Всички данъчни дела са блокирани. Стотици дела, с които се оспорват издадени от данъчните ревизионни актове, са временно спрени от съда. Причината е, че в момента се чака тълкувателно решение на Върховния административен съд (ВАС). Искането е изпратено на 2 ноември от главния прокурор Сотир Цацаров, а въпросът е дали е нищожен ревизионен акт, ако е издаден не точно от служителя в НАП, посочен в закона.
Дотук се стига след противоречива практика на ВАС. През октомври над 25 от обжалваните ревизионни актове, разглеждани от Първо отделение на съда, са обявени за нищожни. Спорът е по процесуални нарушения, свързани с промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) от далечната 2013 г., а не по съществото на присъдените данъчни задължения на фирмите.
Практиката на съда обаче поставя под въпрос всички ревизии, извършени от НАП от 2013 г. насам, защото те могат да бъдат отменени със същите аргументи. Интересът е за стотици милиони, за които изведнъж държавата може да се окаже длъжник.
Губещ от ситуацията е и бизнесът, който иска да обжалва пред съда своите ревизионни актове по същество, тъй като ще трябва да изчака да излезе тълкувателното решение на ВАС. Според данъчни адвокати в момента масовата практика е подобни дела да се спират - или по искане на служителите на НАП, или от самите магистрати.
За какво е спорът
Една част от магистратите оспорват компетентността на органите, които издават ревизионните актове. Според тях такова право имат само служители, заемащи експертни длъжности (т.е. обичайно ниско в йерархията) в НАП, тъй като те отговарят на изискванията на чл. 118, ал. 2 от ДОПК. В същото време чл. 119, ал. 2 от същия нормативен акт казва, че ревизионните актове се издават съвместно от органа, възложил ревизията, и от ръководителя ѝ.
Съдиите от Първо отделение на ВАС приемат, че когато ревизионният акт е издаден от началник на сектор, който не е сред изрично посочените в чл. 118, ал. 2 от ДОПК, този акт е нищожен. Много от делата са подписани с особено мнение от съдия Йордан Константинов, който е председател на Първо отделение във ВАС. Той застъпва тезата, че е много по-логично някой от по-високо йерархическо ниво - директори на дирекции, началници на сектори и отдели, да бъде определен да издаде заповедта за възлагане на ревизия и в това си качество да участва в издаването на ревизионния акт. Становището му се споделя и от колегите му от Осмо отделение на ВАС, които не виждат разминаване в законодателството и гледат подобни дела по същество.
Кого засяга
Ако тълкувателното решение на ВАС потвърди тезата на съдиите от Първо отделение, има потенциална възможност всеки, който е бил ревизиран след 2012 г., да се опита да обяви акта за нищожен. От НАП не коментираха колко са ревизиите, направени за този период, но твърдят, че след всяко подобно дело ще влязат на нова ревизия за същия период от време. Печеливши може да са тези данъкоплатци, на които задължението междувременно е изтекло по давност. Хаосът като цяло обаче ще е голям, предричат данъчни адвокати.
"При подобно развитие на казуса НАП ще загуби време и усилия да прави повторни ревизии, ще загуби и бизнеса, защото проверките му костват нерви и време", твърди данъчен консултант.
Повечето източници, с които "Капитал" разговаря, обаче твърдят, че тълкувателното решение ще е в полза на приходния орган и няма да се създаде хаос. Планът е то да е факт преди Нова година.
От НАП не коментираха колко са ревизиите, направени от началото на 2013 г. досега. Според източници от управляващите загубите за държавата ще са в размер на стотици милиони левове при най-песимистичния сценарий. Затова още при второ четене на данъчните закони за догодина председателят на бюджетна комисия Менда Стоянова предложи промяна в ДОПК, така че в бъдеще да не възниква подобен казус.
Небанковите кредити нарастват с 15%. Бизнесът с небанкови кредити продължава да се развива бурно. Сумата на отпуснатите от дружествата за т.нар. бързи кредити заеми се увеличава за шесто поредно тримесечие и в края на септември е вече 2.42 млрд. лв., показват данните на Българската народна банка. Така спрямо третото тримесечие на миналата година увеличението е с 15%.
За същия период новоотпуснатите потребителски кредити от търговските банки в страната се увеличиха с 17% на годишна база, но общата сума на всички отпуснати такива заеми се понижи с 1%. Към края на септември средната лихва по потребителските заеми, отпуснати от банки, е била 10.2%, с 0.5 процентни пункта по-ниска в сравнение с измерената преди година (нараства за 4-и пореден месец). При небанковите кредити БНБ не поддържа статистика за средната лихва, като годишният процент на разходите законово е ограничен до 50%.
Принос за ръста
Най-значителен принос за ръста на небанковите заеми имат дългосрочните кредити. Данните сочат, че през последната една година заемите със срок на изплащане от поне 5 години са се увеличавали най-бързо в сравнение с по-краткосрочните. Този тип заеми са нараснали с 32% в сравнение със септември 2015 г., което представлява 207 млн. лв. Така те вече представляват над една трета от цялата сума на отпуснатите заеми.
Промяната на матуритета
Интересно е да се проследи как се променя структурата на отпуснатите небанкови кредити. Досега най-голямата сума на небанковите кредити е била в края на март 2008 г. - тоест малко преди финансовата криза, когато общият им размер е достигнал 2.8 млрд. лв. Тогава дългосрочните небанкови заеми представляваха над 60% от цялата сума на одобреното финансиране. След това тя започна да се понижава, а небанковото кредитиране постепенно се насочи към много по-кратки срокове. Дъното беше достигнато през март 2014 г., когато този тип заеми представляваха едва 23% от общата сума, като оттогава насам тенденцията се обърна и сега нарастват с бързи темпове.
Около 70% от отпуснатите заеми са с предназначение за потребление. Въпреки че често лихвите на небанковите кредитиращи дружества са неизгодни в сравнение с банковите, 5% от заемите са ипотечни. Други 18% от наричаните понякога бързи кредити се отпускат на бизнеса.
Най-големите компании в сектора като "Изи кредит" и БНП Париба съобщават, че най-често кредитите се използват за ремонт на дома. Все по-често обаче клиентите прибягват до небанков заем, за да консолидират няколко стари задължения или за да закупят автомобил на старо.
Общият брой на дружествата на пазара към края на септември е 153. Броят им отново започна да се увеличава, след като точно преди една година достигна най-ниското си ниво от 2012 г. насам - 144 лицензирани от БНБ дружества.
Подобрение на портфейлите
Нивото на необслужваните задължения се понижи за 10-о тримесечие поред. Голямата промяна започна през 2014 г., когато БНБ увеличи изискването за собствен капитал на поне 1 млн. лв. Това доведе до отпадането от пазара на около 150 компании. Този, но и други фактори - като повишаването на заетостта и възстановяването на икономическия растеж и съответно доходите на домакинствата, доведоха до подобряването на портфейлите на останалите действащи небанкови кредитиращи дружества. Към края на септември лошите кредити възлизат на 17.6% от общата отпусната сума, като делът на необслужваните заеми не е бил толкова нисък от края на март 2011 г.
Структура на активите
Небанковите дружества държат общо близо 3 млрд. лв. активи към края на септември. Освен 2.4 млрд. лв., които са отпуснали като кредити, през изминалата година те ударно са увеличили инвестициите си в акции. Инвестициите им в тази насока наброяват близо 30 млн. лв., което е с 53% повече в сравнение със септември 2015 г. Самите дружества имат кредити на обща стойност 1.47 млрд. лв., което е с 4% повече в сравнение със същия период на миналата година. Малко над 40% от заемите са едногодишни, а останалите са с по-дълъг срок на изплащане.
Бедни общини пак спонсорират МВР. Бедни общини от най-закъсалите райони в страната продължават да правят редовни дарения на МВР за най-елементарни консумативи като горива, смазочни материали и компютри. Малките кметства плащат ремонтите на полицейските коли и дори им купуват гуми и акумулатори, когато се налага. Това показва отчетът за даренията от 1 януари до 30 септември, публикуван на страницата на МВР. Общата им стойност е близо 1.8 млн. лв.
Голяма част от общините се управляват от кметове на ГЕРБ. Именно в първия мандат на партията на Бойко Борисов след разследване на "Сега" избухна големият скандал с даренията на МВР. Тогава се разбра, че дори разследвани от МВР хора редовно са правили подаръци на полицията. След това бившият вътрешен министър Цветлин Йовчев изцяло забрани даренията, но наследничката му Румяна Бъчварова отново даде право на ведомството да ги получава, ако идват от общини или държавни фирми. Така на практика се гарантира допълнителен приток на средства към МВР, въпреки че то е най-богатото министерство с бюджет от над 1 млрд. лв. 90% от тези пари се харчат за заплати на служителите, а капиталовите разходи са минимално перо, рядко достигащо 20 млн. лв.
Въпреки огромните суми, които всяка година излизат от джоба на данъкоплатците, полицията продължава да разчита на бедни общини да я "окомплектоват". Видинската дирекция на МВР, намираща се в най-бедния регион на ЕС, например е получила горива и смазочни материали за над 3 хил. лв. от общините Ружинци, Ново село, Чупрене и Грамада. Козлодуй, Бяла Слатина и Борован са плащали ремонтите на полицейските коли. Гориво, резервни части, гуми, акумулатори и ремонти са плащали също Доспат, Борино, Смолян, Мадан и Девин. Сред дарителите са и шуменските общини Каолиново, Никола Козлево, Смядово и др.
Въпреки че сумите не са големи, даренията са скандални, защото става дума за изключително бедни селища, чиито жители не разполагат с елементарни удобства като канализация например, а пътищата са почти непроходими. Вместо общинските средства да отидат за някакъв, макар и дребен ремонт, който ще подобри качеството на живот на хората, парите изтичат към МВР. Така в началото на септември община Своге е отделила над 5 хил. лв. за домакинско оборудване и телевизор на полицията в града, а кметството в Правец редовно е дарявало суми от порядъка до 300 лв. за гориво. Община Самоков е подарила лек автомобил за 902.50 лв.
Дарения са правени на 16 от общо 28 областни дирекции. Сред шампионите по получаване на подаръци са полицейските управления в област Бургас, където общините по традиция са по-богати. Там масово е дарявано гориво от общините Приморско, Созопол, Несебър, Айтос, Средец, Поморие, Руен и Приморско, като сумите започват от няколкостотин лева и достигат до около 3 хил. лв. Кметството в Средец например е отделило дори над 13 хил. лв., за да плати фаянсовите плочки и дограмата на местната полиция.
Над 23 хил. лв. пък е дала общината в Долна Митрополия за ремонт на сградата на полицейското управление. В Пловдив и Силистра местната власт също се е отчела с гориво, а на места МВР е получавало подаръци и от прокуратурите, предимно компютри.
След множеството промени и прехвърлянето й под шапката на транспортното министерство държавната фирма "Безконтактни мултиплексорни вериги" (БМВ) отново триумфално се завръща в списъка с дарители на МВР. Именно БМВ бе основният инструмент, чрез който МВР прескачаше собствената си забрана за дарения. През това дружество, сред чиито основни дейности е производството на регистрационни табели на автомобили, масово се даряваше скъпа техника и се пестяха харчове от огромния бюджет на ведомството. Фирмата бе върната тихомълком на МВР с решение на правителството през януари. Засега тя присъства в списъка само с едно дарение за малко над 33 хил. лв. - "части за машина за персонализиране на документи тип "карта". Друга държавна фирма - "Булгартрансгаз" - е отпуснала 2000 лв. Те са описани като "дарение за подкрепа на учебно-тренировъчния процес на курсантите от Академията на МВР".
Наред с традиционните горива, смазочни материали и дърва за огрев МВР е получило и фитнес оборудване. То е дарено от губещото държавно предприятие ТЕЦ "Марица-изток 2" на областната дирекция в Стара Загора. Фитнес уредите струват 1980 лв. Същото предприятие е дало и малко над 4 хил. лв. за дизелово гориво. Тамошната дирекция е получила подаръци от общините Мъглиж, Раднево и Чирпан, отново за гориво.
На едро
Най-скъпият подарък на МВР е направен от посолството на Великобритания. Става дума за джиповете "Ленд Ровър", които бившият английски премиер Дейвид Камерън обеща при посещението си на българо-турската граница. Машините са пристигнали у нас в края на май. Не е уточнен броят им, но общата им стойност е над 807 хил. лв. Друго сериозно дарение е дошло от Федералното министерство на вътрешните работи на Германия - компютри за над 309 хил. лв. Департаментът по енергетика на САЩ е дал радиационен портален монитор на кюстендилската гранична полиция за близо 8 хил. лв. 80 623 лв. струват дунапренените дюшеци, дарени на дирекция "Миграция" от асоциация "Лекари без граници - Холандия".
Почти никой не мести втората си пенсия в НОИ. Идеята на финансовия министър Владислав Горанов осигурените да могат да правят вноска за втора пенсия в частен фонд или в Националния осигурителен институт не се радва на особена популярност. Под 6500 души са се възползвали от възможността да прехвърлят пълната си пенсионна вноска в НОИ. Това са предимно военни и полицаи, на които предстои пенсиониране, коментират от осигурителната институция. Работещите тежък труд (от първа и втора категория) пък, които също имат тази възможност от януари тази година, са всичко на всичко 103-ма души. Данните са от отговор на финансовия министър на депутатски въпроси и са актуални към края на септември. Възможността на работещите да се прехвърлят от универсален фонд в НОИ реално действа от август 2015 г.
Броят на избралите да прекратят осигуряването си в капиталовия стълб е твърде малък на фона на общия брой на осигурените. В универсалните пенсионни фондове, където родените след 1959 г. внасят 5% от общо 17.8% осигуровка за пенсия, има над 3.8 млн. партиди на осигурени лица според данните на Комисията за финансов надзор. Не се знае обаче каква част от тях са кухи - тоест по тях не се правят вноски, защото например са на заминали в чужбина българи. Веднъж отворена, партидата в универсалните фондове не се закрива, независимо дали по нея се правят вноски.
Така всички работещи са внесли в Сребърния фонд близо 25 млн. лв. към края на септември. Това е сумата с натрупване от август миналата година, която осигурените са прехвърлили от индивидуалните си партиди във фонда. Тези хора автоматично губят собственост върху парите си и те не се наследяват. Ако някога отново решат да се върнат във втория стълб и да пестят за втора пенсия, ще получат сумата, която са внесли в Сребърния фонд. За сметка на това ще разчитат на по-висока пенсия от НОИ за времето, в което са се осигурявали само в Държавното обществено осигуряване.
Дело
Конституционният съд трябва да се произнесе дали промените за избора на осигуряване за втора пенсия противоречат на основния закон. Тълкуването на текстовете в Кодекса за социално осигуряване, с които бе въведена възможността хората да се осигуряват единствено в НОИ, бе поискано от Върховния административен съд. Според съда промените, наложени от финансовия министър Владислав Горанов, са противоконституционни.
Кандидатите за министри много, но никой не ги кани. Десетки кандидати за министри изпращали биографии, доверени хора или пък напомняли за себе си с телефонно обаждане до двамата президенти - Росен Плевнелиев и Румен Радев.
Някои от желаещите били засечени дори да дублират своите оферти и при настоящия, и при бъдещия държавен глава.
Изненадващо обаче до този момент нито Росен Плевнелиев, нито Румен Радев е отправял конкретна покана към определени личности. Затова и имало смут сред кандидатите за министри.
"24 часа" направи неофициална анкета сред най-близкия екип на двамата първи мъже. Първата публична среща между двамата създала погрешната илюзия, че може да има договорка помежду им за общо служебно правителство.
Засега по-вероятен бил вариантът - две служебни правителства. Това означава, че ще се търсят най-малко 32-ма министри и двама министър-председатели, които да управляват вероятно от декември до 22 януари и от 22 януари до датата за предсрочни парламентарни избори, които ще бъдат в края на март или началото на април.
Новият президент Румен Радев имаше няколко дни за почивка и от вчера е отново в София. Според хора от "Позитано" единственият човек, с когото той общува от БСП, е Корнелия Нинова.
Въпреки това обаче нито едно име на министър не е било дори завъртано сред социалистите.
Действащият президент Росен Плевнелиев продължава от утре с консултациите. От неговия екип неофициално, но категорично отхвърлиха подозренията, че той бави процедурата, за да не съставя трето служебно правителство и по този начин до 22 януари да работели министрите в оставка на Бойко Борисов.
"Плевнелиев стриктно ще спази всички правила и ще състави правителство, след като се увери, че няма политическа сила, която да е в състояние да сформира свой министерски екип", увери човек от "Дондуков".
Банско в топ 25 на зимните курорти в света. Рекордьорът по домакинства на световни купи в ските у нас Банско донесе поредното световно признание за туризма в България. Пиринското бижу получи еквивалентната на „Оскар" в киното статуетка от Академията на Световните ски награди по традиция на червения килим в хотел „Ароса" в Кицбюел (Ав) в предпоследния уикенд на ноември, нареждайки се сред 25-те зимни топ дестинации на планетата. Това е 2-ото изключително престижно отличие за Зимната столица на Балканите в рамките на 3 дни след даденото й от Брюксел звание за Европейски град на спорта за 2017-а.
Банско отново доказа, че е запазена марка, след като за 4-а поредна година бе обявен за ски курорт №1 на България от най-високата инстанция в туристическата индустрия изобщо.
„Банско може да се гордее, че спечели в годината с най-рекордния вот в 4-годишната история на конкурса", заяви директорът на Световните ски награди Сион Рапсън. В продължилото 16 седмици онлайн гласуване участие взеха 1,6 млн. потребители, които определиха победителите в 4-те основни категории („Най-добър курорт", „Най-добър хотел", „Най-добър бутиков хотел" и „Най-добро шале") измежду номинации от 25 държави на 5 континента. Според регламента първо бяха избрани носителите на титлите на национално ниво, от които в последствие бяха излъчени и тези за №1 в света.
На церемонията по връчване на статуетките, чийто дизайн много напомня Световната купа по футбол, Банско бе представен от изпълнителния директор на концесионера „Юлен" Мая Христоскова, маркетинг директора Иван Обрейков, шефа на ски училището Георги Главчев и неговия заместник Янко Попов, техническия отговорник инж. Иван Мацурев и мениджъра на заведенията в ски зоната Иван Драгосинов.
4-кратният шампион на България за 4-и последователен път даде още един лауреат. След като хеттрик в категорията за хотел записа пиринският флагман на най-старата и луксозна верига в Европа - „Кемпински Гранд Арена", сега призът отиде във витрината на „Премиер Лъкшъри Маунтин Ризорт". При бутиковите хотели Банско, който през октомври бе провъзгласен за най-изгодното място за зимна ваканция от 26 локации в Европа и Северна Америка, нямаше номинация и победи „Алпин" от честващия 120-годишнината си Боровец, а Пампорово се отчете с 4-ия връх при шалетата за „Вила Гела".
Голямата награда за най-добър ски курорт в света за 3-и път спечели легендарният френски Вал Торенс, който свали от трона домакина Кицбюел. Хотел №1 пък стана представителят на американската верига W във Вербие (Щвейц).
Кунева шета в Брюксел, предлага се за еврокомисар. Меглена Кунева е била в Брюксел, където убеждавала високопоставени представители на европейските институции да я подкрепят за пост в Еврокомисията, научи „Труд" от свои източници в белгийската столица.
Точно преди седмица вицепремиерката в оставка бе засечена на летището в Брюксел, а нейна визита там не бе обявена. Според информацията Кунева е изложила аргументи в своя полза, като дори е посочила ресор - „Изследвания, наука и иновации".
В момента тази сфера се ръководи от португалеца Карлош Моедаш, но той обмислял оттегляне. Причината - неговият сънародник и новоизбран генерален секретар на ООН Антонио Гутереш го искал в екипа си.
„Меглена Кунева очаква сериозна подкрепа от друг португалец и неин добър приятел - бившият председател на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу", заявиха източниците на „Труд". Те припомниха, че именно под негово ръководство Кунева бе еврокомисар с ресор „Защита на потребителите" от 2007 до 2009 г. В следващия мандат на Барозу България изпрати в ЕК Кристалина Георгиева, която до 2014 г. отговаряше за сектора „Международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реакция при кризи". Впоследствие Георгиева бе избрана за зам.-председател на ЕК, след като тя бе оглавена от Жан-Клод Юнкер.
След неуспешната й кандидатура за ООН Кристалина Георгиева подаде оставка, за да заеме позицията главен изпълнителен директор на Международната банка за възстановяване и развитие. Така страната ни остана без пост в ЕК, а Кунева вече опитвала да се възползва от ситуацията. Тя била наясно, че няма квалификацията да заеме досегашния ресор на Георгиева, който сто на сто ще отиде при Германия. Така Берлин оголва сектора „Цифрова икономика и цифрово общество", за където Кунева също не се чувствала способна. Затова се прицелила в „Наука и иновации".
В същото време „Труд" научи и за опити на сегашния президент Росен Плевнелиев да пробие за поста председател на Европейския съвет. Мандатът на поляка Доналд Туск изтича през март, а Плевнелиев напуска „Дондуков" 2 в края на януари. Засега не е ясно доколко държавният глава разчита на този план за политическото си бъдеще.
Сафрид по 1 лв. за килограм подлуди Бургас. В Бургас пуснаха дребен сафрид по левче килото. В неделния ден вчера от ранни зори на рибната борса „Краснодар" се изви опашка за така наречената граца.
„Става за супа и за плакия с доматен сос", коментираха радостните купувачи. Такова чудо - „граца" по левче - отдавна не се помни.
Иначе чернокоп по това време може да се намери за 6 или 7 лева килограма в зависимост колко е едър, а паламудът се харчи по 8 лева. Борсата продължава да се пука по шевовете от риба. Има едра цаца по 3 лева и попче по 4 лева килото - все цени народни.
От неделя рибарите пак не влизат с лодките си в морето.
„Времето пак се развали, хвана тежък сулган - мъртво вълнение", обясниха морските. По-рано пък духал силен вятър. Въпреки това изобилието на пазара не секва. Отдавна не е имало такава богата рибна есен. Преди Никулден риболовците са се смирили с пълни фризери и консерви. В рибарското селище Ченгене скеле още им е далечен празникът.
По стар стил те празнуват на 19 декември. Така е от години, защото на 6-и всички бургазлии са заети за празника на града. Много хора имат и именници в семействата, затова морските вълци от Ченгенето я карат по стар стил. Естествено, и тази година ще правят рибена чорба.
Напоследък я прави Петьо, който е отговорник на клуба „Морски сговор". Дали са му задача - да я готви основно от чернокоп. Друга година правят бульона от цаца, сега обаче ще е от граца. Ще слагат още кефал, паламуд и ако някой е замразил лястовица, разкри риболовецът Димитър Янчев, който се води кмет на селището и ще „командва парада" на 19-и.
Раздвижват борсата с пари от Брюксел. С пари от ЕС може да се финансира качването на компании за търговия на фондовата борса. Това е една от мерките, предвидени в Стратегията за развитие на българския капиталов пазар. Тя беше приета на заседание на Съвета за развитие на капиталовия пазар, проведено на 17 ноември, каза за в. "Стандарт" Васил Големански, изпълнителен директор на "Централен депозитар" АД.
Ще се създаде възможност за финансиране на публични предлагания на финансови инструменти, чрез оперативните програми на ЕС. Проектът е свързан със създаването на възможност IPO и SPO да бъдат финансирани от европейски фондове през ОП "Иновации и конкурентоспособност" 2014-2020, е записано в стратегията. Съветът за развитие на капиталовия пазар беше създаден по инициатива на Комисията за финансов надзор, Централния депозитар, народния представител от ГЕРБ Делян Добрев и в партньорство с бизнеса и неправителствени организации.
Стратегията предвижда да се предприемат действия в редица направления - законодателни промени, опростяване на процедури на капиталовия пазар, въвеждане на пазара на нови инструменти за търговия. Цели се увеличаване на набора от финансови инструменти (ФИ), търгувани на БФБ - разнообразяване на палитрата от предлагани ФИ чрез стартиране на пазари за ДЦК, структурирани инструменти (сертификати), създаване на деривативен пазар и др.
Посочва се, че са необходими и промени в законите, регулиращи финансовите пазари, с цел премахване на някои административни тежести. Някои от необходимите промени са следните - скъсяване на сроковете за регистрация на емисия ценни книжа от увеличение на капитала след приключване на записването, създаване процедури за излизане от публичен статут на компании без интерес да са публични или с корпоративно управление, не съответстващо на добрите корпоративни практики за публични дружества, закон за клиринг и сетълмент на финансови инструменти. Срокът за реализация на тези промени е септември 2017 г.
Положителните ефекти от всички предложени мерки ще доведат до растеж на икономиката, се посочва в стратегията. Привличането на повече инвестиции води до повишаване на БВП и подобряване на икономическата ситуация. Наличието на свеж капитал ще спомогне и за увеличаване на банковото кредитиране - практиката е, че срещу всеки лев привлечен капитал, банките осигуряват допълнително финансиране, което е в 2-3 пъти по-голям размер, се посочва в документа.
Кризата остави без работа 365 хил. души. Световната финансова криза, която застигна България през 2009 г., остави без работа 365 хил. души. Въпреки че през последните години официалната безработица намалява, все още броят на заетите не може да достигне нивото от преди кризата. През третото тримесечие на 2008 г. заетите в страната нарастват до 3,417 млн. лв. А осем години по-късно, през третото тримесечие на 2016 г., работещите българи са 3,052 млн., сочат данните на Националния статистически институт. Като дори спрямо същия период на миналата година те са по-малко с 52 хил. Въпреки че официалната безработица за година намалява от 8,3% на 7%, броят на работещите българи не само че не се увеличава, а отчита сериозен спад.
Освен работещите граждани, в страната има и 2,835 млн. души над 15 години, които са извън работната сила, т.е. не работят и не си търсят работа, като причините за това може да са различни. Според данните на НСИ, от хората които не си търсят работа 1,18 млн. са мъже, а 1,64 млн. са жени. Като по-голямата част от неработещите българи, или 1,89 млн. души са в градовете, а в селата те са само 941 хил. От общо 2,835 млн. души извън работната сила, само 1,56 млн. не работят заради напредналата си възраст. 159 хил. не си търсят работа просто защото не вярват, че ще си намерят. 432 хил. българи не работят, защото все още учат, 234 хил. не са в добро здравословно състояние, а близо 310 хил. не работят поради лични и семейни причини. През третото тримесечие на 2008 г., точно преди световната финансова криза да засегне и България, работната сила в страната надминава 3,6 млн. души. А извън работната сила има над 3 млн. души. През същия период на настоящата година икономически активното население пада до 3,28 млн. души, но и хората извън работната сила също намаляват. Явно много хора са намерили прехрана извън границата на родината.
През третото тримесечие на 2016 г. 63,5% от заетите лица работят в сектора на услугите, като броят им достига 1,939 млн., сочат още данните на НСИ. В индустрията са заети 893,5 хил. души, (29,3% от всички заети), а в селското, горското и рибното стопанство - 220,1 хил. (7,2%). От всички заети 3,5% (105,6 хил.) са работодатели, 7,6% (232,7 хил.) са самостоятелно заети (без наети лица), 88,4% (2,697 млн.) са наемни работници, а 0,6% (17,2 хил.) са неплатени семейни работници. От наетите лица малко над 2 млн. (74,5%) работят в частния сектор, а 687,1 хил. (25,5%) - в обществения. В сравнение с третото тримесечие на 2015 г. броят на наетите лица намалява и в двата сектора - с 1% в частния и с 0,6% в обществения сектор. От всички наети лица малко над 140 хил., или 5,2%, са с временна работа.
Конфискуват колите на BG джигити, карали в ЕС. Колите, както и недвижимото имущество на български шофьори, които са нарушавали правилата за движение по пътищата в страни от Европейския съюз, ще бъдат конфискувани. Това е заложено в Закона за признаване, изпълнение и изпращане на решения за конфискация или отнемане и решения за налагане на финансови санкции. Той се прилага у нас, а член 3 от него гласи, че всяка глоба или всякакъв вид парична санкция, наложена с акт, ще се събира от НАП в съответната държава.
За да се стигне до конфискация на каквото и да е имущество, страната, в която е извършено нарушението, трябва да изпрати акта на български език до съответния Окръжен съд по местоживеене на шофьора. След това документите се придвижват до НАП и КАТ за установяване на самоличността на шофьора и той подлежи на най-тежката санкция - конфискация, ако не заплати глобата си. Вече има няколко подобни случая в страната, съобщиха от „Пътна полиция", след като в законовия срок не са успели да си приберат глобите.
Само във Франция заснетите български шофьори, които са нарушавали правилата, са над 14 хил. За останалите европейски страни няма точна статистика, тъй като от „Пътна полиция" отчитат цифрите едва след като има влязло в сила съдебно решение от съответния окръжен съд. Не всички водачи обаче ще се разделят с автомобилите си, тъй като в много от случаите глобите не надхвърлят 150 евро. Тогава например данъчните могат да опишат телевизора или някоя друга движима вещ на собственика.
Законът за признаване и изпълнение на конфискациите и финансовите санкции е в сила от февруари 2010 г. По силата му събраните тук глоби остават в българския бюджет. Когато става дума за конфискация, ако тя е под 10 хил. евро, остава в България. Ако надвишава този праг - 50% от сумата се изпраща на държавата, издала решението за отнемане. Съдилищата могат да откажат да признаят решенията за изпълнение.
Това много често се случва у нас, тъй като магистратите изискват определени документи, за да издадат постановлението. Основното е те да са преведени на български, а много от страните членки на ЕС изпращат документите на майчиния си език. Друг проблем бил, че те не са в пълен комплект. Така често глобите, наложени на нашенци, оставали несъбираеми. Не всеки български джигит обаче имал този късмет.
Европа отне над 180 деца на наши мигранти. Над 180 деца на български мигранти и гастарбайтери са били отнети от европейските социални служби тази година. Това показват данни на Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД). Повечето хлапета са били изведени от чуждестранния им дом заради лоши битови условия или неглижиране. Нерядко нашенците, потърсили препитание зад граница, оставяли децата без надзор, което предизвикало намесата на социалните. Отнети българчета има в Испания, Германия, Великобритания, Гърция, Швеция, Холандия и Италия. След като бъдат изведени от дома им, хлапетата отиват в приемно семейство. За всеки подобен случай социалните уведомяват българските си колеги. Така родните отдели „Закрила на детето" у нас започват проучване дали бабата и други роднини могат да поемат грижите за детето.
Експертите са работили по други 22 случая на репатрирани непълнолетни от началото на годината. Това са деца, които са били заловени да просят, крадат или проституират в чужбина. След като бъдат заловени, хлапетата се връщат у нас и социалните ги настаняват в защитено жилище за няколко месеца. Често обаче децата отново стават жертва на трафик в чужбина, след като напуснат защитеното жилище. Най-често това са деца от ромски фамилии, които са превърнали детската просия и джебчийство в бизнес.
Част от ромите напускат страната заедно с детето си и стоят с него, докато то проси и краде по улиците на големи европейски градове. Други пък прекосяват границата с хлапето, а след това го оставят на грижите на познати.
„Работата" на децата зависи от възрастта им. До12-годишна възраст изкарват прехраната на родителите си чрез просия, а след това се преквалифицират като джебчии. В чужбина децата остават, докато навършат пълнолетие, когато не попадат под ударите на закона.
Момичетата масово предават „занаята" на децата си, които влизат в бизнеса щом навършат 6-7 години. Репатрираните за втори път деца, жертва на трафик с цел трудова или сексуална експлоатация, получават забрана да напуснат страната в продължение на две години.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |