Пълна смяна на властта. Румен Радев е новият президент на България за следващия конституционен мандат от пет години. Той беше избран на балотажа в неделя с разбиващо предимство от над 22% над опонентката си Цецка Цачева, кандидат на ГЕРБ. По данни на "Алфа Рисърч" към 20 часа в неделя за Радев са гласували 58.1%, а за Цачева - 35.3%, при избирателна активност от 48.7% (срещу 57.5% активност на първия тур). Опцията "Не подкрепям никого" са избрали 6.6% от гласуващите.
След този резултат от изборите се очаква оставката на правителството още в началото на идната седмица.
Самият Борисов обяви това на пресконференция, заедно с целия кабинет, веднага след излизането на резултатите. На доста нервното събитие, премиерът няколко пъти заяви, че "има ново мнозинство" БСП-ДПС-ДСБ и размаха пръст на всички, които според него са виновни за загубата на партията. "Могат спокойно да си направят кабинет още в този парламент и да управляват две години. Ако им трябва кворум ние ще бъдем там", заяви премиерът.
При всички положения, най-вероятният изход са предсрочни избори напролет, тъй като ГЕРБ и БСП - двете най-големи партии, отхвърлиха възможността да съставят кабинет в рамките на този парламент, а лидерът на БСП Корнелия Нинова заяви, че няма да подкрепи и кабинет с мандата на ДПС. Това значи, че президентът ще трябва да назначи трети служебен кабинет.
Ако се стигне дотам, очертава се и спор кой може да насрочи датата на предсрочните парламентарни избори и кога трябва да са те.
Кой и кога ще нарочи предсрочни избори
Заради изтичащия мандат на президента вече се оформи интересен конституционен спор за хипотезата, когато настоящият парламент не може да формира кабинет с мандата на някоя от политическите сили и се налага назначаването на служебно правителство. По принцип назначаването на служебен кабинет върви с разпускане на парламента и насрочване на избори, което президентът прави едновременно с един указ. Няма спор също така в теорията, че основният ангажимент на служебното правителство е провеждане на нови избори. Същевременно, в чл. 99, ал. 7 от Конституцията се казва, че президентът не може да разпусне парламента през последните три месеца от своя мандат и, ако в този период парламентът не може да състави правителство, държавният глава назначава служебно правителство.
Мандатът на президента Росен Плевнелиев изтича на 22 януари, когато Румен Радев трябва да встъпи в длъжност. Въпросът е дали старият президент с изтичащ мандат може да насрочи следващите парламентарни избори без да разпуска парламента или това е правомощие на новия президент. Аргументи има и в двете насоки.
Какво казва Конституцията
От една страна - след като в текста на конституцията изрично се казва, че президентът назначава служебно правителство в тази хипотеза, но не и че насрочва избори, това е ясен знак, че конституционният законодател не е имал предвид такава възможност. Освен това - с насрочването на нови избори сегашният президент фактически ще определи и края на мандата на настоящия парламент в конкретно близко бъдеще, макар и без изрично да го разпуска.
От друга страна, смисълът на конституционната забрана президентът да разпуска парламента в края на мандата си е преди всичко по този начин да се гарантира, че новият президент ще има пред кого да положи клетва, за да встъпи в длъжност. Иначе хипотетично е възможна ситуация, едновременно държавата да няма и президент, и парламент, и нормално избрано правителство, а това е опасно. Не случайно в Конституцията изрично е записано (чл. 99, ал. 5), че в обичайната ситуация президентът с един акт разпуска Народното събрание и насрочва нови избори - това е конституционната гаранция за стабилност и срещу злоупотреби (президентът да управлява със служебен кабинет без ограничение във времето).
Затова и служебното правителство трябва да бъде назначен с ясен мандат - до провеждане на избори в точно определен срок, коментират застъпниците на втората теза, че назначаването на служебното правителство задължително води до насрочване на избори, дори когато не може да се разпусне парламентът. Това няма да попречи на новия президент да промени състава на служебното правителство, но без да се стига до произволно удължаване на управлението със служебен кабинет, което е напълно възможно, доколкото конституцията не дава срок на годност на служебното правителство.
Ще се търси тълкувание от КС
От президентството ще поискат тълкуване от Конституционния съд на тази хипотеза още в началото на идващата седмица, научи "Капитал" от източници в институцията. Целта е когато и ако се стигне до служебно правителство, да има яснота за смисъла и точното значение на правомощията на държавния глава в тази хипотеза и да се търси успокояване на обществото. Без решение на КС това трудно ще се случи.
"Единствено от политическите партии и от изпълнителната власт зависи да се намери устойчива формула на управление и в рамките на действащото Народно събрание. Рано е за служебно правителство", коментира президентът Росен Плевнелиев днес по повод на журналистически въпрос след като гласува. "Готов съм в режим на консултации и на диалог с всички, включително с новоизбрания президент, да изминем пътя, описан в Конституцията. Съставянето на служебно правителство не е самоцел. Целта ми е да има стабилност в държавата, институциите да работят. Към днешна дата и парламентът, и правителството, работят", заяви Плевнелиев. Същевременно той заяви, че има и силите, и опита да състави ново служебно правителство, "но трябва да е много ясно - ако в следващите дни България навлезе в политическа криза, ще спазвам Конституцията в нейните разпоредби и дух. В основния закон ясно е разписано какво прави държавният глава в случай на криза".
Сложният конституционен казус вероятно ще започне да се разплита още тази седмица, като вероятно градусът на политическото напрежение около него ще бъде голям. С наближаването на вероятните избори това ще бъде и доминиращия тон в политиката.
Кой е новият български президент
"Еврофилията не означава русофобия", заяви в интервю пред Reuters ген. Румен Радев през октомври. Тази реплика обобщава основното послание от кампанията на кандидата на левицата, който спечели изборите и ще бъде следващият президент на България. Радев е летец и до последните дни на юли тази година - командир на българските военновъздушни сили (ВВС). Роден е през 1963 г. в Димитровград, завършва Висшето народно военновъздушно училище в Долна Митрополия, а след това има и две специализации във Военновъздушния колеж "Максуел", САЩ.
Като командир на ВВС той на два пъти подаде оставка поради несъгласие с политиката на Министерството на отбраната. Първия път я оттегли, след като премиерът спешно отпусна 80 млн. лв. на авиацията, но втория път генералът напусна поста си, за да скочи в дълбокото на българската политика. Само дни след като сравни концепцията, според която българското въздушно пространство ще се охранява съвместно с чужда държава срещу заплащане, за по-унизителна от Ньойския договор, той бе номиниран за кандидат-президент от БСП.
Въпреки скептицизма на част от апарата на партията, изглежда, липсата на политически опит по-скоро помогна на Радев. Той зае ясни позиции в синхрон с тезите на БСП: подкрепа за големите енергийни проекти; "за" развитието на ядрената енергетика в България; "за" отпадането на санкциите на ЕС срещу Русия; срещу мигрантската политика на правителството.
По отношение на нелегалната окупация на Крим от Русия Радев заяви, че реалността трябва да се гледа в очите: "Естествено че има нарушение на международното право. Това е факт. Но е факт, че в момента над Крим се вее руски флаг. Какво? Ще си затворим очите ли?"
Интересна бе позицията, която той зае на последния дебат с Цецка Цачева - Радев се обяви за съдебна реформа по "румънски модел". Така и не стана ясно дали той наистина споделя тази визия, или бе просто опит да привлече част от реформаторския електорат. Така или иначе на следващия ден БСП обявиха, че няма да се ангажират с промяна на правомощията на главния прокурор, а Радев веднага също смекчи позицията си и каза, че преди да подкрепи каквито и да било реформи, "първо ще питам главния прокурор, неговото мнение е определящо".
МВФ пак повиши прогнозата за ръста на българската икономика. Международният валутен фонд (МВФ) повиши прогнозата си за растежа на България за тази и следващата година съответно на 3.3 и 2.9%. Това става ясно от изявлението на финансовата институция след приключване на есенната му мисия в София на 4 ноември. Корекцията идва и само месец след като МВФ повиши очакванията си до 3 и 2.7% в глобалната си есенна прогноза. През миналата седмица подобрени очаквания направи и Европейската комисия, която завиши ръста до 3.1 и 2.9% за тази и следващата година.
Положителни сигнали, но и много рискове
Според експертите на МВФ икономиката на страната остава устойчива на шоковете през последните години, а макроикономическите показатели са окуражаващи. Освен това дефлацията показва стабилни сигнали за намаление, а безработицата е на най-ниското си ниво от седем години. Фискалната консолидация пък се случва с по-бързи темпове от очакваното благодарение на приложените административни мерки за повишаване на събираемостта, по-голямата икономическа активност и по-малкото направени разходи по финансирани от ЕС проекти (излишък по европейските средства). Затова и прогнозата на МВФ е бюджетният дефицит да се свие до 0.7% или по-ниско през тази година. Очакванията на правителството вече са той да е нула, а последните данни за състоянието на бюджета показаха, че към края на октомври по предварителните оценки на Министерството на финансите държавата е събрала с 3.41 млрд. лв. повече, отколкото са били разходите й, което е 3.8% от прогнозния БВП.
Според МВФ основните рискове пред България са слабото представяне на държавните предприятия, лошото финансово състояние на общините и притесненията, свързани с устойчивостта на втория стълб на пенсионната система (задължителното допълнително пенсионно осигуряване). В дългосрочен план застаряването и намаляването на населението в България ще оказват основно напрежение върху бюджета.
От фонда очакват в средносрочен план икономиката да расте с умерени темпове, но под тези, които са нужни, за да се догонят нивата на средните доходи в ЕС.
Директорите на фонда приветстват приключването на стрес тестовете в банковия сектор и ги определят като положителна стъпка към връщане на доверието в банковия сектор и във възможността на БНБ да осъществява надзор.
Как да ускорим растежа
От фонда виждат потенциал за растеж на икономиката, но той може да се ускори с няколко структурни промени - смекчаване на последиците от застаряването и емиграцията чрез активни политики на пазара на труда и подобряване на условията за завръщане на емигрантите, стимулиране на частните инвестиции чрез намаляване на бюрокрацията и корупцията и подобряване на конкурентоспособността и управлението на държавните предприятия. Фондът призовава и за по-големи усилия, насочени към развитие на човешкия капитал чрез образование и обучение.
В доклада си МВФ сериозно набляга и на проблемите в държавните предприятия основно от енергетика. През тази годна заради неустойката по проекта АЕЦ "Белене" ще бъдат платени 1.2 млрд. лв. от бюджета, които не е ясно кога и как ще бъдат възстановени. "Огромният дълг в енергийния и транспортния сектор може да изложи на значителен риск публичните финанси заради поемане на условни задължения, ако държавните предприятия изпаднат във финансови трудности", пише в доклада. Затова от фонда препоръчват да бъде засилен финансовият контрол на държавните дружества чрез цялостен мониторинг и укрепване на капацитета на Министерството на финансите.
Един генерал идва в президентството, друг генерал си отива с кабинета. 53-годишният генерал от резерва Румен Радев е новият президент на България. Радев, който бе издигнат от инициативен комитет и подкрепен от БСП, спечели категорично балотажа срещу кандидата на управляващата партия Цецка Цачева - 58.1% срещу 35.3%. Още преди края на гласуването, премиерът Бойко Борисов, който също е генерал от резерва, потвърди намерението си да подаде оставка на правителството при загуба на президентските избори. "Нали не си представяте, че утре излизам и казвам: "Размислих". ГЕРБ няма да участва по никакъв начин във властта, ако загуби днес. По никакъв начин", заяви Борисов.
Радев ще встъпи в длъжност и ще замени Росен Плевнелиев след 22 януари 2017 г. Ако Борисов подаде оставка днес и парламентарните сили не успеят да излъчат ново правителство в рамките на мандата на действащия парламент, то Росен Плевнелиев може да назначи служебно правителство, но не може да прекрати мандата на НС и съответно - да насрочи избори. Така вероятно новият президент Румен Радев ще разпусне парламента през януари и ще насрочи изборите за 44-тото НС в края на март.
Президентът Росен Плевнелиев заяви, че е готов да приложи конституционните си задължения при очертаващата се парламентарна криза. "Имам и силите, и опита, и знанието - ако България в следващите дни по решения, които не зависят от държавния глава, влезе в криза, ще следвам конституцията", заяви Плевнелиев.
Радев поведе още при старта на гласуването и поддържаше преднина от 20-25% пред Цачева. Петият президент доминира във всички демографски групи и събра малко под 2 милиона гласа, докато за Цачева гласуваха около 1.2 млн. души. Резултатът на Радев е сравним с резултатите, които Георги Първанов постигна през 2001 и 2006 г., и е по-добър от резултата, с който Росен Плевнелиев спечели втория тур през 2011 г. (1.7 млн. гласа)
През целия ден наблюдателите отбелязваха изключително ниската активност в Кърджалийско и ромските махали. Въпреки това избирателната активност в страната бе сравнима с тази на първия тур на президентските избори. В 17 часа вчера тя бе 41.94%, срещу 45.11% на първи тур. Социолозите твърдяха, че 5-6% от участвалите на първи тур не са гласували на втория, но пък са се появили нови гласуващи, които са пропуснали да гласуват на 6 октомври. За разлика от първия тур, вчера липсваха опашки - с изключение на секциите в столичния "Младост", където имаше и кметски балотаж.
2% от гласувалите за Цачева за гласували за Радев. Парадоксално, но той привлича 92% от гласовете на ДПС, които на първия тур са били за Пламен Орешарски, както и 60% от гласовете на "Обединените патриоти". Още по-интересно е, че 35% от избирателите на Трайчо Трайков и РБ са гласували за Румен Радев. Избирателите на Веселин Марешки също са преобладаващо "за" Радев - 54% срещу 36% за Цачева.
Всичко това показва, че тактиката на ГЕРБ да обяснява, че правителството ще подаде оставка, ще настъпи хаос и ще бъдат спрени еврофондове и програми за саниране, не е била успешна. На втория тур Цачева привлече само 350 000 гласа, а Румен Радев - 1 милион.
Балотажът премина с висока мобилизация на електората в Турция
Интересът към втория тур в югоизточната ни съседка бе два пъти по-голям в сравнение с европейските държави
Гласуването в чужбина за президентския балотаж премина при по-слаб интерес от страна на избирателите в Европа в сравнение с първи тур и при висока мобилизация на електората в Турция. Точните анализи ще могат да се направят след обявяване на крайната активност, но междинните данни на Централната избирателна комисия (ЦИК) вчера сочеха, че интересът в югоизточната ни съседка към вота е значително по-голям в сравнение с другите държави. В град Чорлу например още в първия час гласуваха 320 души, а следобед бюлетините в Турция бяха 20 300 от общо 39 000 зад граници - над 50%. Наблюдатели коментираха, че няма как делът на "турските" гласове да падне до една трета, както бе в края на изборния ден на първия тур. Във Великобритания имаше спад на участващите във вота, макар да се бяха образували опашки още преди отварянето на секциите. Всичко това носеше предимство за кандидатката на ГЕРБ Цецка Цачева, тъй като миналата неделя тя спечели вота в Турция.
По-слабата активност в някои държави и липсата на урна за референдума бяха причина да не се повтори хаоса от първия тур. В някои секции в Турция бяха увеличени членовете на секционни комисии и бяха сложени допълнителни кабинки, което улесни гласуването. Все пак отново се появи напрежение - из коридорите на помещенията се говореше на турски, което е забранено, имаше и опити за агитация. Във Великобритания ранните опашки пък се оказаха презастраховане - да не се чака с часове, както бе миналата неделя. "Изпатихме си доста преди седмица. Беше студено, организацията - ужасна. Все пак нещата днес бяха доста по-добре. Стана бързо, но да не хвалим чак толкова много външното министерство. Ще се възгордеят, а вероятно скоро пак ще има избори и трябва да са на ниво", описа шеговито ситуацията в социалните мрежи българката Анелия Тодорова, живееща в Лондон.
Като цяло ЦИК не съобщи за затруднения или нарушения при вота зад граница. Два дни преди балотажа доброволци, участващи в работата на секционните комисии, се оплакаха от лоша комуникация с комисията и "Информационно обслужване". Вчера обаче нямаше протести заради нередности.
Куриоз
Бюлетините за Лос Анджелис и Сан Франциско се оказаха кът. От ЦИК обясниха, че куриерската фирма е загубила част от ценните хартийки. Проблемът бе решен след доставка от други секции.
Борисов пак става обект на проверка за незаконна агитация
Бойко Борисов отново стана обект на проверка заради незаконна агитация. ЦИК обяви, че ще изгледа записа от гласуването на лидера на ГЕРБ в Банкя заради няколко сигнала срещу него. След вота Борисов коментира, че подкрепеният от БСП Румен Радев не е независим кандидат, защото от едната му страна стои Корнелия Нинова, а от другата - Илияна Йотова. Министър-председателят бе разследван за неправомерна агитация и на кметския вот миналата година. Тогава той първо каза, че е гласувал, "за да продължат видимите резултати, да продължим да правим София каквато изглежда в момента", а по-късно директно спомена, че е подкрепил Йорданка Фандъкова. ЦИК обаче не го глоби, тъй като гласовете в комисията се разделиха по партийни квоти, което не позволи да се събере мнозинство от 2/3.
60 жалби и сигнала за изборни нарушения постъпиха в ЦИК до 16 вчера. Около 15 са били случаите за незаконна агитация. БСП и ГЕРБ взаимно се засипаха с обвинения в агитация на турски език. В деня за размисъл поддръжници на Радев сигнализираха, че партията на Лютви Местан ДОСТ лепи плакати на турски в полза на Цецка Цачева в Крумовград. А в изборния ден партийната структура на ГЕРБ в Кърджали пусна жалба, в която се твърди, че активисти на ДПС разпространявали листовки на турски за Румен Радев. В тях пишело, че "генералът е натовец и поддръжник на ЕС, че е влязъл в конфликт с Бойко Борисов и партия ГЕРБ, че е приятел на малцинствата и не дели избирателите на българи и турци".
Двете партии взаимно се обвиниха и във физически нападения срещу техни привърженици. От БСП-Русе се оплакаха, че на 11 ноември техен активист бил пребит от човек на ГЕРБ, докато лепял предизборни плакати. Социалистите са подали жалба в местната РИК и в окръжната прокуратура. Ден по-късно ГЕРБ-Видин сигнализира в местната полиция, че техен член е бил бит в заведение в града от поддръжници на БСП, защото "изразил убедеността си в победата на ГЕРБ".
Под огъня на ГЕРБ попадна и ексдепутатът от БСП Георги Кадиев. От столичната организация на партията твърдят, че той е влизал в секции в район "Младост" и е разпитвал членове на СИК за избирателната активност и хода на изборния процес. И поискаха РИК-София да го накаже с аргумента, че депутатът не попада сред лицата, оправомощени да присъстват в изборните помещения. Самият Кадиев пък се оплака във "Фейсбук", че някой сигнализирал в ЦИК, че подкрепеният от него кандидат за кмет Десислава Иванчева се е застояла прекалено дълго в коридора на училището в "Младост", в което е гласувала.
ЦИК ще санкционира няколко медии за неразрешено от закона оповестяване на изборни резултати преди 20 ч. Глобени са сайтове "Клуб Z", "Офнюз", "Епицентър", "Блиц", Пик" и "Гласове" и вестник "Стандарт". Наказателното постановление трябва да се издаде от областния управител на София и е на стойност между 2000 и 5000 лв.
Без ценз
В Хасково бе открит неграмотен член на СИК, съобщи БНТ. Жената от ромския кв. "Република" не можела нито да чете, нито да пише. След като от телевизията сезирали районната комисия, ромката си тръгнала и повече не се върнала в секцията. Шефът на СИК коментирал, че вероятно жената е пратена от някоя партия да прибере хонорар за участие в изборната администрация.
Московски търси частни стопани и за пристанищата по Дунав. Министерството на транспорта подготвя концесии на всички пристанищни терминали по река Дунав. Това става ясно от писмен отговор на транспортния министър Ивайло Московски на въпрос на депутата от БДЦ Петър Петров.
Според Московски експертите готвят правни анализи за пристанищните терминали Видин-център, Русе-изток - 1, Русе-изток - 2, Русе-запад и Зимовник - гр. Русе. Към момента е открита процедура за концесия за терминала Видин-юг, който е предвиден за отдаване на частен оператор от държавата за срок от 35 години.
Все пак министърът обяснява, че ако прегледът на инфраструктурата и финансовите показатели покажат, че за евентуално концесиониране има правни пречки или решението не е целесъобразно, държавата може и да се откаже от идеята. На концесия досега са отдадени още пристанищата в Лом, терминалът Видин-север заедно с фериботния комплекс и Никопол.
В момента върви процедура и за концесиониране на най-голямото гражданско летище - софийското. След като самият Ивайло Московски обясни колко много кандидати и запитвания има, срокът беше удължаван на два пъти. Само преди дни периодът за събиране на оферти беше променен - от 20 ноември на 14 декември. Частен оператор управлява другите две големи летища - във Варна и Бургас.
През последните 2 години е започнала подготовката и концесионирането на 12 обекта от транспортната инфраструктура, става ясно от отчет на Министерството на транспорта. Освен за летище София открити са процедури и за аерогарата в Пловдив, както и за интермодалния терминал за Южна България, отново в Пловдив.
През пролетта след решение на правителството беше сключен договор за летището в Горна Оряховица. Срокът на договора е 35 години. Концесионерът ще инвестира над 32 млн. лв., от които 22.4 млн. лв. ще трябва да се вложат още през първите 4 години от периода.
Приходите от концесионна дейност за периода ноември 2014 - ноември 2016 г. са малко над 68 млн. лв., става ясно още от отчета на транспортното министерство. От тях 383 хил. лв. са от наложени неустойки заради неизпълнение на договорите с държавата.
На финала
"Процесът по нотифициране на мярката за държавно подпомагане "анулиране на задължения" на "Холдинг БДЖ" пред Главна дирекция "Конкуренция" на Европейската комисия е в своята заключителна фаза. Предстои вземане на окончателно решение от страна ЕК", пише още в отчета на Министерството на транспорта. Става дума за намерението на държавата да покрие част от дълговете на железницата, за което обаче се изисква разрешение от Брюксел за държавна помощ.
Нов президент, нови избори. Категорична е победата на Радев, категорично е участието на ДПС в този вот, категорично е желанието на БСП да управлява - ако искат, могат да си направят правителство. Така премиерът и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов потвърди снощи твърдото си намерение за оставка. Вероятно тя ще бъде подадена във вторник, стана ясно от думите му.
В понеделник партията ще направи "добър анализ" на резултатите, каза лидерът. "Анализ и на кметовете в страната и ще потърсим отговорност", допълни той.
Някои ще кажат, че тласкаме страната в политическа криза, не - има ново мнозинство: БСП, ДПС, ДСБ и други, обясни той. Може още в мандата на това НС да си направят кабинет за 2 г., а ако им трябва кворум, ще сме там, обеща той.
Увери, че не е сърдит, и поздрави победителите. Но поиска извинение от тези, които са обвинявали ГЕРБ в задкулисие с ДПС. "Неслучайно поставих правителството като залог - знаех каква мощна подкрепа ще получат", доразви той тезата за новото мнозинство. "Г-н Радев може да не е ходил до партийните централи, но други са ходили", допълни Борисов.
Препоръча на бъдещите нови управляващи да вземат и лидера на ДСБ Радан Кънев в коалицията си Поздравявам и него, той направи всичко възможно да разбие център-дясното, каза лидерът на ГЕРБ по адрес на някогашния си партньор.
"Сега вече и бюджетът не може да се приеме - слушах вчера г-н Каракачанов, приоритетите на ПФ са други, значи ние с РБ нямаме мнозинство", даде още аргументи премиерът за края на втория си кабинет.
За 2 години трети компромис не можем да направим, отсече той. И допълни, че ще върне мандата за нов кабинет, който ще получи от президента Росен Плевнелиев.
Същото ще направи и БСП. Ще върнем мандата, който ще получим, няма да приемем покана за участие в кабинет и с мандата на ДПС, категорична бе час по-късно лидерката на БСП Корнелия Нинова.
При такъв вариант е най-добре Плевнелиев да вземе списък от БСП за служебни министри, за да не прави той сега един служебен кабинет, после Радев, встъпвайки в длъжност, да го подменя, препоръча настоятелно Борисов.
И неочаквано разви нова теза: "Свикването на ВНС е задължително." Краят на март, началото на април са най-ранната възможност за насрочването на извънредни парламентарни избори, след като правителството на Бойко Борисов подаде оставка.
Според правилника на Народното събрание подаването на оставка от правителството се приема за искане на вот на доверие. Тогава дебатите и гласуването се насрочват за първото пленарно заседание, след като оставката, подписана от министър-председателя, е постъпила в деловодството на НС, така че вероятно това ще стане още тази сряда.
Така стана при оставката на първия кабинет "Борисов" през 2013 г. и на този на Пламен Орешарски през 2014 г. И двете оставки бяха връчени в сряда, а гласуването им бе още в четвъртък. кабинет "Борисов" даде оставка.
До последно в неделя високопоставени фигури в ГЕРБ и правителството опитвали да убедят Борисов той да състави нов кабинет, за да не се тласне страната в дълбока криза. Схемата била, след като подаде оставка, да оползотвори първия мандат, който президентът Плевнелиев трябва да връчи на най-голямата парламентарна група. В този трети кабинет "Борисов" със сигурност щели да останат само 3-ма министри като най-успешни - правосъдният Екатерина Захариева, финансовият Владислав Горанов и регионалният Лиляна Павлова.
Заедно с реформаторите и патриотите ГЕРБ биха имали нужда само от подкрепата на още една парламентарна група (примерно БДЦ) или на 8 независими. Вместо това обаче от вчера все по-високо зазвучаха призиви за съставянето на кабинет на националното съгласие за няколко месеца. Това допусна и изборният експерт Михаил Константинов пред "24 часа".
Приемането на бюджета и поправките в избирателния закон трябва да станат при максимално съгласие от това Народно събрание, насочи в тази посока и Корнелия Нинова на пресконференцията на победителите в НДК. И ГЕРБ, и БСП увериха, че мажоритарните избори ще влязат в Изборния кодекс.
Най-ранната дата за разпускането на НС е 22 януари, когато в длъжност встъпва новият президент Румен Радев. За оставащите дотогава 3 месеца от мандата му настоящият Росен Плевнелиев няма право да разпуска депутатите. Теоретично през това време кабинетът в оставка може да продължи да изпълнява задълженията си и да защитава внесения вече в НС бюджет, но Борисов вече декларира, че не го желае.
Иначе конституцията и решение на КС от 1992 г. определят, че президентът няма срок, за да връчи да връчи мандат за ново правителство на ГЕРБ и така да започне въртележката от даване/връщане на мандати, която предшества назначаването на служебен кабинет.
През 2013 г. Борисов управлява в оставка от 21 февруари до 13 март, когато бе назначен служебният кабинет на Марин Райков. А при изтичащия си мандат президентът Желю Желев забави топката, за да поеме Петър Стоянов процедурата след падането на Жан Виденов.
"Когато човек е на кръстопът, една крачка встрани може да му промени изцяло посоката на пътя, да се окаже, че не отива там, накъдето е тръгнал, или дори, че се връща назад. Очаквам България на кръстопътя, на който се намира, да не обърка посоката, по която върви", коментира пък вчера вицепремиерът Томислав Дончев.
Борисов: Задължително е да се свика Велико народно събрание. 0 лв. партийна субсидия на спечелен глас, мажоритарен вот и намаляване на броя на депутатите предложи премиерът
Цецка Цачева: Готова съм да подам оставка не само като председател на НС, но и да напусна парламента, ако това е волята на ГЕРБ. Трябва преформатиране на цялото политическо пространство.
Премиерът Бойко Борисов се обяви за свикване на Велико народно събрание, обеща, че партията му ще подкрепи въпросите на референдума, и предложи партийната субсидия да е 0 лв. на глас. "Референдумът въпреки много условности ясно показа, че над 3,5 милиона души желаят промяна. Мисля, че вече свикването на Велико народно събрание е задължително! Явно е, че политическата класа в този си вид и в този начин на управление нещо не е добре. Голяма част от хората се чувстват неудовлетворени", каза Борисов.
"За трите въпроса от референдума ще настояваме, ще участваме, ще гласуваме да влязат в сила и да станат закони. Но 1 лв. партийна субсидия ще даде възможност олигарсите с черни пари да участват в изборите. Затова - нула лева!! Където е един, там и нула. С 1 лев няма да се води никакъв политически живот в никоя партия и тези, които се занимават с политика, го знаят добре! Така че да отидем на нула лева, мажоритарен вот и, разбира се, ние също винаги сме били да се намали броят на депутатите. И по трите въпроса ще действаме с цялата си мощ", зарече се Борисов.
Кандидатът на ГЕРБ за президент Цецка Цачева обаче направи уточнение, че това дали да се свика Велико НС, за да се промени конституцията, както иска ГЕРБ, зависи от волята и на останалите групи в сегашния парламент. По конституция са нужни 160 депутатски гласа. Тя обяви, че е готова да си тръгне от парламента.
"Част от вината е моя - достатъчно съм самокритична да го призная. Ако такова е решението на моята партия и парламентарна група, съм готова да си подам оставката не само като председател на Народното събрание, а и да го напусна като депутат", каза победеният кандидат на ГЕРБ за президент.
"Ще научите това, няма да остане скрито", отвърна Цачева на въпрос не трябва ли да е личен акт, а не партийно решение. Посочи и че ако опозицията в парламента поиска оставката ѝ, също е готова да я подаде. Благодари на всички, гласували за нея, и обяви, че проблемите ѝ на тези избори били апатията и популизмът.
Румен Радев: Демокрацията победи страха
"Демокрацията победи апатията и най-вече страха." Това бяха първите думи на ген. Румен Радев на влизане в международния пресцентър в НДК в 20,40 ч снощи. Много чужди медии проследиха как гласува ген. Румен Радев в столичната професионална гимназия по транспорт "Макгахан".
Сред телевизиите, които отразяваха вота на ген. Радев, бяха телевизия "Россия", немската ARD, както и агенция Франс прес. На английски кандидатът за президент, издигнат от инициативен комитет и подкрепен от БСП, каза пред камерите, че се надява тези избори наистина да са много позитивни и да донесат ново бъдеще на България и българските граждани.
"Мисля, че водихме етична кампания от началото до край. Затова моралната победа е налице, но политическата тепърва предстои", каза още ген. Радев.
Жена надхитри измамници, те се представят за полицаи, тя звъни на истинските. 40-годишна жена от бургаския комплекс "Братя Миладинови" надхитри ало-измамници и съдейства на МВР служителите да заловят един от участниците в схемата, съобщи Дарик.
Куриозът се разиграл в следобедните часове на 11 ноември. Тогава непознат мъж позвънил по телефона на жената, представил се за полицай и обявил с необходимата доза строгост в гласа: "След малко ще ти се обадят телефонни измамници и каквото и да ти казват няма да им вярваш".
Последвало второ обаждане, а после и трето. Този път инструкциите били следните: "Поискаха ли ти пари? Добре, вземи четирите хиляди и златото и ги хвърли през прозореца. Ние сме наблизо и ще ги хванем". Жената бързо влязла в роля, позвънила в полицията и изиграла етюд, достоен за награда, пред измамниците.
С треперещ глас, "едва сдържайки" сълзи отговорила: "Да, добре, веднага", но след като затворила, хладнокръвно звъннала отново в полицията, с която поддържала връзка. Тя все пак се появила на прозореца, но само, за да наблюдава как щракват белезниците на помощничката на телефониста, която дошла да прибере парите.
Задържана за 24 часа е криминално проявена, на 37 години от Бургас. По случая е образувано досъдебно производство.
Генералът разби партийния секретар. Номинираният от инициативен комитет и подкрепен от БСП бивш началник на Военновъздушните сили изпревари издигнатата от ГЕРБ Цецка Цачева с 58 на 35%. Данните са от екзит пола на социологическите агенции след края на изборния ден.
Социолозите обявиха, че преднината на Румен Радев е категорична и няма как да бъде стопена от някогашната партийна секретарка при преброяването на бюлетините от Централната избирателна комисия (ЦИК).
Сметката показа, че в сравнение с първия тур победителят във вота е удвоил подкрепата си.
Според данните на ЦИК към края на изборния ден в 20 ч до урните са отишли около 45 на сто от българите с право на глас. Това е почти същата стойност, която засичат агенциите, анкетирали част от хората, отишли до урните.
От Министерството на външните работи обявиха, че до вчера в късния следобед зад граница бюлетина са пуснали близо 55 000 наши сънародници.
Самият Румен Радев гласува малко преди обед в секция в гимназията по транспорт в столичния квартал „Редута".
„Моралната победа е налице, политическата тепърва предстои. Това зависи от гласа на всеки един", заяви Радев пред представителите на медиите. Вечерта Радев бе по-лаконичен пред централата на БСП в София „Победа за целия български народ. Днес демокрацията победи апатията и най-вече страха. Нека уважим волята на българския народ", обяви Румен Радев.
Бъдещият вицепрезидент Илияна Йотова обяви, че е пуснала бюлетина за победа. Тя се обърна задочно към премиера Бойко Борисов.
„Ако той не е разбрал, в България има разделение на властите. И е крайно време след 27 години преход да е ясно, че не може да има една партия, която да управлява всички нас като поданици, а не като граждани", заяви настоящата евродепутатка.
Благодарение на нейния избор в Европейския парламент ще влезе Петър Курумбашев, който на изборите за Брюксел изпадна заради преференцията. Тогава напред в листата на БСП, която бе под номер 15, отиде поставеният на 15-о място Момчил Неков.
Победителят ген. Румен Радев: Водихме етична кампания от началото до края
„Гласувах за доброто на България. Мисля, че водихме етична кампания от начало до край. Нека българите да излязат до урните, за да се поздравим с легитимно избран президент. Достатъчно гадатели и гадателки видяхме на тези избори, включително и на правителствено ниво. Не очаквам голям дял в резултата на президентския балотаж да имат гласовете от квадратчето „Не подкрепям никого".
Избраната за вицепрезидент Илияна Йотова: Страната има нужда от силни хора
Страната ни има нужда от силни хора, от личности, от водачи. Затова начело на държавата трябва да са силни личности, които знаят какъв е националният ни интерес и могат да го отстояват. Имаме нужда от това за една млада и енергична страна, която ще бъде равностоен участник в Европейския съюз и която ще има своето водещо място тук, на Балканите.
Политическата криза и опциите за изход. Премиерът Бойко Борисов удържа на думата си и след загубата на балотажа обяви: „Подавам оставка". Парламентът може да я гласува още във вторник, за когато е насрочено извънредно заседание.
„ГЕРБ няма да участва по никакъв начин във властта, ако загубим", заяви Борисов, след като вчера в 9,30 ч гласува в Банкя. Той обяви, че дали ще има политическа криза, зависи от хората. „Ако желаят, ще я имат, ако не я желаят, няма да я имат", коментира премиерът. „Хората досега са ми давали право да управлявам. Щом има проблеми с това, веднага връщаме властта. Това е демократично. Не стоя като Станишев и да викам да де, ама това бяха други избори."
Борисов обясни, че след като държавният глава е първата фигура в държавата и след като вотът на хората е такъв, „това означава, че трябва веднага да се отиде на преформатиране на цялото политическо пространство". „Прочетохме сигналите и на референдума. 1 лев субсидия не трябва да има, 0 лева партийна субсидия трябва да има", заяви министър-председателят. „През този 1 лев негодниците след това и олигарсите, които вече влизат в политиката и се показват, ще си изпират парите и ще казват „тези са от партийните субсидии". Нека играем на чисто - никакви субсидии", обяви Борисов.
Думите му дадоха два ясни и взаимноизключващи се знака. Първия е, че ГЕРБ са чули гласа на народа, разбрали са посланията му към политическата класа и са готови да изпълнят решенията на референдума. Дори с известно престараване - „без никаква субсидия" за партиите. Вторият знак е, че „веднага трябва да се отиде на преформатиране на политическото пространство". Това може да стане по два начина - или в рамките на този парламент да се направи опит за излъчване на ново правителство, или с бързи предсрочни избори за НС.
След оставката на правителството президентът Росен Плевнелиев, който по закон изпълнява правомощията си до встъпването в длъжност на следващия държавен глава на 22 януари, провежда консултации с парламентарните сили. След това връчва първи мандат на ГЕРБ. Борисов вече каза, че ще го върне. Следва мандат за БСП, които също неофициално обясниха, че няма да се възползват от него. Президентът ще трябва да избере следващата партия. Едва ли в НС някоя от малките формации би направила опит за съставяне на нов кабинет в рамките на сегашното фрагментирано Народно събрание. Затова най-вероятно на Плевнелиев ще се наложи да състави трето служебно правителство.
„Труд" научи, че в партията на Борисов вече обсъждат и вариант „саморазпускане на Народното събрание". Конституцията не съдържа разпоредба в този смисъл, какъвто се съдържаше в чл. 69, ал. 2 на конституцията от 1971 г., а именно: „Народното събрание може да се саморазпусне и преди да изтече срокът на пълномощията му". От това обаче не трябва да се прави категоричен извод, че Народното събрание не може да се саморазпуска. То е орган на законодателната власт, която суверенно решава въпросите на своята организация и дейност. Всъщност, когато при условията на чл. 99 от конституцията то не успее да образува правителство, фактически решава и въпроса за предсрочно прекратяване срока на пълномощията си. Вярно е, че актът, с кой¬то се извършва това прекратяване, се издава от президента на републиката, но основанието за неговото издаване е плод от дейността на парламента. Това означава, че е възможно от ГЕРБ да предложат саморазпускане на парламента и решението да мине. При това положение обаче няма да бъде приет нито бюджетът за 2017 г., нито ще бъдат гласувани решенията на референдума. Т.е. Борисов няма да изпълни обещанието си - да подкрепи волята на народа от допитването.
Ако парламентът се саморазпусне (а това може да стане още преди края на ноември), Плевнелиев ще назначи служебно правителство и ще насрочи предсрочни избори - през февруари.
Радев президент, държавата - на автопилот. Пилотът Румен Радев влезе на "Дондуков" 2, а държавата се оказа на автопилот. Това е резултатът от съкрушителната победа на подкрепения от БСП генерал на балотажа. Близо два милиона българи гласуваха за Радев, докато Цецка Цачева остана далеч назад с 1 200 000.
Две трети от вота за отпадналите на първия тур Каракачанов и Марешки отидоха за новия президент. Дори близо 30% от подкрепилите Трайков сега бяха за Радев. "Подавам оставката на кабинета. Нека БСП, ДПС и ДСБ да управляват", удържа на обещанието си Бойко Борисов. Той обяви, че веднага ще върне мандата, който президентът му даде за съставяне на правителство от сегашния парламент.
От щаба на БСП също не показаха готовност да се опитват да сглобят кабинет. Очаква се Плевнелиев да даде третия шанс на патриотите, преди да пристъпи към съставяне на служебен кабинет.
Акцизите от цигари скочиха с 13,3%. Приходите в държавния бюджет от акциз върху цигарите скочиха с 13,37% и до края на септември са в размер на 1,716 млрд. лв., сочат данните на Министерството на финансите. Това е резултат от предприетите мерки срещу сивата икономика. За първите девет месеца на годината Агенция "Митници" е задържала два пъти повече нелегални цигари в сравнение със същия период на 2015 г., или близо 41 млн. къса цигари (при 21 млн. къса за 2015 г.).
За една година потреблението на нелегални цигари в страната е паднало с 5,3 процентни пункта. През второто тримесечие на 2015 г. потреблението на незаконни цигари беше 13,4%, сочат даннтите от проучване чрез събиране и анализиране на празни цигарени кутии в 14 големи града в България. А според последните данни потреблението на незаконни цигари е паднало до 8,1%, което е най-ниското ниво, измерено някога.
Това нарежда страната ни на 7-мо място сред държавите от ЕС (след Португалия, Чехия, Словакия, Дания, Люксембург и Белгия).
При горивата и алкохола също има ръст на приходите от акциз - съогветно с 4,55% и 7%. Явно предприетите мерки срещу сивата икономика дават резултат. Това се доказва и от приходите от ДДС, които за първите девет месеца на годината се увеличават с 532 млн. лв., или с 8,74% до 6,614 млрд. лв.
Увеличението на приходите от ДДС е близо три пъти по-голямо от ръста на икономиката, който се движи около 3%. Очевидно увеличението на приходите от ДДС се дължи на засиления контрол и изваждането на оборотите на светло.
По отношение на приходите в хазната от корпоративните данъци и налога върху доходите на гражданите също има сериозно увеличение - съответно с 11,22% и 8,47%. Което пък показва, че не само оборотите излизат на светло, а има и реално увеличение на заплатите, хората пазаруват повече, а това пък вдига печалбите на бизнеса. Общо данъчните приходи в хазната нарастват с над 1,5 млрд. лв., или с 8,3%. При получените пари от ЕС обаче се отчита намаление. Това се дължи на факта, че миналата година приключваше старият програмен период и много проекти се разплащаха, а тази година тепърва се дава старт на мерките по новите оперативни програми за перода 2014-2020 г.
Наред с повишаването на приходите разходите на държавата до края на септември се свиват с 1,24 млрд. лв., или с 5,27%. Като най-голямо намаление има при капиталовите разходи - с 1,929 млрд. лв., или с над 55%. Това също е свързано с новия програмен период, както и с това, че повечето големи проекти се разплащат в края на годината.
В резултат излишъкът в хазната към края на септември е 3,362 млрд. лв., което е с над 440% повече от същия период на миналата година. Добрите резултати в изпълнението на бюджета продължават и през октомври. Според предварителните оценки на МФ, в края на октомври излишъкът в държавния бюджет вече е 3,411 млрд. лв., като данъчните и неданъчните приходи нарастват с над 2 млрд. лв.
Радев е петият президент, Борисов спази обещанието си - подава оставка. Петият президент на България се казва Румен Радев. Бившият шеф на ВВС, който бе издигнат от инициативен комитет от БСП и други леви партии, печели категорично балотажа, показват резултатите от екзит половете, правени от социологическите агенции във вчерашния втори тур на избора за държавен глава. Малко след края на балотажа премиерът Бойко Борисов обяви, че ще подаде оставката на кабинета още в първия работен ден на Народното събрание. Ще върне и мандата за сформиране на ново правителство, като бе категоричен, че ГЕРБ няма да участва във властта в рамките на настоящия парламент.
Според предварителните данни, обявени от Маркет линкс, Алфа рисърч и Галъп, на вчерашния 13 ноември кандидатите на левицата за президент и вицепрезидент ген. Румен Радев и Илияна Йотова са повели на тези на ГЕРБ - Цецка Цачева и ген. Пламен Манушев, с около 13% преднина. Според различните данни подкрепата си за първата двойка са дали съответно 58,1-58,5% от избирателите, отишли пред урните на балотажа, срещу 35,3-35,7% за кандидатите на ГЕРБ. Между 5 и 6% от гласувалите са отбелязали в бюлетината квадратчето „не подкрепям никого". Според данните от социолозите по-голямата част от гласовете на останалите основни претенденти на първия тур, са се преляли към Радев. 91,4% от вота, който бившият премиер, подкрепен на изборите от ДПС - Пламен Орешарски е получил на първия тур, са отишли към кандидата на левицата.
Пак за него бюлетина са пуснали и 60% от избирателите, дали гласа си миналата неделя за лидера на ВМРО и съпредседател на участващия в управляващата коалиция Патриотичен фронт Красимир Каракачанов. Мнозинството от хората, гласували тогава за кандидата на РБ, наложен на Блока от лидера на ДСБ Радан Кънев - Трайчо Трайков, също са гласували за Радев. Макар до ранния следобед активността на втория тур да бе по-голяма от тази на първия, в края на изборния ден тя се оказа около 50%. Това означава, че 7% от хората, отишли пред урните миналата неделя, когато гласуваха 57,47% от пълнолетните жители на страната, тази не са го направили.
Малко преди 18 часа по-голямата част от министрите се събраха в централата на ГЕРБ, където по-късно към тях се присъедини и премиерът. В 21.30 часа той, придружен от Цачева и от по-голямата част от министрите в кабинета даде изявление, в което обяви, че още в първия работен ден на парламента, ще подаде оставката на правителството. „Има нова политическа ситуация в България. При новата ситуация в Народното събрание става ясно, че управляващата коалиция няма мнозинство и не може да се правят реформи. Дори и бюджетът не може да се приеме", заяви той, като посочи, че партията му категорично няма да участва в сформирането на кабинет в рамките на настоящия парламент и ще върне мандата при пускането на т.нар. „въртележка" - т.е. при стартирането на конституционната процедура по избор на ново правителство. Парламентарният шеф Цецка Цачева пък обяви, че ако ГЕРБ реши е готова да подаде оставка като председател на НС и дори да напусне групата.
В късния следобед на „Позитано" 20 се събра и ръководството и предизборния щаб на БСП, като на заседанието присъстваха и Радев, и Илияна Йотова. Малко след 20.30 часа Радев, вече охраняван от гардове на НСО, влезе с вицето си Йотова в НДК, като коментира: „Това е победа за целия български народ, защото демокрацията победи апатията и най-вече страха". Той обяви, че ще коментира по-обстойно на пресконференцията в изборната нощ, която трябваше да започне след редакционното приключване на броя.
При оставка от страна на кабинета „Борисов" за първи път в новата история на България може да бъде задействана алинея 7 от чл. 99 от конституцията. Тя е единствената опция, предвиждаща в рамките на действащо Народно събрание да има служебен кабинет. Причината е, че според законовата разпоредба три месеца преди края на мандата на действащия президент не може да бъде разпускан парламентът, обясни пред Агенция "Монитор" конституционният съдия Пламен Киров.
Преди изобщо обаче да се стигне до това, първо трябва да бъде пусната т.нар. въртележка - т.е. при оставка на кабинета президентът провежда консултации с парламентарните групи и прави първи опит за съставяне на правителство, предоставяйки проучвателен мандат отново на най-голямата парламентарна група - ГЕРБ. Ако тя го върне, се дава мандат за съставяне на кабинет на втората по численост и ако тя направи същото, президентът връчва мандата на трета от парламентарните сили, която избира по своя преценка.
Ако и трите опита завършат без успех, държавният глава пита КС дали може да състави служебен кабинет, като съдът ще отговори, че може да сформира „особен служебен кабинет" - т.е. такъв, който има всички правомощия на редовния. В това число да внася и законопроекти и да изтегля такива. Той подлежи на парламентарен контрол, но НС не може да му гласува вот на недоверие.
При такава хипотеза парламентът се разпуска чак след като новият президент встъпи в длъжност - на 22 януари 2017 г. Тогава новият държавен глава трябва да насрочи и предсрочни парламентарни избори. Пак от него би зависело дали назначеният от предшественика му служебен кабинет ще продължи да изпълнява функциите си, или ще бъде назначен нов или направени промени в него.
Сутринта, след като гласува, настоящият президент Росен Плевнелиев обяви, че още в изборната нощ ще се обади на новоизбрания си наследник, за да го поздрави, а днес ще го покани на „Дондуков" 2, за да „започнат съвместна работа".
Олиото най-евтино в Сливен, най-скъпо - в София и Добрич. Най-ниската цена на едро на олиото от 1,82 лв./л през миналата седмица е отчетена на борсата в Сливен, а най-високите - в Добрич и София, сочат данните на Държавната комисията по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). В главния град на Южна Добруджа растителната мазнина се е продавала от 2,41 до 2,43 лв./л, а в столицата - от 1,85 до 2,65 лв./л. В още 9 града в страната минималната цена на олиото е била над 2 кинта.
Във Враца през периода са купували най-евтиното брашно на едро. Там брашно тип „500" се е предлагало по половин лев за кило. Най-високата цена от 1,15 лв./кг е отчетена в София. За левче и над тази граница суровината за хляба се предлагала още и в Благоевград, Русе, и Сливен.
1,20 лв./кг е най-ниската цена за захарта в страната през миналата седмица и тя е отчетена в Бургас и София, сочи още борсовата статистика. В 10 района на страната най-ниската котировка е била над лев и половина. Максималната от 2,03 лв. е била в Сливен.
От млечните продукти най-евтин кашкавал „Витоша" между понеделник и петък се е продавал на борсите в Пловдив на цени от 7,10 лв./кг. Най-високата цена от 13 лв./кг е отчетена в София, където минималната е била 10 кинта. Над тази граница е била тя и по тържищата на още 6 областни града. Най-евтиното краве сирене през миналата седмица е могло да се купи на едро от борсата във Враца, където то е било от 4,49 до 4,77 лв./кг и в Шумен - от 4,50 до 7,52 лв./кг. В още 9 града минималната цена на млечния продукт е била над 6 лв. килото, сочи още статистиката.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.856860 |
GBP | 2.351940 |
CHF | 2.087550 |