Прокуратурата започна да привиква бивши и действащи министри. Два дни след като оставката на правителството на Бойко Борисов бе приета от парламента, прокуратурата се активизира и започна да привиква бивши и все още действащи министри за разпит или повдигане на обвинения. Вчера бившият енергиен министър Румен Овчаров беше обвинен в умишлена безстопанственост заради АЕЦ "Белене". Показания като свидетел по същото дело даде и Теменужка Петкова, министър на енергетиката в оставка, автор на доклада на държавната финансова инспекция за "Белене". В понеделник е призован здравният министър в оставка Петър Москов, съобщи "Правен свят", като се позова на свои източници. Москов е разследван заради вноса на ваксини от Турция и може да бъде обвинен заедно със заместниците си. Индикация за това е, че в сряда бяха повдигнати обвинения на управителя на държавната фирма "Бул Био" Росен Алексиев. Дружеството е производител на ваксини, но засега не е ясно дали има пряка връзка между Москов и Алексиев.
"Каквото има да каже прокуратурата, ще го каже в понеделник", заяви говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова. Парадоксалното е, че с идването си на поста преди 4 години главният прокурор Сотир Цацаров се оплака, че подчинените му разследват само паднали от власт политици. Сега историята се повтаря.
Аферата с вноса на детските ваксини, за която е привикан Петър Москов, започна през миналата година. Заради острия им недостиг се стигна до подписването на договор с Турция, според който страната ни получи 100 хил. дози петвалентна ваксина "Пентаксим", а се задължи да върне 5 млн. ваксини срещу туберкулоза. Сделката влезе в полезрението на прокуратурата, след като се появиха твърдения, че са нарушени европейските изисквания за качество. Държавното обвинение обаче започна разследване за целесъобразността на договорите за размяна на ваксините. "Предмет на разследване представлява не това дали ваксините са опасни за живота и здравето на децата при прилагането им, а въпроси, свързани с икономическата целесъобразност на тяхното закупуване и съответно цените, свързани с износа на ваксини", заяви миналия април Цацаров.
Управителят на "Бул Био" Росен Алексиев е обвинен в умишлена безстопанственост заради открити в база на фирмата в столичния кв. "Люлин" ампули без етикет от ваксината "Тетадиф". Те са произведени по поръчка на турската фирма "Тюрк Илач" по договор от 2014 г. Според Арнаудова ампулите са произведени в база, която няма разрешение за производство. От разследване на БНТ от м. г. година стана ясно, че въпросните ваксини са изнасяни в Турция, където са им поставяни етикети, и след това са продавани като турски. Москов твърдеше, че данните за тези нередности са установени при проверка на МЗ и дадени на прокуратурата.
По разследването за АЕЦ "Белене" прокуратурата се похвали с четвърти обвиняем. Бившият енергиен министър Румен Овчаров бе обвинен в умишлена безстопанственост за това, че не е оказал контрол върху действията на двамата бивши директори на Националната електрическа компания (НЕК) Любомир Велков и Мардик Папазян. Според разследващите той е трябвало да им даде разрешение за подписване на споразумение с руската "Атомстройекспорт" през 2006 г., тъй като по закон министърът отговаря за дългосрочното сътрудничество. Това не е направено, но въпреки липсата му Велков и Папазян са подписали с руската страна и така България е била ощетена с над 193 млн. евро, твърдят от прокуратурата. Впоследствие към споразумението са подписани още 14 допълнения, като след всяко от тях сумите, плащани от страната ни, са набъбвали. Първото споразумение от 2006 г. е подписано в нарушение на Закона за обществените поръчки, тъй като не е имало избран инвеститор, както и договор за финансиране на строителството.
Овчаров бе обвинен само 12 дни преди изтичането на давността за преследване на умишлената безстопанственост, стана ясно думите на Арнаудова. Тя обясни, че прокурорите са работили усилено, за да съберат доказателства, годни за обвинение, и да спрат давността, която по закон се прекъсва с всяко действие на разследващите.
"За обвинението аз съм доволен. След толкова ровене, след толкова политически натиск от г-н премиера Бойко Методиев Борисов в крайна сметка обвинението ми е за това, че съм допуснал да бъде подписано първото споразумение за "Белене", заяви Овчаров на излизане от следствието. Преди него обвинения бяха повдигнати на Велков и Папазян. А днес се очаква да бъде обвинен и бившият министър на енергетиката от първия кабинет на ГЕРБ Делян Добрев.
По разследването ще има още обвиняеми, заяви Аранудова. На въпрос дали сред тях ще бъде и Трайчо Трайков, който също бе министър на енергетиката, тя отвърна, че всички замесени ще бъдат проверени. Арнаудова смята, че въпросите защо досега делото "Белене" не е разследвано не трябва да се задават към сегашните наблюдаващи прокурори, нито към ръководството на държавното обвинение. "Фактът, че ние разследваме след 10 години, показва, че преди това прокурорите не са извършили съответните действия", обобщи тя.
Чуждите инвестиции са се стопили с 1/5 до септември. Преките чуждестранни инвестиции спадат с цели 211% в периода от януари до септември. Сравнението е на база същия период на миналата година, а данните са на БНБ и, макар да са предварителни, чертаят притеснителна картина за развитието на бизнеса у нас. За първите девет месеца в България са влезли 1271.2 млн. eвpo, което е по-малко с 339.2 млн. eвpo (21.1%) cпpямo янyapи - ceптeмвpи 2015 г. Традиционно най-много инвестиции идват от Холандия (233.2 млн. eвpo), Гepмaния (187.8 млн. eвpo) и Гъpция (171.9 млн. eвpo).
На този фон се увеличават обаче инвестициите в недвижими имоти. Нетните постъпления от вложения на чужденци в жилища са 53.6 млн. евро пpи 46.8 млн. eвpo зa янyapи - ceптeмвpи 2015 г. Най-много покупки са направили швейцарци, които са вложили общо 22.7 млн. евро, или 42.4 на сто от общия размер на този тип инвестиции за деветмесечието. След тях се нареждат руснаците с 6.6 млн.евро или 12.3% от вложенията в недвижимости и норвежците, които са купили имоти за общо 6.1 млн. евро - 11.4%.
На фона на топящите се инвестиции вчера френски компании от Департамента Вал д'Oаз, намиращ се в Парижкия регион, заявиха интерес за инвестиции в България. В сряда следобед шефката на Агенцията за насърчаване на малките и средни предприятия Мариета Захариева се е срещнала с генералния директор на Комитета по икономическо развитие на департамента Жан-Франсоа Бенон. Той е съобщил, че голяма френска компания за офис материали смята да отвори филиал в България, както и център по логистика. Друга фирма, но в областта на филмовата индустрия, търси партньорство с българския киноцентър "Ню Бояна", обяснил Бенон. Компании, които работят в областта на опазването на околната среда, също проявяват интерес за навлизане в България. Според него базираните фирми в департамента Вал д'Oаз от година и половина стратегически се ориентират към балканските страни, защото виждат потенциал за развитие. Комитетът по икономическо развитие вече е правил бизнес мисии с френски компании в Сърбия, Македония, Босна и Херцеговина, Румъния. През пролетта голяма делегация ще дойде и в България.
Изпълнителният директор на Агенцията за инвестиции Стамен Янев обаче не е оптимист за вложенията и смята, че политическата криза у нас ще се превърне в спирачка за фирмите. "Темпото в ръста на икономиката и на инвестициите, което се натрупа през последните години, ще се запази до края на 2016 г., но ако предполагаемата политическа криза се задълбочи и удължи, това ще рефлектира много неблагоприятно на инвестиционните намерения", прогнозира той през Bloomberg TV.
Янев обясни, че фирмите често пъти избират България точно заради политическата стабилност и ако тя липсва, това може да ги разубеди. При създалата се ситуация ще са необходими много повече разговори с инвеститорите, за да бъдат убедени, че ангажиментите ще бъдат изпълнени в срок, смята той. Най-уязвимите сектори са точно тези, в които най-много се инвестира в момента - производство на части за автомобили, IT индустрия и аутсорсинг.
Има ли криза? Плевнелиев и Борисов в задочен спор. От вчера сме в политическа криза. Сега президентът е на ход. Това заяви държавният глава Росен Плевнелиев пред премиера в оставка и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов и заместника му Цветан Цветанов. Така стартираха консултациите на президента с парламентарно представените партии преди връчването на проучвателните мандати за съставяне на правителство.
Днес е предвидено на "Дондуков" 2 да дойдат лидерите на БСП, а другата седмица - на ПФ, РБ, ДПС, АБВ, "Атака" и БДЦ. Веднага след това Плевнелиев ще свика извънредно заседание на Консултативния съвет за национална сигурност за изход от ситуацията след оставката на кабинета "Борисов 2", наречена от него политическа криза.
В момента няма политическа криза, обяви обаче Бойко Борисов на тръгване от президентството. Според него в НС има мнозинство, ясно изразено при вота. "Ако искат, могат да работят, ако не искат - ние всички от ГЕРБ сме там, за да приемем бюджет на държавата", поясни той. Отказа на БСП да участва във властта определи като дезертьорство.
"Едно е да обещаваш, а друго - да носиш цялата отговорност. Има една поговорка: "Не си пожелавай жената на ближния, защото може да стане твоя", продължи лидерът на ГЕРБ. Ето сега имат цялата власт, обяви Борисов и пожела на новоизбрания президент Румен Радев "да вдига пенсии, да пази границата, да ходи в Крим, каквото иска, може да прави. Без никаква опозиция и съпротива при това."
Според мен никаква криза няма да има. Нищо няма лошо да се случи, ако БСП си поеме управлението, обобщи Борисов. Той заявил официално и на президента, че ГЕРБ няма да участва в друго правителство. Дал съвет на Плевнелиев, след като имал прекрасни взаимоотношения с новоизбрания президент, да седнат и да направят едно служебно правителство.
Ако са два, неговата издръжка с един-двама премиери, с разходите на НСО за охрана на двама президенти, две първи дами, двама вицепрезиденти - излиза огромни пари, смята Борисов.
Като контратеза на обвиненията, че с оставката си отказал да носи отговорност, той напомни, че сключването на коалиционно споразумение за съставяне на правителството му е поемане на висша отговорност.
"Преди две години вие мислите ли, че ми се управляваше с Радан Кънев, Валери Симеонов, с Първанов. Не - тежко беше, като ги събрах и им казах, че правим правителство, защото идват нови избори. Резултатите щяха да бъдат същите - избори, пак избори, а на границата бежанска вълна, финансово икономическа криза. Е, тогава аз си поех риска и си го понесох", заяви премиерът в оставка.
"Ние сме в парламента, няма да ви правим ингелъци, имате си ДПС до вас, имате си патриотите, имате си който искате. ДСБ искаха да са в опозиция. Е, направиха така, че и ние да сме в опозиция", каза още премиерът в оставка и заключи, че в този парламент вече е модерно да кажеш, че си опозиция.
"И ние, вървейки по модата - ставаме опозиция. Но нека тези, които пожелаха властта, да си я консумират", обобщи той.
Предсрочният вот трябва да се проведе по нови изборни правила, обяви Борисов в отговор на въпрос за референдума и евентуалното въвеждане на мажоритарен вот. Според него това, което "са си надробили политическите сили" - трябва сега да си го изсърбат".
Борисов отхвърли категорично обвиненията, че ГЕРБ саботира референдума. Просто трябвало отрано да се обясни на хората за какво гласуват, защото референдумите са висша форма на демокрация, но и много опасно оръжие.
"Я си представете, че ние си направим едно телевизионно предаване и поискаме референдум за 1000 лв. пенсии и 1% данък. Ще мине ли този референдум - ще мине, демократичен ли е - демократичен, ще съборим ли държавата с него - ще я съборим. Затова са толкова опасни популистите, които си играят с това, което хората харесват или искат да им се случи", поясни лидерът на ГЕРБ.
Той се обърна специално към медиите с молба да опровергаят слуха, че бил призовал кметовете от ГЕРБ по места да подават оставки. "Никога не съм казвал кметове да си дават оставките", отсече Борисов. Идеята му била след лошите резултати на ГЕРБ на президентските избори да си поговори с кметовете, защото от много места идвали сигнали, че не работят добре. В края на краищата кметовете са там, за да изпълняват програмата на партията, на тези, които са ги избрали, заяви Борисов, но не посочи кои са тези, които не работят добре.
Той не даде конкретен отговор и на репотерски въпрос защо през 2012 г. ген. Румен Радев бил издигнат, а не наказан за провалено натовско учение и паднал изтребител МиГ-29.
"Мина кампанията и сега почнахте да питате. Чак сега ли научихте? То не е някаква секретна информация", поясни Борисов. Спомни си, че бил на заседание на Министерския съвет, когато дошла новината, че край авиобаза Граф Игнатиево е паднал изтребител МиГ-29 за 100 млн. лв. И други самолети са падали, вметна Борисов и заключи: "Сега дават само самолети, които излитат, ще дойде време да дават купчините желязо на падналите самолети."
Премиерът в оставка: 2 г. изпълнявах прищевките на всички - тих и невъзгордял се, а ме наричат надменен
"Две години по-тих, по-диалогичен, по-компромисен, по-невъзгордял се, ежедневно изпълнявайки на всеки прищевките, и да ми кажат, че съм бил надменен, не го приемам". Това каза премиерът в оставка Бойко Борисов след консултациите с президента Плевнелиев.
За него обаче това неколкократно преминаване от "Осанна" до "Разпни го" било безценен урок за ГЕРБ. Той вярвал в инстинкта на народа, който чрез последните избори казал, че трябва да има промяна.
"Ние ще работим в тази посока", обеща премиерът в оставка. Според него хората в България много бързо забравят.
"Двуличието не ми е присъщо. Как само се променят хората за часове, но то ще им се върне от Господа, не от мене. Как се возеха с мен напред-назад и се отчитаха!", разказа Борисов.
Той сподели още, че очаквал животът на втория му кабинет да не е по-дълъг от една година при това крехко мнозинство в парламента. "Приемам го много спокойно, мислех, че кабинетът ще падне още на местните избори, но тогава пък ГЕРБ постигна категоричен успех", поясни Борисов. Сега всеки по някакъв начин бил обиден.
"В ГЕРБ мислят, че РБ са ни виновни, РБ мислят, че моите министри са виновни, патриотите мислят, че премиерът е виновен. Всички с изключение на БСП, ДПС и ДСБ са радостни, другите сме загубили", каза още премиерът в оставка.
Граничари искат рушвети от търговци, плашат ги с митничари. Гранични полицаи от ГКПП Дунав мост - Русе, искали по 20 евро подкуп от дребни търговци, за да не викат митничари да проверяват товарите им. Това твърдят наши и чужди шофьори, попарени от рушветчийските набези на униформени.
Корупцията на граничния пункт лъсна при акция на спецпрокуратурата и "Вътрешна сигурност" в МВР в сряда, когато бариерите на ГКПП-то бяха пуснати за два часа. Арестувани бяха 10 полицаи. "На седмина са повдигнати обвинения за участие в организирана престъпна група, действала от септември м.г. до 16 ноември", съобщи говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова.
Прокуратурата ще настоява пред спецсъда граничарите да останат постоянно зад решетките. Те плашили търговците с митничари, защото на границата с Румъния не правели постоянни проверки, а само по сигнал. Причината е, че дежурни инспектори на пост няма.
20 хил. лева в различна валута - евро, лири и левове, са открити в дома на граничар в Русе, каза прокурор Арнаудова.
Полицай бил окован с белезници в момент, когато прибирал в джоба си 20 евро подкуп от шофьор. Разследващите му заложили клопка - 2-те банкноти от по 10 евро, които взел, били белязани Подкупните граничари са били подслушвани и следени от месец.
Шефът на спецпрокуратурата Иван Гешев обясни, че те ползвали схемата на митничарите от Лесово, които бяха заловени преди 2 седмици. Рушветите си делили по старшинство всеки ден. Граничарите обаче отричат.
"Гражданин изтърва 2 банкноти на плаца. Хукнах да го гоня, за да му ги върна. Не съм вземал подкуп", казал в своя защита задържан полицай, по образование компютърен спец.
Павлин Коджахристов, който е зам.-шеф на "Вътрешна сигурност" в МВР, намекна, че граничарите са следени и с дрон, въпреки че той не е СРС. "Не си представям, че френски или немски полицаи и митничари искат по 5 евро за кафе от някого", каза прокурор Гешев и изтъкна, че се очакват и други акции срещу корупцията по границата.
В сряда след сигнал на нашите служби на румънския ГКПП Гюргево тамошни спецченгетата също закопчали гранични полицаи за подкупи.
Плевнелиев оставя Борисов на власт още два месеца. Президентът Росен Плевнелиев може да остави премиера в оставка Бойко Борисов на „Дондуков" 1 до 22 януари. Причината е, че в конституцията няма предвидени срокове за връчване на проучвателни мандати за съставяне на правителство, както и за назначаване на служебен кабинет при неуспешна парламентарна рулетка (т.е., ако ГЕРБ, БСП и третата парламентарна партия, избрана от Плевнелиев, върнат мандатите за съставяне на кабинет). Едва ли още в първия ден на встъпването си в длъжност Румен Радев би назначил служебно правителство, което означава, че Борисов ще трябва да почака, докато това стане факт. В най-оптимистичния вариант до края на януари.
Не е тайна, че ГЕРБ иска предсрочни избори възможно най-скоро. Това е и причината за питането на Плевнелиев до Конституционния съд (КС) дали може той да насрочи дата за вота. Конституционалисти са категорични, че не може и че новоизбраният държавен глава ще насрочи изборите за парламент. Докато чака отговор от КС, Плевнелиев даде знак, че няма намерение да бърза с връчването на мандати. В първия ден на консултациите с парламентарните партии след срещата с ГЕРБ президентът обяви, че днес е поканил БСП и че разговорите ще продължат и следващата седмица. Тогава на „Дондуков" 2 ще се изредят лидерите на оставащите шест парламентарни партии. След това имал намерение да свика КСНС, където политическите формации, законодателната и изпълнителната власт заедно да потърсят път за излизане от политическата криза. От думите му стана ясно, че съветът може да бъде свикан не по-рано от 28 ноември, а връчването на мандатите за съставяне на служебно правителство да започне от началото на декември. ГЕРБ и БСП вече казаха, че няма да се възползват от възможността за съставяне на кабинет, т.е. те могат още в деня на връчването да върнат мандатите. Тогава президентът ще избере третата формация. В парламента усилено се говори, че тя ще е Патриотичният фронт. Усилено се коментира и вариант за съставяне на експертен кабинет. Този сценарий обаче е свързан с разцепление в ГЕРБ, като част от партията ще осигури гласове за ново мнозинство. Едва ли патриотите биха се хвърлили в подобна авантюра, тъй като резултатът от нея би бил загуба на гласове.
Технологично Плевнелиев може да нареди служебен кабинет още преди Коледа. Премиерът в оставка Бойко Борисов и днес повтори: „Плевнелиев има прекрасни взаимоотношения с новоизбрания президент - да седнат и да направят едно служебно правителство". Идеята двамата държавни глави да редят кабинет е капан, в който Румен Радев едва ли ще влезе. Очакванията са той дипломатично да откаже с мотив, че правомощията му на президент започват с встъпването в длъжност. Новият държавен глава още в нощта след победата си на балотажа каза следното: „Ако се стигне до необходимост от съставяне на служебен кабинет, той трябва да бъде назначен от Росен Плевнелиев. Това е негово задължение" и допълни, че по-рано от 22 януари той няма отношение към подобно правителство.
Няма проблем, ако Плевнелиев е назначил служебно правителство, Румен Радев да състави второ. Затова е напълно възможно сегашният президент да реши да изчака до 22 януари, а дотогава премиерът в оставка Бойко Борисов да изпълнява задълженията си.
Гледан филм
Желев отказа да връчи мандат
Правителството на Жан Виденов подаде оставка на 28 декември 1996 г. Президентът Желю Желев, който знаеше, че си тръгва от „Дондуков" 2 на 21 януари 1997 г., категорично отказа да връчи проучвателен мандат на БСП за съставяне на ново правителство и остави това на Петър Стоянов.
И Петър Стоянов търси министри
Румен Радев ще е вторият президент на България, който в първите дни на мандата си ще реди служебен кабинет. Петър Стоянов встъпи в длъжност на 22 януари 1997 г., на 28 януари връчи мандат на БСП за съставяне на правителство, а на 12 февруари назначи служебен кабинет начело със Стефан Софиянски.
Брюксел ни съди заради електронните паспорти. Европейската комисия заведе дело срещу България в Съда на ЕС заради факта, че страната ни не е изпълнила изискването за създаване на единно звено за контакт, осигуряващо задължителния обмен на информация, както изисква законодателството на ЕС относно сигурността на документите.
Създаването на такова звено за контакт е задължително, посочва ЕК.
То служи за обмен на информация, позволяваща достъп до изображенията на пръстовите отпечатъци, които се съхраняват в електронните паспорти и разрешения за пребиваване на чужденци от държави извън ЕС.
С обмена на сертификати чрез единните звена за контакт се предотвратява евентуален неразрешен прочит на биометричните характеристики, които се съхраняват в цифров формат в документите, а компетентните власти на държавите от ЕС получават сигурен достъп до информацията в чиповете на биометрични паспорти, документи за пътуване и разрешения за пребиваване, издадени от други държави в Общността.
България не е въвела този важен аспект от законодателството на ЕС за сигурността на документите, с което лишава другите държави от Общността от възможността за сигурен достъп и проверка на пръстовите отпечатъци, съхранявани в чиповете на българските паспорти, пояснява ЕК, цитирана от БТВ.
Бюджетът на кантар. 460 лв. минимална заплата от 1 януари е под въпрос. Не са сигурни и предвидените увеличения във възнагражденията на лекари и учители. Всичко това зависи от приемането на бюджета за 2017 г., който днес трябва да влезе в пленарна зала. Приемането му обаче е на кантар. Ако се съди по коментарите на партиите, направени вчера и по време на дебата за оставката на кабинета "Борисов", всички освен ГЕРБ, Реформаторите (без Радан Кънев, Атанас Атанасов и Гроздан Караджов) и 8 от БДЦ са срещу разчетите на финансист №1 в оставка Владислав Горанов. И ще гласуват против.
До този момент бившето управляващо мнозинство има 111 гласа "за", които в зависимост от кворума могат и да са достатъчни за приемането на бюджета.
Искането на Патриотичния фронт за 300 лв. минимална пенсия се очаква да бъде сред централните теми на дебата. За да се случи това, всяка година държавата трябва да заделя 1,5 млрд. лв. допълнително, сочат изчисленията на Горанов.
Отпадане на плоския данък и замяната му с прогресивна скала на облагане от 0 до 27% бе ултиматумът на БСП, за да одобри бюджета. След оставката на кабинета "Борисов 2" обаче Нинова заяви: "Ще изтеглим предложенията си по бюджета за 2017 г. и ще ги реализираме, когато спечелим парламентарните избори и управляваме". Въпреки това обаче БСП не променя позицията си и ще гласува против бюджета за 2017 г.
Предложеният бюджет по същество е отражение на правителствената политика, с която БСП има философски и принципни разминавания, обясни Жельо Бойчев (БСП). "Един от най-големите провали на това правителство е именно в здравната сфера. Там положението може да бъде описано с хаос", допълни той.
"ДПС категорично няма да подкрепи този бюджет, защото не виждаме как той може да помогне на следващите които ще дойдат на власт. Бюджетът става жертва на погрешно съставената коалиция. Този парламент не може да работи повече, няма консенсус между партиите и не виждам защо трябва да го гласувам", заяви депутатът от ДПС Йордан Цонев на брифинг в Народното събрание.
От движението са категорични, че трябва да се работи със стария бюджет, докато се избере ново правителство и следващите, които идват на власт, да направят разчета за 2017 година.
Такава е и тезата на АБВ.
С 3,58 млрд. лева повече ще похарчи държавата догодина, ако се приемат разчетите на Горанов. Повече пари са предвидени за отбрана, здраве и образование. От министерствата най-много скачат средствата за регионалното развитие и благоустройството (с 22,7%). С 9,50% повече са предвидени за МВР, а за просветното ведомство ръстът е с 9,13%. В същото време и очакваните приходи в хазната са с 2,25 млрд. повече. 600 млн. от тях са от допълнителни приходи от осигуровки. В бюджет 2017 е заложен 2,5% ръст на икономиката и 1,5% инфлация, която за 2016 г. е -1 на сто. Разчетите са направени при прогнозна безработицата от 7,3%. Заложено е и 5,4% увеличение на заплатите.
Ако държавният бюджет не се приеме, държавата ще функционира с 1/12 от бюджета за 2016 г., разпределена месец за месец.
Увеличенията - с решение на МС
Няма проблем бюджетът да не се приеме сега, а да се изчака новият кабинет след предсрочните парламентарни избори. Това коментира вчера финансовият министър в кабинета на Костов Муравей Радев. Той се обяви твърдо против гласуването на новите разчети. "В периода до новите избори и следващия редовен кабинет може да се харчи толкова, колкото е харчено миналата година през същия период. Заложените в Бюджет 2017 увеличения на учителските заплати например може да се направят с акт на Министерски съвет, който кабинетът в оставка може да приеме. Така това ще стане задължително за следващия закон за държавните пари", каза Радев. Повечето пари за отбрана например също можели да изчакат нов кабинет. Муравей Радев припомни, че подобно нещо се е случило през 1997 година. "Имаше правителство в оставка, без мнозинство, служебно правителство и после редовно. Но на никой не му хрумна да гласува чужди бюджети. Новото правителство изготви и прие бюджета", посочи Радев. За него отмяната на плоския данък би било огромна грешка. "Данъчната ни система е една от най-добрите в света и не може да се гледа данък по данък. Огромен риск е", каза той.
Французи искат да снимат филми у нас. Френски компании от Департамента Вал дOаз, намиращ се в Парижкия регион, имат интерес към инвестиции в България, включително и към снимането на филми в страната. Това стана ясно на среща на директора на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП) Мариета Захариева с генералния директор на Комитета по икономическо развитие на Департамента Вал дOаз Жан-Франсоа Бенон. Голяма френска компания за офис материали възнамерява да отвори филиал в България и център по логистика, посочи Бенон. Те вече работели в Полша и Румъния. Друга фирма в областта на филмовата индустрия търси партньорство с българския киноцентър "Ню Бояна". Компании, които работят в областта на опазването на околната среда, също проявяват интерес за навлизане в България, каза Жан-Франсоа Бенон.
Според него базираните фирми в Департамента Вал дOаз от година и половина стратегически се ориентират към балканските страни, защото виждат потенциал за развитие. Комитетът по икономическо развитие вече е правил бизнес мисии с френски компании в Сърбия, Македония, Босна и Херцеговина, Румъния. Предстои през пролетта да направят голяма делегация и в България. Мариета Захариева подчерта, че имат партньор в лицето на агенцията за малки и средни предприятия за осъществяването на посещението. Заедно ще организираме двустранни срещи с български компании, допълни тя.
В района на Департамента Вал дOаз във Франция работят над 44 000 фирми, от които 1200 чуждестранни. Основните представени сектори са авиоиндустрията, информационни технологии, козметика и парфюмерия, биотехнологии, сигурност и др. Сред големите световни компании, представени в Департамента са Autoliv Electronic (автомобилна сигурност), Morpho (биометрични експертизи), Atos (дигитални услуги), Sophos (глобален лидер в ИТ сигурност), EMC2 (информационни технологии). От козметичната индустрия присъстват Ales Groupe (с продуктите Lierac и Phyto), Clarins, Matis, Les laboratoires, Sisley и др. В авиоиндустрията работят Dassault Aviation, Airbus Helicopters и др.
77 души в пенсия по болест всеки ден. 21 132-ма българи са излезли в пенсия по болест през деветмесечието на 2016 година, показват данни на Националния осигурителен институт (НОИ). Това означава, че всеки ден средно по 77 души са прекъсвали работа заради болежки. Според статистиката за година броят на новоотпуснатите инвалидни пенсии намалява с близо 2500. Въпреки това всеки трети е излязъл в заслужена почивка тази година е получил инвалидна пенсия. Според пенсионни консултанти около 30% от сумите за старини, отпуснати заради заболяване, са фалшиви.
„Много хора, които нямат нужните стаж и възраст за пенсия, търсят вариант да получат инвалидна пенсия, за да прекъснат работа", признава пенсионният консултант Иван Николов. Опитът му показва, че най-често мъже между 50 г. и 55 г. търсят възможност да получат ТЕЛК, за да прекъснат преждевременно трудовия си живот. „Едва ли искат да излязат в пенсия, за да спрат да работят, защото имам клиент, който продължава да работи и след като получи ТЕЛК и инвалидна пенсия", заяви още Николов. Според експерти по подбор на персонала стотици хора отказват да си извадят ТЕЛК, въпреки болежките от страх, че могат да останат без работа.
„Битува едно схващане, че родните фирми не са добре настроени към хора с увреждания. Съдейки по сигналите за дискриминация, това притеснение не е безпочвено", заяви HR специалистът Маргарита Николчева.
Дрон изловил корумпираните граничари на Дунав мост. Дрон на „Вътрешна сигурност" е изловил подкупните граничари на Дунав мост. Това стана ясно по време на пресконференция в Съдебната палата в София. Според агентите, които разследват престъпления на служители в МВР, корумпираните униформени са били заснети с новозакупеното устройство. След уличаващите записи 7 граничари вчера се сдобиха с обвинения. Те са все редови служители. Не е изключено обаче съвсем скоро под отговорност да бъде подведен и някой от началниците им.
„Те са били разследвани в продължение на един месец. Имаме данни, че са взимали дребни суми от шофьорите на камиони, за да ги пускат да преминават през пункта. Казвали са им, че ако викнат мобилен екип на митниците, ще им разкостят камиона и ще им изгубят цял ден. За това водачите са се съгласявали да дават дребни суми от порядъка на 10-20 евро", обясниха от прокуратурата. Именно и така били заловени първите граничари. В рамките на акцията срещу тях на шофьор на камион били дадени две банкноти от по 10 евро, които били белязани. Това ставало със специален химикал, който реагирал на определена светлина. Парите били поискани от един от граничарите, той ги прибрал, а веднага след това бил заловен. Служителят обаче започнал да се оправдава.
„Не съм взимал подкуп. Човекът си ги изпусна, а аз хукнах след него, за да му ги върна", обяснил граничарят, след като белезниците щракнали на ръцете му.
По време на обиските обаче служителите от „Вътрешна сигурност" се натъкнали на 20 хил. лева в различна валута, които били в дома на един от заловените.
„Явно тях не е успял да ги върне", пошегуваха се вчера разследващите.
В рамките на операцията и получените от нея данни станало ясно, че седемте граничари събирали подкупите, а в края на смята ги разпределяли по между си. Именно заради това се очаква скоро да бъде повдигнато обвинение и на други замесени в схемата. Най-вероятно това ще е началник смятаната, пред когото се предполага, че са се отчитали. Това обаче е в процес на доказване.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |