи второ правителство, а ще търси нова подкрепа на предсрочни избори. Възможно е премиерът дори да не вземе мандат за съставяне на правителство и Плевнелиев веднага да връчи мандат на втората партия в парламента - БСП. При тази конфигурация на парламента се очаква левицата също да върне мандата. Тогава президентът трябва да реши на коя трета парламентарна партия да го връчи. Едва ли обаче някоя от формациите джуджета в НС би могла да направи правителство. Затова е твърде възможно в периода 5-15 декември Плевнелиев да назначи трети служебен кабинет. За първия начело с Марин Райков му стигнаха по-малко от 20 дни (НС гласува оставката на Борисов на 21 февруари 2013 г., а Плевнелиев назначи служебното правителство на 13 март).
Деликатният момент е, че този път държавният глава няма право да разпусне парламента и да насрочи дата за предсрочни парламентарни избори. В конституцията е записано, че три месеца преди края на мандата президентът не може да разпуска НС. Това означава, че след встъпването си в длъжност новият държавен глава би могъл без проблеми да освободи служебните министри на Плевнелиев и да назначи свой служебен кабинет. Може също да подмени само част от министрите или само служебния премиер. Конституционалисти считат, че въпрос на здрав разум би било Плевнелиев да не действа солово, а заедно със своя наследник на поста. В противен случай няма гаранция, че в рамките на месец няма да се наложи назначаване на две служебни правителства.
След встъпването си в длъжност на 22 януари новият държавен глава ще разпусне парламента и ще обяви дата за предсрочни избори. Срокът е три месеца, което означава, че най-рано вотът за нов парламент може да е в края на април.
До 6 февруари обаче депутатите имат да свършат много работа. В тримесечен срок те са длъжни да разгледат решенията на референдума и да се произнесат по тях.
Борисов вече обяви следното: „В ГЕРБ ще подкрепим и трите неща, защото аз гласувах за референдума. След като 3,5 милиона искат да е така, глас народен - глас Божи. Ние от този момент започваме да работим за това."
„Смятам, че всички трябва да се вслушаме в това, което казаха 3,5 млн. българи. Най-простичко преведено, те ни казаха: „Искаме да работите повече, да харчите по-малко от нашите пари и да работите в интерес на народа, а не за собственото си обогатяване." Абсолютно споделяме това мнение на народа си", коментира лидерът на БСП Корнелия Нинова и увери, че парламентарната им група ще внесе предложения и по трите въпроса на референдума.
Със сигурност орязването на партийните субсидии от 11 лв. за получен глас на 1 лв. и мажоритарния избор на 240-те депутати в НС ще срещнат силна съпротива от парламентарно представените партии. Проучване на „Труд" показа, че депутатите вече водят пазарлъци как да редактират решенията - склонни били да намалят субсидиите, но до 4-6 лв. за глас. Можело да има и мажоритарен вот, но само за избор на половината депутати. Така било в Германия. Интригата е дали ГЕРБ няма да се отметнат от заявката на Борисов - да изпълнят и трите решения без редакции.
Експертите пред „Труд"
Димитър Димитров, политолог: Теоретично може да се направят нови закони
В рамките на това Народно събрание теоретично е възможно да се направи нов изборен кодекс (ако депутатите постигнат съгласие да одобрят въпросите от референдума - б.а.). Тук влизаме в хипотеза, че трите месеца ще изтекат ,след като приключи мандатът на този парламент. Ако сегашните народни представители не пожелаят, те могат да оставят новия кодекс на 44-тото НС. Но може и също за 3-4 седмици да напишат нови текстове. Сигурно ще разделят страната на 240 района - хващат границите на администрациите, смятат. Но ще е много сложно разпределение. Ако някой успее да го направи, ще го предложим за Нобелова награда. Става дума за много техническа работа, която изобщо не е проста. Има вариант да е бързо, но някой ще пробута разни текстове, които другите няма да догледат.
Относно идеята сегашният президент и неговият наследник на поста да редят заедно служебен кабинет, за да не надвиши този вид управление трите месеца по закон - това не е забранено никъде, ако става въпрос за консултации. Така поне ще се избегне вариантът за редене на второ служебно правителство от този, който ще стъпи на „Дондуков" 2 след 20 януари. Но не съм сигурен дали могат да седнат на една маса, да си поприказват два дни и да посочат компромисни министри.
Цветозар Томов, говорител на ЦИК: Парламентът ще разгледа допитването
Парламентът е длъжен в 3-месечен срок да разгледа това, което е утвърдено чрез референдума, и да се произнесе. Около предишното допитване, инициирано от президента на България, се обсъждаше точно този срок. Значи до 6 февруари НС трябва да се произнесе. Ако активността бъде премината, отговорите на въпросите стават задължителни и влизат в законодателството. В рамките на тези три месеца НС трябва да реши и да предложи мерки за изпълнение. Става ли дума за нов закон, „мерки" означава написване на преходни и заключителни разпоредби и каквото е нужно, за да бъде въведен в действие даден нормативен акт. Така че трябва да има изработени нови текстове, които да минат през съответните комисии, през пленарната зала и да бъдат утвърдени. Разбира се, парламентът може да реши нещо друго. Но ако приеме да прави текстове по резултатите от референдума в трите месеца, в техния край те трябва да са създадени - поне така го тълкувам. Но си спомнете, че по отношение на електронното гласуване (то бе заложено в питанията на Росен Плевнелиев - б.а.) НС не спази този срок". И защото внесе за преразглеждане целия изборен закон именно заради ел. гласуването, отвори кутията на Пандора и бяха направени куп други промени. Ако сега направят същото, ще внесат за разглеждане пак целия Изборен кодекс и да дадат и други предложения по него, а не само тези по референдума.
Проф. Михаил Константинов: Какво правим, ако мажоритарен депутат стане министър?
Мажоритарният избор на депутатите в НС, който бе един от въпросите на референдума, носи няколко подводни камъка. Първият е решението за мандатите от чужбина. Мандатите в страната ще се определят на базата на населението с право на глас в досегашните многомандатни райони. Принципът е - ако сега Габрово има 4 мандата, да бъде разделено на четири района. Всеки район в страната ще обхваща по 28 хил. - 30 хил. избиратели. В чужбина, ако се заложи същият принцип ,базата трябва да е 1 милион граждани с право на глас. По-вероятно обаче е да се приеме за основа потенциалът за гласуване, като се анализира броят избиратели в различните държави през годините. Практиката показва, че гласовете на сънародниците ни зад граница могат да излъчат около 10 депутати. Т.е. в Турция би могло примерно да има два района, в Европа - 3, в САЩ - 2 и т.н.
Законодателят може да реши да приложи и гръцката система, т.е. гласува се само в страната.
Другият подводен камък са депутатите, които стават министри. Има различни подходи за решаване на този проблем. Първият е, че при мажоритарен избор в района, от който депутатът е влязъл в изпълнителната власт, трябва да се поведат частични избори.
Има вариант кандидат-депутатите да имат подгласници - нещо като депутат и вицедепутат. Тогава, ако депутатът стане министър, подгласникът му влиза в парламента. Третото възможно решение е да се приеме английският модел, при който няма проблем депутатите да са и министри. Това означава, че трябва да се промени конституцията.
Заплатите на чиновниците растат. Заплатите на чиновниците се увеличават, а в образованието и здравеопазването намаляват. Това показват данни на Националния статистически институт за третото тримесечие на годината спрямо второто.
В сектор "Държавно управление" увеличението е с 25 лв. и средното възнаграждение за периода от юли до септември достигна 1091 лв., докато в "Образование" се понижават с 23 лв. и падна до 870 лв. В здравеопазването също вземат по-малко пари. Там намалението е с 15 лв. и средната заплата към края на трето тримесечие е 996 лв., отчита националната статистика.
Най-голямо увеличение има в сектор "Култура, спорт и развлечение" и "Селско, горско и рибно стопанство", където заетите вземат съответно с 58 лв. и 38 лв. по-високи заплати спрямо второто тримесечие на тази година.
Според официалната статистика най-високи заплати вземат в сектор "Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения" - 2159 лв., следвани от заетите с "Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива" - 1647 лв. Най-малко пари получават в "Ресторантьорство и хотелиерство" - 580 лв.
С най-голямо понижение на възнагражденията са работещите в сектор "Финансови и застрахователни дейности" - с цели 152 лв.
"Булгаргаз" предлага газът да поскъпне с 10.23% от януари. Цената на природния газ да поскъпне с 10.23% от началото на следващата година. Това е ценовото предложение на "Булгаргаз", внесено в четвъртък в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), която решава колко ще струва. Според прогнозата на "Булгаргаз" цената ще се повиши с 29.31 лв. и ще бъде 315.91 лв. за 1000 куб. метра.
Ако предложението бъде одобрено, това ще е първото сериозно поскъпване на природния газ от началото на 2014 г. насам. То ще се случи в средата на отоплителния сезон, което означава, че КЕВР ще трябва да коригира и цените на топлофикациите. Тепърва обаче компанията има месец, за да внесе окончателното си предложение, а регулаторът рядко удоволетворява ценовите прогнози на компаниите.
Защо такова поскъпване?
Основната причина за исканото повишение са очакваните по-високи доставни цени на природния газ през първото тримесечие на 2017 г. и курсът на лева към щатския долар, обясняват от компанията.
Доставната цена на газа е пряко свързана с тази на петрола. Във формулата за ценообразуване, договорена с руската "Газпром", обаче се взима цената за девет месеца назад. За това не е изненада, че въпреки, че през последните дни петролът отново достигна нива от малко над 46 долара за барел (сорт брент), прогнозата за газа е да поскъпва. Това на практика се дължи на повишението на петрола през пролетта и лятото, когато имаше моменти, в които цената минаваше 50 долара за барел.
Както каже КЕВР
За четвъртото тримесечие на тази година регулаторът също не одобри исканото поскъпване на "Булгаргаз" от 3.27%. Вместо това КЕВР реши цената на газа да се увеличи с 1.9%. Основната причина за това беше разминаването в данните за поскъпването на алтернативните горива, както и калоричността на газа, която също влияе на крайната цена.
Социолози предричат около 10% преднина на Румен Радев за втория тур. Сондажи на две социологически агенции, обявени днес, сочат кандидата на БСП за президент Румен Радев като фаворит за втория тур на президентските избори пред Цецка Цачева. И "Галъп интернешънъл", и "Маркет линкс" прогнозират значителна разлика - около 10% между двамата кандидати.
Какви са прогнозите
Преднина от 9-10 процента за ген. Румен Радев на балотажа пред Цецка Цачева показват данните от експресен сондаж на "Галъп интернешънъл" за нагласите на избирателите преди втория тур. Проучването е възложено и финансирано от "Галъп". Съотношението е от порядъка на 55:45 в полза на Радев сред избирателите, които вече са се ориентирали към кандидат. Когато се калкулира ефектът на опцията "Не подкрепям никого" (при всички уговорки, че тя се прилага за първи път на втори тур на президентски избори) съотношението става 51:40:9, съответно за Радев, Цачева и "не подкрепям".
На втория тур се очаква значително по-ниска активност, отколкото на първия от 6 ноември - няма го стимула с референдума, а за голяма част от избирателите с отпадане на кандидатите, е отпаднала и интригата.
Наличните данни не потвърждават тезата, че електоратът на ГЕРБ не е бил активен на първи тур и затова Цачева е останала на второ място. Напротив - регистрира се пределно участие - близо милион и двеста хиляди. Проблемът е, че близо 350 хиляди от тях не са подкрепили Цачева, а други кандидати, сочи изследването на "Галъп".
Как ще гласуват симпатизантите на отпадналите кандидати
Интригата на втория тур е за кого ще гласува електоратът на националистите, както и избирателите, подкрепили Веселин Марешки. При избирателите на патриотите се очаква да гласуват 3:1 в полза на Радев, а тези на Марешки - без съществен превес за някой от двамата кандидати, като много от тях няма да гласуват изобщо. Очаквано за Радев масово ще гласуват привържениците на различните леви формации, а електоратът на реформаторите, доколкото изобщо се яви пред урните, ще подкрепи повече Цачева или ще избере опцията "Не подкрепям никого".
Над 11% преднина за Радев на втория тур прогнозира проучване на "Маркет линкс", поръчано и финансирано от bTV. Според него 40.7 % от запитаните са заявили, че ще гласуват за Радев, а 29.4 % - за Цачева. 15.9% все още не са решили кого да подкрепят, 9.2 % няма да гласуват, а 4.8% заявяват, че ще гласуват с "Не подкрепям никого".
Ненчев се отметна и купи двигатели за МиГ-29 от Русия. Двегодишната сага с ремонтите на изтребителите МиГ-29 завърши с победа на Русия и безславна загуба на военния министър Николай Ненчев, който се заричаше, че няма да купи нищо руско за армията.
В четвъртък Министерството на отбраната се похвали с подписан договор за доставка на 10 двигателя за руските изтребители. Четири от тях са нови, а шест са ремонтирани. Първите два ремонтирани двигателя ще бъдат доставени до 30 април 2017 г., а следващите ще пристигат по двойки всеки следващ месец. Новината беше анонсирана от премиера Бойко Борисов ден по-рано. По Би Ти Ви в сряда той обяви, че договорът е за 42 млн. лв. и е сключен с руска компания.
При оповестяването на плановете да се купят нови двигатели Ненчев няколко пъти заяви, че сделка с Русия е изключена. През юли и през септември м.г. каза, че рискът от договор с Русия е голям, а цената - твърде висока, затова ще преговаря с Полша. Повече от година той не изостави антируската си реторика. На 13 януари пред Би Ти Ви обяви: "Ще постигнем добро споразумение. Най-вероятно двигателите ще бъдат от страна, членка на ЕС или НАТО". Месец по-късно пред Нова телевизия министърът повтори: "България ще купи нови двигатели за изтребителите МиГ-29, но никога не съм казвал, че ще бъдат купени от Русия. Те ще са руски, но има много неизползвани двигатели в страните от Западна и Източна Европа".
Още тогава "Сега" предупреди, че подобна покупка е невъзможна, тъй като само производителят - Чернишевският завод, може да осигури нови двигатели. Така се и оказа. Ненчев не беше смутен от официалното съобщение на руската компания, че Полша няма необходимия лиценз, и продължи да бави топката по темата, докато не стана ясно, че бойната ни авиация ще бъде принудително приземена.
Избраната фирма доставчик е българска, съобщи МО. Тя е посочила, че има договорености с "производителя/конструктура на самолети МиГ-29 (ОАО "РСК - МИГ"), който е ангажирал за производство на новите и ремонта на използваните двигатели Чернишевския завод". В съобщението не се казва с кого е сключен договорът, а и цялата процедура по избора е доста спорна. Първоначално беше обявена обществена поръчка, в която участваха три фирми. До финала беше допуснат само един участник, но комисията по оценка на офертите прекрати процедурата. Часове след решението на комисията Ненчев даде спешна пресконференция, на която изненадващо обяви, че ще пристъпи към директни преговори с финалиста, въпреки че комисията е имала забележки.
"Спазени са всички изисквания по Закона за обществените поръчки и са положени усилия за успешно завършване на процедурата. С цел постигането на по-добри условия преминаваме към процедура по договаряне. Това означава, че ще преговаряме с участника, който към този момент в най-голяма степен отговаря на изискванията на възложителя", обясни вчера военният министър. Прякото договаряне се правело, за да може двигателите да бъдат доставени своевременно, аргументира се той.
В доклада на комисията по оценка на офертите обаче се посочват дати, които се разминават с обявените вчера от МО. Според офертата на победителя двигателите могат да бъдат доставени едва през септември-октомври 2017 г., а не още през април. Цената е 42 721 202.5 лв., въпреки че от министерството са планирани 36 млн. лв.
Вчера военният министър посети предизборно авиобаза "Граф Игнатиево", където се похвали пред пилотите, чийто бивш шеф Румен Радев в неделя отива на балотаж срещу кандидата на управляващите. "Поех ангажимент преди няколко месеца за гарантиране на летателната годност на самолетите МиГ-29. Днес съм тук, за да уверя личния състав на авиобазата и командирите, че съм изпълнил този ангажимент", каза той и обяви, че предстои обсъждане на бюджета за отбрана за следващата година, в който е предвидено увеличение на средствата. "Наша основна грижа остават личният състав, военнослужещите и подобряването на условията за тяхната работа и мотивация", заяви министърът.
Газовата връзка с Румъния се оказа еднопосочна. След почти тригодишно забавяне, серия от проблеми, буксуване на процедурата и засядане на тръбите под Дунав, газовата връзка с Румъния между Русе и Гюргево най-накрая е завършена. Тя трябваше да бъде пусната в експлоатация още преди повече от година, но заради проблемите "рязането на лентата" бе отлагано многократно. Този път отлагане няма да има и тръбата ще бъде открита днес. Парадоксът е, че така нареченият интерконектор засега няма да е двупосочен, а България ще може единствено да изнася газ към Румъния.
За участие в днешната церемония са поканени министър-председателят Бойко Борисов, вицепремиерът по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев, представители на правителството на Румъния, на Европейската комисия и т.н., гласи съобщението на Министерството на енергетиката.
Засега все още не е изградена компресорната станция на румънска територия, която да гарантира нормален газов поток към България. Налягането на румънската газопреносна мрежа е едно от най-ниските в Европа и това налага изграждането на такава станция, за да могат да бъдат осъществени доставките към България, каза в сряда шефът на КЕВР Иван Иванов, цитиран от Инвестор. Той все пак е категоричен, че проблемът ще бъде решен. Според него никой няма да построи интерконектор, без да има начин да се осъществи газовият обмен.
Интерконекторът е с капацитет от 1.5 млрд. куб. м природен газ годишно. В посока България възможностите са за пренос до 500 млн. куб. м. Тепърва обаче ще се обявява процедура за продажба на капацитета на тръбата, в която търговци ще могат да запазят обеми за транспорт на суровина към България или към северната ни съседка. "При положение че Румъния осигурява 80 процента от газовите си нужди от местен добив, извън ситуацията аварийни доставки у нас, интерконекторът ще може да осигури и внос на румънски газ", коментира шефът на "Булгартрансгаз" Георги Гегов пред Медиапул. Освен за "физическа" търговия, тръбата ще може да се ползва и за виртуална търговия. При нея суровината не се пренася реално, а се приспада за сметка на други потоци, разменяни между компаниите.
С пускането в експлоатация на интерконектора се изпълнява едно от изискванията на Европейския енергиен съюз за изграждане на липсващата междусистемна свързаност на газопреносните системи между страните, поясниха още от Министерството на енергетиката. Така ще се гарантират постоянни и сигурни доставки на природен газ за битовите и индустриалните потребители в България и Румъния, отбелязват експертите.
Газовата връзка е с обща дължина от 25 км, от които 15.4 км са на българска територия. Проблемното трасе под реката е 2.1 км, но дори толкова кратко разстояние създаваше големи трудности. В крайна сметка през април "Булгартрансгаз" и "Трансгаз" С.А. подписаха договор с австрийската компания "Хабау", която довърши основния и резервния газопровод под река Дунав.
Интерконекторът с Румъния ще бъде първата изцяло завършена газова връзка на България със съседните държави. В напреднала фаза е изграждането на тръбата с Гърция. В процес на проучване е строителството на газовата връзка със Сърбия, която от българска страна ще се изгражда на два етапа, с пари от Брюксел. Интерконекторът с Турция от години е на фаза "договаряне".
6,3 млрд. лв. в земеделието за 2 години. Близо 6,3 млрд. лв. е усвоило българското земеделие за последните 2 години. Това се казва в отчета на Министерството на земеделието и храните за управлението от ноември 2014- а до ноември 2016 г.
Крупната сума се получава от директните плащания, мерките за пазарна подкрепа, за развитие на селските райони, рибарството и аквакултурите и схемите за държавна помощ. Като следствие от подпомагането площите с плодове нарастват с 35% през 2015 г., а със зеленчуци - с 15 на сто на годишна база.
Увеличение има и по данните за кампания 2016 г. Спрямо предходната година има нарастване на заявените площи с трайни насаждения с 52,6%, със зеленчуци - със 120,6%. Броят на общо декларираните за подпомагане крави по всички схеми се увеличава с 10,5%, а на заявените овце и кози майки - с 15,2 на сто.
Министерството отчита още, че са разработени и одобрени от ЕК 15 нови схеми за държавна помощ и е стартирана цялостна реформа в поземлените отношения.
35% от фирмите в Централна и Източна Европа тръгват към дигитална трансформация. До края на 2017 година дигиталната трансформация ще стане основен фокус за бизнес стратегиите на повече от две трети от водещите компании в света. Дигиталната трансформация е една от най-важните тенденции в света на информационните технологии. Този феномен стана важна част в организационния мениджмънт и включва не само промяна в използваните технологии, но и в бизнес моделите на компаниите, според IDC.
Появяването на нов вид бизнес, който е по-устойчив на конкуренция и създава нови и иновативни услуги, удовлетворяващи повече клиенти, маркира началото на процеса на дигиталната трансформация.
За да се справят с конкуренцията, все повече организации използват нови технологии, за да разработят иновативни продукти, процеси или комплексни бизнес модели, като така създават нови дигитални стратегии. За да се проучат как се развива този процес в Централна и Източна Европа, Oracle и IDC проведоха първото проучване в тази сфера. То включва мениджъри от над 251 организации от различни индустрии. Важно е, че проучването на Oracle и IDC установи, че дигиталната трансформация е процес, който носи значителни ползи за бизнеса. То показа, че има пряка връзка между въвеждането на стратегия за дигитална трансформация и растеж на приходите.
Ключови данни от изследването бяха представени на Oracle Digital Day, който се проведе на 9ти ноември, паралелно в 10 страни в Европа. Георги Александров, Управляващ Директор на Oracle за България, сподели основните изводи от него и рамкира подхода и визията на компанията в помощ на бизнеса, поел по пътя на дигиталната трансформация.
„Облачните услуги на Oracle са създадени с идеята да предоставят входна точка на всяка компания към пътя на дигитална трансформация и да отговарят на техните индивидуални нужди. В Oracle вярваме, че имаме възможността да работим в най-интересния етап от трансформациите на бизнеса и нашите облачни услуги да бъдат средство, с което той да e по-успешен и да предоставя повече добавена стойност на клиентите си.", коментира г-н Александров по време на събитието у нас.
Технологиите, използвани в дигиталната трансформация, са предимно облачни услуги, мобилни технологии, Big Data и социални медии. Страните от Централна и Източна Европа са все още зад тези от Западна Европа по използване на тези технологии, но все повече компании планират въвеждането им.
Според проучването на IDC:
34 % от запитаните използват облачни услуги;
39 % планират да въведат облачните услуги;
41 % използват мобилни технологии;
25 % използват Big Data решения.
Други важни изводи:
72 % от запитаните поставят клиентското удовлетворение като техен първи бизнес приоритет за следващите 12 месеца;
41 % от тях споделят, че IT отделите имат поддържаща функция, която увеличава бизнес ефективността;
40 % от проучените смятат, че информационните технологии правят компанията по-конкурентна и подпомага генерирането на приходи.
Харчим по 500 лв. на човек годишно в онлайн магазини. Около 500 лв. годишно харчи един човек за електронно пазаруване. А близо 90% от поръчките се правят в български сайтове. Това съобщи за „Монитор" Петър Ванчев, председател на Българската асоциация за електронна търговия. Заявките за консумативи са често, за разлика от пазаруването на черна техника. Сериозна и точна статистика за това няма, но според анализатори около 1/3 от интернет потребителите пазаруват в онлайн магазини. Основно това са млади хора на около 25 г., за които няма разлика дали ще направят покупката на дадена стока през нета или от търговска верига.
Наложеният платеж категорично остава сред най-предпочитаните начини за плащане, заяви още Ванчев. Той уточни, че погасяването на задълженията с карта или по банков път са до 5% и то не при всички търговци.
Интересна промяна в профила на потребителя се забелязва в последно време - все повече деца пазаруват онлайн. При тях и рисковете са най-големи, защото нямат житейски опит и лесно се лъжат по оферти, в които някой нещо им обещава, а в същото време имат достатъчна свързаност с мрежата през различни мобилни устройства. Това е и грозната страна на нелоялните практики, че по-уязвимите потребители биват излъгани, категоричен е Петър Ванчев. Той уточни, че всяка година делът на тези потребители расте и при тях трендът на увеличение изпреварва нарастването на другите пазаруващи в интернет. Може да се каже, че тези младежи са основен двигател на растежа в сектора, посочи още експерта. Той обясни, обаче, че какъв е техния брой точно не може да се каже, защото липсва официална статистика. Когато установим проблем, основния начин за защита е да се подаде сигнал в Комисията за защита на потребителите.
Основните оплаквания са за това, че офертата не отговаря на истината. Има и много жалби за неспазване на срока за доставка. Една от причините е, че има куриерски фирми, които са изключително некоректни, обясни Ванчев.
Какви са трендовете в търсенето и предлагането е малко трудно да се определи, причината е, че някои търгове 1-2-ма дават сигнал, че нещо е успешно, след което се появяват стотици последователи, посочи той. Например преди години груповото пазаруване беше хит, сега вече никой не го използва.
Други тенденции, които вече отминават, са масовото пазаруване на дрехи и техника, както и обявите за предмети, които се продават от човек за човек. Какъв е новият тренд е трудно да се определи, в момента сме в преходен период. Има няколко тенденции, които се развиват и предстои да видим коя ще се наложи като основна, обясни още Ванчев.
Близо 500 млн. лв. е оборотът в електронната търговия годишно сочат авторитетни изследвания. Има и различни мнения, според които приходите варират от 100 млн. лв. до 1-2 млрд. лв. Авторитетните източници се въртят около тази цифра. Всяка година обемите нарастват спрямо предходната, но това е балон, който скоро ще се спука, твърдят експерти.
Според Петър Ванчев е притеснително, че има много електронни магазини, които работят на загуба. По думите му в момента основното увеличение се дължи на това, че непрекъснато се появяват нови играчи, които влагат нови капитали, но в един момент това ще се изчерпи. Не знам дали догодина ще е повратната или това ще стане след две, но е сигурно, че рано или късно средствата, които се влагат, рязко ще спаднат, категоричен е той. Вътрешен анализ на един от електронните магазини показа, че 1 от 60 сайта работи на минимална печалба, с всички останали са на загуба. Освен това едва 1 от 400 е бизнес, който има смисъл да се развива, което ще рече, че има достатъчна възвращаемост да се възпроизвежда.
Бърза писта за медицински сестри и брокери за работа в ЕС. Българските медицински сестри, физиотерапевти, фармацевти, брокери и планински водачи вече ще могат да си намерят по-лесно работа в ЕС. Това ще бъде възможно чрез чрез автоматичното доказване на квалификацията си с европейска професионална карта, която вече ще се издава и в България. Това става ясно от Проект на Постановление на Министерския съвет за одобряване на Наредба за условията и реда за издаване на Европейска професионална карта в България, който е качен за обществено обсъждане.
Идеята е новият документ да облекчава процедурата по признаване на квалификация на професионалистите в тези пет професии, което им отваря врати за по-бърза реализация на трудовия пазар в друга европейска държава.
Същото важи и за чужденци от други страни членки в ЕС, ако искат да си намерят работа у нас.
Още през януари Европейската комисия даде старт на новата процедура за признаване на квалификациите за тези пет професии. У нас обаче чак сега се появи проектът на Наредбата, която урежда издаването на документа.
Въпросната карта обаче няма да е на хартиен носител, нито ще бъде подобна на дебитната, обясниха за „Монитор" от Министерството на образованието и науката. Всъщност тя представлява електронен сертификат, който се издава чрез попълване на специален онлайн формуляр.
За издаването на европейска професионална карта за квалификация, придобита у нас се заплаща между 60 и 90 лв.
Ако пък професионалната квалификация по регулирана професия в придобита в друга държава членка, таксата е 260 лв.
Притежателят на европейска професионална карта има право по всяко време и без заплащане на такси да иска поправка на неточни или непълни данни в неговото досие в Информационната система за вътрешния пазар или заличаване или блокиране на досието, пише още в проекта на наредбата.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.874300 |
GBP | 2.353640 |
CHF | 2.081560 |