Големите предприятия ще получат 50 млн. евро за енергийна ефективност. Една от малкото процедури за финансиране на големи предприятия с европейски средства предстои да бъде открита скоро. Те ще получат общо 50 млн. евро (97.8 млн. лв.) като безвъзмездна помощ по оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" за подобряване на енергийната си ефективност. Документите за кандидатстване бяха обявени за обществено обсъждане в края на миналата седмица, като коментари се подават до 28 ноември. Приемането на самите проектни предложения обаче най-вероятно ще започне догодина.
Това е първата процедура през сегашния програмен период, по която ще се финансират големи предприятия. В началото на следващата година се очаква да бъде започне приемането на проекти и за разработване на продуктови и производствени иновации, където могат да кандидатстват всякакви по размер фирми.
Кой и колко
Процедурата "Повишаване на енергийната ефективност в големи предприятия" започва с известно закъснение, като според годишната работна програма тя трябваше да бъде открита през октомври и да приключи през декември. Предвижда се компаниите да могат да получат между 500 хил. и 2.5 млн. лв. безвъзмездна финансова помощ.
Кандидатстването ще става по три режима според спецификата на проекта, като в различните режими делът на субсидията е различен. Предприятията, които изберат "регионална инвестиционна помощ", ще получат до 50% от признатите разходи безвъзмездно. Изключение правят тези, които изпълняват проект в Югозападна България, където се покриват до 25% от разходите. По режима "инвестиционна помощ за мерки за енергийна ефективност" интензитетът на финансиране е до 45%. Различните услуги по проектите са по режима de minimis и при тях се покриват 50% от разходите.
За безвъзмездна помощ могат да кандидатстват всички големи предприятия в страната с някои изключения, за да се избегне припокриване с други програми. Ограничения например има за производителите на храни и напитки, фирмите преработващи горски продукти, като и тези, които работят в сектора на търговията и услугите, рибарството и аквакултурите и селското стопанство. По режима "регионална инвестиционна помощ" не могат да кандидатстват компании от стоманодобива, въгледобива, корабостроенето, производството на синтетични влакна, транспорта и свързаната с него инфраструктура, производството и дистрибуцията на електроенергия и енергийните инфраструктури.
Какво се финансира
Както и в аналогичната процедура за енергийна ефективност в малките и средните предприятия, която беше открита през май тази година, проектите на големите компании също трябва да се основават на мерки, препоръчани в енергиен одит по образец. Обследването трябва да е направено специално за целта на процедурата преди подаване на проектното предложение. Самото то не се покрива като разход със средствата по програмата.
По режима на регионална инвестиционна помощ могат да се финансират проекти, свързани с разширяване на капацитета на дадено предприятие или с основна промяна на целия производствен процес. Не може обаче да се прави частична модернизация на производството. Трябва да се има предвид също, че инвестиции в системи за производство на енергия, включително за собствени нужди, не могат да се финансират по този режим. По другия режим - инвестиционна помощ за мерки за енергийна ефективност, пък не се финансират дейности, с които се гарантира покриването на стандартите на Европейския съюз.
Разходите за услуги (т.нар. елемент Б) могат да бъдат до 40% от общите разходи по проекта. В тях влизат консултантски услуги за въвеждане и сертифициране на системи за енергиен мениджъмнт, придобиването на инвестиционен проект, необходим за изпълнението на проекта, както и строително-монтажни работи за въвеждане в експлоатация на активите, препоръчани в обследването за енергийна ефективност. В случай че мерките включват системи за отопление и охлаждане и/или производство на електрическа енергия от възобновяеми източници, допустими са само такива за собствено потребление.
Критерии за оценка
Приоритет ще бъде даден на проекти в сектори, които се характеризират с висока енергийна интензивност. Това включва химическа промишленост, производство на стомана (но само по втория режим), цимент, керамика, стъкло, вар, цветни метали и хартия. Бонус точки ще получат и проекти, които предвиждат пречистване на отпадъчни води, рециклиране на бракувана продукция или оползотворяване на рециклирани суровини, както и такива, които ще се изпълняват около или на територията на "Натура 2000".
Най-много точки (48 от 100) се дават за повишаване на енергийната ефективност, което включва най-вече енергийни спестявания. Икономическата и финансова стабилност на кандидата може да донесе до 24 точки, а 16 точки са предвидени за показателите за конкурентоспособност на предприятието в резултат на изпълнения проект (по прогнозни данни). Приоритетите носят до 9 точки, а за реалистичност на разходите се дават 3 точки.
Процедурата се предвижда да бъде с два крайни срока за кандидатстване. Проектите, които не успеят на първия кръг, имат право да кандидатстват и на втория.
Нова стратегия ще развива фондовата борса. Съветът за развитие на капиталовия пазар одобри стратегията си за повишаване на ролята на фондовия пазар в икономиката. Организацията беше учредена от КФН, Централния депозитар, пазарните участници и депутата Делят Добрев в началото на октомври. Под меморандума ѝ се подписаха асоциации на инвестиционните посредници, от банковия сектор, работодателски организации и самата БФБ. Реформите се очаква да приключат поетапно през 2018 г., като за целта ще бъде променяни нормативни актове, става ясно от съобщение на КФН.
И малките на борсата
Едно от нововъведенията е създаването на многостранна платформа, в която малките, средните предприятия (МСП) и стартиращите компании да могат да търгуват капитала си, без това да изисква проспект. Законовият праг това да се случи е 100 хил. евро, а източник на "Капитал" коментира, че той може да се повиши до половин милион заради промените.
Улесняването на достъпа им до пазара не е само цел на КФН, но и на органите на ЕС, които се опитват да увеличат процента на дяловото финансиране в рамките на обединението. Банковото финансиране допринася за над 80% от новонабрания капитал при МСП по данни на Европейската комисия (ЕК), като те рядко излизат директно на борсата. В България това е дори по-малко вероятно, тъй като капитализацията на пазара е под 12% от БВП, се посочва в стратегията.
Новости за инвеститорите
В стратегията е предвидено и да започне търговия с деривати. Последните са инструменти, които са базирани на други ценни книжа. Емисии от този тип има на борсата и в момента, като едни от тях са варантите на имотната компания "Феъплей пропъртис". Търговията и клирингът по тях обаче са по-различни от тези на фючърсите и опциите, които трябва да се появят, което налага и създаването на нова система. Съществуването на повече такива инструменти неминуемо ще повиши ликвидността на пазара, тъй като те дават възможност на инвеститорите да хеджират, да инвестират при изгодни за тях условия, а също така дериватите често се използват за спекулации.
"Нормалната стъпка към развитието на БФБ е създаване на система за търговия на деривати и ДЦК, друг е въпросът до каква степен развитието на пазара предполага тази следваща стъпка. Едно от необходимите условия, ако оставим настрана чисто технологичните изисквания като ефективния клиринг, е наличието на достатъчна ликвидност на спот пазара. Такава липсва ли, това би станало невъзможна или най-малкото прекалено скъпа операция", коментира Павел Бандилов от "София интернешънъл секюритис". "Ниската ликвидност на пазара на базовия инструмент означава и по-големи колебания на цените, които от своя страна са усилени от деривативния инструмент, което повишава риска за инвеститорите", каза още той.
В името на по-голяма ликвидност пък на борсата ще бъдат улеснени и "късите" продажби. При тях инвеститорите вземат назаем актив, очаквайки цената му да се понижи. Ако котировката падне, за него остава разликата между заемната и пазарната цена. Според Бандилов късите продажби ще подобрят ликвидността, но предупреди, че инвеститорите ще трябва да се готвят за движения в цената.
Към средата на следващата година трябва да стартира и вторичният пазар на ДЦК на БФБ. Идеята се обсъжда отдавна, като целта е инвеститорите да могат да придобиват нискорисковия актив директно от борсата. Търсене за него има, тъй като той има приложение при управлението на риска в портфейлите на инвеститорите. В тази насока също така ще се работи и върху достъпа до международни пазари през БФБ. Това ще важи с еднаква степен за инвеститорите, които да могат да купуват инструменти от чужди пазари и за емитентите, които да търсят капитал в чужбина.
Решения за "спящите акции"
КФН възнамерява да създаде процедури за прекратяване на публичния статут на компании, които нямат интерес да са на борсата. Очаква се да се предприемат и конкретни стъпки към раздвижването на акциите от масовата приватизация. Централният депозитар изчисли, че акции на стойност 2-3 млрд. лв., държани от дребни акционери, не са активни, т.е. нито са били търгувани в последните 5 години, нито е търсен дивидентът по тях през същия период. Става въпрос за 2.5 млн. персонални сметки. За да се върнат акциите на пазара, ще се проведе информационна кампания и ще се търсят мерки за улесняване на разпореждането с активите, така че да могат да бъдат наследявани и продавани.
Партиите на думи подкрепят мажоритарния вот, на дела - не. Партиите нямат никакво намерение да гласуват за въвеждането на мажоритарна система за избор на депутати с абсолютно мнозинство в два тура въпреки обещанията да се съобразят с волята на суверена, изразена на референдума. Това показа проверка на "Сега". Инициативата на "Шоуто на Слави" получи достатъчно подкрепа от избирателите, за да бъде разгледана от парламента. Депутатите са задължени да направят това в 3-месечен срок. Омбудсманът Мая Манолова внесе вчера в Народното събрание поправки в Изборния кодекс, които детайлно уреждат въвеждането на чист мажоритарен вот.
Проектът предвижда образуването на 231 едномандатни избирателни района в страната и 9 в чужбина. Три от районите зад граница ще са за Турция, три за Европа, един за САЩ и два за "останалия свят". Правилата за определяне на победител в едномандатните райони са ясни - печели този, който получи повече от половината действителни гласове. Ако такъв няма, първите двама претенденти се явяват на втори тур и печели онзи, който вземе най-много действителни гласове. Отпада възможността да се гласува срещу всички.
Всеки, който събере подписка от 500 души, може да се кандидатира за независим народен представител. Не е задължително подкрепящите да живеят в района. Районните избирателни комисии стават 231 (сега са 31), като във всяка има по 9 души. Изборите в 9-те района "Чужбина" ще се ръководят директно от ЦИК.
Проектът на Манолова бе депозиран без важен детайл - районирането на страната. Омбудсманът обеща да представи до 28 ноември идеите си как да се извърши новото изборно райониране. За живеещите в България ще има и уседналост - за да гласувате в района, трябва да имате постоянна адресна регистрация в него през последните 6 месеца.
В мотивите си омбудсманът признава, че проектът й не е съвършен и "изисква по-голям административен капацитет и експертен потенциал", отколкото при провеждането на избори при настоящата система.
Като обществен защитник Манолова има право да внася в НС предложения и препоръки, които обаче трябва да бъдат припознати от някой депутат, за да станат законопроект. Засега желаещи да направят това няма. Политическите сили в НС смятат, че времето до предсрочните избори не стига, за да бъде прекроена изцяло избирателната система.
От ГЕРБ обещаха да разгледат предложението, но изразиха недоверие към ангажимента на Манолова да предостави до седмица методиката за районирането на страната. "Това е сложна аналитична дейност, не е ясно кой ще извършва това райониране. Според нашето виждане това най-вероятно трябва да е ЦИК. Но има много работа", подчерта шефът на парламентарната правна комисия Данаил Кирилов (ГЕРБ) пред "Сега". По думите му има възможност да бъде въведен мажоритарен вот в най-кратки срокове, но изобщо не е добре да се бърза, защото "трябва да се работи с голяма степен на прецизност".
Скептично гледат на предложенията и в БСП. Социалистите смятат, че в малкото оставащ живот на действащия парламент няма достатъчно време, за да се извърши подобна фундаментална промяна на избирателната система. "Въпросът е твърде сложен и не можем толкова бързо да се справим. Разговаряли сме с експерти, ще им трябва повече от година, за да определят как да се извърши прерайонирането на страната. В София може да се стигне до разделянето на входове на блокове", посочи соцдепутатът Филип Попов пред "Сега". Днес ПГ на БСП ще обсъди дали нейни депутати да станат вносители на предложението на омбудсмана. Лидерът на БСП Корнелия Нинова смята, че чиста мажоритарна система не е подходяща и е по-добре да има смесена система.
"Имаме дълбоки резерви по отношение на прилагането на тази система в български условия", изтъкна и Четин Казак от ДПС. Но отказа да навлезе в подробности. Той даде да се разбере, че засега партията му не смята да обръща внимание на проекта на Манолова.
Националистите от Патриотичния фронт смятат, че чрез въвеждането на мажоритарния вот ГЕРБ смятат да си осигурят победа на изборите по "втория начин". "Г-н Борисов си прави една много проста сметка. При 160 общини, които държи ГЕРБ, в тези 160 общини целият бизнес се контролира от кмета на ГЕРБ, всички местни фирми са подчинени на кмета от ГЕРБ, всички цигани са купени от кмета от ГЕРБ. Г-н Борисов си прави сметка през мажоритарната система да спечели мнозинство.Това не ви ли е ясно? И не мога да разбера защо всички се правите на луди", емоционално коментира темата наскоро съпредседателят на ПФ Красимир Каракачанов.
Остатъчният Реформаторски блок също не е склонен да приеме подобна радикална промяна. Вицепремиерът в оставка Меглена Кунева - де факто лидер на дясната коалиция, обяви, че партията й ДБГ няма да подкрепи мажоритарното гласуване, за да се "противопостави на популизма" и да "защити интересите на съществена част от гражданите, които не подкрепиха възможностите, за които бяха питани на референдума". "Да, в системата има грешка, но промени "на коляно" няма да я подобрят", декларира Кунева. И се обяви за свикването на Велико народно събрание, което да адресира всички фундаментални теми. Но и с това не трябвало да се бърза.
ДСБ, които след президентския вот скъсаха окончателно с РБ, нееднократно отхвърлиха възможността за чиста мажоритарна система. Те настояват за смесена система по немски модел, при която половината депутати се избират пряко от гражданите, а другата половина - с партийни листи. В същата посока отиват предпочитанията и на АБВ на Георги Първанов.
Единствените, които досега твърдо се обявиха в подкрепа на мажоритарния вот в два тура, са неколцината депутати от БДЦ начело с бившия сценарист в "Шоуто на Слави" Росен Петров.
Заплаха
От "Шоуто на Слави" заплашиха, че ако предложенията не се приемат, ще има протести. "Българският народ се е изказал директно и ясно какво иска да стане. Трябва да има система, каквато я пожелаха българите. Ако имат глупостта и наглостта да го направят, в момента сме тук 7 човека, следващия път ще бъдем два милиона и половина. Задължително е този закон да бъде приет от това НС", заяви Тошко Йорданов.
Цената на газа за бита в България е сред най-ниските в ЕС. Цената на природния газ за битовите потребители е сред най-ниските в Европейския съюз. Според последните данни на Европейската статистическа служба Евростат за първите шест месеца на тази година страната ни е на трето място по евтино синьо гориво за бита. За същия период промишлените потребители у нас са плащали най-ниската цена в целия ЕС. Въпреки широко разпространеното мнение за скъпа енергия българските домакинства купуват и най-евтиния ток.
В България цената на природния газ за домакинствата през първото полугодие е била 0.037 евро за киловатчас при средно за ЕС 0.062 евро за киловатчас. По-евтин е бил газът само в Румъния (0.033 евро за киловатчас) и в Унгария (0.034 евро за киловатчас). Най-скъпо е било синьото гориво в Швеция, Португалия и Холандия. В същото време индустрията у нас плаща най-ниската цена за природния газ. Цената за бизнеса през първото полугодие е била 0.023 евро за киловатчас. Дори в Румъния, с която често се сравняваме, и която задоволява по-голямата част от нуждите си от собствен добив, фирмите плащат по-скъп газ - 0.028 евро за киловатчас, показват още данните на Евростат.
Цените на газа често пъти бяха обект на коментари от страна на премиера в оставка Бойко Борисов, който неведнъж е изтъквал, че България плаща прескъпо. В разстояние на малко повече от година обаче цената падна с над 50%. От октомври тази година Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) одобри поскъпване от около 2% по искане на обществения доставчик "Булгаргаз". Държавната фирма поиска ново увеличение от януари в рамките на около 10% с доста спорни аргументи - по-високи такси за пренос и по-висок курс на долара. Според председателя на КЕВР Иван Иванов това няма да се отрази на потребителите, защото в цените е оставен буфер, който да ги защити. Практиката сочи, че досега регулаторът, дори да одобри повишение, го прави с далеч по-малък процент от поисканото.
За първите шест месеца на тази година цените на тока в България са били най-ниски спрямо тези в останалите страни - членки на ЕС, сочат още данните на Евростат. Домакинствата са плащали по 0.096 евро за киловатчас, докато в съседна Румъния например цената е била 0.126 евро за киловатчас. Най-солено излиза потреблението на ток в Дания (0.309 евро на киловатчас) и в Германия (0.297 евро за киловатчас), но там и доходите са значително по-високи от тези в България.
За сметка на бита обаче бизнесът у нас е натоварен с по-скъпа електроенергия. У нас средната цена е била 0.1 евро за киловатчас, докато в редица държави като Чехия, Естония, Франция, Хърватска, Унгария и др. тя е била по-ниска. По-евтино е дори в Дания - 0.095 евро за киловатчас.
Мажоритарната система влезе в парламента. Изменение в Изборния кодекс за въвеждане на мажоритарен избор в два тура за всички депутати внесе в деловодството на Народното събрание омбудсманът Мая Манолова.
15 дни след националния референдум, в който повече от 2,5 милиона гласоподаватели поискаха именно това, тя написа предпочетения в допитването вариант на правилата. Според текстовете "Манолова" страната се дели на 231 едномандатни изборни района, а останалите 9 се разпределят в чужбина.
От всеки ще има по един мажоритарно избран депутат в два тура. За Велико народно събрание мандатите ще са 385:15. Така за първи път българите навън ще имат свои представители в парламента. Квотата им е определена според избирателната активност.
По изчисления на Манолова един депутат ще се избира от около 30 000 души Районирането обаче ще е готово след седмица и ще влезе като приложение към кодекса. За него Манолова ползва независими експерти, като в това за чужбина се включват наши сънародници зад граница.
Един човек ще може да се кандидатира само в един район. В момента всеки може да атакува парламента от две места. За избран ще се смята кандидатът, получил повече от половината от всички действителни гласове. Когато на първия тур никой от кандидатите за народен представител не е избран, се прави балотаж до 7 дни след това.
При равен брой гласове избран няма да има. В тези случаи, както и при овакантяване на мястото по друга причина президентът ще насрочва частичен избор. За да гласуват за Народното събрание, избирателите трябва да са живели в съответния район поне 6 месеца преди датата на вота.
ЦИК ще назначи 231 комисии от по 9 членове във всеки район, а администрирането на тези навън ще ръководи тя. Манолова бе придружена от инициативен комитет, в който са бившият главен редактор на "24 часа" Валери Найденов, социологът Мира Радева, сценаристите на "Шоуто на Слави" Иво Сиромахов и Тошко Йорданов. Оттам настояват депутатите да се избират по новите правила още на предсрочните избори напролет.
"За първи път имаме кодекс, който не е представен от партия - БСП, ГЕРБ, ДПС или който е на власт. Той е предложен практически от българските граждани, оформен от човека, от институцията, която трябва да защитава интересите им", каза Йорданов. Законодателната инициатива на омбудсмана е косвена - по закон тя има право да предлага изменение и допълнение на текстове през председателя на парламента или премиера. В случая Манолова разчита на Цецка Цачева да придвижи промените.
Дори тя да не го направи, всеки народен представител има право да припознае текстовете и да ги подкрепи като вносител. Омбудсманът увери, че преди да внесе текстовете, не е правила сондаж с нито една политическа сила. Срок за реакция по предложението на омбудсмана няма, но водещите партийни централи са изявявали готовност да се съобразят с желанието на повечето, дали гласа си в референдума.
На него "да" на чистите мажоритарни избори казаха 2 509 864 избиратели. Слави не правел партия, но всеки от тях в шоуто може да е кандидат. Не минат ли промените - протести Слави Трифонов няма да прави партия. Това увериха сценаристите му при внасянето на измененията в Изборния кодекс.
"Няма да участваме в предсрочни избори. Ние сме телевизионно предаване, не сме военна организация. Ако някой от екипа реши да се кандидатира и хората го харесват, може. Всеки човек е в правото си да реши да го направи. Но ние организирано няма да ходим", обясни сценаристът Тошко Йорданов. С колегата му Иво Сиромахов обаче предупредиха, че ако депутатите не приемат едно към едно исканията на хората, ще има протести.
"Трябва да има система, каквато я пожелаха българите. Ако имат глупостта и наглостта да го направят, в момента сме тук 7 човека, следващия път ще бъдем два милиона и половина. Задължително е този закон да бъде приет от това Народно събрание", предупреди Йорданов. "3 милиона и половина български граждани гласуваха на референдума, 2 милиона и половина от тях - за изцяло мажоритарен избор, а не за германска, албанска или етиопска система. Така че волята на народа трябва да бъде зачетена. Всичко друго би било подмяна и лъжа. Избирателите едва ли биха се съгласили вотът им да бъде подменен", зарече се пред "24 часа" Сиромахов.
ГЕРБ и БСП ще уважат волята на хората, изразена на референдума РБ и ПФ са против "В ГЕРБ подкрепяме волята на народа и резултата от референдума. Напомням, че миналата седмица ние внесохме в деловодството проект за решение, с който Народното събрание да одобри всички въпроси, на които избирателите казаха "да" в националния референдум, независимо че действието му не е задължително." Това заяви пред "24 часа" председателят на парламентарната правна комисия Данаил Кирилов. Той напомни още, че от ГЕРБ на два пъти са внасяли предложение за чисто мажоритарни избори - през 2013-а и през 2014 г., когато сегашният омбудсман Мая Манолова бе зам.-председател на парламента и оглавяваше комисията за изработването на Изборния кодекс, по който се гласува и днес.
Ден по-рано в интервю за "24 часа" зам.-председателят на ГЕРБ и лидер на парламентарната група на партията Цветан Цветанов каза, че по време на промените в кодекса преди половин година най-големите в управлението са предложили проект за смесена - т.нар. "германска система", при която половината депутати се избират мажоритарно, половината - през листи.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова също изрази готовност да уважи резултата от рефендума. От левицата уточниха, че преди да дадат текстове, ще питат експертите, а също ще направят обществена дискусия.
"Мажоритарният избор няма да доведе до усъвършенстване на политическата система", каза лидерът на ДБГ и вицепремиер в оставка Меглена Кунева. На Изпълнителен съвет Реформаторският блок е обсъдил трите въпроса от референдума и отива на днешните политически консултации с президента Росен Плевнелиев с ясна позиция, допълни тя.
"Реформаторският блок смята, че трябва да има много ясна отговорност и усъвършенстване на системата, но ние не вярваме, че това става през така предложения закон за мажоритарен избор" - с тези думи Кунева показа сдържаност по поправките "Манолова".
Миналата седмица депутати от РБ коментираха пред "24 часа", че са против чистите мажоритарни избори, защото това означава в парламента занапред да влизат само най-големите партии.
От Патриотичния фронт са против мажоритарните депутати. "Борисов си си прави много проста сметка през мажоритарната система да спечели мнозинство. В 160 общини, които държи ГЕРБ целият бизнес и всички местни фирми се контролират от кметовете на ГЕРБ", заподозря съпредседателят на Патриотичния фронт Красимир Каракачанов.
Павлова уведоми кметовете: Временно се спира санирането. Министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова уведомява кметовете на общини временно да спрат сключването на договори за саниране на блокове. Това съобщиха в понеделник от ведомството ѝ.
Павлова е съобщила, че е достигнат лимитът от 1 млрд. лв. по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради.
Освен това във връзка с приемането на държавния бюджет за 2017 г. и че правителството е в оставка, не можело да се гарантира приемственост на политиката. Поради това Павлова се обръща към кметовете в страната временно да преустановят сключването на нови договори.
Регионалният министър уточнява, че това се отнася както за контракти със сдруженията на собствениците, така и за такива с външни изпълнители за изпълнение на дейности по програмата. Павлова уточнява, че не трябва да се правят и нови обществени поръчки, считано от 22 ноември 2016 г.
Спирането е до осигуряването на допълнителен ресурс за програмата. В предложения от правителството бюджет за 2017 г. са предвидени още 1 млрд. лв. за безплатно саниране догодина.
Финансирането за сключените досега договори е обезпечено и те ще продължат да бъдат изпълнявани, се казва в съобщението на министерството на регионалното развитие.
Бунтове тръгват при подмяна на референдума. Ако политиците продължават да се ослушват за решенията от референдума, ще докарат хората пред парламента да си поискат правата." Това предупреди Тошко Йорданов, който е един от членовете на инициативния комитет за допитването.
Омбудсманът Мая Манолова, придружавана от Тошко Йорданов и Иво Сиромахов от „Шоуто на Слави", вчера внесоха в Народното събрание законопроект за промени в Изборния кодекс.
Текстовете предвиждат въвеждане на мажоритарна изборна система, при която депутатите ще се избират с абсолютно мнозинство на два тура. Предвижда се създаване на 231 равни едномандатни избирателни района в страната (за ВНС те са 385) и 9 едномандатни избирателни района извън страната (за ВНС - 15).Според изчисленията на омбудсмана един депутат ще се избира от около 30 000 души. Районирането ще е ясно до 28 ноември.
В законопроекта е записано, че се въвежда уседналост и за парламентарните избори. Право да гласуват за народни представители в едномандатните изборни райони в страната ще имат българските граждани, които са живели поне през последните 6 месеца в съответния изборен район.
„Когато в изборния район е регистриран само един кандидат и той не е избран, при втория тур се допуска регистрирането на нови кандидати", пише в проекта на омбудсмана. Там е посочено, че ако трима или повече кандидати са получили най-много, но равен брой гласове, всички се допускат за участие на втория тур. Ако един кандидат е получил най-много гласове, а след него се нареждат двама или повече кандидати с равен брой гласове, те всички се допускат за участие на втория тур.
„На националния референдум над 2,5 млн. граждани гласуваха за въвеждане на изцяло мажоритарна система. Предвид огромното участие и внушителната подкрепа за въпросите, смятам, че той е задължителен за институциите", подчерта Мая Манолова. Тя припомни, че нито една от партиите в парламента няма подкрепата на 2,5 милиона български граждани. „Имаме воля на суверена, която е легитимно заявена. Според мен беше нормално партиите, които имат съображения и разумни аргументи против тази система, да го направят по време на информационната кампания, преди гражданите да гласуват на референдума. Всички се държаха така, все едно референдум няма", каза още омбудсманът.
Петър Москов с 3 обвинения за турските ваксини, разпитват всички министри. Здравният министър в оставка Петър Москов бе призован в столичното следствие по делото за бартера на ваксини между България и Турция. Той влезе в сградата на ул. "Монтевидео" в 16,40 ч и час по-късно излезе с 3 обвинения - две за престъпления по служба и едно за безстопанственост. Само часове преди него стана обвиняем заместникът му Адам Персенски, а дни по-рано - Росен Алексиев от държавната фирма за производство на ваксини "Бул Био".
Първите две обвинения са за м.г., когато България получи 100 000 дози петвалентна ваксина "Пентаксим", дарена от Турция. Като добавка пристигнала и ваксина "Еувакс B" срещу хепатит B, а тя е забранена у нас и МЗ я сложи на склад. В замяна България се задължи да дари на турците 5 млн. дози ваксини срещу туберкулоза, наше производство. Вносът на ваксини за задължителния имунизационен календар у нас се наложи заради трудности с доставките. По делото, образувано за икономическа целесъобразност, днес ще бъдат разпитани всички министри от кабинета "Борисов 2."
Според обвинението с приемането на дарението и с дарените ваксини Москов и Персенски са ощетили държавата с цел да набавят облага за Турция. Не само за еувакса, а и за пентаксима липсвали разрешения от агенцията по лекарствата. Имуществените вреди за България надминали 323 000 лв. - платен ДДС за приетите ваксини. Неимуществените вреди - недоверие към МЗ, към лекарствената политика и ваксинирането на децата.
Второто престъпление на Москов (извършител) и Персенски (помагач) е свързано с фирма "Бул Био", която произвела ваксините, дарени на Турция. МЗ трябвало да плати 413 000 лв. за 5 млн. дози. Но Москов използвал подчиненото служебно положение на управителя Любомир Димитров и анулирал дълга с договор, по който "Бул Био" дарява ваксините на МЗ.
Обвинението в безстопанственост пак е за "Бул Био", но с шеф Росен Алексиев. Москов не контролирал Алексиев при производството на 1 млн. неетикетирани ампули ваксина "Тетадиф", подлежащи на унищожаване. Щетата е над 110 000 лв., колкото разходите за произвеждането им.
Министърът в оставка: Не разбирам в какво съм сгрешил
„Обвиненията на прокуратурата не са връзка с качеството и адекватността на ваксините, свързани с дарението", каза вчера министърът в оставка Петър Москов на излизане от следствието. „Това, което съм направил в тази връзка, е да защитя закона и здравето на гражданите. Второто нещо, с което са свързани обвиненията, са финансовите параметри, но не разбирам причините за обвинение. Ваксината, която България е дарила на Турция, ако българското предприятие трябваше да я продава, щеше да вземе от нея по-малко от 400 000 лв. А за ваксината, която сме получили от Турция, трябваше да се заплати над 4 млн. лв. Вкарали сме нещо за 4 млн. лв., а сме дарили друго за 400 000 лв. Не става дума за бартер и аз не разбирам къде е моето финансово прегрешение."
Пренареждане в бордовете на държавните фирми. Рокади в ръководството на големи държавни фирми са направени в края на миналата седмица, стана ясно вчера. Промени има във ВМЗ-Сопот и "Ел Би Булгарикум". Те са извършени от Държавната консолидационна компания, която е собственик на редица държавни дружества. От Министерството на икономиката, което се води принципал, нямат информация за случващото се.
В края на миналата седмица е бил назначен още един изпълнителен директор на ВМЗ ЕАД - Сопот. Редом с досегашния д-р инж. Иван Гецов ще управлява и Атанас Трифонов, бивш ръководен кадър на ВМЗ, който от няколко месеца оглавява Общинската организация на ГЕРБ-Сопот, съобщи marica.bg. В същото време двамата членове на Съвета на директорите - Владислав Тоцев и Любомир Джапаров, са освободени. Бордът става петчленен и в него освен двамата изпълнителни директори влизат още трима софийски адвокати. Рокадата е била в дните след като правителството подаде оставка. "Вярно е, че има промени, но няма да коментирам, докато не излязат в Търговския регистър", каза за "Стандарт" изпълнителния директор инж. Иван Гецов. Според него промените няма да се отразят на дейността на ВМЗ, който в момента е във възход. Предприятието има гарантирани договори за работа до края на 2018 г. Очакваните приходи за този период са близо 200 млн. лв.
Смяна на ръководството е осъществена и в друго държавно предприятие, което също е в много добро финансово състояние. В "Ел Би Булгарикум" са освободени изпълнителният директор Слави Павлов и председателят на Управителния съвет Николай Андреев. Заповеди за уволнения са получили и още членове на Съвета на директорите, чийто състав се променя от 5 на 3. Новият шеф на дружеството е Десислава Христова, която досега е била финансов директор. "Нямам обяснение за случилото се", коментира за "Стандарт" Слави Павлов. На въпрос дали рокадата е свързана с политическите турбуленции между управляващата коалиция, Павлов обясни, че никога не се е замесвал в политика, макар че е член на ГЕРБ, както и другия освободен - Николай Андреев. В същото време новоназначената Десислава Христова е безпартийна. През последните 2 години "Ел Би Булгарикум" се развива много добре и отчита печалби. Освен производство на млечни продукти, осъществява и мащабна научно-развойна дейност, притежава патентите на лактобацилус булгарикум и още над 20 патента на уникални щамове на млечно-кисели бактерии.
В. "Марица" съобщава за рокади и в друго оръжейно предприятие - НИТИ ЕАД - Казанлък. Това обаче не бе потвърдено засега.
От ДКК не коментираха вчера промените. Очаква се изявление от тях да има днес.
Борисов съди Цв. Василев за клевета. Премиерът в оставка Бойко Борисов обяви, че ще съди клеветниците. Този път делото ще е срещу банкера Цветан Василев, а причината - победните обвинения, хвърлени от банкера чрез тв интервю в неделя.
За пореден път Цветан Василев, който отказва да се яви пред правосъдието в България, си позволи да обвинява от тв екрана. Ако за някое от твърденията си той има доказателства, да се върне в България и да защити тезите си с документи, възмущаваха се депутати.
"Разговарях с мои адвокати, които започват работа по завеждане на нови дела срещу клеветниците", обяви в профила си в социалната мрежа вчера Борисов. "Свидетели сме на поредните опити за манипулативно интерпретиране на историята и хвърляне на нова порция лъжи, манипулации и откровени клевети срещу мен от същите хора, които го правеха 2013-2014 година", написа премиерът в оставка. И напомни, че именно тогава е бил подложен на "всевъзможни проверки", а и още е "спечелил и много от делата за клевета". "Надявам се, че компетентните органи и сега ще проверят всички сигнали срещу мен, както са го правили и досега", изтъкна Борисов. "Аз категорично заявявам, че не участвам в никакви фирми, бизнеси или офшорки, както впрочем беше доказано още 2013 година, когато отново се сипеха поредица лъжи от медиите на кръга около една фалирала банка", заяви премиерът в оставка Бойко Борисов.
Далавера с ВИП номера за 2 бона в нета. Далавера с ВИП номера, които се продават за 2 бона, върви в нета. В платформи за лични обяви лесно могат да се намерят от т.нар. златни, сребърни и лесни GSM телефони, показва проверка на „Монитор".
Изборът от номера е голям, а цената варира в зависимост дали е предплатена карта, или е с тарифен план. Влияние на цената оказва и съчетанието цифрите в номера. Стойностите тръгват от 30 лв. и минават 2100 лв. Тарикатите, които продават на воля гъзарски номера, дори предлагат на своите клиенти отстъпка от месечните абонаменти, стана ясно още от проверката на „Монитор".
След като получим желания от нас номер и подпишем двугодишен договор, месечната такса, която ще трябва да плащаме на телекома, ще бъде 25 лева. Срещу тази сума получаваме неограничени минути за разговор и 5 GB интернет на максимална скорост. Ако обаче отидем директно в магазина на мобилния оператор и подпишем договор, месечната ни такса скача на 33,99 лева, обяснява търговецът. По думите му, след като си изберем номер, е необходимо да платим първо 200 лева капаро в случай, че се откажем да вземем договора. На въпроса ни как става подписването и прехвърлянето на контракта, продавачът каза, че лично ще дойде от Стара Загора до София. Условието му е обаче да се срещнем в един от столичните молове и там да посетим офис на мобилния оператор, където да подпишем документите и договорът да бъде прехвърлен от негово име на клиента.
Получихме и оферта, ако закупим повече от един номер, да ни бъде смъкната цената със 100-200 лева. Фактура или касова бележка, разбира се, ни бе отказана. Друг продавач пък обясни, че номерата на цени до 200 лева са предплатени. Той изпраща картата по куриерска фирма с наложен платеж и след като приемем пратката, е необходимо да отидем в офис на телекома, за да регистрираме чипа на наше име. В сайта дори е посочено, че можем да получим и отстъпка от 25%.
Ако пък предпочетеният от нас GSM номер струва повече от 200 лева, отново ще трябва да плащаме месечна такса. В условията на обявата се посочва още, че цената може да подлежи на коментар или да получим два номера на цената на един. Беше ни пояснено и че родните оператори взимат такса за прехвърляне на номера от едно име на друго. В повечето случаи тази услуга струва 12 лева, като по време на самото прехвърляне става уговорката кой ще заплати сумата.
Справка в сайтовете на един от операторите показва, че таксата за т.нар. златен номер е 100 лв. Потърсени за коментар, от друг от операторите обясниха, че тарифата е фиксирана, но се предоставя само по желание и интерес на индивидуални или корпоративни клиенти.
Така тарикати, които са наясно с търсенето на пазара, се възползват от желанието на потребители и ги цакат с десетократно по-високи цени.
От мобилните оператори заявиха, че все още търсенето към „златни номера" е голямо без да посочват обаче точни цифри. Комисията за регулиране на съобщенията (КРС), посочиха че законови ограничения за отдаването на лесните телефонни номера няма. Регламентите обаче предвиждат, че всяко едно предприятие, което използва номера за предоставяне на услуги е длъжно да уведоми КРС за намерението си. Ако това не е направено, то нарушителят подлежи ни санкции.
ВАС спря пръстовите отпечатъци в болниците. Тричленен състав на Върховния административен съд отмени наредбата, с която от 1 ноември всяка болница беше задължена да взема пръстови отпечатъци от пациентите си. Според магистратите тя е нищожна, защото реално е дописала закона, което е абсолютно недопустимо според нормативната уредба на страната. Освен това противоречи на европейски регламент, според който трябва системите да са така изградени, че да е възможно данните да се обменят между страните-членки. Т.е. трябва да е като в останалите държави Решението е по жалба на една от пациентските организация в страната, като предстои произнасяне на втората инстанция - петчленен състав на ВАС. До неговото решение обаче съдът спира изпълнението на наредбата.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.856860 |
GBP | 2.351940 |
CHF | 2.087550 |