Икономиката продължава да расте със стабилни темпове. Растежът на българската икономика продължава със стабилни темпове. През третото тримесечие той е 3.5%, показват експресните данни на Националния статистически институт, публикувани във вторник. Потреблението и износът продължават да са основните двигатели на икономиката, но при инвестициите има свиване най-вече заради по-слабото усвояване на еврофондовете. Нивото на растежа обаче, макар и да е вторият най-силен в ЕС, все още е далеч от темповете, необходими за достигане на средните доходи в съюза. Рисковете пък са заради политическата криза и оставката на кабинета "Борисов" домакинствата да свият разходите си в края на тази и началото на следващата година, което да се отрази негативно на икономиката. Така надеждите отново може да се насочат към износа и по-голямо усвояване на еврофондове.
През третото тримесечие номиналният размер на БВП е бил 24.631 млрд. лв., а брутната добавена стойност - 21.168 млрд. лв. В сравнение с предходното тримесечие увеличението е с 0.8%, което е най-добър резултат измежду държавите в Европейския съюз (ЕС) за периода заедно с Португалия. Постигнатият от страната растеж на годишна база също е сред най-силните в ЕС - по показателя България отстъпва само на Румъния, където през третото тримесечие на 2016 г. БВП е нараснал с 4.5%.
Потреблението и износът се покачват съответно с 1.3% и 2.1% спрямо периода април-юни 2016 г. Инвестициите обаче остават на отрицателна територия, като свиването е с 3.1% на тримесечна и с 4% на годишна база. Към края на третото тримесечие крайното потребление има най-голям дял в БВП - близо 70%, а търговското салдо е положително - близо 3 млрд. лв.
Стабилен ръст
Вече шесто поредно тримесечие българската икономика запазва подобни темпове на растеж, като характерното е, че докато през миналата година в основата му стояха износът и държавните разходи, от началото на 2016 г. главният двигател на увеличението е растящото вътрешно потребление. Тази тенденция продължава да се наблюдава и през третото тримесечие, като потреблението запазва ролята си на компонент с най-значителен дял за БВП за периода - около 70%. За подобрението му допринасят както растящите доходи на населението, така и падащите лихви по кредити и депозити, а също и по-ниските цени на горивата, които се отразяват положително на потребителите.
Притеснителният сигнал, очертан от данните на НСИ обаче, е, че през последните тримесечия темповете на нарастване на потреблението все по-осезаемо се забавят. А именно на него икономисти и анализатори залагат да е основният двигател на икономиката и през следващата година. В началото на ноември проведена от НСИ анкета сред потребителите показа, че те не са особено оптимистично настроени, като основните им тревоги са свързани с евентуалното влошаване на икономическата ситуация. След президентските избори и оставката на правителството политическата криза в страната и евентуалната заплаха за бюджетната стабилност допълнително може да влошат нагласите на хората към потребление.
На този фон добрата новина от статистиката идва по линия на данните за износа. Въпреки че от началото на година той отстъпи ролята си на основен двигател на растежа, през последните два месеца постепенно се измъква от зоната на понижението и бележи ръст на годишна база. Това намира отражение и в експресните данни за БВП, според които към третото тримесечие експортът е нараснал с 8.5% спрямо периода юли-септември 2015 г. Под въпрос е обаче доколко той ще успее да запази този възходящ тренд в светлината на изненадващото забавяне на германската икономика (виж стр 5), която е основен търговски партньор на България.
Изчезналите инвестиции
Предизвикателство остава и трайното свиване на инвестициите, които са най-важното условие за това икономиката да расте по-бързо. От началото на годината те неизменно намаляват на тримесечна база, а вече второ поредно тримесечие бележат и спад спрямо година по-рано, който при това се задълбочава. В основната си част свиването се дължи на по-ниското усвояване на средства от европейските структурни фондове през тази година след ударното приключване на предишния програмен период през следващата. Влошаването на политическата ситуация обаче вероятно ще се отрази негативно и на частните вложения в страната.
"Виждам силна връзка между европейските фондове и инвестициите. Доколкото тази година усвояването беше слабо, изненади няма. През 2013-2014 г. имаше забавяне на европейските проекти, тогава също инвестициите се забавиха", коментира пред "Капитал" главният икономист в Института за пазарна икономика (ИПИ) Десислава Николова. Според нея наблюдаваният спад на инвестициите вероятно ще продължи и през 2017 г. с оглед на политическата ситуация.
"Най-вероятно ще спадне и потреблението, което досега беше движещ фактор за икономиката", прогнозира тя, като очертава като проблем факта, че въпреки сравнително бързия си растеж икономиката не създава работни места. "Данните за пазара на труда показват спад на заетите през третото тримесечие спрямо същия период на 2015 г. с 50 хил. души. Най-вероятно това е последното силно тримесечие, преди да започне низходящ тренд", посочва Николова.
Икономистът от институт "Отворено общество" Георги Ангелов обаче е малко по-оптимистично настроен. "Нормално е, когато държавата е изтеглила няколко милиарда от икономиката под формата на излишък, потреблението да се потиска", отбелязва той. "До момента не се усвояваха и еврофондовете. Така без еврофондове, с бюджетен излишък и без кредитиране икономиката успява да расте с 3.5%. Ако всички тези фактори се активират, ще има много нови двигатели, които да движат растежа", смята Ангелов.
Акциите на "Алтерко" са все по-близо до търговия на борсата. Акциите на "Алтерко" са все по-близо до вторичния пазар на фондовата борса, като търговията с тях може да започне в края на ноември или началото на декември. В понеделник Комисията за финансов надзор е вписала книжата в публичния регистър, стана ясно от нейно съобщение. Компанията стана втората технологична, която увеличи капитала си през БФБ - София, след "Сирма груп".
"Алтерко" набра 2.18 млн. лв. чрез първично предлагане на 1.5 млн. свои акции през септември и октомври, като тогава бяха записани всички книжа от увеличението на капитала с емисионна цена от 1.45 лв. С това той стана 15 млн. лв., разпределен в същия брой акции с номинална стойност 1 лв. Акциите бяха записани предимно от физически лица, тъй като емисията беше малка за големи институционални инвеститори. Все пак акционери станаха и взаимни фондове и инвестиционни посредници. Постигнатата цена прави пазарна капитализация от около 22 млн. лв. за компанията, а постигнатият свободно търгуем обем може да предполага нелоша ликвидност по позицията на компанията.
Къде отиват парите
Набраните средства компанията ще инвестира в развитието на своите продукти в сегмента "интернет на нещата", които имат и най-малък дял в приходите на компанията. Те се произвеждат от "Алтерко роботикс", която е една от 11-те компании в холдинга, като ще е ключова за растежа на приходите на компанията.
Към края на миналата година интернет на нещата все още заема минимална част в приходите на компанията. Това обаче се очаква да се промени до края на десетилетието. Прогнозата за приходите на компанията предвижда 80% ръст до края на 2020 г., като продажбите трябва да достигнат 52.06 млн. лв., а печалбата да нарасне шесткратно. Основната движеща сила за това пък се очаква да бъдат именно интернет на нещата. Тук са системата за управление на дома SHE и интелигентният часовник MyKi.
Мобилните услуги с добавена стойност в момента са основният бизнес на "Алтерко". В него влиза осигуряването на телекомуникационна инфраструктура за корпоративни клиенти. Чрез дъщерната "Теракомюникейшънс" компанията държи 90% от пазара на SMS кампаниите, контактите на банки със своите клиенти и различните видове игри. У нас предлага още техническото осигуряване на микроразплащания чрез "Теравойс", която към миналата година е генерирала 7.6 млн. лв. приходи.
Прогнози за развитие
Консолидираните приходи на групата за миналата година съвсем леко са се повишили, а печалбата се е свила, показва отчетът в Търговския регистър. Амбицията на ръководството е делът им общите приходи да расте, а те пък трябва да са нагоре с 80% до 2020 г. И да стигнат малко над 52 млн. лв. - ръст движен именно от интернет на нещата. Нейни офиси има в София, Сингапур, Куала Лумпур, Лас Вегас, Букурещ, Белград и Скопие.
Основни акционери с по малко над 43% в компанията са Димитър Димитров, който е главен изпълнителен директор, и Светлин Тодоров. Останалите акции са у няколко физически лица и едно юридическо. "Алтерко" става втората IT компания, която излиза на борсата. През миналата година това направи и "Сирма груп холдинг", с което успя да набере 11.5 млн. лв.
ГЕРБ се отказа от любимата реформа на министър Москов. Първата и една от най-важните промени в здравния сектор, за които настояваше здравният министър Петър Москов, така и няма да види бял свят. Разделянето на пакета лечение на здравната каса на основен и допълнителен няма да се случи и догодина, тъй като няма да бъде разгледано от настоящия парламент.
Промяната в Закона за здравното осигуряване, с която пакетът на НЗОК се разделя на основен, лечението по който е приоритетно и за него не се чака, и на допълнителен, по който могат да се правят листи на чакащи, беше приета на първо четене през есента. Но проектът няма да стигне до второ четене. "Няма никаква логика да се гледа този законопроект, защото той касае визията на едно министерство, което е в оставка. Темата за разделянето на пакетите остава в приоритетите на министъра на здравеопазването, който утре вече ще бъде бивш", обяви председателят на здравната комисия в парламента Даниела Дариткова от ГЕРБ пред Медиапул. Така евентуалното разделяне на пакетите ще остане за следващите управляващи. Ако сред тях не е Петър Москов, то едва ли изобщо ще се върне на дневен ред, защото дори и в ГЕРБ не одобряваха особено поправката.
Това беше първата промяна в здравното законодателство, предложена от Петър Москов през 2015 г. Разделянето на пакетите на НЗОК дори беше прието от парламента, но след това беше отменено от Конституционния съд, който беше сезиран от БСП и ДПС. Според магистратите самата промяна не противоречи на конституцията, проблемът според тях беше, че в закона не пишеше изрично по какви критерии се определя кои заболявания ще са с приоритетно финансиране и за кои ще се чака. Текстът не влезе в сила и се наложи здравното министерство да го напише и внесе отново в парламента. Самият Петър Москов вчера обясни, че ще настоява разделянето на пакета да се гледа от този парламент.
Според министъра в оставка целта беше в основния пакет да попаднат социално значимите болести, финансирането за тях да се увеличи, така че лечението да е 100% гарантирано и безплатно. За останалите заболявания пък трябваше да се заделят по-малко средства, отколкото сега, и за лечението им да се чака. Москов дори направи основен и допълнителен пакет, преди КС да отмени разделянето им. Всички клинични пътеки, по които НЗОК плаща, попаднаха в основния пакет, а в допълнителния имаше само 3 - като операции при инконтиненция и с робот Да Винчи.
"Тази мярка в условията на една-единствена здравна каса, която трябва да финансира и единия, и втория пакет, е трудно да се реализира. Една година парламентарно време беше "изядено", за да се обяснява колко добро е това решение, а единственият, който възторжено го твърдеше, бе самият д-р Москов", коментира бившият здравен министър д-р Стефан Константинов.
Въпреки че ГЕРБ и РБ бяха коалиционни партньори 2 години, вчера Даниела Дариткова обяви, че хаос в здравната система не се задава, тъй като според нея тя е в състоянието, в която е била заварена през 2014 година, а единствената промяна е въвеждането на пръстовия идентификатор. Неговата съдба в момента е неясна. "Вложените средства не може да ги върнем. Те са вложени, защото системата е изпълнена. Въпросът е, че сега очакваме да видим какъв е ефектът спрямо вложените средства. Моята прогноза е, че ефектът ще бъде дори по-добър от този, който очакваме. Новият министър ще реши дали ще продължи тази дейност, или не и ние ще я изпълняваме. Ако намери начин да я прекрати, касата ще бъде длъжна да го изпълни", коментира вчера управителят на здравната каса Глинка Комитов. "Обмисля се възможността за премахване на пръстовия идентификатор като метод за регистрация в болниците. По темата предстоят разговори", каза пък депутатът от БСП Емил Райнов.
Бюджет
Здравната комисия в парламента прие на първо четене бюджета на НЗОК за догодина. Вероятно обаче на второ четене ще отпадне предложението здравната каса да може да спира договорите на болниците, отчели неизвършена дейност, дори и да тече обжалване в съда. Предложението отново е на здравното министерство.
България пропадна с 40 места в класацията по условия за бизнес. Противоречиви данни за икономиката на България излязоха само в рамките на ден вчера. Евростат постави страната ни на второ място в Европа по икономически растеж през третото тримесечие на годината и с това даде да се разбере, че българската икономика се развива въпреки политиците. В същото време пропадаме с 40 места в световната класация по условия за бизнес.
С растеж на икономиката през третото тримесечие от 3.5% спрямо същия период на предходната година страната ни оставя след себе си икономиките на редица по-развити държави като Германия, Франция и Великобритания. Най-добре се представя Румъния, която държи първенството с растеж от 4.6%. В челната тройка след нас са Словакия и Испания с напредък от по 3.2 на сто. Ръстът на българската икономика надминава почти два пъти средния за 28-те страни в ЕС, който е 1.8%. Средният напредък на икономиката от страните от Еврозоната е 1.6 на сто, също значително по-малък от постигнатия от България растеж.
Добрите новини идват само дни след като ЕК подобри прогнозата си за развитието на българската икономика, от която стана ясно, че през тази и следващата година България вероятно ще се нареди на седмо място сред 28-те членки на ЕС по ръст на БВП. Причината за оптимизма на Брюксел е отпушването на еврофондовете - повече проекти ще се реализират в рамките на новия програмен период, а бюджетът се изпълнява по-добре от планираното.
Годишната класация на Световния институт за предприемачество и развитие (GЕDI), която оценява възможностите за бизнес, обаче не съдържа толкова оптимистични данни. В доклада страната ни заема 82-ро място от общо 138 държави в света, като пред нас се оказват дори Албания и Грузия. Това е сериозен срив, защото миналата година България се нареждаше с почти 40 позиции по-нагоре в класацията.
В доклада на GЕDI се посочва, че България не успява да се справи с липсата на добре развита конкуренция и с дефицита на квалифицирани кадри. Проблем остава и липсата на достатъчно иновативни продукти, разработени от българските фирми. В същото време обаче България се представя добре в развитието на стартиращи фирми и в развитието на технологичния сектор. Въпреки това обаче държави като Сърбия, Албания и Грузия задминават страната ни и предлагат по-добри условия за бизнес. Първенци в класацията са САЩ, Швейцария и Канада. Петорката се допълва от Канада и Швеция, а на другия полюс стоят африканските държави Чад, Бурунди, Сиера Леоне.
Патриотичен взрив на бюджета. Маратон по новия бюджет за 2017 г. започнаха парламентарните комисии във вторник. За 4 часа проектът на финансовия министър Владислав Горанов мина на първо четене през 16 комисии. Две ще заседават днес, а бюджетната вече го одобри на първо четене преди 10 дни.
Очакванията са проектът за нов бюджет да влезе на първо четене в пленарната зала в четвъртък, на 17 ноември. Още при гласуването на парите за ДОО в бюджетната комисия и преди изборите, ПФ отказа подкрепа. И обяви, че внасях предложение най-ниската пенсия да стане 300 лв. от 2017 г.
"Хората на Красимир Каракачанов искат бюджетът да задели допълнително 1 млрд. лв. за повишаване на минималната пенсия. Проблемът е, че вдигайки нея, държавата може да срине цялата пенсионна система", потвърди шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова. И обясни защо: "Пенсията не е социално плащане от държавата, а обезщетение на всеки за внасяното от него през годините. Вдигането на най-ниската, ще демотивира хората, които внасят високи осигуровки. Това не е здравословно нито за хазната, нито за общественото осигуряване", категорична бе тя и във вторник.
Депутати от ГЕРБ и БСП неофициално коментираха помежду си, че става дума за сценарий, замислен от съюзниците на Борисов, независимо от резултатите на президентските избори. Идеята е била за пълно разграничаване и сваляне на правителството.
"Фантазия е, че с искане за 300 лв. минимална пенсия може да се свали властта", коментира съпредседателят на ПФ Красимир Каракачанов. Идеята била най-малката пенсия да се изравни с прага на бедността от 299 лв. За него било скандално учители, лекари, работници да живеят с пенсии по 120-150 лв. Той заяви, че все още групата на ПФ не е внасяла предложението си за 300 лв. пенсия. Но бе категоричен, че планират да го направят между двете четения. "Ако ГЕРБ като партньори ни бяха поискали мнението, щяхме да го предложим в проекта за бюджет, но Горанов го внесе, без да ни потърси", каза Каракачанов.
Той е убеден, че 300 лв. минимална пенсия е по силите на бюджета. За целта били нужни около 1,2 млрд. лв. годишно. Част от сумата щяла да дойде, ако се спре проектът за патрулни кораби за 820 млн. лв., който на този етап не бил наложителен. Останалите пари можело да се съберат, ако санирането на жилищни блокове бъде съфинансирано от ЕС.
Каракачанов твърди, че преди няколко години е имало вариант 70% от парите да дойдат от еврофондове, а 30% от нас, но кабинетът го е отказал. Факт е обаче, че във вторник "придвижването" на проекта за бюджет в комисиите ставаше главно с гласовете на ГЕРБ и на РБ. БСП и ДПС гласуваха "против", а патриотите - най-често се въздържат.
От БСП признаха, че по правило като опозиция трябва да гласуват против и ще го направят, въпреки че е важно да има нов бюджет. Заседанията на повечето комисии потвърдиха очакванията, че между двете четения ще има много нови предложения, част от които могат да променят ключови записи в бюджета.
В икономическа комисия министър Божидар Лукарски сподели опасенията си, че проектът няма да бъде гласуван в зала. Той цитира призиви на работодателите, депутатите със забележки по него, да го актуализират, но ако спечелят изборите и направят правителство.
"Със сигурност ще има сътресения. Надявам се да бъдат с минимална скала и да не се отразят толкова много и успехът от това лято да се отрази и за следващото, дори не с този обем", заяви пред депутатите министърката на туризма Николина Ангелкова. Ако не бъде приет нов бюджет и се прилага старият, това ще блокира разплащанията с бизнеса", предупреди Добрин Иванов от Асоциацията на индустриалния капитал.
На земеделска комисия пък министърката Десислава Танева подкрепи бюджета. Министерството на земеделието получавало по-малка сума за 2017 г., защото издръжката на професионалните гимназии и училищата е преминала към общините. За подпомагане на фермерите парите се запазвали. 55 млн. лв. са заложените приходи в бюджета на Министерството на околната среда и водите, заяви пред екокомисията министър Ивелина Василева. Сумата е с 6 млн. лв. повече от 2016 г. заради очаквани по-високи постъпления от държавни такси.
Владислав Горанов: Да не се подаваме на популистки ремонти
"За мен най - страшното нещо да се подадем на популистки теми и тези в един парламент, в който никой не носи отговорност за изпълнителната власт. Тогава могат много бели да се направят." За това предупреди по Нова телевизия финансовият министър Владислав Горанов.
В този контекст той напомни искането на ПФ за увеличение на пенсиите на 300 лв. , което ще струва 1,5 млрд. лв. Постъпило е вчера (в понеделник- бел.ред)предложение за отпадане на плоския данък, аргументира се министърът.
"Бюджетът е на хората, от техните данъци, едно правителство казва как и за какво да се изхарчат. Той е инструмент, една рамка. Въпросът е дали този бюджет, който опозицията доста критикуваше, нашето правителство, което е в оставка, да каже как да се изхарчи", каза още финансовият министър.
Но въпреки това увери: "Няма да изтеглим бюджета, текат дебати. Интересна ми е позицията в оставка да приемем бюджет, който друг да изпълнява". Въпреки притесненията си от това да не бъде сбъркана финансовата рамка, заради популизъм Горанов увери: "Не ми се иска да мисля, че ГЕРБ ще залитне към популизъм, но има настроения".
Партиите още утре при президента, почва рулетката. Политическите консултации при президента за връчването на нов мандат ще започнат още в четвъртък. Това съобщи председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов в кулоарите на парламента. Те ще стартират веднага след като парламентът приеме в сряда оставката на кабинета "Борисов 2". Първи при Росен Плевнелиев ще влязат ГЕРБ.
След като направи консултации с всички парламентарни сили, държавният глава ще връчи първия мандат за съставяне на ново правителство. Президентът има график и едва след срещите ще формулира възможните консенсусни точки между групите. И тогава вече ще се върви към предсрочни избори, обясни и Цветанов.
Той потвърди отново, че ГЕРБ ще върне мандата за съставяне на ново правителство след оставката на Борисов. Според Цветанов в този парламент няма други групи освен БСП, които могат да формират кабинет.
Соцлидерът Корнелия Нинова обаче бе категорична в изборната нощ, че БСП ще върне мандата и няма да участва в ново правителство в рамките на 43-ото НС. Темата за новия кабинет бе сред най-коментираните в кулоарите на парламента във вторник, когато депутатите се събраха на първото си заседание след изборите.
Референдумът и хората ни дадоха сигнал, че трябва да променим ситуацията, заяви Корнелия Нинова, която инициира спешни консултации с всички парламентарни групи без ГЕРБ. Но напомни, че първо трябва да се види как Конституционният съд ще се произнесе по това дали президентът Росен Плевнелиев може да насрочва избори, или не.
Вчера КС образува делото по питането му. Най-удобният вариант за България в този момент е служебният кабинет да е съставен съвместно от Плевнелиев и Румен Радев, коментира Росен Петров от БДЦ. Предсрочните избори трябва да са по новите правила - с мажоритарен вот, смята той. Колегите ги избива на върл популизъм, а не трябва да се държат като водещи на тв шоу, коментира още Петров ситуацията.
Колегата му от Народен съюз Георги Ковачев увери, че и тяхната ПГ ще върне мандата, ако третият стигне до нея. В рамките на този парламент никой не може да сглоби работещо правителство, така че не бива да се захващат, посъветва другите лидерът на АБВ Георги Първанов. Той нямал очаквания да получи третия мандат.
Според Първанов има парламентарна криза - "сериозна криза, свързана с управлението на властта". Този парламент бил компрометиран и рейтингът му бил като при Жан Виденов. И докато в кулоарите основна тема бе бъдещият служебен кабинет, заседанието в пленарната зала започна със ставане на крака и аплодисменти от ГЕРБ за Цецка Цачева.
Групата стои зад мен - няма да подавам оставка, заяви парламентарната шефка пред журналисти. Напомни, че парламентът трябва да гледа бюджета до края на седмицата. Именно бюджетът, освен темата за служебен кабинет и ново изборно законодателство, бе основна тема на двустранните консултации между групите, инициирани от Нинова.
Предложенията и по бюджета, и по Изборния кодекс са разнопосочни, а е необходимо да се постигне разумно и държавническо съгласие, за да не оставим България без бюджет за 2017 г. - това са заплати за учители, пари за деца с увреждания, пенсиите, обясни Нинова преди старта на разговорите.
Социалистите да подкрепят бюджета - той не е на ГЕРБ, а на държавата и е отговорно да се приеме на 1-о четене, посъветвали Нинова от БДЦ, срещата с които бе първа от серията. Но партньорите им от Народен съюз настояват в него да настъпят сериозни промени, за да стане по-социален. Патриотичният фронт няма да отстъпи от искането си за 300 лв. минимална пенсия, лаконичен бе след срещата с БСП лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов.
Лидерът на АБВ Георги Първанов пък бе най-краен. Той призова този парламент да не приема въобще бюджет за догодина До сформирането на новото Народно събрание трябва да се работи без такъв, с 1/12 от предишния бюджет, смята бившият президент. АБВ е опозиция и като такава ще е против бюджета, защото това е основен критерий коя партия е в управлението и коя в опозиция, обясни още Първанов. Той напомни, че АБВ има свои идеи за нов бюджет - от отпускане пари на ветераните от войните до идеята на Ивайло Калфин за безплатни детски градини, за които бил нужен ресурс.
Дочувам, че има много искания от различните ПГ, но натоварването на бюджета с нови искания означава в един момент да се налага неговата актуализация и така той да се компрометира, заяви Първанов и посъветва партиите да не правят такова нещо. Ако все пак бюджетът бъде приет от този парламент и в този му вид, на второ четене АБВ все пак щели да подкрепят това, което е необходимо.
На консултациите стана ясно, че хората на Първанов са на общи позиции с реформаторите за смесена избирателна система - 50:50 мажоритарен и пропорционален вот Така ще се избират и личности и няма да се компрометират партиите, смята Първанов, макар според него истинската реформа да минава през Велико НС.
Консултациите на Нинова с лидерите на РБ се отложиха, но пред "24 часа" съпредседателят на ПГ Найден Зеленогорски обясни, че те са за германската система - 120 мажоритарни и 120 пропорционални депутати, защото "чиста мажоритарна система в 2 тура не е добър вариант за крехката демократична система на България, защото в парламента ще влязат само 2-3 партии".
АБВ подкрепи намаляването на партийните субсии, защото "развратът в политиката ни" дошъл още преди въвеждането им. Но се разгневи на искането на ГЕРБ за зануляването ѝ: "След като си бил толкова време във властта, натрупал си достатъчно подкожни мазнини, зануляваш и приключваш другите партии или ги караш да търсят нерегламентирани начини на финансиране."
От ДПС отказаха да заявят позиция. Това бе само първа среща, ще има и втора, лаконичен бе лидерът Мустафа Карадайъ след разговора с БСП. Самата Нинова също не разкри позицията на БСП, защото срещите ѝ продължавали в сряда с Реформаторския блок. Едва след това щяла да обобщи решението на червените.
Хулиганите зад волана до 5 години в затвора. Между три и пет години ще лежи в затвора всеки, за когото се докаже, че е участвал в нерегламентирани гонки по българските пътища - това решиха депутатите, като приеха окончателно промени в Наказателния кодекс.
Народните представители коригираха член 325 от НК, където са указани последствията за непристойни действия, които грубо нарушават обществения ред.
В параграфа вече има нов текст, който регламентира какво се случва, когато хулиганът е извършил въпросните деяния при управление на моторно превозно средство.
Членове на правната комисия обясниха в Народното събрание, че новите срокове за изтърпяване на наказанията се отнасят и за побойниците на пътя. Досега те се наказваха с максимум две години, пробация или обществено порицание. След като промените бъдат обнародвани и влязат в сила, най-лекото, с което могат да се отърват участниците в гонки и побойниците, е отнемане на шофьорската книжка.
По време на заседанието си парламентът отхвърли предложението в затвора да се отива при превишаване на скоростта с над 60 км/ч в рамките на населените места.
Решено: Наказват за поругаване на еврознамето
В затвора вече ще се лежи и за поругаването на знамето и химна на Европейския съюз, решиха още народните представители. Предложението бе внесено от депутатите от гражданската квота на Реформаторския блок Петър Славов и Мартин Димитров и колегата им от ГЕРБ Методи Андреев.
95 депутати гласуваха „за" това всеки, позволил си да се гаври с флага и химна на ЕС, да отива зад решетките до 3 години. В момента такова е наказанието за поругаване на българското знаме и националния химн.
„Да докажем, че сме не само български народни представители, но и европейски. Призовавам и депутатите, които ги няма в зала, също да влязат и да подкрепят", обърна се Методи Андреев преди гласуването.
Чл. 325. (1) (Изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) Който извърши непристойни действия, грубо нарушаващи обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото, се наказва за хулиганство с лишаване от свобода до две години или с пробация, както и с обществено порицание.
(2) Когато деянието е съпроводено със съпротива срещу орган на властта или представител на обществеността, изпълняващ задължения по опазване на обществения ред, или когато то по своето съдържание се отличава с изключителен цинизъм или дързост, наказанието е лишаване от свобода до пет години.
(3) (Нова - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) Когато деянието по предходните алинеи е извършено повторно, наказанието е: по ал. 1 - лишаване от свобода до три години; по ал. 2 - лишаване от свобода от една до пет години.
(4) (Предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) Когато деянието по ал. 1 и 2 представлява опасен рецидив, наказанието е лишаване от свобода от една до шест години.
Две офшорни фирми се разпореждат с горите в България. Солидно финансиране за българския клон на Световния фонд за дивата природа (WWF) е уредило Министерството на земеделието и храните, показа проверка на „Труд".
Представителите на швейцарската офшорка у нас ще сертифицират горите във фаза на старост на територията на страната на базата на заповед на министър Десислава Танева.
Все още не е ясно колко ще бъде заплащането, тъй като всяко над 170-те горски стопанства в България ще трябва да се договори с еколозите за цената на „услугата". Тя ще се извършва по правилата на друга офшорка - FSC, която е регистрирана в Мексико и работи по стандарти, съобразени с климатичните условия на американския континент. Системата не е призната в Европа.
Източници на „Труд" информираха, че от хора от WWF-България вече са започнали да обикалят стопанствата и да обясняват, че трябва да извършат сертифицирането и искат да подписват договори.
Лесничеите задават въпроса защо тази работа е поверена на неправителствена организация, част от коалицията „За да остане природа в България". Шепата екоорганизации в това обединение от години са известни с рекета, който упражняват над държавата и инвеститорите в туризма, плашейки с протести в цялата страна. Както „Труд" съобщи миналата сряда, срещу представители на коалицията скоро ще бъде внесен сигнал в прокуратурата заради действия срещу националната сигурност на България.
Не е ясно защо именно от WWF са предпочетени за сертификацията, въпреки че тази работа може да бъде извършена от експертите на Изпълнителната агенция по горите, БАН или Лесотехническия университет.
Опит за пореден удар срещу сектора: Правилата на FSC удрят по туризма
Според експерти правилата на FSC се различават значително от Програмата за одобрение на схеми за горска сертификация, по които се работи в Европа.
От WWF-България са разпространили основните точки, по които ще извършват своята дейност за горите в старост.
Среда тях има параграфи като - „ Опазва се културата и поминъка на местното население (хората, които живеят в близост до горите и техният живот са директно зависими от горите, такива каквито са) или недопускане за строене на ски писти.
Подозренията са, че сертицфирането по стандарта на FSC са поредният опит на зелените да ударят по българския туризъм.
Връзки
Като част от коалицията „За да остане природа в България" филиалът на WWF у нас е тясно свързан със сочения за началник на дясното обединение Тома Белев. Именно неговата съпруга Веселина Кавръкова е начело на WWF-България, като там й помагат още няколко приближени на Белев.
Тяхната дейност е свързана основно с усвояване на милиони евро по проекти от Брюксел, от които екологичната и обществената полза са меко казано съмнителни.
Иронията е, че в стандартите на FSC има точка за опазване на поминъка на местното население - заради дейността на зелените през последните години десетки региони в България се обезлюдяват. Причината - след като дадена инвестиция, например, в туризма, е саботирана от еколозите, хората в региона остават без поминък и търсят препитание другаде.
До края на седмицата сезират прокуратурата
До края на тази седмица във Върховната прокуратура ще бъде внесен сигнал от ПК „Екогласност". От формацията твърдят, че има основание членове на зелените да бъдат проверени за удари срещу националната сигурност с работата си против проекти като магистрала „Струма", оградата по границата, която спира нелегалните мигранти и саботажи в сферата на туризма. Последното е директен удар срещу икономическата стабилност на страната.
Министри експерти със стари заместници. Експерти ще попълнят служебното правителство, което трябва да поеме щафетата от кабинета "Борисов 2". Това заявиха пред "Стандарт" запознати с консултациите около избора на нови министри. Техният профил вече е бил обсъден на срещата на сегашния президент Росен Плевнелиев и неговия наследник Румен Радев. След ГЕРБ и БСП вчера и Патриотите обявиха, че ще върнат мандата, който ще им връчи президентът Плевнелиев. Никой от сегашния кабинет няма да остане в служебния. Владислав Горанов, Екатерина Захариева и Петър Москов вече обявиха, че ще откажат евентуални покани.
Ще бъдат запазени обаче някои зам.-министри, които имат отношение към европрограмите. Целта е да не се допусне срив в усвояването на парите от Брюксел до парламентарните избори и сглобяването на ново правителство.
Дузина министри стават депутати за два месеца. Оставката на кабинета "Борисов 2" доведе и до голяма въртележка в парламента, който има живот още над два месеца. При очакваното сформиране на служебно правителство 12 министри са на път отново да седнат на депутатските банки. Това обаче ще прати вкъщи народните избраници, които ги смениха при сформирането на правителството през 2014 година.
Логично най-много рокади ще има в групата на ГЕРБ, но пък най-драматични те ще бъдат при реформаторите, където и без това отношенията между съставящите блока партии са доста обтегнати.
Ако премиерът Бойко Борисов се върне в парламента, с депутатството ще приключи влязлата на негово място Анна Александрова, бивша зам.-кметица на район "Надежда". Вицепремиерът Румяна Бъчварова ще седне на банката вместо Стефани Михайлова.
При избирането им в кабинета "Борисов 2" регионалният министър Лиляна Павлова и спортният министър Красен Кралев вкараха в парламента офталмолога Руслан Тошев и Нели Петрова от варненската листа.
На мястото на транспортния министър Ивайло Московски дойде учителката от Самоков Ирена Коцева. Министърът на културата Вежди Рашидов пък даде шанс на районния кмет от Пловдив Петър Петров да стане депутат. На мястото на министъра на екологията Ивелина Василева в парламента от Бургас влезе общинският съветник Румен Желев. Десислава Танева пък освободи място за Мария Белова от Сливен. Сега предстои обратната рокада след като Борисов и седмината министри от ГЕРБ станат депутати.
Според източници от групата на герберите това ще се случи със сигурност.
Другият вицепремиер Томислав Дончев, който беше избран за евродепутат, обаче не е обявил намерение да заминава за Брюксел вместо Андрей Новаков. Здравният министър Петър Москов влезе като депутат от ДСБ, но след като Радан Кънев прати хората си в опозиция, той остана в ръководството на Реформаторския блок. Сега при връщането му с поста си се прощава Антони Тренчев от квотата на ДБГ, което едва ли ще се приеме безболезнено от щаба на Меглена Кунева.
Нейната партия ще загуби още един депутат - Настимир Ананиев, който дори оглави транспортната комисия през февруари вместо солидарния с Кънев Гроздан Караджов.
На мястото на Ананиев в парламента се връща лидерът на СДС Божидар Лукарски, който приключи с битието си на икономически министър. Самата Кунева ще прати у дома своя съпартиец Борис Станимиров. Лидерът на БЗНС Николай Ненчев, който сдава военното министерство, следва да заеме мястото на Николай Хаджийски от СДС.
Макар и за кратко като депутати бившите министри все пак ще могат да участват в дебатите около приемането на бюджет 2017, както и в очакваните спорове за промени в Изборния кодекс съобразно резултатите от референдума.
От сегашния кабинет запазени депутатски места нямат Владислав Горанов, Даниел Митов, Зорница Русинова, Николина Ангелкова и Екатерина Захариева.
Търчим на светофара по формула от миналия век. По формула от 30-те години на миналия век и съветски инструкции от 60-те се регулират у нас светофарите. Това показа проучване на „Монитор", провокирано от многото инциденти с пешеходци на зелена за тях светлина. Проверката показа, че трагедиите - освен заради недоглеждане от страна на шофьори, до голяма степен се дължат и на технически причини, водещи до твърде кратко времетраене на разрешителния сигнал за преминаване на пешеходци.
У нас светофарите се регулират от няколко институции, като общите правила се задават от МРРБ, а съответните общини отговарят за прилагането. Въпросната формула, която всъщност е създадена от австрийски учен и наложена у нас още по царско време, когато по улиците са се движели повече каляски и по-малко коли, е заложена в наредба на Министерството на регионалното развитие.
Всеки трети шеф наема по-възрастните служители. 66 400 българи в пенсионна възраст продължават да се работят. Това показват данни на Националния статистически институт (НСИ) за третото тримесечие на годината. Данните показват, че от началото на година до края на септември работещите над 65 г. са нараснали с около 5000. Няма статистика каква част от служителите в трета възраст продължават да работят, въпреки че са се пенсионирали. „Практиката показва, че немалка част от хората нямат нужния осигурителен стаж, за да излязат в пенсия. Затова са принудени да се трудят и след 65 г.", обясни експертът по подбор на персонала Маргарита Николчева.
Както „Монитор" писа, всеки месец над 100 души търсят липсващият им осигурителен стаж с помощта на пенсионни консултанти. Тези, които нямат документи, с които да докажат трудовия си опит, са принудени да продължат да работят и след като навършат пенсионна възраст.
Доста от кадрите обаче продължават да работят и след като се пенсионират. „От една страна, защото работата им не е свързана с тежък физически труд, и от друга, защото така увеличават и пенсията си.", обясни Николчева.
Според изследване на Менпауър всеки трети кандидат за работа смята, че възрастта пречи на кариерното израстване.
В същото време според проучването обаче този страх е неоснователен, защото много компании наемат свои служители след излизането им в пенсия. Основната причини са връщането на работниците в офиса е липсата на квалифицирани кадри. Според Менпауър, 62% от фирмите у нас не могат да намерят нужните им служители.
„Компаниите биха могли да преборят този недостиг, като се обърнат към по-възрастните кадри или към свои бивши служители, защото те имат умения, с които да допринесат за успеваемостта на еднократен проект или в дългосрочен план.", заяви директорът на Менпауър за България Надя Василева. Данните показват, че заради недостига на кадри 39 на сто от родните шефове са започнали да наемат по-млади или по-възрастни служители.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.874300 |
GBP | 2.353640 |
CHF | 2.081560 |