Бюджетът става жертва на предизборни сметки. Бурно дебатираният през последните няколко дни проект на бюджет за следващата година най-вероятно няма да мине на първо четене в пленарната зала. Засега заявки, че няма да го подкрепят, са дали БСП, ДПС, АБВ, ултиматум поставиха и патриотите. Предвид увеличаващите се популистки искания за повече разходи и отмяна на плоския данък обаче отхвърлянето на проекта изглежда по-добрият вариант. При подобно развитие държавата ще работи по фискалната рамка от предходната година, като разходите трябва да са не по-големи от размера им за същия период на предходната година. Така се гарантира, че служебния кабинет няма да прави дефицити и да вкара държавата в бюджетна криза.
Искания от всички страни
Различните политически сили поставиха различни ултиматуми, за да подкрепят бюджет 2017 г. Патриотичният фронт търси подкрепа за увеличение на минималната пенсия на 300 лв. (при 160 лв. в момента), от АБВ започнаха да говорят за безплатни детски градини, от едното крило в БСП - за диференциран ДДС за детските храни и стоки и за отмяна на плоското подоходно облагане. Загубите за бюджета само от искането на левицата за въвеждане на диференциран данък общ доход и на патриотите за двоен ръст на пенсиите са в размер на 2.7 млрд. лв., стана ясно от думите на финансовия министър в оставка Владислав Горанов.
"Имам последна молба към вас. Бюджетът на една държава отразява приоритетите на правителството. Популизмът взима страховит връх. Ако много от предложенията, които чух в комисиите, станат факт в този бюджет, искам много ясно да стане, че бюджетът ще губи по 3 млрд. и ще счупите държавата накрая", заяви премиерът Бойко Борисов при гласуването на оставката на правителството му в парламента.
След като стана ясно, че идеята за отмяна на плоския данък на БСП няма да срещне подкрепа, председателят на БСП Корнелия Нинова заяви: "Утре ще изтеглим нашите предложения по бюджета за 2017 г. и ще ги реализираме, когато спечелим парламентарни избори и управляваме държавата. Тогава ще си провеждаме тези политики".
Бизнесът призова политиците за стабилност
Най-големите работодателски организации призоваха политическите сили да не изпадат в популизъм и заявиха, че за бизнеса и държавата най-важна е стабилността. "Администрацията да продължи да работи, а не да спира, защото икономиката не може без ежедневната работа на компетентна и надпартийна държавна администрация. Нека да бъде осигурена приемственост във властта, стабилност в управлението, а оттам и в икономиката на страната, поддържането на стабилен икономически климат, така че да бъде съхранена крехката тенденция на икономически подем", се посочва в общо съобщение на КРИБ, БТПП, БСК и АИКБ.
"Енерго-про" издаде най-голямата частна емисия облигации в България. "Енерго-про Варна" пласира облигации за 130 млн. евро на вътрешния пазар, а 40 млн. евро от тях е записала Черноморската банка за търговия и развитие. Освен че е най-голямата емисия на частна компания в България, тя е успяла да привлече големи институционални инвеститори - банки, пенсионни фондове и управляващи дружества, като половината са от Централна и Източна Европа, стана ясно от съобщения на двете компании. Предстои емисията да бъде качена и за вторична търговия на Българската фондова борса до 6 месеца, където "Енерго-про Варна" ще е и най-големият емитент на такива книжа. Така компанията ще се завърне на фондовия пазар, макар и с облигации, след като до средата на 2015 г. акции на двете й основни дружества ("Мрежи" и "Продажби" - бившите на Е.ON) се търгуваха на БФБ - София. Според представители на пазара емисията е и доказателство за доверието в частния енергиен сектор в България. Наскоро и ЧЕЗ договори заем за 116 млн. евро кредит от ЕБВР. В момента други български дружества имат по-голям обем бондове (БЕХ, БТК и др.), но те са емитирани на международните пазари.
Какви са параметрите на облигацията
Бондовете на "Енерго-про" са със седемгодишен срок, а лихвеният купон е 3.5%, като такава е била и доходността по информация на "Капитал". Инвеститорите, които са записали книжата, са 23 на брой, а най-големият, с 40 млн. евро, е Черноморската банка за търговия и развитие (ЧБТР), която е създадена от страните - участнички в Черноморското икономическо сътрудничество, сред които и България, и е с капитал от 3.45 млрд. евро. Останалите инвеститори в емисията са международни и български банки, пенсионни фондове и асет мениджъри, като общият им брой е 23. Сред тях има и австрийски инвеститори. Мениджър по сделката е "Балканска консултантска компания ИП".
За инвестиции и рефинансиране
Приходите от облигациите ще бъдат инвестирани в дейности за развитие на електроразпределителната мрежа в Североизточна България, които са предвидени за периода 2016 - 2023 г. Инвестиционната програма на дружеството включва придобиване на активи, изграждане на нови съоръжения, подмяна и рехабилитация на съществуващата електроразпределителна инфраструктура и други. С част от парите ще се оптимизират финансовите потоци и разходи, както и ще се рефинансират съществуващи задължения на компанията. Остатъчни средства от приходите по емисията могат да бъдат инвестирани и в други енергийни активи в България, Грузия, Турция и Румъния, посочват от "Енерго-про" в официалното съобщение.
През юни "Енерго-про Варна" взе заем от 114 млн. лв. от Банка ДСК. Той беше за срок от едва шест месеца и изтича на 10 декември, което означава, че най-вероятно част от сумата по облигацията може да бъде използвана за неговото рефинансиране. Лихвата при него е доста по-ниска - едномесечен Sofibor + 1.30% годишно, но не по-малко от 1.30% годишно. Постигнатата лихва по бонда сега е 3.5%, но на фона на пазара той изглежда изгоден за емитента. Например облигацията за 550 млн. евро на държавния БЕХ е 5-годишна и постигна доходност от 5.125% при пласмента й в края на юли. Тя обаче е необезпечена, докато при "Енерго-про" са заложени ключови активи по информация на "Капитал".
"Сделката е показателна както за доверието, с което се ползва "Енерго-про" в страната и чужбина, така и за капацитета на българския финансов сектор да мобилизира ресурс за кредитиране на мащабни проекти", заяви главният изпълнителен директор на компанията Момчил Андреев. От "Енерго-про" не пожелаха да дадат по-конкретни подробности за намеренията си.
Интересен инвеститор
При емисията е интересно и навлизането на Черноморската банка, където акционер с 13.5% е и България. В случая тя е играла и за пръв път на първичния облигационен пазар в страната като т.нар. anchor investor. Това е инвеститор, който заявява и записва значителна част от емисията, поемайки конкретни ангажименти по нея, с което дава положителен сигнал за останалите инвеститори.
"Чрез инвестицията си в тези облигации искаме да подкрепим инвестиционната програма на "Енерго-про Варна". С тази операция не само ще подобрим и развитието и ликвидността на фондовата борса, където ще бъдат листнати облигациите, но ще допринесем и за подобряване на енергийната ефективност в станата", коментира в прессъобщение президентът на банката Ихшан Угур Деликанли.
Добри времена за "Енерго-про"
Компаниите от групата на "Енерго-про България" се представят много добре по отношение на финансовите резултати за деветмесечието на 2016 г., показват публикуваните отчети. "Енерго-про мрежи", която притежава електроразпределителната мрежа в Североизточна България, има увеличение на печалбата си от 43% спрямо същия период на миналата година, достигайки 30.8 млн. лв. Още по-голямо увеличение на печалбата има "Енерго-про продажби", която обслужва клиентите на регулирания пазар. При тях тя се е увеличила с 92% до малко над 17 млн. лв. При "Енерго-про енергийни услуги", която работи на свободния пазар, на който клиентите сами избират доставчика си, има минимално понижение на печалбата от 3.08% при увеличение на приходите на компанията от 81.4%. Последните достигат 205 млн. лв., показват отчетените данни.
На българския пазар компанията присъства от 2000 г. със закупването на водноелектрически централи. Към момента притежава ВЕЦ-ове, обединени в три каскади - "Санданска Бистрица", "Копринка" и "Петрохан". От юни 2012 г. "Енерго-про" е собственик и на електроснабдяването в Североизточна България, което купи от германската Е.ON.
Популистите захапаха данъците и бюджета. Оставката на правителството и очертаващите се предсрочни парламентарни избори отприщиха популизма в Народното събрание. Депутати - най-вече от БСП и Патриотичния фронт, се надпреварват да внасят предложения за промени в данъчните закони и в бюджета за 2017 г., които могат буквално да взривят финансовата стабилност на държавата. Патриотите поискаха вдигане на минималната пенсия на 300 лева, социалистите напират за отмяна на плоския данък и връщане на прогресивното подоходно облагане, лансират се всякакви данъчни облекчения и намаления на ставки. Само първите две предложения биха коствали над 2.7 млрд. лева на хазната.
Вчера в Народното събрание започна ударно обсъждане на бюджет 2017. В момента не е ясно дали проектът, внесен от правителството малко преди оставката, изобщо има шанс да бъде приет. От ДПС още по-миналата седмица заявиха, че няма да подкрепят финансовия план, защото макрорамката му е сбъркана. БСП и патриотите пък заявиха, че могат да гласуват "за" само ако техните претенции - съответно за плоския данък и за пенсиите, бъдат взети предвид.
"Загубите в бюджета от въвеждането на минимална пенсия от 300 лева биха били 1.5 млрд. лева, а от приемането на прогресивен подоходен данък - 1.236 млрд. лева", обясни министърът на финансите Владислав Горанов вчера. Ако тези суми се добавят към планирания дефицит - 1.33 млрд. лева, догодина хазната ще излезе на червено с 4 млрд. лева. "Дупката" може да се окаже и по-голяма, защото при оставки, служебни кабинети и политическа несигурност обикновено следва демотивиране на чиновниците, активизиране на данъчните измамници и спад на приходите.
"Когато гласувате бюджета, една голяма молба имам към вас - популизмът вече взима страховит връх сред политическата класа, панически, пазете се да не сгрешите. Ще счупите държавата накрая", предупреди премиерът в оставка Бойко Борисов от парламентарната трибуна.
Гласуването на бюджет 2017 на първо четене в пленарна зала е насрочено за петък. Предния ден депутатите трябва да обсъдят бюджетите на държавното обществено осигуряване и на здравната каса.
Вчера лидерката на червените Корнелия Нинова обяви, че партията й няма да подкрепи бюджета, но няма и да пречи на мнозинството да си го приеме и ще оттегли всички свои бюджетни "поправки". Но в същото време нейните съпартийци в парламента лансираха данъчни промени, които биха минирали бюджетните приходи. БСП поднови искането си за отмяна на плоския данък и връщане към прогресивно облагане - с необлагаем минимум, равен на минималната заплата, и нарастващи ставки от 10 до 27% за по-високите доходи. "Въвеждането на плоския данък от тройната коалиция беше грешка. Той е не само плосък, но и безкрайно нисък и няма освобождаване на минималните доходи", коментира вчера Румен Гечев (БСП) на заседанието на бюджетната комисия, посветено на промените в данъчните закони за 2017 г. "Данъчната тежест трябва да падне върху хората с по-високи доходи", добави съпартиецът му Георги Търновалийски. Председателката на комисията Менда Стоянова (ГЕРБ) обаче контрира, че е безотговорно в последните месеци от работата на Народното събрание парламентарна група от 38 души да настоява за ревизия на данъчната система на България. "Това е добра заявка за предизборната кампания и е редно да попитаме хората дали да променим данъчната система в България. Но ние нямаме мандат за подобно нещо сега, когато новият президент след два месеца ще разпусне парламента", подчерта Стоянова. БСП няма разчети, но Министерството на финансите има и те сочат, че въвеждането на необлагаем минимум от 460 лв., колкото ще стане минималната заплата от Нова година, ще лиши фиска от 1.25 млрд. лв.
Стоянова е права, че не е редно парламент с изтичащ живот да обсъжда сериозни данъчни промени. Но това нямаше да се случи, ако данъчните закони за догодина бяха приети навреме. Абсурдно е те да се обсъждат в края на ноември и заедно с проектобюджета, както се случва сега.
По повод на офанзивата на БСП икономистът Каролев коментира: "Ген. Радев събира смайващо голяма подкрепа сред активното население на страната и средната класа. И с какво се отблагодарява БСП на тези хора след няколко дни - вдига им данъците, за да ги прахосва по нереформирани продънени държавни системи и над 500 000 души, заети в публичния сектор. Един току-що започнал програмист на 22 години с 2000 лева заплата не е чорбаджия изедник, който трябва да бъде наказан за неблагоразумието си да остане в България".
Дори синдикатите, които по принцип са за отмяна на плоския данък, смятат, че моментът не е подходящ. А работодателите вчера призоваха политиците да не превръщат бюджета в предизборна арена.
Вчера мнозинството в бюджетната комисия отхвърли предложението за отмяна на плоския данък. Това се случи и с искането на социалистите ДДС за детски храни, памперси и др. да бъде намален на 5%, за да се подпомогнат младите семейства. "Намаляването на ставките обикновено не сваля цените, а качва печалбите на търговците и насърчава ДДС измамите", поясни Менда Стоянова. Тя добави, че демографската криза не се бори с по-евтини пелени, а с комплекс от социални мерки, достъпни детски градини, качествено образование и т.н.
Предупреждение
"Добре е да се поучим от лошия румънски опит и да избегнем бюджетна криза", предупреди вчера икономистът Георги Ангелов. "В момента в Румъния действа служебно правителство (ще има избори през декември), а в парламента партиите предизборно се надпреварват кой ще предложи по-популистки мерки. Поради липсата на редовно правителство и парламентарно мнозинство румънският парламент приема всякакви разнопосочни мерки - например едновременно се намаляват бюджетни приходи и се увеличават бюджетните разходи. Служебният премиер на Румъния се е хванал за главата как ще върже сметките - преди няколко дни той се оплака, че приетите от парламента мерки ще имат "катастрофален" ефект и след изборите новият парламент ще трябва да намалява заплатите, както се случи при предишната бюджетна криза през 2010 г. Страната уверено върви към свръхдефицит, при това устойчив (за години напред). България също върви към назначаване на служебно правителство при наличие на действащ парламент, както в Румъния. Добре е да се поучим от лошия румънски опит и да избегнем бюджетна криза", коментира Ангелов.
Българите теглят все по-големи кредити. Българите масово живеят назаем и търсят все по-често и все по-големи кредити. Рекордът се държи от потребител, който през последните години е имал общо 39 кредита. Това показва третото издание на представения вчера обзор, свързан с потребителското кредитиране, изготвен от "БНП Париба Лични Финанси".
Ако по същото време на миналата година средният размер на търсения потребителски кредит е бил 1325 лв., то сега сумата нараства неколкократно - до 6650 лв. Броят на исканията за потребителски заеми в периода май-ноември 2016 г. също расте - с 5.7 на сто в сравнение със същия период на миналата година. За сериозна задлъжнялост на хората говори и друг факт - между май и ноември средната сума например на исканите кредити за обединяване на задълженията расте с 24.9%.
Над 75% от молбите за кредити са за ремонт на дома, обединяване на други задължения или покупка на лек автомобил, но втора употреба. Все пак най-купуваната стока назаем остава телевизорът, макар в последно време превес да взема и хайтек техниката. За последните 15 години само от банката е била финансирана покупката на 420 000 телевизора.
Според експертите новоотпуснатите към края на годината кредити ще отбележат ръст от 15% спрямо предходната година и политическата ситуация у нас едва ли ще повлияе на потребителите. Засега прогнозата изглежда изпълнима - данните отчитат значителен ръст при средните суми на молбите за кредит с цел ремонт или покупка на нов автомобил. При заемите за освежаване на жилището исканата сума расте с 18% на годишна база, а исканият кредит за покупка на автомобил се увеличава с 10.1%.
Всъщност за купуване на "нова" кола пари най-често теглят мъжете, докато дамите искат кредит, за да инвестират в образование или да платят за лечение, обясни Ралица Захариева, директор "Маркетинг и комуникации" в компанията. Профилът на потребителите като цяло се запазва. Те най-често са работещи семейни хора от големите градове. Възрастовият диапазон е основно 25-45 години. Най-активни в търсенето на заем са софиянци, откъдето идват и най-голям брой молби за кредит - 18.9%. На второ място е Пловдив с 10.6 на сто от запитванията. Най-слабо активни са в Търговище и Смолян, откъдето исканията са под 1.5%.
Борисов: Не съм обиден, оставам на разположение. "Някои казват, че съм се бил обидил. Не, не съм - уважавам гласа на хората. Оставаме на разположение на обществото, ако един ден прецени." С тези думи премиерът Бойко Борисов завърши обръщението си пред Народното събрание.
15 минути преди 14 ч, за когато бе насрочено заседанието за гласуване на оставката на кабинета му, той пристигна в парламента. Първо Борисов аргументира защо подава оставката, последва 2-часов дебат и гласуване - 218 гласа "за" от общо 220 гласували.
Въздържаха се двама от ГЕРБ. Премиерът напомни, че ако преди 2 г. не бе направил правителство, вариантът пред държавата бил "от избори в избори" или дестабилизиране на държавата.
"Нямаше мое идване тук, в което да не съм благодарил на всяка парламентарна група. В това състояние на света и с най-близките ни партньори, които имаха проблеми вътре в блока не очаквах да издържим повече от 1 г.", призна премиерът.
Независимо че не са имали парламентарни избори, хората са разколебани в подкрепата си за нас, аргументира той категоричното си решение да хвърли оставка.
Борисов призова да не се правят два поредни кабинета, а Румен Радев и Илияна Йотова да излъчат едно правителство, което да управлява до изборите през март. Последната молба, която отправи към депутатите Борисов, бе за бюджета.
Ако популистките предложения станат факт, на годишна база ще се трупа 3 милиарда дефицит и ще счупите държавата, предупреди министър-председателят. А сега доходите са се увеличили с 11%, но хората не искат вече да чуват тези отчети, вметна той.
"За мен беше чест. Оттук нататък всеки носи своя кръст" - с тези думи, след които се оттегли от трибуната, премиерът Борисов предизвика аплаузи и от опозицията в залата.
"Няма да дам нито един министър сега. Който отиде в служебния кабинет, забравя за ГЕРБ. Защото тези два месеца ще ни ги приписват, че все едно ние управляваме." Това увери Борисов в кулоарите на парламента на въпрос на "24 часа".
Без да знае за тази заръка, външният министър Даниел Митов не отхвърли категорично пред журналисти възможността да остане в служебното правителство. Изрично уточни обаче, че никой не го е канил, затова и въпросът бил несъстоятелен.
"Не се заблуждавайте за тази победа. Победители в тези избори няма." С тези думи пък председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов се обърна към БСП по време на последвалите дебати. Според него победители "само донякъде" са Патриотичният фронт и бъдещият политически субект на Марешки.
"Ние искаме да бъдем открити и честни и да отидем на избори. А както ни подреди избирателят, така ще се съберем в 44-ия парламент", заяви още Цветанов. Тогава обаче няма да има голяма промяна според Цветанов - следващото НС пак ще е шарено и ГЕРБ ще управлява в коалиция с партии, които влязат в парламента.
Алтернатива на сегашното управление няма, избирателите ще кажат "не" на това, което предлага БСП, категоричен бе Цветанов. Настоя, че от партията му са искрени към хората, като им обясняват, че подобни идеи не могат да се реализират. Вечната дружба между БСП и ДПС се показа и на тези избори, заяви още той и подчерта, че ГЕРБ е единствената партия, която в годините на прехода не е била подвластна на ДПС.
И Цветанов се върна към времето отпреди 2 г., когато се съставяше този кабинет: "От политическа гледна точка може би най-правилно беше да върнем мандата и да отидем отново на избори. Но премиерът каза да мислим не за партията, а за държавата, затова направихме компромис и съставихме кабинета", разказа той.
Винаги ГЕРБ отстъпвал. Обвини Радан Кънев, който е бил участник в преговорите за мнозинство, че през цялото време е целял да реализира личния си политически проект. "Вие загубихте категорично изборите за президент и вицепрезидент, ние спечелихме категорично тези избори, защото имахме мъдростта да издигнем независим кандидат. За нас това не е повод за самодоволство, защото никак не е достойно да риташ човек, паднал на земята", каза лидерът на БСП Корнелия Нинова. Като основна грешка на ГЕРБ тя посочи "бедността и безработицата - два проблема, които се решават с икономиката".
Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ поиска датата за изборите напролет и бюджетът да бъдат приети с консенсус. Нужни са нов обществен договор между политиците и гражданското общество и обединение в името на националните интереси, каза председателят на движението. И призова колегите си за отговорно поведение и недопускане на политическа и парламентарна криза: "Повече от всякога трябва да бъдем смирени и разумни, и да спрем процесите на противопоставяне и прокарване на разделителни линии в обществото."
Според Карадайъ омразата и ксенофобията са намерили изражение в законодателството на този парламент, а ГЕРБ пренебрегнали единственото условие на ДПС при формирането на правителството - в него да не участват крайни националисти. Утре ръководството на ГЕРБ отива при президента Росен Плевнелиев, за да получи мандата за съставяне на правителството. Предварително е ясно, че Бойко Борисов ще го върне още същия ден.
В петък държавният глава ще връчи проучвателен мандат на БСП, които също ще го върнат. След това ще избере на коя от останалите политически сили да възложи 3-ия опит за кабинет в рамките на това НС преди преди съставянето на служебен. Очаква се да се спре на Патриотичния фронт, като вече дори вървят спекулации, че те щели да приемат.
10% данък остава засега, бюджетната комисия не прие скалата на БСП. Предложението на БСП за отмяна на плоския данък и въвеждане на прогресивно подоходно облагане бе отхвърлено от бюджетната комисия в сряда. Освен БСП нито една друга парламентарна група не подкрепи идеята.
Червените предложиха вместо 10% данък за всички доходи да бъде въведена скала. Според нея има необлагаем минимум в размер на минималната заплата от 460 лв. За доход между 1000 и 2 хил. лв. данъкът да е 17%, между 2 хил. и 5 хил. лв. да се плащат 22%, хората с доход до 10 хил.лв. - 25%, а с над 10 хил.лв. месечно - 27% върху разликата.
Червеният Румен Гечев заяви, че целта е данъчната система да е в полза на българите с ниски и средни доходи. Новата скала щяла да вкара допълнително в бюджета 130 млн. лв. Депутатът пресметна, че българите с месечен доход до 1540 лв. ще плащат по-малък данък, отколкото при сегашните 10% облагане.
Бюджетната комисия гласува на второ четене промените във всички данъчни закони. Възможността годишните данъчни декларации за доходите да се подават и на хартия по пощата или в офис на НАП остана.
ГЕРБ, БСП, РБ и ПФ отхвърлиха предложението на финансовото министерство формулярите задължително да се подават само онлайн. Шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова поиска от НАП най-напред да покаже, че може да организира електронното деклариране, така че да не затруднява хората, и след това да отпада възможността за хартиени декларации.
Депутатите въведоха ограничение за данъчното облекчение при подаване на декларацията онлайн. То остава 5% върху данъка, но не повече от 1000 лева. "Настояваме за лимит, защото имахме случай на ползвана отстъпка в размер на над 60 000 лв.", аргументира се Росен Иванов от НАП.
Фирмите обаче ще бъдат задължени да подават годишните си данъчни декларации само по електронен път. Това ще стане от данъчната кампания през 2018 г., а не през 2017-а, както предвиждаше проектът на финансовото министерство. В момента над 80% от корпоративните декларации се подават по интернет. Бюджетната комисия прие записаната възможност наследниците да подават по желание данъчна декларация на починал техен близък.
"Това е само възможност, а не задължение. За неподаване няма да има санкция. Така наследниците ще могат да платят задължението или да си възстановят надвзета сума, без да е необходимо да се прави ревизия. Целта е процедурата да бъде лесна и проста", обясни Росен Иванов. Без никакви дебати комисията одобри новото данъчно облекчение за плащанията по банков път, предложено от финансовото министерство.
За отпадането му настояваше единствено червеният депутат Георги Търновалийски, защото според него то е неработещо и ще създаде само проблеми. Така от догодина всеки, който получава заплатата си по банков път и плаща 80% от разходите си по същия начин, ще получи намаление на данъка.
То ще бъде в размер на 1%, но не повече от 500 лв. Менда Стоянова се съгласи с аргументите, че текстът трудно ще заработи, но настоя да се даде шанс на администрацията да извади на светло повече приходи.
Всички депутати подкрепиха предложението таванът за плащания в брой да се свали от сегашните 10 000 на 5000 лв. Без дебат беше прието и повишението на акциза върху цигарите, а също и връщането на старата формула на облагането, която ще доведе до по-голямо поскъпване на по-евтините цигари. Очаква се те да се покачат средно с около 20 ст. през 2017 г., докато при по-скъпите марки повишението ще е с около 10 ст. за кутия.
Бюджетът на държавата вероятно няма да бъде приет, защото партиите осъзнаха, че са в предизборна обстановка и започнаха да вкарват неизпълними искания, заявиха депутати.
Патриотичният съюз онзи ден обяви, че няма да подкрепи бюджета, ако не бъде прието минималната пенсия да стане 300 лв. Предложението звучи справедливо, обаче е напълно неизпълнимо. Ако мине на второ четене искането на БСП за премахване на плоския данък и замяната му с прогресивен, двете предложения заедно имат ефект на неутронна бомба върху финансовата стабилност на страната. Ще увеличат разходите и ще намалят приходите драстично. На следващото правителство, което и да е то, ще се наложи да взема заеми, за да може да ги изпълнява.
Борисов предложи Радев да реди служебния кабинет. „За хората ние вече имаме нов президент. Редно е, за да не вкарвате държавата в едно служебно правителство, после във второ. Направете още сега консултации с Плевнелиев. Нека господин Радев и госпожа Йотова да си поемат новите функции. Направете служебно правителство, успокойте държавата и управлявайте. Ние каквото има необходимост, до времето, в което парламентът трябва да работи, ще бъдем максимално конструктивни." Това съобщи премиерът Бойко Борисов пред депутатите в парламента. Той пристигна в Народното събрание 15 минути преди началото на заседанието, на което трябваше да бъде гласувана оставката на правителството.
Борисов пожела успех на Радев и подчерта, че се надява „при добрите си отношения с Плевнелиев, да дадат премиер и министри и да почнат да носят своята отговорност".
Той предупреди своите: „Който влезе в служебния кабинет, да забрави за ГЕРБ."
Борисов посъветва всички партии да чуят гласа на хората от референдума. „Дали ни харесва, или не - това е волята на народа", отсече той и призова политическите сили, които не искат да приемат решенията от допитването, да обяснят какви са рисковете и какво трябва да се направи.
Премиерът подчерта, че бюджетът на една държава отразява приоритетите на правителството. „Ако го бяхме оттеглили, докато дойде парламент, щяхте да кажете, че вкарвам държавата в криза", изтъкна той. И предупреди, че популизмът взема връх сред политическата класа. Ако новите предложения в комисиите станат факт, на годишна база бюджетът ще губи около 3 млрд. лв. годишно, прогнозира той. „Накрая ще счупите държавата", предупреди премиерът в оставка. Той уточни, че знае колко негативи му носи това, което казва в момента. За първи път направи и признание, че дори ГЕРБ да бяха спечелили президентските избори, правителството пак щяло да падне заради бюджета. „Още преди изборите Патриотичният фронт ми казаха, че няма да подкрепят бюджета", обяви той, а от думите му стана ясно, че в НС не може да се събере необходимата подкрепа за основния финансов закон на държавата.
„Оставаме на разположение на обществото", увери Борисов и подчерта, че ако хората отново му гласуват доверие, той не би отказал да е премиер.
Оставката бе гласувана от 218 депутати, двама се въздържаха.
Повечето партии в НС против 240 мажоритарни депутати
Повечето парламентарно представени партии са скептични относно приемането на въпросите от референдума във вида, в който 3 487 970 се произнесоха по тях.
Председателят на БСП Корнелия Нинова потвърди в парламента, че формацията ще направи собствен вариант на законопроект. Според нея в рамките на това НС технологично не е възможно да се приеме предсрочните парламентарни избори да се проведат по мажоритарна избирателна система.
„Въпросът не е политически, а е времеви. Трябва да се направят промени в Изборния кодекс, Закона за политическите партии, оформяне на нови райони в България за гласуване, което означава и нова административна карта", обясни Нинова. Тя подчерта, че на заседание на ръководството на БСП са били поканени експерти и по тяхно мнение е нужна поне година.
„Поканихме най-добрите конституционалисти и юристи, които да кажат как може да се постигне целта, максимално да се отговори на очакванията на хората за промяна в политическата система. Ние сме левицата „за" мажоритарен елемент в изборния процес; намаляване на субсидиите, но не на нула лева. Обсъжда се вариант на задължително гласуване", каза още Нинова.
Времевият проблем бе изразен като аргумент и от депутата от „Атака" Явор Нотев, който също прогнозира поне година за въвеждане на нова избирателна система. Той каза, че разделянето на страната на 240 едномандатни района „не е просто упражнение". Нотев обясни, че трябва да се направи стриктно независимо административно преброяване на населението. Тоест всеки българин с право на глас да заяви къде е регистриран по списък (лична карта), а не по настоящ адрес. Това ще даде представа колко административни единици ще излъчват един мажоритарен депутат и колко гласа ще са нужни за неговото избиране. В противен случай на едно място може да са нужни 30 000 души за влизане в НС, а на друго - 3000.
От Патриотичния фронт още преди референдума бяха категорични, че мажоритарният избор у нас не трябва да се прилага.
Позиции
Корнелия Нинова, лидер на БСП: Отнасяхте се високомерно към хората
ГЕРБ правехте всичко с чувство на незаменимост, непогрешимост, единственост, високомерие към опоненти и институции. Отнасяхте се към хората с високомерие и самодоволство. Не чувахте какви въпроси ви поставя народът.
Предизвикателство пред нас е да отговорим на това, което ни казаха хората в референдума. Това е предпоследният сигнал към нас. Следващият ще е фатален за политическата класа.
Мустафа Карадайъ, председател на ДПС: Този край беше предначертан
Този край на правителството беше предначертан. Управляващата коалиция не беше стабилна и нямаше как да бъде стабилна. Да преведем страната към предсрочни избори със стабилни институции. Това означава с консенсус да определим датата на предсрочните избори и да приемем бюджет с разумен компромис.
Валери Симеонов, съпредседател на ПФ: Направете ново правителство с друг премиер
Изборите бяха вот на недоверие срещу личността на Борисов. Има изхабяване на лидерството и в лицето на Бойко Борисов хората решиха да нанесат звучен удар. Призовавам ГЕРБ да се включи в съставянето на служебен кабинет и той да бъде в почти същия състав, като този, но с друг министър-председател. Така ще се избегнат хаосът и дестабилизацията на страната.
Евростат: 43,7% от децата в България живеят в риск от бедност. Едно от всеки четири деца в Европейския съюз, което прави близо 25 млн. деца, живее в риск от бедност или социално изключване, съобщава европейската статистическа агенция „Евростат". Най-лоши резултати показват Румъния и България, където съответно 46,8% и 43,7% от децата са в риск.
В рисковата група влизат общо 25,2 млн. деца под 18 години, или почти 27% от населението в тази възрастова група, показват данните на агенцията.
Това са деца, които живеят в домакинства, в които има поне едно от следните условия - недостатъчни социални помощи, незадоволителни материални условия, безработни един или двама родители.
Тези данни показват леко подобрение от 2010 г., когато 25,9 млн. деца (27,5%) попадаха в рисковата група.
След Румъния и България най-много деца в риск има в Гърция (37,8%), Унгария (36,1%), Испания (34,4%), Италия (33,5%), Литва (32,7%), Латвия (31,3%) и Великобритания (30,3%). Най-добре представящи се държави по този показател са скандинавските страни - Швеция (14%), Финландия (14,9%) и Дания (15,7%).
Според „Евростат" ниските нива на образованост при родителите значително увеличава риска от бедност и социално изключване на децата.
Всички в опозиция. Всички в парламента искат да бъдат опозиция. Това стана ясно, след като Бойко Борисов подаде оставката на сегашния кабинет.
На прощаване лидерът на ГЕРБ призова оформилото се с победата на Румен Радев на президентските избори "ново мнозинство" да състави служебно правителство и да управлява. "Ето, БСП има огромна банка кадри, може да предложи министри", допълни Борисов.
"Оставаме опозиция и ще бъдем такава до край", контрира веднага червеният лидер Корнелия Нинова. Според нея мнозинството не се е променило, а задачата на парламента е да промени изборните правила за предсрочния вот.
Властта не пожела и Патриотичният фронт, който вероятно ще бъде третата партия след отказа на двете най-големи с мандат за съставяне на кабинет. "ГЕРБ да направи ново правителство, но с друг премиер, предложи съпредседателят на ПФ Валери Симеонов, но идеята бе подмината с мълчание от хората на Борисов.
Данъчните затягат граничния контрол. Данъчните ще правят проверки на рисковите стоки по границата с Румъния съвместно с колегите си от северната ни съседка. Това беше договорено на среща във Велико Търново между представители на българската и румънската данъчни администрации. Целта е да се засили сътрудничеството в областта на ДДС измамите и превоза на рискови стоки. Инспекторите от двете държави са постигнали съгласие да се проучат възможностите за пилотни съвместни проверки на граничните пунктове в Силистра и на Дунав мост 2 Видин-Калафат. В срещата в старопрестолната ни столица участие взеха директорът на дирекция "Централно звено за връзка" в НАП Антоанета Съева, директорът на дирекция "Фискален контрол" Ивайло Тодоров, и експерти от НАП, ангажирани с обмена на информация по ДДС между страните членки на ЕС. Сред участниците от румънска страна бяха шефът на дирекцията за фискални разследвания Лучиан Морару и директорът на румънското "Централно звено за връзка Николета Пирлитеску. По време на срещата двете администрации обсъдиха възможности за подобрен обмен на информация. От румънска страна беше споделено, че след засилване на фискалния контрол от българските власти, е намалял значително трафикът на стоки, оформени под митнически режим 4200 от Турция, предназначени за северната ни съседка. Режимът 4200 позволява, след като стока бъде внесена от трета страна, ДДС да се плати в държавата, която е получател на стоката, а не в България.
За деветте месеца на 2016 г. звеното за фискален контрол в НАП е проследило движението на над 2 млрд. кг рискови стоки, сред които плодове и зеленчуци, месо, захар, брашно, мляко и млечни продукти и др. Най-голям дял сред следените стоки имат плодовете и зеленчуците. Като пряк ефект от дейността на фискалния контрол за последните две години, НАП отчита 1,5 млрд. лв. ръст на облагаемия с ДДС оборот при вътреобщностни придобивания, деклариран от фирми, осъществяващи внос на стоки с висок фискален риск. Звеното за фискален контрол в НАП беше създадено през 2014 г. със задача да контролира данъчните рискове при внос и търговия със стоки като плодове и зеленчуци, захар, брашно, олио, месо и месни продукти. Движението им на територията на страната се следи от екипи на НАП на всички граници, както и от мобилни групи във вътрешността на страната.
И Овчаров с обвинение за АЕЦ "Белене". След бившия соц енергиен министър Петър Димитров, с обвинение за АЕЦ "Белене" ще се сдобие утре и Р.Овч. Новината, че Овчаров ще бъде подведен под отговорност за престъпление по служба бе потвърдена неофициално и от държавното обвинение.
Това е поредното обвинение, което ще бъде повдигнато в рамките само на месец за ощетяване на държавата с оборудване и плащания по иначе замразения проект АЕЦ "Белене". Първи под отговорност бяха подведени бившите изпълнителни директори на НЕК Любомир Велков и Мардик Папазян за сключването на неизгодна сделка за оборудване на АЕЦ „Белене", нанесла щети за над 77 млн. евро. Става въпрос за рамков договор, подписан от двамата в качеството им на тогавашни главни изпълнителни директори на НЕК на 28 ноември 2007 г., по времето, когато енергиен министър бе Петър Димитров. Те обаче са назначени на постовете си през 2005 г., когато начело на ведомството е Р.Овч. Няколко дни след това Софийската градска прокуратура обвини и бившия министър на икономиката и енергетиката в правителството на Тройната коалиция Петър Димитров в безстопанственост, от която е последвала щета над 77 млн. евро. Обвинението също касае сделката за старото оборудване за АЕЦ „Белене", проектът за изграждането на която беше замразен.
След това главният прокурор Сотир Цацаров поиска имунитета и на наследника на Димитров на министерския пост и настоящ депутат от ГЕРБ Делян Добрев с мотива, че ще му бъде повдигнато обвинение. Добрев сам се отказа от защитата си от наказателно преследване. Засега обаче не е подведен под отговорност.
10 са задържаните при спецакцията на ГКПП „Дунав мост". Десет души са задържани при специализираната акция, която се провежда и в момента на Граничния контролно-пропускателен пункт „Дунав мост", научи „Монитор". Първоначалната неофициална информация бе за седем арестувани служители, които са били на смяна, но по-късно стана ясно, че те са с трима повече.
Акцията е срещу корупционни схеми на територията на съвместния българо-румънски граничен пункт. Тя започна към 15,00 часа днес и по думите на проверяващите ще продължи през цялата нощ. Извършват се обиски на кабинките, проверка на документацията и лични обиски на служителите на пункта. Разследването е започнало след получени сигнали от преминаващи шофьори за искани суми.
Операцията е под ръководството на Специализираната прокуратура, а действията се осъществяват от служители на дирекция „Вътрешна сигурност" на МВР и следователи от следствения отдел на Специализираната прокуратура.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.856860 |
GBP | 2.351940 |
CHF | 2.087550 |