Изборите - на 2 или 9 април. Най-ранната възможна дата за избори е 2 април, вероятно тогава или следващата неделя ще са предсрочните парламентарни избори, показа проучване сред водещите фигури в българските партии и юристи конституционалисти.
Въпреки че рибата е още в морето - Народното събрание не е разпуснато, но като се сложат всички конституционни срокове, се получава, че най-вероятно ще е 2 април, защото на 9-и е Цветница, на 16 април е Великден, а по големи празници избори не се правят.
Президентът Плевнелиев и новоизбраният му наследник Румен Радев се видяха вчера и се разбраха за взаимни консултации по състава на служебното правителство, което ще бъде назначено от Плевнелиев, а ще работи с Радев.
Плевнелиев и Радев се разбраха - ще редят заедно служебния кабинет
Само 17 часа след края на изборния ден току-що избраният президент Румен Радев влезе на "Дондуков" 2.
Настоящият държавен глава Росен Плевнелиев го покани на среща в неделя чрез медиите, веднага след като пусна бюлетината си. А в късните часове на 13 ноември - след като се разбра, че кандидатът на инициативен комитет, подкрепен от БСП, печели категорично изборите за президент, срещата е била договорена.
Президентът Росен Плевнелиев е уверил новоизбрания държавен глава Румен Радев, че ще се консултира с него при евентуалното съставяне на служебно правителство, стана ясно след нея. Това бе духът на поканата на Плевнелиев за срещата - между нас да има координация при съставяне на служебен кабинет, поясни след разговора Радев. Но призова да не се бърза с изводи и оценки.
Не сме обсъждали никакви имена, категоричен бе Радев, попитан за възможни бъдещи министри и президентски съветници. Всичко зависи от това дали някоя парламентарно представена партия няма да реши сама или в коалиция да състави кабинет, направи уговорка Радев. Той благодари на Плевнелиев за срещата, която била изключително плодотворна и знакова за приемствеността в политиката на президента.
Говорили основно за стъпките, които трябва да бъдат предприети от президентската администрация и от отговорните политически фактори в следващите дни. Предвидимост, яснота и запазване на спокойствието, като се следват процедурите за приемственост в изпълнителната и в законодателната власт, били най-важни за Плевнелиев, допълват от екипа му.
И двамата били на мнение, че за да бъде избегната политическа криза в страната, е необходимо да бъдат избягвани всякакви едностранни действия на която и да е институция Начинът за преодоляване на напрежението в обществото в така създалата се ситуация е политическият и междуинституционалният диалог, било подчертано по време на разговора. Веднага след него стана ясно, че Росен Плевнелиев е отправил искане до Конституционния съд да разтълкува дали в последните 3 месеца от своя мандат държавният глава насрочва нови парламентарни избори, без да е разпуснал НС.
Съществуват различни мнения в общественото пространство и в правната литература по отношение на продължението на процедурата по смисъла на чл. 99, ал. 7 от конституцията, мотивира се той.
Първата теза е, че през последните 3 месеца от мандата си президентът не може да разпусне НС и не може да насрочи нови избори, а само да назначи служебно правителство. Втората теза е, че през последните 3 месеца държавният глава не може да разпуска Народното събрание, но назначава служебно правителство и насрочва нови избори в двумесечен срок.
Междувременно новоизбраният вицепрезидент Илияна Йотова увери, че каквото зависи от нея и от Румен Радев, процесът на консултации с Плевнелиев ще бъде изцяло прозрачен за обществото. Най-важното сега според Йотова е да се намери диалогът в Народното събрание, внимателно да се прочете конституцията. Тя призова да не се забравя, че все още действащият президент се казва Росен Плевнелиев.
Да видим как ще бъде съставен този служебен кабинет, кой ще има думата там, да бъдат изчистени всички правомощия, за да няма съмнения за договорки и задкулисия, каза Йотова.
Слух, че бившият правосъден министър Христо Иванов ще е служебен премиер, тръгна из средите на десните в София. Проверка на "24 часа" установи, че това е невъзможен вариант.
Очакванията са, че от сегашното правителство президентът Плевнелиев ще запази за 3-ото си служебно правителство Екатерина Захариева и Николина Ангелкова Захариева бе шеф на кабинета му и вицепремиер в първите два служебни кабинета, Ангелкова пък бе министър на транспорта в кабинета "Близнашки", а преди това - съветник на държавния глава.
Някои допускат, че поста си може да запази и сегашният външен министър Даниел Митов. Той беше първи дипломат в служебното правителство на проф. Георги Близнашки, оттам остана и в редовния, втори кабинет на Бойко Борисов. Като бивш кадър на Демократическия институт Митов определено се ползва с доверието на Вашингтон.
Като натовски офицер, а и като противовес на коментарите у нас и по света, че е човек на Москва, Радев има интерес от фокус върху връзките със САЩ в първите си политически действия. Все по-упорито се говори и че ако Плевнелиев реди кабинета със или без сътрудничеството на Радев, в него поста си може да запази и финансовият министър Владислав Горанов.
Ненапразно лидерката на БСП Корнелия Нинова посочи като първа и най-важна задача приемането на бюджет 2017. Първоначално откъм ГЕРБ тръгнаха сигнали, че той ще бъде оттеглен, но вчера Горанов успокои ситуацията и още днес процедурата по примането му се задвижва в парламента.
Дрехи и обувки носят 0,2% инфлация през октомври. Есенните дрехи и обувки донесоха инфлация от 0,2% през октомври. Това е едва второто месечно увеличение на потребителските цени през 2016 г., показват данни на Националния статистически институт. За последно инфлация от 1% беше отчетена през юли.
Поскъпването през октомври се дължи преди всичко на облеклото и обувките, които са били със съответно 4,4 и 7,3% по-високи цени. Увеличение от 0,3 на сто има и при алкохола и цигарите. Нагоре са още цените на услугите в образованието - с 1,8 на сто.
При храните обаче има поевтиняване от 0,3 процента през октомври. С най-голям спад са зелето - със 17,3%, и цитрусите - с 10,2 на сто. Леко поевтиняване е отчетено и при хляб, пилешко, мляко и сирене, яйца, олио и безалкохолни.
Свинското пък е поскъпнало с 2,2%, гроздето - с 14,6%, а доматите - с 2,9%.
От нехранителните стоки повишение на цените с 3,5% има на автогаза и с 0,6 на сто - на дизела. Заради търсенето на климатици за отопление през студения сезон и те са поскъпнали през октомври с 2,4 процента.
С приключването на летния туристически сезон пък има съществено поевтиняване на самолетните билети - с 23,5%. През октомври спрямо септември падат цените и на нощувките, но само с 3,2 на сто.
Въпреки инфлацията през миналия месец България продължава да е в дефлация на годишна база. Намалението на потребителските цени е с 0,6% през октомври спрямо същия месец на 2015 г. Дефлацията от началото на годината пък е 0,4 на сто.
Ултиматум на ГЕРБ за приемане на референдума. Депутатите от ГЕРБ дадоха срок до 15 декември правната комисия в парламента да е готова с доклад за последно второ четене по решенията от референдума. Без условия хората на премиера Бойко Борисов обявиха, че внасят проект за решение за мажоритарен избор на всички 240 депутати в два тура, държавна партийна субсидия от 1 лев за реално получен глас на последните парламентарни избори и задължително гласуване на всички видове вотове, включително на референдумите.
„Заради краткия времеви хоризонт на това Народно събрание даваме този срок", обясни председателят на правната комисия Данаил Кирилов. Прогнозата е, че при консенсус в НС страната ни може да има мажоритарна система още около Коледа. Кирилов обаче не даде гаранции, че промените които внасят, ще бъдат подкрепени .
Той разясни, че от ГЕРБ имат готовност да внесат промени в Закона за политическите партии, които да гласят, че формациите няма да получават изобщо държавна помощ.
„Надяваме се в пленарната зала да подкрепят проекта ни, защото това е гласът на народа", каза още Кирилов. Той обяви, че за новите текстове ще привлекат най-добрите експерти в изборното законодателство. Вече били събрали опита на всички страни от ЕС, където депутатите се избират мажоритарно.
„Ние следваме волята на избирателя, така, както бе изразена на референдума, но не знаем какво ще направят останалите", обясни и Димитър Главчев.
„Показваме, че не се страхуваме от вота на българина и заставаме зад него", каза и Десислава Атанасова.
Проверка на „Труд" установи, че в закона за референдумите няма предвидена процедура, която да указва по какъв начин трябва да се направят промените, ако в допитването са гласували над 20 процента от българите, участвали в последните парламентарни избори.
Там има само срок, според който три месеца след провеждането на допитването депутатите трябва да са се произнесли по него и да са информирали инициативния комитет (в случая този на „Шоуто на Слави") какво са решили. Тоест най-късно до 6 февруари НС трябва да е приключило с гледането на всички предложения за корекции, а те няма да са малко. От останалите парламентарни групи също вече изразиха намерения да внесат свои варианти, чрез които резултатите от референдума да бъдат вплетени в законодателството.
Банско чака над 10 000 души за 8 декември. Хотелиери от най-престижния ни зимен курорт Банско очакват над 10 000 студенти за 8 декември. Цените на кувертите са от 60 до 260 лева в зависимост от категорията, нощувките и екстрите. Подготовката за зимния сезон е в пълен ход, след като температурите паднаха под нулата във високите части и оръдията, които са на автоматичен режим, започнаха да бълват сняг.
"400 оръдия работят и заснежават вече пистите на Бъндеришка поляна и Шилигарника, целта ни е на 1 декември да отворим, а студентите, които очакваме за празника, да имат удоволствието да карат ски", каза за "Труд" Иван Обрейков, маркетинг мениджър на ски зона "Банско" от дружество "Юлен". Той съобщи, че от днес започна промоцията на сезонната ски карта, като до края на този месец тя може да се купи за 1200 вместо за 1500 лева.
Официално сезонът в Банско ще бъде открит на 17 декември (събота), а за събитието ще пристигнат звездни гости, сред които легендарни имена на световните алпийски ски.
Вчера Банско защити и номинацията си за Европейски град на спорта за 2017 г. През изминалите дни акредитирана комисия от Спортната асоциация на европейските столици и градове (ACES Europe), водена от председателя й Джан-Франческо Лупатели, бе в курорта, за да оцени кандидатурата.
Банско ще получи своето признание на предстоящата на 16 ноември официална церемония по връчване на наградите, която ще се състои в Европейския парламент в Брюксел.
Ежегодно зимният курорт посреща над 1 милион туристи.
Предсрочните избори - неясно кога и как. След болезнената загуба на кандидат-президента на ГЕРБ Цецка Цачева, която остана с близо 23% от гласовете зад ген. Радев на балотажа, премиерът Бойко Борисов удържа обещанието си и в понеделник сутринта депозира оставката на кабинета в Народното събрание. Лидерът на ГЕРБ, както и този на БСП - Корнелия Нинова, заявиха, че няма да участват в съставяне на ново правителство в рамките на този парламент. Така предсрочните парламентарни избори - най-рано през март, са сигурни, а дотогава ще работи служебно правителство, трето поред, назначено от президента Плевнелиев.
Междувременно Конституционния съд ще изясни в чии правомощия е обявяването на датата за предсрочните избори - на сегашния президент или на Радев, който ще встъпи в длъжност на 22 януари. Плевнелиев вече е поискал тълкувателно решение.
Въпреки тежката загуба на ГЕРБ на президентския вот мнозина анализатори са на мнение, че не бива да се прави директна аналогия с този резултат в контекста на предсрочните избори.
Първо, защото въпреки видимо наказателния елемент за ГЕРБ във вота най-голямата вина за загубата има лошата преценка на Борисов за избора му на кандидат.
Второ, защото оставката му е резултат от собствената му грешка да направи оттеглянето си залог на президентските избори.
И трето - защото неизвестните засега условия, при които партиите ще се явят на предсрочни избори, ще бъдат ключов фактор. Например, ако бъде въведена изцяло мажоритарна изборна система, за което се обяви Борисов въпреки доста по-умерените първоначални нагласи в парламентарната група на ГЕРБ, това би облагодетелствало именно партията му, която остава най-голямата и най-разпознаваемата в страната, а и е най-силната на местно ниво - с кметове и мнозинство в общинските съвети в около 160 от общо 240 общини. При мажоритарна система това са силни козове.
Загуба във всички области
Румен Радев печели балотажа с резултат от над 59%, докато кандидатът на ГЕРБ е събрал малко над 36% от гласовете, сочат крайните резултати на ЦИК. Цачева губи във всички области на страната, като печели единствено в Турция. С подобен резултат и в столичния квартал "Младост", където паралелно се провеждаха избори за районен кмет, независимият кандидат Десислава Иванчева спечели срещу кандидата на ГЕРБ Мария Илиева, въпреки че в първия тур изоставаше значително.
За това, че избирателите по различни причини гласуваха наказателно срещу Борисов, ясно говори фактът, че вотът за Цачева е изцяло партиен, като една пета от гласоподавателите на ГЕРБ от първия тур дори са се ориентирали към по-печелившия и на балотажа са гласували за Радев. Генералът е събрал гласове от всички партии и формации.
За този резултат според анализаторите отговорност носи не само явно непопулярната личност на Цачева. Според тях подкрепеният от БСП бивш шеф на Военновъздушните сили се е оказал по-привлекателен за мнозина избиратели и заради непремерената постъпка на Борисов, който между двата тура определи кандидатурата Цачева като своя "грешка". Трудно може да се заяви, че Радев се е наложил на полето на дебатите за определени политики и позиции, доколкото такива въобще се състояха.
Сметки с референдума
В ситуацията на предстоящи предсрочни избори референдумът на Слави Трифонов се превърна в заредено оръжие. Макар да не мина прага, за да станат резултатите му автоматично задължителни, огромната подкрепа за допитването го прави непренебрежимо и очаквано партиите декларираха, че ще се съобразят с вота на хората. В началото на миналата седмица настроенията както в групата на ГЕРБ, така и в БСП бяха по-скоро за частично одобрение на исканията от въпросите - намаляване на размера на партийната субсидия, но не чак до 1 лв. за глас, както и засилване на мажоритарния елемент, но не до степен въвеждане изцяло на мажоритарна система.
В неделя обаче Борисов в прав текст заяви, че ще настоява за въвеждане на мажоритарен вот и за цялостно премахване на субсидията.
В крайна сметка в понеделник вече от групата на ГЕРБ обявиха, че ще внесат решение за подкрепа на въпросите от референдума, както са формулирани. Дали те ще бъдат приети в този вид обаче зависи от пресечната точка на всички партии, което ще стане ясно след дебатите в парламента. От партията уточниха, че премахването на субсидията за партиите въобще, което предложи Борисов, също е възможност за обсъждане, но първо трябва да се потърсят позициите на институции като например Сметната палата.
Съпредседателят на Патриотичния фронт Красимир Каракачанов, чиито отношения с премиера са видимо изострени след изборите (и особено след балотажа, на който над 60% от гласувалите на първия тур за лидера на ВМРО подкрепиха Радев), видя в думите на Борисов намерение да спечели мнозинство през мажоритарната система. "Г-н Борисов си прави една много проста сметка. При 160 общини, които държи ГЕРБ, целият бизнес се контролира от кмета на ГЕРБ. Всички местни фирми са подчинени на кмета", посочи Каракачанов, като добави, че се е наслушал на "едни ужасни глупости" как мажоритарната система щяла да реши проблемите в България.
Експертите са единодушни, че мажоритарните системи облагодетелстват най-много големите партии с добре развити структури на местно ниво в страната. От тази гледна точка ГЕРБ е наистина в най-изгодно положение. Доколкото парламентът е длъжен да се произнесе по референдума до 3 месеца след провеждането му, много вероятно е промените в Изборния кодекс да се случат преди предсрочния вот, каквато позиция изрази и вицепремиерът Томислав Дончев. Въпросът е какви точно промени ще се приемат и колко сериозно могат да засегнат установената политическа система.
Какво следва по процедура
След като лидерът на ГЕРБ и премиер Бойко Борисов депозира оставката на правителството, сега парламентът трябва да я гласува, за което са нужни гласовете на повечето от половината депутати. След което президентът Росен Плевнелиев трябва да възложи мандат за формиране на нов кабинет първо на най-голямата, а при отказ - и на втората по големина парламентарна партия. Това са ГЕРБ и БСП, които категорично заявиха, че ще върнат мандата. Следва трето връчване, при което президентът не е длъжен да избере третата по големина партия, която е ДПС. Но на която и от останалите партии да връчи мандата, шансът за ново правителство, излъчено от този парламент, е почти нулев. В изборната нощ Корнелия Нинова заяви, че БСП не би подкрепила опит за кабинет на ДПС.
След края на парламентарната въртележка с мандатите Плевнелиев трябва да сформира третото поред служебно правителство. След срещата му с ген. Радев в понеделник стана ясно, че съставът му ще бъде определен след консултации между двамата.
По-особен е случаят с насрочването на дата за предсрочните парламентарни избори, тъй като те са обвързани с разпускането на парламента, а президентът няма правомощия да разпуска Народното събрание в последните три месеца от своя мандат, който изтича на 22 януари 2017 г., когато Радев ще встъпи в длъжност. Кой от двамата ще посочи датата се очертава като спорен въпрос ще бъде решен от Конституционния съд. Плевнелиев вече е поискал тълкувателно решение.
"Спиди" стимулира мениджъри с нова емисия на акции. Куриерската компания "Спиди" планира да увеличи капитала си с емисия акции, но не за настоящите акционери, а само за нейни ръководни служители, става ясно от съобщение до борсата. На извънредно общо събрание, насрочени за 14 декември, ще се гласува увеличаването на капитала с 42.9 хил. нови акции с емисионна стойност 1 лв., при записването на които той ще нарасне до 5.37 млн. лв. Книжа от сравнително малката емисия ще могат да бъдат придобивани единствено от неизпълнителните членове на УС, както и от служителите на "Спиди".
Стимул за персонала
Възможността на служители в компанията да придобият акции е практика в много публични дружества по света. Така те ще са мотивирани да постигат по-добри резултати, които да повишат цената на акциите им. В случая финансовия стимул не е малък - емисионната цена е 1 лев, а на борсата тя е 35 лв. В съобщението за предстоящото общо събрание е посочено, че акции ще могат да купуват и служители на "Спиди". Пред "Капитал" директорът за връзки с инвеститорите на "Спиди" Красимир Тахчиев обаче уточни, че новите акции са предназначение само за неизпълнителния мениджмънт на компанията. От тях ще могат да записват членовете от СД, без изпълнителния директор, както и финансовият и IT директорите на компанията. Като цяло мярката предвижда да осигури достъп до акциите на първите 3 нива от над 10-те в мениджърската структура на компанията. От материалтие за извънредно общо събрание става ясно, че другите две изисквания са служителят да има поне 3 години стаж в компанията и да е участвал в ключови за дейността проекти. Инструментите ще могат да търгуват на БФБ в момента на получаването им. Срокът за записване ще е между 1 април и 30 юни.
Увеличението няма да разводни сериозно дяловете на двамата основния собственици на "Спиди" - главният изпълнителен директор Валери Мектупчиян и "Геопост", както и на останалите акционери. Те заедно контролират над 91% от капитала на компанията, а с новите акции той нараства с 0.80%. Тахчиев подчерта, че старите акционери няма да могат да запишат от новите акции.
Това не е първият път, в който компания на БФБ стимулира мениджмънта с акции. Досега това е ставало с изкупуване обратно на книжа от открития пазар и прехвърлянето им на мениджмънта. Увеличаването на капитала за тази цел вероятно е първото на пазара у нас.
Повече ликвидност или натиск върху цената
Въпреки че емисията е сравнително скромна по обем, пазарната ѝ стойност не е за пренебрегване. При цена на книжата от 35 лв. пазарната стойност е 1.5 млн. лв. В момента по данни на БФБ собственост на малките акционери са 457.8 хил. от книжата на компанията, или 16.3 млн. лв. по пазарна цена. Съответно ликвидността по позицията има потенциал да се покачи, в случай че собствениците на книжата решат да търгуват със своите акции на регулирания пазар.
Емисията на "Спиди" губи от началото на годината. Акциите са изгубили около 10% от стойността си през периода, въпреки че приходите на компанията нарастват, а през първо и второ тримесечие сериозен ръст отчете и печалбата. Ниската ликвидност е една от причините. От януари насам с акции на "Спиди" са сключени 278 сделки на обща стойност 1.85 млн. лв. В широкия индекс BGX 40 това я поставя на 36-о място по ликвидност. При подобна ниска ликвидност резултатите на компанията трудно се прехвърлят върху цената на акциите. Освен това хипотетично, ако всички мениджъри решат да продадат акциите си веднага след като ги придобият, това може да окаже натиск върху пазарната цена.
Свикването на Велико Народно събрание е на един законопроект разстояние. България е на крачка от възможността да се свика Велико Народно събрание (ВНС), което да извърши дълбоки и необходими реформи във всички сфери на държавното управление. Готовност за внасяне на законодателни промени в тази посока направи ГЕРБ. Заявки за радикални промени в основния закон дават и АБВ, и ДСБ. Проектът може да бъде и от едно изречение, заявиха конституционалисти. След което трябва да се приеме решение за провеждане на избори за ВНС, което изисква одобрението на 2/3 от депутатите.
Ангажимент да работи за събирането на ВНС пое премиерът в оставка Бойко Борисов в изборната нощ. "Аз мисля, че вече свикването на ВНС е задължително. Явно е, че политическата класа в този си вид и в този начин на управление нещо не е добре, хората се чувстват неудовлетворени, голяма част от хората. Ако има и други желаещи за такова нещо, ние ще участваме активно", зарече се Борисов. И още тогава обяви в каква посока конкретно възнамерява да работи партията му - намаляване броя на народните представители от 240 на 120. Съкращаването им влизаше сред въпросите на националния референдум, иницииран от "Шоуто на Слави". Но отпадна при разглеждането му в парламента, тъй като подобна промяна попада единствено в правомощията на ВНС. Сега неуспелият кандидат-президент на ГЕРБ Цецка Цачева посочи, че партиите трябва да се съобразят с волята на гражданите. "След като гражданите желаят и с подписката си подкрепиха да има и такъв въпрос, ако успеем в това мнозинство да го направим, ще бъде добре", коментира тя.
За ВНС настояха вчера и от АБВ с аргумента, че трябва да се прекъсне практиката сериозните проблеми на страната да се решават на парче. "Ако ние не направим радикалните промени сега, няма да отговорим на обществените очаквания. Става дума за съдебната реформа, става дума за институционалните правомощия. И ако сега не го направим, след следващите избори пак ще си говорим за Велико Народно събрание", обяви зам.-шефът на партията Румен Петков. От АБВ отдавна искат да бъдат засилени правомощията на държавния глава в посока президентска република.
Велик парламент искат и от ДСБ на Радан Кънев. Ръководството на тъмносините прие резолюция миналия петък, в която декларира, че България се нуждае от изцяло нова конституция заради "необходимостта от коренна промяна на политическата система".
От БСП дадоха да се разбере, че имат готовност да обсъждат темата, стига да бъде представен проект за промяна на конституцията. "Да оставим темата отворена. Да водим разговори, да видим как това може да се случи, но към този момент това Народно събрание не събра 2/3 за решаването на такива въпроси", заяви соцлидерът Корнелия Нинова. От ДПС коментираха пред "Сега", че подобна инициатива им се вижда трудно осъществима за краткото време, което остава на сегашния парламент. Хората на Ахмед Доган обаче също са готови да обмислят свикването на ВНС. Патриотичният фронт смята, че има по-важни проблеми пред страната от промяна в конституцията и ВНС. Не е ясно на каква позиция е остатъчният Реформаторски блок.
Ако са сериозни в намеренията си, на политиците ще им се наложи да побързат, тъй като по конституция проект за нов основен закон или за изменение на действащия се разглежда от парламента не по-рано от два месеца и не по-късно от пет месеца след внасянето му. Причината е, че след два месеца - на 22 януари, встъпва в длъжност новият президент Румен Радев, който вече ще има правото да разпусне сегашното НС и да насрочи избори за ново. Освен готов проект парламентът трябва да приеме и решение за провеждане на избори за ВНС. За това е необходимо мнозинство от 2/3. Ако решението бъде одобрено, президентът трябва да насрочи вота за велик парламент в рамките на 3 месеца.
Веднъж избрано, ВНС може да действа и като Обикновено Народно събрание (ОНС). В конституцията е записано, че това става само при неотложни случаи, но практиката на 7-ото ВНС, което работи от 10 юли 1990 г. до 2 октомври 1991 г., показа, че не е задължително стриктното придържане към тази разпоредба. Правомощията му се прекратяват, "след като се произнесе окончателно по въпросите, за които е избрано".
"Няма никаква пречка сегашното ОНС да приеме решение за избор на ВНС. Трябва обаче да се посочи по какъв въпрос", обобщи ситуацията конституционният съдия Румен Ненков пред "Сега". "Проектът може да бъде едно изречение дори, стига да бъде приет. Може да бъде само 1-2 изречения за изменение на Девета глава във връзка със самото ВНС и такива има готови отдавна. Може да не бъде добър проект. Но е достатъчно основание да се свикат избори за ВНС", допълни специалистът по конституционно право Атанас Семов в ефира на Нова тв. В Девета глава са формулирани правомощията на ВНС.
Еколози призоваха МОСВ да спазва законите. Министерството на околната среда и водите (МОСВ) упорито отказва да предприеме действия, за да защити българските реки от унищожаване. Няколко примера от изминалите седмици показват липсата на воля за спазването на законите и за защита на обществения интерес.Това съобщават в отворено писмо до медиите от природозащитната организация "Световен фонд на дивата природа" (WWF).
Един от примерите е за обжалваното от риболовните клубове и WWF неправомерно издадено разрешително за водноелектрическа централа. То ще бъде унищожително за реките Черни Искър, Мальовишка и Горна Прека в Рила, но все още няма реакция от страна на министерството, дори и след изтичането на законовите срокове, изтъкват от WWF. Нещо повече - според организацията МОСВ бездейства въпреки протеста на риболовците срещу тази централа и въпреки категоричното мнение на началника на кабинета на еврокомисаря по околна среда Юрген Мюлер. Преди повече от месец той заяви, че за подобна ВЕЦ е необходимо да се проведе процедура по оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС).
Забавянето на министерството на Ивелина Василева може и да е преднамерено, допускат еколозите. Изглежда, от забавянето се е възползвал и инвеститорът, който междувременно е получил разрешително за строеж от община Самоков. Подробности обаче няма, защото засега местната управа не дава отговори на въпросите на WWF, подадени по Закона за достъп до обществена информация.
В интерес на този и други спорни проекти е и друго протакане от страна на МОСВ - да обяви защитена зона "Рила Буфер", която трябва да опази тези реки и горите извън националния парк. Заради забавянето на разширението на зоната на "Натура 2000" страната ни бе изпратена на съд от Европейската комисия, припомнят от организацията.
С оглед на обявената оставка на кабинета "Борисов" призоваваме екипа на министър Ивелина Василева да използва по ефективен начин времето до края на предаването на управлението и да даде доказателство за воля за решаване на тези отлагани проблеми, заявяват от WWF.
САЩ и Русия: Успех, генерале. Москва и Вашингтон протегнаха ръка на новия български президент Румен Радев още в първия ден след избора му. Руският президент Владимир Путин поздрави Румен Радев за победата на президентските избори в България, предаде ТАСС.
Държавният глава на Русия отбеляза значителния потенциал за по-нататъшно развитие на руско-българските отношения, основаващи се на многовековни традиции на приятелство, културна и духовна близост, съобщи още пресслужбата на Кремъл. Путин изрази увереност, че със съвместни усилия ще може да се даде нов импулс на двустранния политически диалог, както и да се разшири конструктивното сътрудничество в различни области в интерес на "братските народи на двете страни". Президентът на Русия пожела на Радев успехи в отговорната държавна дейност, се посочва още в съобщението. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че е обнадежден от изявленията на Радев. Коментарът му беше в контекста на вота у нас и в Молдова, където за държавен глава бе избран социалистът Игор Додон, считан за близък до Русия.
"Естествено, на нас ни импонират някои от изявленията на победителите в Молдова и България, които свидетелстват за готовност да се работи за нормализация на отношенията с други страни, включително и с нашата", заяви пред журналисти Дмитрий Песков. "Кремъл уважава избора както на народа на Молдова, така и на българския народ, и поздравява победителите за успеха", добави прессекретарят на руския президент. Той подчерта, че Русия разглежда България като важен партньор и по-рано съвместно са разработвани големи проекти, които обаче впоследствие са се провалили. В отговор на въпрос има ли перспектива за възобновяване на "Южен поток" и АЕЦ "Белене" като проекти, Песков заяви, че засега те са минимални. Надяваме се, че ще се появят нови, демонстрира оптимизъм говорителят на Путин.
Очакване да настъпят по-добри времена за отношенията между София и Москва изказа и руският посланик у нас Анатолий Макаров.
Далеч по-бурно реагира на избора на Радев соченият за близък до Путин философ и политолог проф. Александър Дугин. "Така. Вашингтон е наш. Кишинев е наш. София е наша. Остана да пресушим блатото в самата Русия", написа лидерът на евразийското движение в Русия.
На страницата си във "Фейсбук" той споделя и мнението на свой съмишленик от Белград, според когото "проруският генерал Румен Радев победи кандидат на Вашингтон и Брюксел, което е нов успех за Владимир Путин и поредният провал на Барак Обама".
От Вашингтон обаче също обявиха Радев за желан партньор
В специално изявление американското посолство у нас поздрави генерала и декларира, че САЩ са готови да работят с него за общия ангажимент на двете страни към НАТО и солидарността в пакта.
"Посолството на САЩ поздравява новоизбрания президент Румен Радев и очаква да работи с него за напредъка на целите, които България и Съединените щати подкрепят, включващи повишаване на просперитета на нашите народи, трансатлантическите връзки и ценности, ангажимента и солидарността в рамките на НАТО, модернизацията на въоръжените сили и сигурността на границите", се казва в изявлението.
Намалява броят на сделките с имоти. Броят на сделките с имоти в страната намалява с 0,16% през третото тримесечие на годината спрямо същия период на 2015 г., показват данни на Агенцията по вписванията. За периода юли-септември 2016 г. общият брой на сделките е 59 162, а за същия период на миналата година те са били 59 259. За първите девет месеца на тази година сделките са общо 158 304, което също представлява лек спад. Към последния ден на септември 2015 г. общият брой на сделките е 161 738, т.е. сделките през деветмесечието на 2016 г. са с около 2% по-малко.
Само за София обаче продажбите на имоти през третото тримесечие на тази година отбелязват ръст от 9,48%, сочат данни на Агенцията по вписванията. За периода юли-септември 2016 г. сделките са 6073, а за същия период на миналата година са били 5547. Ръст има и при другите по-големи градове на страната - Пловдив и Варна. В морската столица той е с 12,34%, като за тримесечието юли-септември тази година са сключени общо 3113 сделки, а за третото тримесечие на 2015 г. броят им е бил 2771. В Пловдив увеличението е с 6,63%, като общият брой на продажбите за юли-септември 2016 г. е 3925. В другия голям морски град Бургас е отчетен спад на сделките с 1,57%. За третото тримесечие на тази година те са 1752, а за същия период на 2015 г. са били малко повече - 1780. По-голямо е намалението на сделките в съседния Несебър. Там продадените имоти са със 7,69% по-малко. За юли-септември 2016 г. те са 1513, а през същия период на миналата година са били 1639.
Данните сочат, че ръстът на ипотеките у нас през третото тримесечие на 2016 г. е с 29,45% спрямо юли-септември 2015 г. Сега те са общо 12 716, при 9823 година по-рано. В София увеличението е с 23,30%, като общият брой на ипотеките от юли до септември е 3443, а за същия период на 2015 г. те са били 2696.
Гласуват в сряда оставката на кабинета „Борисов". Премиерът Бойко Борисов спази заявката си от изборната нощ и след загубата на кандидата на ГЕРБ за президент Цецка Цачева от този на левицата Румен Радев в неделя внесе още днес предиобед оставката на кабинета. Новината бе обявена от правителствената пресслужба и потвърдена от пресцентъра на НС, като според предварителните информации ще бъде гласувана в сряда. В писмото си до народните представители министър-председателят подчерта, че правителството ще продължи да изпълнява функциите си до избирането на ново и ще осигури приемственост в управлението на страната.
Именно в изпълнение на този ангажимент, въпреки изказано по-рано сутринта мнение от шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова, че Законът за бюджета е най-политическият закон и е закономерно проектът за финансова рамка за 2017 г. да бъде оттеглена, малко по-късно от МФ специално обявиха, че това няма да се прави. „Правителството не се отказва от нито една от политиките, които провежда от встъпването си на власт преди две години. Наше категорично убеждение, към което сме се придържали през последните две години, е, че не бива бюджетът да бъде заложник на безпринципно политическо противопоставяне.
Няма да допуснем и бюджетът да става жертва на популизъм, обяви финансист №1
Владислав Горанов в своя позиция, разпространена до медиите, допълни: „Оставяме на народните представители да подходят отговорност към дебатите за приемането му и да вземат решение за неговото приемане".
След гласуването на оставката на кабинета ще бъде стартирана т.нар. въртележка - конституционната процедура по сформиране на ново правителство. Според основния закон на страната президентът трябва да връчи отново на най-голямата парламентарна група ГЕРБ мандат за създаване на ново правителство. Още в неделя вечерта обаче Борисов бе категоричен, че веднага ще върне мандата. Същото декларираха и от БСП, които са втората по големина група и по конституция, на тях също трябва да бъде дадена възможност за сформиране на кабинет. След като и те откажат да го направят, държавният глава трябва да даде тази възможност и на трета парламентарна група, която избира по свое усмотрение. Ако и тя откаже да се възползва или съответно не може да направи правителство, президентът трябва да назначи служебен кабинет, който обаче за разлика от предходни ще действа за първи път в условията на работещо Народно събрание. Причината е, че според конституцията три месеца преди края на мандата на държавния глава парламентът не може да бъде разпуснат. Това ще стане чак след встъпването в длъжност на новия държавен глава Румен Радев на 22 януари. Веднага след като влезе официално на „Дондуков" 2 Радев ще трябва да издаде указ за разпускането на Народното събрание, като ще има и възможност да реши дали да остави вече назначения служебен кабинет, или да направи промени в него, или да сформира нов. Именно това бе и темата на първата му среща днес с настоящия президент Росен Плевнелиев.
Двамата разговаряха на „Дондуков" 2 час и половина по покана на настоящия държавен глава, като постигнаха разбирателство, че ще водят комуникация по евентуалното сформиране на служебно правителство. „Разбрахме се и той ме увери, че ще имаме консултации по този въпрос", уточни Радев пред „Монитор", като посочи също, че именно този въпрос е бил в „духа на поканата" за среща от страна на Плевнелиев. По думите му обаче конкретни имена на този етап не са били обсъждани. Радев определи срещата като ползотворна и знакова, като според него тя показала приемственост в политиката на държавния глава. „От изключителна важност е да бъде запазено спокойствието в България, да бъде осигурена предвидимост и яснота относно предстоящите действия на институциите, съгласно записаните в конституцията механизми и процедури на приемственост в изпълнителната и в законодателната власт", уточниха след срещата пък от администрацията на Плевнелиев. И посочиха, че по време на разговорите е постигнато съгласие, че за да бъде избегната политическа криза в страната, е необходимо да бъдат избягвани всякакви едностранни действия на която и да е институция.
Малко след срещата пък от „Дондуков" 2 обявиха, че Плевнелиев ще пита Конституционния съд кой трябва да насрочи предсрочен парламентарен вот - той или наследникът му на поста. Според съобщението, разпратено до медиите, държавният глава щял да се обърне към съда, за да се „избегне противоречивото тълкуване на конституцията и да се предотврати вакуум в конституционната система". Според екипа на Плевнелиев в общественото пространство и правната литература съществуват различни мнения. Първата теза била, че през последните три месеца от мандата си президентът не може да разпусне Народното събрание и не може да насрочи нови избори, а в неговата компетентност е само да назначи служебно правителство. Втората обаче била, че през последните три месеца от мандата си държавният глава не може да разпуска Народното събрание, но назначава служебно правителство и насрочва нови избори в двумесечен срок. При такъв втори вариант парламентарният вот би се провел по-рано от края на март, както се очаква да бъде, ако се насрочи от избрания за нов президент Румен Радев, който встъпва в длъжност на 22 януари.
Всеки втори търси работа повече от година. Всеки втори търси работа повече от година, показват данни на Националния статистически институт (НСИ) за третото тримесечие.
Без препитание в края на септември са били 229 000 нашенци, 142 400 от които са „клиенти" на бюрото по труда повече от година. Според експерти по подбор на персонала продължителността на търсенето на работа зависи от образованието на кадрите. „Един кандидат с висше търси работа между 3 и 6 месеца. На този с основно му е нужно двойно повече време", обясни специалистът по човешки ресурси Маргарита Николчева.
Според статистиката всеки втори търсещ реализация на пазара на труда е бил със средно образование. Един от трима е бил с основно или по-ниско образование, а 14% са били висшисти.
Експерти от Агенцията по заетостта твърдят, че не всички безработни реално търсят препитание. „Голяма част от трайно безработните реално не търсят работа, а просто стоят в статистиката", признават от АЗ.
Данни на НСИ показват, че българите търсят препитание най-често чрез роднини и приятели. Над 168 000 нашенци са разчитали познати да ги насочат към конкретен работодател, докато 113 000 са търсили директна връзка с евентуалния си шеф. 1/3 от безработните са преглеждали обявите за работа, а двойно по-малко са се явили на конкурс.
От НСИ отчитат, че в периода юли - септември безработните у нас са намалели с над 50 000 спрямо предходното тримесечие. „Този спад се дължи главно на сезонната заетост, когато масово се наемат служители в сферата на туризма и селското стопанство", заяви Николчева.
Проучване на Менпауър показва, че до края на година най-търсените кадри ще са финансистите, застрахователите и брокерите. Освен най-търсените, това са едни от най-високоплатените служители у нас. В края на третото тримесечие средната заплата на финансисти и застрахователи е била 1612 лв. Брокерите пък са печелили средно по 873 лв., показват данни на статистиката. Най-високоплатени остават ИТ специалистите, които получават средно по 2159 лв.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.874300 |
GBP | 2.353640 |
CHF | 2.081560 |